Ján Budaj

Minister životného prostredia (OĽaNO)

Minister životného prostredia Ján Budaj neplánuje odísť z funkcie, vraví, že by to považoval za podraz voči premiérovi Hegerovi. Odchod ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera podľa neho nesúvisí s kauzou dotácie pre firmu ministra Vlčana.

Minister životného prostredia Ján Budaj vraví, že firme Reko Recycling, za ktorou je Samuel Vlčan, nebolo vyplatené zatiaľ ani jedno euro. Pridelenie dotácie podľa neho prebehlo štandardne podľa systému, ktorý vypracovalo ministerstvom informatizácie, a ďalšou fázou mala byť kontrola prípadného konfliktu záujmov žiadateľa.

Naživo: Tlačovka ministra životného prostredia Jána Budaja k dotácii pre ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana.

Boris Kollár vraví, že ak kontrola dotácie pre Vlčanovu firmu preukážu porušenie zákona, skončiť by mal aj Ján Budaj. „Nedal mu to nejaký smieško, ale dal mu to minister životného prostredia, pán Budaj,“ povedal.

KDH žiada prezidentku, aby odobrala poverenie ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi. Budaj podľa KDH klame, že v jeho rezorte nevedeli, že dotácia 1,4 milióna eur ide firme s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom.

Minister životného prostredia Ján Budaj pre SME uviedol, že jeho rezort nevedel, že prideľuje dotáciu 1,4 milióna eur firme so Samuelom Vlčanom. To, že za firmou Reko Recycling stojí Vlčan, sa dá zistiť cez tri kliky z webovej stránky Registra partnerov verejného sektora. Už v minulosti čelil Budaj obdobnému škandálu, keď dali dotáciu človeku s väzbami na OĽaNO a nezaoberali sa jeho možným konfliktom záujmov.

Minister pôdohospodárstva Vlčan by mal podľa ministra životného prostredia Budaja odstúpiť od projektu a neprevziať financie zo štátnej dotácie. Tvrdí, že zo strany ministerstva životného prostredia nedošlo k pochybeniu pri vyhodnocovaní projektov.

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva, aby sa firma končiaceho ministra Samuela Vlčana zriekla miliónovej dotácie. Takisto upozorňuje, že otázky o vyvodení zodpovednosti by mali smerovať aj na ministra Jána Budaja, u ktorého dotáciu schválili.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) požiada o uvoľnenie z funkcie po tom, ako vyšlo najavo, že jeho firma Reko Recycling získala eurofondovú dotáciu 1,4 milióna eur na ministerstve životného prostredia Jána Budaja.

Foto N - Vladimír Šimíček

Minister Ján Budaj v rozprave skritizoval stavebnú reformu od Sme rodina. „Obce už nie sú dotknutým orgánom, ruší sa záväznosť podkladov pamiatkovej starostlivosti a životného prostredia v procese územného plánovania,“ reagoval na balík 68 noviel, ktoré predložil ako poslanecký návrh Jaroslav Karahuta.

Premiér Eduard Heger sa Jána Budaja aj Samuela Vlčana pýtal na 1,4-miliónovú dotáciu, ktorú Budajovo ministerstvo pridelilo firme Vlčanovej rodiny. „Dotácia bude ešte pred vyplatením príspevku v najbližších týždňoch prechádzať ďalšími štátnymi a európskymi kontrolnými mechanizmami,“ uviedol úrad vlády.

Ján Budaj by mal vysvetliť, prečo jeho rezort pridelil miliónovú dotáciu firme ministra pôdohospodárstva Vlčana, vraví Boris Kollár. „Skúšať je dovolené. Bol by som veľmi zvedavý na Budajovu odpoveď, prečo mu to pridelil,“ povedal Kollár.

Ján Budaj (Demokrati) odmieta kritiku Borisa Kollára, že hlasoval inak, ako ho Slovensko zaviazalo pri zákaze spaľovacích motorov od roku 2035. Kritiku predsedu Sme rodina označil za nepravdivú a ako súčasť predvolebnej kampane.

Boris Kollár povedal, že by sa mal parlament zaoberať, prečo Ján Budaj v Bruseli nehlasoval proti zákazu spaľovacích motorov od roku 2035. Podľa Kollára je to absolútne neprijateľné, keďže bol viazaný hlasovať proti. „Neviem, či to nie je aj trestný čin,“ vraví o ministrovi životného prostredia.

Ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ nepreviezlo noriky muránske z Muránskej planiny do Národného žrebčína v Topoľčiankach. „Kone sú zatiaľ na pôvodnom mieste. Ak sa však nevyrieši aktuálny stav, budeme musieť pristúpiť k tomuto riešeniu.“

Ján Budaj cez výzvu Obnov dom premrhal obrovskú príležitosť spojiť ochranu životného prostredia s pomocou zraniteľným domácnostiam, píše Martin Hojsík z PS. „V každej firme či relevantnej organizácii by prevzal zodpovednosť a balil si veci do škatule.“

Projekt Obnov dom, ktorý zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia, bude pokračovať 10. marca treťou výzvou. Ministerstvo životného prostredia informovalo, že jej podmienky významne zjednoduší. V prvých dvoch výzvach sa vyčerpal len zlomok peňazí.

Eduard Heger oslovil Jána Budaja s návrhmi o postupe do predčasných volieb. Budaj po rokovaní vlády povedal, že sa k tomu chce verejne vyjadriť na budúci týždeň. Heger má podľa neho potenciál zostaviť koalíciu strán, ktoré zastavia návrat Fica.

Utorková policajná akcia Stonehenge súvisí s podnetom ministra Jána Budaja. Informoval, že práve on upozornil na korupčné praktiky v Slovenskom vodohospodárskom podniku za predchádzajúceho vedenia. Vyšetrovanie sa podľa neho týka obstarávaní z rokov 2018 až 2019.

Europoslanec Martin Hojsík kritizuje prelomenie veta novely o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Strany Smer, OĽaNO, Sme rodina a Hlas označil za novú „protiprírodnú koalíciu“.

V geotermálnej energii sme babráci, tvrdí minister Ján Budaj. Geotermálny potenciál Slovenska ostáva nevyužitý, štát podľa Budaja bude musieť „trochu risknúť“ a podporiť otváranie zdrojov. Ak budú úspešné, môže ich prenajímať alebo predať. (euractiv)

V týchto dňoch sa nám opätovne pripomenul náš nedoriešený problém s ŠtB, píše Imrich Vašečka. „Na prvý pohľad ide len o problém Jána Budaja. V skutočnosti je to problém, ktorý máme všetci. Aj keď nie v rovnakej miere.“

To podstatné na „príbehu Budaj“ nie je eštébé! píše Boris Zala. „Tieň spolupráce s eštébé sa nekončí a nemizne v novembri ’89. Naopak, je súčasťou práve ponovembrového príbehu.“

Aj keby sa nepodarilo zaviesť takzvané klimatické žaloby, občania ich podľa Jána Budaja podajú na základe ústavného práva na priaznivé životné prostredie. Špeciálne klimatické žaloby sú súčasťou zákona na ochranu klímy, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Zamestnávateľské združenia kritizovali návrh klimatického zákona od Jána Budaja, ktorý by okrem iného umožnil podávanie klimatických žalôb. Tvrdia, že by poškodil ekonomiku a znížil životnú úroveň ľudí.

Nie je jedno, ako Ján Budaj vstúpi do histórie, píše Ivan Štulajter. „Na jeho život za komunizmu treba nazerať cez fakty v dobových reáliách. Nie cez to, s kým sa po novembri 1989 nezhodol, rozkmotril, kto sa cíti jeho politickými postojmi urazený, zradený či sklamaný.“

Nevieme, prečo nám Ján Budaj nehovorí všetko, do hlavy mu nikto nevidí, ale kto v slovenskej politike kedy priznal svoje chyby a ospravedlnil sa, pýta sa Tomáš Gális. „Možno je to tak, že v tom deväťdesiatom, keď sa ešte nevedelo o tých dvoch kamarátoch, to prosto nepovedal, lebo si myslel, že toto bude všetko a týmto sa to vybaví. Potom to 30 rokov spalo a zrazu sa to objavilo a už nemôže povedať, že v deväťdesiatom to mal povedať a nepovedal to.“

Minister životného prostredia Ján Budaj spochybňuje rukou napísané vyhlásenie z roku 1979 s prísľubom donášať na svojich kamarátov, ktoré sa našlo v spise ŠtB. Vraví, že má iný rukopis a listina mohla byť upravovaná. Na výsluchu začiatkom 90. rokov sa pritom k vyhláseniu priznal. „To si nepamätám,“ reaguje dnes.

Minister životného prostredia Ján Budaj tvrdí, že podpisom spolupráce so Štátnou bezpečnosťou nestratil dušu. Reagoval tak na slová svojho niekdajšieho priateľa Gabriela Levického, na ktorého podľa objaveného spisu ŠtB sľúbil donášať. Levický prirovnal podpis k zmluve s diablom, ktorou mu človek dáva dušu.

Video: Ja som dušu nestratil, ani som neušiel do Ameriky, vyhlásil Ján Budaj o svojom sľube donášať ŠtB.

Robert Fico nevysvetlil, prečo mu neprekáža eštebácka minulosť poslanca Smeru Dušana Muňku, ale Jána Budaja (OĽaNO) už áno. Otázku využil na spochybňovanie úlohy Budaja počas novembra 1989.

Ján Budaj po objavení jeho spisu ŠtB neplánuje odísť z funkcie ministra životného prostredia. „Spoluprácu som eštebákom sľúbil, nikdy som ju nevykonával,“ vyhlásil. Súčasťou spisu je vyhlásenie, že bude donášať na svojich dvoch priateľov, čo doposiaľ nebolo známe.

Naživo: Vyjadrenie Jána Budaja v súvislosti so spisom ŠtB

Je to aj môj príbeh, príbeh, ktorý ma zasiahol profesijne aj súkromne, príbeh, ktorý sa neskončil, píše Fedor Gál o Jánovi Budajovi. „Jasné, dvojaká morálka za ostnatými drôtmi je čosi iné ako podobná v demokratických pomeroch, kde človek zväčša riskuje iba prachy, moc a kariéru.“

Sme rodina chce, aby Ján Budaj skončil ako minister životného prostredia po zverejnení strateného spisu ŠtB, ako sa stal tajným agentom. „Pán Budaj by mal mať kožu na tvári a odstúpiť,“ povedal pre TA3 predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

Boris Kollár nechce komentovať zverejnenie spisu ŠtB povereného ministra Jána Budaja. „Pán Budaj veľmi dobre sám vie, čo robil. Ja mu môžem len povedať, nech vyvodí nejaké konzekvencie,“ povedal predseda parlamentu s tým, že o tom, aké dôsledky to budú, má Budaj rozhodnúť sám.

Niekdajší kamarát Jána Budaja Gabriel Levický mu zazlieva, že podpísal spoluprácu ŠtB. „Je úplne jedno, či eštebákom o nás niečo povedal alebo nie. Zmluva s diablom sa nepodpisuje. Lebo platí, že ak niečo také podpíšeš, dáš svoju dušu diablovi,“ hovorí .

Danglár: Komunisti a eštebáci

Ján Budaj spolu s ďalšími 11 ministrami životného prostredia vyzval Európsku komisiu na zlepšenie ochrany vlka sivého. Slovenské ministerstvo tento krok iniciovalo, ministri vo vyhlásení odmietajú uznesenia europarlamentu, ktoré majú tendenciu ochranu vlkov oslabovať.

Líder OĽaNO Igor Matovič očakáva, že minister životného prostredia Ján Budaj predstúpi pred novinárov a podrobne vysvetlí svoju minulosť spojenú s ŠtB. „Je to vážna vec, musí sa k tomu postaviť čelom,“ vyhlásil Matovič.

Ján Budaj mal v spise ŠtB krycie meno Domovník a komunistická tajná služba sumarizovala, že „podal 9 agentúrnych správ čiastočne objasňujúcich činnosť“ disidentov Tomáša Petřivého a Gabriela Levického. Budaj popiera, že by donášal na kamarátov. Ani jedna z deviatich správ nie je v spise a nevieme, čo presne sa v nich písalo.

Keby sa Ján Budaj rozhodol povedať pravdu o svojej minulosti, urobil by spoločnosti obrovskú službu, píše Martin M. Šimečka. „Som v pokušení považovať jeho zradu priateľov za premlčanú. To však neznamená, že má byť zabudnutá.“

Robert Fico žiada prezidentku, aby našla riešenie, ako dostať Jána Budaja z postu ministra životného prostredia po objavení spisu ŠtB. Eštebák podľa Fica nemôže byť v žiadnej vláde, on sám má však blízko k agentovi ŠtB, poslancovi Smeru Dušanovi Muňkovi. V jeho byte pod bratislavským Slavínom býva a za svojho vládnutia ho držal vo funkcii.

V českom archíve po vyše 30 rokoch objavili stratený spis Jána Budaja, ako sa za bývalého režimu stal tajným agentom ŠtB – aj s rukou písaným vyhlásením o spolupráci. Spis mu prekazil začiatok politickej kariéry v roku 1990 a dobieha ho aj na jej sklonku. Spísali sme, ako svoju minulosť rozdielne vysvetľuje.

Ján Budaj a listina zo spisu, ktorý naňho viedla ŠtB. Foto N – Tomáš Benedikovič a reprotofo – B Production

Budaj predstavil klimatický zákon, ktorý nemá šancu prejsť, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Táto vláda nemá politickú silu ani odhodlanie na presadenie potenciálne výbušnej legislatívy, ktorá narazí na nejednu vplyvnú lobistickú skupinu.“

Minister Ján Budaj predstavil prvý klimatický zákon. Občania by podľa neho mali mať právo žalovať štát, ak nebude plniť ciele znižovania emisií. Verejné investície nad päť miliónov eur by mala posudzovať nová Rada pre klimatickú zodpovednosť.

Aktivisti podali sťažnosť na envirorezort pre neriešenie skládky vo Vrakuni. Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.

Ján Budaj nechcel prezradiť, či rokuje o možnej spolupráci s Mikulášom Dzurindom a jeho projektom Modrá koalícia. V stredu chce Budaj zorganizovať rokovanie za okrúhlym stolom s demokratickými stranami, pripúšťa však, že rokovania odsunú.

Ján Budaj zvoláva na stredu 1. februára okrúhly stôl predstaviteľov demokratických síl; zatiaľ nechcel konkretizovať, aké strany pozval. Dodal, že ak by premiér Heger odišiel z OĽaNO, Budajova strana Zmena zdola by mu mohla poslúžiť ako volebná strana.

Budajova skupina v parlamente chce ešte raz skúsiť reformovať RTVS, bývalý reportér a poslanec Kristián Čekovský predložil návrh na odpolitizovanie verejnoprávneho média, ktorý kedysi blokovala Sme rodina. „Pád vlády znamená, že tento dobrý návrh už teraz nemôže nikto vetovať,“ vraví Čekovský.

Nové na Dennikn.sk

Včera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)08.12 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?08.12 15:13Danglár: Majster kat08.12 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami08.12 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka08.12 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im08.12 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka08.12 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner08.12 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách08.12 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané08.12 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať