Ján Budaj

Minister životného prostredia (OĽaNO)

Parlament neodvolal ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). Proti hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci vrátane klubu Sme rodina. Hnutie pritom Budaja opakovane kritizovalo.

V parlamente sa skončila rozprava k odvolávaniu Richarda Sulíka. Hlasovať o odvolaní ministra hospodárstva aj o odvolaní ministra životného prostredia Jána Budaja sa má po 17.00 h.

Existenčne ohrozená žiarska hlinikáreň Slovalco za minulý rok vykázala čistý zisk takmer na úrovni 19 miliónov eur. Po dvoch rokoch strát je tak opäť v zisku, ale ani zďaleka nie v takom, ako naznačoval Ján Budaj či Richard Sulík.

V Národnej rade sa skončila rozprava k odvolaniu ministra životného prostredia Jána Budaja. Parlament bude hlasovať o vyslovení nedôvery v utorok 28. júna o 17. hodine.

Ján Budaj v rozprave k svojmu odvolaniu uviedol ako hlavný zdroj problémov s medveďmi nezabezpečený odpad, vnadenie diviakov a prikrmovanie. „Ak majú len štátne lesy na Poľane 28 krmovísk, prečo sa čudujeme, že medveď si odvykol od prirodzenej stravy a učí svoje mláďatá chodiť k sídlam?“

Poslanec Jaromír Šíbl z OĽaNO pripustil, že zrejme príde k regulácii početnosti medveďa hnedého, na prvom mieste však musí byť prevencia. „Darmo budeme odstraňovať synantropné medvede z populácie, ak rovnakým alebo rýchlejším tempom budú pribúdať ďalšie,“ uviedol Šíbl v rozprave k odvolávaniu ministra Budaja.

Diskusia k návrhu na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) bude pokračovať až do prerokovania bodu. Rozhodli o tom poslanci. Do diskusie je prihlásených ešte päť rečníkov ústne. Okrem nich môže v rozprave kedykoľvek vystúpiť spravodajca i navrhovateľ. (tasr)

Poslanci pokračujú v diskusii k návrhu na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). Prihlásení sú ešte štyria rečníci písomne, po nich budú mať možnosť poslanci prihlásiť sa aj ústne.

Strana Hlas podporí odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). „S prácou ministra Budaja je strana Hlas dlhodobo nespokojná, a preto sme sa rozhodli podporiť návrh na vyjadrenie nedôvery,“ povedal podpredseda Richard Raši.

Sme rodina zrejme nepodporí odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) z funkcie na mimoriadnej schôdzi. Povedal to predseda poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga označil návrh opozície za bizarný. (tasr)

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra životného prostredia Jána Budaja by sa mala začať vo štvrtok podvečer, povedal predseda parlamentu Boris Kollár. V piatok zrejme bude pokračovať odvolávanie Richarda Sulíka.

Nezaradení poslanci okolo Miroslava Suju z Republiky podali návrh na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja. Ministrovi vyčítajú viacero vecí, okrem iného zlyhanie pri manažmente v oblasti medveďa hnedého.

Aktuálny Shooty: Konkurencia

Voda v rieke Slaná je podľa vzorky odobranej 14. júna už takmer nezávadná. „Zásah, ktorý vykonali pracovníci zabezpečení ministerstvom hospodárstva, dosiahol v priebehu necelých dvoch týždňov výsledok, ktorý mohol byť už v marci,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj.

Na Poľanu v piatok odchádza časť Zásahového tímu pre medveďa hnedého s 50 poľovníkmi. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj. „Budú regulovať medvede, ktoré miestne autority alebo obyvatelia označia za problémové, teda že ich ohrozujú alebo schádzajú z horských polôh do intravilánu.“

Boris Kollár vyhlásil, že za stav s medveďmi nesie priamu politickú zodpovednosť minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Predseda Sme rodina a parlamentu to povedal v reakcii na ďalší útok medveďa na človeka.

Budaj vyhlásil, že Sulík urobil chybu, keď čerpal z chybných informácií od Slovnaftu. Podľa Budaja by však nemal odstúpiť, ako ho vyzval poslanec OĽaNO Gyimesi. (markíza)

Minister životného prostredia Ján Budaj si nemyslí, že by koalícia bola zrelá na rozpad, ako to povedal Igor Matovič. Podľa Budaja môžu byť tieto vyhlásenia súčasťou Matovičovej taktiky na presadzovanie politických cieľov. „Táto komunikácia k tomu patrí,“ dodal. (markíza)

Nový riaditeľ Lesov SR Ján Marhefka hovorí, že je ochotný vzdať sa vysokého odstupného, ktoré má dostať od Správy Tatranského národného parku. Počká však na ukončenie konaní, ktoré v tejto veci vedie prokuratúra aj Najvyšší kontrolný úrad.

Slovensko sa stalo stredoeurópskym lídrom v triedení plastových fliaš a plechoviek, pochválil sa minister životného prostredia Ján Budaj. Okolité krajiny EÚ – Česko, Rakúsko, Maďarsko či Poľsko systém zálohovania plastových obalov nemajú.

Minister životného prostredia Ján Budaj chce zakázať vjazd vozidiel na horské chaty, a to najmä vo Vysokých Tatrách. Zároveň chce s horskými chatármi diskutovať o redukcii odpadu, ktorý vytvárajú.

Naše záväzky a ciele, smerujúce k boju s klimatickou krízou, sa podľa Jána Budaja neskončili ani pandémiou a ani vojnou na Ukrajine. V súčasnej situácii musí mať podľa ministra životného prostredia Slovensko jasný krízový plán, ak by prišlo k neočakávanému zastaveniu dodávok ruského plynu a ropy.

Zelený newsfilter Tomáša Grečka:

  • V Houstone sa stretli „roptimisti“, radosť im môžu pokaziť cyklisti.
  • Dovolí si Slovensko zbúrať neekologické malé vodné elektrárne?
  • Kľúčový nástroj EÚ na boj s klimatickou krízou prestal fungovať správne.

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Vodohospodárska výstavba utajila analýzu prínosov a nákladov rekonštrukcie vodného diela Gabčíkovo, jej postup odobril aj minister Budaj. Materiál si objednala za 342-tisíc eur od poradenskej firmy Grant Thornton Advisory. (aktuality.sk)

Lesy SR sa ohradili voči tvrdeniam ministra životného prostredia Jána Budaja v Denníku N o nekorektnom prístupe pri prevode pozemkov v národných parkoch. Budaj tvrdil, že štátny podnik nespolupracuje.

Keď nedávno mikrofón zachytil neformálny rozhovor Pellegriniho a Budaja, z ich rozhovoru vyplynulo, že Budaj povedal o členoch Smeru, že sú to dezoláti. Pellegrini mu prikývol a povedal: „Sú.“ Poslanec Šutaj Eštok na to povedal, že Pellegrini je slušne vychovaný a že „hádam nebude staršiemu človeku hovoriť, čo si myslí, tak mu prikývol a pomyslel si svoje“.

Ján Budaj sa stretol s novou českou ministerskou životného prostredia Annou Hubáčkovou. Hovorili o Baťovom kanáli, revitalizácii protipovodňových opatrení na rieke Morava či o projektoch z plánov obnovy oboch krajín. (tasr)

Ani jeden národný park sa podľa Jána Budaja nebude rušiť. Do novelizovaného zákona o ochrane prírody navyše pribudol ich presný zoznam, ktorý doteraz chýbal. „Budeme uvažovať nad rozsahom národných parkov a ich ochranného pásma tam, kde bola zničená príroda,“ povedal Budaj.

Ján Budaj predpokladá, že všetky národné parky budú autonómne do konca volebného obdobia. V novele, ktorú včera schválil parlament, totiž nie je stanovený žiadny termín, dokedy majú byť hotové zonácie národných parkov. Tie sú podmienkou prevodu štátnych pozemkov v národnom parku pod ochranu prírody.

Video – Rozhovor s ministrom životného prostredia Jánom Budajom: Boris Kollár nám hovoril, že sa polepšil a je demokrat, tak uvidíme.

Vypnutie žiarskej hlinikárne svetu nepomôže, ale poškodí ho, reaguje Slovalco na ministra Budaja, ktorý fabrike minulý týždeň odkázal, že ak by zavrelo výrobu, nič by sa nestalo. Slovenskú výrobu by totiž podľa hlinikárne nahradili rozvojové krajiny a emisií CO2 by pribudlo, nie ubudlo.

Minister životného prostredia Budaj povedal o hlinikárni Slovalco, že by bolo pre krajinu dobré, ak by skončila. „Niektoré výroby by bolo dobré, keby zo Slovenska odišli. […] Ak by odišiel Žiar nad Hronom, tak by sa nestratili ani významné príjmy do štátneho rozpočtu, ani zamestnanecké miesta,“ povedal minister na margo obmedzenia energeticky náročnej výroby. (sme)

Reformu národných parkov by Ján Budaj v krajom prípade skúsil pretlačiť aj bez Borisa Kollára, hoci v parlamente by nemal istotu väčšiny hlasov. „Pokiaľ by to vyzeralo, že v tomto bode ide proti programovému vyhláseniu, tak ho budeme presadzovať s tými silami, ktoré máme k dispozícií,“ povedal minister životného prostredia pred rokovaním vlády.

Už dvaja ministri apelujú na Borisa Kollára, aby neblokoval reformu národných parkov. K Jánovi Budajovi sa pripojil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan s tým, že v prospech novely hovorí „zdravý rozum“. Kompromisný návrh by mal Kollár dostať na večernej koaličnej rade.

V lesoch Nízkych Tatier pokračuje konflikt, ktorý ilustruje, na čo môže byť dobrá reforma národných parkov. Stoja v ňom proti sebe dve štátne organizácie – lesy a ochranári. Lesy chcú vyťažiť všetky popadané stromy po víchrici, ochranári chcú aspoň časť z nich nechať vo vzácnom území napospas prírode.

O reforme národných parkov by sa malo hlasovať ešte na tejto schôdzi, povedal Ján Budaj po rokovaní s Borisom Kollárom. V pondelok chce spolu so Samuleom Vlčanom predstaviť memorandum medzi ministerstvami životného prostredia a pôdohospodárstva.

Minister životného prostredia Ján Budaj sa v piatok o 10. hodine stretne s klubom Sme rodina k reforme národných parkov. Sme rodina nechce reformu podporiť.

Ak neprejde reforma národných parkov, Slovensku hrozí pokuta za to, že nechránilo hlucháňa hôrneho, tvrdí rezort životného prostredia. Pomáha si príkladom, keď Súdny dvor EÚ prikázal Poľsku platiť pol milióna eur denne za to, že pokračuje limity v ťažbe uhlia v bani Turów.

Šéf envirorezortu Ján Budaj sa nechcel bližšie vyjadriť k tomu, že nie všetci poslanci OĽaNO chcú podporiť reformu národných parkov, ako to dnes vyhlásil šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. “Pán Kollár hovorí o poslancoch, ktorí nie sú v jeho klube častejšie, ale nechcem bližšie jeho výroky komentovať.”

SaS potvrdila, že zatiaľ nemá dohodu s ministrami OĽaNO o použití peňazí z Environmentálneho fondu na kompenzácie za drahšie energie. „Bez ohľadu na to, pod aký rezort spadá tá či tá oblasť, mali by sme konať spoločne,“ cituje strana Richarda Sulíka.

Reforma národných parkov má podľa Budaja podporu ministra pôdohospodárstva Vlčana. Jeho predchodca Mičovský mal s návrhom problém. „Za ministrovania Jána Mičovského (OĽaNO) sme nezvládli komunikáciu,“ hovorí Budaj. Návrh zákona podpísal aj predseda Sme rodina Boris Kollár. „To hádam niečo váži,“ dodáva.

Igor Matovič by dnes robil veci inak, hovorí minister životného prostredia Budaj v rozhovore. „Ak táto vláda dovládne, uvidíme všetci, že sa odohrala jedna z najdôležitejších ponovembrových etáp politiky. Napriek tomu, aká hašterivá a komplikovaná je táto koalícia,“ hovorí minister životného prostredia.

Časť sudov s PCB a iným odpadom, ktoré sú v areáli Chemko Strážske, by mali byť v nasledujúcich dňoch odstránené, sľubuje minister životného prostredia Budaj. Jeho ministerstvo rokovalo, kde v zahraničí by sa dal tento odpad spáliť.

Ani OĽaNO nie je bezchybný koaličný partner, hovorí minister životného prostredia Ján Budaj z OĽaNO. „Vládu nevytvorili dokonalí ľudia. Spojila nás vôľa voličov, ktorí chceli ukončiť dlhoročné politicko-mafiánske siete. Ide nám to ťažko.“

Minister životného prostredia Ján Budaj Foto N – Tomáš Benedikovič

Z gudrónových jazier pri Brezne aj dnes podľa prieskumov zrejme presakuje toxická voda. V 70. rokoch uniklo 27 kubických metrov odpadu, o tri roky nasledoval ďalší únik. Štát posilnil monitoring a sľubuje, že ropný odpad začne ťažiť na jar.

Ďalšie rokovanie Rady vlády pre Európsku zelenú dohodu bude v septembri, ministri, znečisťovatelia, odborníci aj samosprávy budú rokovať o budúcej klimatickej stratégii Slovenska, uviedol minister životného prostredia Ján Budaj. (tasr)

Ministerstvo životného prostredia neuvažuje o stiahnutí návrhu reformy národných parkov z rokovania parlamentu. Vyzýva na to ZMOS, ministerstvo však predpokladá, že jeho stanovisko je nedorozumením.

Uhríkovci sa postavili za záujmy skupín, ktoré profitujú z masovej ťažby dreva, hovorí Budajov štátny tajomník Juraj Smatana. Snažia sa zabrániť novele, ktorá by presunula štátne pozemky v národných parkoch pod ochranárov. „Paradoxom pritom je, že ĽSNS, za ktorú kandidovali uhríkovci i kuffovci, mala pred voľbami veľa rečí o tom, ako bráni drancovaniu lesov,“ dodáva Smatana.

Proti ministrovi životného prostredia Budajovi sa sformovala hlučná facebooková scéna. Uhríkovci, kuffovci, starosta Becík či antivaxeri sa pridali k lesníkom a snažia sa zastaviť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeStrela Ch-22 podvesená pod trupom vyradeného sovietskeho bombardéra v múzeu. Foto - WikipediaMinister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičRenomé psychológa si zvyšoval lžami a falošnými pochvalami od veľkých firiem, pre štát pracuje na krízovej detskej linkeMarek Horňanský. Zdroj - PsychologickyInstitut.sk a Facebook. Na oboch stránkach sú už jeho fotografie nedostupné.Marián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+ video)Foto N - Vladimír ŠimíčekAnestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)Vladimír Černák. Zdroj – Svet zdraviaPutinovo Rusko: rozpad alebo kapitulácia?Foto N - Tomáš BenedikovičHistorička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácieRadžana Dugarova. Foto - archív R. D.Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolTrump nazval Hutchinsonovú falošnou a povedal, že ju sotva poznal. Foto - TASR/APSlovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVýroba spoločnosti Evonik Fermas. Foto - Evonik FermasIdeológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadUkrajinský vojak hliadkuje počas prieskumnej misie v nedávno dobytej dedine na predmestí Charkiva. Foto - TASR/APNovým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaĽuboš Machaj. Foto N - Tomáš BenedikovičNATO nemá odvahu zastaviť vojnu na Ukrajine. Alianciu však už Putin zmenil a úplne inak, ako chcelPlagáty vo Varšave. V Poľsku majú jasný názor na Putina. Foto - TASR/APObnovme staré dobré moskviče, zavelil starosta Moskvy. V čom Rusi jazdiť chcú a v čom budúVladimir Putin verí, že sankcie nezrazia automobilový priemysel na kolená. Foto - kremlin.ruNewsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončíPredseda vlády SR Eduard Heger a minister financií Igor Matovič. Foto - TASRPutin prichádza o svoj plynový tromf. V slovenských zásobníkoch je už viac ako polovica ročnej spotrebyIlustračné foto N - Tomáš Grečko

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:25Newsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomVčera 18:22Číňanky kedysi nevedeli čítať, a tak si vymysleli vlastné písmo. Odborníčka vysvetľuje, ako nás ovplyvňujú písmenáVčera 17:01Na Pohode bude jedinečný objekt Juraja Gábora. Sphéra bude skúškou odvahy aj vizuálnou oázou (+ foto)Včera 16:59Graf dňa: Na tržbách v obchodoch vidno, že spotrebu domácností už zasiahla infláciaVčera 16:56Vyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokovVčera 16:53Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolVčera 16:41Ako dokážu spolu žiť dve Ameriky?Včera 16:37Americké myslenie do anglického futbalu. Nový spolumajiteľ Chelsea Boehly sám vybavuje prestupyVčera 16:25Investičné životné poistky by mali zlacnieť, ministerstvo financií pritvrdí podmienkyVčera 16:19Nová prezidentka odborovej konfederácie: Mali by sme sa zbaviť nálepky, že sme Ficove odboryVčera 15:44Nechcela som písať knihu o emigrantoch, zaujímali ma ľudia, ktorí rozhodovali o ich osude, vraví spisovateľka Malgorzata SzejnertVčera 15:15Amerikanista Beneš: Interrupcie dnes zakazujú štáty, v ktorých bolo legálne otroctvoVčera 14:27Novým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaVčera 14:11Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeVčera 13:56Minister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Včera 12:56Diaľničiari sľubovali, že opravy na D2 už nebudú také utrpenie ako vlani. Zdržaniam sa však nevyhliVčera 12:48Ideológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadVčera 12:17Hlas si na východe verí, nechcel, aby jeho kandidáta na košického župana podporil aj SmerVčera 12:09Ako to číta Ivan Mikloš: Čo s nami urobila vojna Ruska proti UkrajineVčera 11:15Serena Williamsová a Roger Federer sú ako obľúbený seriál, ktorý sa vracia po rokoch. Tešíte sa, hoci to už nie je úplne onoVčera 10:30Slovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVčera 10:14Danglár: OdpustenieVčera 09:51Marián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+ video)Včera 08:32Konzervatívna väčšina svoju prácu len začína. V USA aj na SlovenskuVčera 07:17300 slov z ME: Išli sme na dno síl, hovorí kapitán. Mladí Slováci dosiahli veľký úspechVčera 06:41Ekonomický newsfilter: Zdá sa, že plynu bude túto zimu dosť02.00 21:41Česi už poznajú termín prezidentských volieb. Babiša v nich môže čakať podobný scenár ako Fica02.00 20:49Anestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)02.00 19:36Newsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončí02.00 19:19Historička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácie