Eduard Heger

György Gyimesi z OĽaNO kritizuje, že premiér Eduard Heger letel vládnym špeciálom do Košíc, kde mal podľa Gyimesiho „predvolebný míting“. Poslanec kritizuje vládu aj za to, že podporuje viac Ukrajinu než Slovensko. (rtvs)

Zásadná pripomienka o zastavení výstavby Rázsoch z plánu obnovy nemohla byť len chybou úradníka, ako tvrdí premiér Heger. Smernica určuje, že zásadnú pripomienku musí listom poslať minister alebo štátny tajomník. Ministerstvo financií tvrdí, že podľa nej postupovalo.

Tvrdenia o akomkoľvek chaose nepovažujeme za opodstatnené, uviedlo ministerstvo financií, ktoré predložilo pripomienku, aby sa zrušila stavba Rázsoch z plánu obnovy. „Pripomienka, kde zamestnanec úradu konštatuje možné komplikácie, sa nestotožňuje s oficiálnym názorom ministerstva financií,“ tvrdí tlačový odbor.

Pripomienka, že sa má zrušiť výstavba Rázsoch z peňazí plánu obnovy, bola vymazaná na portáli k legislatívnemu procesu slov-lex.sk. Úrad vlády po otázkach médií reagoval, že poverený premiér Eduard Heger pripomienku stiahol.

Hlas vyzval prezidentku, aby pre snahu o zastavenie výstavby Rázsoch z plánu obnovy odvolala vládu a nahradila ju vládou odborníkov. Poslanec strany Richard Raši hovorí, že ide o jedno z najväčších zlyhaní tejto vlády. Raši bol v minulosti ministrom zdravotníctva (2008 – 2010) za Smer. Ani vtedajšia vláda nedokázala Rázsochy postaviť.

Hegerovo ministerstvo financií navrhlo zastaviť výstavbu nemocnice Rázsochy z plánu obnovy. Úrad vlády tvrdí, že pripomienku zverejnili chybou úradníka. Ministerstvo financií pritom o nej rokovalo s Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou, ktorá má plnenie plánu obnovy na starosti, a dokonca sa dohodli na jej neakceptovaní.

Hegerovo ministerstvo financií navrhlo výstavbu bratislavskej nemocnice Rázsochy vyradiť z plánu obnovy. Len dva dni predtým pritom Eduard Heger, ktorý je poverený aj vedením ministerstva zdravotníctva, potvrdil záväzok vybudovať túto nemocnicu z plánu obnovy. Upozornilo na to Progresívne Slovensko.

Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť. „Je správne, že obaja politici boli v piatok na Ukrajine. V politike aj geopolitike sú symboly a gestá dôležité. Hoci nie vždy prinášajú percentá v preferenciách a nie vždy vyhrávajú voľby, najmä ak ich časť verejnosti považuje za prázdne a falošné či dokonca nebezpečné. O to vzácnejšie je, keď k nim aj tak dôjde,“ píše Jana Shemesh.

Eduard Heger sa s Volodymyrom Zelenským zúčastnil na ceremónii vyvesenia ukrajinskej vlajky pri pamätníku obrancov Buče. „Nikdy nezabudneme na cenu, ktorú ste museli zaplatiť, a preto musíme potrestať všetkých, ktorí sú za tento teror zodpovední,“ povedal slovenský premiér.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politiky, píše Marián Balázs. „Heger mu odkázal, aby sa k tomu postavil čelom, len akosi zabudol, že čelom by sa k tomu mal postaviť aj on.“

Vláda stiahla kandidatúru poslanca Martina Klusa do Európskeho dvora audítorov. Bývalý politik SaS nezískal v rozpočtovom výbore Európskeho parlamentu ani jeden hlas, 20 členov bolo proti.

Minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že nevidí problém v tom, aby na Slovensku platili registrované partnerstvá, on však nedostal také zadanie. Navrhol inštitút dôverníka, ktorý LGBTI+ ľudia kritizujú. „Od začiatku som však hovoril, že nenavrhujem registrované partnerstvo. Tvrdíte niekomu, že mu nedodávate auto, ale bicykel, no on kričí, že ste mu nedodali auto,“ vraví.

Slovensko patrí na Západ geograficky, mentálne aj ekonomicky, povedal premiér Eduard Heger na konferencii o zahraničnej politike. Podotkol, že ruský útok na Ukrajinu zmenil globálnu scénu a „vsadil ju do novej doby“ a aj v dôsledku intenzity dezinformácií je dôležité zdôrazňovať, kam krajina patrí.

Minister spravodlivosti Karas nateraz zastavil legislatívny proces k návrhu, aby riaditeľom nemocníc hrozilo väzenie, ak nezabezpečia dostatok sestier a lekárov. Hovorí, že na problém upozorňoval už vlani, ale lekárski odborári hrozili obnovením štrajku, tak návrh predložil. „Chápem, že je to nonsens, veď som tiež právnik,“ vraví v rozhovore.

Minister spravodlivosti Viliam Karas vníma ako prejav nedôvery, že sa premiér k nemu pridal ako predkladateľ novely Trestného zákona, ktorá má znížiť tresty za ekonomické trestné činy. Takto môže premiér novelu kedykoľvek stiahnuť z parlamentu. „Vnímam to ako vysokú mieru nedôvery voči svojej osobe,“ povedal Karas.

OĽaNO v súvislosti s neschválenými zákonmi kritizuje Eduarda Hegera, že od odchodu neprišiel na poslanecký klub hnutia. „Premiér, ktorý už má, mimochodom, vlastnú stranu, si musí tieto zákony obšliapať,“ povedal šéf klubu Michal Šipoš v RTVS.

Predseda KDH Milan Majerský vraví, že s Demokratmi Eduarda Hegera ani s Mikulášom Dzurindom zatiaľ nerokujú o prípadnom spájaní. Priznal však rozhovory s Jurajom Šeligom zo Za ľudí.

Premiér Eduard Heger a štátny tajomník Michal Kiča očakávajú, že EÚ sa čoskoro dohodne na výnimke pre syntetické palivá. Nevzťahoval by sa na ne zákaz predaja nových áut so spaľovacím motorom od roku 2035, ktorý však EÚ ešte neschválila.

Vláda stiahne nomináciu Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov, pokiaľ tak neurobí sám. Uviedol to premiér Eduard Heger po tom, čo slovenského poslanca do funkcie neodporučil europarlamentný výbor.

Martin Klus. Foto N – Vladimír Šimíček

Premiér Heger tvrdí, že Martin Klus sa má postaviť čelom k výsledkom hlasovania výboru europarlamentu. Klus nezískal ani jeden hlas v kandidatúre na člena Európskeho dvora audítorov. Premiér ešte nestiahol jeho nomináciu, tvrdí, že si dal preveriť, aké sú na to potrebné kroky a či napríklad má o tom rokovať vláda.

Premiér Eduard Heger plánuje na samite EÚ podporiť zaradenie jadrovej energetiky medzi zelené zdroje. Uviedol tiež, že je za rozvíjanie automobiliek a proti novým obmedzeniam pre automobilový priemysel. Chce rokovať aj o norme Euro 7.

Ivan Mikloš hovorí, že nevie, či je ešte členom poradnej rady predsedu vlády pre plán obnovy, pretože rada nebola už niekoľko mesiacov zvolaná. Dôvodom je podľa neho asi vyťaženosť premiéra, ktorý predtým na radu pravidelne chodil.

SaS pripustila, že podporí školský zákon, ale dala premiérovi Hegerovi tri podmienky. Žiada tri konkrétne obsahové zmeny, ktoré chce SaS zapracovať do novely zákona. „Ak Eduard Heger vyrokuje s ministrom školstva Jánom Horeckým garanciu týchto zmien, vieme za zákon v prvom čítaní zahlasovať,“ tvrdí Branislav Gröhling.

Vládne Kollár, Hegerovi nemá dôvod niečo uľahčovať, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „V parlamente neprechádzajú vládne zákony naviazané na miliardy z plánu obnovy, zato Boris Kollár vytvára ad hoc spojenectvá s opozičnými poslancami a stranami a spolu hlasujú za návrhy, ktoré vláda nevidela.“

Rastislav Káčer už podľa Eduarda Hegera prehodnotil svoj postoj nevylúčiť Hlas z povolebnej spolupráce. Minister zahraničných vecí a člen Hegerovej strany Demokrati ešte minulý týždeň hovoril, že „necíti potrebu vytláčať Hlas z priestoru normálnych politických strán“.

Vláda odvolala šéfku služobného úradu ministerstva financií Veroniku Gmiterko, ktorá vo funkcii pôsobila za Eduarda Hegera aj Igora Matoviča. Nahradí ju doterajší riaditeľ jej kancelárie Peter Habšuda, v minulosti bol ekonomickým riaditeľom v štátnej firme Biont.

Premiér Eduard Heger v Na telo povedal, že on Jaroslava Spišiaka na spoluprácu neoslovil, lebo “neprišiel na to čas a teraz už na to čas ani nepríde”. Bývalý policajný prezident rokuje o spolupráci s Progresívnym Slovenskom.

Eduard Heger povedal, že chcú rokovať so SaS o ich výhradách k školskému zákonu. Parlament presunul rokovanie o ňom, keďže nemal dostatočnú podporu. Slovensko môže bez tejto novely prísť o peniaze z plánu obnovy.

Po tom, čo sa Hegerovi podaril sympatický zahraničnopolitický počin, by sa už mohol sústrediť na prácu doma, píše Jana Shemesh v newsfiltri. „Nie preto, že mu to otrepáva o hlavu Hlas či Smer, ale preto, že je tu skutočne ešte čo riešiť. Napokon on bol jeden z tých, čo to narafičili tak, že poverená vláda dostala luxusne dlhý čas. Na prácu.“

Špeciálne zasadnutie vlády v Banskej Štiavnici bude približne o dva týždne. Presný rozsah škôd v historickom centre ešte nie je známy. Vláda avizuje, že mestu pomôže. „Na takéto veci sa peniaze dajú nájsť. Toto nebude problém,“ sľúbil premiér Eduard Heger.

Eduard Heger a Peter Pellegrini sa na záver diskusie na RTVS zhodli, že po septembrových voľbách nechcú ísť spolu do vlády. Líder novej strany Demokrati Heger povedal, že Hlas má korupčné pozadie, v zahraničnej politike vajatajú, nie sú reformní a chcú odvolať špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Na koaličnej rade prechádzame zákon po zákone, reaguje premiér Eduard Heger na to, že vláde neprešli tento týždeň dva zákony potrebné na to, aby Slovensko mohlo využiť európske peniaze z plánu obnovy. Heger tvrdí, že z 37 zákonov k plánu obnovy podporila strana Hlas len dva.

Peter Pellegrini na stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom začiatkom marca sľúbil, že strana Hlas nebude namietať darovanie slovenských migov Ukrajine, tvrdí to premiér Eduard Heger. Pellegrini to odmietol komentovať, zdôrazňoval, že nedostáva nijaké príkazy.

Vláda spraví všetko, aby po ničivom požiari v historickom centre čo najrýchlejšie pomohla Banskej Štiavnici a opravili sa všetky pamiatky, povedal premiér Eduard Heger v diskusii O 5 minút 12. V Banskej Štiavnici spravia výjazdové rokovanie vlády po tom, ako bude jasnejšie, aké sú škody. Finančná pomoc pôjde z rôznych kapitol štátneho rozpočtu aj z rezervy premiéra.

Igor Matovič už vie, že to vyhrať nemôže, ale ešte môže „pomôcť“ Eduardovi Hegerovi, aby to prehral, hovoria komentátori Denníka N Roman Pataj a Zoltán Szalay. Matovič podľa nich takúto „pomoc“ Hegerovi rád poskytne. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Obce, mestá a župy diskutovali s premiérom Hegerom o zmene kompenzácií vysokých cien energií a odpustení covidových pôžičiek. Z informácie od Únie miest Slovenska nevyplýva, že by dosiahli finálnu dohodu, rokovania však majú pokračovať.

Eduard Heger prijal ponuku Volodymyra Zelenského na návštevu Ukrajiny. Slovenský premiér telefonoval s ukrajinským prezidentom, aby ho informoval o rozhodnutí vlády poslať Ukrajine migy. Zelenskyj rozhodnutie ocenil a poďakoval sa za „významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny“.

Minister Naď aj premiér Heger obhajujú odoslanie migov na Ukrajinu troma argumentmi. Hlavným z nich je ten, že Slovensko už tieto lietadlá nepotrebuje. „Tento systém je pre nás nepoužiteľný,“ zopakoval aj v piatok Heger.

Premiér Heger vraj nerozumie, prečo parlament sabotuje vládu, všíma si Newsfilter. „Ktovie, či to nebude tým, že jeho vláda stratila pred tromi mesiacmi väčšinu a že Sme rodina, ktorá bola tri roky najbližším spojencom jeho doterajšieho straníckeho šéfa, sabotuje niektoré vládne návrhy už od roku 2020 tak akosi z princípu?“

Premiér Heger vraví, že nerozumie, prečo poslanci plán obnovy v parlamente sabotujú a posledné hlasovania mu nedávajú „absolútne žiaden zmysel“. Píše, že ho sklamali dve hlasovania – o digitalizácii insolvenčného systému a reforme krajinného plánovania.

Eduard Heger si myslí, že prezidentka Zuzana Čaputová by mala opäť kandidovať na tento post. Premiér vyzdvihol jej skúsenosti a dobré kontakty vo svete. Dodal, že ide o jeho osobný názor a nie názor strany Demokrati.

Hegerove slová o hodnotách nie sú celkom vierohodné a nemožno im dosť dobre rozumieť, píše Marián Balázs. „Je namieste otázka, ktoré sú tie hodnoty, ktoré Pellegrini a jeho Hlas nespĺňajú, ale Matovič a Kollár spĺňajú?“

Vládu potichu zmenila pravidlá pripomienkovania zákonov, upozorňuje spoločne vyše 80 mimovládok. Uznesenie je podľa nich likvidačné pre spravodlivú participáciu verejnosti. Organizácie kritizujú, že zmena prišla bez diskusie.

Róbert Mistrík definitívne vylúčil, že by sa pred voľbami spojil s Eduardom Hegerom a stranou Demokrati. O prípadnej predvolebnej spolupráci rokuje ešte s inými ľuďmi. „Ale veľkú nádej tomu nedávam,“ uviedol.

Robert Mistrík. Foto N - Tomáš Benedikovič

Newsfilter: Heger s Naďom postupom s migmi nahrávajú Ficovi. „Jedna vec je, že pomôcť Ukrajine starými stíhačkami, ktoré nám stoja v skladoch, je odvážne a správne. Druhá, že babrácky spôsob, ako operáciu Heger s Naďom od začiatku riadia – a ešte aj pred voľbami, tomu celému škodí,“ píše Filip Obradovič.

Eduard Heger potvrdil, že sa s Jurajom Šeligom a Janou Žitňanskou zo Za ľudí rozprávajú o politickej budúcnosti. Premiér však jasne nepovedal, či poslanci vstúpia do jeho novej strany Demokrati.

Premiér Eduard Heger hovorí, že v celej vláde je konsenzus, aby Slovensko poskytlo stíhačky Ukrajine. „Dokončíme medzinárodné rokovania a rozhodne o tom vláda,“ povedal premiér a uistil, že odovzdanie migov bude v súlade s ústavou.

Rastislav Káčer si nemyslí, že na registrované partnerstvá ešte nedozrel čas, ako povedal Eduard Heger. „Registrované partnerstvo je otázka elementárnej demokracie a vzťahu občana k štátu,“ tvrdí.

Podľa povereného premiéra Eduarda Hegera migy na Ukrajinu pošleme. Vláda podľa neho nebude čakať na parlament. „Minister obrany Jaroslav Naď dal verejný prísľub, že určite nepošleme migy na Ukrajinu, pokiaľ o tom nebude diskusia v parlamente. Tá diskusia v parlamente bude na výbore. Tým zadosťučiníme verejnému prísľubu,“ povedal pre SME.

Pôvodná idea bola moja, pod realizáciu sa už nepodpisujem, povedal Igor Matovič o novej strane Eduarda Hegera. Predseda OĽaNO sa stále hlási k nápadu, aby Heger pospájal iné strany, no kritizuje ľudí, ktorých si vybral.

Nové na Dennikn.sk

10:5730 najsmiešnejších udalostí marca: Ako sa bozkávať na diaľku a čo robí Andrew Tate v noci 10:25Zlý spánok – fajčenie 21. storočia 08:30Začala sa vojna a ja mám myslieť na vektory? Hodinu dejepisu o druhej svetovej som preplakala 07:26Ráno s NHL: Krátke okno v dejinách, keď bol dopyt po hokejovom disko albume. Lafleur ho nahral, hoci nevedel spievaťVčera 22:08Okupovaný Krym si založil vlastnú žoldniersku armádu. Tej veľkej ruskej už nedôverujeVčera 21:41Ako sa z Varufakisa a Chomského stávajú obhajcovia ruského kolonializmuVčera 20:20Príbeh o hip hope, drogách a ambíciách nakrútili na iPhone. Je svižný a zábavnýVčera 18:12Vo Francúzsku sa kopia odpadky, v Nemecku štrajky odstavili dopravu. Expert vraví, čo je za protestmi v EurópeVčera 16:29Všetkých nás ovplyvnil svojou láskou k filmu aj k životuVčera 12:30Hegerovo ministerstvo navrhlo zastaviť výstavbu Rázsoch z plánu obnovy, Heger tvrdí, že šlo o chybuVčera 11:03Rastliny v strese „volajú o pomoc“. Ľudské ucho to nezachytí, iné živočíchy možno ánoVčera 10:29High 5ive: Stratiť sa v hudobnom lese, z ktorého nechcete vyjsťVčera 10:14Dilema volieb a ilúzia ideáluVčera 08:28Roald Dahl a inžinieri ľudských dušíVčera 08:08Komentátori Denníka N: Haščákom opovrhujeme, ale nemocnici Bory prajeme všetko dobréVčera 07:02Ráno s NHL: Slafkovský na najkvalitnejšom ľade, na voľný deň je ideálne Vegas. Pozrite si výsledky ankety medzi hráčmi31.03 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj Ukrajincom31.03 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?31.03 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu hore31.03 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)31.03 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmy31.03 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónov31.03 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť31.03 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkou31.03 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)31.03 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?31.03 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáre31.03 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchavá31.03 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)31.03 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé strany