Ivan Korčok

Minister zahraničných vecí (SaS)

Slovenské veľvyslanectvo v Kyjive je oddnes opäť funkčné. Počas rokovania vlády to oznámil minister Ivan Korčok. Na našom zastupiteľskom úrade je podľa jeho slov tím špecialistov z úradu osobitného určenia, ktorí budú zabezpečovať ochranu diplomatov. (tasr)

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok hovorí, že vláda rokuje vo vecnej rovine. Bližšie to komentovať nechcel. „Výsledok budete počuť po skončení rokovania,“ dodal. Premiér s ministrami momentálne rokuje o balíku opatrení pre rodiny s deťmi.

Naživo: Minister zahraničných vecí Ivan Korčok o vstupe Švédska a Fínska do NATO

Dnešný prejav Vladimíra Putina potvrdil podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka základný problém agresie voči Ukrajine. „A tým je, že Rusko odmieta právo nášho suseda na nezávislosť, suverenitu a naďalej pošliapava základné princípy medzinárodného práva.“

Návšteva americkej prvej dámy je podľa ministra Ivana Korčoka potvrdením výborných slovensko-amerických vzťahov. „Vnímam ju aj ako prejav uznania za to, že naša vláda a občania stoja za Ukrajinou a denne to preukazujú konkrétnymi činmi,“ uviedol minister zahraničných vecí.

V4 je pre postoj Maďarska k Ukrajine v kríze. Maďarsko otvorene kritizujú všetky zvyšné štáty skupiny a slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok maďarských kolegov už požiadal, aby nešírili, že Slovensko, Česko a Poľsko predlžujú vojnu.

Robert Fico podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka „prerazil to najtemnejšie dno a dokázal, že mu Slovensko bolo vždy ukradnuté“. Korčok tak zareagoval na Ficov výrok zo sobotňajšej tlačovky, kde vyhlásil, že „Slovensko je vredom v EÚ“.

Znovuzvolenie Emmanuela Macrona dokazuje záujem francúzskych voličov o európsku budúcnosť krajiny, ako aj o jej silné angažovanie sa na širšej medzinárodnej scéne. Povedal to minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Ukrajina má záujem o húfnicu Zuzana, povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Rokuje o tom ministerstvo obrany.

Smer si svojimi vyjadreniami podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (SaS) želá, aby sme na východe nemali za suseda Ukrajinu, ale Rusko.

Slovenskí diplomati, kriminalisti a forenzní experti dorazili do Kyjiva, uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Majú tam vyhodnocovať bezpečnostnú situáciu a pomáhať pri vyšetrovaní vojnových zločinov. Hneď, ako to bude bezpečné, Slovensko obnoví činnosť svojho veľvyslanectva.

Ivan Korčok povedal, že základnou podmienkou mieru na Ukrajine je, aby Rusko skončilo vojnové operácie a odišlo z jej územia. Je podľa neho neprijateľné a pokrytecké, aby Rusko na jednej strane hovorilo s médiami o mierovom úsilí a na druhej strane „zrovnávalo so zemou“ Mariupol, pričom neumožňuje civilistom odísť a zachrániť si život.

Slovensko pripravuje návrat svojich diplomatov do Kyjiva, oznámil minister zahraničných vecí Ivan Korčok. V najbližších dňoch tam vyšlú inšpekčný tím, ktorý posúdi bezpečnostnú situáciu v hlavnom meste Ukrajiny. „Ak to bude možné, sfunkčníme naše veľvyslanectvo okamžite,“ napísal na Twitteri.

Vojna na Ukrajine a ruská agresia je taká vážna vec, že „je úplne namieste hovoriť o novej kapitole našej zahraničnej politiky“, myslí si Ivan Korčok. Dodal, že sa u nás „vyčíril“ aj domáci politický priestor. „Dnes je jasné, kto kde stojí, a časť opozície sa definitívne uchádza o priestor, o ktorom sme si mysleli, že patrí len extrémistom,“ napísal minister zahraničných vecí.

Vojna na Ukrajine má širšie medzinárodné dosahy a na agresiu Ruska reagujú aj krajiny mimo NATO či Únie. Povedal po skončení dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničia NATO v Bruseli Ivan Korčok (nom. SaS).

Minister zahraničia Ivan Korčok ostro odsúdil útok na civilistov v ukrajinskom meste Buča. Podľa neho sú to veci, ktoré nemôžu ostať bez odozvy. „Keď sa pozriete na to, koľko životov civilistov táto nezmyselná, ničím nevyprovokovaná vojna priniesla, tak je úplne zjavné, že Rusko nemá záujem na tom, aby takýmto spôsobom dosahovala svoje politické ciele,” povedal Korčok.

Ivan Korčok pôjde v piatok spolu so šéfmi českej a rakúskej diplomacie do Moldavska. Navštívia utečenecké centrum v Kišiňove a budú rokovať s prezidentkou, premiérkou a ministrom zahraničných vecí krajiny.

Minister zahraničia Korčok po stretnutí s ministrami rezortov zahraničia z východného krídla NATO povedal, že to, čo sa deje na východnom krídle, sa týka celej Aliancie. „Posilnenie východného krídla od baltických krajín je len začiatok posilňovania obrany,” dodal Korčok.

Ivan Korčok sa v stredu v Bratislave stretne so šéfom holandskej diplomacie Wopkem Hoekstrom. Budú hovoriť o posilnení obranyschopnosti krajín na východnom krídle NATO.

Ivan Korčok vyhlásil, že dnes sa viac ako inokedy ukazuje dôležitosť vstupu Slovenska do NATO. Dodal, že to považuje za jednu z najdôležitejších udalostí moderných dejín Slovenska.

Dnešné 80. výročie prvej deportácie slovenských Židov je mementom, aby sme sa postavili zlu, kým ešte nie je neskoro, vraví minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Podľa neho je absurdné, že Rusi inváziu na Ukrajinu zdôvodňujú jej denacifikáciou či otvorene odmietajú existenciu ukrajinského národa.

Ivan Korčok povedal, že na pôde EÚ naďalej prebiehajú intenzívne rozhovory, ako odradiť Rusko od invázie. „Doteraz sme prijali štyri sankčné balíky, zajtra bude predseda vlády na samite, kde sa bude hovoriť o ďalších.“

Naživo: Minister Ivan Korčok po skončení rokovania vlády.

Ivan Korčok odovzdal rezortné ocenenia slovenskému veľvyslancovi na Ukrajine Marekovi Šafinovi a trom diplomatom slovenského veľvyslanectva v Kyjeve, ktorí aj po začiatku ruskej invázie zostali na ambasáde.

Ivan Korčok privítal vyradenie Ruska z Rady Európy ako vyvodenie následkov za inváziu na Ukrajinu. „Agresia voči inému členskému štátu musí mať následky. Vyzývame Ruskú federáciu, aby sa vrátila k hodnotám mieru a rešpektovaniu ľudských práv,“ napísal minister zahraničných vecí.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok spolu s izraelským partnerom Ja’irom Lapidom vyzvali Rusko na zastavenie vojny na Ukrajine. Korčok tiež vyzdvihol praktickú spoluprácu s Izraelom, najmä v oblasti obrany.

Slovensko daruje Palestíne 200-tisíc vakcín spoločnosti Pfizer, potvrdil to minister Ivan Korčok po rokovaní s palestínskym ministrom zahraničných vecí. Slovensko naďalej plánuje udeľovať palestínskym študentom štipendiá na našich univerzitách. (mz sr)

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok ocenil tri slovenské diplomatky, ktoré prispeli k rozvoju slovenskej zahraničnej služby. Najvyššie vyznamenanie, medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu, si prevzala Magda Vášáryová.

Slovensko stále nepristúpilo k vyhosteniu ruských diplomatov, pretože stále platí, že sa chce spoločne koordinovať s ostatnými štátmi Európskej únie. Koordinácia podľa ministra zahraničia Korčoka „prebieha tak, aby to malo zmysel a aby sa z toho nestali preteky v symboloch“.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok odmieta kategorizovanie štátov na nepriateľské a pýta sa, kto robí nepriateľské akty. „Určite to nie sme my,“ reagoval na ruské pridanie Slovenska na zoznam nepriateľských krajín.

Zuzana Wienk bude dnes o 20.00 debatovať s premiérom Hegerom a ministrom Korčokom o tom, ako ďalej po útoku Ruska na Ukrajinu. Podujatie sa koná v bratislavskej Novej Cvernovke. Je potrebné sa vopred zaregistrovať, výťažok zo vstupného bude venovaný na pomoc Ukrajine.

V rámci jednotky NATO na území Slovenska budú pôsobiť vojaci z Česka, Holandska, Slovinska a USA, povedal Ivan Korčok, ktorý je dnes na mimoriadnom rokovaní ministrov členských štátov Aliancie. „Všetci potvrdili, že do toho idú. Cítia, že nám chcú pomôcť. Ale pomáhajú aj sami sebe tak, ako sme my išli do Pobaltia.“

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok dnes prijal veľvyslanca Ukrajiny Jurija Mušku. Informoval ho o balíkoch pomoci pre Ukrajinu aj ďalších plánovaných krokoch s cieľom poskytovať pomoc čo najefektívnejšie.

Ivan Korčok na vláde predloží návrh na zrušenie dohody o nevydávaní víz pre držiteľov diplomatických pasov z Ruska. „Tento krok je koordinovaný s ostatnými štátmi Európskej únie.“ Dodal, že takto sa dohodli premiéri na samite minulý týždeň.

Slovensko evakuovalo ambasádu v Kyjeve, z ukrajinskej metropoly ráno odišlo 26 osôb vrátane veľvyslanca, oznámil minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Naživo: Minister zahraničných vecí Ivan Korčok o aktuálnej situácii na Ukrajine.

Slovenský zastupiteľský úrad v Kyjeve pomohol evakuovať 18 osôb, medzi nimi aj deti, oznámil Ivan Korčok. „Tam sa nedá prejsť z ulice na ulicu,“ opísal minister. (markíza)

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok hovorí, že evidujú útoky asi 180 km od hraníc Slovenska, v ukrajinskom meste Ivano-Frankovsk. „To je bližšie než odtiaľto (z Bratislavy) do Žiliny,“ dodal. Kým Ukrajinci zvádzajú boj o životy, na Slovensku podľa Korčoka zvádzame boj o pravdu. (markíza)

Ivan Korčok povedal, že EÚ bude na ruskú agresiu na Donbase reagovať sankciami, ktoré on sám vníma ako „podanú ruku“. Ako dodal, situácia je ohrozením európskej bezpečnosti a NATO bude brániť svoje územie, ak by to bolo potrebné.

Kto bagatelizuje agresiu na Ukrajine, podkopáva našu vlastnú štátnosť, vyhlásil minister Ivan Korčok. Dianie na Ukrajine vníma ako šancu, aby sa slovenská politika vymanila z geopolitickej dezorientácie.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok ostro kritizuje kroky Ruska na Donbase aj výroky Vladimíra Putina. Tvrdí, že je neakceptovateľné, aby Putin hovoril o Ukrajine ako o umelom štáte. „Je zjavné, že Rusko sa nevie vyrovnať so samotnou existenciou Ukrajiny,“ vyhlásil.

Naživo: Minister zahraničných vecí Ivan Korčok k aktuálnej situácii na Ukrajine

Ivan Korčok vyhlásil, že rozhodnutie Ruska uznať separatistov na Donbase je neprijateľné a priamo odporuje diplomatickému úsiliu nájsť riešenie konfliktu na východe Ukrajiny.

Minister zahraničia Ivan Korčok vyslovil plnú podporu výzve na okamžitú deeskaláciu situácie v rusko-ukrajinskom konflikte. „Som znepokojený čoraz zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou na východe Ukrajiny… Apelujem na Rusko, aby využilo svoj vplyv na samozvané republiky a vyzvalo ich na zdržanlivosť, ako to žiadajú Nemecko a Francúzsko.“

Najvyššiu dôveru vo vláde majú minister Ján Budaj a premiér Eduard Heger, ktorým verí približne tretina voličov. Ukázal to prieskum Focusu pre Na telo. Posledný je Igor Matovič s dôverou 13 percent voličov, neverí mu 85 percent respondentov. Vo všeobecnosti platí, že nedôvera voči ministrom je pri každom výrazne vyššia ako dôvera.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok má pozitívny test na koronavírus. Oznámil to na Facebooku.

Podľa Ivana Korčoka je schválenie dohody s USA hlasom zodpovednosti a zároveň odmietnutím populizmu, hystérie a cynizmu v podaní opozície a extrémistov. Minister dodal, že pocit víťazstva mu to však neprinieslo.

Ukrajina nikoho neohrozuje, vyhlásil Ivan Korčok počas spoločnej návštevy ministrov zahraničia Slovenska, Česka a Rakúska na Ukrajine. „Nerozumieme a nezdieľame argument, že ukrajinská túžba po členstve v NATO je hrozbou pre Rusko.“

Ivan Korčok s ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom. Foto - Twitter Ivana Korčoka
Ivan Korčok s ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom. Foto - Twitter Ivana Korčoka

Ivan Korčok navštívil Stanicu Luhanskú, ktorá sa nachádza na línii kontaktu na východe Ukrajiny. Je to jedno z mála miest, kde možno cez kontaktnú líniu prechádzať. Počas návštevy odovzdal šek v hodnote 50-tisíc eur na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ivan Korčok považuje za chybu, keď po ceste Maroša Žilinku vyhlásil, že mu dá svoje číslo, nech mu pokojne zavolá. „Naozaj som to nemyslel s iróniou. Myslel som to úprimne… Veď ja nie som Ivan Korčok zo Senca. Som minister zahraničných vecí, tak ako pán Žilinka šéfuje generálnej prokuratúre. Nie sme súkromné osoby, nekádrujem ho, neposielam mu telefónne čísla. Myslel som to v dobrom, zdá sa, že sa to nechytilo.“

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannVývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš BenedikovičAk Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuJaroslav Chrapko. Foto – Dedoles/Miro NôtaBola by vražda Putina v súlade s vierou? Môže obeť vojny konať v duchu oko za oko, zub za zub? Vysvetľuje katolícky kňazFoto N - Tomáš BenedikovičMôžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš BenedikovičDve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterAtentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archívČeský týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaMasarykova univerzita v Brne. Foto - Tomáš Hrivňák/Denník NImpérium zosnulého veľkofarmára pokračuje. Žena s dcérou podniky nepredávajú, ale vynovia najväčšiu vaječnú farmu v krajineJozef Öszi. Foto - Klub poľnohospodárskych novinárovKde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalEsmeralda Bravo drží fotku svojej vnučky, ktorá zomrela na škole v Uvalde počas streľby. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred Moskvou PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiu PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografia PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNO PM:19Vyhoďte Putina, nie Puškina AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážka AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black Keys AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisíc AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video) AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor) AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchVčera PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponouVčera PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)Včera PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašilaVčera PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Včera PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajinyVčera PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalVčera PM:49Dve roviny jedného príbehuVčera PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Včera PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijemVčera PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klamVčera PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaVčera PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaVčera PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Včera PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičiaVčera PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmuVčera PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaVčera PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícVčera PM:46Ak Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuVčera PM:14Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú rieku