Richard Sulík

O našich užitočných idiotoch píše Karel Hirman. „Každý slovenský politik, poslanec, verejný činiteľ či intelektuál alebo novinár, ktorý spochybňuje a „zvažuje“ akýmkoľvek spôsobom ukrajinskú zvrchovanosť nad Krymom, ohrozuje svoju vlastnú krajinu a mierový život jej občanov.“

Sulík na to opäť ide s kalkulačkou, komentuje Newsfilter jeho výroky o Ukrajine, Kryme a sankciách voči Rusku. „Treba obchodovať a viesť dialóg. Iste, ale aj to má svoje hranice, a ak tou hranicou nie je anexia, podpora povstalcov a hrozba veľkého konfliktu s naším susedom, tak ňou nie je nič.“

Zo Sulíkovej vety o Kryme je medzinárodný škandál, prvá ju prifarbila ruská agentúra. Predseda SaS ešte v stredu hovoril s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a šéfom diplomacie Ivanom Korčokom, vo štvrtok s premiérom Eduardom Hegerom.

SaS reaguje na kritiku jej lídra Sulíka, ktorý odmietol ekonomické sankcie voči Rusku: „Predseda SaS Richard Sulík vyslovil svoj predpoklad, že Rusko Krym nevráti. Tento akt však považuje za porušenie medzinárodného práva. Myslí si, že niektorých slovenských exportérov sankcie môžu postihovať. Strana SaS však v žiadnom prípade nespochybňuje ich politický účel.“

Premiér Eduard Heger ubezpečil Ukrajinu, že vláda nebude vyvíjať žiadne aktivity, ktoré by ospravedlňovali ruské porušenie medzinárodného práva a anexiu Krymu. Vyhlásil to po tom, čo minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odmietol ekonomické sankcie voči Rusku a spochybnil ich zmysel.

Poslanec Tomáš Valášek reaguje na výroky Richarda Sulíka, ktorý kritizuje európske sankcie voči Rusku: „Len včera som poslal do Sme príspevok o tom, že bolo veľkou chybou, že sa nemecká koalícia rozhádala v otázke sankcií zrovna v tomto delikátnom momente v rokovaní s Moskvou… Mal som ja deň počkať.“

Ukrajina kritizuje výroky Richarda Sulíka o sankciách voči Rusku a žiada ich verejné vyvrátenie. Sulík, ktorý vyhlásil, že tieto sankcie len páchajú škody a že Rusko Krym tak či tak nevráti, sa obhajuje, že v jednom prípade išlo o predpoklad a v druhom o konštatovanie pravdy. (aktuality)

Richard Sulík odmieta ekonomické sankcie voči Rusku a spochybnil ich zmysel. Dostal sa tak do rozporu s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom. Sulík si myslí, že Rusko Krym napriek sankciám nevráti.

Zvýšenie počtu volebných obvodov na Slovensku považuje Richard Sulík za chybu. Myslí si, že volebný obvod by mal byť presne taký veľký, aké je územie, kde platia pravidlá prijaté volebnými zástupcami za konkrétny obvod. Prípadné riešenie pri zmene volebného systému na Slovensku vidí v dvojkolovej voľbe.

Dĺžka karantény pri koronavíruse sa zníži, tvrdí Richard Sulík. „K skráteniu dôjde určite, neviem, či na päť dní, ale dúfam, že to bude päť dní,“ povedal po rokovaní vlády. Termín zatiaľ nepovedal.

Richard Sulík je proti povinnému očkovaniu. Povinné očkovanie by podľa neho zvýšilo korupciu, lebo tí, ktorí by sa nechceli očkovať, by si zháňali „pokútne“ potvrdenia o očkovaní, aby sa vyhli pokute.

Vicepremiérka Remišová sa nečuduje, že Richard Sulík považuje myšlienku disciplinárne stíhať generálneho prokurátora za cestu do Ruska za prehnanú. „Nesúhlasím, no nečudujem sa, pretože práve u Richarda Sulíka loboval za podporu pána Žilinku podnikateľ Gučík. Naša strana Za ľudí na rozdiel od strany SaS za Žilinku nehlasovala,“ napísala.

Richard Sulík povedal, že je „prehnané“ žiadať, aby bol generálny prokurátor Maroš Žilinka disciplinárne trestaný za svoju cestu do Ruska, ako to povedala vicepremiérka Veronika Remišová. Cestu označil za hanbu, voči ktorej sa však stačí vyhraniť slovne.

Spracovateľ dreva Ziegler hľadá riešenie, ako neohroziť miestne píly, uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík. Ziegler by mal prísť do pripravovaného priemyselného parku v Rimavskej Sobote.

Najzásadnejšia vec, ktorá sa koalícii počas roka podarila, bola výmena premiéra, vraví predseda SaS Richard Sulík. Zmenu na poste predsedu vlády označil za kľúčovú pre ďalšie fungovanie koalície. Eduard Heger je podľa neho „jednoznačne lepším premiérom“ než bol Igor Matovič.

Predseda SaS Richard Sulík nevidí problém v Lengvarského dovolenke v čase obáv z omikronu. „Samozrejme, že minister zdravotníctva si môže cez sviatky odletieť na pár dní, kam len chce. Predpokladám, že pán redaktor Denníka N nie je natoľko naivný, aby si myslel, že ministerstvo sa niekoľko dní cez sviatky nezaobíde bez ministra.“

Igor Matovič povedal, že ho dovolenka ministra Lengvarského v Ománe mrzí. „V druhom rade je to pre mňa déjà vu, takto pred rokom si dal minister hospodárstva dovolenku v Dubaji a ešte sa vyhováral, že tam nie je internet. Je to veľmi podobné, ešte sú tie krajiny pri sebe. Pripadá mi, že obaja ministri trpia sociálnym autizmom.“

Richard Sulík si myslí, že konzílium odborníkov by sa mohlo rozšíriť o ekonómov či pedagógov. Na otázku, či vláda zvláda boj s pandémiou, odpovedal, že by to určite mohlo byť aj lepšie. „Keď sa pozriem na iné vlády, tak Slovensko nie je posledné v poradí. Myslím, že celkom obstojne sa s tým pasujeme. Aj keď chápem, že opozícia to využíva na kritiku v obrovskom rozsahu.“

Ak by Matovič chcel pre Kolíkovú otvoriť koaličnú zmluvu, SaS si bude nárokovať post predsedu parlamentu. Sulík reagoval na Matovičov výrok, že Kolíková „okupuje“ ministerstvo spravodlivosti. „Ako druhá najväčšia koaličná strana máme nárok na pozíciu predsedu parlamentu a tento nárok si budeme uplatňovať,“ povedal predseda SaS.

Richard Sulík v rozhovore pre TASR dával do súvislosti zvyšovanie cien energií aj s odkladaním spustenia plynovodu Nord Stream 2.  Prihováral sa za vydanie povolenia.

Transparency International Slovensko reaguje na ministra Sulíka a trvá na kritike výberu kandidáta na predsedu Protimonopolného úradu. Tvrdia, že na rozdiel od Sulíka zvolenú „publicitu pri hľadaní šéfa inštitúcie, ktorá má chrániť hospodársku súťaž, odhaľovať kartely a kolúzie vo verejnom obstarávaní a má právomoc rozhodovať o miliónových pokutách či vylúčiť firmy zo súťaží, nepovažujú za dostatočnú.“

Vláda má na prelome rokov schvaľovať druhý balík opatrení na uľahčenie podnikania, no rezort hospodárstva pripravuje už tretie kilečko. Podľa neho by sa overovanie podpisov už malo dať vybaviť aj na poštách, firmy budú menej často potrebovať revízie elektrospotrebičov a zaviesť by sa mali univerzálne živnosti.

Protimonopolný úrad povedie podľa Richarda Sulíka až do dohody v koalícii súčasný šéf Tibor Menyhart. SaS presadzuje za jeho nástupcu šéfa Úradu priemyselného vlastníctva SR Matúša Medveca, no na jeho nominácii sa koalícia nedohodla.

Dnes na rokovaní vlády nebudú schvaľovať kandidáta na predsedu protimonopolného úradu, vraví Richard Sulík. Jediným uchádzačom bol Matúš Medvec, ktorý sa na Sulíkov návrh stal šéfom patentového úradu.

Richard Sulík je za to, aby sa čím skôr otvorili reštaurácie. „Gastroprevádzky trpia, mal som s nimi niekoľko stretnutí.“ Sulík povedal, že by sa gastro mohlo otvoriť okamžite alebo od 25. decembra, keď sa otvoria aj hotely.

Vláda súhlasila s vydaním osvedčenia o strategickej investícii pre priemyselný park Valaliky. Podľa ministerstva hospodárstva si investícia vyžiada 120 miliónov eur, časť by sa mala vrátiť štátu späť, ak investorom predá pozemky.

Naživo: Minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní vlády

Strana SaS poslala ministrovi financií Matovičovi hodnotenie jeho daňovej reformy. Nesúhlasí so zrušením odvodových stropov, milionárskou daňou, zvýšením dane z dividend či vyšším zdaňovaním živnostníkov.

Richard Sulík trvá na tom, že výber predsedu Protimonopolného úradu SR je vecou SaS. Jeho kandidáta však minulý týždeň vláda po kritike radšej stiahla. Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský z OĽaNO pred stredajším zasadnutím vlády trvá na tom, aby sa výber zopakoval.

Politické nominácie sú podľa šéfa SaS Richarda Sulíka lepšie ako verejné výberové konania. „Považujem za úplnú hlúposť, aby tu niekto, kto išiel práve okolo, rozhodoval, kto bude na kľúčových pozíciách, a neniesol za to žiadnu zodpovednosť. Viem, že toto, čo hovorím, nie je ľúbivé, ale je to funkčné,“ uvádza v rozhovore pre Denník E Sulík.

Ak štát prehrá v Štrasburgu spory za neodškodnenie zatvorených prevádzok, bude to zlyhanie Igora Matoviča, hovorí Richard Sulík. „On to v prvej fáze blokoval a v druhej sľuboval. Ale výsledok je taký, že reálne je pomoc nepostačujúca a navyše sa podávajú žaloby,“ hovorí šéf SaS v rozhovore pre Denník E.

Zatiaľ nie je isté, či fabriky náročné na energie budú môcť rátať s navýšením kompenzácie z envirofondu z tohtoročných 11 na 30 miliónov eur. Minister hospodárstva Richard Sulík to nevie, hoci predtým sám hovoril o jesennej dohode medzi rezortmi.

Z vyše 330 slovenských teplární majú tri zásadné existenčné problémy, a to pre neskorý nákup plynu, ktorý prudko zdražel. Firmy aj zásobovanie ich klientov na seba môže prevziať štát. „Majitelia nám ich aj so všetkými problémami môžu odovzdať za euro,“ uvádza v rozhovore pre Denník E Richard Sulík.

Niet divu, že Richard Sulík hovorí, že Borisa Kollára treba z koalície vyhodiť, komentuje Týždňový newsfilter. „Dá sa tomu rozumieť, ale nikto iný nemá chuť pridať sa a obe tesné hlasovania o reformách ukazujú, s akými problémami by mini koalícia zápasila pri každom dôležitejšom hlasovaní, a ako málo by chýbalo, aby v ňom zlyhala.“

Prečo neodstúpil on, keď je múdry ako rádio, odpovedal predseda parlamentu Boris Kollár na kritiku Richarda Sulíka, že Sme rodina nezahlasovala za reformy, a tak by nemusela byť v koalícii. Kollár pripomenul, že ani SaS nepodporovala všetky zmeny navrhované koalíciou. (rtvs)

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na Sulíkov návrh na obnovenie covid automatu uviedlo, že kľúčové bude sviatočné obdobie a prelom rokov. Upozorňuje aj na to, že na Slovensku sa už potvrdili štyri prípady omikronu.

Richard Sulík si myslí, že po poklese hospitalizácií by sa mali otvoriť prevádzky a znovu by mal platiť covid automat. „Nečakajme, kým sa zruinuje úplne celá ekonomika – ľudia si vedia dávať pozor,“ napísal v reakcii na to, že počet pacientov s covidom sa po mesiaci dostal pod 3-tisíc.

Richard Sulík vysvetľuje svoje vyjadrenie v Rádiu Expres, kde tvrdil, že sa v tretej vlne neodkladajú plánované operácie. „Myslím si, že ak odkladajú, tak minimálne, skôr nie,“ povedal. Neskôr vysvetlil, že sa nevyjadril dostatočne presne: „Zatiaľ čo pred rokom boli odložené všetky alebo takmer všetky plánované operácie, v tejto vlne sa operácie tiež odkladajú, ale v menšej miere.“

Richard Sulík vysvetľuje dohodu o zatvorení škôl a otvorení obchodov a zjazdoviek aj tak, že SaS sa podarilo udržať deti v školách o dva týždne dlhšie. „Podarilo sa nám zabrániť zatvoreniu škôl na obdobie dvoch týždňov a teraz ten posledný týždeň pred vianočnými prázdninami sme si povedali dobre, keď toto má byť ten ústupok za tie obchody, tak to spravíme.“

Richard Sulík hovorí, že podľa jeho informácií teraz nedochádza k odkladaniu operácií v nemocniciach. „Myslím si, že ak odkladajú, tak minimálne, skôr nie. Za druhej vlny sa veľa toho nazbieralo a teraz to tlačia pred sebou,“ vraví v rozhovore.

Richarda Sulíka prekvapuje, že Matovičovi neprekáža Kollárova kampaň proti koalícii. “Keď som si v minulosti dovolil mať iný názor ako Igor Matovič, tak už to bolo, že hrajuškám sa s percentíčkami. A teraz nie, teraz je to pieskovisková česť,” vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Koalícia našla spôsob, ako vládnuť s Kollárom aj bez, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Napriek silným rečiam predsedu SaS niet nikoho, kto by mal skutočný záujem kollárovcov z vlády vyhodiť. Matovič cíti ku Kollárovi pieskoviskovú náklonnosť a navyše ho potrebuje ako protiváhu k Sulíkovi. Kollár sa sám nikam nepoberá, pretože neexistuje jediný pádny argument, pre ktorý by sa mu oplatilo vládnu zostavu opustiť.“

Peter Pčolinský (Sme rodina) považuje Sulíkovu kritiku Borisa Kollára za pokus rozbiť už tretiu vládu. „Prvá bola Radičovej, druhá Matovičova – a robí všetko, aby rozbil Hegerovu vládu práve takýmito intrigami a provokáciami koaličných partnerov,“ hovorí Pčolinský. Hlasovanie Sme rodina proti reformám už kritizoval aj Michal Šipoš z OĽaNO.

Richard Sulík o Borisovi Kollárovi po tom, ako chcel zablokovať reformu nemocníc a národných parkov: „Keď má byť proti kľúčovým reformám, tak je tam zbytočný a po druhé – ja na jeho mieste by som v takej koalícii nebol.“ (rádio expres)

Richard Sulík je proti povinnému očkovaniu. Myslí si, že ľudia majú právo aj na zlé rozhodnutia a podporovalo by to korupciu. Podľa predsedu SaS sa teraz skôr neodkladajú plánované operácie. (rádio expres)

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je zadržanie dvoch záchranárov na proteste absurdné. „Nemalo sa to stať, polícia mala rozhodne postupovať citlivejšie,“ myslí si. (rádio expres)

Masážne, solárne aj kozmetické salóny budú môcť byť otvorené pre zaočkovaných a ľudí, ktorí prekonali koronavírus, povedal minister hospodárstva Richard Sulík. Dodal, že na otvorení reštaurácií nenašli ministri na rokovaní zhodu.

Transparency International vyzvala vládu, aby zopakovala výber kandidáta na šéfa Protimonopolného úradu. Jediný kandidát, ktorý sa prihlásil, na verejnom vypočutí podľa mimovládky ukázal, že „v problematike hospodárskej súťaže nie je vôbec zorientovaný“.

Richard Sulík nesúhlasí so zavedením trestného činu šírenia nepravdivých informácií. Ráta s ním novela trestného zákona, ktorú pripravila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková z klubu SaS. „Páčia sa mi slová Juraja Šeligu, že proti nepravde treba bojovať pravdou, nie väzením,“ povedal v Markíze.

Najčítanejšie teraz

Chuť a čuch už nestratíte, ako sa pri omikrone menia príznaky a ako ho zvládnuť domaFoto - JumpstoryPrezidentka sa mýliZuzana Čaputová. Foto - TASRV dokumentoch o schvaľovaní Sputnika sme našli neskutočné veci, vraví maďarský opozičný poslanec Ákos HadházyÁkos Hadházy. Foto - Facebook Ákosa HadházyhoRozhovor Lavrova s Blinkenom sa skončil predčasne a Rusku priniesol to, čo chcelo: nič. O čo Kremľu naozaj ideAntony Blinken a Sergej Lavrov si podali ruku, rozhovory však k ničomu neviedli. Foto - TASR/APČech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to boloArnold Schwarzenegger a Roman Anton ako jeho osobný strážca počas plavby na Vltave. Foto - archív R. A.Občianska vojna: niektoré predpoklady na jej vypuknutie spĺňa aj SlovenskoAmerickí ultranacionalisti z hnutia Proud Boys. Foto - TASR/APAko na Orave vyrástla malá slovenská IKEA. Predajca nábytku rodiny Kondelovcov má už vyše 50-miliónové tržbyFoto N - Tomáš BenedikovičÍrsky reportér: Vražda Írov šokovala, ale neznenávideli preto Slovákov. Scéna pred súdom ma prekvapilaFoto - TASR/APNewsfilter: Ak je pravda, čo tvrdí nový šéf NAKA, malo by to stačiť na rozpustenie inšpekcieSvetový newsfilter: Aj Biden očakáva, že Putin zaútočí, Američania hovoria aj o konkrétnom termíneFoto - TASR/APPsychologička radí, ako u detí pestovať zdravé sebavedomie: Nesnažte sa spraviť z dieťaťa niekoho, kým nie jeJana Račková Vyskočil. Foto - archív J. R. V.Virálne video so Soňou Pekovou nedokazuje, že booster nechráni. Škótske údaje o hospitalizáciách a úmrtiach hovoria opakZaočkovaná škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Foto – TASR/APPovinná aplikácia pre športovcov na olympiáde v Číne je taká deravá, že Holanďania svoje mobily zničiaIlustračné foto - Mr. RobotMá 30, je kapitánom Neapola, no odchádza do Kanady. Po Hamšíkovi si chce na záver kariéry zarobiť aj InsigneHamšík a Insigne v roku 2018. Foto - TASR/APŠtát vie o 9 000 ľuďoch, ktorí nepriznali daň z predaja bytu, pardon na pokutu platí do konca februáraFoto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:03Toy nemusí byť posledný nový album Davida BowiehoVčera PM:22Spider-Man: Bez domova ako provaxerský pandemický trhákVčera PM:22Americký politológ: Naša diplomacia by mohla byť niekedy realistickejšia. Biden nemôže spraviť oveľa viacVčera PM:57Starý otec založil v Liptovskom Mikuláši rafinériu liehu, pred fašistami sa ukrývali v jaskyni, Peter Stark ušiel do USAVčera PM:13Platiť vyššie odvody sa pracujúcim invalidom vyplatí, len ak sa dožijú penzie Včera PM:18Poslednou šancou pre strážske Chemko má byť Rus, ktorý už bol pri jednej nevydarenej záchraneVčera PM:13Košický newsfilter: Opitú gynekologičku súd nepotrestal, smie ďalej ordinovať Včera PM:01Írsky reportér: Vražda Írov šokovala, ale neznenávideli preto Slovákov. Scéna pred súdom ma prekvapilaVčera PM:28Pubertu mala ešte chlapčenskú. Transrodová plavkyňa láme v USA rekordy aj definíciu férovostiVčera AM:43Tma v okolí bola dva a pol dňa, svet pozoroval modrý mesiac. Výbuch Krakatoy bol „prvou globálnou katastrofou“Včera AM:32Nedeľná nekázeň: Trpezlivo začínať odznovaVčera AM:45Štát vie o 9 000 ľuďoch, ktorí nepriznali daň z predaja bytu, pardon na pokutu platí do konca februáraVčera AM:02Povinná aplikácia pre športovcov na olympiáde v Číne je taká deravá, že Holanďania svoje mobily zničiaVčera AM:00Žiadny hráč Realu nemá viac trofejí, no jeho meno zrejme nepoznáte. A on pre kritiku nespával02.00 PM:52High 5ive: Veľa práce, málo slávy. Fascinujúci svet vedeckej ilustrácie02.00 PM:19Rozhovor Lavrova s Blinkenom sa skončil predčasne a Rusku priniesol to, čo chcelo: nič. O čo Kremľu naozaj ide02.00 PM:25Václav Mika: Kandidatúru na riaditeľa RTVS vylučujem02.00 PM:00Newsfilter: Ak je pravda, čo tvrdí nový šéf NAKA, malo by to stačiť na rozpustenie inšpekcie02.00 PM:48Čo už je akvapark, čo ešte kúpalisko a kto sa kam môže ísť kúpať? Hygienici vysvetľujú nové pravidlá02.00 PM:30Na Slovensku už omikron dominuje, na čo sa pripraviť na vrchole vlny02.00 PM:02Chuť a čuch už nestratíte, ako sa pri omikrone menia príznaky a ako ho zvládnuť doma02.00 PM:36Už rok a pol sú vysokoškoláci, ale ešte ani raz neboli riadne v škole. Traja študenti opisujú vysokoškolský život z detskej izby02.00 PM:02Profesor (a Alica) v krajine zázrakov02.00 PM:52Nechceme dohodu s USA? Tak kúpme vetrone a valašky (udalosti týždňa)02.00 PM:33Ak si nepomôžu slovenskí Maďari sami, mali by to urobiť Slováci02.00 PM:29Má 30, je kapitánom Neapola, no odchádza do Kanady. Po Hamšíkovi si chce na záver kariéry zarobiť aj Insigne02.00 PM:16MediaBrífing: Europarlament schválil prísne pravidlá pre veľké internetové firmy02.00 PM:02Prezidentka sa mýli02.00 PM:59Občianska vojna: niektoré predpoklady na jej vypuknutie spĺňa aj Slovensko02.00 PM:36Virálne video so Soňou Pekovou nedokazuje, že booster nechráni. Škótske údaje o hospitalizáciách a úmrtiach hovoria opak