Roman Mikulec

Igor Matovič očakáva, že parlament tento týždeň nedokáže odvolať Romana Mikulca z postu ministra vnútra. „Verím, že sa nenájde 76 hlasov,“ vyhlásil v RTVS líder OĽaNO.

Európska komisia pripraví plán, ako obmedziť počty migrantov prichádzajúcich cez západný Balkán. Roman Mikulec po rokovaní v Bruseli potvrdil, že ministri vnútra krajín EÚ hovorili o všetkých migračných trasách. „Som rád, že došlo na naše slová, že nelegálna migrácia nie je problém Slovenska, Česka či Rakúska, ale problém EÚ,“ uviedol. 

Minister vnútra Roman Mikulec vyzval ľudí, ktorí zneužívali smrť policajného exprezidenta Milana Lučanského, aby sa ospravedlnili vyšetrovateľom či súdnym lekárom, ktorí od začiatku hovorili o samovražde. Krajská prokuratúra Prešov dnes v súvislosti s jeho prípadom vylúčila cudzie zavinenie.

Chceme EÚ požiadať, aby naše opatrenia voči nelegálnej migrácii boli financované z európskych peňazí, povedal Roman Mikulec po rokovaní s ministrami vnútra z Česka, Maďarska a Rakúska v Prahe. Zároveň chcú požadovať jasné usmernenie v uplatňovaní readmisnej dohody a v tom, ako postupovať v návratovej politike voči tretím krajinám.

Richard Sulík bude hlasovať za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca, SaS však nebude jednotná. „Budeme mať zelenú kartu. V klube sme mali dlhšiu debatu, padli dôvody za aj proti, nakoniec sme sa dohodli, že každý bude hlasovať podľa svojho uváženia. Už teraz viem, že u nás zďaleka nebude dvadsať hlasov za.“

Minister vnútra Roman Mikulec odsúdil útok, pri ktorom raketa na území Poľska zabila dvoch ľudí. Dodal, že je práve na konferencii Salzburského fóra v Bukurešti, kde spolu s ďalšími ministrami vnútra o situácii diskutujú.

Parlament nebol pri hlasovaní o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca uznášaniaschopný ani na druhý pokus. V sále sa prezentovalo len 53 poslancov. Mikulca tak budú odvolávať až 1. decembra.

Parlament nebol pri hlasovaní o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca uznášaniaschopný, keďže opozícia pristúpila k obštrukcii. Ďalší pokus bude po 18:40. Pokiaľ nebude v rokovacej sále najmenej 76 poslancov ani vtedy, hlasovanie zrejme presunú na 29. november.

V parlamente sa skončila rozprava k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca. Hlasovať by sa malo po 18:30. Navrhovateľ Robert Fico upozornil, že ak sa nebude hlasovať až 29. novembra, pristúpia k obštrukcii.

Na Slovensku od konca septembra zadržali 4466 nelegálnych migrantov a 63 prevádzačov. V stanovom tábore v Kútoch bolo k dnešnému ránu 160 migrantov.

Boris Kollár očakáva, že dnes pri hlasovaní o odvolávaní Romana Mikulca opozícia urobí obštrukciu a parlament nemusí byť uznášaniaschopný. Hlasovanie by sa v takomto prípade podľa neho malo posunúť na 29. november, keď sa začne riadna schôdza.

Robert Fico púšťal v kinosále Národnej rady počas odvolávania Romana Mikulca zostrihané zvukové nahrávky z rozhovorov policajných vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Tie sa podľa neho udiali v lete 2021 v priestoroch NAKA. Označuje to za dôkaz, že Mikulec spolu s nimi a so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom ovplyvňoval vyšetrovania v neprospech vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej, ktorá preverovala prácu vyšetrovateľov okolo Čurillu.

Rozprava k odvolávaniu Romana Mikulca poslancov nezaujíma. V sále ich nie je ani 20 a nie je tam už žiaden člen vlády. Rečnia zatiaľ len zástupcovia opozície a navzájom na seba reagujú.

Roman Mikulec v parlamente hovorí, že migráciu zvládajú a že Slovensko naďalej odmieta zavedenie kvót na prerozdelenie utečencov. Jediným riešením prílivu migrantov je podľa neho ochrana schengenskej hranice.

Do rozpravy k odvolávaniu Romana Mikulca sa písomne prihlásilo 11 poslancov, rokovať sa tak bude zrejme do podvečera. Minister sa v pléne obhajuje a vraví, že po svojom vystúpení odíde.

Romana Mikulca za vládu v parlamente obhajuje minister financií Igor Matovič. Návrh je podľa lídra OĽaNO politicky motivovaný a odôvodnený nepravdami. Ministerstvo vnútra podľa neho v otázke migrácie aktívne koná.

Minister vnútra Roman Mikulec v parlamente čelí siedmemu pokusu o odvolanie a v tomto počte je rekordérom vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Hoci SaS ešte definitívne neoznámila, či bude celý jej klub hlasovať za Mikulcovo odvolanie, miesto si zrejme udrží. Pokiaľ rozprava skončí do 19.00, hlasovať sa bude ešte dnes.

Návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca predstavuje Robert Fico. V sále okrem Mikulca sedel aj premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič, po chvíli odišli. Rokovať sa má do 19. hodiny.

Naživo: Parlament začal rokovať o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca. Hoci to vopred nebolo isté, v sále bolo až 115 poslancov, čo stačilo na otvorenie mimoriadnej schôdze.

Minister vnútra Roman Mikulec je na ceste na maďarsko-srbskú hranicu, informuje o tom na Instagrame. Stretne sa tam so slovenskými policajtmi, o migračnej kríze bude dnes rokovať aj s maďarským ministrom vnútra Sándorom Pintérom. V utorok je v parlamente na programe Mikulcovo odvolávanie, ktoré iniciuje Smer.

Mikulec má svoje limity, ale toto nie je o ňom, ale o Hamranovi, hovorí komentátor Oliver Brunovský o ďalšom návrhu na odvolanie ministra vnútra. „Takýto policajný prezident so svojimi normálnymi názormi pre 21. storočie niekomu veľmi prekáža. Hlavne tým, ktorí sú v konaniach pred súdmi, a prekáža aj konzervatívnym politikom.“

Poslanec SaS Juraj Krúpa chce hlasovať za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Vyčíta mu údajné nezvládnutie migračnej krízy a to, že sa správa ako „komunikačný odroň“. Tým, že nezabezpečil kontroly na hraniciach s Maďarskom, podľa Krúpu vyslal signál utečencom aj signál do Budapešti, že slovenská hranica je nestrážená.

Poslanci za Sme rodina sa pri hlasovaní o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie zdržia. Povedal to predseda Boris Kollár. Pripúšťa, že jeden alebo dvaja jeho poslanci môžu hlasovať za.

Kontroly na česko-slovenských hraniciach budú smerovať k zmierneniu a eventuálne budú úplne zrušené, tvrdí Roman Mikulec po štvrtkovom rokovaní medzi predstaviteľmi Česka a Slovenska. Kedy presne sa začnú zmierňovať, však nepovedal. Kontroly pritom budú trvať najmenej do 13. decembra a podľa českého ministra vnútra Víta Rakúšana sa zrejme ešte predĺžia.

Naživo: Koľko je na Slovensku nelegálnych migrantov a ako situáciu ďalej riešiť, informujú policajný prezident Hamran a minister vnútra Mikulec

Poslanci SaS sa podľa Richarda Sulíka v utorok nezúčastnia hlasovania o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca. Sulík sa domnieva, že by v rokovacej sále mohlo byť menej ako 76 poslancov a Národná rada nemusí byť uznášaniaschopná.

Boris Kollár straší nelegálnymi migrantmi, ktorí sú na Slovensku, podľa neho sme už dávno mali zavrieť hranice. „Tu sa migranti potulujú po poliach, ako také myši tam pobehujú. Stavajú stanové mestečko, potom sa z toho môže stať obrovské mesto, čo potom spravíme?“ pýta sa predseda parlamentu.

Vláda nesúhlasí s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Rozhodla o tom na dnešnom rokovaní. Návrh podala skupina opozičných poslancov.

Novým štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra sa stane Ľubomír Šablica, ktorý tam doteraz pôsobil ako generálny tajomník služobného úradu. Vo funkcii vystrieda Vendelína Leitnera, ktorý odchádza na vlastnú žiadosť.

Výbor pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie a antisemitizmu na mimoriadnom zasadaní odsúdil útok na LGBT+ ľudí na Zámockej ulici. Minister vnútra Roman Mikulec, ktorý mu predsedá, vyhlásil, že v poslednej dobe sa extrémistické prejavy preniesli na internet, kde je oveľa zložitejšie páchateľov identifikovať.

SaS bude rokovať, či podrží ministra vnútra Romana Mikulca vo funkcii. Smer iniciuje mimoriadnu schôdzu o jeho odvolaní. Richard Sulík povedal, že Mikulec má rezervy vo zvládaní migračnej krízy, podľa Smeru v nej úplne zlyháva.

Zavedenie kontrol na maďarskej hranici neprinesie želaný efekt, tvrdí minister vnútra Roman Mikulec v súvislosti s témou nelegálnej migrácie. Sústrediť sa podľa neho treba na zabezpečenie ochrany vonkajšej hranice schengenu.

Smer chce opäť odvolávať ministra vnútra Romana Mikulca z OĽaNO. Robert Fico oznámil, že iniciuje mimoriadnu schôdzu, lebo Mikulec podľa neho nezvláda migračnú krízu. „Máme čakať, kým budú znásilnené nejaké slovenské dievčatá?“ tvrdil Fico na tlačovej besede o migrantoch.

V súvislosti s nelegálnou migráciou sú policajné hliadky permanentne na železničnej stanici v Kútoch, takisto v stanovom mestečku v Kútoch či pri stanoch v Brodskom, oznámil minister vnútra Roman Mikulec.

Ministerstvo vnútra podpísalo ďalšiu zmluvu s firmou Globalgastro plus. Tentoraz sa týka stravovania v azylovom tábore Gabčíkovo a jej hodnota je do 2,4 milióna eur s DPH. Upozornil na to Hlas. Predchádzajúcemu kontraktu vyčítalo ÚVO porušenie zákona, ministerstvo sa odvolalo.

Polícia nie je úplne vo všetkých oblastiach adekvátne vybavená, aby to zodpovedalo 21. storočiu, povedal Roman Mikulec v Rádiu Expres. Minister vnútra tvrdí, že sa snaží podmienky riešiť dva roky. Plánuje predložiť vláde materiál, kam sa chcú posunúť a koľko potrebujú ľudí a techniky.

Roman Mikulec povedal, že nevie úplne presne, či polícia vedie konanie voči rodičom páchateľa zo Zámockej. „Sú to veci, ktoré sú preverované a prehodnocované, a bude to predmetom vyšetrovania,“ povedal minister vnútra.

Náš odkaz našim kolegom bude veľmi silný, vyhlásil Roman Mikulec po príchode na rokovanie ministrov vnútra EÚ o migrácii. „Naším riešením je prísna ochrana vonkajšej hranice schengenu,“ tvrdí.

Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť priamy nákup vrtuľníkov. Vyplýva to zo stanoviska ministerstva vnútra, ktoré sa plánuje proti rozhodnutiu odvolať.

Na Ústrednom krízovom štábe schválili plán, ktorý rieši, ako efektívnejšie zvládať možný prílev odídencov z Ukrajiny. Oznámil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Roman Mikulec tvrdí, že poslanec SaS Juraj Krupa ukázal „svoju zaujatosť a nekompetentnosť“. Reagoval tak na jeho tvrdenie v politickej diskusii, kde Mikulca označil za „neschopného ministra“ a kde pripustil, že bude hlasovať za jeho odvolanie.

Juraj Krúpa (SaS) pripustil, že by mohol v parlamente hlasovať za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), ak by takýto návrh bol zmysluplne odôvodnený. V relácii Na telo ho označil za neschopného ministra. Keď bola SaS v koalícii, väčšina jej poslancov zvyčajne Mikulca podržala. (markíza)

Roman Mikulec avizuje návrh na nekompromisné tresty za jazdu pod vplyvom alkoholu. Robí tak v súvislosti s nedeľnou nehodou na zastávke MHD v Bratislave. Minister vnútra chce k návrhu zvolať pracovnú skupinu.

Poslanci brannobezpečnostného výboru spravia poslanecký prieskum na útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove v súvislosti so situáciou na hraniciach. V uznesení zaviazali ministra vnútra Romana Mikulca, aby pravidelne informoval o postupe pri zvládaní migračnej krízy, ako aj o naplnenosti a stave Policajného zboru. (tasr)

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS) vyzval po zasadnutí výboru Romana Mikulca, aby odstúpil. Dôvodom je podľa Krúpu nezvládanie funkcie ministra vnútra v súvislosti s tým, že Rakúsko a Česko začali kontroly na hranici so Slovenskom.

Na to, že ešte pred dvoma dňami nebolo o migračnej kríze počuť od slovenských inštitúcií ani slovka, zažívame priam šok, píše Juraj Javorský. „Samozrejme, zmena sa nestala za dva dni. Lenže slovenský minister vnútra sa k problému postavil ako vždy: dúfal, že to samo prehrmí.“

Zavedenie kontrol na hraniciach s Rakúskom a Českom bolo podľa ministra vnútra koordinované so Slovenskom. „Nie je pravda, že by boli zavedené len tak mirnix-dirnix,“ povedal Roman Mikulec. Podľa neho nejde o opatrenia špeciálne voči Slovensku. Odmietol, že by tieto kroky boli zlyhaním slovenskej polície.

Slovensko môže recipročne zaviesť kontroly na hraniciach s Maďarskom. Minister vnútra Roman Mikulec sa však zatiaľ prikláňa k tomu, aby slovenskí policajti pomohli Maďarom robiť kontroly na ich hraniciach so Srbskom.

Mikulec má problém, Česko obnovuje kontroly na hranici, komentuje Newsfilter. „Slovensko a Česko majú medzi sebou taký mimoriadny vzťah, že sa muselo stať niečo naozaj vážne, aby sa susedia rozhodli pre jednostranný krok.“

Slovenská polícia podľa poslanca SaS Juraja Krúpu nestíha zvládať nápor nelegálnych migrantov, pretože je personálne poddimenzovaná. Zodpovednosť za to vraj nesie minister vnútra Mikulec. Ministerstvo na Krúpu reagovalo s tým, že tejto téme nerozumie.

Nové na Dennikn.sk

18:14Ivan Mikloš: Ak sa spoja tri veci, Ukrajina vyhrá a Putinov režim skolabuje 17:40Chystali sa na boj, v hoteli mali zbrane. V Amerike odsúdili najväčšieho radikála z útoku na Kapitol 17:12Parlament schválil zvýšenie lekárskych platov v poslednom momente, Matovič bojoval proti 16:57Shooty: Lokálne číslo šelmy 16:56NAKA sa znovu pokúsi vyšetrovať únos Vietnamca. V Nemecku vypovedal kľúčový vyšetrovateľ 16:30Nedokázal som vysloviť vetu Mama ochorela, vraví poľský herec o hlavnej postave v slovenskom filme 16:21Trh s videohrami v novembri rozbehol Pokémon, aj napriek chybám prekonal rekordy Nintenda 16:16Graf dňa: Ceny bývania niekde už klesajú, zdražovanie novostavieb sa spomalilo 16:02Keď minister práce ohrozuje motiváciu pracovať 15:19Pravý sektor Vladimira Putina 13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných grafitov pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+ video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajú