Hegerova vláda

Nižšie tresty za drogy zatiaľ neprešli, netýkali sa len marihuany. Poslanci OĽaNO sa po búrlivej debate v parlamente rozhodli radšej stiahnuť novelu, ktorá mala znížiť drakonické tresty pre užívateľov drog. Koaliční konzervatívci z OĽaNO a Sme rodina mienia akceptovať len voľnejšie postihovanie marihuany.

Koalícia sa zasekla pri pláne zmeniť paragraf 363, podľa ktorého môže generálny prokurátor rušiť uznesenia o obvinení, ako to urobil aj v prípade Vladimíra Pčolinského či Jaroslava Haščáka. Ak sa aj v koalícii na zmene dohodnú, zrejme bude platiť až od leta 2022.

Strana Za ľudí oceňuje zjednodušenie daňového systému aj podporu rodín a rozvoja talentu detí v Matovičovom návrhu reformy. Zmeny pri SZČO však považuje zatiaľ za nevysvetlené, podľa strany chýbajú aj prepočty ich dôsledkov.

Igor Matovič má pravdu, že veľká časť detí nechodí na žiadne krúžky, komentuje newsfilter Školský týždeň. Prieskum ukázal, že na takéto aktivity nechodí asi 35 percent žiakov základných a stredných škôl, o niečo väčší podiel to je vo väčších mestách.

Biskupi nepovažujú zákaz verejných bohoslužieb za primeraný a žiadajú jeho čo najskoršie odvolanie, píše KBS. Opätovný lockdown je pre nich veľkým sklamaním.

Vláda prijala núdzový stav a obmedzila vychádzanie. Do 20. hodiny je výnimiek zo zákazu vychádzania viac, potom sa režim ešte sprísni. Platiť začne o polnoci zo stredy 24. novembra na štvrtok 25. novembra. Pripravili sme prehľad otázok a odpovedí o tom, ako bude vyzerať režim v nasledujúcich dňoch a týždňoch.

Vôbec nič nepochopili, v ničom sa nepoučili, je dobré sa pripraviť, Vianoce nebudú pekné, píše Newsfilter. „Nevieme, kto presne prišiel s nápadom na dvojtýždňový lockdown. Ale pri takto rozbehnutej delte, je úplne mimo reality očakávať, že za taký krátky čas a pri takto jemne stanovených pravidlách môže prísť k obratu.“

Na Slovensku sme v situácii, že keď sa bude niekto doma dusiť, nemusí prísť záchranka, lebo nebude stíhať. „Nie je plán čo robiť s pacientmi, keď sú už lôžka obsadené,“ vraví šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Vláda schválila slabý lockdown a spolieha sa na zázrak, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Ak niekto čakal, že nové rekordy a najhoršia pandemická situácia na svete nakopnú vládu k ráznym činom, pretiera si práve oči. Kompromis, na ktorý sa Heger, Matovič, Kollár a Sulík zmohli, nič nerieši, akurát predlžuje agóniu, na ktorej konci budú zničení zdravotníci, veľa mŕtvych a vyčerpaná spoločnosť.“

V tejto situácii asi nikto zodpovedný nepochybuje, že vládou schválený lockdown je nevyhnutný, povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že Bratislavčania urobili všetko, čo urobiť mohli. „Bohužiaľ, iní nás nenasledovali, a preto ani naše úsilie nestačilo k tomu, aby sme túto situáciu odvrátili,“ podotkol.

Súhrn opatrení prijatých vládou:

 • na 90 dní platí núdzový stav, začína sa o polnoci
 • platí dvojtýždňový zákaz vychádzania (lockdown)
 • výnimky: cesta na nákup, do práce, do školy a iné
 • po 10 dňoch situáciu prehodnotia, ak sa budú pravidlá uvoľňovať, tak pre zaočkovaných
 • v práci bude od budúceho týždňa OTP režim
 • štát bude preplácať zamestnávateľom povinné testovanie
 • prvá pomoc podnikateľom za november a december sa zvýši

Dišpenz od účasti na svätých omšiach nie je celonárodný, je prijatý len v niektorých diecézach. Úrad vlády opravil informáciu premiéra Hegera, ktorý na tlačovke spomenul Konferenciu biskupov Slovenska, ktorá mala dať dišpenz od účasti na svätých omšiach. Za chybu sa ospravedlnil.

Lockdown je podľa podpredsedu Za ľudí Šeligu pre zaočkovaných nespravodlivý, no prioritu má potreba znížiť mobilitu, a tak pomôcť preplneným nemocniciam. Upozorňuje, že šírenie vírusu sa podarí znížiť len zvýšením očkovanosti.

Na základné školy sa vráti povinnosť nosiť rúška, povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Dnes by mala vyjsť vyhláška, ktorá ich opäť zavedie.

Ako má vyzerať zákaz vychádzania?

 • vláda zatiaľ vyhlásila zákaz vychádzania na dva týždne,
 • po ôsmej večer bude výnimiek minimálne,
 • povolené budú cesty do práce, do školy, k lekárovi, na testovanie či očkovanie,
 • ľudia môžu ísť do tzv. esenciálnych prevádzok. Prinášame ich podrobný zoznam.

Nemáme dosť policajtov, aby sme ich dali do každej domácnosti a prevádzky, vyhlásil Eduard Heger. „Keď si zvykneme na dodržiavanie pravidiel, Slovensko na tom bude omnoho lepšie,“ povedal premiér.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa sme v najhoršej epidemickej situácii za celú pandémiu. „V súčasnosti by sme sa nemali deliť na zaočkovaných, antivaxerov či tých, čo covid prekonali, musíme zabrať ako štát aj ako jednotlivci,“ povedal.

Opatrenia sú podľa premiéra nevyhnutné. „Zaočkovaní spravili všetko správne,“ povedal. Tento zápas je podľa neho zápas o životy občanov. „Neveril som, že niečo takéto bude potrebné. Veril som občanom a ich zodpovednosti“ reagoval Heger na núdzový stav.

Minister financií navrhuje „šokovú terapiu“, ktorou chce ľudí nad 60 rokov presvedčiť o očkovaní. Dnes večer ešte bude rokovať koalícia.

Veronika Remišová (Za ľudí) bude na rokovaní vlády presadzovať tvrdé opatrenia, ktoré budú zvýhodňovať očkovaných. Ak sa ľudia nezačnú dávať očkovať, je podľa nej vhodné debatovať aj o povinnom očkovaní.

Hlavný hygienik žiada, aby tvrdé opatrenia platili aspoň tri týždne. „Jediné riešenie je znížiť mobilitu, aby sa ľudia vyhýbali stretnutiam,“ povedal pred rokovaním vlády Ján Mikas. Situácia je podľa neho natoľko vážna, že by sme mali prijať opatrenia, ktoré sa budú týkať všetkých a budú prísne.

Alternatíva bez lockdownu už reálne neexistuje, povedal minister obrany Jaroslav Naď pred rokovaním vlády. „Ak chceme byť zodpovední, máme len jednu možnosť, ostatné je populizmus,“ dodal.

Čaputová povedala to, čo by mal urobiť každý zodpovedný politik, píše Tomáš Gális. „Politička, ktorá má stále najvyššiu popularitu, azda môže zvýšiť akceptáciu nových opatrení. Svojím potrebným vyjadrením sa však zákonite postavila proti druhej časti verejnosti i politikov, ktorí sa jej snažia nadbiehať.“

Predbežná dohoda koalície zahŕňa lockdown na dva týždne, úľavy pre očkovaných, školy by sa nemali plošne zatvárať a aspoň časť podnikateľov by mali za sprísnenie opatrení odškodniť. Kompromis počíta s nezmeneným základom, detaily sa však možno upravia. Opatrenia by mala schváliť v stredu vláda a platiť by mali už od štvrtka či piatka.

Podľa SaS sa o opatreniach ešte rokuje. „Je snaha o dohodu, aby všetko bolo prijaté konsenzom, stále v koalícii prebiehajú rokovania, uzavrie sa to na vláde,“ povedala šéfka klubu Anna Zemanová. Večer má o opatreniach rokovať aj jej strana. Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga či šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš hovoria, že dohoda už je.

Ekonomický newsfilter: Minister financií si za symbol zmeny daní dobrovoľne vybral krčah vody grátis

 • Arriva dostala od župana ultimátum do piatka
 • Dôvera prvý raz stratila poistencov

Newsfilter Juraja Javorského: „Keď vláde nič nebráni vyhlásiť trojtýždňový núdzový stav a zaviesť lockdown, prečo to koaličná rada tak naťahuje, keď je väčšina aj tak za? Dôvodom na koaličné spory a dohadovanie môžu byť dve ťažké otázky: 1. aký má byť lockdown a 2. čo príde po ňom.“

Igor Matovič naznačil, že vláda by mala schváliť trojtýždňový lockdown aj bez SaS: „Keď jeden koaličný partner bude naďalej neempatický voči životom a zdraviu starých ľudí, lebo tí na to najviac doplácajú, a voči verejnej kase, ktorá na to dopláca mimoriadne, tak by sme sa mali ostatní zomknúť, buchnúť po stole a prijať ochranné opatrenia, ktoré treba urobiť.“ (markíza)

Ak by vláda schválila tvrdý lockdown, začal by platiť okamžite, oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred koaličnou radou. Vláda rokuje v stredu. (markíza)

Nové na Dennikn.sk

09:26Ako na novú kremeľskú hybridnú vojnu proti Európe 09:20Putinovou prioritou je predávať plyn, nie viesť vojnu 09:13Najnovšia čínska dvojchyba 09:05List rozhorčeným rodičom 08:53Po mesiášoch prichádza ideológ. Nový manažér United Rangnick patrí k tvorcom moderného futbalu 07:00La Máquina, to bol krásny futbal, tango a víno. Jeden z najlepších tímov histórie hral v ArgentíneVčera 20:00Newsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchVčera 19:45Prečo je v Japonsku málo prípadov? Teória o samozničení delty je špekulácia, ivermektín na covid neschváliliVčera 19:35Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáVčera 19:08Drobovo ultimátum Arrive vypršalo, v hre môže byť čiastočný návrat Slovak LinesVčera 18:44Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii ako pri očkovaní, hovorí IT odborník IllekVčera 18:25Univerzity potrebujú impulz zvonku. Beblavý, Szomolányi, Mikloš, Mistrík či Radičová hodnotia novelu vysokoškolského zákonaVčera 18:14Paralelný vesmír, v ktorom darčeky putujú opačným smerom: Čo sa deje s tovarom z e-shopu, ktorý vrátiteVčera 17:40Súčasní architekti musia vedieť urobiť viac než len nudné škatule, hovorí Bjarke IngelsVčera 17:34Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! (udalosti týždňa)Včera 17:26Vinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeVčera 17:19Nitrianskej firme Fitshaker sa zdvojnásobili tržby, na cvičenie v obývačke chce prilákať viac mužov a bojí sa Apple WatchVčera 17:15Matovič: Sulíkov sen o odvodovom bonuse som dotiahol o niekoľko levelov vyššieVčera 17:05Romista Mušinka: Najvýznamnejšia Rómka Elena Lacková sa dostala v roku 1964 z osady na Karlovu univerzituVčera 16:42Jednej žene som zatetovala jazvu po darovaní obličky, ďalšej pigmentové fľaky, mnohým to dodá odvahu, hovorí tatérkaVčera 16:37High 5ive: Ako si Jodorowsky, Moebius a Giger predstavovali DunuVčera 16:17Matovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduVčera 16:02Prvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaVčera 15:19Čo musel španielsky premiér sľúbiť Kataláncom za rozpočet? Netflix v ich jazykuVčera 15:17Smiech, kritika a zákonVčera 14:58PostnovemberVčera 14:54Štát prispeje na jeden test vo firmách 6 eur (otázky a odpovede k režimu OTP na pracoviskách)Včera 14:40Útočí na miestenku do Ligy majstrov. West Ham United ťahajú aj hráči a peniaze z ČeskaVčera 14:15Virológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Včera 14:09Firemný newsfilter: Človek zo starej kauzy SDKÚ sa chystá stavať fabriky v cudzine a Slovensko je v hre o novú výrobu čipov