Andrej Doležal

Minister dopravy (Sme rodina)

V tuneli Višňové bude zrejme treba preveriť skenom ďalších 200 blokov, hovorí minister dopravy Andrej Doležal. Odporúča to podľa neho Slovenská technická univerzita v Bratislave. Nie je jasné, ako to stavbu zdrží.

Tender na stavbu obchvatu Šale sa má spustiť v najbližších dňoch, povedal minister dopravy Andrej Doležal. „Dnes – zajtra Slovenská správa ciest spúšťa verejné obstarávanie,“ oznámil v diskusii na sociálnej sieti.

Práce na obchvate Ružomberka sa výrazne spomalili, priznáva minister dopravy Andrej Doležal, ktorý rokuje so zhotoviteľom. Naďalej je podľa neho možné stavbu dokončiť do konca budúceho roka. „Uvedomujeme si dôležitosť stavby v Ružomberku. Neviem si predstaviť zastavenie prác, neviem si predstaviť, že by sme dopustili scenár podobný tunelu Višňové.“

Štát nie je veľmi flexibilný hráč, vysvetľuje minister dopravy Andrej Doležal problémy pri manažmente utečeneckej krízy. „Bolo dobré, ak na začiatku na hranici boli dobrovoľníci a pracovali v kombinácii so štátom. Štát by to prvé dni bez nich nedal, ale ani oni by tam veľa bez štátu nezmohli.“

Hotely ponúkajú ubytovanie utečencom aj preto, lebo v nich vidia budúcich zamestnancov, vraví minister dopravy Andrej Doležal v rozhovore. „V gastrosektore a hotelierstve chýbajú tisíce ľudí. Teraz navyše očakávame, že sa nám začnú ozývať hotely kvôli príspevku za ubytovanie utečencov.“

Andrej Doležal. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Doležal. Foto N - Tomáš Benedikovič

Verejné obstarávanie na obchvat Šale by malo byť vyhlásené už v najbližších dňoch, uviedol minister dopravy Andrej Doležal v livestreame na Facebooku. Obchvat bude mať dĺžku 11,8 kilometra a jeho súčasťou bude aj 705-metrový most cez Váh. Z prevažnej časti bude financovaný z eurofondov.

Na webe ministerstva dopravy je aktuálne zaregistrovaných 142 zariadení, ktoré ponúkajú utečencom z Ukrajiny bývanie. Z toho 95 sú štátne, zvyšok sú hotelové kapacity a súkromné ubytovania.

Vzdušný priestor pre ruské lietadlá je už uzavretý aj na Slovensku, potvrdil minister dopravy Andrej Doležal. Tieto sankcie zaviedla EÚ, predtým viaceré štáty, ako napríklad Česko a Poľsko, zakázali pristátia a prelety ruským lietadlám samy.

Slovenská správa ciest podpísala zmluvu s firmou SMS na rekonštrukciu takzvanej panelky, cesty pri Trenčíne smerom do Prievidze. Rekonštrukcia sa oneskorila pre problémy vo verejnom obstarávaní, cena je podľa ministerstva 16,5 milióna eur.

Súťaž o stavbu druhej etapy severného obchvatu Prešova sa môže čoskoro začať, vláda schválila aktualizovaný diaľničný harmonogram, avizuje ministerstvo dopravy.

Poslanci schválili novelu zákona o verejnom obstarávaní. Pôvodne ňou koalícia chcela uvoľniť pravidlá na dodanie krmív pre chovné a rehabilitačné stanice, nakoniec však prijali rozsiahly pozmeňovací návrh, ktorý má zrýchliť čerpanie eurofondov.

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Rada Úradu pre verejné obstarávanie v súvislosti s rýchlostnou cestou R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany koná, vypočuje aj tím z Národnej diaľničnej spoločnosti, uviedol počas živého vysielania na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal.

Poslanci schválili novelu na urýchlenie výstavby diaľnic, ktorú minister Andrej Doležal nachystal po kauze chýbajúcej križovatky pri Bratislave. Odvolania proti stavebným povoleniam nebudú musieť mať odkladný účinok, stavebník by však mal preukázať vlastníctvo, predbežnú držbu či návrh na vyvlastnenie.

Ministerstvo dopravy potvrdilo, že v rokoch 2019 až 2021 narazilo pri kontrolách autoškôl na výrazné pochybenia. V 31 z 36 učební, kde sa mala preberať teória, podľa ministerstva nikto nebol. Na výsledky upozornila televízia Markíza.

Najvyšší šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Tlapa odišiel z postu na vlastnú žiadosť. Píše to minister dopravy Andrej Doležal na sociálnej sieti. Ako člen predstavenstva má na konci mesiaca skončiť aj Miloš Vicena.

Minister dopravy Andrej Doležal potichu vymenil najvyššieho šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti. Novým predsedom predstavenstva sa stal namiesto Juraja Tlapu Vladimír Jacko, ktorý bol predtým vo firme generálnym riaditeľom.

Andrej Doležal a Vladimír Jacko. Foto – TASR
Andrej Doležal a Vladimír Jacko. Foto – TASR

Vláda schválila dopravnú stratégiu, podľa ktorej sa má do roku 2030 zaviesť jednotný cestovný lístok na rôzne druhy dopravy. Do roku 2050 majú mať autá, autobusy aj kamióny nulové emisie – vďaka elektromobilite alebo vodíkovému pohonu.

Železničná spoločnosť Slovensko vyhlasuje náborovú kampaň na rušňovodičov. Náborový príspevok sa zvýši z 1200 eur na 3000 eur, ten, kto príde pracovať ako rušňovodič ZSSK zo vzdialenosti viac než 150 kilometrov, dostane príspevok 400 eur.

Andrej Doležal po kritickej správe Najvyššieho kontrolného úradu vraví, že sa opäť bude snažiť presadiť program rekonštrukcie mostov. Plán za približne 30 miliónov eur ročne minister dopravy neúspešne predkladal vláde na jeseň 2020.

Objednávanie lacnejších zásielok z Aliexpressu a Wishu by sa malo zjednodušiť. Slovenská pošta totiž uzatvorila dohodu s Českou poštou, vďaka ktorej už zásielky z týchto obchodov prídu preclené, povedal minister dopravy Andrej Doležal.

Za odrieknutými či meškajúcimi vlakmi netreba hľadať len chýbajúcich rušňovodičov, tvrdí minister dopravy Andrej Doležal. Sú za tým podľa neho aj výluky na infraštruktúre, rušeň v servise či počasie. Dlhodobo však chýba asi 130 rušňovodičov.

Andrej Doležal dal tentoraz za pravdu Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý vrátil o krok späť súťaž na rozbitú cestu pri Trenčíne. Slovenská správa ciest bude znova vyhodnocovať víťaznú ponuku, verí, že cesta 1. triedy, prezývaná aj „tankodróm“, sa začne opravovať na jar.

Viac ako 40 % štátnych ciest nemá vyrovnané pozemky, tvrdí minister dopravy Andrej Doležal. „Sú to otázky obrovských miliárd eur, ktoré štát dlhodobo neriešil,“ dodal.

Minister dopravy Andrej Doležal verí, že rezort uspeje s odvolaním proti rozhodnutiu ÚVO o zrušení súťaže na cestu R2 Košice-Šaca – Košické Oľšany. Keby s odvolaním neuspel, plánuje podľa Doležala dať prípad na súd.

Andrej Doležal mohol sám skontrolovať súťaž na juhovýchodný obchvat Košíc, reagoval Úrad pre verejné obstarávanie. Minister dopravy úradu vyčítal, že nemôže podpísať zmluvu v 140-miliónovom tendri pre dve chýbajúce slová.

Piati poslanci OĽaNO a Sme rodina sa pridali ku kritike Andreja Doležala na adresu Úradu pre verejné obstarávanie. Vyčítajú mu negatívne stanovisko k tendru na juhovýchodný obchvat Košíc.

Minister dopravy Andrej Doležal zatiaľ nevie, o koľko sa bude môcť zvýšiť pomoc pre gastro a cestovný ruch. V súčasnosti je hranica 10 percent kompenzácie fixných nákladov. Schéma by sa mohla podľa neho spustiť v marci.

Andrej Doležal je spokojný s dohodou o otvorení gastroprevádzok. Podľa neho je to obrovský ústretový krok od ministerstva zdravotníctva a Lengvarskému sa za to poďakoval.

Zrušenie súťaže na časť obchvatu Košíc ohrozí čerpanie 140 miliónov eur a oddiali výstavbu obchvatu o dva roky, povedal minister dopravy Andrej Doležal. Zrušiť súťaž prikázal Úrad pre verejné obstarávanie krátko pred podpisom zmluvy.

Minister dopravy Andrej Doležal nesmie podpísať pripravenú zmluvu juhovýchodný obchvat Košíc. Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť súťaž. Doležal sa odvolá, dôvody považuje za nezmyselné.

Avizované zdražovanie poštových služieb by malo mať minimálny vplyv na bežných občanov, vraví minister dopravy Andrej Doležal. Najviac sa podľa neho zvyšovanie cien dotkne pravdepodobne podnikateľov, ktorí využívajú služby pošty.

Otvorenie gastroprevádzok aspoň v režime OP bude témou, keď sa situácia aspoň trochu stabilizuje, povedal minister dopravy Andrej Doležal. Avizoval, že v piatok má zasadnúť vláda a predpokladá, že sa budú opäť rozprávať o pandemických opatreniach.

Plánované zdražovanie služieb Slovenskej pošty ešte posudzuje regulačný úrad. Minister dopravy Andrej Doležal predpokladá, že občanov sa tento rast cien dotkne minimálne, najviac sa zrejme bude týkať podnikateľov.

Križovatku diaľnic D1 a D4 by mal dokončiť Doprastav, ktorý v súťaži predložil najnižšiu ponuku 85 miliónov eur. Konkurenti sa ešte môžu voči tomu odvolať. Obchvat Bratislavy D4 otvorili na jeseň, ale bez napojenia na D1.

Ak sa bude vo vlakoch kontrolovať OTP režim, budú to kontrolovať vlakvedúci alebo polícia, povedal po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina).

V tuneli Višňové sú tri veľké problémy, ktoré spomaľujú jeho dostavbu: veľké priehlbiny v dočasnej klenbe, tenká finálna klenba a poškodené odtokové potrubia. Stavebná firma Skanska o nich vedela ale nepočítala s tým, že budú také veľké.

Dostavba diaľničného tunela Višňové pri Žiline sa natiahne o niekoľko mesiacov, je v horšom stave, ako stavbári očakávali. Bude treba viac betónu na dokončenie dočasnej klenby a opraviť veľkú časť trvalej klenby, ktorá je príliš tenká, oznámila stavebná firma Skanska.

Vláda požiadala ministra dopravy, aby zabezpečil OTP režim v diaľkových autobusoch a vlakoch bezodkladne. „Budeme vykonávať aj náhodné kontroly,“ povedal Andrej Doležal.

Štúdia NDS počíta s tým, že mýto bude aj v ďalších rokoch vyberať SkyToll za premrštené provízie. Minister dopravy Andrej Doležal zase tvrdí, že SkyToll skončí a dovtedy pripravia systém s veľmi nízkymi nákladmi. Detaily však neukázal.

Železnice by mali ročne rekonštruovať až 100 kilometrov tratí namiesto aktuálnych 20. Odstráni sa tým meškanie vlakov a mierne sa zrýchli doprava, hovorí spoluautor nového harmonogramu z ministerstva financií Rastislav Farkaš.

Podľa nového investičného plánu železníc by sa peniaze mali presúvať najmä na základnú rekonštrukciu tratí. Drahá prestavba železníc na rýchlosť 160 km/h a viac sa dokončí už len na tratiach medzi Bratislavou a Českom a medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou.

Výzvu na pomoc cestovnému ruchu za september, október a november zverejní rezort dopravy 6. decembra, oznámil minister dopravy Andrej Doležal. V januári zverejní aj výzvu na veľkú schému pomoci za spomínané mesiace.

Žilinská županka Erika Jurinová sa chce stretnúť s ministrom dopravy Andrejom Doležalom. Sťažuje sa na odkladanie dostavby kysuckej diaľnice D3, pre ktorú vypršala štúdia vplyvov na životné prostredie. (tasr)

Poslanci posunuli do druhého čítania novelu, ktorá by mala zrýchliť stavbu diaľnic. Vláda pôvodne navrhovala, aby ju prerokovali zrýchlene, plénum to však neschválilo. Podľa ministra Andreja Doležala sa tým znižuje riziko, že by ju nepodpísala prezidentka.

Financovanie výstavby úseku D1 Turany – Hubová je nateraz naplánované zo štátneho rozpočtu, povedal minister dopravy Andrej Doležal. Na poslednom nerozostavanom úseku D1 medzi Bratislavou a Košicami sa podľa neho rieši tzv. „vodná EIA“.

Druhý úsek rýchlostnej cesty R2 Košice-Šaca – Košické Oľšany sa začne podľa Andreja Doležala stavať do konca roka, pôvodne minister dopravy hovoril o jeseni. Tender čaká na dokončenie kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, zmluva ešte nie je podpísaná.

Prenosnosť ešpézetiek z auta na auto a z majiteľa na majiteľa sa odložila na rok 2023 na žiadosť ministerstva dopravy, ktoré si pýta viac času na úpravu kontrolných systémov, aby pokuty neposielali nesprávnym adresátom.

Prenos ešpézetky z jedného auta na druhé alebo z jedného majiteľa na iného sa z marca 2022 odkladá na rok 2023. Nenápadne to presadilo ministerstvo dopravy cez poslanca Sme rodina Miloša Svrčeka. Prenos má ušetriť ľuďom peniaze aj čas.

Ministerstvo dopravy chystá jesennú pomoc pre podnikateľov v cestovnom ruchu a gastre. Zároveň jeden z doterajších programov spätných kompenzácií predĺžilo, žiadatelia si môžu pýtať peniaze aj za apríl a máj tohto roka, dosiaľ to bolo od apríla 2020 do konca marca 2021.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

AM:32Album Posledné veci vystihuje, prečo Meky Žbirka tak chýba AM:29Svetový newsfilter: Putin odstránil jednu prekážku, a teraz sa snaží využiť aj počty AM:41Kryptomeny sa stále trápia, po kolapse meny Luna a Terra sa ešte nespamätali AM:37Hiking basecamp: Rozhľadňa Žalostiná, cyklovýlet Turcom a vyhliadky v Slovenskom krase AM:48Ekonomický newsfilter: OĽaNO tvrdí, že rodičia zo strednej triedy potrebujú od štátu vyššie dávky. Naozaj?   AM:36300 slov z MS: Jágr bol v rovnakej pozícii ako naši hokejisti. A dopadlo to dobreVčera PM:33Týždeň v európskej ekonomike: Európa má 300-miliardový plán na odstrihnutie sa od ruského plynu a ropyVčera PM:10Skúma svadobné sály z čias socializmu: Sú to skryté skvosty plné umenia a dizajnuVčera PM:50Tomáš Janovic: Mladí nemôžu žiť bez tabletov a my bez tabletiekVčera PM:40Newsfilter: Najskôr Kollár s Ficom, teraz Matovič s KuffomVčera PM:46Balík pre rodiny je drahý, vláda amatérsky zdôvodnila, prečo berie peniaze obciam (anketa s 5 odborníkmi)Včera PM:15Ako chce Matovič kryť balíček pre rodiny s deťmiVčera PM:46Učiteľka z detskej onkológie: Nad odchodom som rozmýšľala len vtedy, keď mi v jednom roku zomrelo šesť detí v triedeVčera PM:38Matovičova daň pre Slovnaft stojí na vode, z 300-miliónových výnosov môže byť len desatinaVčera PM:34Mimozemšťania, Číňania alebo Rusko? Americký kongres po 50 rokoch so všetkou vážnosťou rokoval o UFOVčera PM:52Shooty: Dymová clonaVčera PM:33Namiesto zníženia závislosti od Ruska máme Matovičovu daňVčera PM:28Onkológ Mego ocenený prezidentkou: Vo výskume a liečbe nádorov semenníkov sa približujeme svetovej úrovniVčera PM:18Graf dňa: Ruská invázia a čínske lockdowny zastavili zlepšovanie globálnej logistikyVčera PM:03Školský týždeň: Na deti z Ukrajiny sa podľa štátu povinné vzdelávanie nevzťahuje. S cudzincami to bolo doteraz inakVčera PM:32Rozmach vojenského priemyslu Fideszu: Slovensko má aj naďalej záujem o lietadlá budúceho maďarského ministraVčera PM:10Salónni revolucionári podrývajú demokraciu a iní za nich sedia vo väzeníVčera PM:07Mesianistický krúžok a iné kratochvíleVčera PM:05Učitelia sú málo zvedaví. Sú dobrí v matematike, v porozumení textu nevynikajúVčera PM:00Mindfulness nie je o pocite. O nekonečnom šťastí už vôbec nie, hovorí psychologička z OxforduVčera PM:40Ako si majú partneri rozdeliť peniaze vo vzťahu, aby sa pre ne nehádali? (odpovedá 8 odborníkov)Včera PM:30Začal sa filmový festival v Cannes: Tieň covidu vystriedal tieň vojny na UkrajineVčera PM:15Kollár: Matovič počíta, že peniaze samospráv, ktoré dá rodinám, im starostovia zase vezmú. On bude za pekného, my za hlupákovVčera PM:20Vývoj bojov (84. deň): Pražská jar strieľa na ruské lietadlá – ako historické krivdy ovplyvňujú vojnu na UkrajineVčera PM:24Prečo sa zo Sulíka zrazu stal ochranca nepracujúcich? Lebo Matovič!