Richard Sulík

Sulík odmieta Kollárove tvrdenia, že poslanci SaS robia v parlamente obštrukcie podľa Ficových pokynov. Vizuálnu koordináciu so zvyškom opozície však priznáva. „Obštrukcia je orchestrálna hra, nie vec sólistu. Samozrejme, že vytiahnem kartu tak, aby to videli. Keď nedáte dokopy dostatok hlasov na to, aby tých, čo sa prezentujú, bolo 75 a menej, tak to nemá zmysel.“

Richard Sulík bude hlasovať za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca, SaS však nebude jednotná. „Budeme mať zelenú kartu. V klube sme mali dlhšiu debatu, padli dôvody za aj proti, nakoniec sme sa dohodli, že každý bude hlasovať podľa svojho uváženia. Už teraz viem, že u nás zďaleka nebude dvadsať hlasov za.“

Toto bude kampaň môjho života, ohlasuje v rozhovore líder SaS Richard Sulík. „Určite potiahnem stranu do volieb ako jej volebný líder. Pred poslednými voľbami v roku 2020 sme boli celé mesiace zamestnaní naším vnútorným konfliktom. Dnes mám omnoho viac skúseností, plánujem sa do toho naozaj maximálne vložiť, myslím si, že budem mať na to dobré predpoklady.“

Exminister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič

Jeden volebný obvod problematizuje postavenie poslanca, ako aj vzťah zákonodarnej a výkonnej moci, píše Samuel Abrahám. „Z chybnej premisy Sulík dedukuje, že ak by na Slovensku bolo 150 obvodov, v minulých voľbách by všade zvíťazila strana OĽaNO,“ reaguje politológ na text predsedu SaS.

Predstavy Mikuláša Dzurindu o novej strane sú iné ako moje, vraví europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Pre mňa bol Mikuláš Dzurinda zaujímavé meno v kombinácii s Ivanom Miklošom a Ivanom Korčokom. Nikdy som nehovorila oddelene o Mikulášovi Dzurindovi, lebo si myslím, že spomienkový optimizmus nie je taký silný, aby Mikuláš Dzurinda sám mal šancu mútiť vody.“

Lucia Ďuriš Nicholsonová vraví, že s ľuďmi okolo seba založí stranu len vtedy, ak bude jej potenciál nad 10 percent. „Nemám žiadny záujem, aby sme nasledovali osud všetkých strán, ktoré príliš uverili samy v seba a napokon len rozbili politickú scénu. Chceme ísť do výskumu, ktorý nám ukáže, či máme vôbec šancu zabojovať alebo máme byť len ďalší, ktorí budú niečo rozbíjať.“

Ak vláda príde s návrhom na zníženie dane pre gastropodniky na 10 %, strana SaS podporí aj zvýšenie daní z liehu, povedal Richard Sulík. Borisovi Kollárovi odkázal, že mu drží palce, nech presadí vo vláde zníženie dane pre gastro. (ta3)

Podľa Richarda Sulíka je politické divadlo, keď Boris Kollár hovorí o odchode z vlády. Podľa neho Kollár hovorí o odchode z vlády pravidelne. „Ale on nikam nejde, jemu je tam dobre,“ hovorí Sulík. Kollár na to reagoval, že týmto spôsobom si vždy niečo vyrokoval. (ta3)

Ak 3000 lekárov odíde z nemocníc a rozvráti sa zdravotnícky systém, Sme rodina odíde z vlády, vyhlásil Boris Kollár v TA3. Podľa neho vláda urobila dosť, keď ponúkla navýšenie platov lekárov na úroveň ich kolegov v Česku. Tvrdí, že problém je na strane lekárskych odborárov, ktorých správanie sa podľa neho podobá vydieraniu.

Richard Sulík povedal, že SaS sa nebude snažiť o odvolávanie vlády. Povedal, že iniciovali odvolanie ministra financií Igora Matoviča a videli, ako ho podržali fašisti. „Keď sa čudnými dohodami dokážu kúpiť hlasy, takéto odvolávanie nemá zmysel.“

Juhovýchodne od Košíc neďaleko plánovanej automobilky Volvo má vyrásť rozsiahle logistické centrum za vyše 200 miliónov. Projekt chystá firma advokátky Lenky Jakubčovej, ktorá je zároveň političkou SaS. Šéf SaS Richard Sulík ešte ako minister hospodárstva príchod Volva dohodol.

SaS neplánuje blokovať celé dnešné hlasovanie parlamentu o desiatkach rôznych bodov. Strana si však podľa Richarda Sulíka vyhradzuje možnosť vytiahnuť kartičky v prípade, že by mohol prejsť návrh vracať peniaze z nákupov, ktorý presadzoval Igor Matovič.

SaS označila pochybné exporty do Ruska za výlučné zlyhanie colnej správy, ktorá spadá pod Matovičovo ministerstvo financií. „Dokonca to potvrdil aj nový minister hospodárstva s tým, že rezort nebol požiadaný o vydanie exportnej licencie na vývoz tovaru dvojakého použitia a o predmetnom exporte nemal vedomosť,“ vyhlásil Richard Sulík.

Strata nemeckého Ziegleru, ktorý chcel pri Rimavskej Sobote zamestnať 430 ľudí, nie je podľa exministra hospodárstva Richarda Sulíka tragédiou. Namiesto drevárskej výroby tam podľa neho môže prísť ešte väčšia investícia z elektrotechnického priemyslu, ktorý je čistejší a menej hlučný.

Vyplakávanie na Facebooku Hegerovi nepomôže, musí robiť politiku, píše Roman Pataj. „Veľmi rýchlo sa ukázalo, že Heger a Matovič nedokážu menšinovú vládu udržať. Ak sa zázračne nespamätajú, je s nimi koniec. Nech je im to akékoľvek nepríjemné, jediná cesta k ako-tak udržateľnému vládnutiu vedie cez dohody so Sulíkom, nie cez modlitby za podporu tarabovcov.“

Richard Sulík žiada, aby vláda stiahla návrh zvýšenia tohtoročného rozpočtu a podala nový s rozpisom výdavkov. Dnes v dôsledku obštrukcie SaS a pôvodnej opozície parlament nemohol odhlasovať navýšenie rozpočtu v prvom čítaní.

Rozhodnutie Ivana Korčoka nejsť do politiky je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka definitívne. „Neviem, kde sa vzalo slovo nateraz, ale ja som sa ho to pýtal. Povedal, že je to vybavené. Nechce ísť vôbec do politiky. A rozumiem mu v tom, že je to pre neho príliš veľa bahna,“ povedal Sulík pre SME.

Richard Sulík oznámil, že SaS je pripravená rokovať o predčasných voľbách. Sulík po neúspešnom odvolávaní Igora Matoviča zároveň dodal, že toto bol nateraz posledný pokus strany dostať Matoviča preč z vlády a že SaS bude riadna opozičná strana.

Ivan Korčok na Facebooku potvrdil, že ponuku viesť SaS do volieb neprijal „Po dôslednom zvážení všetkých súvislostí a okolností som sa rozhodol na ponuku SaS nereflektovať, a ukončiť tak súčasnú etapu môjho politického pôsobenia,“ napísal.

Exminister Ivan Korčok nateraz neprijal Sulíkovu ponuku na post volebného lídra SaS. Denníku N to povedalo viacero ľudí v strane a potvrdilo aj tlačové oddelenie. „Strana SaS rešpektuje rozhodnutie Ivana Korčoka sa nateraz neangažovať v domácej politike,“ odpísali z SaS.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Polícia zamietla trestné oznámenie ministerstva hospodárstva v súvislosti s aktivitami Marcela Slávika. „Nenašla sa ani škvrnka špiny,“ reagoval Slávik. Oznámenie podal rezort ešte za ministra Richarda Sulíka na neznámeho páchateľa. Dôvodom bolo zasielanie pripomienok, ktoré brzdili investičné projekty.

Matovič chce zostať, tak útočí na každého, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Keby Matovič prežil aj utorňajšie hlasovanie, neznamená to, že nastane pokoj. Naopak, trápenie bude pokračovať. Trápiť sa bude vláda, ktorá zahodila šancu dohodnúť sa na tolerancii s SaS, a zostanú jej len dve možnosti: buď sa spoľahne len na extrém, alebo bude prosiť o ad hoc podporu raz od nich, inokedy od liberálov.“

Igor Matovič a Eduard Heger. Foto - TASR

SaS nebude iniciovať odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie. Nebudú ani dávať podpisy pod prípadný návrh na jeho odvolanie, povedal šéf SaS Richard Sulík.

Richard Sulík v reakcii na Matovičov prejav hovorí, že sa poznajú 13 rokov, no nikdy by mu nenapadlo, že by Matovič mohol spadnúť „do takéhoto bahna a biedy“. Matovič vo svojom dvojhodinovom prejave opakovane kritizoval SaS a Sulíka a pripomínal, ako sa Sulík stretol s Marianom Kočnerom.

Peter Pellegrini bol jednoznačne suverénnejší premiér ako Eduard Heger, vyhlásil Richard Sulík vo svojom parlamentnom prejave. Povedal, že odvolávanie Matoviča z postu ministra financií je vlastne odvolávaním faktického premiéra.

Foto - TASR

Richard Sulík popiera tvrdenia Igora Matoviča, že by mal dohodu s Hlasom na predčasných voľbách výmenou za podpisy na odvolávanie ministra. „Nie je to pravda, žiadna takáto dohoda neexistuje. Naopak, ak bude Igor Matovič odvolaný, sme pripravení rokovať o novej koaličnej zmluve tak, ako sme to napísali v liste premiérovi 6. júla,“ tvrdí.

Igor Matovič v RTVS tvrdí, že podľa jeho informácií Sulík sľúbil Pellegrinimu podporu predčasných volieb, a preto mu Hlas podpísal návrh na odvolanie ministra financií. „Radi by sme takúto dohodu mali, ale žiadna nie je,“ reagoval Erik Tomáš z Hlasu. Odmietla to aj SaS.

Igor Matovič nevie, kto pomôže menšinovej vláde schváliť rozpočet. „Keď sa pýtate, s kým a kto, neviem,“ povedal minister financií. Ak rozpočet neprejde, sú podľa neho v situácii, keď sa rozpočtové provizórium „nedá ustáť“.

Ivan Mikloš v podcaste V redakcii hovorí, že chce predčasné voľby teraz, pretože ak bude táto vláda vládnuť ešte dva roky, môže sa Fico vrátiť ešte silnejší. „Dnes si nevyberáme medzi dobrou a zlou alternatívou, vyberáme si medzi zlou a ešte horšou.“

Parlament sa dnes podarilo odblokovať, trojkoalícia vyhovela Kuffovi a Smeru, SaS nie. Igor Matovič povedal, že Fico dodrží sľub skôr ako Sulík. O post podpredsedu parlamentu sa uchádza Taraba zo strany Život. OĽaNO odmietlo, že by s ním malo dohodu, no jeho podporu úplne nevylúčilo.

SaS sa necíti viazaná žiadnymi dohodami s trojkoalíciou a v parlamente bude hlasovať výlučne podľa svojho programu. „Naši bývalí koaliční partneri nemajú záujem na dohode s nami, v poriadku, my sa zariadime,“ oznámil Richard Sulík.

Prešľap týždňa podľa Jána Štrassera: „Otvorenie schôdze NR SR nezablokovala (áno, opozičná!) SaS, zablokoval ju na svoju ministerskú stoličku prilepený, primrznutý, prikovaný, priklincovaný, priskrutkovaný, prinitovaný Igor Matovič. Šipoš, ale najmä Remišová naložili SaS, že robí obštrukcie a za kráľovské platy odmieta pracovať. Ale to, že Boris Kollár zrušil pracovný piatok celému parlamentu, ich nerozhorčilo.“

SaS nakoniec môže pomôcť otvoriť schôdzu, a to aj v prípade, že by koalícia so stranou nerokovala. „Nejde nám o to, aby sme dlhodobo blokovali parlament,“ hovorí Richard Sulík. Zároveň pripúšťa, že SaS by mohla podporiť zmenu ústavy, aby poslanci mohli rozpustiť parlament a skrátiť si volebné obdobie.

SaS podľa Richarda Sulíka pripraví návrh na odvolanie ministra financií Igora Matoviča. Potrebujú 30 podpisov, SaS sa chystá osloviť aj koaličných poslancov z klubu OĽaNO. Sulík pripustil, že potom oslovia aj Hlas.

Richard Sulík očakáva, že štátni tajomníci za SaS zostanú na ministerstve jeden až dva týždne, predpokladá však, že nový minister hospodárstva si vyberie ich nástupcov. Počíta aj s výmenou generálneho tajomníka služobného úradu.

Matovič vyhral, Sulík remizoval, Heger prehral, komentuje Newsfilter udalosti tohto týždňa. „Hegerovi v činoch zabránila buď nemiestna lojálnosť, alebo nedostatok odvahy. V oboch prípadoch ako predseda vlády zlyhal, pretože jeho podriadený ho pripravil o väčšinu v parlamente a skôr či neskôr mu spôsobí nové problémy. Aj bez nich stratil Heger rešpekt, ktorý je pre premiéra nevyhnutný.“

Igor Matovič avizuje, že teraz bude vláda pokoja a bez konfliktov. „Ľudia budú mať možnosť vidieť fungovanie vlády s Richardom Sulíkom a bez Richarda Sulíka a zrazu zistia, že nie sú hádky, tak kde bol problém? V Sulíkovi alebo Matovičovi?“

Matovič a Fico sú v mnohom odlišní, ale jedno majú spoločné – všetko vnímajú cez prizmu, či im to prinesie politický prospech, všíma si Marián Leško, ktorého zaujalo, ako minister financií v Rádiu Expres obviňoval Sulíka z neschopnosti, no vzápätí trval na tom, že má zostať vo vláde, aby ľudia videli, kto spôsobil všetky problémy. „Nie je problém to, čo sa deje v krajine – to je všetko druhoradé; dominantné je, aby oni získali politické body a uspeli v ďalších voľbách,“ hovorí Leško.

Robert Fico sa podporou Ruska dal na cestu, ktorá je ohrozením životných záujmov republiky, komentuje Marián Leško. „Ak niekto hovorí, že Robert Fico by nás predal Putinovi za päť rubľov, tak sa mýli. Fico by Putinovi aj zaplatil, aby sme patrili do jeho područia.“

Marián Leško odhaduje, že na každého odsúdeného alebo v preventívnej väzbe je 50 až 100 takých, ktorých sa ešte spravodlivosť nedotkla, hoci by sa mala. „Tá odstrašujúca sila istoty postihu na Slovensku neexistuje,“ hovorí Leško pri debate o ďalšom súdnom pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Foto N - Tomáš Benedikovič

SaS navrhuje zvýšiť daň z liehu, zároveň chce, aby sa znížila DPH na gastroslužby na 10 %. Celkovo do parlamentu predložila štyri návrhy, ktoré dane zvyšujú, a štyri, ktoré ich znižujú. „Koaliční poslanci od nás chcú, aby sme im za rôzne veci hlasovali, my budeme chcieť toto,“ povedal Richard Sulík.

Odchádzajúci minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa na ministerstve stretol s Karlom Hirmanom, o ktorom sa hovorí ako o jeho nástupcovi. Povedal to v relácii Na hrane v Joj. Hirmana pozval na ministerstvo, pretože o ňom počul z médií. Predstavil mu kľúčových ľudí a základné informácie.

Ministri dostali na vláde do rúk prepočet, podľa ktorého aj v najlepšom prípade zdražie elektrina domácnostiam o polovicu. Nový odhad vypracoval regulátor, ministri jeho výsledok nezverejnili. Richard Sulík si po rokovaní vlády pomáhal starším, priaznivejším prepočtom.

Milan Krajniak zopakoval, že podľa neho treba zastropovať ceny energií pre domácnosti, nemocnice, školy aj firmy. Opatrenia podľa ministra práce pripravia bez ohľadu na to, či sa v piatok dohodnú ministri krajín EÚ zodpovední za energetiku.

Na piatkový mimoriadny samit ministrov zodpovedných za energetiku pôjde štátny tajomník Karol Galek. Podľa Richarda Sulíka je to najlepšie riešenie, keďže on je už ministrom v demisii.

Kto bude tvrdiť, že na budúci rok zabezpečí ľubovoľné množstvá energií za stabilné ceny, klame, tvrdí Richard Sulík po rokovaní vlády. Pred médiá predstúpil s tabuľkou s navrhovanými opatreniami. Mnohé však nemajú finančné krytie.

Naživo: Richard Sulík po zasadnutí vlády

Richard Sulík zanechal svojmu nástupcovi zoznam opatrení proti vysokým cenám energií, medzi ktorými sú kompenzácie pre podniky aj nižšia DPH na teplo z centrálneho vykurovania. Viaceré si však vyžadujú súčinnosť iných rezortov, najmä ministerstva financií, a chýba im finančné krytie.

Sulíkove vyjadrenia po demisii robia z predčasných volieb iba teóriu, komentuje Newsfilter. „Eduard Heger má šancu ďalej pracovať, ako keby mal v parlamente väčšinu. Navyše si pri hlasovaniach o ‚nerozumných‘ návrhoch bude môcť pomôcť tarabovcami a podobne. Takto sa dá s menšinou vydržať vládnuť až do termínu riadnych volieb.“

Sulík podráždil trojkoalíciu svojou predstavou o spolupráci v parlamente. Niektorým politikom sa nepáči jeho požiadavka, aby SaS zostali predsedovia výborov, navyše naznačuje, že vládne zákony podporia, ak prejdú aj zákony SaS. „Potvrdil, že funkcie majú prednosť pred podporou návrhov v prospech občanov a štátu,“ komentoval Sulíka predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Nové na Dennikn.sk

17:12Parlament schválil zvýšenie lekárskych platov v poslednom momente, Matovič bojoval proti 16:57Shooty: Lokálne číslo šelmy 16:56NAKA sa znovu pokúsi vyšetrovať únos Vietnamca. V Nemecku vypovedal kľúčový vyšetrovateľ 16:30Nedokázal som vysloviť vetu Mama ochorela, vraví poľský herec o hlavnej postave v slovenskom filme 16:21Trh s videohrami v novembri rozbehol Pokémon, aj napriek chybám prekonal rekordy Nintenda 16:16Graf dňa: Ceny bývania niekde už klesajú, zdražovanie novostavieb sa spomalilo 16:02Keď minister práce ohrozuje motiváciu pracovať 15:19Pravý sektor Vladimira Putina 13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných grafitov pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+ video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Spoločnosti by prospelo, ak by sme nečítali Matovičove statusy