Ivan Korčok

Minister zahraničných vecí (SaS)

Peter Pellegrini teraz neuvažuje o prezidentskej kandidatúre, ale do budúcnosti ju úplne nevylúčil. Podľa prieskumu pre Markízu by predseda Hlasu v druhom kole porazil Roberta Mistríka, Roberta Fica aj Ivana Korčoka. Ak by bol Korčok v druhom kole s Ficom, výsledok by bol zrejme tesný.

Minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský považuje Ivana Korčoka za dobrého kandidáta na prezidenta. „Je to názorovo a hodnotovo konzistentný človek. Nie je to diplomat, ktorý pôsobil v medzinárodných organizáciách, bol súčasťou slovenskej zahraničnej služby a vždy obhajoval slovenské záujmy najlepšie, ako vedel. A myslím si, že to vedel robiť na špičkovej úrovni.“

V ohlasoch na kandidatúru Ivana Korčoka sa objavili aj komentáre o tom, že za ním nestojí nijaký veľký príbeh, píše Martin Bútora a v komentári s touto tézou polemizuje. „Obhajovať demokraciu, ochranu ústavnosti či príslušnosť Slovenska k Západu je verejnosti ťažšie pretlmočiť.“

Prezidentský kandidát Ivan Korčok reagoval na Milana Majerského (KDH): „Nazvať človeka pliagou je hrubý faul! Hrubý faul aj v politike, kde sú mantinely nastavené veľmi široko, a detto aj v kampani, kde sa, bohužiaľ, rúbe hlava nehlava.“

Smer nepodporí v prezidentských voľbách Ivana Korčoka. Robert Fico neoznámil, koho podporia, ale o bývalom ministrovi zahraničia Jánovi Kubišovi povedal, že je skúsenejší kandidát ako Korčok. (ta3)

Lepší kandidát ako Korčok už nebude, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Sme síce len na začiatku, no nebojme sa povedať nahlas to, čo je zrejmé na prvý pohľad – že v miere pripravenosti, skúseností a zároveň hodnotovej vybavenosti je dobrý kandidát a lepší už ani nebude. Otázka teraz znie, či Slovensko môže mať toľko šťastia aj do tretice.“

Prezidentka Zuzana Čaputová sa teší z každého demokratického kandidáta na prezidenta, ktorý zdieľa rovnaké hodnoty ako ona. Preto sa teší aj z kandidatúry Ivana Korčoka. Uviedla to v nemeckom Magdeburgu, kde si prevzala Cenu cisára Otta.

Strana Aliancia nechce komentovať kandidatúru Ivana Korčoka, v prezidentských voľbách chce mať vlastného kandidáta. Podľa podpredsedu strany Szabolcsa Mózesa sa Korčok nemôže považovať za autentického kandidáta iba preto, že opakuje „proeurópske lózungy“. Šéf Mosta-Híd László Sólymos považuje Korčoka za skúseného a pripraveného kandidáta. (napunk)

OĽaNO ku kandidatúre Ivana Korčoka píše, že ju víta, no dúfa, že si voliči budú môcť vybrať z viacerých dobrých kandidátov. Od budúceho prezidenta hnutie očakáva, že nebude odtrhnutý od reality a bude zastupovať záujmy všetkých, nielen svojich obľúbencov.

Ivan Korčok tvrdí, že nerokoval s predstaviteľmi politických strán o podpore a bude sa držať ďalej od kampane pred parlamentnými voľbami. „Slovensko dlhé roky prešľapovalo na mieste, musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa vymanili zo stagnácie,“ povedal pri ohlásení kandidatúry v Banskej Bystrici.

Ivan Korčok oficiálne oznámil kandidatúru za prezidenta. Exminister zahraničných vecí bude občianskym kandidátom a začína zbierať potrebných najmenej 15-tisíc podpisov.

Foto - TASR

Prieskumy z posledných mesiacov naznačujú, že Ivan Korčok má v prezidentských voľbách šancu. Augustový Ipsos ukázal, že exministra by „určite volilo“ už niečo vyše 11 % voličov, „jedným z kandidátov“ by bol pre ďalšiu pätinu respondentov. V druhom kole by mohol poraziť Roberta Fica, s Petrom Pellegrinim by to bolo ťažšie.

Ivan Korčok bude kandidovať za prezidenta. Informuje o tom SME, podľa ktorého to oznámil na svojom webe ivankorcok.sk. Stránku medzičasom vypli, Korčok ohlásil tlačovú konferenciu na 10.30 h.

Ivan Korčok v stredu oznámi, že bude kandidovať za prezidenta. Jeho rozhodnutie je zásadné aj vzhľadom na septembrové voľby, píše v Newsfiltri Monika Tódová. Ak by totiž po nich vládol Robert Fico, pre krajinu bude nesmierne dôležité, aby sa stal prezidentom človek pripravený aj na to, čo zažívali v úrade od vládnej moci Michal Kováč alebo Andrej Kiska. „S Ficom sa aj v tomto vrátime hlboko do minulosti. Je dobré, že si to Korčok uvedomuje a má odvahu aj na takýto potenciálny zápas o demokraciu.“

Bývalý politik a diplomat Peter Weiss nebude kandidovať v prezidentských voľbách, keďže by „musel ohýbať svoje sociálnodemokratické hodnoty aj osobné morálne zásady“. Ivan Korčok oznámi svoje rozhodnutie v stredu.

Po prezidentke, premiérovi a predsedoch Smeru a Hlasu je piatym najpopulárnejším politikom Ivan Korčok, ktorý dnes v aktívnej politike nie je. Bývalý minister zahraničných vecí zvažuje kandidatúru na prezidenta, svoje rozhodnutie sľúbil oznámiť do konca augusta. Od mája v Ipsose narástol o takmer šesť percentuálnych bodov, v auguste mu dôverovalo vyše 28 percent voličov.

Ivana Korčoka by za prezidenta chceli najmä voliči Progresívneho Slovenska, SaS a OĽaNO. Roberta Fica by okrem voličov Smeru chceli aj voliči SNS a Republiky, menej voliči Hlasu. A Petra Pellegriniho by volili najmä voliči Hlasu a Smeru, výrazne ho odmietajú napríklad aj voliči Republiky, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N.

Ivan Korčok získava po rozhodnutí Zuzany Čaputovej nekandidovať nových voličov, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. V druhom kole by porazil Roberta Fica, no Petra Pellegriniho zrejme nie.

Video: V závere debaty prezidentky Čaputovej na Pohode sa moderátor spýtal, či v trojici možných prezidentských kandidátov – Ján Kubiš, Peter Weiss a Ivan Korčok – má svojho favorita. „Neviem, či všetci ohlásili svoju kandidatúru, ale minimálne v tom jednom prípade dúfame. Takže áno,“ reagovala.

Slovensko po voľbách nevypadne zo slobodného sveta, vyhlásila prezidentka na Pohode, kde podporila kandidatúru Ivana Korčoka. „Slovensko ste aj vy – ľudia, ktorí tu ste a ktorých stretávam v rôznych kútoch našej krajiny. Slovensko kompetentné, spôsobilé. Som ďaleko od tejto skepsy.“

Prezidentka Čaputová na Pohode. Foto N - Vladimír Šimíček

Prezidentka Zuzana Čaputová nepriamo podporila Ivana Korčoka v tom, aby kandidoval za prezidenta. Novinár Štefan Hríb sa jej spýtal, či z trojice Ján Kubiš, Peter Weiss a Ivan Korčok má svojho favorita. „Neviem, či všetci ohlásili svoju kandidatúru, ale minimálne v tom jednom prípade dúfame. Takže áno,“ reagovala.

Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok oznámi svoje rozhodnutie, či bude kandidovať za prezidenta, do konca augusta. Na diskusii Aktualít na Pohode povedal, že kandidatúru naďalej zvažuje.

Najvyšší prezidentský volebný potenciál má Peter Pellegrini, ukázal prieskum Focusu pre Markízu. Predsedu Hlasu by určite alebo možno volilo dokopy 41 % opýtaných. Za ním nasleduje s 34 % Ivan Korčok, tretí s 32 % je Maroš Žilinka.

Ivan Korčok hovorí, že o migrácii sa tu nevedie vecná diskusia. Upozorňuje, že povinné kvóty sú dnes mŕtvy projekt. „Na Slovensku nikto nehovorí, že minca má dve strany. Jedna je to, ako sa vyrovnať s fenoménom migračného tlaku, ktorý tu bol, je a bude. Druhá strana je, že krajiny, ktoré chcú vidieť solidaritu, hovoria, že ak si nepomôžeme, bude po schengene.“

Ľudia ako Robert Fico vždy mlčia, keď sa im rozsype argumentácia, hodnotí Ivan Korčok ticho počas Prigožinovej vzbury voči ruskému veleniu. „Mlčali aj pri napadnutí Ukrajiny. Hrajú na to, že ľudia si nepamätajú, napríklad, ako týždeň pred inváziou vypúšťali holubice mieru. Oni sa skonsolidujú.“

Vyrušuje ma stav porazeneckej nálady, hovorí o parlamentných voľbách Ivan Korčok, ktorý zvažuje prezidentskú kandidatúru. „Neberte to ako naivné potláčanie reality, ale ja verím občanom, že 30. septembra budú zvažovať, o čo ide. Ja si myslím, že vo voľbách ide o to, či prijmeme pozvánku do minulosti alebo sa pozrieme na to, kde sme a či a ako krajinu pohnúť dopredu.“

Ivan Korčok zvažuje pri rozhodovaní o prezidentskej kandidatúre tri základné faktory – dopyt po jeho osobe, financie na kampaň a čo by to bolo za životnú zmenu. „Toto sú tri veci, kde sa nechcem pomýliť ani sám pred sebou, ani pred mojou rodinou a ani pred verejnosťou,“ vraví v rozhovore s tým, že jeho zvažovanie nebude trvať mesiace.

Ak Ivan Korčok ohlási kandidatúru na prezidenta, podľa Ľudovíta Ódora „to bude jeden z voliteľnejších kandidátov“. Premiér v relácii Na telo plus priznal, že o rozhodnutí Zuzany Čaputovej nekandidovať vedel „pár dní dopredu“, než to oznámila.

Ivan Korčok si takticky vypýtal čas, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Bývalý minister zahraničných vecí zatiaľ oficiálne nič neoznámil, ak tak aj urobí, jeho víťazstvo nebude isté. Ale niet pochýb, že by išlo o kandidáta i prezidenta, ktorý by hodnotovo nadviazal na svojich predchodcov Andreja Kisku a Zuzanu Čaputovú. A tí, ktorí proti nim bojovali, by tentoraz dostali silného súpera.“

Sme rodina by určite podporila Ivana Korčoka v kandidatúre na prezidenta, „pokiaľ by bol jediný kandidát“. Podľa Borisa Kollára je pre jeho hnutie príliš liberálny, a preto by mu viac vyhovoval konzervatívnejší kandidát.

Ivan Korčok, ktorý zvažuje kandidatúru na prezidenta, sa drží vysoko v rebríčku popularity, v júnovom prieskume bol šiesty. Podľa aprílového prieskumu Ipsosu pre Denník N by mal šancu poraziť Fica, no prehral by s Pellegrinim.

Ivan Korčok bude zvažovať prezidentskú kandidatúru. Vyhlásil, že nepočítal s tým, že Zuzana Čaputová nebude znovu kandidovať. „Je to pre mňa nová situácia,“ povedal. Dátum, dokedy sa chce rozhodnúť, zatiaľ nepozná.

Bookmakeri stávkovej spoločnosti Tipsport vypísali kurzy na prezidentské voľby, favorizujú Ivana Korčoka. Jeho kurz je 1,9, za jedno stavené euro teda aktuálne tipujúci môžu vyhrať 1,90 eura. Nasledujú Peter Pellegrini, Robert Mistrík, Robert Fico a Ján Kubiš. Nikto z tohto zoznamu však oficiálne kandidatúru neohlásil.

Komentátori Denníka N debatujú, ako ovplyvní prezidentkino rozhodnutie nekandidovať parlamentné voľby. Monika Tódová sa v podcaste V redakcii rozprávala so šéfredaktorom Matúšom Kostolným a komentátorom Romanom Patajom aj o tom, či môže prezidentka vyhorieť a či Ivan Korčok dokáže vyhrať prezidentské voľby.

Možno sa otvára príležitosť pre kandidatúru Ivana Korčoka, reagovala predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová na rozhodnutie Zuzany Čaputovej. Dúfala, že prezidentka bude opätovne kandidovať, no jej rozhodnutie rešpektuje.

Ivan Korčok si aj po deviatich mesiacoch po odchode z vlády udržiava pomerne vysokú mieru dôvery, v rebríčku dôveryhodnosti je šiesty za Čaputovou, Pellegrinim, Ódorom, Ficom a Kollárom. Dôverujú mu najmä voliči PS, SaS a Demokratov.

KDH bude mať svojho prezidentského kandidáta, povedal predseda Milan Majerský. Podľa Borisa Kollára by bol Ivan Korčok dobrým kandidátom, problém s ním by nemalo ani Progresívne Slovensko.

Ivan Korčok sa zatiaľ nechce vyjadrovať k svojej prípadnej kandidatúre na prezidenta, počkať chce na stanovisko Zuzany Čaputovej. Prezidentka sa vážne zaoberá myšlienkou, že nebude kandidovať, rozhodnutie oznámi budúci týždeň.

Ivan Korčok nebude kandidovať za prezidenta, ak by kandidovala Zuzana Čaputová. Očakáva, že prezidentka do volieb pôjde, a plánuje jej vyjadriť podporu.

Ivan Korčok nevidí svoje miesto na kandidátke nejakej strany v parlamentných voľbách. „Téma väčšieho spájania je za nami. Podmienky na Slovensku nedozreli na to, aby tu vznikol nejaký väčší subjekt. Rozprávali sa so mnou všetci a takmer vôbec sa nedebatovalo o obsahu. Rázsochy sú väčší problém krajiny ako to, či sa spojí ten alebo onen,“ povedal v Na telo Plus. (tvnoviny.sk)

SaS podľa Richarda Sulíka viedla s Ivanom Korčokom dlhé debaty o jeho politickej budúcnosti. „Korčok ponuku dostal, Korčok ponuku odmietol,“ povedal v debate Denníka N. Rokovania sú uzavreté.

Protikandidát, sa nájde, nebojte sa. Zjavne ešte nenastal čas, hovoril Richard Sulík po opätovnom zvolení za lídra SaS. Ivan Korčok napriek pozvaniu na kongres strany neprišiel.

Ani v okolí prezidentky Zuzany Čaputovej nevedia, či bude opäť kandidovať, hovorí Martin M. Šimečka v diskusii Denníka N Ako zachrániť demokraciu v bratislavskom DPOH. Iba Ivan Korčok má potenciál zopakovať volebný úspech prezidentky, hovorí Marián Leško.

Diskusia Ako zachrániť demokraciu. Foto N - Miro Kern

Shooty: Modla

Táto politika nie je pre Ivana Korčoka, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Ak sa nestane nič mimoriadne, Korčok nebude kandidovať za SaS a ani za inú stranu. Je tiež vysoko pravdepodobné, že nebude kandidovať ani za prezidenta, ak Čaputová oznámi opätovnú kandidatúru. V tejto chvíli a v tomto stupni ohrozenia demokracie je ťažké odhadnúť, či je to správne rozhodnutie a či Slovensko nepotrebuje Ivana Korčoka viac teraz ako o šesť rokov.“

Člen Demokratov Ján Budaj povedal, že predseda strany Eduard Heger rokuje s bývalým šéfom diplomacie Ivanom Korčokom. Či ho presviedča kandidovať za Demokratov, Budaj už nehovoril.

Ivan Korčok nebude lídrom kandidátky SaS v septembrových voľbách. Exminister zahraničných vecí uviedol, že ponuku Richarda Sulíka už odmietol a že na jeho stanovisku sa nič nezmenilo.

Začala sa záchrana SaS. Predsedu vymeniť nevedia, logo a oblečenie áno, píše Monika Tódová v Newsfiltri. „A čo radšej zmenu lídra? Refresh vizuálov strany je pred voľbami dôležitý, ale rozhodujúce napokon môže byť skôr to, či sa im podarí získať na kandidátku Ivana Korčoka.“

Newsfilter: Ivan Korčok by vstupom do politiky mohol rozhádzať figúrky. „Jeho meno neprestáva rezonovať, objavuje sa pravidelne v prieskumoch na popredných priečkach a v zákulisí sa špekuluje, či do politiky predsa len nevstúpi. Vzhľadom na vývoj spájania demokratických síl, pretrvávajúce riziko prepadnutia hlasov a reálnu hrozbu, že SaS sa nedostane do parlamentu, sa nie je čo čudovať,“ píše Filip Obradovič.

Prieskum Focusu: Voľbu novej stredopravej strany, ktorá by vznikla spájaním menších strán, zvažuje 21 % ľudí, z toho len štyri percentá by ju zvažovali určite. Pokiaľ by nový stredopravý projekt vznikol, najviac ľudí by si na jeho čele želalo Eduarda Hegera, ukázal prieskum pre reláciu Na telo.

Zdroj – Na telo TV Markíza

Nové na Dennikn.sk

08:45Firemný newsfilter: Štát oceliarňam najväčšie prianie nesplní a v desiatke najstratovejších firiem najviac mrazí z vodohospodárov 08:35Ako poraziť chronickú prokrastináciu? Odstrániť vyrušenia nemusí stačiť, hovorí psychológ 07:43Starajte sa o svoje zuby a ďasná. Ich stav môže ovplyvniť aj váš mozog 07:34Chýbajú tréningový objem aj motivácia. Kedy je vhodné zrušiť prípravu na maratón 07:29Každý deň som sa musel trikrát pomodliť. Ako rodinné tajomstvo spustilo moje OCD a čo mi nakoniec pomohlo 06:33Ekonomický newsfilter: Dve dobré správy pre ekonomiku a jedna menej dobrá pre veľkú časť voličovVčera 19:56Psychológ Bednařík: Moja mama bola prvá, ktorá mi počas volebnej noci vyčítala, že som zahodil svoj hlasVčera 19:00Volebný newsfilter: Vládu chce zostaviť Fico aj Šimečka, ale rozhodnú Pellegrini a MajerskýVčera 18:02Ukrajinský politológ: Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranouVčera 17:55Porazenými volieb sú aj Maďari. Najpočetnejšia menšina nebude mať zastúpenie v parlamente ani v tomto volebnom obdobíVčera 17:48Strany a ich bašty: Smer obstál aj v Bratislave, OĽaNO ovládlo rómske osady, Danko bodoval tam, kde kedysi KotlebaVčera 17:12Robert Kaliňák je späť a plný energie, v Hlase má veľa dobrých známychVčera 16:43On nás varoval a je pripravený to plniťVčera 16:30PS sa musí pokúsiť zabrániť návratu Fica. Za akúkoľvek cenuVčera 16:06Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľbyVčera 16:05Fico posledné dni ovládol Facebook, zrejme zlákal aj časť voličov RepublikyVčera 15:46Nádeje a obavy z volebných výsledkovVčera 15:44Čo by pre Ukrajinu znamenal Ficov návrat? Odpovedajú Mikloš, Duleba a Milan NičVčera 15:25Pozrite sa, ako volili vaši susedia (+ mapa Slovenska)Včera 15:23Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkostiVčera 14:45Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok voliebVčera 14:36Shooty: ŠikovníciVčera 13:57Zahraničný expert: Smer je spiatočnícky a mali by ho vylúčiť, Slovensko môže dostať na okraj EÚVčera 13:52Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí Mikloško. PS má podľa neho ponúknuť Pellegrinimu post premiéraVčera 13:48Kto sú hlavní porazení vo voľbách: Republika poriadok v štáte neurobí, do parlamentu sa nedostal ani Naď či GyimesiVčera 12:59V Hlase zvažujú, či pôjdu do vlády s predátorom Ficom, za partnera chcú skôr KDH ako SNSVčera 12:35V Progresívnom Slovensku to nechcú vzdať, no vedia, že Pellegrinimu musia dať veľkorysú ponukuVčera 12:17Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscényVčera 12:07Slovensko je po rokoch znovu bez fašistov v parlamente. Premena na antifašistov Republike nevyšlaVčera 10:03Koľko peňazí vyplatí štát stranám: Smer dostane 23 miliónov, peniaze získala aj Republika