Natália Milanová

Ministerka kultúry Natália Milanová (OľaNO) sa neobávala, že by Igor Matovič chcel pretlačiť do novej mediálnej legislatívy reguláciu televíznych diskusií. „O tom sa nikdy nediskutovalo,“ povedala v rozhovore s Braňom Závodským na Rádiu Expres. „Neprikladala som tomu veľkú relevanciu, lebo už som zvyknutá za tie dva roky nevyhodnocovať veci, ktoré nemám na papieri.“

Moderátor TA3 Richard Dírer skritizoval nové mediálne zákony, ktoré dali politikom možnosť reagovať aj na hodnotiace úsudky v médiách. „Takéto silné právo politikov vstupovať do slobody slova nezaviedol ani Smer,“ povedal Dírer na úvod relácie V politike.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) si myslí, že politici by nemali mať právo na vyjadrenie zakotvené v mediálnych zákonoch, koalícia toto právo napriek tomu schválila. „Sme súčasťou koalície, sme súčasťou nejakého organizmu, musíme sa snažiť kooperovať a hľadať spoločné prieniky tak, aby boli schodné pre všetkých,“ povedala.

Ministerstvo kultúry reaguje na presunutie mediálnych zákonov na ďalšiu schôdzu parlamentu, hoci už teraz Slovensku hrozí vysoká pokuta za meškanie: „Ďalej budeme rokovať s koaličnými partnermi a našou prioritou je, aby mediálna legislatíva na ďalšej schôdzi prešla.“

Ministerky Natália Milanová a Veronika Remišová sa sporia o to, čo robiť s nelegálnym obsahom na Facebooku. Kým ministerstvo kultúry chce problém riešiť čo najskôr v novej mediálnej legislatíve, ministerstvo investícií je proti, chce, aby sme počkali na európsku legislatívu, a chystá vlastný zákon.

Nový mediálny zákon sa zasekol v parlamente, Slovensku preto hrozí obrovská pokuta. Európska komisia môže navrhnúť pokutu vo výške od zhruba 722-tisíc eur. K tomu treba pripočítať denné penále, ktoré sa môžu vyšplhať až na 19 miliónov eur ročne, informovalo ministerstvo kultúry.

Ministerstvo kultúry ukončuje spolupráce s ruskými inštitúciami. „Od včerajšieho rána na ministerstve kultúry preverujeme, ktoré organizácie v pôsobnosti nášho rezortu majú aktívne alebo plánované projekty v spolupráci s ruskými inštitúciami. V krátkom čase vydám oficiálny ministerský príkaz na ukončenie takýchto spoluprác s okamžitou platnosťou,“ informovala ministerka Natália Milanová (OĽaNO).

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Nová mediálna legislatíva, o ktorej mal parlament rokovať na aktuálnej schôdzi, bola presunutá na marec. O presunutie požiadala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Ministerstvo kultúry momentálne neplánuje obmedziť financovanie matičných novín. „Ministerka Milanová dlhodobo kritizuje obsah Slovenských národných novín, ktorý je z jej pohľadu plný dezinformácií. Momentálne na technickej úrovni neprebieha diskusia o zrušení financovania novín,“ informovalo ministerstvo.

Natália Milanová zvažuje podať trestné oznámenie na základe zistení NKÚ, ktoré sa týkali hospodárenia v Múzeu SNP v období rokov 2018 – 2020. Ministerka kultúry uviedla, že kontrolóri identifikovali viacero prípadov nehospodárnosti a netransparentnosti, pričom hodnota nehospodárne vynaložených financií presiahla 1,3 milióna eur.

V parlamente sa tento týždeň rokuje o novele autorského zákona. Podľa spisovateľa Michala Hvoreckého hrozí, že zabetónuje nespravodlivý systém, pretože poslanci si nemienia pohnevať súkromné televízie ani rádiá, ktoré túžia tvorcom platiť čo najmenej.

Umelci spustili petíciu, v ktorej vyzývajú politikov, aby prehodnotili znenie nového autorského zákona, ktorý smeruje do druhého čítania v parlamente. „Návrh novely namiesto toho, aby autorov chránil, ďalej prehlbuje prax neférového odmeňovania a zneisťovania autorov,“ argumentujú signatári petície.

Richard Raši o ministerke kultúry Natálii Milanovej: „Pani Laššáková je hviezda oproti pani Milanovej, pani Milanová je absolútne neschopný človek.“ Ľubica Laššáková bola podľa Rašiho výrazne kompetentnejšia.

Štát urobil audit v Matici slovenskej a chce, aby vrátila 93-tisíc eur, ktoré nesprávne vyúčtovala. Matičiari pochybenia odmietajú a vravia, že ak by peniaze vrátili, spôsobilo by to „hospodársky kolaps“ inštitúcie.

Igorovi Matovičovi pripadá veľmi nefér voči Natálii Milanovej, že sa niekto „vyžíva nad tým, aby sa hrabal v súkromnej komunikácii súkromných osôb ďaleko pred jej vstupom do politiky“. Povedal to k emailom medzi Milanovou a Petrom Tóthom.

Ministerka kultúry Natália Milanová má stále moju dôveru, povedal premiér Eduard Heger na brífingu po stretnutí so zástupcami kultúrnej scény.

Ministerka kultúry Natália Milanová ku komunikácii s Petrom Tóthom hovorí, že vtedy netušila, že Tóth je prepojený na Mariana Kočnera. „Ide o ukradnutú konverzáciu z roku 2012, keď som Petra Tótha poznala ako kolegu.“ Ministerka sa k tejto téme viac nevyjadrila.

Naživo: Ministerka kultúry Natália Milanová pred rokovaním vlády.

Natália Milanová nezvláda prítomnosť, ale o funkciu ju môže pripraviť jej minulosť, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Ministerka kultúry je asi najneviditeľnejšia členka vlády. Zmeniť to môže zistenie, že spolupracovala s Petrom Tóthom aj v čase, keď už pôsobila v OĽaNO.“

Líder OĽaNO Igor Matovič k spolupráci Natálie Milanovej s Petrom Tóthom z minulosti: „Prehrabávanie sa v súkromnej komunikácii súkromnej osoby rád prenechám najväčším slovenským moralistom.“ Premiér Eduard Heger spoluprácu nekomentoval.

Milanová v minulosti písala kritické blogy aj o Lipšicovi alebo Grendelovi. V roku 2013 napísala aj blog Prečo by ste si mali prečítať Lipšicove sms-ky. „Nie som fanúšikom zverejňovania súkromných komunikácií. Nepáčilo sa mi, keď sa to stalo mne, nebudem tlieskať, keď sa to deje niekomu inému.,“ povedal Grendel, ktorého komunikáciu s novinármi v minulosti Kočner a Tóth zverejnili.

V OĽaNO si nemyslia, že by Natália Milanová bola agentom Petra Tótha, ich spoluprácu z minulosti označujú skôr za nerozvážnosť z mladosti. Milanová ešte v roku 2016 Tóthovi poslala fotografie protestov pred Bonaparte, vtedy už bola dva roky v OĽaNO ako tajomníčka poslaneckého klubu.

Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ministerka Milanová dnes nie je relevantnou osobou pre takmer nikoho v kultúre, tvrdí hudobný publicista Juraj Čurný. „Každý už pochopil, že cez ňu nič nedosiahne. Všetci sa radšej obracajú priamo na premiéra Hegera.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Strana Hlas tvrdí, že ministerka kultúry Natália Milanová mala dávno odstúpiť. Jej staršiu komunikáciu s Petrom Tóthom označili za „čerešničku na torte“. „Hlas bude veľmi zvedavý, ako predseda OĽaNO zareaguje na mimoriadne blízku spoluprácu jeho ministerky s Petrom Tóthom a či bude takisto nekompromisne žiadať odchod pani Milanovej z politiky,“ napísala strana.

Ministerka kultúry Natália Milanová si v rokoch 2012 až 2016 nechávala upravovať svoje blogy Petrom Tóthom, píše Nový čas. Vyplýva to z uniknutej mailovej komunikácie, ktorú dostali viaceré redakcie. V kontakte s exnovinárom a bývalým príslušníkom SIS bola Milanová ešte aj po tom, čo začala spolupracovať s OĽaNO.

Shooty: Nová slovenská dráma

Ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO) podľa Jany Bittó Cigánikovej veľmi nevidieť. Poslankyňa SaS povedala, že by sa mohla viac ukazovať navonok. Jej odvolávanie však strana nebude podporovať. (ta3)

Ministerstvo kultúry má pripravený nový kultúrny semafor. Okrem iného zlepšuje podmienky organizovania hromadných podujatí pre očkovaných, tvrdí ministerka Natália Milanová.

Shooty: Pasívna rezistencia

Vzácnej kúrii Grünfeld v Pezinku hrozí búranie, zachrániť ju môže už len ministerka Milanová. Pamiatkari chceli Smylovsko-pálffyovskú kúriu vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku, ale potom otočili. Ak nezakročí rezort kultúry, jej vlastník ju môže dať po januári zničiť. Stojí na lukratívnom pozemku pri novej ulici s rodinnými domami.

Kúria Grünfeld v Pezinku prežila stovky rokov. Keď ju pred pár rokmi odpredalo mesto, súkromník sľuboval opraviť ju. Dodnes pustne a hrozí, že ju o chvíľu zdemolujú bagre. Foto N - Tomáš Benedikovič

Parlament v prvom čítaní schválil návrh zákona o mediálnych službách a novelu autorského zákona. Zákony sú súčasťou väčšieho balíka novej mediálnej legislatívy, ktorú predstavilo ministerstvo kultúry.

Časť hradu Krásna Hôrka by mohla byť sprístupnená verejnosti v roku 2023, povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) v relácii TV Joj Analýzy Na hrane. Podarilo sa totiž vyhlásiť verejné obstarávanie na komplexnú obnovu hradu.

Nová mediálna legislatíva sa bude týkať aj konšpiračných webov. Ak ju parlament schváli, budú musieť zverejniť, kto je ich majiteľ, kto ich financuje a budú mať takisto povinnosť zverejňovať opravy v článkoch. „Nová legislatíva má zrovnoprávniť všetky médiá a snažíme sa nastaviť pravidlá pre všetkých rovnako,“ vraví ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Ministerstvo kultúry predstavilo veľký balík mediálnych zákonov. „Modernizujeme zákony, ktoré existujú už mnoho rokov, dokonca ešte z čias Vladimíra Mečiara,“ povedala ministerka Natália Milanová. V parlamente sú už dva – novela autorského zákona a zákon o mediálnych službách, ktorý má nahradiť dnešný zákon o vysielaní a retransmisii.

Najväčšia maďarská kultúrna organizácia na Slovensku Csemadok by mala dostávať pravidelnú podporu od štátu na svoje fungovanie. Tzv. lex Csemadok v prvom čítaní už schválil parlament, jeho ďalší osud úzko súvisí s riešením financovania Matice slovenskej. Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) chce, aby dostával každoročne 300-tisíc eur zo štátneho rozpočtu.

Ministerstvo kultúry sa v súčasnosti nechystá zlepšiť financovanie RTVS. „Do legislatívneho plánu sme zmenu financovania nezaradili, lebo nevieme, ako sa budú verejné financie vyvíjať,“ povedala ministerka Natália Milanová (OĽaNO). Výška koncesionárskych poplatkov sa nezvyšovala už 18 rokov a na problematické financovanie RTVS upozorňuje aj NKÚ.

Vláda už nebude meniť voľbu riaditeľa RTVS, hoci ju chcela pôvodne odpolitizovať. „Pri súčasnej situácii v koalícii nevieme s formou voľby pohnúť a zrejme pôjde v takom formáte, ako je teraz nastavená,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

V Matici slovenskej prebieha vládny audit, ukončený by mal byť do konca novembra. „Čakáme na jeho výsledky. Ukáže nám, akým spôsobom Matica nakladá s dotáciou od štátu,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Ministerka kultúry Natália Milanová kritizuje výroky Roberta Fica na adresu novinárov. Slová predsedu Smeru podľa nej podnecujú nenávisť a rozdeľujú spoločnosť.

Ministerstvo kultúry hľadá nového generálneho riaditeľa alebo riaditeľku umeleckého súboru Lúčnica. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 6. decembra. Do konca decembra 2021 je vedením dočasne poverený Marián Turner.

Ministerstvo kultúry upraví návrh mediálneho zákona, uviedla ministerka Natália Milanová (OĽaNO) po tom, čo sa kvôli kvótam v rádiách stretla s ministrom financií Matovičom. „Hoci sa osobne stotožňujem s odborným stanoviskom ministerstva kultúry, v tomto konkrétnom bode sme dospeli (s Matovičom) k politickému rozhodnutiu ponechať aktuálny stav kvót na slovenskú hudbu a v tomto zmysle ministerstvo upraví aj návrh zákona.“

Médiá by mali zverejňovať zoznam ich investorov a darcov. „Anonymné darovanie sa zakazuje,“ píše sa v návrhu novej mediálnej legislatívy, ktorú predložilo ministerstvo kultúry do pripomienkového konania. Všetky médiá by sa tiež mali zapísať do registra partnerov verejného sektora, aby bolo známe, kto je konečným užívateľom výhod.

Ministerstvo kultúry chce zrušiť dnešné mediálne zákony a nahradiť ich úplne novými, ktoré už predložilo do pripomienkového konania. Chystá aj ústavný zákon na ochranu novinárov a ich zdrojov, ktorý by mal byť predstavený v najbližších dňoch.

Kvóty pre slovenskú hudbu už nemajú platiť pre súkromné rádiá. Ministerstvo kultúry pripravilo návrh nového mediálneho zákona, ktorý ráta s povinnými percentami domácej hudby iba v rozhlasovom vysielaní RTVS. SOZA je proti.

Ministerka kultúry Natália Milanová priniesla na rokovanie vlády návrh na odvolanie štátnej tajomníčky Zuzany Kumanovej. „Je to politická nominácia strany Za ľudí. O schválení rozhoduje vláda,“ reagovala ministerka.

Dnes sa prvýkrát udeľovali Ceny ministerky kultúry. Získali ich Ľubica Čekovská, Sláva Daubnerová, Vladimír Predmerský, Dušan Mitana, Stredoslovenská galéria, Hornozemplínske osvetové stredisko, Krajská knižnica v Žiline a Edita Gruberová.

Ministerka kultúry Natália Milanová ukončila dvojdňovú pracovnú cestu vo Francúzsku. Francúzsky rezort kultúry ponúkol Slovensku možnosť expertnej spolupráce v rámci nastavovania podporných schém pre kultúru.

Shooty: SND

Shooty: O nepotrebnosti kultúry

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeStrela Ch-22 podvesená pod trupom vyradeného sovietskeho bombardéra v múzeu. Foto - WikipediaMinister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičRenomé psychológa si zvyšoval lžami a falošnými pochvalami od veľkých firiem, pre štát pracuje na krízovej detskej linkeMarek Horňanský. Zdroj - PsychologickyInstitut.sk a Facebook. Na oboch stránkach sú už jeho fotografie nedostupné.Marián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+ video)Foto N - Vladimír ŠimíčekAnestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)Vladimír Černák. Zdroj – Svet zdraviaPutinovo Rusko: rozpad alebo kapitulácia?Foto N - Tomáš BenedikovičHistorička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácieRadžana Dugarova. Foto - archív R. D.Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolTrump nazval Hutchinsonovú falošnou a povedal, že ju sotva poznal. Foto - TASR/APSlovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVýroba spoločnosti Evonik Fermas. Foto - Evonik FermasIdeológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadUkrajinský vojak hliadkuje počas prieskumnej misie v nedávno dobytej dedine na predmestí Charkiva. Foto - TASR/APNATO nemá odvahu zastaviť vojnu na Ukrajine. Alianciu však už Putin zmenil a úplne inak, ako chcelPlagáty vo Varšave. V Poľsku majú jasný názor na Putina. Foto - TASR/APNovým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaĽuboš Machaj. Foto N - Tomáš BenedikovičPutin prichádza o svoj plynový tromf. V slovenských zásobníkoch je už viac ako polovica ročnej spotrebyIlustračné foto N - Tomáš GrečkoNewsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončíPredseda vlády SR Eduard Heger a minister financií Igor Matovič. Foto - TASRObnovme staré dobré moskviče, zavelil starosta Moskvy. V čom Rusi jazdiť chcú a v čom budúVladimir Putin verí, že sankcie nezrazia automobilový priemysel na kolená. Foto - kremlin.ru

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:25Newsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomVčera 18:22Číňanky kedysi nevedeli čítať, a tak si vymysleli vlastné písmo. Odborníčka vysvetľuje, ako nás ovplyvňujú písmenáVčera 17:01Na Pohode bude jedinečný objekt Juraja Gábora. Sphéra bude skúškou odvahy aj vizuálnou oázou (+ foto)Včera 16:59Graf dňa: Na tržbách v obchodoch vidno, že spotrebu domácností už zasiahla infláciaVčera 16:56Vyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokovVčera 16:53Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolVčera 16:41Ako dokážu spolu žiť dve Ameriky?Včera 16:37Americké myslenie do anglického futbalu. Nový spolumajiteľ Chelsea Boehly sám vybavuje prestupyVčera 16:25Investičné životné poistky by mali zlacnieť, ministerstvo financií pritvrdí podmienkyVčera 16:19Nová prezidentka odborovej konfederácie: Mali by sme sa zbaviť nálepky, že sme Ficove odboryVčera 15:44Nechcela som písať knihu o emigrantoch, zaujímali ma ľudia, ktorí rozhodovali o ich osude, vraví spisovateľka Malgorzata SzejnertVčera 15:15Amerikanista Beneš: Interrupcie dnes zakazujú štáty, v ktorých bolo legálne otroctvoVčera 14:27Novým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaVčera 14:11Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeVčera 13:56Minister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Včera 12:56Diaľničiari sľubovali, že opravy na D2 už nebudú také utrpenie ako vlani. Zdržaniam sa však nevyhliVčera 12:48Ideológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadVčera 12:17Hlas si na východe verí, nechcel, aby jeho kandidáta na košického župana podporil aj SmerVčera 12:09Ako to číta Ivan Mikloš: Čo s nami urobila vojna Ruska proti UkrajineVčera 11:15Serena Williamsová a Roger Federer sú ako obľúbený seriál, ktorý sa vracia po rokoch. Tešíte sa, hoci to už nie je úplne onoVčera 10:30Slovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVčera 10:14Danglár: OdpustenieVčera 09:51Marián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+ video)Včera 08:32Konzervatívna väčšina svoju prácu len začína. V USA aj na SlovenskuVčera 07:17300 slov z ME: Išli sme na dno síl, hovorí kapitán. Mladí Slováci dosiahli veľký úspechVčera 06:41Ekonomický newsfilter: Zdá sa, že plynu bude túto zimu dosť02.00 21:41Česi už poznajú termín prezidentských volieb. Babiša v nich môže čakať podobný scenár ako Fica02.00 20:49Anestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)02.00 19:36Newsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončí02.00 19:19Historička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácie