Štefan Holý

Prezidentka podpísala zákon o štátnej podpore nájomného bývania, ktorý presadzovala Sme rodina. Počíta aj so založením štátnej agentúry s účasťou súkromných investorov a znížením DPH na 5 percent pri výstavbe a obnove nájomných bytov.

Nový stavebný zákon podľa Holého neumožňuje dodatočnú legalizáciu čiernych stavieb. Stavba sa nebude dať pripojiť na siete a bude sa musieť zbúrať na náklady toho, kto ju postavil. „Zostane vám kopa kamenia, úrady vám ju aj tak zbúrajú a na vlastné náklady“ povedal v Exprese.

Vicepremiér Holý vraví, že podľa informácií z trhu je o nájomné byty s podporou štátu „enormný záujem na obidvoch stranách“. Čakacie lehoty na byt budú, hlavne na začiatku, v Rakúsku sú okolo roka, prípadne o niečo dlhšie. „Treba rok, dva, tri počkať a postupom času sa dostaneme na rakúsky štandard,“ povedal v Exprese.

Do konca roka má vzniknúť Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania, štátna schéma začne fungovať od budúceho roka. Pripravili sme otázky a odpovede o tom, kto sa dostane k štátnemu nájomnému bytu a aké budú podmienky.

Štátny stavebný úrad, ktorého vznik predpokladajú nové stavebné zákony vicepremiéra Štefana Holého, povedie Martin Hypký. Doteraz pôsobil ako Holého štátny tajomník, v tejto funkcii ho nahradí Peter Sekáč. Obaja pracovali pre seneckú firmu Tomra Sorting.

Vicepremiér Holý vraví, že aktuálne majú štyroch investorov, ktorí chcú financovať výstavbu nájomných bytov. Najďalej sú v rokovaniach s rakúskym investorom, podľa neho „500 miliónov je už na stole“. Malo by ísť o Vienna Insurance Group. Ďalší investori sú z Holandska, Švédska a Česka.

Parlament schválil návrh zákona vicepremiéra Holého o štátom podporovaných nájomných bytoch. Za hlasovala koalícia aj opozícia, celkovo ho podporilo 126 zo 130 prítomných.

Vicepremiér Štefan Holý so zástupcami Vienna Insurance Group dnes na úrade vlády vysvetľovali, ako sa stavajú nájomné byty v Rakúsku. Firma chce do výstavby bytov u nás investovať stovky miliónov. Holý však zatiaľ nepresvedčil koaličných partnerov o modeli, podľa ktorého to má fungovať.

Zuzana Čaputová podpísala stavebné zákony od vicepremiéra Štefana Holého, ktoré koncom apríla schválil parlament. Upozornila však, že k niektorým častiam má naďalej výhrady, týkajú sa najmä informovania a účasti verejnosti.

V dĺžke stavebných konaní sme na tom horšie ako viaceré krajiny subsaharskej Afriky, obhajuje schválené stavebné zákony poslankyňa OľaNO Zita Pleštinská. Vybavovanie povolení sa zrýchli napríklad zlúčením územného a stavebného konania.

Bratislavský primátor Matúš Vallo skritizoval novú stavebnú legislatívu, ktorú parlament schválil minulý týždeň. Ohrozuje podľa neho kontrolu hlavného mesta nad developerskými projektmi a rozvojom. (tasr)

ZMOS požiada prezidentku, aby nepodpísala schválenú stavebnú legislatívu. Združenie miest a obcí opakuje, že ju považuje za nastavenú v prospech developerov, a chce sa so Zuzanou Čaputovou stretnúť.

Úrad podpredsedu vlády SR Štefana Holého (Sme rodina) potvrdil dohodu koalície na stavebnej legislatíve. Zároveň priblížil, že zmeny, ktoré sa budú realizovať, nie sú koncepčného charakteru.

Poslanec OĽaNO Milan Vetrák oznámil, že koalícia sa dohodla na stavebných zákonoch a na súdnej mape. O oboch reformách by sa malo v parlamente hlasovať tento týždeň.

Všetky pozmeňujúce návrhy k stavebnému zákonu boli dohodnuté, dnes prešli parlamentným výborom, oznámil vicepremiér Štefan Holý. „Na stavebnom zákone je dohoda, už sa meniť nebude.“

V okruhu dvoch kilometrov od automobilky Jaguar Land Rover v Nitre by mohli vzniknúť nájomné byty pre tisíc ľudí, tvrdia predstavitelia Sme rodina po rokovaní s vedením fabriky. Ako investora spomínajú materskú spoločnosť poisťovne Kooperativa.

Parlament bude popoludní po 17.00 hlasovať, či zrýchlene prerokuje návrh osobitne zdaniť Slovenské elektrárne. Na rovnaký čas je presunuté aj úvodné hlasovanie o návrhoch stavebnej legislatívy od Štefana Holého.

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Slovenská archeologická spoločnosť žiada z novely zákona o výstavbe vypustiť návrh na zmenu pamiatkových úradov na špeciálne stavebné úrady. Obáva sa neistoty a zmätku pri zavádzaní do praxe.

Via Iuris opäť vyzvala parlament, aby neschválil návrhy stavebných zákonov od vicepremiéra Štefana Holého. Predlohami sa poslanci budú zaoberať na prebiehajúcej schôdzi v prvom čítaní.

Ekonomický newsfilter: Sulík chce zisky z Gabčíkova poslať do bytoviek s drahým plynom +

  • Akcie vám v druhom pilieri zarobia raz toľko ako dlhopisy
  • Banky vykázali vysoké zisky, lebo sa nepotvrdili obavy z krachov firiem
  • Holého stavebné zákony idú do parlamentu

Obce a mestá si do novej verzie stavebného zákona presadili právo veta. Projekt môžu zablokovať alebo zabrzdiť, ak povedia, že je v rozpore s územným plánom. Ak je projekt bez problémov, stavebné povolenie by sa malo dať vybaviť za 6 týždňov.

Účinnosť stavebného zákona by sa mohla odložiť z januára 2023 na koniec prvého polroka 2023, vraví jeho autor, vicepremiér Štefan Holý. Dôvodom je chýbajúci IT systém na stavebné konania. Zákon už schválila vláda a smeruje do parlamentu.

Povolenie na stavbu rodinného domu sa bude dať vybaviť za 6 týždňov, dnes je to bežne aj rok, vraví o stavebnom zákone vicepremiér Štefan Holý. Jeden príklad: ak sa dotknutá osoba nevyjadrí k projektu v termíne, berie sa to tak, že súhlasí.

Podpredseda vlády Štefan Holý (nominant Sme rodina). Foto – TASR

Za stavebné zákony hlasovali všetci členovia vlády jednohlasne vrátane premiéra a ministrov OĽaNO, tvrdí vicepremiér Štefan Holý. Reaguje na poslanca OĽaNO Petra Kremského, ktorý zákony označil za chaotický nedorobok, ktorý si presadili oligarchovia.

Stavebné zákony schválené vládou sú chaotický nedorobok, ktorý si presadili oligarchovia, tvrdí Peter Kremský (OĽaNO), ktorý je predsedom hospodárskeho výboru parlamentu. Vicepremiér Štefan Holý podľa neho porušil sľub, že si sporné body ešte prejdú.

SaS na stredajšom rokovaní vlády podporila stavebné zákony vicepremiéra Štefana Holého. Vraví, že zapracoval jej pripomienky a stále je priestor na zmeny. Holý upustil od idey elektronického systému, ktorý by za provízie spravoval súkromník.

Zákony o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré schválila vláda, sa zrejme nedajú zaviesť do praxe k 1. januáru 2023. Ešte ich musí schváliť parlament, potom treba nakúpiť a vybudovať informačný systém, čo môže zabrať ďalšie dva roky.

Vláda s pripomienkami schválila zákony o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré majú urýchliť vydávanie stavebných povolení. Proti sú mestá a obce, ktoré sa obávajú oslabenia svojej pozície. O zákonoch ešte bude rokovať parlament.

Zmenu ústavného zákona o dlhovej brzde poslanci odsunuli na februárovú schôdzu, rovnako aj návrh podpory výstavby nájomných bytov, ktorý presadzuje vicepremiér Štefan Holý. Schválenie úprav dlhovej brzdy bolo jednou z podmienok Igora Matoviča na vyššie výdavky štátu na budúci rok.

Viceprepremiér Štefan Holý dal koaličným partnerom pozmeňovací návrh k vlastnému zákonu o nájomných bytoch. Podľa Cmoreja zo SaS nič zásadného však nemení. „Nevyrovnali sa s pripomienkami, ktoré sme im dali.“ Návrh zákona sa má odsunúť na ďalšiu schôdzu.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní. Výsledná podoba vznikla z kompromisu medzi vicepremiérom Štefanom Holým a predsedom ÚVO Miroslavom Hlivákom, no kritizovali ju niektoré mimovládne organizácie.

Združenie miest a obcí Slovenska hovorí, že pripravilo vlastný návrh novely stavebného zákona. Chce tak ukázať alternatívu k návrhu vicepremiéra Štefana Holého, ktorý ZMOS kritizovalo.

Parlament schválil veľkú zmenu zákona o verejnom obstarávaní. Tendre by sa mali zrýchliť bez toho, aby výrazne klesla možnosť kontroly. Výsledok je kompromisom medzi plánmi Štefana Holého zo strany Sme rodina a predsedu Úradu pre verejné obstarávanie Miroslava Hliváka. Prinášame zoznam najväčších zmien.

Parlament schválil zmeny v zákone o verejnom obstarávaní. Návrh pripravoval vicepremiér Štefan Holý po dohode s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie Miroslavom Hlivákom.

Štefan Holý ustúpil NBS, v návrhu o podpore nájomných bytov nebude uvoľňovať limity pre investovanie podielových fondov do projektov nájomného bývania. Nevráti sa ani k myšlienke financovať ich z penzijných fondov.

Na štátom podporované nájomné byty by dosiahli aj ľudia s viac ako dvojnásobkom slovenskej priemernej mzdy, v Bratislave aj rodina s čistým príjmom 4000 eur. Vyplýva to z prepočtov, ktoré ukázali viacerým politikom a inštitúciám ľudia od vicepremiéra Štefana Holého.

Premiér Eduard Heger kritizuje návrh na podporu nájomného bývania od Štefana Holého. Vraví, že bude v prvých rokoch deficitný, čo nemal byť, a zatiaľ negarantuje, že sa k lacným prenájmom dostanú ľudia z nižších príjmových skupín.

Borisa Kollára nahnevalo, že rozpočtová rada vidí riziko v tom, že ak sa bude stavať veľa nájomných bytov, menej sa ich postaví v súkromnom sektore. „Toto ja odmietam. Ja sa nebudem pozerať na to, či boháči budú mať drahé luxusné byty. My sa musíme pozerať na bežných ľudí.“

Rozpočtová rada kritizuje návrh vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) na výstavbu nájomných bytov. Vyčíta mu, že vytvára riziká pre verejné financie. Analýzu žiadala SaS, Holý považuje kritiku rady za predčasnú a povrchnú.

Plán Sme rodina pre nájomné byty je podľa NBS taký zlý, že buď ohrozí malých investorov alebo štát. „Investovanie do regulovaného nájomného je v rozpore so záujmom bežného neprofesionálneho investora, ktorým je dosiahnutie výnosu z investície primeraného podstupovanému riziku,“ píše centrálna banka v pripomienkovom konaní k návrhu, ktorý vypracoval vicepremiér Štefan Holý.

Vicepremiér Štefan Holý zatiaľ nedokázal koaličným partnerom dostatočne vysvetliť, ako má fungovať nový model štátnych nájomných bytov. „Navrhujeme to posunúť na ďalšiu schôdzu. Toto je veľmi vážny zákon na to, aby to rýchlo prešlo,“ hovorí Peter Kremský z OĽaNO.

Ak by sa oslobodili od dane podielové fondy po 3 rokoch, štát by ročne prišiel prinajmenšom o 50 miliónov eur, tvrdí Asociácia obchodníkov s cennými papiermi, ktorá predáva konkurenčné investičné produkty. Výnimky v daniach pre fondy navrhuje Štefan Holý.

Vicepremiér Štefan Holý zo Sme rodina chce oslobodiť výnosy z investícií v podielových fondoch od dane z príjmu po troch rokoch. Návrh schoval do zákona o podpore nájomného bývania, tvrdí, že chce podporiť kolektívne investovanie.

Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) počíta pri reforme stavebného a územného konania s úplne novým veľkým IT systémom. Predbežne teraz sľubuje, že jeho prevádzka nebude stáť desiatky miliónov ročne, ale možno 5 až 10 miliónov ročne, a že do konca roka pripraví detailnú štúdiu.

Ekonomický newsfilter: Holý a Kollár si trpezlivo chystajú pôdu, aby s developermi rokovali len oni

  • Žiadne tržby a stámiliónové zisky B. M. G.
  • Obchody s Čínou sú čoraz nepredvídateľnejšie
  • Nemecko a Česko brzdia optimizmus

Koaličné strany síce hlasovali v prvom čítaní za Holého návrh štátnych nájomných bytov, minimálne v SaS a Za ľudí majú k nemu stále významné výhrady. „Na koaličnej rade sme sa dohodli, že prebehne dvojtýždňové pripomienkové konanie a všetky sporné body sa vyriešia. Len tak zákon podporíme,“ vraví Peter Cmorej z SaS.

OĽaNO verí, že vicepremiér Štefan Holý predloží do parlamentu kvalitný stavebný zákon, na ktorom bude konsenzus a ktorý si získa podporu. Stavebné konania treba podľa strany zjednodušiť, aby občan nebol rukojemníkom úradov.

Vicepremiér Štefan Holý vyzval ZMOS na diskusiu o jeho návrhoch stavebných zákonov. Združenie podobne ako Únia miest Slovenska a mimovládne organizácie na čele s Via Iuris žiadalo o ich stiahnutie. (tasr)

Združenie miest a obcí Slovenska takisto žiada stiahnutie návrhov stavebných zákonov Štefana Holého. S rovnakou výzvou už prišla Únia miest Slovenska a mimovládne organizácie na čele s Via Iuris.

Nové na Dennikn.sk

09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchlo 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakom 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívu 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovania 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajináchVčera 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?Včera 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?Včera 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý razVčera 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladovVčera 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеровVčera 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenieVčera 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eurVčera 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárneVčera 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súdVčera 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v ParížiVčera 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudemeVčera 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dníVčera 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnesVčera 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športomVčera 08:47Starousadlík z Vlkolínca: Medveď je inteligentný, keď naň budú poľovať, tak sa zdekuje, že ažVčera 08:39300 slov z ME: Motivačné video od trénera zabralo. Slováci rozhodli v 95. minúte a budú hrať o majstrovstvá svetaVčera 07:00Komentátori Denníka N: Čaputová musí znovu kandidovať (+video)02.00 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanista02.00 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňami02.00 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanie02.00 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavy02.00 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služieb02.00 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)02.00 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológie02.00 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USA