Roman Mikulec

Minister Roman Mikulec povedal, že považuje obnovu vozidiel rezortu vnútra za jednu zo svojich priorít. O vyčlenení prostriedkov v rozpočte na ďalší rok podľa svojich slov intenzívne rokuje aj s ministerstvom financií.

Vodiči by už nemali platiť dvakrát za tabuľky s evidenčnými číslami, ak ich požiadavku nedokázali úrady vybaviť. Schválili to poslanci pri zmenách zákona o cestnej premávke. O sťažnostiach majiteľov áut písal aj Denník E.

Minister vnútra Roman Mikulec verí, že koalícia zostane aj naďalej koalíciou. „Je veľa vecí, ktoré potrebujeme riešiť v súvislosti so situáciou na Ukrajine, preto verím, že ich budeme môcť riešiť ďalej.“ Mikulec tak reagoval na vyjadrenie Igora Matoviča o tom, že vládna koalícia sa podľa neho na jeseň prirodzene rozpadne.

Ústredný krízový štáb neukončil platnosť mimoriadnej situácie, čo bolo predmetom dnešného rokovania. Dôvodom bolo podľa ministra vnútra Romana Mikulca odporúčanie rezortu zdravotníctva a aj vyhlásenie Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá považuje pandémiu covidu za neukončenú.

Aj minister vnútra Roman Mikulec razantne odmieta tvrdenia Roberta Fica a Borisa Kollára o avizovanom policajnom zásahu. Pripomenul, že ani jeden z nich nie je členom bezpečnostnej rady. Mikulec zároveň požiadal „politických partnerov, ako aj oponentov, aby prestali zavádzať verejnosť a zneužívať fakt, že nie každý občan sa vyzná v procesných úkonoch“.

Roman Mikulec hovorí, že neklamal, keď tvrdil, že mu neziskové organizácie poradili súkromnú firmu na riešenie utečeneckej krízy. „Štát má utečeneckú krízu pod kontrolou, nie všetko bolo ideálne,“ vraví Mikulec. Podľa neho o tom, že Slovensko krízu zvláda, svedčí aj návšteva prvej dámy USA Jill Bidenovej na hraniciach. (expres)

Minister vnútra Roman Mikulec vidí priestor na zmenu paragrafu 363. „Uvidíme, ako sa budú uberať politické rokovania,“ povedal v Rádiu Expres na adresu Sme rodina, ktorá nesúhlasí so zmenou paragrafu.

Naživo: Minister vnútra Roman Mikulec po rokovaní vlády.

Minister vnútra Roman Mikulec nemal podľa aktivistu Branislava Tichého, ktorý na hraniciach strávil 64 dní, správne informácie o tom, aká je situácia. „Neviem, ako veľmi to bol tento prípad, ale som presvedčený, že z veľkej časti minister Mikulec dostával informácie, že na hraniciach je všetko pod kontrolou, a až pri osobných návštevách zistil, že to nemusí byť pravda.“

Ministerstvo vnútra rokuje o zámere spojiť voľby do Európskeho parlamentu s prezidentskými voľbami. Podľa vyjadrenia hovorkyne preň získalo podporu predstaviteľov koalície. Oboje voľby sa najbližšie konajú v roku 2024 a zvolení kandidáti získajú päťročný mandát.

Igor Matovič uznáva, že jeho minister vnútra Mikulec musí brániť slobodu pre vyšetrovateľov aj pred koaličným partnerom Kollárom. „Holt, taký je svet. Koaličných partnerov si nevyberáte,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Minister vnútra Roman Mikulec o aktuálnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Ján Lazar končí ako štátny tajomník na ministerstve vnútra. Vo funkcii ho od štvrtka nahradí Tomáš Oparty, ktorý od roku 2020 pôsobil ako generálny riaditeľ sekcie ekonomiky na ministerstve.

Roman Mikulec môže zostať ministrom, aj keď proti jeho odvolaniu bolo len 58 poslancov, vraví Michal Šipoš z OĽaNO. „Je to otázka aj na ministra, aby reflektoval, v ktorých oblastiach má pridať a v čom sa zlepšiť. Roman Mikulec si to uvedomuje, on nie je niekto, kto by sa hral na majstra sveta,“ vraví.

Predsedu Smeru Roberta Fica podľa poslanca Hlasu Mateja Šutaja Eštóka trestne stíhajú len v súvislosti so zdražovaním. Vláda chce dať podľa neho ľuďom hry, keďže im nevie dať chlieb. Povedal to v relácii RTVS Sobotné dialógy. „Ja sa vôbec nezabávam,“ povedala na to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová odchádza na ministerstvo vnútra, od 1. mája bude šéfkou tlačového odboru kancelárie ministra Mikulca. Eliášová na ministerstve zdravotníctva pôsobila od roku 2017, predtým robila v televízii Markíza a bola hovorkyňou ČSOB a univerzitnej nemocnice. (o médiách)

Minister vnútra opäť prežil, ale má to čoraz ťažšie, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Roman Mikulec škodí svojmu menu, OĽaNO i koalícii, ale minimálne neprospieva ani štátu, ktorý za jeho pôsobenia pôsobí miestami nemohúcim dojmom. Ideálne by bolo, keby nás zbavil najobľúbenejšieho opozičného rituálu tohto volebného obdobia a odišiel sám. Najmä keď má OĽaNO ľudí, ktorí by ho tam bez problémov mohli nahradiť.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Každé ďalšie odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca ukazuje jeho slabnúcu pozíciu v koalícii. Vláda má v parlamente ústavnú väčšinu, proti Mikulcovmu odvolaniu sa však nenašlo teraz ani v marci viac ako 58 hlasov.

Zotrvanie Romana Mikulca na poste ministra vnútra je hanba, povedal po hlasovaní Peter Pellegrini. Tvrdí, že je to najhorší človek, akého Slovensko na tomto poste malo.

Smer chce zvolať ďalšiu schôdzu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca. „Na čele vnútra nemôže stáť zločinec,“ povedal Robert Fico.

Parlament neodvolal ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Za bolo len 53 zo 120 hlasujúcich poslancov. Predseda parlamentu Boris Kollár sa zdržal, rovnako aj časť poslancov SaS. Zvyšných 16 členov klubu Sme rodina nehlasovalo.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Hlasovanie o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca

Rokovanie o vydávaní Fica do väzby prerušili pre zasadnutie poslaneckého grémia. Stretlo sa preto, aby sa o 11.00 mohlo hlasovať o odvolávaní Romana Mikulca.

Situácia z posledných hodín najviac vyhovuje predsedovi Smeru, ktorý sa už stihol zastať poslanca Borguľu, a s Borisom Kollárom ladia opäť rovnako, píše Filip Obradovič v Newsfiltri. „Nič to nemení na veci, že mandátový a imunitný výbor odporučil poslancom vydať Fica súdu na väzobné stíhanie. Pre koalíciu, ktorá má vo výbore väčšinu aj bez hlasov Sme rodina, to bola povinná jazda. Všetko je v tejto chvíli otvorené. Fico vie, že ak má niečo vymyslieť, ešte má pár dní.“

O odvolávaní ministra Mikulca sa bude v parlamente hlasovať vo štvrtok o 11:00. 

Foto N - Tomáš Benedikovič

Hlasovanie o odvolaní Mikulca zrejme dnes nebude. V parlamente vystupuje Milan Mazurek, ktorý kritizuje koaličných poslancov, že v rozprave neobhajujú ministra vnútra. „Kaliňák je oproti Mikulcovi svätec,“ kričí. V sále je stále len zopár poslancov, rozprava sa už chýli ku koncu.

Odvolávanie ministra Mikulca poslancov veľmi nezaujíma, v pléne ich sedí len zopár. Do rozpravy sú ešte písomne prihlásení štyria, následne sa budú môcť ďalší prihlásiť ústne.

Premiér Eduard Heger pripomenul Smeru pre odvolávanie Romana Mikulca aj kauzu Hedvigy Malinovej. „Spomeňme si na prípad Hedvigy Malinovej, na to, ako minister vnútra vynášal priamo na verejnosť informácie zo spisov, ako zastrašoval samotnú obeť.“ Robert Kaliňák vtedy na tlačovej besede ukazoval aj dôkazy – konkrétne Malinovej popísanú blúzku.

V rozprave k odvolávaniu Romana Mikulca reční podpredseda Smeru Ladislav Kamenický. Tvrdí, že sme v rovnakej situácii, v akej sa začínajú diktatúry a očakáva zatýkanie novinárov. Hovorí, že sa u nás manipuluje väčšina politických káuz a jedinými svedkami sú kajúcnici.

Premiér Eduard Heger prečítal krátke stanovisko vlády, ktorá nesúhlasí s odvolaním Romana Mikulca. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 7 opozičných poslancov. Prvým je Ľuboš Blaha zo Smeru, ktorý premiéra nazýva „blbečkom“.

Robert Fico v parlamente varuje pred revanšom. Tvrdí, že on ho v sebe nemá, hovorí však aj o bohatých rodinách, ktorým táto vláda ublížila. Opisuje, ako ho policajt pri zadržiavaní minulý rok varoval, že pokiaľ nevystúpi z auta, bude ho ťahať aj po zemi. Po zhruba 40 minútach svoj prejav k odvolávaniu Mikulca končí.

Roman Mikulec „necíti potrebu“ odísť z funkcie ministra vnútra. Uviedol to v reakcii na výzvu Borisa Kollára, aby „konečne“ odstúpil. Premiér Eduard Heger povedal, že si nevie predstaviť, že by hnutie Sme rodina v parlamente hlasovalo za Mikulcovo odvolanie.

Fico v parlamente vymenúva kauzy, pre ktoré žiada o odvolanie Romana Mikulca. Venuje sa okrem iných vyšetrovateľom okolo Jána Čurillu.

Heger k ďalšiemu odvolávaniu ministra Mikulca povedal, že je to „vizitkou toho, že si robí svoju prácu dobre“. „Kto ho odvoláva? Dnes trestne stíhaný Robert Fico,“ vyhlásil premiér.

Naživo: Premiér Eduard Heger a poslanci OĽaNO k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca v parlamente.

Fico v parlamente hovorí, že po neho do parlamentu môže prísť „komando smrti“ a môžu ho zatknúť. Prechádza k „šialenej“ zahraničnej politike vlády, pre ktorú príde obrovské zdražovanie energií. Sťažuje sa aj na to, že je štvrtýkrát obvinený a že ho šesť mesiacov sledovali na poľovníckej chate.

V parlamente sa začína piate odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca. Mimoriadnu schôdzu parlamentu inicioval Smer pre medializovanú komunikáciu Mikulca s bývalým policajným prezidentom Milanom Lučanským, v ktorej podľa Smeru minister od Lučanského požadoval informácie z vyšetrovacích spisov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Zasadnutie mandátového výboru k vydaniu Roberta Fica do väzby prerušili a pokračovať bude o 19.00. Od 14.00 do 19.00 má byť mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca.

Video: Kollár vyzval Mikulca, aby konečne odstúpil, rozčúlilo ho obvinenie Borguľu. Čo v prípade koaličného poslanca Sme rodina hovorí polícia a čo Kollárovo hnutie.

Mikulec sa nikdy nemal stať ministrom vnútra, povedal Fico pred mimoriadnou schôdzou. „Mikulec je súčasťou hydry, ktorú vytvorili Matovič s Lipšicom,“ dodal šéf Smeru. O odvolanie ministra vnútra sa opozičná strana pokúsi už piatykrát. Podľa Fica by bolo lepšie, keby Mikulec sám z postu odstúpil.

Minister vnútra Roman Mikulec sa nechystá sám odísť z funkcie. „Pokiaľ tak rozhodnú poslanci, budem to akceptovať, je to ich legitímne právo, ja to rešpektujem, ale sám nemám dôvod,“ povedal pred mimoriadnou schôdzou.

OĽaNO bude mať tlačovku k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca. Avizuje ju na 14.15 po začiatku mimoriadnej schôdze, zúčastnia sa jej Eduard Heger, Igor Matovič, Roman Mikulec, Michal Šipoš a ďalší poslanci hnutia.

Mária Kolíková povedala, že ministra vnútra Romana Mikulca treba podržať. Zdôraznila, že dnes sa vyšetrujú vážne korupčné kauzy prepojené až na politické špičky. Preto je podľa nej dôležité, aby dnes bola koalícia celistvá.

SaS nebude v parlamente hlasovať za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca, povedal šéf strany Richard Sulík. Ak by malo prísť k odvolaniu ministra vnútra, bol by to podľa neho vážny koaličný problém.

Boris Kollár verejne vyzval ministra vnútra Romana Mikulca, aby „konečne odišiel zo svojho postu“. Reagoval tak na informáciu, že poslanec OĽaNO Milan Vetrák novinárom povedal, že by bolo lepšie, ak by sa Borguľa vzdal poslaneckého mandátu.

Borisa Kollára pobúrilo obvinenie jeho poslanca Martinu Borguľu, ktorý bol kedysi v Smere. Foto N - Tomáš Benedikovič

Vláda nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov parlamentu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Rozhodla o tom na dnešnom rokovaní. (tasr)

SaS určite nebude hlasovať za odvolanie Romana Mikulca z funkcie ministra vnútra, hovorí Richard Sulík. Ale ako konkrétne sa zachováme, k tomu ešte bude sedieť náš klub. Je tam viac možností.“

Termíny zvolaných schôdzí parlamentu sa menia. Riadna schôdza sa má začať v utorok o 13.00, v stredu majú poslanci rokovanie prerušiť, aby sa od 14.00 mohla konať mimoriadna schôdza, na ktorej bude minister vnútra Mikulec čeliť odvolávaniu.

Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že absolútne odmieta, že by bolo vyšetrovanie politikov politicky motivované. „Oni nás vidia takých, akí sú oni. Do určitej miery rozumiem ich rétorike, asi sami o sebe nepovedia, že sa stotožňujú s vecami, ktoré sú v uzneseniach,“ povedal Mikulec v Rádiu Expres.

U Mikulca sú problémy pre firmu, ktorú dohodil známy Hegera a Matoviča. Eventová firma, ktorú ministerstvo vnútra najalo na zvládnutie prílevu utečencov, chce za „stratégiu a schému procesov“ 28-tisíc eur. Pri vysvetľovaní tohto dokumentu sa rezort zamotáva. Pre zákazku odstúpil vysoký úradník, jeho rýchly odchod sa však nekoná.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:25Newsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomVčera 18:22Číňanky kedysi nevedeli čítať, a tak si vymysleli vlastné písmo. Odborníčka vysvetľuje, ako nás ovplyvňujú písmenáVčera 17:01Na Pohode bude jedinečný objekt Juraja Gábora. Sphéra bude skúškou odvahy aj vizuálnou oázou (+ foto)Včera 16:59Graf dňa: Na tržbách v obchodoch vidno, že spotrebu domácností už zasiahla infláciaVčera 16:56Vyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokovVčera 16:53Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolVčera 16:41Ako dokážu spolu žiť dve Ameriky?Včera 16:37Americké myslenie do anglického futbalu. Nový spolumajiteľ Chelsea Boehly sám vybavuje prestupyVčera 16:25Investičné životné poistky by mali zlacnieť, ministerstvo financií pritvrdí podmienkyVčera 16:19Nová prezidentka odborovej konfederácie: Mali by sme sa zbaviť nálepky, že sme Ficove odboryVčera 15:44Nechcela som písať knihu o emigrantoch, zaujímali ma ľudia, ktorí rozhodovali o ich osude, vraví spisovateľka Malgorzata SzejnertVčera 15:15Amerikanista Beneš: Interrupcie dnes zakazujú štáty, v ktorých bolo legálne otroctvoVčera 14:27Novým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaVčera 14:11Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeVčera 13:56Minister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Včera 12:56Diaľničiari sľubovali, že opravy na D2 už nebudú také utrpenie ako vlani. Zdržaniam sa však nevyhliVčera 12:48Ideológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadVčera 12:17Hlas si na východe verí, nechcel, aby jeho kandidáta na košického župana podporil aj SmerVčera 12:09Ako to číta Ivan Mikloš: Čo s nami urobila vojna Ruska proti UkrajineVčera 11:15Serena Williamsová a Roger Federer sú ako obľúbený seriál, ktorý sa vracia po rokoch. Tešíte sa, hoci to už nie je úplne onoVčera 10:30Slovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVčera 10:14Danglár: OdpustenieVčera 09:51Marián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+ video)Včera 08:32Konzervatívna väčšina svoju prácu len začína. V USA aj na SlovenskuVčera 07:17300 slov z ME: Išli sme na dno síl, hovorí kapitán. Mladí Slováci dosiahli veľký úspechVčera 06:41Ekonomický newsfilter: Zdá sa, že plynu bude túto zimu dosť02.00 21:41Česi už poznajú termín prezidentských volieb. Babiša v nich môže čakať podobný scenár ako Fica02.00 20:49Anestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)02.00 19:36Newsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončí02.00 19:19Historička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácie