Roman Mikulec

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) si stojí za rozhodnutím navrhnúť odvolanie rektorky policajnej akadémie Lucie Kurilovskej. Mikulcova predchodkyňa Denisa Saková (Hlas) kritizovala, že k tomuto kroku minister pristúpil bez toho, aby bolo vyšetrovanie tragédie, pri ktorej sa zranila mladá kadetka, dokončené.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) odmietol priamo odpovedať na otázku, či je bývalý prezident finančnej správy František Imrecze dôveryhodný svedok. „Ja to hodnotiť nebudem, ale súdy povedali, že jeho výpovede považujú za dôveryhodné,“ reagoval Mikulec v relácii V politike na TA3.

Denisa Saková (Hlas) spochybňuje súdom schvaľované dohody o vine a treste, ktorú uzatvárajú takzvaní kajúcnici. „Namiesto 25 rokov za svoju trestnú činnosť dostávajú podmienky a malé peňažné tresty. No prečo to asi je? Lebo potom idú na školenie a vypovedajú na niekoho, na koho treba, a ku skutkom, ktoré sa nestali,“ povedala v relácii V politike televízie TA3.

Prezidentka podľa jej kancelárie nemala v zmysle ústavy inú možnosť ako návrh ministra vnútra na odvolanie rektorky policajnej akadémie akceptovať. Pri vymenovaniach rektorov a vysokoškolských profesorov „prezidentka podľa ústavy posudzuje iba formálne naplnenie návrhov na ich vymenovanie alebo odvolanie“.

Prezidentka odvolala rektorku Akadémie Policajného zboru Luciu Kurilovskú. Jej koniec žiadal minister vnútra Roman Mikulec po nedávnom postrelení študentky pedagógom.

Lucia Kurilovská, rektorka Akadémie Policajného zboru. foto – tasr

Právnická fakulta UK i akademický senát vyjadrili podporu Lucii Kurilovskej. Jej koniec na čele Akadémie Policajného zboru žiada minister vnútra Roman Mikulec po prípade postrelenej kadetky, návrh aktuálne posudzuje prezidentka.

Prezidentka už dostala návrh na odvolanie rektorky Akadémie policajného zboru Lucie Kurilovskej, ktoré žiada minister vnútra Roman Mikulec po nedávnom postrelení študentky. S návrhom sa podľa jej hovorcu oboznámi. (rtvs)

Ministerstvo vnútra v tomto volebnom období neplánuje uskutočniť reformu verejnej správy ani jej posunutie do legislatívneho procesu. Rezort to uvádza v reakcii na text, v ktorom sme upozornili na vznikajúci plán reformy verejnej správy.

Roman Mikulec podá návrh na odvolanie rektorky bratislavskej policajnej akadémie Lucie Kurilovskej. Minister vnútra to oznámil v Rádiu Expres. Ako dôvod uviedol incident, počas ktorého jeden z učiteľov postrelil študentku 1. ročníka počas krúžku streľby.

Polícia si dnes prebrala nové autá Kia Ceed, ktoré majú žlto-modrý polep. Ministerstvo vnútra kúpilo 150 áut, z toho sto bude jazdiť s novým polepom, ostatné budú mať bežnú civilnú podobu. Autá majú kameru za čelným sklom. Cena všetkých vozidiel bola 3,4 milióna eur.

Foto - ministerstvo vnútra

Minister vnútra Roman Mikulec označil za uzavretú kauzu týkajúcu sa oboznamovania s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. Správne konanie podľa jeho slov začal NBÚ a treba sa ho pýtať, ako to bude pokračovať.

Prezidentka nezakročí proti ministrovi vnútra, naopak, vyčíta NBÚ „nesprávny až absurdný“ výklad zákona. Úrad Romana Mikulca viní, že neoprávnene manipuloval s utajovanými dokumentmi.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Veľkonočný týždeň ukázal, akým spôsobom zlyhával či stále zlyháva štát a jeho predstavitelia, píše Tomáš Gális o obvinenom Dobroslavovi Trnkovi či chýbajúcej previerke ministra Mikulca. „Štát môže i nemusí robiť veľa vecí, ale rozhodne k jeho nevyhnutným povinnostiam patrí výkon spravodlivosti, vnútorná i vonkajšia bezpečnosť.“

Roman Mikulec si myslí, že za pokusom o jeho diskreditáciu môže byť aj vzťah riaditeľa NBÚ Romana Konečného s Petrom Koščom, ktorý je na úteku a je obvinený z podplácania. „NBÚ vstúpil do nejakej hry a neviem sa zbaviť pocitu, že to nemusí súvisieť,“ povedal minister pre Postoj.

Ministerstvu vnútra hrozí pokuta do 30-tisíc eur za miliónovú zákazku pre Dustream production. Víťaznú firmu odporúčal ministerstvu, ktoré vedie Roman Mikulec (OĽaNO), podnikateľ s väzbami na OĽaNO.

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa spochybnil postupy NBÚ voči NAKA aj Romanovi Mikulcovi. V súvislosti so zisteniami o údajnej chýbajúcej previerke ministra vnútra hovorí o podozreniach zo snahy diskreditovať Mikulca.

Riaditeľ NBÚ Roman Konečný si stále myslí, že Roman Mikulec mal mať špeciálny certifikát a previerku, aby sa mohol oboznamovať s tajnými dokumentmi NATO. Minister vnútra zasa tvrdí, že väčšina členov výboru pre obranu a bezpečnosť mu dala za pravdu, že sa s nimi mohol oboznamovať.

Minister Káčer píše, že už dlho nezažil „takú nezmyselnú kauzu“ ako v prípade chýbajúcej previerky ministra vnútra Mikulca. Podľa šéfa diplomacie ide o „nekompetentnú debatu kompetentných“.

Chýbajúca previerka nie je dôvod na odchod Mikulca, píše Monika Tódová v Newsfiltri s tým, že je to možno len zámienka na ďalšiu vojnu v bezpečnostných zložkách. „NBÚ je úrad, ktorý dal v minulosti previerky Jankovskej, Kováčikovi alebo Puškárovi. A keď sa novinári opýtali, prečo sa to stalo, úrad iba nemo krčil plecami. Na ministra vnútra bez previerky si takisto spomenuli po troch rokoch vo funkcii.“

Prípad certifikátu, ktorý podľa NBÚ potrebuje minister vnútra Roman Mikulec na oboznamovanie sa s utajenými dokumentmi EÚ a NATO, má ďalší rozmer. NBÚ tvrdí, že našiel porušenia zákona aj na strane NAKA. Podľa predsedu výboru na kontrolu NBÚ Martina Beluského sa to týka manipulovania s utajovanými skutočnosťami.

Ministerstvo spravodlivosti sa zastalo Romana Mikulca a tvrdí, že člen vlády nepotrebuje na utajované skutočnosti dodatočnú previerku. Ministra vnútra dnes vinia, že porušil zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia.

Igor Matovič už nemá pridelenú ochranku a limuzínu, povedal minister vnútra Roman Mikulec v Na telo. Matovič sa podľa neho ochranky vzdal pred diskusiou v Michalovciach. Mikulec však nevie vylúčiť, či sú na Matovičových výjazdoch do regiónov prítomní operatívci SIS v utajení, ktorí chránia verejných činiteľov.

Minister Roman Mikulec tvrdí, že stojí za Igorom Matovičom pri 500-eurovej odmene za účasť vo voľbách. Mikulec označuje za detaily to, že štát dnes nemá ako zistiť, ktorý človek bol voliť, pretože zoznamy voličov sú zapečatené a ministerstvo k nim nemá prístup.

Minister vnútra Roman Mikulec tvrdí, že nepotreboval špeciálnu previerku s certifikátom NATO. Vraví, že podľa NATO a EÚ ju osoba v jeho funkcii nepotrebuje. Peter Pellegrini tvrdí, že ani Denisa Saková ako ministerka vnútra nemala takúto previerku. „A práve preto sa neoboznamovala s dokumentmi, na ktoré nemala previerku,“ povedal Pellegrini.

