Ján Mičovský

Minister pôdohospodárstva (OĽaNO)

Líder farmárskych protestov Patrik Magdoško svojimi textami z posledných mesiacov dosiahol odchod štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva aj šéfa štátnych lesov. „Sadol som k zmluvám na centrálnom registri, jednu po druhej. Od ôsmej večera do šiestej rána. Natrafil som na viaceré čudné zmluvy,“ vraví v rozhovore.

Patrik Magdoško. Foto N – Andrej Bán

Boj o šéfa Lesov SR vo vnútri OĽaNO dopadol pre hnutie zle. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan prichádza o svojho nominanta v štátnych lesoch Tibora Kőszeghyho, hnutie už opustil aj Vlčanov predchodca Ján Mičovský, ktorý neúspešne tlačil na Kőszeghyho odchod.

Poslanec Ján Mičovský (ex-OĽaNO) neplánuje vstúpiť do strany Za ľudí. „Zostávam nezaradeným poslancom. Je pravda, že som sa stretol s pani Veronikou Remišovou, hovorili sme o možnej spolupráci na nejakých ekologických a lesníckych projektoch. Ale tam sa to aj začína a končí. Nikam neprestupujem, nič nepodpisujem,“ povedal.

Premiér Heger sa spolieha na to, že odídenec z OĽaNO Ján Mičovský bude aj ako nezaradený poslanec podporovať koalíciu. Podľa premiéra sú spolu v kontakte a naďalej riešia situáciu v Lesoch SR.

Mičovský odišiel od Matoviča, nie od koalície, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Hoci prestáva byť koaličným poslancom a verejne pochybuje o protikorupčnom charaktere OĽaNO, sľubuje, že bude hlasovať za dobré koaličné návrhy. Ak ich bude schopný rozoznať, tak by jeho odchod nemusel byť až takým problémom pre koalíciu, akým bude pre Matoviča. On totiž stráca v Mičovskom jediného človeka na svete, ktorý ho dokázal prirovnať k Václavovi Havlovi.“

Ján Mičovský hovorí, že premiér Eduard Heger mu ešte pred Vianocami sľuboval rázne zasiahnuť proti šéfovi Lesov SR, no nič nespravil. „Pred rozchodom na Vianoce som ho osobne i písomne požiadal, aby neúnosnú situáciu v štátnych lesoch riešil odvolaním generálneho riaditeľa. Bol som až prekvapený jeho rozhodnosťou tak urobiť. Povedal, že Köszeghyho do konca roka vyrieši.“

Ján Mičovský odchádzajúci z klubu OĽaNO kritizuje svojho nástupcu na ministerstve Samuela Vlčana. „Amorálnosť preukázal minister Vlčan pred Vianocami, keď vyhodil ľudí, ktorí podpísali výzvu za prechod lesov pod Budaja. Nuž, ak toto má byť ukážka ťahu OĽaNO na korupčnú bránu, tak v takomto drese nemienim hrať,“ vraví v rozhovore.

Ján Mičovský priznáva, že pri hlasovaní o reforme národných parkov nečakal, ako jeho jediný hlas proti pomôže reforme prejsť. Návrh získal 75 hlasov a po obštrukcii Sme rodina a opozície prešiel vďaka tomu, že Mičovský hlasoval – hoci proti. „Mal som na rozhodnutie niekoľko sekúnd,“ vraví.

S odchodom Jána Mičovského z klubu OĽaNO stráca koalícia jeden z hlasov, ktorými na konci roka schválili reformu nemocníc napriek odporu Sme rodina. „Budem podporovať všetky protikorupčné, prolesnícke a proekologické návrhy koalície. A jednoznačne za proeurópsku a prozápadnú orientáciu Slovenska,“ vraví Mičovský.

Ján Mičovský odchádza z klubu OĽaNO, už neverí, že hnutie sa vždy postaví korupcii. Prekáža mu odvolávanie protikorupčných bojovníkov jeho nástupcom Samuelom Vlčanom, zmena prístupu Igora Matoviča a aj to, že premiér Eduard Heger nesplnil svoj sľub a nezasiahol proti šéfovi Lesov SR.

Ján Mičovský. Foto N – Andrej Bán

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan vracia kritiku svojmu predchodcovi z OĽaNO Jánovi Mičovskému. Súčasný minister tvrdí, že vďaka chybe predchodcu nebude môcť Slovensko vymáhať prípadnú škodu od aktérov Dobytkára Kvietika a Bödöra.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalému ministrovi Jánovi Mičovskému sa nepáči výmena vo vedení odštepného lesníckeho závodu v Sobranciach. Do čela sa dostal Jozef Staško, s ktorým sa lesy súdia o traktor. „V lesníckej obci to vzbudilo zdesenie, Staško je symbol starých čias,“ vraví Mičovský.

Igor Matovič hovorí, že ľudia z protikorupčnej jednotky na ministerstve pôdohospodárstva budú pracovať v jeho rezorte. Ich prepustenie vyčítal bývalý minister Ján Mičovský svojmu nástupcovi Samuelovi Vlčanovi.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan obhajoval personálne zmeny v rezorte, ktoré kritizoval v otvorenom liste jeho predchodca Ján Mičovský. Tvrdil, že s výkonom protikorupčnej jednotky nebol spokojný.

Premiér Eduard Heger aj minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO) sa zastali ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Reagovali tak na list exministra Jána Mičovského, ktorý kritizoval personálne výmeny na ministerstve.

Ministerstvo pôdohospodárstva nechce komentovať list bývalého ministra Jána Mičovského, v ktorom svojmu nástupcovi Samuelovi Vlčanovi vytkol rozsiahle personálne zmeny na ministerstve. Uviedlo, že ide o Mičovského osobné názory.

Exminister pôdohospodárstva Mičovský napísal otvorený list Matovičovi, v ktorom tvrdí, že po nástupe Vlčana musia z ministerstva odísť ľudia, ktorí bojovali s korupciou. „Ja však po našom poslednom rozhovore prestávam rozumieť Tebe. Naozaj si sa rozhodol prehliadať personálne kroky ministra Samuela Vlčana, ktoré znevažujú ľudí, čo s nesmiernym osobným nasadením pomáhali renovovať rezort?“

Marián Bulla na jar vyhral prísne výberové konania do vedenia Pôdohospodárskej platobnej agentúry, no po nástupe ministra Vlčana s ním agentúra spoluprácu nepredlžila. Podľa Bullu je za jeho koncom to, že upozornil na nevýhodné kontrakty agentúry.

Marián Bulla. Foto – archív M. B.

Exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský sa zdrží pri hlasovaní o výročnej správe Slovenského pozemkového fondu. Zdôvodnil to tým, že sa na vypracovaní podieľali ľudia podozriví z toho, že sa spreneverili funkcii štátneho zamestnanca.

Pointa prípadu Lajčák zostala pri Mičovského demisii nepochopená, píše ústavný právnik Marián Giba. „Netvrdím, že späťvzatie demisie je niečo, čo je vítané alebo politicky správne. Len tvrdím, že názor, že je to možné, je úplne legitímny.“

OĽaNO tvrdí, že odchod Mičovského z funkcie ministra je „ukážkou zásadného rozdielu medzi súčasnou a predošlými vládami Fica a Pellegriniho, ktorých členovia nikdy neboli schopní prevziať zodpovednosť ani za vlastné zlyhania, nie ešte za zlyhania a kauzy svojich nominantov.“

Nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan bude musieť v krátkom čase zvládnuť veľké výzvy, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Za hlavné označila personálnu stabilizáciu ministerstva a jeho organizácií či konsolidovanie vzťahov s odbornou verejnosťou a stavovskými organizáciami.

Od Samuela Vlčana sa dá očakávať intenzívnejší tlak na zvýšenie produktívnosti domáceho poľnohospodárstva či založenie fondu na odškodňovanie živelných pohrôm. Nový minister pôdohospodárstva môže prehodnotiť aj niektoré personálne nominácie Jána Mičovského.

Prezidentka prijala demisiu Jána Mičovského a za ministra pôdohospodárstva vymenovala Samuela Vlčana. Vlčan je bývalý bankár, ktorého Mičovský vlani na jar vymenoval za štátneho tajomníka, no po troch mesiacoch sa rozišli.

Ján Mičovský a Samuel Vlčan. Foto N - Tomáš Benedikovič

Newsfilter: Ako Mičovský ministerstvo riadil, tak z neho odíde. Záver jeho ministerskej kariéry je dokonalou ilustráciou celého jeho pôsobenia, ktoré striedali neustále zmätky a zlyhania v personálnej politike, počas ktorých od neho odchádzali ľudia, ktorých si sám vybral. Paradoxne to platí aj o budúcom ministrovi, ktorý pôvodne Mičovskému robil štátneho tajomníka, ale už po troch mesiacoch sa rozišli.

O bielej vrane stratenej v čiernom pralese politiky napísal komentár Andrej Bán. „Človek Ján Mičovský si politika Jána Mičovského nezaslúži.“

Shooty: Deľba práce

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je pripravená na spoluprácu s novým vedením ministerstva, no je zhrozená zo stavu, do akého sa dostalo slovenské agropotravinárstvo po „viac ako rok trvajúcom trápení sa“ ministra Mičovského, čo dnes vyvrcholilo absurdnou situáciou so stiahnutím jeho demisie.

Podľa premiéra Eduarda Hegera minister Ján Mičovský oznámil, že sťahuje demisiu už v čase, keď vybrali jeho nástupcu. Heger vravel, že už v piatok prezidentke Zuzane Čaputovej oznámil, že jeho nástupcom bude Samuel Vlčan.

Novým ministrom pôdohospodárstva bude Samuel Vlčan. Premiér Eduard Heger sa dohodol s prezidentkou na jeho vymenovaní do funkcie. Urobil tak napriek tomu, že doterajší minister Ján Mičovský dnes stiahol svoju demisiu.

Prezidentka sa k postupu pri podaní a späťvzatí demisie ministra Mičovského vyjadrí po stretnutí s premiérom, uviedol jej hovorca. Zuzana Čaputová má stretnutie s Eduardom Hegerom dnes popoludní. (tasr)

Mičovského demisiu má aktuálne v rukách prezidentka, hovorí ústavný právnik Peter Kresák. Podľa neho sa ona musí rozhodnúť, ako s pôvodne podanou demisiou naloží, a Mičovského vyhlásenie o späťvzatí demisie na veci nič nemení.

Minister Ján Mičovský už hovoril o stiahnutí demisie aj s premiérom Eduardom Hegerom a predseda vlády ho podľa neho nespochybnil. Tvrdí, že nevie, kto ho mal na poste vystriedať. Rozhodnutie stiahnuť demisiu nekonzultoval s právnikmi, takže nevie, či to bude právne možné.

Ján Mičovský tvrdí, že zostáva vo funkcii ministra pôdohospodárstva a že stiahol svoju demisiu. Tú oznámil už pred dvomi týždňami, doručil ju prezidentke pred týždňom. „Jej osud nechávam v rukách prezidentky aj premiéra,“ dodal.

Odstupujúci minister pôdohospodárstva Ján Mičovský ohlásil na 12.00 tlačovku s mimoriadnym vyhlásením. Minister podal prezidentke demisiu 31. mája.

Výzvu na stiahnutie demisie Jána Mičovského podpísalo podľa štátnych lesov viac než tisíc zamestnancov Lesov SR a ďalších podnikov v rezorte. Lesy hovoria, že to predstavuje necelú tretinu zamestnancov. Zároveň posielajú list prezidentke Zuzane Čaputovej, aby demisiu neprijala.

Aj Zväz spracovateľov dreva podporil zotrvanie Jána Mičovského na poste ministra pôdohospodárstva. Vyzval Zuzanu Čaputovú, aby jeho demisiu neprijala. Zväz donedávna viedol Karol Vinš, ktorý sa v závere vlaňajška stal ekonomickým riaditeľom Lesov SR.

Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tomáš Čuka vyzval Jána Mičovského, aby stiahol demisiu z postu ministra pôdohospodárstva. V podniku zároveň zbierajú podpisy proti prevedeniu lesov v národných parkoch pod štátnu ochranu prírody.

Dosluhujúci minister pôdohospodárstva Ján Mičovský sa nechá prekvapiť menom svojho nástupcu. Zaujíma ho, kto ho nahradí, ale v rozhodovacom procese nefiguruje. Mičovský sa po prijatí demisie prezidentkou vráti do Národnej rady a bude si uplatňovať mandát poslanca.

Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, až keď bude jasné, kto ho má nahradiť. Prezidentka očakáva, že sa tak stane budúci týždeň.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský dnes podal demisiu tak, ako avizoval minulý týždeň. O termíne jeho prijatia u prezidentky Zuzany Čaputovej, keď dôjde k rozhodnutiu o prijatí demisie, bude informovať kancelária prezidentky.

Najväčším favoritom na ministra pôdohospodárstva je bývalý bankár Samuel Vlčan, ktorý už bol vlani štátnym tajomníkom agrorezortu. Dodnes nie je vysvetlená jeho roztržka s Jánom Mičovským a stále čelí aj otázkam, prečo opustil bankový sektor.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan Foto N - Tomáš Benedikovič

Demisia Jána Mičovského je dôkazom, že slušnosť a dobrý úmysel v politike nestačia, komentuje Newsfilter. „Nezvládnutie jedného z ekonomických rezortov totiž nie je iba zlyhaním jednotlivca, ale priamym dôsledkom personálnej nepripravenosti v tomto prípade hnutia OĽaNO na vládnutie.“

Ján Mičovský začal veľmi potrebný proces očisty procesov v rámci rezortu, tvrdí Potravinárska komora Slovenska. Pozitívne hodnotí jeho snahu o podporu výroby potravín na Slovensku aj ochotu kedykoľvek riešiť problémy potravinárov.

Ján Mičovský hovoril, že pôjde OĽaNO pomôcť tam, kde je to potrebné. Igora Matoviča prirovnával k Václavovi Havlovi. Napriek pokornému vystupovaniu jeho ministerskú kariéru sprevádzali spory s väčšími farmármi aj ministrom životného prostredia Jánom Budajom. OĽaNO si ho do funkce vybralo aj vďaka profilu antikorupčníka, no demisiu ohlásil po úplatkárskej kauze v SPF, ktorý viedla jeho nominantka.

Smer vyhlásil, že Ján Mičovský je symbolom amatérizmu. „Dúfam, že tu nebude snaha hodnotiť toto ako prejav politickej kultúry. Toto nemá s politickou kultúrou nič spoločné. My sme všetci hodnotili ministra ako dedolesa,“ povedal predseda Smeru Robert Fico.

Poslanec zo strany Hlas Róbert Puci označil Jána Mičovského za najneschopnejšieho ministra pôdohospodárstva v histórii Slovenska. „Po lesníkovi Jánovi Mičovskom zostáva celý agrorezort v totálnom rozklade,“ tvrdil. (tasr)

SPPK hovorí, že ohlásený odchod Jána Mičovského je logickým vyústením napätej situácie v agropotravinárstve. Organizácia farmárov a potravinárov okrem toho pripomína to, že poľnohospodárstvo sa nedostalo do plánu obnovy, či spory s ministrom životného prostredia Jánom Budajom.

Premiér Eduard Heger zatiaľ nepovedal, kto by mohol nahradiť Jána Mičovského na poste ministra pôdohospodárstva po jeho ohlásenej demisii. Vo vyhlásení úradu vlády uviedol, že jeho rozhodnutie akceptuje.

Odstúpenie Jána Mičovského je podľa europoslanca Martina Hojsíka (PS) prekvapením len v tom, že prišlo až teraz. „Farmári na potenciálne korupčné správanie šéfky SPF upozorňovali ministra už pred rokom, no on ich ignoroval. Je smutné, že pán Mičovský si korupciu v SPF všimol až po tom, čo jej šéfku zatkla NAKA,” povedal Hojsík.

Nové na Dennikn.sk

20:27Newsfilter: Matovičovci sú v parlamente už len hlučná menšina 19:39OĽaNO po výhrade správcov navrhlo, aby pre rýchly výber úspor z II. piliera neplatili garancie 19:39Školské dvory pre všetkých: Staré Mesto minulý týždeň urobilo to, čo Rača pred 14 rokmi 19:35Graf dňa: NBS mierne zvýšila prognózu inflácie v tomto roku, môžu za to potraviny 19:18EÚ tvrdšie zasiahne proti hotovostným platbám, SaS chce pravidlá zmierňovať 18:55Rusi, ktorí nepodporili vojnu, by mali súťažiť, vraví olympijský výbor. Odborníčka OSN by povolila aj ruských vojakov 18:41Penta vydáva bezplatné noviny: miliónový náklad, skrytá reklama plus podpora Pellegriniho 18:30Bitky a volebné podvody, ale aj nové školy a vyčistené osady (reportáž o rómskych starostoch) 18:00Čo mohlo byť a nie je v piatej sérii Drive to Survive 17:43Drastický prípad 12-ročnej Maše, ktorá nakreslila protivojnový obrázok. Skončila v detskom domove a otca odsúdili na dva roky 17:21V Komárne obnovia štadión za maďarské štátne peniaze, stavať bude firma blízka Orbánovmu oligarchovi 17:18Britov vedie hinduista, Škótov moslim. Našim voličom je to jedno, hovorí odborníčka 17:10Shooty: Priorita 15:47Dievčatá obvinili spolužiaka z obťažovania, ten ostal v izolácii. Ako si elitná škola nevedela poradiť so sexizmom 14:57Vlajky podpory aj protestné odchody. Ako to vyzeralo v parlamente počas prejavu ukrajinskej političky 14:23Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covid 14:21Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo spôsob, ako pomôcť pozemným jednotkám 13:11Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politiky 12:22Imunologička Hadvabová: Nebojte sa dať dieťaťu orechy aj jahody, pre vývin imunity je kľúčové správne načasovanie 12:19Lekárka Penesová: Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest, no reťazce im zastropovali ceny 11:02Jaroslav Spišiak vstupuje do PS: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľ 10:54Je ťažké zložiť obraz sveta. Umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umenia 10:42Philipp Lahm: Messi si až v PSG mrzuto uvedomil, aké krásne boli roky s Guardiolom 10:01Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, dôkazy nemajú. Je to nebezpečné, varuje expert 07:59Zákony proti ľuďom 07:07Ráno s NHL: Keď hráte pri McDavidovi, je ťažké vynikať, Draisaitl to však dokáže 06:28Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobility 00:00Danglár: Strižňa na SúmračnejVčera 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVčera 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USA