Hegerova vláda

Vláda schválila dokument, vďaka ktorému majú domácnosti v roku 2024 platiť za elektrinu rovnako ako tento rok. Štát vo všeobecnom hospodárskom záujme prikazuje Slovenským elektrárňam dodávať domácnostiam elektrinu za cenu 61 eur za megawatthodinu.

Minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že nevidí problém v tom, aby na Slovensku platili registrované partnerstvá, on však nedostal také zadanie. Navrhol inštitút dôverníka, ktorý LGBTI+ ľudia kritizujú. „Od začiatku som však hovoril, že nenavrhujem registrované partnerstvo. Tvrdíte niekomu, že mu nedodávate auto, ale bicykel, no on kričí, že ste mu nedodali auto,“ vraví.

Vláda bude mimoriadne rokovať v utorok, prvým bodom jej programu je stiahnutie nominácie Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov.

Návrh novely zákona o rodnom čísle má psychický vplyv aj na transrodové osoby, ktoré už tranzíciou prešli. „Ak by neboli v čase mojej tranzície viditeľné ženy, ktoré mi dávali nádej na budúcnosť, ani by som nemala šancu ustáť všetko, čo človeka na tejto ceste čaká. Nie je to štýl života, ako sa prezentuje, ale rozhodnutie byť autentickou aj za tú najvyššiu cenu,“ približuje Ambrosia Bajtek.

Transrodové osoby nám v ankete opísali, ako na nich vplýva premenlivá platnosť odborného usmernenia či návrh zákona o rodnom čísle. „Nikdy predtým nebolo také dôležité, aby ľudia, ktorí sa považujú za našich spojencov, potvrdili svoju podporu rovnako nahlas, ako keď si dali na profilovky dúhovú vlajku,“ hovorí Sabrina Katonoff.

Foto - N a Jakub Kováč

Minister spravodlivosti Karas nateraz zastavil legislatívny proces k návrhu, aby riaditeľom nemocníc hrozilo väzenie, ak nezabezpečia dostatok sestier a lekárov. Hovorí, že na problém upozorňoval už vlani, ale lekárski odborári hrozili obnovením štrajku, tak návrh predložil. „Chápem, že je to nonsens, veď som tiež právnik,“ vraví v rozhovore.

Minister spravodlivosti Viliam Karas vníma ako prejav nedôvery, že sa premiér k nemu pridal ako predkladateľ novely Trestného zákona, ktorá má znížiť tresty za ekonomické trestné činy. Takto môže premiér novelu kedykoľvek stiahnuť z parlamentu. „Vnímam to ako vysokú mieru nedôvery voči svojej osobe,“ povedal Karas.

OĽaNO v súvislosti s neschválenými zákonmi kritizuje Eduarda Hegera, že od odchodu neprišiel na poslanecký klub hnutia. „Premiér, ktorý už má, mimochodom, vlastnú stranu, si musí tieto zákony obšliapať,“ povedal šéf klubu Michal Šipoš v RTVS.

Smer na štvrtok zvoláva okrúhly stôl do parlamentu, kde chce riešiť aj ceny potravín. V RTVS to povedal poslanec Smeru Ladislav Kamenický. Pozvali naň zástupcov obchodnej inšpekcie, odborárov, výrobcov potravín. „Budú tam, samozrejme, aj reťazce.“

Návrh školského zákona podľa Veroniky Remišovej v parlamente prejde, keď sa uzavrú rokovania o pripomienkach SaS. Ak by návrh neprešiel, boli by ohrozené peniaze z plánu obnovy.

Veronika Remišová považuje situáciu týkajúcu sa Martina Klusa za uzavretú, lebo už ohlásil stiahnutie svojej kandidatúry do Európskeho dvora audítorov. Poslanec Smeru Ladislav Kamenický hovoril o zbytočnej hanbe, ktorú Klus spôsobil Slovensku. (rtvs)

Polícia odmietla trestné oznámenie v prípade vyhrážok poslancom parlamentu, ktorí vlani vo februári hlasovali za obrannú dohodu s USA. Na internete sa vtedy šírili zoznamy poslancov s miestami ich bydliska, ktoré zverejňovali aj viacerí opoziční politici.

Šéf SaS Richard Sulík zaslal list viacerým europoslancom o Martinovi Klusovi, ktorý sa pokúšal o post v Európskom dvore audítorov. V liste podľa denníka SME uviedol, že Klusova nominácia predstavuje „reputačné riziko pre každú zainteresovanú inštitúciu“ a že bol vybraný vo veľkej miere za „zatvorenými dverami“.

Keby hlúposť kvitla, slovenský parlament by bol rozkvitnutou záhradou, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa. „Náš rozmlátený parlament je naozaj schopný. Všetkého. Vyradí kopu zákonov súvisiacich s plánom obnovy, za pomoci Sme rodina zase posunie do ďalších čítaní nezmyselné návrhy nezaradených poslancov či dokonca fašistov.“

Martin Klus žiada vládu o stiahnutie jeho kandidatúry za člena Európskeho dvora audítorov. „Chyby patria k životu a aj zlá skúsenosť je skúsenosť,“ napísal na Facebooku po tom, ako premiér Heger avizoval, že ak tak neurobí, nomináciu stiahne vláda.

Martin Klus. Foto N - Vladimír Šimíček

Vláda stiahne nomináciu Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov, pokiaľ tak neurobí sám. Uviedol to premiér Eduard Heger po tom, čo slovenského poslanca do funkcie neodporučil europarlamentný výbor.

Martin Klus. Foto N – Vladimír Šimíček

Konzervatívna časť poslancov mala v Národnej rade úspešný týždeň. Podarilo sa im presadiť dve opatrenia proti LGBTI+ ľuďom, spochybňovali v diskusii uznesenie Európskeho parlamentu k vražde na Zámockej ulici a majú pomerne veľké šance posunúť zákaz nedeľného predaja v maloobchode do druhého čítania.

Richard Sulík vraj podľa europoslanca Petra Polláka volal s niekoľkými europoslancami, ktorí vypočúvali Martina Klusa na post audítora, so žiadosťou, aby ho nepodporili. „Pred samotným vypočutím som sa rozprával s niekoľkými poslancami, ktorí ho vypočúvali, aj s tými, ktorí sa dnes k tomu vyjadrujú. Sami mi povedali, že im Sulík volal so žiadosťou, aby Martina Klusa nepodporili,“ napísal na Facebooku.

Český europoslanec z výboru na kontrolu rozpočtu Mikuláš Peksa sa ohradil voči výrokom Martina Klusa. Vyzval ho, aby z členov výboru, ktorí nepodporili jeho nomináciu do Európskeho dvora audítorov, nerobil bábky Richarda Sulíka.

Z nášho súčasného parlamentu ide strach z viacerých dôvodov, píše Newsfilter. „Keď zasadá parlament plný ľudí, ktorí by pred voľbami rozdali to posledné z cudzích peňazí, je strach o vlastnú peňaženku pochopiteľný.“

Prebiehajú všetky rokovania na to, aby bol školský zákon schválený v utorok, povedal premiér Eduard Heger. Podľa neho minister školstva Ján Horecký a Branislav Gröhling z SaS ešte dolaďujú niektoré detaily zákona.

Klus to hádže na Sulíka, píše v Newsfiltri Tomáš Gális o jasnom odmietnutí v europarlamente. „Klus by v kandidatúre za člena Európskeho dvora audítorov rád pokračoval, vypočutie na výbore bolo vraj najmenej podstatnou súčasťou procesu, jeho neúspech je výsledkom politickej dohody a neprajných europoslancov sa dlhodobo pokúšal ovplyvňovať Sulík. Ach, tieto chvíle, keď je človeku trápne za iného.“

Shooty: Obnova

Predstava, že celý výbor do nohy nepodporil Martina Klusa v dôsledku intervencie niekoho zo slovenskej politiky, je absurdná, vyhlásil Michal Šimečka, podpredseda europarlamentu a predseda PS. Klus obvinil 23 europoslancov, ktorí nepodporili jeho nomináciu za člena Európskeho dvora audítorov, že sa nechali zmanipulovať Richardom Sulíkom.

Minister obrany Jaroslav Naď sa v piatok stretne v Bruseli s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Rokovať budú o pomoci pre Ukrajinu, koordinácii krokov v súvislosti s obranou územia Aliancie vrátane nasadenia aliančných síl, spôsobilostí či veliacich štruktúr na území SR. (tasr)

SaS ironicky reaguje na slová Martina Klusa, že za jeho neúspechom na vypočutí pred rozpočtovým výborom europarlamentu je Richard Sulík, ktorý údajne ovplyvnil europoslancov. Na Facebooku zverejnili obrázok Chucka Norrisa s textom: „Kto, do pekla, je Sulík.“

Martin Klus vidí za svojím neúspechom v rozpočtovom výbore europarlamentu Richarda Sulíka. „Je to človek, ktorý sa pokúšal dlhodobo ovplyvniť viacero europoslancov z výboru pre kontrolu rozpočtu naprieč jednotlivými politickými rodinami. Evidentne sa mu to podarilo. Viem o tom, že napísal niekoľko hanopisov na rôzne miesta v Bruseli,“ tvrdí.

Parlament neposunul do druhého čítania novelu desiatich zákonov súvisiacich so životným prostredím od skupiny bývalých poslancov OĽaNO okolo Jaromíra Šíbla. Novela reagovala na novú stavebnú legislatívu rovnako ako novela od Jaroslava Karahutu, ktorú, naopak, včera parlament schválil.

Parlament neposunul do druhého čítania novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie od poslancov Petra Kremského a Milana Kuriaka. Mal zrýchliť procesy pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ak sa týkali zásahov do zemskej kôry na využívanie geotermálnej energie.

Prezidentka Čaputová požiadala premiéra Hegera, aby stiahol nomináciu Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov. Prezidentka pripomína, že na možné reputačné riziká pre Slovensko upozorňovala vopred. Vláda na schválenie Klusovej nominácie nepotrebovala jej súhlas.

Foto N - Andrej Bán

Vládne Kollár, Hegerovi nemá dôvod niečo uľahčovať, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „V parlamente neprechádzajú vládne zákony naviazané na miliardy z plánu obnovy, zato Boris Kollár vytvára ad hoc spojenectvá s opozičnými poslancami a stranami a spolu hlasujú za návrhy, ktoré vláda nevidela.“

OĽaNO aj Sme rodina vyčítajú Eduardovi Hegerovi, že nedokáže zabezpečiť hlasy na zákony pre plán obnovy. „Kde bol pán premiér doteraz? Vie nám pol hodiny pred hlasovaním zavolať: buďte takí dobrí a podporte. Po celý čas prípravy zákonov sa však nikto z nich neobťažuje prísť za poslancami,“ tvrdí predseda klubu Sme rodina Pčolinský.

SaS blokuje schválenie školského zákona, odborníci strane nerozumejú. Tvrdia, že zákon síce má chyby, ale v prvom čítaní by zaň zahlasovali. „Ak neprejde táto nedokonalá novela školského zákona, tak prídeme o peniaze pre najslabších.“

Koaličná zmluva už neplatí, hovoria predsedovia klubov OĽaNO aj Sme rodina. Vidno to aj na hlasovaniach v parlamente – neprechádzajú zákony potrebné na plán obnovy, ale Sme rodina pomáha presadzovať návrhy tarabovcov či Republiky.

Vláda schválila veľkú novelu Trestného zákona, teraz pôjde do parlamentu. Prináša nižšie tresty pre konzumentov drog, reaguje na sústavné prípady vodičov pod vplyvom alkoholu, ale takisto znižuje sadzby pri najzávažnejšej ekonomickej a majetkovej kriminalite.

Strane Hlas prešiel do druhého čítania návrh na zvýšenie príspevku na rekondičný pobyt dôchodcov zo sumy 50 eur na 100 eur. Návrh podporili aj poslanci Smeru, SaS a Sme rodina.

Eduard Heger povedal, že chcú rokovať so SaS o ich výhradách k školskému zákonu. Parlament presunul rokovanie o ňom, keďže nemal dostatočnú podporu. Slovensko môže bez tejto novely prísť o peniaze z plánu obnovy.

Po tom, čo sa Hegerovi podaril sympatický zahraničnopolitický počin, by sa už mohol sústrediť na prácu doma, píše Jana Shemesh v newsfiltri. „Nie preto, že mu to otrepáva o hlavu Hlas či Smer, ale preto, že je tu skutočne ešte čo riešiť. Napokon on bol jeden z tých, čo to narafičili tak, že poverená vláda dostala luxusne dlhý čas. Na prácu.“

Migy sme mohli darovať Ukrajine elegantnejšie, diskrétnejšie bez toho, aby sa dodávala munícia konšpirátorom, zbabelcom a oportunistom. „A čo je trochu vážnejšie – aj právnym puristom a tej časti spoločnosti, čo je plne za darovanie migov, ale na svojich predstaviteľov má aj trochu vyššie nároky,“ píše Jana Shemesh v Týždňovom newsfiltri.

Na koaličnej rade prechádzame zákon po zákone, reaguje premiér Eduard Heger na to, že vláde neprešli tento týždeň dva zákony potrebné na to, aby Slovensko mohlo využiť európske peniaze z plánu obnovy. Heger tvrdí, že z 37 zákonov k plánu obnovy podporila strana Hlas len dva.

Peter Pellegrini na stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom začiatkom marca sľúbil, že strana Hlas nebude namietať darovanie slovenských migov Ukrajine, tvrdí to premiér Eduard Heger. Pellegrini to odmietol komentovať, zdôrazňoval, že nedostáva nijaké príkazy.

Vláda spraví všetko, aby po ničivom požiari v historickom centre čo najrýchlejšie pomohla Banskej Štiavnici a opravili sa všetky pamiatky, povedal premiér Eduard Heger v diskusii O 5 minút 12. V Banskej Štiavnici spravia výjazdové rokovanie vlády po tom, ako bude jasnejšie, aké sú škody. Finančná pomoc pôjde z rôznych kapitol štátneho rozpočtu aj z rezervy premiéra.

Pre Máriu Kolíkovú je nepochopiteľné, že zákony kľúčové pre plán obnovy nedokázali v parlamente podporiť všetci poslanci zo Sme rodina a OĽaNO. „Ak to nepodporili, tak to nechceli podporiť,“ povedala s tým, že iné vysvetlenie si nevie predstaviť.

Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine bez schválenia parlamentu nie je problém, pretože na to existuje 20-ročný precedens, povedala exministerka Mária Kolíková (SaS) v relácii TA3 V politike. Národná rada nerozhodovala ani o zmluvách na nákup amerických stíhačiek F-16 či vrtuľníkov za predchádzajúcich vlád, povedala.

Problémom Za ľudí bolo, že sme nemali nikoho, kto by nahradil Kisku, hovorí dva roky po odchode zo strany Marek Antal. Poslanec a neskôr štátny tajomník hovorí, že politika ho sklamala. „Vstupoval som do niečoho ako slušnosť, čo reprezentoval Andrej Kiska, a skončil som niekde alebo pri niečom, čo mi pripomínalo latrínu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prekvapila ma nekultúra na zasadnutiach vlády, hovorí s odstupom času bývalý štátny tajomník na ministerstve informatizácie Marek Antal. „Stretol som tam veľa vzdelaných a schopných ľudí. Žiaľ, tí kričiaci a nekultúrni ich vždy prekričia,“ hovorí o rokovaniach vlády pod premiérom Igorom Matovičom. Antal sa do parlamentu dostal na kandidátke Za ľudí, neskôr zo strany odišiel a znovu už kandidovať nechce.

Igor Matovič už vie, že to vyhrať nemôže, ale ešte môže „pomôcť“ Eduardovi Hegerovi, aby to prehral, hovoria komentátori Denníka N Roman Pataj a Zoltán Szalay. Matovič podľa nich takúto „pomoc“ Hegerovi rád poskytne. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Z potápača Matoviča majú voliči a politickí partneri čoraz väčšiu ponorku, píše Zuzana Petková. „V parlamente neprešli kľúčové zákony pre plán obnovy. Vzhľadom na 900 miliónov eur, o ktoré môžeme prísť, je chýbajúca podpora bývalého šéfa rezortu financií jeho ďalšou atómovkou pre Slovensko.“

Časť strany Aliancia víta darovanie migov Ukrajine, časť to kritizuje. Šéf platformy Mosta-Híd Konrád Rigó to označil za správne rozhodnutie, ale predseda strany Krisztián Forró vo svojej reakcii zdôrazňuje, že s darovaním stíhačiek nesúhlasí väčšina slovenskej populácie. (napunk)

Minister obrany Jaroslav Naď formálne podpísal medzivládnu dohodu s Ukrajinou o darovaní migov a časti systému protivzdušnej obrany Kub. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

20:27Newsfilter: Matovičovci sú v parlamente už len hlučnou menšinou 19:39OĽaNO po výhrade správcov navrhlo, aby pre rýchly výber úspor z II. piliera neplatili garancie 19:39Školské dvory pre všetkých: Staré Mesto minulý týždeň urobilo to, čo Rača pred 14 rokmi 19:35Graf dňa: NBS mierne zvýšila prognózu inflácie v tomto roku, môžu za to potraviny 19:18EÚ tvrdšie zasiahne proti hotovostným platbám, SaS chce pravidlá zmierňovať 18:55Rusi, ktorí nepodporili vojnu, by mali súťažiť, vraví olympijský výbor. Odborníčka OSN by povolila aj ruských vojakov 18:41Penta vydáva bezplatné noviny: miliónový náklad, skrytá reklama plus podpora Pellegriniho 18:30Bitky a volebné podvody, ale aj nové školy a vyčistené osady (reportáž o rómskych starostoch) 18:00Čo mohlo byť a nie je v piatej sérii Drive to Survive 17:43Drastický prípad 12-ročnej Maše, ktorá nakreslila protivojnový obrázok. Skončila v detskom domove a otca odsúdili na dva roky 17:21V Komárne obnovia štadión za maďarské štátne peniaze, stavať bude firma blízka Orbánovmu oligarchovi 17:18Britov vedie hinduista, Škótov moslim. Našim voličom je to jedno, hovorí odborníčka 17:10Shooty: Priorita 15:47Dievčatá obvinili spolužiaka z obťažovania, ten ostal v izolácii. Ako si elitná škola nevedela poradiť so sexizmom 14:57Vlajky podpory aj protestné odchody. Ako to vyzeralo v parlamente počas prejavu ukrajinskej političky 14:23Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covid 14:21Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo spôsob, ako pomôcť pozemným jednotkám 13:11Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politiky 12:22Imunologička Hadvabová: Nebojte sa dať dieťaťu orechy aj jahody, pre vývin imunity je kľúčové správne načasovanie 12:19Lekárka Penesová: Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest, no reťazce im zastropovali ceny 11:02Jaroslav Spišiak vstupuje do PS: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľ 10:54Je ťažké zložiť obraz sveta. Umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umenia 10:42Philipp Lahm: Messi si až v PSG mrzuto uvedomil, aké krásne boli roky s Guardiolom 10:01Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, dôkazy nemajú. Je to nebezpečné, varuje expert 07:59Zákony proti ľuďom 07:07Ráno s NHL: Keď hráte pri McDavidovi, je ťažké vynikať, Draisaitl to však dokáže 06:28Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobility 00:00Danglár: Strižňa na SúmračnejVčera 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVčera 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USA