Peter Pčolinský zo Sme rodina vraví, že minister vnútra Mikulec mal mať špeciálnu previerku na to, aby mohol prezerať utajené dokumenty zo zahraničia. Mikulec bude kauzu vysvetľovať na mimoriadnom brannobezpečnostnom výbore.

Prezidentka preveruje, či by mala vymenovať úradnícku vládu, píše v Newsfiltri Jana Shemesh v súvislosti s ministrom Mikulcom, ktorý podľa NBÚ opakovane porušil zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. „Čaputová, ktorá súčasnej vláde už viackrát prejavila zhovievavosť, opakovane upozorňovala, že ak by malo dôjsť k odobratiu poverenia už tretiemu ministrovi, pristúpila by k vymenovaniu úradníckej vlády.“

Ministerstvo vnútra tvrdí, že minister je ako člen vlády oprávnenou osobou s osobitným postavením, na základe čoho má právo oboznamovať sa v rozsahu svojej funkcie s utajovanými skutočnosťami. Reaguje tak na obvinenia, že Roman Mikulec neoprávnene manipuloval s informáciami zo zahraničia.

Pri preukázaní porušenia zákona ministrom vnútra je podľa prezidentky možná aj úradnícka vláda. Zuzana Čaputová tak reagovala na obvinenia, že Roman Mikulec neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. Vyžiadala si protokol z kontroly Národného bezpečnostného úradu.

Juraj Krúpa (SaS) avizuje mimoriadne zasadnutie brannobezpečnostného výboru k možnej neoprávnenej manipulácii ministra vnútra Romana Mikulca s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. Šéf výboru to uviedol v relácii Joj Na hrane.

V prípade inštruktora Šeparneva sa už nakopilo toľko čudných okolností, že ho stojí za to pozorne sledovať, píše Tomáš Gális v Newsfiltri. „Rektorka Kurilovská tvrdí, že za ňou stojí akademický senát. Ak je to naozaj tak aj po všetkom, čo sme sa dozvedeli, problém na policajnej akadémii je oveľa hlbší.“

Kvôli prípadu postrelenia študentky policajnej akadémie zasadne mimoriadny parlamentný výbor, informuje SaS. V utorok 14. marca príde na brannobezpečnostný výbor vysvetľovať situáciu minister vnútra Roman Mikulec aj rektorka akadémie Lucia Kurilovská.

Minister vnútra Roman Mikulec nesúhlasí so zlúčením letiek vnútra a obrany pod ministerstvom obrany. Materiál predložený rezortom obrany do pripomienkového konania ho prekvapil.

Ministerstvo vnútra nesúhlasí s návrhom zlúčiť jeho letecký útvar s letkou ministerstva obrany. Uviedlo to v reakcii na materiál, ktorý rezort obrany predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Obe ministerstvá vedú nominanti OĽaNO – Roman Mikulec a Jaroslav Naď.

Súd zakázal ministrovi Mikulcovi používať taliansky vrtuľník pre policajtov, hasičov a záchranárov. Ministerstvo vnútra stroj kúpilo v decembri bez tendra a z „druhej ruky“. Jeho postup napadol americký výrobca Bell, ktorý sa sťažuje, že nedostal šancu ponúknuť Slovensku svoje vlastné vrtuľníky.

Slovensko dnes poslalo humanitárnu pomoc do Sýrie. V najbližších týždňoch by malo do tejto krajiny, ktorú nedávno zasiahlo zemetrasenie, odletieť ďalšie lietadlo so spacákmi, s dekami, lekárničkami a ďalšou pomocou, oznámil minister vnútra Roman Mikulec.

Koalícia nebude podľa ministra obrany Jaroslava Naďa „obchodovať s poslancom Borguľom“, ktorý žiada odchod ministra vnútra Romana Mikulca. Poslankyňa Hlasu Denisa Saková v diskusii Na telo na Markíze zopakovala, že jej strana počula historku, že Mikulec možno v pondelok skončí sám. Mikulcova hovorkyňa tieto tvrdenia nekomentovala.

Peter Pellegrinini v diskusii na RTVS povedal, že začul historku, že koalícia v pondelok „obetuje“ ministra vnútra Romana Mikulca. Mala by tým vyhovieť požiadavke poslanca Sme rodina Martina Borguľu, ktorý ňou podmieňoval podporu vláde.

Poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) chce stále hlasovať za pád Hegerovej vlády. Dôvodom je aj naďalej nespokojnosť s ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ktorého sa minulý týždeň v parlamente nepodarilo opozícii odvolať, a neochota premiéra Hegera Mikulca z postu zosadiť.

Krajská prokuratúra v Trenčíne po pokyne Maroša Žilinku preveruje ministra vnútra Romana Mikulca a policajného prezidenta Štefana Hamrana. Zaujíma sa o to, či sa nedopustili trestného činu v súvislosti s nelegálnou migráciou a ochranou štátnych hraníc. Mikulec za tým vidí snahu o prekrytie vážnych tém, Hamran to považuje za absurdné.

Ministerstvo vnútra ani po urgencii nedalo Úradu pre verejné obstarávanie doklady, keď preveroval miliónovú zákazku, v ktorej kľúčovú rolu zohral podnikateľ Július Slovák s väzbami na OĽaNO. Rezort takisto vyčítal ÚVO, že čerpal z Mikulcovej tlačovej besedy. Detaily z kontroly vyšli najavo po tom, ako ÚVO definitívne rozhodol o porušení zákona u Mikulca.

Ministerstvo vnútra sa nestotožňuje so závermi Úradu pre verejné obstarávanie v súvislosti s firmou Dustream. Podľa ÚVO rezort pod vedením Romana Mikulca porušil zákon, keď miliónovú zákazku získala firma s väzbami na OĽaNO. Rezort považuje rozhodnutie „za rozporné so zákonom aj skutkovým stavom a využije všetky právne prostriedky na jeho nápravu“.

Ministerstvo vnútra pod vedením Romana Mikulca porušilo zákon o verejnom obstarávaní pri miliónovej zákazke, ktorú získala firma s väzbami na OĽaNO Dustream production. Definitívne o tom rozhodol Úrad pre verejné obstarávanie. Teraz sa bude rozhodovať o pokute.

Minister vnútra Roman Mikulec neplánoval spustiť špeciálnu protikorupčnú linku na ohlasovanie úplatkov pre lekárov. Premiér Eduard Heger na nej po rokovaní s lekárskymi odborármi trvá, Mikulec ju má zriadiť spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Linka má ľuďom nahlasujúcim korupciu zabezpečiť aj náhradného lekára.

Roman Mikulec je garantom toho, že orgány činné v trestnom konaní majú voľné ruky, hovorí Eduard Heger s tým, že práve preto čelil minister vnútra v parlamente toľkým odvolávaniam.

Smer vyčíta SaS, že niektorí jej poslanci sa pri hlasovaní o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra zdržali, a tak ho podržali vo funkcii. Zdržali sa napríklad poslanci Ondrej Dostál, Ján Benčík či Vladimíra Marcinková.

Za Mikulcovo odvolanie hlasovali aj koaliční poslanci zo Sme rodina – Peter Pčolinský, Adriana Pčolinská či Martin Borguľa, ktorí ministra dlhodobo kritizujú.

Parlament opätovne podržal Romana Mikulca. Za odvolanie hlasovalo 71 zo 143 prítomných poslancov, na koniec ministra vnútra bolo potrebných 76 hlasov.

O 11.00 bude parlament hlasovať o odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca, ktorého sa opozícia snaží odvolať už ôsmykrát – tentoraz za migračnú politiku. Za jeho odvolanie bude hlasovať aj podpredseda parlamentu za Sme rodina Peter Pčolinský, ktorý Mikulca dlhodobo kritizuje.

Igor Matovič očakáva, že parlament tento týždeň nedokáže odvolať Romana Mikulca z postu ministra vnútra. „Verím, že sa nenájde 76 hlasov,“ vyhlásil v RTVS líder OĽaNO.

Európska komisia pripraví plán, ako obmedziť počty migrantov prichádzajúcich cez západný Balkán. Roman Mikulec po rokovaní v Bruseli potvrdil, že ministri vnútra krajín EÚ hovorili o všetkých migračných trasách. „Som rád, že došlo na naše slová, že nelegálna migrácia nie je problém Slovenska, Česka či Rakúska, ale problém EÚ,“ uviedol. 

Nové na Dennikn.sk

13:34Azerbajdžan vyhral. Z Náhorného Karabachu už utiekli takmer všetci Arménci 13:25Andrej Danko má v parlamente klub bitkárov (a nie je osamotený) 13:03Sociálna poisťovňa oznamuje podnikateľom, aké odvody budú platiť od októbra 12:17Prvý krok po voľbách? Stáť pri prezidentke 11:59Tak teda nech ten Fico vládne. Vybojoval si to 11:22Korupcia, zadlžovanie alebo orientácia na Rusko. V čom by bol návrat Smeru najväčšou pohromou? 11:21Sociológ Vašečka: Fico vie, ako presvedčiť Pellegriniho, aby s ním vládol 09:53Športový newsfilter: Šatan, Gáborík a Valábik spomínali na staré zlaté časy, keď šikana zoceľovala 09:42Mala ísť študovať do Británie, ale proste zmizla. Čínsky režim si s tvárou hnutia #MeToo poradil po svojom (profil týždňa) 08:45Firemný newsfilter: Štát oceliarňam najväčšie prianie nesplní a v desiatke najstratovejších firiem najviac mrazí z vodohospodárov 08:35Ako poraziť chronickú prokrastináciu? Odstrániť vyrušenia nemusí stačiť, hovorí psychológ 07:43Starajte sa o svoje zuby a ďasná. Ich stav môže ovplyvniť aj váš mozog 07:34Chýbajú tréningový objem aj motivácia. Kedy je vhodné zrušiť prípravu na maratón 07:29Každý deň som sa musel trikrát pomodliť. Ako rodinné tajomstvo spustilo moje OCD a čo mi nakoniec pomohlo 06:33Ekonomický newsfilter: Dve dobré správy pre ekonomiku a jedna menej dobrá pre veľkú časť voličovVčera 19:56Psychológ Bednařík: Moja mama bola prvá, ktorá mi počas volebnej noci vyčítala, že som zahodil svoj hlasVčera 19:00Volebný newsfilter: Vládu chce zostaviť Fico aj Šimečka, ale rozhodnú Pellegrini a MajerskýVčera 18:02Ukrajinský politológ: Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranouVčera 17:55Porazenými volieb sú aj Maďari. Najpočetnejšia menšina nebude mať zastúpenie v parlamente ani v tomto volebnom obdobíVčera 17:48Strany a ich bašty: Smer obstál aj v Bratislave, OĽaNO ovládlo rómske osady, Danko bodoval tam, kde kedysi KotlebaVčera 17:12Robert Kaliňák je späť a plný energie, v Hlase má veľa dobrých známychVčera 16:43On nás varoval a je pripravený to plniťVčera 16:30PS sa musí pokúsiť zabrániť návratu Fica. Za akúkoľvek cenuVčera 16:06Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľbyVčera 16:05Fico posledné dni ovládol Facebook, zrejme zlákal aj časť voličov RepublikyVčera 15:46Nádeje a obavy z volebných výsledkovVčera 15:44Čo by vláda Smeru znamenala pre Ukrajinu? Najväčší problém nemusí byť FicoVčera 15:25Pozrite sa, ako volili vaši susedia (+ mapa Slovenska)Včera 15:23Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkostiVčera 14:45Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok volieb