Hegerova vláda

 • mandátový výbor odporučil vydať Fica do väzby
 • v pléne začnú o expremiérovi rokovať vo štvrtok o 9:00
 • hlasovanie o odvolaní Mikulca bude vo štvrtok o 11:00

Na posunutie Matovičovho balíka by stačili hlasy 67 zo 133 prítomných poslancov, nakoniec ich bolo 82. Balík by prešiel aj bez hlasov kotlebovcov a kuffovcov, ku klubom OĽaNO a Sme rodina a poslancom Za ľudí sa pridali štyria odídenci z Matovičovho hnutia: poslanci a poslankyne Čepček, Tabák, Krošlák a Hatráková.

SaS pripravila ďalší návrh v prípade zníženia DPH na ruskú ropu. Znižuje spotrebnú daň z benzínu a nafty tak, aby z toho podľa strany profitovali koncoví užívatelia. „Návrh nie je v žiadnej kolízii s právom EÚ, znížili by sme sadzby spotrebnej dane tak, aby boli nad minimálnou sadzbou.“

Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátu, píše Juraj Javorský v Newsfiltri. „Matovičova spolupráca s fašistami a jeho mediálny návrh by mali byť pre každého slušného premiéra dôvodom, aby sa postavil na rozhodujúci odpor. Skutočný premiér by mu navrhol jednu z dvoch možností: stiahnutie balíčkových návrhov a odchod z ministerského kresla alebo demisiu vlády, a to s poriadnym ohňostrojom, aby bolo každému jasné, že zaň nemôžu Heger, Sulík ani prezidentka, ale výlučne a jedine Igor Matovič.“

Eduard Heger je podľa Jozefa Mihála z SaS dobrý premiér. „Osobne ho mám rád. Nezávidím mu jeho situáciu a aj sa trochu čudujem, že do toho šiel. Ale povedzte mi, kto by v tejto situácii bol lepší premiér?“ Mihál hovorí, že už je asi odsúdený na to zostať v SaS, a ak bude v najbližších voľbách kandidovať, tak za túto stranu. „Ak bude mať strana záujem.“

VIA IURIS v súvislosti s protiinflačnými zákonmi Igora Matoviča vyzýva politikov, aby rešpektovali základné princípy právneho štátu. Upozorňuje, že skrátené legislatívne konanie je výnimočný proces a jeho používanie bez dostatočného odôvodnenia je hrubým porušením zákona.

Denník N organizuje 30. mája v Novej Cvernovke veľkú koaličnú debatu s podtitulom „Ako si budeme pamätať túto vládu?“. Diskutovať budú minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí), minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Diskusiu moderuje reportérka Monika Tódová, lístky sú už v predaji.

Igor Matovič vraví, že bude musieť rešpektovať veto na zdanenie ruskej ropy, ktorým hrozí SaS. Strana Richarda Sulíka pripúšťa, že by návrh nevetovala, pokiaľ sa zníži DPH na benzín a naftu. (rádio expres)

Matovič sa dostal do podobnej situácie ako Putin, píše v komentári Matúš Kostolný. „Minister financií nie je zločinec ako ruský prezident, ale podobne ako on všetkých okolo vmanévroval do situácie, v ktorej by najradšej neboli.“

V OĽaNO sa podľa premiéra Eduarda Hegera neuvažuje nad zmenou lídra Igora Matoviča. Ambíciu stať sa ním ani Heger nemá, povedal v TA3.

Na mnohé krúžky sa dnes deti nedostanú, pretože ich rodičia na to nemajú dosť peňazí, hovoria organizátori mimoškolských aktivít. Viacerí vítajú Matovičov návrh na 50 eur mesačne pre každé dieťa. Upozorňujú však, že to nemusí znamenať automaticky nové krúžky v chudobných oblastiach.

Poslanci z hnutia Republika nepodporia Matovičove návrhy opatrení na podporu rodín. Návrh podľa nich nie je systémovým riešením, nie je adresný, diskriminuje niektoré skupiny obyvateľov a bude mať negatívny dosah na fungovanie samospráv.

Krúžkovné Igora Matoviča by výrazne rozšírilo možnosti nových krúžkov, dnes štát prispieva 32 eur za rok a iba na aktivity v sieti, po novom by to malo byť 50 eur mesačne a krúžkov by bolo viac. SaS spochybňuje, či štát dokáže kontrolovať výučbu a tréningy, a varuje, aby kotlebovci nevyučovali dejepis.

Matovičova nová nevesta sa volá Beluský, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. „Akokoľvek sa Matovič hanbí použiť výraz, že kotlebovcov požiadal o podporu, vo výsledku ju dostal. Kde z jeho pohľadu zlyhala SaS, tam nastúpili fašisti.“

Danglár: Červená čiara

Branislav Gröhling tvrdí, že SaS musí ostať v koalícii, pretože je jediná rozumná strana, ktorá sa správa zodpovedne. „My dokážeme zachrániť atómové bomby Igora Matoviča,“ povedal. Nechcel komentovať fakt, že balíček môže prejsť s podporou extrémistov.

Podľa Branislava Gröhlinga by sa mal minister financií Igor Matovič zodpovedne pozerať na rozpočet. „A nie bezhlavo míňať peniaze na lotérie a testovanie. A teraz sa prišlo na to, že, aha, nemáme peniaze,“ povedal podpredseda SaS.

Branislav Gröhling (SaS) si myslí, že ostatní koaliční partneri, ktorí chceli odchod Fica z vlády, teraz robia všetko pre jeho návrat. Podľa neho to robia podporou populistických opatrení v protiinflačnom balíčku. (expres)

Odborový zväz Kovo zmapuje 6. a 7. júna záujem o generálny štrajk. Ak aspoň dve tretiny zo 180-tisíc oslovených zamestnancov budú súhlasiť, na konci júna vyhlási hodinový generálny štrajk, oznámil predseda zväzu Emil Machyna. (tasr)

Zdanenie ropy pokryje náklady na balík opatrení pre rodiny s deťmi len čiastočne a predpokladám dočasne, vraví v ankete ekonóm Martin Kahanec. „Bez dôslednej kompenzácie zvýšených výdavkov dôjde k zhoršeniu udržateľnosti verejných financií, čo najviac ohrozí mladú generáciu.“

Daň z ropy pokryje zrejme necelú desatinu balíka opatrení pre rodiny s deťmi za viac ako 1,2 miliardy, ak prejde v parlamente. V grafe ukazujeme, kde chce vláda nájsť ďalšie peniaze podľa toho, ako to opísal minister financií Igor Matovič.

20-tisícové okresné mesto príde po zvýšení daňového bonusu asi o 1,6 milióna eur. „Pre predstavu, to sú asi tri štvrtiny nákladov na škôlky v meste,“ vraví primátor Hlohovoca Miroslav Kollár. „Matovič správne hovorí, že v absolútnych číslach budeme mať z podielových daní o percento-dve vyšší príjem. Ale pri inflácii v dvojciferných číslach budú mať samosprávy v reálnom vyčíslení menej.“

Súhrn udalostí z rokovania parlamentu:

 • parlament začal hlasovať o protiinflačnom balíčku a o dani na ruskú ropu. Rozprava sa týkala len posunutia návrhov do skráteného legislatívneho konania. Rokovať sa bude aj po 19.00, hlasovanie by malo byť v piatok o 9.00, ak sa rokovanie neskončí do dneška do 19.00, čo sa zatiaľ nejaví pravdepodobné,
 • v parlamente bol niekoľko hodín premiér Heger aj minister financií Matovič a minister hospodárstva Sulík,
 • po prípadnom posunutí do skráteného legislatívneho konania bude nasledovať rokovanie v prvom čítaní, vo výboroch a potom v druhom čítaní,
 • nie je jasné, kedy by sa malo hlasovať o návrhoch ako o celku, je ale možné, že to bude až na budúci týždeň,
 • návrhy by mohli prejsť s pomocou súčasných a bývalých poslancov z klubov ĽSNS,
 • SaS zopakovala, že za nič z balíčkov nehlasuje, a to isté sa týka dane z ruskej ropy,
 • Sulík navrhuje, aby sa výnos z dane za ruskú ropu použil na zníženie spotrebnej dane na benzín a naftu, a po rozhovore s Oszkárom Világim hovorí, že neplatí Matovičovo tvrdenie, že Slovnaft súhlasí s tým, že nebude zvyšovať ceny pohonných látok. Sulík upozornil, že nie je zrejmé ani to, či bude výnos z dane za ruskú ropu takmer 300 miliónov eur ročne. Poukázal pritom na dnes zverejnený výpočet IFP, podľa ktorého to bude 50 miliónov tento rok a 25 miliónov na budúci,
 • ak by sa SaS po prelomení veta necítila viazaná koaličnou zmluvou, podľa Matoviča by sa sama vylúčila z koalície. Na otázku, či by v takomto prípade SaS odňali jej ministerstvá, Matovič povedal, že myslí, že nie.

V rozprave k inflačnému balíčku vystupuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Kritizuje, že sa v skrátenom legislatívnom konaní riešia voľnočasové poukazy, a vraví, že nejde o mimoriadne okolnost, či o hospodárske škody štátu.

Richard Sulík opäť zopakoval, že protiinflačnou pomocou prídu samosprávy o 550 miliónov eur niekoľko mesiacov pred voľbami. “Ten návrh je jednoducho nebezpečný. ZMOS tvrdí, že to poženie 500 obcí do bankrotu.”

Malé obce sú na tom dnes už tak zle, že daňový balík ich môže položiť, tvrdí Miroslav Kollár v rozhovore. „Nebudem menovať, ale starosta jednej malej obce, aby dokázal financovať jej chod a nezaťažoval obecný rozpočet svojím platom, je na dlhodobej PN a chodí úradovať v rámci svojich vychádzok. Aby náklady naňho znášal štát.“

V parlamente sa špekuluje, že by inflačný balíček mohol prejsť s pomocou kotlebovcov či exkotlebovcov. Za zaradenie týchto bodov do programu SaS nehlasovala, no rokuje sa o nich vďaka deviatim hlasom od súčasných či bývalých poslancov ĽSNS.

Richard Sulík sa rozhodol vetovať zvyšovanie daní a zavádzanie nových daní. “Používame ho len tam, kde je naša červená čiara. Veľmi opatrne narábame s právom veta. Keď všetci koaliční partneri sú presvedčení to takto urobiť na hulváta, voliči to potom asi vyhodnotia,” povedal.

Marián Viskupič (SaS) v rozprave k inflačnému balíčku hovorí, že väčšina úplných rodín s jedným či dvoma deťmi nepotrebuje ďalšiu pomoc. Podľa predsedu finančného výboru je skrátené legislatívne konanie v tejto téme nenáležité.

V parlamente pokračuje rozprava k skrátenému legislatívnemu konaniu k inflačnému balíčku. Poslanci reagujú na predpoludňajšie vystúpenie Roberta Fica. Reagovať chce 13 zákonodarcov.

Naživo: Richard Sulík a poslanci SaS k protiinflačnej pomoci

Igor Matovič nie je hlupák, ale šikovný populista, vraví v rozhovore poslanec a primátor Hlohovca Miroslav Kollár. „Počíta s tým, že peniaze samospráv, ktoré dá rodinám, im starostovia zase vezmú. On bude za pekného, my za hlupákov. Je to jeho ďalšia atómovka, nie prorodinný, ale protirodinný balíček.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Igor Matovič kritizoval Bratislavu, že dáva ročne zhruba 120 miliónov eur „na byrokraciu“, a tvrdí, že iné mestá sú spravované efektívnejšie. Líder OĽaNO uznal, že Bratislava funguje na úrovni magistrátu a mestských častí, treba s tým však podľa neho niečo robiť. Reagoval tak na kritiku miest, že vláda im cez protiinflačný balíček zoberie zhruba pol miliardy eur.

Pokiaľ by sa SaS po prelomení veta necítila viazaná koaličnou zmluvou, podľa Igora Matoviča by sa sama vylúčila z koalície. „Je to, ako keby povedali: odteraz nie som tvoj manžel, ale budem bývať v tvojom dome.“

Igor Matovič hovorí, že ak opozícia príde s rozumnými návrhmi k ich protiinflačnému balíčku, zvážia ich. Keďže SaS je proti Matovičovým návrhom, zvyšné strany koalície potrebujú aj opozičné hlasy. Určite podľa Matoviča nebudú súhlasiť „s bludmi, aké navrhuje Smer – 1500 eur pre každú rodinu, spolu tri miliardy“.

Naživo: Igor Matovič k protiinflačnému balíku.

Naživo: Poslanci OĽaNO k protiinflačnému balíku pomoci.

V parlamente sa v súvislosti so spormi o financovaní inflačného balíčka schádza koaličná rada. Bude riešiť, či a ako sa balíček spolu so zdanením ruskej ropy bude prerokúvať. SaS je stále proti tomu, aby sa balíček platil zo zvýšených daní.

Igorovi Matovičovi sa v stredu podarilo cez vládu pretlačiť daň z ruskej ropy aj rodinnú pomoc za vyše miliardy eur – napriek nesúhlasu SaS. Ministri SaS síce hlasovali proti obom návrhom, ale právo veta nepoužili. Dobrovoľne sa ho zriekli na jeden deň. Návrhy putujú vo štvrtok do parlamentu, kde už si veto uplatniť môžu.

Premiér Eduard Heger potvrdil, že vo štvrtok ide do parlamentu zdanenie ruskej ropy aj pomoc rodinám proti inflácii. Hovorí, že by bolo zlé vylúčiť z pomoci strednú vrstvu. O zhode troch strán na balíku opatrení povedal, že je „spokojný s návrhom tohto riešenia“.

Naživo: Premiér Heger a ministri o schválenom balíku pre rodiny.

Video: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po rokovaní vlády.

Vláda schválila s pripomienkami zvýšenie detských prídavkov, daňového bonusu a príspevky na krúžky. Od parlamentu žiada, aby hlasoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Naživo: Minister hospodárstva Richard Sulík o rokovaní vlády.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok hovorí, že vláda rokuje vo vecnej rovine. Bližšie to komentovať nechcel. „Výsledok budete počuť po skončení rokovania,“ dodal. Premiér s ministrami momentálne rokuje o balíku opatrení pre rodiny s deťmi.

Podľa ministra Naďa vláda rokuje o dani na ruskú ropu vo „veľmi pracovnej a veľmi dobrej“ atmosfére. „Aktuálne hovoríme o 140 miliónoch mesačne. Diskusia je vecná a to ma teší.“

Rozpočtová rada vyzýva na využitie štandardného legislatívneho procesu pri schvaľovaní prorodinného balíčka. Upozorňuje, že ide o návrhy trvalo vyššej podpory rodín, ktoré výrazne ovplyvnia sociálny systém, preto si vyžadujú komplexné hodnotenie dosahu na verejné financie aj domácnosti.

Minister školstva Branislav Gröhling kritizuje Matovičove návrhy aj počas rokovania vlády. „400 miliónov eur na krúžky sa našlo, ale to, že naše deti nemá kto učiť matematiku, nikoho nezaujíma,“ napísal na Facebooku a zdieľa to aj SaS.

Zavedenie cenovej regulácie na motorové palivá je alternatívou k navrhovanej dani z ruskej ropy, povedal minister financií Igor Matovič. O návrhu na zavedenie novej dane by mala rokovať vláda, koaličná SaS plánuje návrh vetovať.

Mária Kolíková hovorí, že rýchlosť schvaľovania Matovičových návrhov je taká „hrubosť znásilnenia legislatívneho procesu, že nemám slov“. Ministerka spravodlivosti zdôraznila, že sa o návrhoch OĽaNO dozvedela včera večer, keď ukladala deti. „Dostali sme návrhy krátko pred vládou, celý právny štát sa nám takto rúca.“

Minister školstva Branislav Gröhling hovorí, že Matovičove návrhy na voľnočasové poukazy nevedia zaviesť do praxe. Kritizuje, že štát by mal platiť za to, že „ktokoľvek bude učiť deti čokoľvek“ a že návrh nemá žiadne kritériá na kvalitu. Matovič reaguje, že „minister školstva musí zriadiť register krúžkov a jemu sa to nechce robiť“.

Nové na Dennikn.sk

AM:37Opičie kiahne prišli k svojmu menu náhodou. Konšpirátori ich aj tak spájajú s vakcínami proti covidu AM:04Problém rieky Slaná sa naťahoval, kým nenastala ekologická katastrofa AM:29Za Roland Garros bez plastov ďakuje príroda, no zatiaľ nie všetci hráči. Nestíhame tie fľašky dopĺňať, hovorí Kučová AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres) AM:58Týždeň v zdraví: Ako môžeme predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a všetko, čo potrebujete vedieť o alergii AM:51Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a Ukrajine