Eduard Heger

Novým predsedom strany Demokrati je Jaroslav Naď. Za podpredsedov zvolili delegáti na sneme Eduarda Hegera, Andreu Letanovskú, Juraja Šeligu a primátora Prešova Františka Oľhu. Naď chce stranu personálne posilniť a pripraviť na eurovoľby.

Po zadržaní Vladimíra Pčolinského bol v hre o post riaditeľa SIS aj košický podnikateľ Richard Reday známy z kauzy nákupu predražených teplomerov pre župu. Podľa informácií Denníka N to bol návrh z OĽaNO. Vtedajší premiér Eduard Heger nechcel odpovedať na otázky o tejto nominácii.

Strana Demokrati informovala, že polícia odmietla trestné oznámenie Smeru pre darovanie stíhačiek Ukrajine. Robert Fico opakovane tvrdil, že ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky, o ktorej nemôže rozhodovať dočasne poverený kabinet.

Eduard Heger oznámil, že nebude opäť kandidovať za predsedu Demokratov. Kandidatúru zvažuje Jaroslav Naď. Snem strany bude 2. decembra v Prešove, Demokrati si na ňom zvolia nové predsedníctvo.

Shooty: Šikovníci

Demokrati chceli byť skokanom volieb, napokon bojujú len o volebný príspevok za 3 percentá. Všetci predstavitelia strany v štábe hovorili, že do poslednej chvíle verili vo vstup do parlamentu. Ani jeden z nich nepripustil, že by zvažovali predčasné odstúpenie z volieb.

Ideme ďalej, nad odstúpením sme nikdy nerozmýšľali, vraví v rozhovore po zverejnení exit pollu Eduard Heger. Predseda Demokratov si myslí, že ak by sa pred voľbami spojili s KDH, bol by to veľký zlom. „My sme sa aj chceli spájať, ale oni chceli ísť sami. Každý je strojcom vlastného šťastia.“

Eduard Heger počas volebnej noci. Foto N - Tomáš Čorej

Robert Fico Eduardovi Hegerovi po dlhšom monológu, v ktorom vyratúval úspechy svojej vlády, povedal: „Buď si dajte celú Viagru, alebo žiadnu Viagru, polka Viagry nefunguje.“ Heger sa ohradil voči tomu, že Fico zasahuje do jeho súkromného života. Odvetil mu, že má manželku a štyri deti a že Viagru asi pozná skôr predseda Smeru. (rtvs)

Eduard Heger (Demokrati) kritizuje Roberta Fica za útoky na vyšetrovateľov a prokurátorov. „Nie je schopný rešpektovať orgány činné v trestnom konaní, lebo bol zvyknutý, že ho poslúchajú a konajú na jeho pokyn.“

Peter Pellegrini vo svojej knihe Slovensko vlastnou cestou píše, že jeho politický príbeh možno vyzerá ako z gýčového amerického filmu, ale vraj nikdy za nikým nedoliezal a nedoprosoval sa o funkcie. Robertovi Ficovi nijakú kapitolu nevenoval, hoci s ním bol v Smere 20 rokov. Spomína, že keď si už nevedeli poradiť, tak údajne padalo odporúčanie: „Pošlite tam Pelleho, on to urobí dobre.“

Líder OĽaNO Igor Matovič sa pustil do letnej kampane s vyše 50-ročným Fiatom 500, s ktorým ide bojovať proti „SmeroHlasnej mafii“. Hnutie nakúpilo viacero takýchto áut v Taliansku, Matovič neprezradil podrobnosti o ich nákupe.

Igor Matovič vo vyše 50-ročnom aute Fiat 500. Foto - FB I. Matoviča

Politici naplno odštartovali predvolebnú kampaň. Igor Matovič láka na staré fiatky ako bojovník proti mafii, svoj sľub o zhabaní Počiatkovej vily nespomína. Peter Pellegrini rozdáva svoju knihu, Smer sa objavil pri dobytku, členovia Demokratov a Republiky v plavkách. SaS to skúša kuchárskou knihou Richarda Sulíka.

Igor Matovič to skúša na voličov starými Fiatmi 500, predseda Sme rodina Boris Kollár sa ukázal aj na lesníckej akcii. Podpredseda Smeru Richard Takáč zašiel medzi dobytok a šéf Hlasu Peter Pellegrini rozdáva ľuďom svoju knihu Slovensko vlastnou cestou. Foto – Facebook I. Matoviča, Sme rodina, R. Takáča, P. Pellegriniho

Volodymyr Zelenskyj sa stretol aj s expremiérom Hegerom a bývalým ministrom obrany Naďom. Ukrajinský prezident sa im počas návštevy Slovenska poďakoval za rozhodnutia v prospech Ukrajiny a jej občanov.

Pred pár mesiacmi mohlo spájanie demokratických strán znieť ako nádej, dnes už je to zlý vtip, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Toľko sa vyjednávalo, špekulovalo, taktizovalo, že náboj a istý potenciál vyprchal. V prieskumoch to vyzerá pre zoskupenia, ktoré mali byť chrbtom akejsi SDKÚ 2.0, zle-nedobre.“

Eduard Heger v TA3 povedal, že on osobne si nevie predstaviť Igora Matoviča vo vláde. Predseda OĽaNO zase vraví, že ich strana ako jediná vie garantovať, že nikdy nebude uvažovať o koalícii s Hlasom.

Igor Matovič ponúkol strane Demokrati, aby „neriskovali“ a išli do volieb na kandidátnu listinu OĽaNO. „Stačí zaklopať,“ povedal v TA3. Eduard Heger povedal, že Demokrati spojili dokopy päť strán a tak aj pôjdu do volieb.

Najväčším prejavom Hegerovho nesebectva by bolo, keby nekandidoval, tvrdí v komentári Marián Balázs. Ak Heger použil termín „najväčší prejav nesebectva“, tak ono veľkolepo prezentované rozhodnutie ním určite nie je.

Boris Kollár vraví, že Eduard Heger urobil zo seba „handru“, keď prenechal prvé miesto na kandidátke Demokratov lekárke Andrei Letanovskej. „Veď tú pani nikto nepozná. To je bývalý premiér. Ale nechcem sa rozprávať o človeku, ktorý si nedokázal uhájiť svoju mocenskú pozíciu,“ vyhlásil predseda Sme rodina.

Strana Demokrati by chcela na kampaň vyzbierať dva milióny, zatiaľ ich nemá. Predseda Heger hovorí, že banky im bez založenia majetku požičať nechcú, a čuduje sa, že Hlas úver získal. „Ja som žasol. Nám banky jasne povedali, že keďže sme strana, ktorá nemôže založiť žiadny majetok, úver len na základe budúceho volebného výsledku nám nedajú.“

Eduard Heger odmieta, že by prenechaním postu volebnej líderke Andrei Letanovskej priznal, že by sa on ako líder Demokratov nemusel dostať do parlamentu. „Ja som chcel – nemusel som – uvoľniť prvé miesto na kandidátke. Je v tom istý spôsob, ako chceme deklarovať, že chceme politiku robiť nesebecky. Celoživotný príbeh Andrey Letanovskej najkrajšie vystihuje ponuku strany Demokrati.“

Bol som s Borisom Kollárom v koalícii, ale to neznamená, že by som do toho išiel znova, vraví v rozhovore Eduard Heger. „Vnímam ako problém, čo sa stalo a čo Boris Kollár povedal, teda že by to urobil znovu. Ak by aj matka páchala násilie na deťoch, nie je v poriadku páchať násilie na tej matke,“ komentuje expremiér kauzu predsedu parlamentu.

Danglár: Sebaobetovanie

Na čele kandidátky strany Demokrati bude lekárka Andrea Letanovská. Predseda strany Eduard Heger, ktorý bude na kandidátke druhý, to vysvetlil ako „najväčší prejav nesebectva“, ktorý môže urobiť. Letanovská hrá aj hlavnú úlohu v novom volebnom šote Demokratov.

Eduard Heger si nemyslí, že Zuzana Čaputová vstúpi do straníckej politiky. Jeho Demokrati sa ešte len rozhodnú, či postavia do prezidentských volieb vlastného kandidáta.

Volebnou líderkou Demokratov, ktorých predsedom je expremiér Eduard Heger, by sa mohla stať Andrea Letanovská. Viacero zdrojov Denníku N potvrdilo, že v strane prebieha debata o tom, kto bude jednotka kandidátky. Demokrati odkazujú na štvrtkovú tlačovú konferenciu, na ktorej chcú odštartovať kampaň a prísť so „zásadným vyhlásením“.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Šanca na spojenie Modrých, Mosta-Híd a Demokratov by mohla byť len vtedy, ak by Eduard Heger odišiel a nekandidoval, naznačuje Béla Bugár. „Ja byť Hegerom, začnem rokovať a poviem – dobre, ak sa spojíme, ja odchádzam. To je moja obeta. Ale na to treba mať guráž.“

Demokrati neuvažujú o výmene predsedu. Strana to uviedla v reakcii na vyjadrenia lídra Maďarského fóra Zsolta Simona, podľa ktorého Demokrati uvažujú, že nedajú za lídra svojej kandidátky Eduarda Hegera.

Eduard Heger povedal, že poslanci nevyslovením dôvery vláde sledovali vlastný záujem. „Dalo sa čakať, že sebeckí politici nepodporia Ódorovu vládu, aj keď jej úspech je dôležitý pre Slovensko,“ povedal. Poslanci Demokratov dali vláde dôveru.

Skládka odpadov v obci Iža pri Komárne, ktorá rozložila vládu Eduarda Hegera, je blízko prírodného unikátu Bokrošského slaniska. Firma exministra Samuela Vlčana ju chce rozšíriť a priblížiť k tejto prírodnej rezervácii. Ministerskí úradníci, obec, ale ani dedinčania to neprijali s nadšením. „Je to škaredé, smrdí to, nepáči sa mi to, radšej by som bol, keby som zdedil kúpele Patince,“ hovorí o skládke starosta Iže István Domin (Aliancia).

Zmapovali sme, čo sa dialo v pozadí, kým Eduard Heger uznal, že do volieb nedovládne. Minister životného prostredia Ján Budaj bol za zotrvanie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aj keď sa odmietol zriecť dotácie 1,4 milióna eur pre svoju firmu. Budaj zvažoval, že by situáciu zachránilo, ak by išiel na detektor lži.

Skládka v obci Iža pri Komárne, ktorú vlastní aj exminister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Foto N - Tomáš Benedikovič

Poslanci hlásiaci sa k strane Demokrati, ktorých je 16, budú hlasovať za vyslovenie dôvery vláde Ľudovíta Ódora. Podľa Eduarda Hegera programové vyhlásenie zachováva kontinuitu s jeho vládou, sľubuje prípravu realistického rozpočtu a zachováva euroatlantickú orientáciu.

Do strany Demokrati vstupuje hudobníčka Dorota Nvotová, predtým v politike nepôsobila. „Cením si jej odvahu a vytrvalosť v boji za ochranu demokracie na Slovensku,“ povedal pri jej predstavení predseda strany Eduard Heger.

Aktuálny Danglár: Spájanie

Rázsochy sa zaradia do zlatého fondu slovenských zlyhaní, komentuje Newsfilter. „Zodpovednosť je na Hegerovi, pretože plán obnovy bol jeho prioritou, a aj keby to neurobil, išlo o premiérsku tému, pri ktorej nesmel uhnúť. Vôbec nie je isté, či by dnes mali Demokrati lepšie percentá, keby sa Hegerovi v tejto otázke darilo lepšie. Je však názorným vysvetlením, prečo ich lepšie nemajú.“

Bol to dobrý plán, ale nie všetko sa podarí podľa plánu, reaguje Eduard Heger na zrušenie stavby nemocnice Rázsochy z plánu obnovy. Expremiér ešte v apríli tvrdil, že sa nemocnica stihne postaviť.

Minister financií Michal Horváth odvolal poslanca OĽaNO Erika Ňarjaša z pozície člena predstavenstva Tiposu. Ministerstvo tak odmieta tvrdenie Ňarjaša, že končí, lebo mu uplynula šesťmesačná lehota poverenia. Ministerstvo sľubuje obsadiť uvoľnený post v najbližších týždňoch, kým ukončí rozbehnuté výberové konanie.

Poslanec OĽaNO Erik Ňarjaš dostal od Igora Matoviča funkciu v Tipose. Foto N - Tomáš Benedikovič

Poslanec OĽaNO Erik Ňarjaš skončil ako člen predstavenstva Tiposu. Do národnej lotérie ho v decembri dosadil bez výberového konania líder OĽaNO Igor Matovič, keď sa lúčil s funkciou ministra financií. Eduard Heger kritizoval Ňarjašovo pôsobenie v štátnej akciovke, ale nevymenil ho.

Eduard Heger ako premiér nedoriešil poslanca Erika Ňarjaša, ktorý dostal od Igora Matoviča funkciu v Tipose. Na zasadnutí predstavenstva národnej lotérie bol aj v utorok. Nový minister financií Michal Horváth sľubuje politika OĽaNO nahradiť do niekoľkých týždňov.

Heger už nevedie vládu ani dva rezorty, no aj tak zjavne nehodlá zvoľniť, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „V poslednom čase je na roztrhanie. Nielenže musí spájať, ale aj zachraňuje demokraciu a popritom si ešte musí nájsť čas, aby inštruoval svojho nástupcu, čo má robiť. Až sa do hlavy vkráda kacírska otázka, čo by sme si bez neho počali?“

Aj Heger navrhuje, aby sa o uznesení o skoršom termíne na predloženie rozpočtu hlasovalo až po hlasovaní o dôvere úradníckej vláde. Ďalšou možnosťou je hlasovanie o zmene dlhovej brzdy. „Len musíte vytiahnuť z toho klin, podmienku, že tam bude aj daňová brzda,“ odkázal SaS.

Demokrati kritizujú Krajniakov návrh, aby úradnícka vláda predložila štátny rozpočet do konca augusta. Podľa Eduarda Hegera je jeho motívom ukázať, že úradnícku vládu tvoria „sociálni netvori“.

Demokracia nestojí na Hegerovi a percentných stranách, píše Filip Obradovič v Newsfiltri. „Demokrati vyplakávajú, ako sú všetci, čo sa s nimi nechcú spojiť, sebeckí egoisti, zatiaľ čo oni povýšili spoločné dobro nad osobné ambície. Demokrati zjavne odmietajú prijať realitu, prečo o expremiéra nie je záujem, a zasekli sa medzi fázami popierania, viny, hnevu a vyjednávania.“

Naživo: Eduard Heger a Demokrati vysvetľujú situáciu s predvolebným spájaním

Predseda Maďarského fóra Zsolt Simon prirovnal rozhovory s Demokratmi k Hegerovmu vládnutiu. „Snažil sa všetko nechať vyhniť a potom šiť horúcou ihlou,“ tvrdí.

Takto to dopadá, keď sa niekto viac zaoberá kultúrou úcty než povinnosťou skladať účty, píše Braňo Bezák o Eduardovi Hegerovi. „Za Hegerovej vlády sme podľa slov jej predsedu mali zodpovedne spravované verejné financie a stíhali sme postaviť nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy. Nový minister financií hovorí, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, a podpredsedníčka novej vlády upozorňuje, že Rázsochy z plánu obnovy zrejme nestihneme.“

Líder Demokratov Eduard Heger pozval Modrých, Most-Híd a Maďarské fórum na rokovanie o spoločnom postupe vo voľbách. Most-Híd už včera oznámil, že sa dohodol na spolupráci s Dzurindovou stranou Modrí a že chce rokovať aj s Demokratmi a Maďarským fórom.

Most-Híd chce, aby sa objavil v názve spoločnej strany s Modrými. Na takúto zmenu zostáva už len niekoľko dní. Mikuláš Dzurinda mal podľa informácií Napunku už vo štvrtok rokovania s lídrom Maďarského fóra Zsoltom Simonom, s Eduardom Hegerom by sa mal stretnúť v piatok.

Prejav Eduarda Hegera v RTVS pred jeho odvolaním bol podľa expremiérky Ivety Radičovej „fatal error“ a naozaj veľmi vážna chyba. „O vládu a výkonnú moc po celom tom období, ktoré mal za sebou, sa takto neprosíka,“ vraví v rozhovore.

Heger je ako kôl v plote, no má pravdu: treba hľadať spoločnú stratégiu, píše Marián Balázs. „Hovorí o trieštení síl, hoci k triešteniu prispel aj sám.“

Expremiér Heger sa stretol s predstaviteľom zväzu stavebných podnikateľov, ktorý ho informoval o rizikách súťaže na stavbu nemocnice v Martine, do ktorej sa nakoniec nik neprihlásil, hovorí Martina Antošová, ktorá má na starosti projekt. „Ak mal expremiér vedomosti o nespokojnosti trhu a bol upozornený na to, že by nám potenciálne neprišla žiadna ponuka, tak nás mal o tom informovať a mohli sme to vyriešiť.“

Nové na Dennikn.sk

20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси? 20:04Bieloruský denník: sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku? 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki Haleyová 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude drahá 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robí 17:01Shooty: Zdesenie 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya  14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a Nitre 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlave 11:40Danglár: Birmovaný komunista 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimli 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali