Natália Milanová

Ministerstvo spravodlivosti neplánuje zvýšiť ochranu novinárov a mimovládok pred šikanóznymi žalobami, vraj na ne neeviduje žiadne sťažnosti. Iný názor má ministerstvo kultúry: „Ak Belgicko, Írsko, Malta, Španielsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko a ďalšie krajiny majú konkrétne prípady týchto žalôb vo veľkom rozsahu, je iluzórne myslieť si, že sa to na Slovensku nedeje,“ reaguje.

Vyše 110 členov medzinárodného združenia Opera Europe podpísalo petíciu na podporu bývalého generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku. Obracajú sa v nej na ministerku kultúry Natáliu Milanovú.

Všetci trinásti členovia Umeleckej rady SND rezignovali v reakcii na odvolanie generálneho riaditeľa divadla Mateja Drličku. Členovia rady vyjadrili Drličkovi podporu už po stretnutí s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽaNO), ktorá o jeho odchode rozhodla.

Naživo: Na tlačovom brífingu Mateja Drličku v SND je viac zamestnancov a umelcov než novinárov. Prišli vyjadriť podporu riaditeľovi Matejovi Drličkovi, ktorého sa ministerka kultúry rozhodla odvolať z funkcie.

Tlačová konferencia odvolaného riaditeľa SND Mateja Drličku. Foto N

Kultúrna scéna petíciou vyzýva ministerku kultúry, aby prehodnotila odvolanie Mateja Drličku z postu riaditeľa SND. Medzi signatármi sú Peter Dvorský, Wanda Adamik Hrycová, Roman Polák či Sláva Daubnerová.

Juraj Javorský v Newsfiltri komentuje odvolanie riaditeľa SND Mateja Drličku: „Výsledkom tohto pokrytectva je, že z vrcholnej kultúrnej inštitúcie odišiel slušný manažér, hlavne, že udychčaných svätuškárov zostal plný parlament.“

Neslušný svet Matoviča a Kollára opäť raz zvíťazil, píše Ján Štrasser o konci riaditeľa SND Mateja Drličku. „Inak neviditeľná ministerka sa bleskurýchlo zviditeľnila – využila Drličkovu nadslušnú ponuku a odvolala ho z funkcie.“

Shooty: Kultivácia

Ministerstvo kultúry nechce zlučovať galérie a múzeá. Pripravovaný zákon má byť v súlade s modernou európskou legislatívou. Ministerstvo tak reaguje na kritiku zo strany Rady galérií Slovenska, ktorá iniciovala petíciu proti prijatiu zákona.

Eduard Heger povedal, že štát pomôže v boji so zdražovaním energií aj kultúre. Reagoval tak na otvorený list, ktorý premiérovi a ministerke kultúry Natálii Milanovej poslalo 13 kultúrnych organizácií.

Ministerka kultúry Natália Milanová získala ukrajinské štátne vyznamenanie – rád kňažnej Oľgy III. stupňa za pomoc ukrajinským umelcom. O jeho udelení rozhodol prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ministerstvo kultúry zatiaľ neplánuje rušiť koncesionárske poplatky, aby tak znížilo finančnú záťaž občanov v čase inflácie. „Zrušenie týchto poplatkov by znamenalo zníženie finančnej záťaže pre občanov len naoko, keďže chýbajúce finančné prostriedky by zaplatili všetci daňoví poplatníci prostredníctvom štátneho rozpočtu,“ uviedlo ministerstvo kultúry.

Pozostatky starovekej rímskej pevnosti v obci Iža pri Komárne sú už rok na zozname svetového dedičstva UNESCO, no autom sú ešte stále ťažko dostupné. Starosta obce István Domin tvrdí, že na nedostatky miestnej infraštruktúry už pred rokom upozorňoval ministerku kultúry Natáliu Milanovú, dodnes sa však potrebné investície neuskutočnili. Rezort však pomohol zrekonštruovať veže niekdajšej pevnosti. (napunk)

Schválenie práva na vyjadrenie pre politikov bolo otázkou kompromisu, vraví ministerka Milanová. Na otázku, či si nemala dupnúť, keď s ním osobne nesúhlasila, odpovedá: „Dupla som si veľmi dôrazne niekoľkokrát. To nebolo tak, že sa o tom nediskutovalo. No pre výsledný cieľ je neraz dôležité v nejakej veci ustúpiť.“

OĽaNO neustúpi požiadavke SaS na odchod Igora Matoviča z vlády, vraví ministerka Natália Milanová. „My sme svoje stanovisko jednoznačne deklarovali. Zostáva nemenné. Pre mňa osobne je jasné, že musíme dovládnuť ako štvorkoalícia do riadneho termínu volieb. Chceme predčasné voľby? Chceme návrat Roberta Fica v pompéznej sile? Čí je to záujem?“

Útoky Fica a Matoviča voči novinárom sa porovnávať nedajú, vraví v rozhovore ministerka kultúry Natália Milanová. „Je aj všeobecne známe, že máme na tieto veci s Igorom Matovičom úplne odlišný názor. V poslednom čase sme sa rozprávali niekoľkokrát. Všetky tieto veci zazneli.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Ministerka kultúry Natália Milanová (OľaNO) sa neobávala, že by Igor Matovič chcel pretlačiť do novej mediálnej legislatívy reguláciu televíznych diskusií. „O tom sa nikdy nediskutovalo,“ povedala v rozhovore s Braňom Závodským na Rádiu Expres. „Neprikladala som tomu veľkú relevanciu, lebo už som zvyknutá za tie dva roky nevyhodnocovať veci, ktoré nemám na papieri.“

Moderátor TA3 Richard Dírer skritizoval nové mediálne zákony, ktoré dali politikom možnosť reagovať aj na hodnotiace úsudky v médiách. „Takéto silné právo politikov vstupovať do slobody slova nezaviedol ani Smer,“ povedal Dírer na úvod relácie V politike.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) si myslí, že politici by nemali mať právo na vyjadrenie zakotvené v mediálnych zákonoch, koalícia toto právo napriek tomu schválila. „Sme súčasťou koalície, sme súčasťou nejakého organizmu, musíme sa snažiť kooperovať a hľadať spoločné prieniky tak, aby boli schodné pre všetkých,“ povedala.

Ministerstvo kultúry reaguje na presunutie mediálnych zákonov na ďalšiu schôdzu parlamentu, hoci už teraz Slovensku hrozí vysoká pokuta za meškanie: „Ďalej budeme rokovať s koaličnými partnermi a našou prioritou je, aby mediálna legislatíva na ďalšej schôdzi prešla.“

Ministerky Natália Milanová a Veronika Remišová sa sporia o to, čo robiť s nelegálnym obsahom na Facebooku. Kým ministerstvo kultúry chce problém riešiť čo najskôr v novej mediálnej legislatíve, ministerstvo investícií je proti, chce, aby sme počkali na európsku legislatívu, a chystá vlastný zákon.

Nový mediálny zákon sa zasekol v parlamente, Slovensku preto hrozí obrovská pokuta. Európska komisia môže navrhnúť pokutu vo výške od zhruba 722-tisíc eur. K tomu treba pripočítať denné penále, ktoré sa môžu vyšplhať až na 19 miliónov eur ročne, informovalo ministerstvo kultúry.

Ministerstvo kultúry ukončuje spolupráce s ruskými inštitúciami. „Od včerajšieho rána na ministerstve kultúry preverujeme, ktoré organizácie v pôsobnosti nášho rezortu majú aktívne alebo plánované projekty v spolupráci s ruskými inštitúciami. V krátkom čase vydám oficiálny ministerský príkaz na ukončenie takýchto spoluprác s okamžitou platnosťou,“ informovala ministerka Natália Milanová (OĽaNO).

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Nová mediálna legislatíva, o ktorej mal parlament rokovať na aktuálnej schôdzi, bola presunutá na marec. O presunutie požiadala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Ministerstvo kultúry momentálne neplánuje obmedziť financovanie matičných novín. „Ministerka Milanová dlhodobo kritizuje obsah Slovenských národných novín, ktorý je z jej pohľadu plný dezinformácií. Momentálne na technickej úrovni neprebieha diskusia o zrušení financovania novín,“ informovalo ministerstvo.

Natália Milanová zvažuje podať trestné oznámenie na základe zistení NKÚ, ktoré sa týkali hospodárenia v Múzeu SNP v období rokov 2018 – 2020. Ministerka kultúry uviedla, že kontrolóri identifikovali viacero prípadov nehospodárnosti a netransparentnosti, pričom hodnota nehospodárne vynaložených financií presiahla 1,3 milióna eur.

V parlamente sa tento týždeň rokuje o novele autorského zákona. Podľa spisovateľa Michala Hvoreckého hrozí, že zabetónuje nespravodlivý systém, pretože poslanci si nemienia pohnevať súkromné televízie ani rádiá, ktoré túžia tvorcom platiť čo najmenej.

Umelci spustili petíciu, v ktorej vyzývajú politikov, aby prehodnotili znenie nového autorského zákona, ktorý smeruje do druhého čítania v parlamente. „Návrh novely namiesto toho, aby autorov chránil, ďalej prehlbuje prax neférového odmeňovania a zneisťovania autorov,“ argumentujú signatári petície.

Richard Raši o ministerke kultúry Natálii Milanovej: „Pani Laššáková je hviezda oproti pani Milanovej, pani Milanová je absolútne neschopný človek.“ Ľubica Laššáková bola podľa Rašiho výrazne kompetentnejšia.

Štát urobil audit v Matici slovenskej a chce, aby vrátila 93-tisíc eur, ktoré nesprávne vyúčtovala. Matičiari pochybenia odmietajú a vravia, že ak by peniaze vrátili, spôsobilo by to „hospodársky kolaps“ inštitúcie.

Igorovi Matovičovi pripadá veľmi nefér voči Natálii Milanovej, že sa niekto „vyžíva nad tým, aby sa hrabal v súkromnej komunikácii súkromných osôb ďaleko pred jej vstupom do politiky“. Povedal to k emailom medzi Milanovou a Petrom Tóthom.

Ministerka kultúry Natália Milanová má stále moju dôveru, povedal premiér Eduard Heger na brífingu po stretnutí so zástupcami kultúrnej scény.

Ministerka kultúry Natália Milanová ku komunikácii s Petrom Tóthom hovorí, že vtedy netušila, že Tóth je prepojený na Mariana Kočnera. „Ide o ukradnutú konverzáciu z roku 2012, keď som Petra Tótha poznala ako kolegu.“ Ministerka sa k tejto téme viac nevyjadrila.

Naživo: Ministerka kultúry Natália Milanová pred rokovaním vlády.

Natália Milanová nezvláda prítomnosť, ale o funkciu ju môže pripraviť jej minulosť, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Ministerka kultúry je asi najneviditeľnejšia členka vlády. Zmeniť to môže zistenie, že spolupracovala s Petrom Tóthom aj v čase, keď už pôsobila v OĽaNO.“

Líder OĽaNO Igor Matovič k spolupráci Natálie Milanovej s Petrom Tóthom z minulosti: „Prehrabávanie sa v súkromnej komunikácii súkromnej osoby rád prenechám najväčším slovenským moralistom.“ Premiér Eduard Heger spoluprácu nekomentoval.

Milanová v minulosti písala kritické blogy aj o Lipšicovi alebo Grendelovi. V roku 2013 napísala aj blog Prečo by ste si mali prečítať Lipšicove sms-ky. „Nie som fanúšikom zverejňovania súkromných komunikácií. Nepáčilo sa mi, keď sa to stalo mne, nebudem tlieskať, keď sa to deje niekomu inému.,“ povedal Grendel, ktorého komunikáciu s novinármi v minulosti Kočner a Tóth zverejnili.

V OĽaNO si nemyslia, že by Natália Milanová bola agentom Petra Tótha, ich spoluprácu z minulosti označujú skôr za nerozvážnosť z mladosti. Milanová ešte v roku 2016 Tóthovi poslala fotografie protestov pred Bonaparte, vtedy už bola dva roky v OĽaNO ako tajomníčka poslaneckého klubu.

Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ministerka Milanová dnes nie je relevantnou osobou pre takmer nikoho v kultúre, tvrdí hudobný publicista Juraj Čurný. „Každý už pochopil, že cez ňu nič nedosiahne. Všetci sa radšej obracajú priamo na premiéra Hegera.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Strana Hlas tvrdí, že ministerka kultúry Natália Milanová mala dávno odstúpiť. Jej staršiu komunikáciu s Petrom Tóthom označili za „čerešničku na torte“. „Hlas bude veľmi zvedavý, ako predseda OĽaNO zareaguje na mimoriadne blízku spoluprácu jeho ministerky s Petrom Tóthom a či bude takisto nekompromisne žiadať odchod pani Milanovej z politiky,“ napísala strana.

Ministerka kultúry Natália Milanová si v rokoch 2012 až 2016 nechávala upravovať svoje blogy Petrom Tóthom, píše Nový čas. Vyplýva to z uniknutej mailovej komunikácie, ktorú dostali viaceré redakcie. V kontakte s exnovinárom a bývalým príslušníkom SIS bola Milanová ešte aj po tom, čo začala spolupracovať s OĽaNO.

Shooty: Nová slovenská dráma

Ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO) podľa Jany Bittó Cigánikovej veľmi nevidieť. Poslankyňa SaS povedala, že by sa mohla viac ukazovať navonok. Jej odvolávanie však strana nebude podporovať. (ta3)

Ministerstvo kultúry má pripravený nový kultúrny semafor. Okrem iného zlepšuje podmienky organizovania hromadných podujatí pre očkovaných, tvrdí ministerka Natália Milanová.

Shooty: Pasívna rezistencia

Vzácnej kúrii Grünfeld v Pezinku hrozí búranie, zachrániť ju môže už len ministerka Milanová. Pamiatkari chceli Smylovsko-pálffyovskú kúriu vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku, ale potom otočili. Ak nezakročí rezort kultúry, jej vlastník ju môže dať po januári zničiť. Stojí na lukratívnom pozemku pri novej ulici s rodinnými domami.

Kúria Grünfeld v Pezinku prežila stovky rokov. Súkromník ju chce dať zrovnať so zemou. Foto N - Tomáš Benedikovič

Parlament v prvom čítaní schválil návrh zákona o mediálnych službách a novelu autorského zákona. Zákony sú súčasťou väčšieho balíka novej mediálnej legislatívy, ktorú predstavilo ministerstvo kultúry.

Časť hradu Krásna Hôrka by mohla byť sprístupnená verejnosti v roku 2023, povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) v relácii TV Joj Analýzy Na hrane. Podarilo sa totiž vyhlásiť verejné obstarávanie na komplexnú obnovu hradu.

Nová mediálna legislatíva sa bude týkať aj konšpiračných webov. Ak ju parlament schváli, budú musieť zverejniť, kto je ich majiteľ, kto ich financuje a budú mať takisto povinnosť zverejňovať opravy v článkoch. „Nová legislatíva má zrovnoprávniť všetky médiá a snažíme sa nastaviť pravidlá pre všetkých rovnako,“ vraví ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:14Týždňový newsfilter: Prezidentka po boku Pavla odštartovala kampaň za znovuzvolenieVčera 18:59Vlhová ide na majstrovstvá sveta bez formy. Je však v podobnej situácii, ako keď vyhrala glóbusVčera 16:16Shooty: Tatíček 2.0Včera 16:01Vlhová sa hnevá. Robila veľké chyby, tak zle nešla slalom dlhé rokyVčera 15:27Denník N zdražuje predplatné tlačeného vydania v priemere o 2 eurá za mesiac, dôchodcov sa to netýka Včera 13:49Djoković po vyrovnaní Nadala ocenil trpezlivosť ľudí s jeho charakterom. Aj v 35 rokoch dominuje, lebo zmenil svoju hruVčera 13:14Česko by po víťazstve Pavla malo zvážiť, či nezrušiť priamu voľbu prezidentaVčera 12:53Poraď si, ako vieš, ale zachráň, preboha, tých Francúzov, povedali Pavlovi z UNPROFOR. A on ich zachránilVčera 11:10Nedeľná nekázeň: Kamene a chliebVčera 11:02Namiesto zvýšenia počtu volebných obvodov sa tu straší zmiešaným volebným systémomVčera 10:09Danglár: Najvyšší časVčera 09:19Česi už nevedia, ako sa pomstiť za oslobodenie Prahy. Ruské médiá zdôrazňujú postoj Petra Pavla k RuskuVčera 09:04Spoliehal sa aj na Čaputovej stratégov. Kto pomohol Pavlovi dostať sa na HradVčera 06:59Ráno s NHL: McDavid útočí na najlepšiu sezónu storočia. Budaj na nečakanom tréningu žasol nad jeho pracovnou morálkou28.01 21:21Danglár: Nemusíš sa báť28.01 21:06Nečakaná gratulantka. Opisujeme, ako sa zrodila prekvapivá návšteva Čaputovej u Pavla28.01 19:09Babišova kampaň sa otočila proti nemu. Štyri faktory, ktoré rozhodli české voľby28.01 18:22Tri prehry po sebe, napriek tomu hovorí o veľkom úspechu. Babiš už mobilizuje na ďalšie voľby28.01 16:16Vo Vlhovej tíme nevedia, čo sa deje, mala najväčšiu stratu za dlhé obdobie. Takto ju nevidíme často, vraví asistent trénera Gemza28.01 15:45Kým Pavel zaplnil námestie, Babiš sa stretol so stalinistom. Ako sa zrodil výsledok českých volieb28.01 15:11Zemana na Hrade strieda Pavel. Babiš je na ceste stať sa českým Ficom, predpovedajú politológ i novinárka28.01 14:28Pozrite si výsledky druhého kola českých prezidentských volieb na podrobnej mape28.01 12:23Áno Lukašenkovi, nie vojne. Bieloruska Sabalenková sa zriekla psychológa a vyhrala Australian Open28.01 11:07High 5ive: Vieme, že to nevieme. Pozrite si zbierku otázok, na ktoré niet odpovedí28.01 10:20Zdravšia alternatíva športových nápojov? Prečo je po tréningu vhodné piť nealkoholické pivo28.01 10:17Príbeh najdrahšej cibule na svete: Na Filipínach stojí toľko, že ju musia pašovať28.01 09:4125 najsmiešnejších udalostí januára: elektrošoky vo fitku, mrož na pláži a nevydarený Nový rok28.01 09:34Cenový strop na ropu spôsobuje kolaps príjmov Ruska28.01 09:11Čikovský, Obradovič: Dzurinda už raz bol na smiech (+ video)28.01 07:17Ráno s NHL: Táto liga nie je pre starých ani nízkych, ale Halák v nej stále bojuje o vytúženú métu