Eduard Heger

Je veľmi dôležité pripomínať si hrdinov našich dejín, pretože práve na nich stojí hrdosť nášho národa, povedal premiér Eduard Heger po pietnej spomienke pri príležitosti 80. výročia operácie Antrophoid pri pamätníku Jozefa Gabčíka v Poluvsí.

Komentátori Denníka N kritizujú premiéra Eduarda Hegera za to, že mu neprekáža, ako Igor Matovič rokoval s fašistami. „Je to prebudenie sa, lebo v posledných mesiacoch, keď sa riešila vojna na Ukrajine, premiér Heger robil na slovenské pomery a moderné dejiny naozaj ukážkovú politiku a mal až štátnické momenty. Toto je návrat do reality,“ myslí si šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.

Iveta Radičová vyberá za prešľap týždňa aj výrok Eduarda Hegera, že nie je šéfom koalície, ale vlády, a nad ním je vraj koaličná rada. Podľa expremiérky sa hlboko mýli: „Premiér a vláda sa zodpovedajú NR SR a občanom. Pán premiér, nad vami je NR SR a nebo. Koaličná rada je neformálna, ústavne neexistujúca inštitúcia,“ odkazuje.

Únia miest Slovenska požiadala Eduarda Hegera o rokovanie o financovaní miest a obcí. Samosprávy prídu o stovky miliónov eur, ktoré by inak dostali, keďže parlament schválil výrazné zvýšenie daňového bonusu na deti.

Shooty: Submisívny šéf

Eduard Heger sa chce dohodnúť so SaS na osobitnom zdanení ziskov Slovnaftu z ruskej ropy. Naznačil, že by prijal aj zníženie inej dane, ako to žiadal Richard Sulík. „Ak to bude jediný kompromis, na ktorom sa vieme dohodnúť, budem to akceptovať,“ povedal.

Naživo: Premiér Eduard Heger o aktuálnych politických otázkach po rokovaní vlády.

Na úrovni vlády treba dať za pravdu Sulíkovi – Matoviča môže upratať len Heger, píše Filip Obradovič. „Premiér svoju chvíľu premeškal, keď dovolil svojmu ministrovi znásilniť právny štát a schváliť jeho nápad za miliardu eur ročne v zrýchlenom konaní. Zlyhal, keď to cez víkend obhajoval a zlyháva aj dnes, keď píše statusy z Davosu, ako je rád, že Matovičov nápad prešiel, nevšímajúc si ako.“

Na spoločnú česko-slovenskú diskusiu Denníka N s premiérmi Hegerom a Fialom v Brne zostáva posledných 40 vstupeniek. Diskusia sa koná pri príležitosti 30. výročia vzniku oboch republík, rozprávať sa bude o vzťahoch a budúcnosti oboch krajín v kritickom období.

Matovič je na hlasovanie s kotlebovcami hrdý; spýtali sme sa šiestich ďalších politikov OĽaNO, kde sú ich hranice spolupráce s ĽSNS. Premiér Heger odkazuje, že on by s fašistami nerokoval, pre Čekovského by bol problém, ak by rodinný balík prešiel len vďaka hlasom krajnej pravice.

Igor Matovič a ďalšie tváre OĽaNO. Foto - TASR a N
Igor Matovič a ďalšie tváre OĽaNO. Foto - TASR a N

Schválenie Matovičovho balíčka s fašistami ďalej kazí vzťahy v koalícii. Niektorí poslanci SaS považujú spojenie s fašistami za porušenie koaličnej zmluvy. Sulík hovorí, že Heger by si mal ako premiér „upratať svojho ministra“.

Premiér Eduard Heger sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretol so zástupcami technologických gigantov Google, Microsoft, YouTube či Meta. Hovorili o prebiehajúcej digitálnej transformácii či potrebe adaptovať zamestnancov na nové podmienky na pracovnom trhu.

Video: Premiér Eduard Heger sa postavil v Davose za Ukrajinu a jej členstvo v EÚ. „Ukrajina je ochotná plniť kritériá. Nechce ich znižovať. Chcú našu pomoc. Poďme im ju teda poskytnúť,“ povedal Heger v paneli s holandským a írskym premiérom, predsedníčkou Európskeho parlamentu a prezidentkou Európskej centrálnej banky.

Ak Ukrajina zlyhá, bude na rade Slovensko. Povedal to premiér Heger počas panela na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Ďalej kritizoval krajiny EÚ za to, že sa príliš spoliehali na ruskú energiu, a vyzval lídrov, aby pri rokovaniach s Ruskom „prestali robiť kompromisy“.

Premiér Heger v Davose. Foto - AP/TASR
Premiér Heger v Davose. Foto - AP/TASR

Sociálni partneri skritizovali legislatívny proces zo strany vlády, na dnešnom zasadaní tripartity potvrdili, že vláda ich pri zásadných opatreniach obchádza. Je podľa nich neakceptovateľné, aby sa opatrenia takého rozsahu ako protiinflačná pomoc realizovali v skrátenom konaní bez verejnej alebo odbornej diskusie. Na rokovaní sa zúčastnil aj premiér Eduard Heger.

Medzi stredou a sobotou sa stalo niečo, čo premenilo Hegera z umierneného oportunistu na horlivého zvestovateľa Matovičových fráz a lží, píše Newsfilter. „Vrcholom boli premiérove slová, že zvyšovanie platov učiteľov sa udeje, avšak len u tých, ktorí majú deti.“

Premiérovi Eduardovi Hegerovi neprekáža, že Igor Matovič hovoril o protiinflačnom balíku s kotlebovcami. „Vadilo by mi, ak by došlo k nejakému obchodovaniu,“ povedal pre Markízu s tým, že k tomu nedošlo.

Zvyšovanie platov učiteľov sa udeje, ale len u tých, ktorí sú rodičia, povedal Eduard Heger (OĽaNO) s odkazom na rodinný balíček. Plošne sa zatiaľ zvyšovať nebudú. Premiér v Sobotných dialógoch dodal, že je úlohou ministra školstva, aby zvyšovanie platov vyrokoval.

Eduard Heger nevedel vysvetliť správnosť opatrenia, že na 15- a viacročné deti by mali rodičia dostať menej peňazí ako na mladšie. Na otázku, či sa so staršími deťmi spájajú nižšie náklady ako na mladšie, premiér nevedel v Sobotných dialógoch RTVS narýchlo odpovedať.

Nemecko je podľa kancelára Olafa Scholza pripravené Slovensku pomôcť s dodávkami plynu, uviedol slovenský úrad vlády. Premiér Eduard Heger telefonoval so Scholzom dnes ráno, pozval ho aj na návštevu Slovenska.

Premiér Eduard Heger v reakcii na informácie o policajnom zásahu tvrdí, že sa nemieša do práce orgánov činných v trestnom konaní. „Rovnaký postup odporúča aj ostatným politikom bez ohľadu na to, či sú z koalície alebo opozície,“ reaguje. Heger neodpovedal na otázku, či zvolá bezpečnostnú radu.

Pre Slovensko existuje jediná cesta, ako sa vymaniť z ruskej energetickej pasce, musí prestať byť závislé od dodávok sibírskeho plynu a ropy, píše premiér Eduard Heger. Hroziacu krízu prirovnal k situácii z roku 2009, keď Rusi zastavili dodávky plynu cez Ukrajinu.

Český a slovenský Denník N pozvali českého premiéra Petra Fialu a slovenského premiéra Eduarda Hegera do spoločnej diskusie, ktorá sa bude konať 6. júna v Brne. Lístky sú už v predpredaji.

Premiér Heger víta, že Fínsko chce vstúpiť do NATO, posilní to podľa neho bezpečnosť celej demokratickej Európy. „Ruský prezident Vladimir Putin dokázal niečo, čo po dlhé roky vyzeralo veľmi nepravdepodobné,“ napísal. „Bál sa NATO, má ho silnejšie. Chcel silnejšie Rusko, má ho slabšie.“

Naživo: Premiér Eduard Heger (OĽaNO) po rokovaní vlády.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí poprel, že by bol poradcom ministra financií Igora Matoviča. Svoju účasť na rokovaniach o nemocniciach na úrade vlády vysvetlil žiadosťou premiéra Eduarda Hegera. Tvrdí, že sa ich zúčastňuje ako tímlíder OĽaNO pre zdravotníctvo, ktorý napísal zdravotnícky program hnutia a pripravoval Plán obnovy a odolnosti SR.

Eduard Heger vyhlásil, že Slovensko sa pri vojne na Ukrajine postavilo na správnu stranu dejín a Ukrajinu bude podporovať až do úplného víťazstva. Premiér to povedal na bratislavskom zhromaždení Dokončime to.

Zhromaždenie na podporu Ukrajine na bratislavskom Námestí SNP. Foto - TASR
Zhromaždenie na podporu Ukrajine na bratislavskom Námestí SNP. Foto - TASR

Eduard Heger povedal, že tri dni trvajúca návšteva prvej dámy USA Jill Bidenovej na Slovensku je veľkým gestom. Vyzdvihla tým podľa neho pomoc a solidaritu obyvateľov Slovenska voči ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine.

Foto N - Petr Lazár
Foto N - Petr Lazár

Premiér Eduard Heger pri príležitosti výročia konca 2. svetovej vojny varuje aj pred dezinformáciami. „Druhá svetová vojna vypovedá aj o tom, do akých krajností sa vie ľudstvo dostať na základe manipulácie s informáciami pod vedením patologicky zlých vodcov a ich nenávistných ideológií.“

Vyjadrenia Igora Matoviča na adresu prezidentky Čaputovej nepovažuje premiér Heger za vhodné. Matovič nazval prezidentku falošnou a zákernou. V prípade postoja Sme rodina, ktorého poslanci sa zdržali hlasovania, Heger priznal, že s hnutím Borisa Kollára majú názorové rozdiely.

O žiadneho slovenského premiéra nemali svetové médiá taký záujem ako teraz o Eduarda Hegera, dôvodom je najmä vojna na Ukrajine. Predseda vlády sa v posledných týždňoch zhováral so CNN, s BBC či New York Times. Žiadosti má aj od novinárov z Japonska, Indie či Kataru. Heger v rozhovoroch ukázal aj plynulú angličtinu.

Stephen Sackur a Eduard Heger. Foto - úrad vlády
Stephen Sackur a Eduard Heger. Foto - úrad vlády

Premiér vyhlásil, že nevidí dôvod na výmenu Vladimíra Lengvarského, pokiaľ bude mať výsledky. „S ministrom Lengvarským mám veľmi otvorený vzťah a všetky výhrady mu komunikujem priamo. Nemám potrebu mu čokoľvek odkazovať cez médiá,“ vyhlásil Eduard Heger. Koniec ministra zdravotníctva žiada Igor Matovič.

Igor Matovič je v novej vojne so SaS, hlasovanie Sme rodina o Robertovi Ficovi v nej zaniklo. Richard Sulík vyzval premiéra, nech zasiahne, líder OĽaNO hovorí o ješitnosti a zlomyseľnosti SaS, ktorá odmieta podporiť pomoc rodinám. Eduard Heger odkazuje, že nie je žiadny dôvod vzdať sa.

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že neprestaneme pomáhať Ukrajine. „Toto nie je len kríza. Toto je brutálna vojna,“ povedal na medzinárodnej darcovskej konferencii pre Ukrajinu vo Varšave.

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že je sklamaný zo včerajšieho hlasovania parlamentu v súvislosti s Robertom Ficom. „Poslanci mali jedinečnú príležitosť dokázať, že časy, keď má poslanec nezaslúžené privilégiá, sú preč. Nestalo sa tak, lebo poslanci koaličnej strany Sme rodina a, žiaľ, aj dve poslankyne OĽaNO mali na vec iný názor,“ napísal v stanovisku.

SaS uviedla, že „budúcnosť koalície je momentálne v rukách premiéra Eduarda Hegera“, a vyzvala ho, aby nezostal „ticho“ po včerajšom hlasovaní o Robertovi Ficovi. „Napriek tomu, že Igor Matovič sa snaží hovoriť o SaS ako o tej, ktorá rozbíja vládu, je to práve hlasovanie dvoch poslankýň OĽaNO a celého klubu Sme rodina, ktorí popreli jej zmysel a hodnoty,“ komentuje strana.

Fico sa teší predčasne, ale koalícia prehrala už teraz, píše v komentári šéfredaktor Matúš Kostolný. „Heger musí pochopiť, že teraz už fakt nemá čo stratiť – musí jasne ukázať, kde je miesto pre Igora Matoviča a Borisa Kollára. Ich tandem to dopracoval k matovičovskému výkriku: Koalícia chráni Fica.“

Igor Matovič ako opozičný politik pravidelne organizoval protesty pred luxusnou bytovkou Bonaparte, kde býval Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič
Igor Matovič ako opozičný politik pravidelne organizoval protesty pred luxusnou bytovkou Bonaparte, kde býval Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér Heger sa vo štvrtok vo Varšave zúčastní na medzinárodnej darcovskej konferencii pre Ukrajinu. Organizujú ju lídri Poľska a Švédska v spolupráci so šéfkou eurokomisie von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Michelom.

Premiér Eduard Heger povedal, že ak by bol poslancom, hlasoval by „určite za“ vydanie Roberta Fica na väzobné trestné stíhanie. Pripomenul, že o vine či nevine predsedu Smeru nerozhodnú poslanci, ale súd.

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že bez úcty k médiám nemôžeme hovoriť o vyspelej spoločnosti. Zároveň vyzval opozičných aj koaličných politikov, aby sa k médiám správali s úctou, pretože ich slovník je zrkadlom spoločnosti.

Premiér kritizuje ministra zdravotníctva za pomalé tempo pri výstavbe nemocníc z plánu obnovy. Pomáha mu aj Marek Krajčí. Bývalý minister tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva zámerne nepripravovalo štátne nemocnice na plán obnovy, hoci súkromné nemocnice mali dostatočné informácie a pripravovali sa.

Za ruský plyn budeme platiť eurami, povedal premiér Eduard Heger v rozhovore pre BBC. Slovensko podľa neho v tejto chvíli nie je pripravené vzdať sa dodávok ruských surovín, avšak robí všetko preto, aby sa stalo menej závislé od ruského plynu.

Členské štáty Európskej únie musia byť odvážne a jednotné v otázke platieb za dodávky ruského plynu v eurách, povedal premiér Eduard Heger pre britskú BBC.

Európska únia je náš životný priestor, naša rozšírená vlasť. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) to povedal pri príležitosti 18. výročia vstupu do EÚ. „Buďme hrdí na naše členstvo v EÚ. Rastieme a dospievame v ňom ako spoločnosť a naše slovo má v nej čoraz väčšiu váhu.“

Strana Za ľudí je síce najmenšia koaličná strana, no nevypovedá to nič o jej reálnej sile, vyhlásila na programovom sneme predsedníčka Veronika Remišová. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vidí v strane Za ľudí spojencov. „V kľúčových veciach ste na správnej strane dejín,“ odkázal strane.

Premiér Eduard Heger sa stretol s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom. „Ubezpečil som ho, že Slovensko je právny štát a spravodlivosť tu platí pre každého rovnako,“ uviedol. S Reyndersom dnes hovorili aj opoziční politici, ktorí sa sťažovali na zneužívanie právneho systému na Slovensku.

Premiér Eduard Heger pripomenul Smeru pre odvolávanie Romana Mikulca aj kauzu Hedvigy Malinovej. „Spomeňme si na prípad Hedvigy Malinovej, na to, ako minister vnútra vynášal priamo na verejnosť informácie zo spisov, ako zastrašoval samotnú obeť.“ Robert Kaliňák vtedy na tlačovej besede ukazoval aj dôkazy – konkrétne Malinovej popísanú blúzku.

Premiér Eduard Heger reaguje na zastavenie dodávok ruského plynu do Poľska a Bulharska: „EÚ sa musí čím skôr zbaviť energetickej závislosti od Ruskej federácie. Dnešné svojvoľné a neodôvodnené zastavenie dodávok plynu do Poľska dokazuje, že je to absolútne nespoľahlivý obchodný partner.“

Premiér Eduard Heger dal zo svojej rezervy 200-tisíc eur na obnovu domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi, ktorý koncom marca zasiahol požiar. Oheň pripravil o strechu nad hlavou 190 klientov, ktorí sú dnes umiestnení v nemocnici alebo okolitých zariadeniach sociálnych služieb. (úrad vlády)

Premiér Eduard Heger zagratuloval Macronovi k opätovnému zvoleniu za prezidenta Francúzska. Želá mu veľa správnych rozhodnutí i vytrvalosti pri realizácii programu.

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannVývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš BenedikovičAk Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuJaroslav Chrapko. Foto – Dedoles/Miro NôtaBola by vražda Putina v súlade s vierou? Môže obeť vojny konať v duchu oko za oko, zub za zub? Vysvetľuje katolícky kňazFoto N - Tomáš BenedikovičMôžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš BenedikovičDve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterAtentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archívČeský týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaMasarykova univerzita v Brne. Foto - Tomáš Hrivňák/Denník NImpérium zosnulého veľkofarmára pokračuje. Žena s dcérou podniky nepredávajú, ale vynovia najväčšiu vaječnú farmu v krajineJozef Öszi. Foto - Klub poľnohospodárskych novinárovKde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalEsmeralda Bravo drží fotku svojej vnučky, ktorá zomrela na škole v Uvalde počas streľby. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

PM:35Košický newsfilter: Ceny bytov na Terase sa približujú bratislavskému Ružinovu PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred Moskvou PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiu PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografia PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNO PM:19Vyhoďte Putina, nie Puškina AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážka AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black Keys AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisíc AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video) AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor) AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchVčera PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponouVčera PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)Včera PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašilaVčera PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Včera PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajinyVčera PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalVčera PM:49Dve roviny jedného príbehuVčera PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Včera PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijemVčera PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klamVčera PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaVčera PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaVčera PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Včera PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičiaVčera PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmuVčera PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaVčera PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícVčera PM:46Ak Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciu