Hegerova vláda

Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciu, komentuje Newsfilter. „V posledných dňoch sa ukázalo, ako zrejme bude vyzerať zvyšok volebného obdobia. Kým Heger vyjadroval spokojnosť s množstvom reforiem a nádej, že aj menšinová vláda môže pokračovať v činnosti, Kollár si robil, čo chcel. Nech sa spája s kýmkoľvek, Sme rodina je vždy vo väčšine.“

Romana Tabák priznala, že udrela Janu Bittó Cigánikovú, no informovala o inej verzii piatkového konfliktu ako poslankyňa SaS. Tvrdí, že sa bránila. Zároveň tvrdí, že Cigániková by po tejto potýčke mala opustiť pozíciu predsedníčky výboru pre zdravotníctvo.

Richard Sulík popiera tvrdenia Igora Matoviča, že by mal dohodu s Hlasom na predčasných voľbách výmenou za podpisy na odvolávanie ministra. „Nie je to pravda, žiadna takáto dohoda neexistuje. Naopak, ak bude Igor Matovič odvolaný, sme pripravení rokovať o novej koaličnej zmluve tak, ako sme to napísali v liste premiérovi 6. júla,“ tvrdí.

Nateraz to pri odvolávaní Igora Matoviča vyzerá na najmenej 73 hlasov za vyslovenie nedôvery, rozhodnúť môžu nezaradení poslanci. Po týždňoch nejasných odkazov Smer hovorí, že podporí odvolanie.

Tomáš Taraba sa nemieni uchádzať o post podpredsedu parlamentu. „Uplynulé dni predstavitelia oboch strán vo svojich vyjadreniach jasne ukázali, akého si predstavujú budúceho podpredsedu parlamentu. Má byť nesvojprávny, podliehať dohodám, nemá vykonávať mandát podľa svojho vedomia a svedomia. Ja odmietam zastupovať takýchto ľudí a takýto myšlienkový svet,“ tvrdí.

Igor Matovič v RTVS tvrdí, že podľa jeho informácií Sulík sľúbil Pellegrinimu podporu predčasných volieb, a preto mu Hlas podpísal návrh na odvolanie ministra financií. „Radi by sme takúto dohodu mali, ale žiadna nie je,“ reagoval Erik Tomáš z Hlasu. Odmietla to aj SaS.

Igor Matovič nevie, kto pomôže menšinovej vláde schváliť rozpočet. „Keď sa pýtate, s kým a kto, neviem,“ povedal minister financií. Ak rozpočet neprejde, sú podľa neho v situácii, keď sa rozpočtové provizórium „nedá ustáť“.

Smer podporí odvolanie Igora Matoviča. Podpredseda Smeru Richard Takáč povedal, že aj keby sa o odvolaní Igora Matoviča hlasovalo 31. decembra, tak poslanci Smeru prídu a zahlasujú za to.

Pre Veroniku Remišovú a Za ľudí je neakceptovateľné, aby bol Tomáš Taraba zvolený za podpredsedu parlamentu. Taraba sa do Národnej rady dostal na kandidátke Kotlebovej ĽSNS.

Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak si je „takmer na sto percent istý“, že parlament v nejakej podobe schváli štátny rozpočet. Rozpočtové provizórium si podľa neho nemôže dovoliť nikto.

Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva, hovoria v podcaste V redakcii komentátori Oliver Brunovský a Tomáš Gális. V parlamente podľa nich prebiehajú veľké zákulisné hry, ktorých výsledok je neistý. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Expremiérka Iveta Radičová píše o prešľape týždňa. „Premiér Heger je spokojný – všetky reformy vraj vláda zrealizovala, prijíma opatrenia v zdravotníctve, aké vraj žiadna vláda za ostatných 17 rokov neurobila, na energetickú krízu sme vraj pripravení… Je fajn, že aspoň niekto je v tejto krajine spokojný.“

Plynu bude na zimu dosť, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Tomu, že si zaň domácnosti aj firmy priplatia viac, sa nebude dať vyhnúť. To, aby pre niektorých tá bolesť nebola neznesiteľná, by mala postrážiť vláda, napr. aj rozumne nastavenou a včasnou pomocou. Nebude to ľahké a ak by sa naplnil jeden z možných scenárov súčasnej krízy – neprijatie rozpočtu a život v rozpočtovom provizóriu –, bolo by to ešte komplikovanejšie.“

Ak menšinová vláda v parlamente nezíska podporu pre rozpočet na rok 2023, bude musieť hospodáriť podľa rozpočtu na tento rok. Výdavky by sa rozdelili na 12 rovnakých častí a zdroje by sa nemohli presúvať medzi jednotlivými mesiacmi.

Jana Shemesh píše o odpudivom vedľajšom produkte menšinovej vlády. „Nie je vylúčené, že už na októbrovej schôdzi sa Tomáš Taraba stane podpredsedom parlamentu. Človek, ktorý pre kariéru v politike svoje meno spojil s Kotlebom. Bolo by to ďalším signálom toho, že Slovensko je nielen uprostred energetickej, ekonomickej či zdravotníckej krízy, ale aj krízy civilizačnej.“

Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament, píše Jana Shemesh. „Je ťažko predstaviteľné, že po tom, čo by SaS pomohla odvolať Matoviča, by ju niekto opätovne volal do koalície. Nehovoriac o tom, že prvé dni v parlamente ukázali, že vzťahy medzi trojkoalíciou a SaS sú ešte horšie, ako sa čakalo, a zákonodarný zbor sa ocitol v stave chaosu.“

Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo, varuje v rozhovore nový minister hospodárstva Karel Hirman. Očakáva, že opatrenia na boj s energetickou krízou podporia všetci demokratickí poslanci bez ohľadu na stranícku príslušnosť. „Všetci tu máme svoju rodinu, fabriky, susedov.“

Foto N - Vladimír Šimíček

O rozpočte na rok 2023 zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, prvýkrát od roku 1999 hrozí provizórium. Koaliční poslanci uznávajú, že neschválenie rozpočtu by znamenalo veľký problém. Eduard Heger ani minister Igor Matovič však zatiaľ s návrhom rozpočtu neoslovili SaS, od ktorej očakávajú podporu v parlamente.

Anna Zemanová z SaS povedala, že „podľa parlamentných šumov“ bude schôdza k odvolávaniu Matoviča zrejme v stredu. Predseda parlamentu Boris Kollár ju musí zvolať do 7 dní od podania návrhu poslancami, čo sa udialo dnes.

Anna Zemanová z SaS podala do podateľne parlamentu návrh na vyslovenie nedôvery Igorovi Matovičovi. Podpísalo ho 32 poslancov SaS a Hlasu a dvaja nezaradení exkoaliční poslanci, Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (PS).

Hlas považuje odvolanie Igora Matoviča z postu ministra financií za jeden z dôležitých krokov ukončenia politického chaosu menšinovej vlády. Poslanci pridali svoje podpisy pod návrh SaS. „Teraz sa budú môcť poslanci ukázať, či sú za odvolanie Matoviča alebo chcú, aby zostal v ministerskom kresle a škodil ďalej štátu a ľuďom,“ povedal Peter Pellegrini.

Tomáš Taraba popiera, že by podporoval návrhy Sme rodina výmenou za to, že obsadí post podpredsedu parlamentu. Poslanci sa podľa neho rozhodnú individuálne. Šéf klubu Sme rodina Pčolinský by podporu v parlamente výmenou za post podpredsedu pre Tarabu považoval za „dobrý deal“.

Mesto Prešov a prešovské firmy vyzývajú vládu, aby urýchlene zakročila proti vysokým cenám energií. Žiadajú opatrenia na ich stabilizáciu pre všetky skupiny odberateľov. Viacerí z nich majú podľa mesta existenčné problémy.

SaS v parlamente navrhla zníženie DPH na reštauračné služby na 10 percent a zvýšenie spotrebnej dane z liehu. Poslankyňa Monika Kozelová (OĽaNO) už avizovala, že zákon podporí. Poslanci sa znova zídu v utorok, rokovať budú aj o opatreniach proti energetickej kríze.

Tomáš Taraba tvrdí, že mu pre podporu v parlamente nevolá nikto zo Sme rodina. Predseda klubu Sme rodina Pčolinský takisto odmieta dohodu s Tarabom, no vraví, že s ním rokujú. „Keď naši poslanci niečo predkladajú alebo teraz minister Krajniak, tak si obehol celú opozíciu vrátane Tarabu. To znamená, že sa bavíme s každým o podpore našich návrhov,“ povedal Pčolinský.

Tarabovci hlasujú po odchode SaS z vlády častejšie rovnako ako Sme rodina. Analyzovali sme hlasovania v júni a na septembrovej schôdzi – tarabovci pomohli zablokovať zmenu paragrafu 363, tesne vďaka nim prešla Krajniakova novela o druhom pilieri a doteraz podporili už šesť vládnych návrhov.

Poslanci zo SaS vyzbierali hlasy pod návrh na odvolávanie ministra financií Igora Matoviča. Pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Miroslav Kollár (Spolu) a poslanci Hlasu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Dávame vládnej koalícii dve schôdze a dosť, hovorí v rozhovore podpredseda Európskeho parlamentu a predseda PS Michal Šimečka. Ak bude zrejmé, že sa vládne s fašistami, bude to pre poslanca strany Tomáša Valáška červená čiara. Rovnako ako aj možné zvolenie Tomáša Tarabu za podpredsedu parlamentu. „Ak by sa človek z fašistickej kandidátky, s takýmto profilom, stal podpredsedom parlamentu, je to porušenie noriem, ktoré na Slovensku fungovali dlhé roky.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Všetky želania lekárskych odborov nie je možné uspokojiť naraz, napísal premiér Heger. Šéf odborárov Peter Visolajský v auguste kritizoval, že sa viacero z ich požiadaviek nesplnilo, a avizoval hromadné výpovede lekárov.

Heger sa zasníval, píše v Newsfiltri Tomáš Gális o výroku premiéra, že menšinové vlády fungujú aj v iných krajinách. „Je pravda, že menšinové vlády fungujú všelikde a fungovali aj u nás, ale je tu jeden zásadný rozdiel. Zväčša majú zaistenú toleranciu aspoň jednej opozičnej strany. A keď aj nie, vedie ich človek, ktorý dokáže vyjednať ad hoc podporu a ktorý na to má aj silu. U nás nič z toho nie je.“

Newsfilter: Veľkú časť najvyšších straníckych a štátnych postov obsadili zlovoľní ignoranti, nehanební klamári a cynickí podvodníci, píše Tomáš Gális v súvislosti s poslednými udalosťami v politike. „Slovenská politická scéna nebola nikdy ideálna, ale – azda to nie je len spomienkový optimizmus, hľadať v nej nositeľov racionality nebolo nikdy také ťažké.“

Ministrom školstva môže byť riaditeľ cirkevnej školy z Trebišova Slavomír Partila. Aké sú jeho názory na vzdelávanie, známe nie je. Dlhoročný riaditeľ strednej odbornej školy pôsobí ako viceprezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. Nového ministra školstva vymenujú zrejme až na budúci týždeň.

Slavomír Partila. Zdroj - spolu-pre-mesto.sk

V priamom prenose sledujeme rozvrat vládnutiam, píše Marián Balázs. „Je načase pýtať sa, čo má Kollár na Matoviča, z akého dôvodu mu je Matovič tak bezhranične a nekriticky lojálny.“

Parlament schválil, že dva kľúčové energetické zákony prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Vďaka nim bude môcť vláda vyhlásiť núdzový stav a prikázať firmám, komu a za koľko majú dodávať elektrinu a plyn.

K vymenovaniu nového ministra školstva by mohlo dôjsť zrejme budúci týždeň, povedal premiér Eduard Heger v parlamente na hodine otázok. Meno povedať nechcel s tým, že čaká, kým sa prezidentka Čaputová vráti na Slovensko, aby jej povedal, kto by mal byť nový minister.

Premiér Heger nepovedal, či už dal prezidentke Čaputovej návrh na nového ministra školstva. „Počkajme si na výsledok, je to otázka dní,“ povedal premiér. Povedal, že ministra školstva nevyberá podľa toho, či je konzervatívny. (expres)

Vláda dokáže pokračovať vo svojej činnosti, povedal premiér Eduard Heger s tým, že menšinové vlády sú aj v iných krajinách. O jednotlivých zákonoch podľa neho rokujú s SaS, ktorá je koalícii najbližšia, ale aj s Tomášom Valáškom a Miroslavom Kollárom (nezaradení).

Premiér Heger reagoval na vyjadrenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku týkajúce sa cintorína v obci Ladomirová. Povedal, že je veľmi nešťastné, ak sa takýmto spôsobom generálny prokurátor zapojí do tejto témy.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) je proti tomu, aby sa o novinároch zovšeobecňovalo, že píšu za peniaze. Predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič v Národnej rade v utorok hovoril o tom, že sa dnes dá za 500 eur mesačne kúpiť novinár a ten za to o vás bude dobre písať. Kto by takto fungoval, Matovič nepovedal. (expres)

Národná rada bude po pokuse o obštrukciu hlasovať o všetkých návrhoch okrem tých, ktoré sa týkajú energetickej krízy, až v utorok. Za obštrukciou mohli byť spory o paragraf 363 trestného poriadku.

Národná rada opäť nie je uznášaniaschopná. Postarali sa o to poslanci Smeru, Hlasu, Sme rodina a extrémisti, ktorí urobili obštrukciu. Opätovný pokus o hlasovanie bude pred 12.00.

Ak zvolia Tarabu za podpredsedu parlamentu, odchádzam z koalície, vraví v rozhovore poslanec Juraj Šeliga. V koalícii s Jozefom Šimkom či Martinom Borguľom sa necíti dobre. „Ale je to koalícia, ktorá je. Nechcem to zľahčovať, ale asi chápete, že nemám právo ísť do Sme rodina a povedať im, koho majú a koho nemajú zobrať.“

Zmenu paragrafu 363 zarezal Matovič, píše v Newsfiltri Filip Obradovič po tom, čo návrh stopol parlament. „Je jedno, čo hovorí Eduard Heger. Toho nikto v koalícii neberie vážne. Je úplne jedno, či on niečo skúša alebo nie. Dôležité je, čo chce Igor Matovič, a on chce lojalitu Borisa Kollára, nech už je akokoľvek draho zaplatená.“

Igor Hus (OĽaNO), ktorý v parlamente zablokoval novelu OĽaNO upravujúcu paragraf 363, tvrdí, že ju nepodporil aj pre vlastné skúsenosti. „Ja sám mám veľmi negatívne skúsenosti so zneužívaním inštitútu vznesenia obvinenia,“ tvrdí.

Boris Kollár tvrdí, že úpravu paragrafu 363 blokujú kvôli ľuďom, ktorí „nezákonne končia v base“. Podráždila ho otázka, že pri jeho využívaní dochádza aj k chybám, čo sa ukázalo v prípade Zoroslava Kollára. „Prkotiny tu vyťahujete. Viete, čo je sedieť v base nezákonne? Viete, čo to je? Vám to nič nehovorí. Vy si idete tú svoju ideológiu,“ reagoval predseda Sme rodina.

Kandidátom na post ministra školstva je riaditeľ cirkevnej školy v Trebišove Slavomír Partila, informuje Markíza. Partila pôsobí aj ako viceprezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. Bývalý prezident tohto združenia Ján Horecký zase dostal ponuku stať sa štátnym tajomníkom na ministerstve, zatiaľ však podľa vlastných slov „nedal definitívny súhlas“.

Vláda by mala predstaviť vlastný plán pomoci priemyslu s cenami energií, tvrdí Asociácia priemyselných zväzov a dopravy. Kabinet dnes podrobnosti pomoci pre podniky nespresnil, čaká na dohodu v EÚ. Asociácia žiada pomoc „bezodkladne“.

Ak vláda vyhlási núdzový stav, môže prikázať firmám, aby zabezpečili energie napríklad pre teplárne, samosprávy a nemocnice za znížené ceny. Silnejšie právomoci, ktoré si dnes schválila vláda, jej ešte musí potvrdiť parlament.

Prechod na dištančné vyučovanie nie je reálna úspora, vraví rektor UK Marek Števček o rastúcich nákladoch na energie. „Znamenalo by to iba to, že by študenti boli na internátoch, kde im takisto musíme kúriť, svietiť a púšťať teplú vodu. To isté platí aj o našich budovách.“

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský kandiduje za podpredsedu parlamentu. „Ak sa dohodneme v rámci parlamentu inak, pokojne prihlášku stiahnem,“ dodal. Okrem neho kandiduje aj poslanec Tomáš Taraba, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke Kotlebovej ĽSNS.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister