Marek Krajčí

Igor Matovič vyhlásil, že OĽaNO má dve náhrady za Vladimíra Lengvarského na poste ministra zdravotníctva. Líder hnutia však mená neprezradil. Myslí si, že odvolanie ministra sa bude riešiť možno v lete.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí poprel, že by bol poradcom ministra financií Igora Matoviča. Svoju účasť na rokovaniach o nemocniciach na úrade vlády vysvetlil žiadosťou premiéra Eduarda Hegera. Tvrdí, že sa ich zúčastňuje ako tímlíder OĽaNO pre zdravotníctvo, ktorý napísal zdravotnícky program hnutia a pripravoval Plán obnovy a odolnosti SR.

Premiér kritizuje ministra zdravotníctva za pomalé tempo pri výstavbe nemocníc z plánu obnovy. Pomáha mu aj Marek Krajčí. Bývalý minister tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva zámerne nepripravovalo štátne nemocnice na plán obnovy, hoci súkromné nemocnice mali dostatočné informácie a pripravovali sa.

Krajčí bol podľa Matoviča lepším ministrom ako Lengvarský, len Krajčí bol pre novinárov podľa neho „hnusný konzervatívec a kresťan – a takto sme dopadli“. „Neviem, či to je ideologická predpojatosť, ale keby sa toto dialo Marekovi Krajčímu, už by visel niekde na nejakej lampe na ulici, lebo by ho všetci obviňovali z toho, ako zlyháva,” povedal Matovič v rozhovore.

Marek Krajčí (OĽaNO) kritizuje, že sa v lete malo očkovať viac. Mobilné tímy mali podľa neho viac chodiť a malo sa hlavne viac komunikovať s ľuďmi. „Nemyslím si, že veľká mediálna kampaň teraz urobí viac,“ povedal v RTVS. Súčasná kampaň nemá podľa neho potenciál presvedčiť starších ľudí na očkovanie, čo by sme najviac potrebovali.

Poslanec OĽaNO a exminister zdravotníctva Marek Krajčí podporuje povinné očkovanie. Neodporúča povinné očkovanie celej populácie, ale hovorí, že sa musíme sústrediť na starších ľudí.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) kritizuje opatrenia, ktoré budú platiť od pondelka. Sú podľa neho slabé. „Buď budeme ochotní prijať tvrdé opatrenia, alebo budeme situáciu pozorovať a tá bude podobná humanitárnej katastrofe,“ povedal v RTVS v relácii O 5 minút 12. Obáva sa, že potom nebudú kolabovať len nemocnice, ale aj výrobne.

Lengvarský je horší minister ako Krajčí, nebol moja voľba, povedal minister financií Igor Matovič v rozhovore pre Nový Čas. „Keď preberal zdravotníctvo, tak Slovensko bola siedma najrýchlejšie očkujúca krajina v rámci EÚ; dnes sme tretí od konca.“ Lengvarský má podľa neho lepší mediálny obraz ako Krajčí, lebo „na začiatku ukázal, že má liberálne názory“.

Minister zdravotníctva Lengvarský povedal, že „plošné testovanie určite nebude“ a že ak sa bude masívnejšie testovať, tak to bude v ohniskách. Pandemická situácia je podľa neho stabilná a dá sa dopredu predpovedať.

Lengvarský robí chyby, ale nie je to Krajčí, komentuje Newsfilter. „Žalostný stav, v ktorom sme sa ocitli, dobre demonštruje fakt, že sa Krajčí odvážil ukázať v debate. Tam celkom vážne karhal svojho nástupcu za manažment pandémie. Dokonca sa nebál vysloviť inšpiratívny nápad, že ak to takto bude pokračovať ďalej, možno by bolo dobré, a teraz pozor, celoplošné testovanie.“

Marek Krajčí súhlasí, že pandémiu do veľkej miery manažoval aj premiér Matovič, ktorý na to podľa neho mal právo. „Nevidel som veľký priestor na to, aby som začal trucovať a búchať po stole v situácii, keď premiér mal iný názor,“ povedal.

Sputnikom sa malo začať očkovať v marci, a keby som bol ministrom, aj by sa začalo, vraví Marek Krajčí. „Som presvedčený, že by sme zachránili životy a ochránili zdravie mnohých ľudí. Dnes je situácia iná. Na skladoch máme milión dávok registrovaných vakcín a veľa ľudí má pocit, že covid už vymizol.“

Pandémia sa ešte neskončila, bilancovať by sme mali po tretej vlne, vraví v rozhovore Marek Krajčí. „Druhá vlna bola extrémne silná aj preto, že sme sa počas prvej vlny vôbec nepremorili. Oveľa vážnejší fakt však bol, že sme boli prvou európskou krajinou, v ktorej sa masívne rozšíril oveľa infekčnejší britský typ mutácie,“ hodnotí.

Marek Krajčí. Foto N - Tomáš Benedikovič

Zmluva o Sputniku je škandál, píše Zoltán Szalay v Newsfiltri. „Zase sa potvrdilo, že nákup Sputnika, ktorý Igor Matovič a Marek Krajčí vnímali ako super dobrodružstvo a hrdinský čin, bol hazardom s ponižujúcimi podmienkami pre Slovensko. Pán Kirill uzavrel skvelý deal.“

Marek Krajčí tvrdí, že zmluva na nákup Sputnika je výhodná a obsahuje nadštandardné klauzuly. Právnici, ktorí si zmluvu preštudovali, naopak, uviedli, že je vyslovene nevýhodná a môže vojsť do dejín ako ďalší amatérsky počin. Krajčí zmluvu podpisoval ako minister zdravotníctva.

Štát zverejnil zmluvu k nákupu Sputnika V od Ruska. Za dva milióny dávok sme mali zaplatiť vyše 16 miliónov eur.

Na ministerstve zdravotníctva by mal skončiť štátny tajomník Peter Stachura. Išlo o nominanta Mareka Krajčího. Nový minister Vladimír Lengvarský si podľa informácií Denníka N privedie nových štátnych tajomníkov. 

Minister Lengvarský povedal, že si nevie vysvetliť, prečo podpísal bývalý minister Krajčí povolenie na iné balenie Sputnika V, ako reálne prišlo. V zmluve sa podľa neho nehovorí o tom, aké balenie má prísť. (expres)

Zmluvu o dodávke vakcín Sputnik V podpísal bývalý minister a dnes poslanec Marek Krajčí. Denníku N to potvrdili viaceré zdroje. Krajčí na otázku, či zmluvu podpísal, neodpovedal.

Marek Krajčí nastúpi ako člen zdravotníckeho aj mandátového a imunitného výboru, Milan Krajniak sa stane členom brannobezpečnostného výboru i osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí považuje Vladimíra Lengvarského za dobrého kandidáta na nového ministra. Krajčí ocenil aj Matovičovo rozhodnutie podať demisiu: „Pán premiér dobre viedol vládu. Ale boli komunikačné problémy. Mne osobne je tiež ľúto, že pán premiér musel urobiť toto rozhodnutie.“

Novým ministrom zdravotníctva by sa mal stať generál Vladimír Lengvarský, súčasný riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Je nominantom ministra obrany Jaroslava Naďa.

Vladimír Lengvarský. Foto - TASR

Marek Krajčí najskôr tvrdil, že Slovensko objednalo menej vakcín na odporúčanie konzília odborníkov. To informáciu poprelo. Teraz pre HN povedal, že menej Pfizeru objednal na základe písomného stanoviska Pavla Jarčušku. Okrem Jarčušku mu odporúčania pri vakcínach dávala aj šéfka odboru medzinárodných vzťahov na rezorte zdravotníctva Gabriela Urbanová. (hn)

Ministerstvo zdravotníctva uzavrelo pár dní pred odchodom Mareka Krajčího dohodu o mlčanlivosti so skladovateľom vakcíny Sputnik V. Ministerstvo v dohode s Imunou Pharm Šarišské Michaľany problém nevidí, bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana áno.

Marek Krajčí. Foto N - Tomáš Benedikovič

Krajčí si neurobil ďalšiu domácu úlohu, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Pred letnými prázdninami by mohli byť zaočkovaní všetci, ktorí budú chcieť, aspoň prvou dávkou, vyhlásil začiatkom marca minister zdravotníctva Krajčí. O tri týždne sa dozvedáme, že Slovensku hrozí, že sa v júni zaradí medzi päť krajín, ktoré budú mať najnižší podiel zaočkovaných ľudí v Únii.“

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) sa vrátil do parlamentu, odkiaľ tak odišiel jeho náhradník Sebastián Kozarec. Či Krajčí nahradí poslankyňu Janu Bittóovú Cigánikovú (SaS) vo vedení zdravotníckeho výboru, ešte nie je známe.

Za Igorom Matovičom stojíme, sebareflexiu sme ukázali demisiou ministra zdravotníctva Mareka Krajčího – takto by sa dal v skratke opísať postoj poslaneckého klubu OĽaNO ku koaličnej kríze. Premiér má v najväčšom poslaneckom klube podporu a kritikov je tam málo.

Panychída za Krajčím je fejk, píše o bývalom ministrovi zdravotníctva spisovateľ Michal Hvorecký.

Krajčí je Matovičova obeť, píše Newsfilter. „Krajčí nie je obeťou zlých koaličných partnerov OĽaNO, nie je ani obeťou pandémie, ale je obeťou Igora Matoviča, ktorý ho iba ponižoval a zneužíval, aby mohol hrať svoje egoistické a nebezpečné hry. Zneužíval ho aj vtedy, keď oznámil jeho odchod, ktorý chcel spojiť s použitím Sputnika.

Odchod ministra Krajčího bol rovnako absurdný ako jeho doterajšie pôsobenie, ktoré sa spája s dlhou sériou zlyhaní, píše Zoltán Szalay v Newsfiltri. „Jeho zlyhania vyvrcholili v neschopnosti zorganizovať hromadné očkovanie bez toho, aby sa z neho nestalo nechutné a nedôstojné fiasko, ktoré znižuje dôveru ľudí k vakcínam a predlžuje tak epidémiu na Slovensku.“

Video: Prezidentka Krajčímu: Neviem sa stotožniť s tým, že je vaša demisia podávaná ako obeta.

Minister financií Eduard Heger sa ospravedlnil, ak sa niekoho dotkla štvrtková rozlúčková tlačovka, na ktorej premiér tvrdo kritizoval koaličných partnerov. Heger povedal, že SaS a Za ľudí si dali demisiu Krajčího ako jedinú podmienku pokračovania v koalícii, preto by mala vláda fungovať ďalej.

Premiér Matovič v paláci poďakoval Krajčímu za rok statočnej práce. „Každým jedným svojím rozhodnutím a krokom chránil životy a zdravie ľudí. Keby sme sa všetci správali, ako nám pán minister odporúčal, situácia na Slovensku by bola zásadne lepšia,“ povedal.

Krajčí po odovzdaní demisie povedal, že nechcel komplikovať situáciu vo vládnej koalícii. „Je mojou veľkou túžbou, aby táto vláda mohla pokračovať ďalej. Preto som už dnes podal demisiu do rúk pani prezidentky.“

Video: Brífing premiéra Igora Matoviča, Mareka Krajčího (OĽaNO) a dočasného ministra zdravotníctva a ministra financií Eduarda Hegera.

Celý prejav prezidentky Zuzany Čaputovej k demisii Mareka Krajčího. „Ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný,“ narážala v prejave na Krajčího nedávne priznanie.

Prezidentka Čaputová sa Marekovi Krajčímu poďakovala za prácu na poste ministra. Krajčímu a premiérovi Matovičovi vyčítala, že demisia ministra je prezentovaná ako obeta.

Končiaci minister Marek Krajčí odovzdal prezidentke Zuzane Čaputovej svoju demisiu. Prezidentka dočasne poverila vedením rezortu zdravotníctva ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

Minister zdravotníctva Marek Krajčí podal demisiu. Foto N - Tomáš Benedikovič

Video: Prezidentka Zuzana Čaputová prijala odstupujúceho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes o 15.30 prijme demisiu ministra Mareka Krajčího. Vedením rezortu zdravotníctva podľa svojho hovorcu dočasne poverí iného člena vlády.

Kto by mohol po Krajčím viesť ministerstvo zdravotníctva? Denník N pripravil mená pravdepodobných aj menej pravdepodobných nástupcov Mareka Krajčího. OĽaNO zatiaľ meno nového ministra či ministerky neoznámilo.

Šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš priznal, že pôvodná koaličná dohoda o Krajčího odchode nebola podmienená rozbehnutím očkovania Sputnikom. „Takto dohoda nestála, nerozprávalo sa, kedy odstúpi a na základe čoho. Dohoda bola, že odstúpi. Je pravda, že sme v rozbehnutom vlaku. Máme nakúpené vakcíny, otvárame vakcinačné centrá. Bolo by nezodpovedné, keby minister odišiel zo dňa na deň.“

Matúš Kostolný zhrnul päť postrehov a poučení z krízového vývoja vlády Igora Matoviča: Matovič je jedna veľká kríza. Na vládnutie už potom nezostáva čas.

Podľa šéfa poslaneckého klubu OĽaNO hnutie rokuje o viacerých menách na post ministra zdravotníctva. „Keď budeme mať meno na 100 percent potvrdené, dáme vedieť,“ odpovedal Michal Šipoš na otázku, či je v hre aj meno poslankyne a lekárky Evy Horváthovej.

Vládna kríza pokračuje, povedala pred príchodom na vládu aj vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). „Budeme sa o tom v strane rozprávať. Všetci ste videli včerajšiu tlačovku. Myslím si, že je mimoriadne potrebné, aby sa zlepšili vzťahy a obnovila dôvera.“

Peter Stachura hovorí, že zatiaľ nedostal žiadnu ponuku na post ministra zdravotníctva. Štátny tajomník rezortu však potvrdil, že Marek Krajčí v piatok podá demisiu.

Minister obrany Jaroslav Naď sa o vyhlásení SaS, že rokovania sú na bode nula, dozvedel len teraz ráno. „Prediskutujeme to na vládnej úrovni aj na úrovni strany,“ reagoval. Naď nepovažuje Matovičovu štvrtkovú tlačovku za problematickú.

Kancelária prezidentky zatiaľ nemá žiadne oficiálne oznámenie o tom, že by mal minister zdravotníctva dnes podať demisiu. Marek Krajčí ráno informoval, že demisiu podá ešte v piatok.

Veronika Remišová povedala, že zmena na poste ministra zdravotníctva môže tiež naštartovať reformy. „Môže priniesť novú energiu do riešenia výziev spojených s pandémiou a zároveň naštartovať veľké reformy spojené s nevyhnutnou obnovou zdravotníctva, ktoré je zdevastované po rokoch vlády Smeru a na pokraji síl pre dlhotrvajúcu pandémiu,“ vyhlásila vicepremiérka.

V ruskom Kommersante už píšu, že Marek Krajčí vraj odstupuje pre „škandál so Sputnikom“. V texte pripomína aj kauzu vyjadrenia premiéra o Zakarpatskej Ukrajine, za čo sa neskôr Igor Matovič musel Kyjevu ospravedlniť.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (126. deň): Rusi ušli z Hadieho ostrova. Ich námorníctvo prehralo bitku s krajinou, ktorá nemá loďstvoZnámka ukrajinskej pošty s motívom ukrajinského obrancu Hadieho ostrovaMečiar a Klaus diskutovali po 30 rokoch o zániku federácie, z televíznej debaty odišli predčasneVáclav Klaus a Vladimír Mečiar. Reprofoto - RTVSRezník na čele RTVS končí. Kto je a čo pred voľbou sľuboval nový riaditeľ Ľuboš MachajĽuboš Machaj. Foto N - Tomáš BenedikovičTrumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolTrump nazval Hutchinsonovú falošnou a povedal, že ju sotva poznal. Foto - TASR/APAni Kiska, Fero Joke, Mikloš či Radičová nemali samé jednotky. Osobnosti hovoria, akú mali najhoršiu známkuValášek: Historický samit NATO ukazuje, že Putin nie je žiadny geniálny stratégTomáš Valášek. Foto N - Vladimír ŠimíčekNewsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomPeter Pellegrini predstavil kandidáta na košického župana, bývalého riaditeľa NCZI Róberta Suju. Foto – TASRKrištáľová voda a stredoveké hrady ako alternatíva k Chorvátsku. Mazúrske jazerá čoraz viac navštevujú aj SlováciMazúrske jazerá sú iné ako tie, ktoré poznáme na Slovensku. Foto - Poland.travelSlovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVýroba spoločnosti Evonik Fermas. Foto - Evonik FermasIdeológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadUkrajinský vojak hliadkuje počas prieskumnej misie v nedávno dobytej dedine na predmestí Charkiva. Foto - TASR/APVývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeStrela Ch-22 podvesená pod trupom vyradeného sovietskeho bombardéra v múzeu. Foto - WikipediaAnestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)Vladimír Černák. Zdroj – Svet zdraviaPoradkyňa prezidentky Gyarfášová: Je jasné, že takto to ďalej ísť nemôže (+video)Foto N - Tomáš BenedikovičEkonomický newsfilter: Šéf parlamentného finančného výboru navrhuje výmenu ministra financiíIgor Matovič a Eduard Heger na tlačovej besede v Národnej rade. Foto - TASRHistorička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácieRadžana Dugarova. Foto - archív R. D.

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:23Košická tepláreň podpísala dohodu o odbere geotermálnej energie. Zároveň však predĺži spaľovanie uhliaVčera 20:54Hiking basecamp: Vybrali sme desať hradov na prvý prázdninový víkend, sú vhodné aj pre detiVčera 19:56Mečiar a Klaus diskutovali po 30 rokoch o zániku federácie, z televíznej debaty odišli predčasneVčera 19:37Newsfilter: Voľba Machaja je dobrou správou, ale nie je to vzkriesenie koalícieVčera 19:29Ako Rusi kradnú ukrajinské obilieVčera 19:29Sľúbili im demokraciu, dostali ministerstvo pravdy. Čína obrala Hongkong o slobodu veľmi rýchloVčera 19:18Matovič má na papieri 2 miliardy na daniach navyše, ale peniaze sú už v podstate použitéVčera 18:38Týždeň v európskej ekonomike: Spaľovacie motory končia do roku 2035, šancu však môžu dostať hybridyVčera 17:52Stíhačky F-16 aj vyhostení Kurdi? Čo dostanú Turci za členstvo Švédska a Fínska v NATOVčera 17:46Odsúdili ho za vraždu. Po rozhodnutí Ústavného súdu je dnes na slobodeVčera 17:42Úpadok prešovskej galérie: Umelci opisujú smútok a zdesenie. Má ešte galéria budúcnosť?Včera 16:33Valášek: Historický samit NATO ukazuje, že Putin nie je žiadny geniálny stratégVčera 16:32Graf dňa: Otočku v hypotékach už jasne vidno, aj keď v máji zdraželi stále iba mierneVčera 16:25Od júla zdražujú niektoré lístky na vlak, aj keď sa to nenazve zdraženímVčera 16:17Energetická kríza ohrozuje najviac štát a samosprávy. Nikto im nechce dať kontrakt s pevnými cenamiVčera 16:06Veľké hodnotenie Školského týždňa: Tri pozitíva a tri prešľapy ministerstva školstva v tomto školskom rokuVčera 15:46Musela som si vymyslieť neveru, aby mi povolili interrupciuVčera 15:17Ministri bez angličtiny a slabý rozpočet od Babiša. Ako zvládne Česko predsedníctvo v Rade EÚ?Včera 14:43Zelený newsfilter: Sulík má pri dotáciách na elektromobily príležitosť ukázať, že nie je MatovičVčera 14:11Vysvetľujeme: Začína sa Wimbledon. Prečo na ňom hrajú všetci v bielom a v čom je výnimočný?Včera 13:40Vývoj bojov (126. deň): Rusi ušli z Hadieho ostrova. Ich námorníctvo prehralo bitku s krajinou, ktorá nemá loďstvoVčera 13:29Víťaz Pečie celé Slovensko: Cukráreň ešte nemám, potreboval by som samostatnú miestnosť na rozbíjanie vajíčokVčera 13:02Potrebujeme McDonald’s vo vzdelávaníVčera 12:39Sprievodca Tour de France 2022: Dánsky vietor, dlažobné kocky a výška Everestu v dvoch dňoch po sebeVčera 12:12Od piatka sa v obchodoch zaokrúhľujú platby mincami a bankovkami, kopu drobných však do obchodu nenosteVčera 12:07Poradkyňa prezidentky Gyarfášová: Je jasné, že takto to ďalej ísť nemôže (+video)Včera 11:50Že časť ľudí nemá Pohodu rada, je dôsledok toho, že robíme niečo, za čím si stojíme, tvrdí Michal KaščákVčera 11:45Rezník na čele RTVS končí. Kto je a čo pred voľbou sľuboval nový riaditeľ Ľuboš MachajVčera 10:35Danglár: Facebook sa trasieVčera 08:38Krištáľová voda a stredoveké hrady ako alternatíva k Chorvátsku. Mazúrske jazerá čoraz viac navštevujú aj Slováci