Richard Sulík

Ospravedlnenie Igora Matoviča by malo v prvom rade smerovať celému Slovensku, píše v stanovisku SaS. „Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, tak by ocenil naše pondelkové rozhodnutie vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť,“ uviedol Richard Sulík s tým, že strana včas oznámi svoj ďalší postup.

Igor Matovič aj Eduard Heger prosia SaS o odpustenie a chcú, aby sa vrátila na koaličné rady. Matovič sa zároveň ospravedlnil, ak sa niekoho dotkol. „Chcel by som poprosiť Riša Sulíka: poďme spolu bojovať za ľudí, prestaňme bojovať proti sebe,“ povedal Matovič.

Eduard Heger a Igor Matovič. Foto – TASR

Richard Sulík neodišiel z koaličnej rady len fyzicky, ale aj virtuálne. V piatok opustil aj chatovaciu skupinu Koaličná rada, ktorú majú politici na aplikácii Signal. „Keď sa vrátime na koaličné rady, vrátim sa aj do tejto komunikačnej skupiny,“ povedal Sulík.

SaS nebude komentovať slová prezidentky Zuzany Čaputovej o potrebe reštartovať vzťahy v koalícii. „Všetko, čo sme chceli povedať, sme uviedli včera na tlačovej besede. Tam aj Richard Sulík povedal, že zatiaľ nebudeme prijímať, a teda ani oznamovať žiadne rozhodnutie. Takéto veci sa robia po dôkladnej úvahe a navyše je pred nami pár týždňov oddychu,“ povedal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Prezidentka Čaputová priamo nehovorí, či v rámci reštartu vzťahov v koalícii majú z politiky odísť Igor Matovič a Richard Sulík. Na otázku, či má pocit, že je reštart vzťahov ešte možný, prezidentka povedala: „Nie som poradca vládnej koalície,“ s tým, že táto vláda vzišla z volieb, má legitimitu a závisí od nej, či konflikty vie zvládnuť.

Slovensko potrebuje podľa Richarda Sulíka zhruba tri týždne na to, aby malo dostatok plynu na budúcu zimu. Ruský Gazprom začal minulý týždeň krátiť štátnemu SPP dodávky.

Richard Sulík povedal, že Igor Matovič robí všetko preto, aby vyštval SaS z koalície. Odmieta, že by sa jeho strana spolčila s opozíciou. Sulík takisto povedal, že premiér Heger mu prisľúbil, že sa posnaží, aby Matovič prestal s útokmi, no zatiaľ sa tak nestalo.

Naživo: Reakcia Richarda Sulíka na obvinenia Igora Matoviča.

OĽaNO vyzýva SaS, „aby normálne pracovala a neparalyzovala koaličnú radu“. „V opačnom prípade vystavujú verejnosť veľkému nebezpečenstvu návratu mafie k moci,“ uviedol v stanovisku predseda klubu Michal Šipoš.

K údajnému sprisahaneckému stretnutiu, o ktorom hovorí Igor Matovič, vraj došlo medzi Richardom Sulíkom a Robertom Ficom. Sulík rozhovor s Ficom pred hlasovaním potvrdil, odmieta však, že sa týkal Matovičovho balíčka.

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra životného prostredia Jána Budaja by sa mala začať vo štvrtok podvečer, povedal predseda parlamentu Boris Kollár. V piatok zrejme bude pokračovať odvolávanie Richarda Sulíka.

Predseda SaS Richard Sulík na Facebooku kriticky glosoval schválenie Matovičovho balíčka. „Obeťou nechutného spojenia OĽaNO s fašistami na prelomenie veta pani prezidentky sú spoločné verejné financie nás všetkých,“ napísal.

„Mne zatiaľ nepovedal, že nemám útočiť,“ reagoval Igor Matovič v diskusii denníka Postoj na údajný sľub premiéra Hegera Sulíkovi, že líder OĽaNO už nebude na šéfa SaS používať osobné útoky. „Aj mne sa niekedy stane, že sľúbim za niekoho niečo, čo nemám potom v moci, takže uvidím, jak to Edo vybaví.“

SaS tvrdí, že podporuje krúžkovné, ktoré je aj v programovom vyhlásení vlády, podľa strany treba však riešiť hlavný čas v triedach a nie voľnočasové aktivity. „Poďme sa rozprávať o tom, či nemáme zmysluplnejšie čerpanie financií,“ povedal minister školstva Gröhling.

Richard Sulík by si prial, aby mal premiér Eduard Heger aktívnejší prístup v súvislosti s napätou situáciou v koalícii. Na druhej strane podľa jeho slov vie, že premiér koná v rámci svojich možností, ktoré má.

SaS sa naďalej nebude zúčastňovať koaličných rád, povedal jej predseda Richard Sulík. Zástupcovia strany sa však zúčastnia dnešného stretnutia koaličných politikov k platom zamestnancov v štátnej sfére.

Nitriansky primátor Marek Hattas z klubu SaS hovorí, že vyšší daňový bonus zastaví investičné akcie v mestách a obciach. Nebudú mať podľa neho ani na spoluúčasť pri eurofondových projektoch a pre samosprávy bude likvidačný.

Podľa bratislavského župana Juraja Drobu (SaS) zvýšenie daňového bonusu pozastaví rekonštrukcie niektorých škôl a predškolských zariadení a zvýši poplatky za pobyt v domovoch sociálnych služieb. Droba hovorí, že rodinám Matovičov balíček „vezme peniaze zo zadného vrecka“.

Richard Sulík opäť vyzval poslancov OĽaNO a Sme rodina, aby zvážili, ako budú hlasovať pri prelomení veta prezidentky, o ktorom by sa malo rozhodnúť v najbližších dňoch. „Tieto opatrenia spravia obrovskú dieru do verejných financií,“ povedal s tým, že sa hrubo porušil legislatívny proces.

Naživo: Posledná výzva od Richarda Sulíka a zástupcov samospráv za SaS pre poslancov.

Heger, Matovič a Sulík sa správajú tak, akoby boli Pellegriniho agentmi, komentuje Newsfilter vlečúce sa rokovania o zvyšovaní miezd učiteľom aj zdravotníkom. „Predseda Hlasu nemusí robiť nič, viac kazí, keď imituje prácu, táto vládna koalícia všetko podstatné urobí za neho.“

Ak by bol Igor Matovič v parlamente, nehlasoval by za odvolanie Richarda Sulíka. „Aj keby si to zaslúžil,“ povedal v Markíze. O odvolaní ministra hospodárstva na návrh opozície budú poslanci hlasovať začiatkom budúceho týždňa.

Monika Kavecká z OĽaNO nebude hlasovať za odvolanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka z SaS. „Budem kritická, ale určite nebudem hlasovať za jeho odvolanie,“ povedala v TA3. O odvolaní Sulíka sa bude v parlamente hlasovať budúci týždeň. Denisa Saková potvrdila, že Hlas bude hlasovať za odvolanie.

Poslanci v parlamente skončili dnešné rokovanie k odvolávaniu ministra hospodárstva Richarda Sulíka, pokračovať budú na budúci týždeň. Kedy presne budú o vyslovení nedôvery Sulíkovi rokovať, dohodnú sa v utorok na poslaneckom grémiu.

V parlamente prebieha rozprava k odvolávaniu ministra hospodárstva Richarda Sulíka, poslancov však veľmi nezaujíma. V sále je prítomných len zopár poslancov Smeru a SaS. Z OĽaNO sedí v sále len György Gyimesi, ktorý Sulíka pred dvomi týždňami vyzval na odstúpenie.

Pred poslancov sa postavil odvolávaný minister Richard Sulík, ktorý odmieta tvrdenia opozície, že pre vyrokované podmienky na bruselskom samite k rope bude odstavený Slovnaft. Sulík tvrdí, že to má potvrdené riaditeľom Slovnaftu.

Predseda Smeru Robert Fico sa v návrhu na odvolanie ministra Sulíka pýta vlády, prečo na samite v Bruseli k sankciám voči Rusku súhlasili s „ekonomickou vlastizradou“. Fico hovorí, že vláda úmyselne poškodila ekonomiku Slovenska.

V parlamente sa začína odvolávanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). S návrhom na odvolanie prišiel opozičný Smer spolu s kuffovcami. Dôvodom je Sulíkova údajná pasivita pri riešení zdražovania cien energií a pohonných hmôt.

Parlament schválil hlasmi 87 poslancov „Kilečko 2“. Obsahuje zhruba dve stovky zmien, ktoré majú znížiť byrokratickú záťaž podnikateľov. Minister hospodárstva Richard Sulík v parlamente povedal, že ministerstvo už robí na treťom kilečku.

Poslanci za Sme rodina ani Za ľudí nebudú hlasovať za odvolanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Poslanci OĽANO podľa šéfa klubu Michala Šipoša oznámia svoj postup tesne pred hlasovaním. O opozičnom návrhu bude parlament rokovať vo štvrtok.

V programe Zelená domácnostiam prišli podľa Richarda Sulíka žiadosti na zhruba dve tretiny z vyčlenených 30 miliónov eur. Nárok na dotácie budú mať majitelia rodinných domov až po zaslaní zmluvy s dodávateľom.

Rozhovory sú na lepšej ceste, hovorí premiér Eduard Heger o diskusii medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom. Dnes s nimi riešil najpálčivejšie otázky a aj zvyšovanie daní, ktoré je podľa premiéra potrebné na vyššie platy učiteľov či zdravotníkom, SaS využila veto. Premiér nekomentoval, či poslanci prelomia veto prezidentky vo veci prorodinného balíčka. Bude o tom hovoriť dnes s poslancami OĽaNO.

Minister hospodárstva, financií a premiér mali dnes spoločné rokovania. „Každý takýto rozhovor má prínos,“ reagoval Richard Sulík na to, či medzi nimi došlo k zmierneniu. Zatiaľ nevie, či bude SaS opäť chodiť na koaličné rady.

Šéf Tiposu, nominant OĽaNO Marek Kaňka, odstupuje z funkcie. Rozlúčkový mail adresoval zamestnancom Tiposu. Odstúpiť sa rozhodol po tom, ako ho minulý týždeň obvinili v súvislosti s daňovými podvodmi. Tvrdí, že svoje meno očistí a že sa ničoho nedopustil.

Marek Kaňka sa stal šéfom Tiposu vďaka svojmu známemu Eduardovi Hegerovi. Foto N - Tomáš Benedikovič

Poslanec OĽaNO György Giymesi povedal, že „ak by zotrvanie alebo odvolanie Richarda Sulíka malo stáť na mojom jednom jedinom hlase, tak zahlasujem za“. Nevie však, koľko je takých poslancov v OĽaNO. On vraj s nikým nekomunikoval a zachytil len to, že rovnako chce hlasovať aj poslanec Kuriak.

Ako sa OĽaNO zachová pri odvolávaní ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) z funkcie, Igor Matovič priamo nepovedal. „Naši poslanci budú určite slobodní,“ uviedol len v Sobotných dialógoch.

Ministerstvo hospodárstva chce do konca roka skontrolovať 50 rôznych platných regulácií. Cieľom je vyhodnotiť, či sú potrebné a či sa dajú zjednodušiť alebo zlacniť. Presný zoznam neuviedlo, plánuje rokovať s ďalšími ministerstvami.

Boris Kollár tvrdí, že má návrh, ktorý by mohol priniesť „konsenzus medzi dvoma rozvadenými stranami“ SaS a OĽaNO v otázke daní. Podrobnosti v relácii TV Joj odmietol prezradiť, kým ich so stranami neprerokuje. Svoj návrh už prebral s premiérom Hegerom.

Keď padne Sulík, tak padne vláda, povedal predseda parlamentu Boris Kollár v diskusii Joj Na hrane. Podľa Kollára by mal každý koaličný poslanec zvážiť, či v hlasovaní o Sulíkovi bude riskovať pád vlády.

Smer podal žiadosť na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by sa poslanci mali zaoberať odvolaním ministra Sulíka. Návrh podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa.

Hlasovať za návrh Smeru na odvolanie Richarda Sulíka bude možno ďalší poslanec OĽaNO. Okrem Györgya Gyimesiho to zvažuje aj Milan Kuriak.

Zelený newsfilter: Dánsky vynález môže prispieť k porážke Putina aj znížiť účty za plyn.

  • Štyri reformy, ktoré môžu podľa IEA znížiť spotrebu energií rýchlo a lacno.
  • Nová Zelená domácnostiam má byť iná, Sulík sľubuje, že spravodlivejšia.
  • Úroveň oxidu uhličitého v zemskej atmosfére je najvyššia v histórii ľudstva.

Sulíkovi vyšiel ťah proti Matovičovi, píše v Newsfiltri Filip Obradovič a pripomína, že za šéfa SaS sa postavil Kollár aj Heger. „Hoci spory v koalícii naďalej pokračujú, vývoj na rokovaní vlády i zmierlivejší tón koaličných politikov naznačujú, že mnohým došlo, že cirkus vedený Igorom Matovičom zašiel priďaleko.“

Premiér Eduard Heger vyzval všetkých koaličných poslancov, aby nehlasovali za odvolanie ministra Richarda Sulíka. Odvolávanie Sulíka vníma ako snahu strany Smer o návrat k moci a poslancov vyzval, aby nenabehli na ich „lacné divadlo“.

SaS vetovala návrh Igora Matoviča o spojení vyšších daní s vyššími platmi učiteľov. Richard Sulík ocenil, že veto bolo rešpektované. Líder SaS zopakoval, že SaS je ochotná diskutovať o vyšších daniach, ale iba vtedy, ak niektorá daň klesne.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) kritizoval aktivity poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho, ktorý pripúšťa hlasovanie za odvolanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Gyimesi je Naďov náhradník a minister ho varoval, že sa môže vrátiť do parlamentu.

Naživo: Richard Sulík a ďalší ministri SaS po rokovaní vlády.

György Gyimesi z OĽaNO chce hlasovať so Smerom za odvolanie Richarda Sulíka. Ak by k tomu došlo, išlo by o porušenie koaličnej dohody. (aktuality.sk)

Peter Pčolinský nepredpokladá, že by Sme rodina podporilo návrh Smeru na odvolanie ministra Richarda Sulíka. O postupe pri hlasovaní ešte budú hovoriť na poslaneckom klube.

SaS je jednou nohou mimo koalície, píše Newsfilter. „Kým vzťah Heger – Sulík je v poriadku, vzťah Sulík – Matovič dnes zažil novú gradáciu. SaS oznámila, že sa prestane zúčastňovať na koaličných radách. Koaličná rada nemá oporu v ústave, napriek tomu je to práve ona, kto na Slovensku vládne. Rozhodnutie SaS nezúčastňovať sa jej dáva zmysel len v prípade, ak je varovaním, že odchod z koalície je reálny.“

Nové na Dennikn.sk

06:37Ekonomický newsfilter: Vďaka nevyčerpaným eurofondom sa možno znova rozbehnú dotácie na elektromobilyVčera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje aj slávny tréner. Môže pomôcť aj rekreantomVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovania (+video)Včera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži02.00 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme02.00 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní02.00 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes02.00 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom