Štefan Holý

Bývalej koaličnej strane SaS prešli do druhého čítania tri poslanecké návrhy. V jednom z nich žiadala povinnosť zapísať investičných partnerov pri štátom podporovanom nájomnom bývaní do protischránkového registra.

Ministerstvo financií navrhuje iný vzorec na výpočet maximálneho nájomného, než predstavil vicepremiér Štefan Holý. Rezortu financií sa nepáči, že má byť na úrovni komerčného nájomného, vyplýva z pripomienok k návrhu nariadenia o nájomných bytoch.

Nájomné byty s podporou štátu budú dostupné, nie lacné, hovorí vicepremiér Štefan Holý. „Nikoho z toho nevylučujem, len na to musí mať a podmienky oproti hypotéke sú jednoduchšie splniteľné. Musíte mať stabilnú a dobrú prácu.“

Ministerstvá práce aj financií žiadajú Štefana Holého, aby nájomné byty nedostali ľudia, ktorí môžu získať bývanie na komerčnom trhu. Príjmy do 8-násobku životného minima totiž spĺňajú skoro všetci a dostali by ich aj bohatí.

Štefan Holý, ktorý pripravil model nájomného bývania, si stojí za tým, že po započítaní benefitov od štátu budú ľudia bývať výrazne lacnejšie. Hovorí, že ceny treba porovnávať s hypotékou a nie s komerčným nájmom, lebo tomu chýbajú relevantné dáta. Na začiatku má byť v ponuke 5- až 10-tisíc nájomných bytov.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Na Kollárove nájomné byty dosiahnu aj ľudia s viac ako dvojnásobkom slovenskej priemernej mzdy. Ak budú o byt žiadať dvaja partneri, môžu mať obaja hrubú mzdu aj 2300 eur. Vyplýva to zo zverejneného návrhu vládneho nariadenia.

Prezidentka vymenovala za nového predsedu štatistického úradu Petra Peťka, ktorého vláde navrhol vicepremiér Štefan Holý. Peťko za súčasnej koalície nastúpil do predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti, v minulosti pôsobil na ministerstve školstva a v Tatra banke.

Vláda odsúhlasila založenie Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania. Jej vznik predpokladá zákon, ktorý v parlamente presadilo Sme rodina, spoluzakladateľmi bude úrad podpredsedu vlády Štefana Holého a ministerstvo financií.

Za nového šéfa štatistického úradu vláda navrhuje Petra Peťka, ktorý pôsobí vo vedení Národnej diaľničnej spoločnosti. Predtým pracoval na ministerstve školstva. Nahradí Alexandra Balleka považovaného za nominanta SNS.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa chce zaoberať tým, či sa firmy vymazané z protischránkového registra môžu dostať k stavbe nájomných bytov. „Chcem sa pozrieť, ako to je a či by sme k tomu nemali zmeniť právnu úpravu,“ povedala Kolíková.

Nájomcovia nájomných bytov podľa zákona Sme rodina budú musieť vopred zaplatiť trojmesačné nájomné a prenajímateľ im bude môcť vypovedať zmluvu, už keď nezaplatia za jeden mesiac. Štát nebude vlastniť byty, nepôjde o štátne nájomné bývanie, ale o štátnu podporu pre nájomné byty.

Až 20-tisíc nájomných bytov podľa zákona Sme rodina môže postaviť firma vymazaná z protischránkového registra. Firma Starland Holding vypadla z Registra partnerov verejného sektora pre nejasné uvádzanie majiteľov v minulosti a nemôže robiť veľké obchody so štátom. Budovanie nájomných bytov s výhodami od štátu však tento zákon neobmedzuje.

Dvadsaťtisíc nájomných bytov sľubovaných Borisom Kollárom možno postaví developer, ktorého Matovič v minulosti spájal s Počiatkom a Glváčom. Slová predsedu Sme rodina o obrovskom satelitnom mestečku pri Bratislave sedia na projekt Starland Holding pri Triblavine, firmu dnes vlastní Štefan Czucz označovaný za mecenáša Mosta-Híd. Spájanie s Počiatkom a Glváčom spoločnosť odmieta.

Boris Kollár a vizualizácia Park City Triblavina. Foto – TASR a Starland Holding

Prezidentka podpísala zákon o štátnej podpore nájomného bývania, ktorý presadzovala Sme rodina. Počíta aj so založením štátnej agentúry s účasťou súkromných investorov a znížením DPH na 5 percent pri výstavbe a obnove nájomných bytov.

Nový stavebný zákon podľa Holého neumožňuje dodatočnú legalizáciu čiernych stavieb. Stavba sa nebude dať pripojiť na siete a bude sa musieť zbúrať na náklady toho, kto ju postavil. „Zostane vám kopa kamenia, úrady vám ju aj tak zbúrajú a na vlastné náklady“ povedal v Exprese.

Vicepremiér Holý vraví, že podľa informácií z trhu je o nájomné byty s podporou štátu „enormný záujem na obidvoch stranách“. Čakacie lehoty na byt budú, hlavne na začiatku, v Rakúsku sú okolo roka, prípadne o niečo dlhšie. „Treba rok, dva, tri počkať a postupom času sa dostaneme na rakúsky štandard,“ povedal v Exprese.

Do konca roka má vzniknúť Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania, štátna schéma začne fungovať od budúceho roka. Pripravili sme otázky a odpovede o tom, kto sa dostane k štátnemu nájomnému bytu a aké budú podmienky.

Štátny stavebný úrad, ktorého vznik predpokladajú nové stavebné zákony vicepremiéra Štefana Holého, povedie Martin Hypký. Doteraz pôsobil ako Holého štátny tajomník, v tejto funkcii ho nahradí Peter Sekáč. Obaja pracovali pre seneckú firmu Tomra Sorting.

Vicepremiér Holý vraví, že aktuálne majú štyroch investorov, ktorí chcú financovať výstavbu nájomných bytov. Najďalej sú v rokovaniach s rakúskym investorom, podľa neho „500 miliónov je už na stole“. Malo by ísť o Vienna Insurance Group. Ďalší investori sú z Holandska, Švédska a Česka.

Parlament schválil návrh zákona vicepremiéra Holého o štátom podporovaných nájomných bytoch. Za hlasovala koalícia aj opozícia, celkovo ho podporilo 126 zo 130 prítomných.

Vicepremiér Štefan Holý so zástupcami Vienna Insurance Group dnes na úrade vlády vysvetľovali, ako sa stavajú nájomné byty v Rakúsku. Firma chce do výstavby bytov u nás investovať stovky miliónov. Holý však zatiaľ nepresvedčil koaličných partnerov o modeli, podľa ktorého to má fungovať.

Zuzana Čaputová podpísala stavebné zákony od vicepremiéra Štefana Holého, ktoré koncom apríla schválil parlament. Upozornila však, že k niektorým častiam má naďalej výhrady, týkajú sa najmä informovania a účasti verejnosti.

V dĺžke stavebných konaní sme na tom horšie ako viaceré krajiny subsaharskej Afriky, obhajuje schválené stavebné zákony poslankyňa OľaNO Zita Pleštinská. Vybavovanie povolení sa zrýchli napríklad zlúčením územného a stavebného konania.

Bratislavský primátor Matúš Vallo skritizoval novú stavebnú legislatívu, ktorú parlament schválil minulý týždeň. Ohrozuje podľa neho kontrolu hlavného mesta nad developerskými projektmi a rozvojom. (tasr)

ZMOS požiada prezidentku, aby nepodpísala schválenú stavebnú legislatívu. Združenie miest a obcí opakuje, že ju považuje za nastavenú v prospech developerov, a chce sa so Zuzanou Čaputovou stretnúť.

Úrad podpredsedu vlády SR Štefana Holého (Sme rodina) potvrdil dohodu koalície na stavebnej legislatíve. Zároveň priblížil, že zmeny, ktoré sa budú realizovať, nie sú koncepčného charakteru.

Poslanec OĽaNO Milan Vetrák oznámil, že koalícia sa dohodla na stavebných zákonoch a na súdnej mape. O oboch reformách by sa malo v parlamente hlasovať tento týždeň.

Všetky pozmeňujúce návrhy k stavebnému zákonu boli dohodnuté, dnes prešli parlamentným výborom, oznámil vicepremiér Štefan Holý. „Na stavebnom zákone je dohoda, už sa meniť nebude.“

V okruhu dvoch kilometrov od automobilky Jaguar Land Rover v Nitre by mohli vzniknúť nájomné byty pre tisíc ľudí, tvrdia predstavitelia Sme rodina po rokovaní s vedením fabriky. Ako investora spomínajú materskú spoločnosť poisťovne Kooperativa.

Parlament bude popoludní po 17.00 hlasovať, či zrýchlene prerokuje návrh osobitne zdaniť Slovenské elektrárne. Na rovnaký čas je presunuté aj úvodné hlasovanie o návrhoch stavebnej legislatívy od Štefana Holého.

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Slovenská archeologická spoločnosť žiada z novely zákona o výstavbe vypustiť návrh na zmenu pamiatkových úradov na špeciálne stavebné úrady. Obáva sa neistoty a zmätku pri zavádzaní do praxe.

Via Iuris opäť vyzvala parlament, aby neschválil návrhy stavebných zákonov od vicepremiéra Štefana Holého. Predlohami sa poslanci budú zaoberať na prebiehajúcej schôdzi v prvom čítaní.

Ekonomický newsfilter: Sulík chce zisky z Gabčíkova poslať do bytoviek s drahým plynom +

  • Akcie vám v druhom pilieri zarobia raz toľko ako dlhopisy
  • Banky vykázali vysoké zisky, lebo sa nepotvrdili obavy z krachov firiem
  • Holého stavebné zákony idú do parlamentu

Obce a mestá si do novej verzie stavebného zákona presadili právo veta. Projekt môžu zablokovať alebo zabrzdiť, ak povedia, že je v rozpore s územným plánom. Ak je projekt bez problémov, stavebné povolenie by sa malo dať vybaviť za 6 týždňov.

Účinnosť stavebného zákona by sa mohla odložiť z januára 2023 na koniec prvého polroka 2023, vraví jeho autor, vicepremiér Štefan Holý. Dôvodom je chýbajúci IT systém na stavebné konania. Zákon už schválila vláda a smeruje do parlamentu.

Povolenie na stavbu rodinného domu sa bude dať vybaviť za 6 týždňov, dnes je to bežne aj rok, vraví o stavebnom zákone vicepremiér Štefan Holý. Jeden príklad: ak sa dotknutá osoba nevyjadrí k projektu v termíne, berie sa to tak, že súhlasí.

Podpredseda vlády Štefan Holý (nominant Sme rodina). Foto – TASR

Za stavebné zákony hlasovali všetci členovia vlády jednohlasne vrátane premiéra a ministrov OĽaNO, tvrdí vicepremiér Štefan Holý. Reaguje na poslanca OĽaNO Petra Kremského, ktorý zákony označil za chaotický nedorobok, ktorý si presadili oligarchovia.

Stavebné zákony schválené vládou sú chaotický nedorobok, ktorý si presadili oligarchovia, tvrdí Peter Kremský (OĽaNO), ktorý je predsedom hospodárskeho výboru parlamentu. Vicepremiér Štefan Holý podľa neho porušil sľub, že si sporné body ešte prejdú.

SaS na stredajšom rokovaní vlády podporila stavebné zákony vicepremiéra Štefana Holého. Vraví, že zapracoval jej pripomienky a stále je priestor na zmeny. Holý upustil od idey elektronického systému, ktorý by za provízie spravoval súkromník.

Zákony o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré schválila vláda, sa zrejme nedajú zaviesť do praxe k 1. januáru 2023. Ešte ich musí schváliť parlament, potom treba nakúpiť a vybudovať informačný systém, čo môže zabrať ďalšie dva roky.

Vláda s pripomienkami schválila zákony o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré majú urýchliť vydávanie stavebných povolení. Proti sú mestá a obce, ktoré sa obávajú oslabenia svojej pozície. O zákonoch ešte bude rokovať parlament.

Zmenu ústavného zákona o dlhovej brzde poslanci odsunuli na februárovú schôdzu, rovnako aj návrh podpory výstavby nájomných bytov, ktorý presadzuje vicepremiér Štefan Holý. Schválenie úprav dlhovej brzdy bolo jednou z podmienok Igora Matoviča na vyššie výdavky štátu na budúci rok.

Viceprepremiér Štefan Holý dal koaličným partnerom pozmeňovací návrh k vlastnému zákonu o nájomných bytoch. Podľa Cmoreja zo SaS nič zásadného však nemení. „Nevyrovnali sa s pripomienkami, ktoré sme im dali.“ Návrh zákona sa má odsunúť na ďalšiu schôdzu.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní. Výsledná podoba vznikla z kompromisu medzi vicepremiérom Štefanom Holým a predsedom ÚVO Miroslavom Hlivákom, no kritizovali ju niektoré mimovládne organizácie.

Združenie miest a obcí Slovenska hovorí, že pripravilo vlastný návrh novely stavebného zákona. Chce tak ukázať alternatívu k návrhu vicepremiéra Štefana Holého, ktorý ZMOS kritizovalo.

Parlament schválil veľkú zmenu zákona o verejnom obstarávaní. Tendre by sa mali zrýchliť bez toho, aby výrazne klesla možnosť kontroly. Výsledok je kompromisom medzi plánmi Štefana Holého zo strany Sme rodina a predsedu Úradu pre verejné obstarávanie Miroslava Hliváka. Prinášame zoznam najväčších zmien.

Parlament schválil zmeny v zákone o verejnom obstarávaní. Návrh pripravoval vicepremiér Štefan Holý po dohode s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie Miroslavom Hlivákom.

Štefan Holý ustúpil NBS, v návrhu o podpore nájomných bytov nebude uvoľňovať limity pre investovanie podielových fondov do projektov nájomného bývania. Nevráti sa ani k myšlienke financovať ich z penzijných fondov.

Na štátom podporované nájomné byty by dosiahli aj ľudia s viac ako dvojnásobkom slovenskej priemernej mzdy, v Bratislave aj rodina s čistým príjmom 4000 eur. Vyplýva to z prepočtov, ktoré ukázali viacerým politikom a inštitúciám ľudia od vicepremiéra Štefana Holého.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Ponuky na ministra som nebral vážneVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestryVčera 16:07Tarabovci chcú zvrátiť ochranu prírody. Navrhli, aby aj na chránených územiach bolo možné rúbať les, stavať cesty a stavby či ťažiť rašelinuVčera 15:56Ľudia si zaslúžia viac všetkého pre každéhoVčera 15:51Ukrajina a omyly reálpolitikyVčera 15:14Fico a Kaliňák už nie sú obvinení. Vyšetrovanie bolo na konci, keď u Žilinku opäť vytiahli paragraf 363Včera 15:02Bankové zisky lákajú poslancov, chcú ich žmýkať, ako to robieval Smer. Môže to obmedziť úverovanieVčera 15:01Ukrajinský hladomor – stalinistická genocída a kontext prebiehajúcej ruskej agresieVčera 14:38Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj budúci rokVčera 13:40Chráňme demokraciu, aby sme neboli poslednou generáciou, ktorá ju zažije Včera 13:33Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správuVčera 13:19Prípad Kieślowski – Ako sa má písať životopis známeho umelcaVčera 12:57Sociológ Vašečka: Nie som pesimista, ale dáta hovoria nemilosrdnou rečou (+ video)Včera 11:44Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne?Včera 11:27Súd s Kaľavským, ktorý je ústrednou postavou vojny v polícii, trval krátko. Z Bosny žiada o telemostVčera 11:17Po viac ako pol roku sa vrátila na hrob svojho muža, ktorého zabili Rusi. Opäť z neho utekala pred raketamiVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy, ktoré poslúžili Putinovej propagande, nemožno ľutovaťVčera 10:49Nebinárna osoba: Veľmi ma vyčerpáva každému vysvetľovať svoju identitu, preto som vytvorilo Nebinárnu príručkuVčera 10:32Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda KollárVčera 09:51Nezmenili sa ani po cunami. Japonci upratujú cudzie odpadky na štadióne, je za tým jednoduché príslovie