Ján Budaj

Minister životného prostredia (OĽaNO)

Ján Budaj nechcel prezradiť, či rokuje o možnej spolupráci s Mikulášom Dzurindom a jeho projektom Modrá koalícia. V stredu chce Budaj zorganizovať rokovanie za okrúhlym stolom s demokratickými stranami, pripúšťa však, že rokovania odsunú.

Ján Budaj zvoláva na stredu 1. februára okrúhly stôl predstaviteľov demokratických síl; zatiaľ nechcel konkretizovať, aké strany pozval. Dodal, že ak by premiér Heger odišiel z OĽaNO, Budajova strana Zmena zdola by mu mohla poslúžiť ako volebná strana.

Budajova skupina v parlamente chce ešte raz skúsiť reformovať RTVS, bývalý reportér a poslanec Kristián Čekovský predložil návrh na odpolitizovanie verejnoprávneho média, ktorý kedysi blokovala Sme rodina. „Pád vlády znamená, že tento dobrý návrh už teraz nemôže nikto vetovať,“ vraví Čekovský.

Občianskodemokratická platforma chce na 1. februára zvolať okrúhly stôl pre demokratické strany, ktorý by sa mal týkať ich budúcnosti. „Pozývame demokratov bez ohľadu na politické rodiny, politické zástavy,“ povedal Ján Budaj s tým, že zatiaľ neprezradí, koho zavolajú.

Od 30. marca budúceho roka môže vzniknúť nový Národný park Podunajsko, prvý na nížine a celkovo desiaty na Slovensku. Zámer musia schváliť poslanci Národnej rady. Podunajsko by nadviazalo na podobné parky v Rakúsku a v Maďarsku.

Preventívne opatrenia zamerané na problémy s medveďmi vo Vysokých Tatrách sa osvedčili, povedal minister Ján Budaj. Počet nahlásených kolízií s medveďmi sa znížil z 202 v roku 2020 na 18 v minulom roku.

Ján Budaj vymenoval Pavla Majka za riaditeľa Správy Tatranského národného parku. „Pán Majko vyhral súťaž a veľmi ma mrzí, že sa vymenovanie odkladalo. Podľa nášho skúmania prišlo k pochybeniu, to však bolo najmä na strane Envirofondu,“ uviedol minister životného prostredia.

Ján Budaj si nemyslí, že v OĽaNO je rozkol. „Nenazval by som to rozkolom, myslím si, že v OĽaNO je to permanentná situácia odrážajúca to, že hnutie má svoju vnútornú dynamiku,“ povedal minister životného prostredia a člen občiansko-demokratickej platformy odídencov z OĽaNO.

Ján Budaj jasne neodpovedal, či by on a odídenci z OĽaNO mohli byť súčasťou zamýšľaného politického subjektu Mikuláša Dzurindu. Budaj dodal, že nevie, či je najlepšie, že Dzurinda plánuje návrat do politiky, keď sa aktuálne vyšetruje kauza Gorila.

Ján Budaj by podporil Eduarda Hegera, ak by sa pokúsil prevziať moc v OĽaNO, inak sa však nechce zapájať do vnútorného boja o budúcnosti hnutia. Podľa neho je potrebné, aby sa sami rozhodli, či pôjdu konzervatívnejšou cestou.

Termín začiatku sanačných prác na skládke vo Vrakuni nie je známy ani po dvoch rokoch od získania povolenia. Začiatok podľa ministra životného prostredia Jána Budaja brzdia zdĺhavé procesy, najmä majetkovoprávne vyrovnanie pozemkov.

Podľa Jána Budaja je konflikt medzi lídrami OĽaNO a SaS „do veľkej miery ukončený“ práve tým, že padla Hegerova vláda. Teraz je podľa neho čas, aby začali spolupracovať na novej parlamentnej väčšine.

Ján Budaj a jeho občiansko-demokratická platforma odídencov z OĽaNO sa podpíšu pod vznik novej parlamentnej väčšiny. Budaj to potvrdil v relácii Na telo plus a dodal, že aj v poslaneckom klube OĽaNO aktuálne rokujú o podpore novej sedemdesiatšestky.

Poslanci okolo Jána Budaja zorganizujú v januári okrúhly stôl demokratov. Budaj tvrdí, že tak reagujú na pokles preferencií demokratických strán a nárast podpory pre extrém či „korupčné sily minulosti“.

Danglár: Budajka

Minister Ján Budaj povedal, že ponúkol svoju funkciu premiérovi Eduardovi Hegerovi. Nepovedal však, či predseda vlády túto ponuku prijme. Povedal tiež, že svoj odchod ponúkol aj v lete, pokiaľ by z vlády odišiel Igor Matovič.

Minister životného prostredia Ján Budaj zatiaľ nevie povedať, či vystúpi z hnutia OĽaNO. Je členom jeho predsedníctva a hovorí, že je to ešte otázkou dialógu s Igorom Matovičom a Eduardom Hegerom.

Ján Budaj vraví, že skupina desiatich poslancov z platformy nechce predčasné voľby a pokúsia sa udržať demokratov z parlamentu pri sebe. Chcú pôsobiť nielen na OĽaNO, ale aj na iné strany. 

Ján Budaj nerokuje o budúcej spolupráci s Mikulášom Dzurindom. „Politický rozhovor sme dlhý čas nemali. Kľúčoví by dnes mali byť rádovo mladší ľudia, než sme my dvaja, a nehovorím to z predstieranej skromnosti. Moja generácia už toto nevytrhne. Čo v nej bolo, to sa už vyčerpalo.“

Ak už Igor Matovič nechcel dať demisiu, tak mal čeliť odvolávaniu, vraví v rozhovore Ján Budaj. „Mohlo sa odohrať pokojne, bez prosíkania o hlasy extrémistov, ktorí by nikdy neboli spojencami politikov, čo chcú odstraňovať korupciu alebo nastolovať právny štát.“

Matovič priniesol šancu na právny štát – a potom ju aj zobral, vraví v rozhovore minister v demisii Ján Budaj. „Urobil chybné rozhodnutia, robil ich viac, toto nebolo jediné. Keď odišiel z premiérskeho kresla – čo bolo tiež pre našu partiu nevítané, veď bol víťaz volieb –, dúfal som, že táto skúsenosť z neho vyformuje skúseného politika.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Video: Ako Ján Budaj oznámil, že skupina desiatich poslancov odchádza z klubu OĽaNO. „Igor Matovič a Eduard Heger sú s tým v pohode,“ povedal v podcaste Denníka N.

Občiansko-demokratická platforma okolo Budaja a Čekovského odchádza z klubu OĽaNO. Budaj hovorí, že zatiaľ neodchádzajú z koalície. „My sme OĽaNO oznámili už dávno, že budeme pôsobiť samostatne. Pán Matovič aj pán Heger to vedia a sú s tým absolútne v pohode,“ povedal Budaj.

Minister Budaj vraví, že ho mrzí, že aj v OĽaNO nechali veci zájsť až do takéhoto stavu. Počas rozpravy sa prihovoril aj k Richardovi Sulíkovi: „Ak je Igor Matovič takou škodnou, neboj sa, Richard, politika sa s ním nejako vysporiada.“ SaS vyzval, aby sa nestali spojencami predošlých vlád.

O slovo v parlamente požiadal aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a poďakoval poslancom za spoluprácu. „Chcem sa vám prihovoriť ešte ako minister, lebo potom to už nie je ono,“ hovorí Budaj. Poslancom SaS a OĽaNO vyčíta konflikty a pripomína im, že kedysi spolupracovali v opozícii.

Vo Veľkej Fatre, Poloninách a Slovenskom krase by sa mala výrazne zvýšiť rozloha územia bez zásahov človeka. Ministerstvo životného prostredia ukázalo, ako si predstavuje rozdelenie ochranných zón v troch národných parkoch. Veľka Fatra by vďaka tomu mohla splniť prísne medzinárodné kritériá už o 10 rokov.

Predstavili plány zonácie troch národných parkov – Slovenského krasu, Veľkej Fatry a Polonín. Minister životného prostredia Ján Budaj bude o návrhoch rokovať s dotknutými inštitúciami.

Podľa Jána Budaja klimatická dohoda, ktorú dnes prijali v Egypte, mohla a mala byť ambicióznejšia. „Svet sa dnes len v malom priblížil k realizácii záväzku zabrániť prekročeniu globálneho otepľovania o viac ako 1,5 stupňa Celzia,“ uviedol minister životného prostredia.

Cenu ministra životného prostredia získalo päť osobností, medzi nimi aj Matia Lenická známa ako B-Complex. Ján Budaj vyzdvihol jej boj za práva LGBTI+ ľudí. Ďalšími ocenenými sú Ján Jenčo, Andrej Barát, Martin Petráš a Jozef Ridzoň.

Treba urobiť všetko pre to, aby rozpočet prešiel s hlasmi SaS, vyhlásil Ján Budaj. „Je diskutabilné, ako by OĽaNO chcelo ďalej fungovať, ak by zlyhalo v takomto období,“ povedal minister životného prostredia o hlasovaní o rozpočte. Tvrdí, že v OĽaNO majú dohodu, že Igor Matovič nebude robiť dohody so Smerom a s fašistami, teda s ĽSNS a Republikou.

Ján Budaj tvrdí, že v OĽaNO hovoria s Igorom Matovičom o jeho výrokoch. „Všetci mu otvorene hovoríme, že niektoré vyjadrenia sú nešťastné, nerozumné a škodí tým najmä sám sebe,“ povedal minister životného prostredia v TA3.

Sklamalo ma to, reagoval Ján Budaj na Matovičov výrok, že ak by bol poslanec, za partnerské spolužitie by nehlasoval. „Je to škoda,“ uviedol. Podľa neho by sa predseda OĽaNO tak zachoval, lebo návrh predložila SaS.

Ján Budaj hovorí o stromoch v lese opak toho čo Igor Matovič. Ministra financií rozčúlilo, keď videl, že mŕtve stromy v Malých Karpatoch zostali v lese a neslúžia ľuďom. „Z popadaných stromov sa stáva mŕtve drevo, ktoré nielen zadržiava vodu a spomaľuje jej odtok, ale vytvára aj podmienky na vznik nového života, machov, rastlín, húb, hmyzu a stromov,“ hovorí minister životného prostredia. S jeho pohľadom súhlasí celá vedecká obec.

Prales Šimonka v Slánskych vrchoch. Foto – Soňa Mäkká

Ministerstvo životného prostredia chce opäť zaviesť špecializovanú štátnu správu na úseku životného prostredia. Vykonávali by ju krajské a obvodné úrady životného prostredia pod gesciou envirorezortu, ako pred rokom 2013. Reforma Smeru sa v tomto prípade podľa ministra Jána Budaja neosvedčila.

Šéfom TANAP-u zrejme zostane Pavol Majko. Uspel vo výberovom konaní, no minister Ján Budaj od neho ešte chce počuť vysvetlenia niektorých podozrení. Zvyšných osem národných parkov má svojich nových riaditeľov.

Igor Matovič vo svojich výrokoch proti novinárom paušalizuje a to by nemal, myslí si Ján Budaj. „Sú novinári dobrí aj zlí, ale neexistuje žiadne novinárske sprisahanie proti jednému politikovi. Ak máme výhrady, hovorme výhrady voči konkrétnym výrokom či hodnoteniam novinárov. Na to nám zákon dáva aj istý priestor.“

Zákaz dúhových vlajok by bol útok na charakter štátu, vraví v rozhovore Ján Budaj. „Takéto symbolické zákony treba strážiť, lebo majú v sebe nálož neznášanlivosti. Intelektuálne a politické elity vešajú dúhové zástavy, aby ľudia, ktorí ešte stále necítia, že sú napĺňané ich občianske práva, mali právo na ochranu a vyjadrenie. Ľudia, ktorí s nimi solidarizujú, nie sú hodní zákazov, ale, naopak, pochvaly.“

Nie je možné uvažovať, že SaS sú nepriatelia, lebo odišli z koalície, presviedča minister Ján Budaj. „Očakávam, že predstavitelia OĽaNO budú rokovať s poslancami SaS či menších demokratických strán. Celá politická garnitúra demokratov – teda aj SaS, PS a Spolu – spolu s OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí nesú zodpovednosť za Slovensko. Ak nezvládnu manažment štátu pre osobné spory, pošlú ich voliči do minulosti.“

Ján Budaj. Foto N - Tomáš Benedikovič

Igor Matovič reagoval na to, že minister životného prostredia Ján Budaj mu počas leta radil odstúpiť. Podľa Matoviča zo všetkých poslancov a ministrov OĽaNO sa iba traja vyslovili za jeho odstúpenie. Predseda OĽaNO dodal, že SaS sú ako malé deti a nedá sa s nimi rokovať. „Jano Budaj je optimista, že je s kým sa dohodnúť,“ povedal Matovič v Sobotných dialógoch.

V stredu pred tlačovkou OĽaNO mikrofóny nechtiac zachytili slová Jána Budaja „nechcem tu byť, vôbec“. Aj keď on neskôr vysvetľoval, že sa netýkali obsahu tlačovej besedy, vzbudzuje postoj ministra životného prostredia ku koaličnej kríze zvýšený záujem médií. Budaj najjasnejšie hovorí, že nebude vo vláde, ktorá by sa opierala aj o hlasy fašistov, a jeho rétorika sa líši od kolegov v OĽaNO aj v ďalších detailoch.

Ján Budaj v rozhovore s premiérom Eduardom Hegerom. Foto - TASR

Boris Kollár odkázal Jánovi Budajovi, nech odíde, ak sa nechce spoliehať na poslancov z ĽSNS a Republiky v menšinovej vláde. „Potom odporúčam pánovi ministrovi, nech naplní svoje slová a nech odíde.“

Šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo, ktorý nahlásil pokus podplatiť ho a vystupoval ako policajný agent, je podľa Jána Budaja hrdinom. „Ľudia, ktorí sa proti tomuto nášmu chorému systému stavajú takto statočne, pomáhajú vytvárať nové Slovensko,“ povedal minister v podcaste V redakcii.

Podozriví sa idú zodrať, aby boli predčasné voľby, hovorí v rozhovore Ján Budaj, minister životného prostredia a člen predsedníctva OĽaNO. Podľa neho skutočným dôvodom ultimáta Richarda Sulíka nemôže byť to, že už emočne nezvláda Igora Matoviča. „Ultimátum bolo dané s vedomím, že nie je splniteľné.“ Aj Budaj si myslí, že smerujeme do menšinovej vlády, a Eduard Heger už podľa neho pripravuje nové znenie koaličnej zmluvy tak, aby mohli vládnuť s podporou SaS.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Lesy SR nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku, ubezpečuje ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii na šéfa envirorezortu Jána Budaja, ktorý volá po regulácii vývozu dreva zo Slovenska. V čase energetickej krízy totiž očakáva zvýšený záujem o palivové drevo.

Šéf envirorezortu Ján Budaj vyzval na reguláciu vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia. V dôsledku energetickej krízy totiž očakáva zvýšený záujem o palivové drevo, a tým aj rast cien.

Spory, kto môže za hrozbu prepúšťania v Slovalcu, pokračujú. Žiarska hlinikáreň tento týždeň uviedla, že Slovensko nedalo priemyslu také kompenzácie emisných limitov ako iné krajiny EÚ. Ministerstvo financií dnes napísalo, že zhruba polovica krajín Únie ich neposkytuje vôbec.

Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo výberové konania na riaditeľov správ všetkých deviatich národných parkov. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 10. augusta, termín nástupu je 1. október.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) odporučí vláde vyhlásiť mimoriadnu situáciu na rieke Slaná. Urobí tak pre riziko znečistenia studní v okolí rieky a pre možné budúce povodňové situácie, ktoré by mohli spôsobiť zvýšenie rizika ohrozenia kvality vôd.

Ján Budaj udelil Cenu ministra životného prostredia piatim laureátom, ktorí pracujú na ministerstve alebo v jeho rezortných organizáciách.

Vedenie Banskobystrického kraja sa zastalo Slovalca a Železiarní Podbrezová, ktoré žiadajú viac peňazí z Environmentálneho fondu. Žiarska hlinikáreň Slovalco hrozí zatvorením v dôsledku vysokých cien energií.

Nové na Dennikn.sk

19:14Týždňový newsfilter: Prezidentka po boku Pavla odštartovala kampaň za znovuzvolenie 18:59Vlhová ide na majstrovstvá sveta bez formy. Je však v podobnej situácii, ako keď vyhrala glóbus 16:16Shooty: Tatíček 2.0 16:01Vlhová sa hnevá. Robila veľké chyby, tak zle nešla slalom dlhé roky 15:27Denník N zdražuje predplatné tlačeného vydania v priemere o 2 eurá za mesiac, dôchodcov sa to netýka  13:49Djoković po vyrovnaní Nadala ocenil trpezlivosť ľudí s jeho charakterom. Aj v 35 rokoch dominuje, lebo zmenil svoju hru 13:14Česko by po víťazstve Pavla malo zvážiť, či nezrušiť priamu voľbu prezidenta 12:53Poraď si, ako vieš, ale zachráň, preboha, tých Francúzov, povedali Pavlovi z UNPROFOR. A on ich zachránil 11:10Nedeľná nekázeň: Kamene a chlieb 11:02Namiesto zvýšenia počtu volebných obvodov sa tu straší zmiešaným volebným systémom 10:09Danglár: Najvyšší čas 09:19Česi už nevedia, ako sa pomstiť za oslobodenie Prahy. Ruské médiá zdôrazňujú postoj Petra Pavla k Rusku 09:04Spoliehal sa aj na Čaputovej stratégov. Kto pomohol Pavlovi dostať sa na Hrad 06:59Ráno s NHL: McDavid útočí na najlepšiu sezónu storočia. Budaj na nečakanom tréningu žasol nad jeho pracovnou morálkouVčera 21:21Danglár: Nemusíš sa báťVčera 21:06Nečakaná gratulantka. Opisujeme, ako sa zrodila prekvapivá návšteva Čaputovej u PavlaVčera 19:09Babišova kampaň sa otočila proti nemu. Štyri faktory, ktoré rozhodli české voľbyVčera 18:22Tri prehry po sebe, napriek tomu hovorí o veľkom úspechu. Babiš už mobilizuje na ďalšie voľbyVčera 16:16Vo Vlhovej tíme nevedia, čo sa deje, mala najväčšiu stratu za dlhé obdobie. Takto ju nevidíme často, vraví asistent trénera GemzaVčera 15:45Kým Pavel zaplnil námestie, Babiš sa stretol so stalinistom. Ako sa zrodil výsledok českých voliebVčera 15:11Zemana na Hrade strieda Pavel. Babiš je na ceste stať sa českým Ficom, predpovedajú politológ i novinárkaVčera 14:28Pozrite si výsledky druhého kola českých prezidentských volieb na podrobnej mapeVčera 12:23Áno Lukašenkovi, nie vojne. Bieloruska Sabalenková sa zriekla psychológa a vyhrala Australian OpenVčera 11:07High 5ive: Vieme, že to nevieme. Pozrite si zbierku otázok, na ktoré niet odpovedíVčera 10:20Zdravšia alternatíva športových nápojov? Prečo je po tréningu vhodné piť nealkoholické pivoVčera 10:17Príbeh najdrahšej cibule na svete: Na Filipínach stojí toľko, že ju musia pašovaťVčera 09:4125 najsmiešnejších udalostí januára: elektrošoky vo fitku, mrož na pláži a nevydarený Nový rokVčera 09:34Cenový strop na ropu spôsobuje kolaps príjmov RuskaVčera 09:11Čikovský, Obradovič: Dzurinda už raz bol na smiech (+ video)Včera 07:17Ráno s NHL: Táto liga nie je pre starých ani nízkych, ale Halák v nej stále bojuje o vytúženú métu