Eduard Heger

Expremiérka Iveta Radičová píše o prešľape týždňa. „Premiér Heger je spokojný – všetky reformy vraj vláda zrealizovala, prijíma opatrenia v zdravotníctve, aké vraj žiadna vláda za ostatných 17 rokov neurobila, na energetickú krízu sme vraj pripravení… Je fajn, že aspoň niekto je v tejto krajine spokojný.“

Všetky želania lekárskych odborov nie je možné uspokojiť naraz, napísal premiér Heger. Šéf odborárov Peter Visolajský v auguste kritizoval, že sa viacero z ich požiadaviek nesplnilo, a avizoval hromadné výpovede lekárov.

Heger sa zasníval, píše v Newsfiltri Tomáš Gális o výroku premiéra, že menšinové vlády fungujú aj v iných krajinách. „Je pravda, že menšinové vlády fungujú všelikde a fungovali aj u nás, ale je tu jeden zásadný rozdiel. Zväčša majú zaistenú toleranciu aspoň jednej opozičnej strany. A keď aj nie, vedie ich človek, ktorý dokáže vyjednať ad hoc podporu a ktorý na to má aj silu. U nás nič z toho nie je.“

Premiér Heger reagoval na vyjadrenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku týkajúce sa cintorína v obci Ladomirová. Povedal, že je veľmi nešťastné, ak sa takýmto spôsobom generálny prokurátor zapojí do tejto témy.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) je proti tomu, aby sa o novinároch zovšeobecňovalo, že píšu za peniaze. Predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič v Národnej rade v utorok hovoril o tom, že sa dnes dá za 500 eur mesačne kúpiť novinár a ten za to o vás bude dobre písať. Kto by takto fungoval, Matovič nepovedal. (expres)

Premiér Eduard Heger požiadal lekárov, aby prehodnotili výpovede. „Dnes nie je na to dobrý čas,“ povedal po rokovaní vlády, kde ministri schválili zvyšovanie platov zdravotníkov.

Premiér Eduard Heger nesúhlasí s tým, aby sa Tomáš Taraba za to, že bude podporovať menšinovú vládu, stal podpredsedom parlamentu. Na otázku, či by to bol dobrý „deal“, ako to označil predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský, odpovedal: „Nie, neviem si to predstaviť.“

Premiér Eduard Heger označil pripravované ľudové hlasovania na okupovaných územiach za pseudoreferendá a za nelegálnu anexiu, ktorú nemožno uznať. Vo vyhlásení na Twitteri zopakoval slovenskú podporu územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny. (čtk)

Premiér Eduard Heger na dnešné rokovanie vlády dobehol. Ranným behom do práce sa zapojil do prebiehajúceho Európskeho týždňa mobility.

Parlament sa dnes podarilo odblokovať, trojkoalícia vyhovela Kuffovi a Smeru, SaS nie. Igor Matovič povedal, že Fico dodrží sľub skôr ako Sulík. O post podpredsedu parlamentu sa uchádza Taraba zo strany Život. OĽaNO odmietlo, že by s ním malo dohodu, no jeho podporu úplne nevylúčilo.

Eduard Heger sa stretol s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim. Hlavnými témami ich krátkeho rokovania boli energetika a situácia na Ukrajine. Obaja premiéri sa tiež v Bratislave zúčastnili na Konzervatívnom summite.

Eduard Heger reaguje na Roberta Fica, ktorý by chcel vetovať návrh Európskej komisie odňať Maďarsku 7,5 miliardy z eurofondov: „Tento návrh Komisie nie je možné vetovať a o jeho výslednej podobe rozhodne kvalifikovaná väčšina krajín.“

Eduard Heger podporí z premiérskej rezervy sumou 300-tisíc eur projekty na popularizáciu vedy a inovácie. Spolu zafinancuje 48 projektov.

Premiér Eduard Heger verí, že nového ministra školstva sa podarí vymenovať na budúci piatok, keď sa vráti prezidentka Čaputová z pracovnej cesty. Povedal to v relácii Na Hrane televízie JOJ, neprezradil však mená potenciálnych kandidátov.

Premiér Eduard Heger ubezpečuje, že školy nebudú musieť prerušiť prezenčnú výučbu v dôsledku cien energií. „Samozrejme, nič také nedopustíme,“ vyhlásil Heger. Vláda dnes neschválila žiadne opatrenie proti vysokým cenám energií, premiér aj viacerí ministri ich ohlasujú na budúci týždeň.

Prezidentka v príhovore kritizovala premiéra, keďže zatiaľ nevybral ministra školstva. Zuzana Čaputová upozornila, že je to rezort, ktorý akútne potrebuje riešiť problémy, napríklad s nedostatkom učiteľov.

Prezidentka vymenovala nových členov vlády, sú nimi Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer. Riadením rezortu školstva dočasne poverila premiéra Eduarda Hegera, lebo trojkoalícia sa ešte na novom mene definitívne nedohodla.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Aktuálny Shooty: Priorita

Matovič vyhral, Sulík remizoval, Heger prehral, komentuje Newsfilter udalosti tohto týždňa. „Hegerovi v činoch zabránila buď nemiestna lojálnosť, alebo nedostatok odvahy. V oboch prípadoch ako predseda vlády zlyhal, pretože jeho podriadený ho pripravil o väčšinu v parlamente a skôr či neskôr mu spôsobí nové problémy. Aj bez nich stratil Heger rešpekt, ktorý je pre premiéra nevyhnutný.“

Prezidentka Zuzana Čaputová potvrdila prijatie návrhov vlády na nových ministrov. „O ďalšom postupe prezidentky budeme informovať v najbližších dňoch,“ uviedol jej hovorca Martin Strižinec.

Nemať meno nového ministra školstva považujem za hazard so vzdelávaním našich detí, reaguje Branislav Gröhling (SaS) na správu, že premiér Eduard Heger chce dočasne riadiť rezort školstva. Gröhling tvrdí, že jeho nástupcom nemôže byť premiér na čiastočný úväzok.

Medzi menami nových ministrov, ktoré premiér odovzdal prezidentke, by mali byť podľa informácií Denníka N diplomat Rastislav Káčer a Karel Hirman, odborník na energetiku – prvý ako minister zahraničia, druhý ako minister hospodárstva.

Hrozba, že by slovenským firmám skokovo vzrástla cena elektriny, sa podľa premiéra nenapĺňa. Väčšina firiem má dohodnuté fixné ceny do konca roka, tvrdí Eduard Heger. Dovtedy by mali byť podľa neho k dispozícii riešenia buď na národnej, alebo európskej úrovni.

Slovensko má výhodu oproti iným krajinám, že má zastropované ceny elektriny, hovorí Eduard Heger. „Do konca roka nemá elektrina pre domácnosti pre čo stúpnuť, pokiaľ nemajú vyššiu spotrebu,“ dodal premiér. Úroveň cien na budúci rok bude podľa Hegera známa o niekoľko týždňov, keď by mali byť stabilizované ceny na trhoch.

Eduard Heger opatrne označil za nevhodný status Igora Matoviča, ktorý sa nepriamo prirovnal k prenasledovaným Židom, pretože naňho útočia novinári. „Ak pán Matovič tým myslel svojich kritikov, tak to prirovnanie nie je vhodné,“ povedal premiér.

Premiér Eduard Heger požiadal prezidentku, aby riadením ministerstva školstva dočasne poverila jeho. Okrem toho Zuzane Čaputovej už odovzdal návrhy na obsadenie ostatných troch ministerských postov. Mená nových ministrov chce potvrdiť neskôr.

Ultimátum SaS bolo podľa Eduarda Hegera veľkou chybou. Spochybnil oficiálne dôvody, ktoré Sulík predkladal verejnosti. Premiér zopakoval, že vyvinul úsilie na to, aby Matovič neútočil, ale garantovať to nemôže. „Igor neprestal útočiť, to je pravda, ale toto úsilie som vyvinul,“ povedal Heger.

Premiér Eduard Heger tvrdí, že Vladimir Putin vedie proti Európe hybridnú vojnu. „Táto hybridná vojna má dve roviny, energetickú a informačnú,“ hovorí v relácii Sobotné dialógy. (rtvs)

Mená kandidátov na nových štyroch ministrov po odchode SaS z vlády sa menia, je možné, že koalícia sa už dnes dohodne na odborných nominantoch. Veľkú šancu majú stále Karel Hirman na ministra hospodárstva a diplomat Rastislav Káčer ako šéf našej diplomacie.

Zuzana Čaputová, Eduard Heger a Boris Kollár sa podpísali do kondolenčnej knihy v rezidencii Spojeného kráľovstva v Bratislave. Traja najvyšší ústavní činitelia si tak uctili pamiatku zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II.

Premiér Heger len vyčkáva a predlžuje nefunkčnosť vlády, píše Marián Balázs. „Nevedno, na čo teraz vlastne čaká. Je to, ako keď minister zdravotníctva Krajčí namiesto riešenia problémov len opakoval, že počkáme, s čím príde pán premiér.“

Premiér Eduard Heger poskytne 300-tisíc eur zo svojej rezervy na boj proti hoaxom a šikanovaniu na školách. Určené budú pre školy a záujmové organizácie, ktoré sa venujú týmto oblastiam, oznámil úrad vlády.

Mediálny poradca premiéra Ivan Štulajter sa rozhodol od neho odísť po minulotýždňovom teambuildingu OĽaNO, na ktorom sa Eduard Heger jednoznačne postavil za Igora Matoviča a nepripojil sa ku skupinke kritikov. „Áno, to bol ten moment,“ vysvetľuje dôvody svojho odchodu.

Od premiéra Eduarda Hegera odchádza jeho mediálny poradca Ivan Štulajter. „Mám veľké obavy z toho, kam smeruje vývoj v tejto krajine, a nesúhlasím ani s tým, akú úlohu v tom zohral predseda vlády,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Taliansko je pre Slovensko dôležitou krajinou, najmä v čase energetickej krízy, uviedol premiér Eduard Heger po stretnutí s talianskym predsedom vlády Mariom Draghim v Ríme. Pripomenul, že Taliansko má LNG terminály a disponuje sieťou plynovodov vedúcich priamo na Slovensko.

Eduard Heger odcestoval do Talianska. V Ríme bude s talianskym premiérom Mariom Draghim hovoriť najmä o energetickej kríze v Európe a možnostiach jej riešenia, ako aj o diverzifikácii energetických zdrojov. (tasr)

Eduard Heger sa prihováral za spoločné nákupy energií pre samosprávy. „Takéto obstarávanie by viedlo k lepším cenám,“ povedal premiér na sneme ZMOS. Vyzval samosprávy, aby pomohli štátu spresniť, aký objem energií potrebujú nakúpiť.

Eduard Heger tvrdí, že on bude niesť politickú zodpovednosť za nových ministrov, ktorí majú byť nestranícki. Podľa neho neplatí, že sa zostávajúce koaličné strany rozhodli nominovať odborníkov iba preto, aby sa vyhli zodpovednosti za rezorty.

Výťažok zo zdanenia mimoriadnych ziskov energetických firiem by sa mal podľa Eduarda Hegera vrátiť do krajín pôvodu. V opačnom prípade by sme sa skladali na zisky nemeckých firiem, povedal po rokovaní vlády. Zdanenie je jednou z tém piatkovej schôdzky ministrov krajín EÚ.

Eduard Heger vo štvrtok navštívi Taliansko, kde sa stretne s talianskym premiérom Mariom Draghim. Predseda vlády mal pôvodne v Ríme naplánovaný dvojdňový pracovný program, no vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu na Slovensku sa rozhodol cestu skrátiť.

Premiér Heger nevidí dôvod, aby lekári dávali výpovede. Vláda podľa neho pracuje na rozsiahlych reformách v zdravotníctve. „Nedáva mi zmysel, aby lekári dávali výpovede vláde, ktorá robí enormný krok pre zdravotníctvo. Nie je to fér voči ľuďom,“ povedal s tým, že zdravotníctvo je pre vládu jednou z najvyšších priorít.

Premiér Heger neplánuje požiadať parlament o opätovné vyslovenie dôvery pre svoju vládu. Povedal, že to by mohol rovno dať demisiu. „Nachádzame sa v menšinovej vláde, ktorá nemá parlamentnú väčšinu. Nie je povinnosť vlády dávať si schvaľovať dôveru. Peter Pellegrini vládol posledný rok so 74-kou a nedával si schvaľovať dôveru v parlamente,“ vyhlásil.

Smutný pohľad na Eduarda Hegera opisuje Martin M. Šimečka. „Premiér by si ešte mohol zachovať dôstojnosť, keby podal demisiu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Matovič neodišiel, odišla SaS, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. Heger má „od dneška okrem všetkých iných dva nové problémy, ktoré presahujú jeho možnosti a schopnosti: prvým je menšinová vláda a druhým je Igor Matovič v nej“.

O Matovičovom nesplniteľnom prikázaní: Odstúp z funkcie, ale neopováž sa z nej zdrhať, píše Andrej Bán. „Stačilo tak málo, zavolať Igorka z pieskoviska domov, no v OĽaNO ani to málo nezvládli.“

Sulík odišiel, teraz sa ukáže, ako dlho s Matovičom vydržia jeho vlastní, píše Matúš Kostolný v komentári. „Predseda vlády Heger si vybral poslušnosť pred dobrým spravovaním štátu.“

Premiér Eduard Heger preferuje, aby miesta po ministroch za SaS obsadili odborníci, vraví, že v koalícii je na tom zhoda. Za prioritu teraz považuje schválenie zákonov, ktoré súvisia s energetickou krízou. V parlamente sa chce uchádzať o hlasy poslancov demokratických strán, rokovania s poslancami ĽSNS vylúčil.

Branislav Gröhling potvrdil, že dnes popoludní podá svoju demisiu. Urobil tak pred slávnostným otvorením školského roka v Malackách. Minister školstva v nedeľu telefonoval s premiérom Eduardom Hegerom, pričom mu potvrdil, že Igor Matovič nepodá demisiu.

OĽaNO nemá poslancov, ministrov a premiéra, sú to len Matovičovi rukojemníci, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. Čo sme sa dozvedeli po dvoch mesiacoch ultimáta:

  • keď už raz Sulík povie, kde je jeho červená čiara, neustúpi,
  • keď je na Matovičov odchod sto dôvodov, on k nim pridá ďalšie,
  • keď sa stranícky fanklub raz postaví na jeho stranu, je odhodlaný vytrvať aj za cenu samodeštrukcie.
Premiér Eduard Heger hovorí o požiadavkách hnutia OĽaNO pre stranu SaS pred rokovaním vlády 31. augusta 2022 v Bratislave. Foto - TASR/Pavel Neubauer

Podnikateľ Július Slovák, ktorý sa pozná s premiérom aj Igorom Matovičom, vo veľkom obchoduje s OĽaNO, ukázala výročná správa hnutia za rok 2021. Slovák odporúčal ministerstvu vnútra firmu Dustream production na pomoc s utečencami, pri ktorej bol podľa zistení ÚVO porušený zákon.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister