Branislav Gröhling

Minister školstva (SaS)

Slovenská komora učiteľov odovzdala vláde vizitky 190 učiteľov, ktorí odišli zo školstva pre nízke platy. Podľa komory mal minister školstva Branislav Gröhling vynaložiť väčšiu snahu na to, aby presadil zvýšenie platov. Na konci školského roka hodnotia jeho výkon ako mimoriadne nedostatočný. 

Končí sa školský rok, minister školstva Gröhling (SaS) verí, že september prinesie do školstva inovácie. Ministerstvo plánuje využívať financie z plánu obnovy, v 16 centrách podpory učiteľov začnú pôsobiť mentori, personál škôl posilnia o ďalších 600 asistentov. Školský rok končí okolo 708-tisíc žiakov, nový sa začne 5. septembra.

Ministerstvo školstva zavádzalo, keď tvrdilo, že tohtoroční maturanti dosiahli lepšie výsledky ako ich predchodcovia z roku 2019. Vo veľkom porovnaní maturít od roku 2019 sme objavili školy, ktoré sa po pandémii výrazne zhoršili, riaditelia za tým vidia online vyučovanie. Pri výraznej väčšine škôl neprišlo k veľkým výkyvom, školy dobré v roku 2019 si zväčša udržali úroveň a naopak.

SaS tvrdí, že podporuje krúžkovné, ktoré je aj v programovom vyhlásení vlády, podľa strany treba však riešiť hlavný čas v triedach a nie voľnočasové aktivity. „Poďme sa rozprávať o tom, či nemáme zmysluplnejšie čerpanie financií,“ povedal minister školstva Gröhling.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) sa prihovára poslancom, aby nehlasovali za prelomenie prezidentkinho veta na sociálny balíček. „Dnes sa rozhoduje o tom, či vyhodíme 1,2 miliardy na zbrklé, nedomyslené a nerealizovateľné nápady Igora Matoviča,“ píše Gröhling na facebooku.

Návrh zákona Igora Matoviča nikto nevidel, povedal minister školstva Branislav Gröhling. Ide o návrh, v ktorom spojil zvýšenie daní so zvýšením platov. Gröhling tvrdí, že nevie, aké presné sumy Matovič navrhoval, pretože návrh nevideli.

Podľa ministra školstva Gröhlinga nie je otázka zvyšovania platov učiteľov uzatvorená. Minister sa chce ešte stretnúť s premiérom Hegerom, podľa neho ešte nie je jasné, či sa pridá aj minister financií Matovič.

Igor Matovič navrhoval ušetriť peniaze v školstve aj zrušením 9. ročníka, tvrdí Branislav Gröhling, ktorý s návrhom nesúhlasí. „Odmietam takýmto spôsobom destabilizovať školstvo iba preto, lebo minister financií znova prišiel s vysnívaným návrhom bez toho, aby počúval iné argumenty.“

Minister školstva Gröhling je presvedčený, že ak by prijal Matovičov návrh a súhlasil s vyššími daňami za vyššie platy učiteľov, minister financií by chcel rozhodovať aj o prerozdelení peňazí učiteľom. „Je to v štýle: niečo si presadím a posuniem sa ďalej. Sú to atómovky Igora Matoviča, ktoré ničia vzťahy a všetko okolo,“ hovorí.

Minister školstva nechce súhlasiť so zvyšovaním daní z tabaku či alkoholu, aby Igor Matovič zvýšil aj platy učiteľov. Podľa neho sa peniaze pre školstvo dajú nájsť v nadvýbere daní. „My tu peniaze máme a potrebujeme podpis jedného človeka. Ale ten si povedal, že nie, že on si ide robiť divadlo, lebo sa v ňom dobre cíti.“

Matovič nemá rád túto koalíciu. Chce robiť veci iba tak, ako si ich vysníval, hovorí v rozhovore Branislav Gröhling. Minister školstva je presvedčený, že učiteľom nakoniec zvýšia platy. „Len predtým musíme pretrpieť dva týždne divadla a protestu. A keď potom budeme všetci dobičovaní a pohádaní, potom príde to rozhodnutie.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Gröhlinga mrzí, že Matovič si opäť robí z učiteľov rukojemníkov a z platov učiteľov robí divadlo, aby zakryl rozvrat verejných financií. Podľa jeho slov by stačilo nerobiť unáhlené balíčky za 1,3 miliardy eur a už teraz mohli byť platy o desať percent zvýšené.

Sme v permanentnej koaličnej kríze, sme talianske manželstvo, ktoré však doručuje výsledky, hovorí líder OĽaNO Igor Matovič po rokovaní vlády. Odmietol, že by jeho balíček opatrení nemal finančné krytie, a kritizuje predsedu SaS Richarda Sulíka a ministra školstva Branislava Gröhlinga za to, že sa podľa neho nezasadzujú za zvyšovanie platov učiteľov a zdravotných sestier.

Veronika Remišová (Za ľudí) tvrdí, že minister školstva Branislav Gröhling je slabý minister, keď nevie presadiť vyššie platy vo svojom rezorte. Tvrdí, že líder SaS Richard Sulík sa „hádzal o zem“ pri otázke dane z ruskej ropy, ale zástupcovia SaS neboli takí rázni pri hľadaní zdrojov na vyššie platy učiteľov.

Minister školstva reaguje na to, že Igor Matovič chce protestovať s učiteľmi za vyššie platy. „Za čo pôjde protestovať minister financií? Stačí jeden jeho podpis, aby uvoľnil peniaze. Je to iba o nejakom divadle,“ povedal Gröhling.

Branislav Gröhling tvrdí, že SaS musí ostať v koalícii, pretože je jediná rozumná strana, ktorá sa správa zodpovedne. „My dokážeme zachrániť atómové bomby Igora Matoviča,“ povedal. Nechcel komentovať fakt, že balíček môže prejsť s podporou extrémistov.

Podľa Branislava Gröhlinga by sa mal minister financií Igor Matovič zodpovedne pozerať na rozpočet. „A nie bezhlavo míňať peniaze na lotérie a testovanie. A teraz sa prišlo na to, že, aha, nemáme peniaze,“ povedal podpredseda SaS.

Branislav Gröhling (SaS) si myslí, že ostatní koaliční partneri, ktorí chceli odchod Fica z vlády, teraz robia všetko pre jeho návrat. Podľa neho to robia podporou populistických opatrení v protiinflačnom balíčku. (expres)

Minister školstva Branislav Gröhling kritizuje voľnočasové poukazy, ktoré navrhuje Igor Matovič. Vraví, že pokiaľ štát nemá vyriešený hlavný školský čas, je to hazardovanie s peniazmi. Zákon je podľa neho napísaný tak, že hocikto môže po vyučovaní učiť deti čokoľvek. „Podporím to, pokiaľ budeme mať vyriešený hlavný čas v školách. Dobre zaplatených učiteľov.“

Minister školstva Branislav Gröhling kritizuje Matovičove návrhy aj počas rokovania vlády. „400 miliónov eur na krúžky sa našlo, ale to, že naše deti nemá kto učiť matematiku, nikoho nezaujíma,“ napísal na Facebooku a zdieľa to aj SaS.

Za tejto vlády sa platy učiteľov zvýšili len o tri percentá, čo je v porovnaní s predošlými vládami jeden z najhorších výsledkov. „Ich politické tančeky nás nezaujímajú. Sú najhoršou vládou, čo sa týka školstva,“ tvrdí prezident Slovenskej komory učiteľov.

Učiteľské odbory chystajú 15. júna protest v Bratislave, potom sľubujú aj štrajky. Ministri Gröhling a Matovič, ktorí sa viac ako polrok nedokážu dohodnúť na zvýšení platov učiteľov, chcú protestovať spolu s učiteľmi. „Takto sa chcú vyhnúť zodpovednosti. Ich spory mi pripomínajú telenovelu,“ hovorí učiteľ Vladimír Crmoman.

Učitelia majú reformu uskutočňovať za nižšie platy, píše Juraj Hipš. „Ak minister školstva skutočne bojuje za zvýšenie učiteľských platov, mali by sme teraz počuť aj silnú podporu od jeho straníckeho šéfa.“

Branislav Gröhling bude na najbližšom kongrese SaS za to, aby strana vylúčila povolebnú spoluprácu s Hlasom. V súčasnosti platí, že SaS odmieta spoluprácu so Smerom a fašistami.

Minister školstva tvrdí, že už diskutoval o rozpočte na budúci rok. Chcel by pre učiteľov zvýšenie platov o 10 %, ktoré sa mu minulý rok nepodarilo presadiť.

Počty ukrajinských detí na Slovensku sa rátajú už v tisícoch, povedal minister školstva Branislav Gröhling. Presné čísla zatiaľ rezort školstva nepozná, podľa ministra sa ich počet za posledný týždeň rapídne zvýšil.

Maturity sa tento rok nezrušia a prebehnú štandardne, oznámil minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Jedinou zmenou bude, že stredoškoláci budú mať o 15 minút viac času pri písomnej maturite. Na ústnych maturitách by mali riaditelia škôl otázky upraviť tak, aby zohľadnili dištančné vyučovanie.

Na prešovskú školu s vyučovacím jazykom ukrajinským sa prihlásilo už 40 žiakov z Ukrajiny, vraví minister školstva Branislav Gröhling. Zatiaľ ukrajinskí rodičia hlásia deti do školy iba v Prešove, v iných regiónoch ich žiadosti ešte nezaznamenali.

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Vláda schválila nákup piatich miliónov kusov antigénových testov, ktoré sú určené na testovanie školákov.

Branislav Gröhling povedal, že by sa nemalo pokračovať so znižovaním dotácií smerom k vysokým školám. Minister školstva sa v nasledujúcich týždňoch plánuje v tejto súvislosti stretnúť s premiérom Eduardom Hegerom aj ministrom financií Igorom Matovičom.

Okolo 800 škôl nedodávalo rezortu školstva kompletné čísla o tom, ako rodičia využívajú samotesty, povedal minister Gröhling. Obhajuje tým pravidlo, že ďalšiu várku samotestov dostanú len tie školy, ktoré vykážu aspoň polovicu použitých testov.

Vysokoškolskí študenti budú môcť chodiť prezenčne do školy iba v režime OP. Minister školstva Branislav Gröhling odporúča, aby vysokoškoláci boli prezenčne v školách a dali sa zaočkovať. „Ak máme otvorené základné a stredné školy, nevidím absolútne žiadny dôvod, aby boli vysoké školy na vzdelávaní online,“ dodal.

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga sa treba pripraviť na to, že pre omikron vypadne zo škôl veľa učiteľov, ktorí budú v karanténach. Práve preto bude musieť mnoho škôl prejsť na dištančné vyučovanie.

Do školy v Miloslavove, kde došlo k napadnutiu 11-ročného dievčaťa, nastupuje krízový tím zložený zo psychológov. S učiteľmi majú konzultovať, čo sa stalo a ako zvládnuť tému šikany v triedach. Následne bude krízový tím hovoriť o situácii v každej triede, informoval minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Branislav Gröhling povedal, že v roku 2022 sa bude naďalej snažiť presadiť výraznejšie zvýšenie platov učiteľov. „Myslím si, že po zdravotníkoch sú tí druhí v línii, ktorí najviac pociťovali celé toto obdobie v rámci pandémie,“ uviedol. (tasr)

Koncom roka 2022 môže chýbať v školstve až 1300 učiteľov, vyplýva z výpočtov Inštitútu vzdelávacej politiky. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga je systémovým riešením zvýšenie platov učiteľov. „Na čo potrebujeme prostriedky od ministerstva financií,“ povedal. (tasr)

Naživo: Minister školstva Branislav Gröhling

O návrate žiakov do škôl bude ministerstvo školstva informovať po sviatkoch. Branislav Gröhling tvrdí, že ešte prebiehajú stretnutia v rámci rezortu zdravotníctva, a verí, že od 10. januára 2022 sa vrátia k školskému semaforu.

Minister školstva Branislav Gröhling si myslí, že onlinové maturitné skúšky tento školský rok nebudú, ako dôvod uviedol pandémiu. To, že by sa maturity mohli uskutočniť online v roku 2022, spomínal minister ešte na jeseň 2020.

Konzílium odborníkov sa po kritike ministra školstva zastalo regionálnych hygienikov, ktorí zatvárajú v okresoch školy. „Regionálni hygienici poznajú situáciu na lokálnej úrovni a je ich povinnosťou a poslaním prijímať všetky opatrenia potrebné na záchranu ľudských životov, vrátane krátkodobého preventívneho prerušovania prezenčnej výučby,“ zverejnilo v stanovisku Konzílium odborníkov.

Od pondelka bude zavretý druhý stupeň základných škôl a stredné školy aj v okresoch Bardejov, Spišská Nová Ves a Gelnica, rozhodli o tom tamojší regionálni hygienici. Na Slovensku pristúpili k takémuto plošnému obmedzeniu škôl už zhruba v tretine okresov. Dokopy sú už takto školy zavreté v 27 zo 79 okresov.

Naživo: Minister školstva Branislav Gröhling po rokovaní vlády

Minister Gröhling pripravuje pre svojich nástupcov atómový kufrík na univerzity, tvrdí v komentári Miroslav Lysý. „Predkladaná novela nie je bájnym rakúskym modelom, ale skôr návratom k normalizovanému školstvu z 80. rokov.“

Minister školstva Branislav Gröhling kritizuje regionálne hygieny za plošné zatváranie škôl v okresoch. „Ak je na škole zlá situácia, RÚVZ ju môže zatvoriť. To má svoju logiku. Aktuálne sa ale deje opačný extrém. RÚVZ zatvárajú všetky školy v okrese. Bez ohľadu na to, či je na škole dobrá alebo zlá situácia.“

Minister školstva Branislav Gröhling odmieta návrhy na zatváranie škôl. „Naše údaje zo školstva a údaje z NCZI jasne ukazujú, že nemôžeme tvrdiť, že školy sú celoplošne ohniskami. 1,6 % žiakov je pozitívnych, 83 % sa učí prezenčne. Máme školy, kde doteraz bolo zatvorených len pár tried. Nemôžeme tvrdiť, že každá jedna ZŠ aj SŠ je ohniskom.“

Aliancia stredoškolákov vyzýva ministra Gröhlinga, aby počúval odborníkov a rozhodol o krátkodobom zatvorení škôl. „Jeho rozhodnutie môže mať katastrofálny dopad, ak nie na naše zdravie, tak na zdravie našich rodičov a starých rodičov.“

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) sa ešte nechce vyjadrovať k tomu, či sa pri trojtýždňovom lockdowne zatvoria aj školy. Podľa neho to bude predmetom rokovaní koaličnej rady aj straníckeho poslaneckého klubu. „Budem však robiť všetko pre to, aby školy zostali otvorené pri dodržaní všetkých preventívnych opatrení čo najdlhšie,“ dodal Gröhling.

Branislav Gröhling povedal, že je na mieste sprísnenie opatrení aj otázka povinného očkovania napríklad starších ľudí. „Riešenie nie je zatvoriť všetko na mesiac a dúfať, že koronavírus niekam odíde. Ak aj po mesiaci bude zaočkovanosť Slovenska len 46 percent, vrátime sa tam, kde sme aj boli. Riešením nie je ani zatvoriť školy,“ uviedol minister školstva (SaS).

Ak chce ministerstvo školstva zvýšenie platov učiteľov, môže navrhnúť zdroj financovania, reaguje ministerstvo financií. Návrh rozpočtu so zvyšovaním platov nepočíta, minister školstva Branislav Gröhling hovoril, že by chcel nárast o zhruba 5 %.

Nové na Dennikn.sk

07:17Pekár Mykola Nevrev: Každý chlieb si zaslúži úctu, aj ten zo supermarketu 07:00Nitra dodala na draft Nemca aj Sýkoru. Iná liga a iný tím by im tak nemuseli pomôcť, hovorí tréner Stavjaňa 06:40Ekonomický newsfilter: Inflácia dáva, ale aj berie, a tak z daňových nadpríjmov na balíček nezostane 06:00300 slov z Tour: Sagan vzdoroval minútu. Ako van Aert za 97 sekúnd roztrhal pelotón na šalátVčera 14:28Nikdy mi to neprišlo na um. Pápež František sa nateraz abdikovať nechystáVčera 14:12Billie Jean Kingová: Tenis je rigidný. Potrebujeme Netflix a menovky na chrbtochVčera 14:11Kollárových prvých 20-tisíc bytov môže postaviť developer, ktorého Matovič spájal s Počiatkom a GlváčomVčera 14:00Krypto objíma Veľkého brataVčera 13:18Správy z detských ihrískVčera 12:44Mám ísť na festival, keď sa začína nová vlna covidu? A čo si zistiť pred dovolenkou? Ako dlho som infekčný? (otázky a odpovede)Včera 12:38Zdá sa, že Nick Cave uzavrel jednu dôležitú etapu života. A teraz je čas na Bad SeedsVčera 12:28O festivale Pohoda sme dlho ani nevedeli, že sa chystá, hovoria Marián Kaščák starší a mladšíVčera 11:26Múčne červy, kvety begónie alebo tarantuly. Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie než tradičné jedlá, vraví vedkyňaVčera 10:55Týždeň v zdraví: Viete, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke? Znamená skleróza multiplex vyššie riziko ťažšieho priebehu covidu-19?Včera 10:55Týždeň v zdraví: Ako súvisí pitie kávy so zdravím obličiek?Včera 09:00Odborník Karas vysvetľuje, ako môžu tri covidy ovplyvniť Sagana na Tour: Je to brutálny nezmar, no toto neradno podceňovaťVčera 08:03Riaditeľ SND Drlička: Pozorujem, že ľudia sa v politike jednoducho zbláznia (+video)Včera 06:00300 slov z Tour: Bol šprint van Aerta so Saganom naozaj čistý? Také veci sa stávajú, hovorí expert00.00 21:54Zverejnili finalistov ocenenia CE ZA AR. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru00.00 18:58Newsfilter: SaS možno dopraje Matovičovi ešte posledné leto00.00 18:36Danglár: Novodobá hlaholika00.00 18:06Spoločnosť introvertov podceňuje. Aj ja som bol závislý od túžby stať sa extrovertom, hovorí konzultant Oto Kóňa00.00 17:43SaS je blízko ultimáta na odchod Matoviča, v stredu z koalície zrejme neodídu00.00 16:56Graf dňa: Z dvoch miliárd z daní navyše na Matovičov balík nezostane, štátu rastú pre infláciu aj výdavky00.00 16:38Letáky reťazcov sa už zmenili, malé fotky slovenských potravín nahradil písomný oznam00.00 16:29Tenis je v dobrých rukách, ukázal zápas budúcich hviezd Sinnera a Alcaraza. Hlavne v porovnaní s fraškou ich starších kolegov00.00 16:27Demokrati majú problém. Bidena a jeho dvojku ľudia voliť nechcú, no nikoho lepšieho nemajú00.00 15:44Pre vojnu rapídne schudol a zdevastovali mu dom. Ukrajinský šampión opustil armádu, aby sa pripravil na obhajobu titulu00.00 15:11Cyrilo-metodská tradícia je mýtus00.00 15:03Jazdec sa kĺzal dole hlavou po asfalte. „Svätožiara“ opäť zachraňovala jazdca formuly 1