Ivan Korčok

Minister zahraničných vecí (SaS)

Ivan Korčok po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave píše, že vyhrotená verejná debata o inakosti je nebezpečná. „A treba jasne povedať, že táto debata je iniciovaná zhora, ergo z politiky, ktorá zaňuchala tému,“ napísal na Facebooku.

Rozhodnutie Ivana Korčoka nejsť do politiky je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka definitívne. „Neviem, kde sa vzalo slovo nateraz, ale ja som sa ho to pýtal. Povedal, že je to vybavené. Nechce ísť vôbec do politiky. A rozumiem mu v tom, že je to pre neho príliš veľa bahna,“ povedal Sulík pre SME.

Ivan Korčok na Facebooku potvrdil, že ponuku viesť SaS do volieb neprijal „Po dôslednom zvážení všetkých súvislostí a okolností som sa rozhodol na ponuku SaS nereflektovať, a ukončiť tak súčasnú etapu môjho politického pôsobenia,“ napísal.

Exminister Ivan Korčok nateraz neprijal Sulíkovu ponuku na post volebného lídra SaS. Denníku N to povedalo viacero ľudí v strane a potvrdilo aj tlačové oddelenie. „Strana SaS rešpektuje rozhodnutie Ivana Korčoka sa nateraz neangažovať v domácej politike,“ odpísali z SaS.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Na čele rebríčka dôveryhodnosti je prezidentka Zuzana Čaputová, druhý je Peter Pellegrini, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Hneď za Robertom Ficom je Ivan Korčok, ktorému v SaS ponúkli post volebného lídra. Predbehol aj premiéra Eduarda Hegera a predsedov ostatných strán.

Ivanovi Korčokovi ponúkli v SaS pozíciu lídra kandidátky, povedal Martin Klus z SaS. Tvrdí, že očakávajú, že sa bývalý minister v krátkom čase vyjadrí. Korčok zatiaľ nie je ani členom SaS. Po voľbách by mohlo prísť k výmene na poste predsedu a Klus hovorí, že ak by Korčok na čele kandidátky uspel a vyhral voľby, mohol by sa stať predsedom SaS. (aktuality)

Putin musí eskalovať, lebo má problém doma. Ten bude ďalej rásť, uviedol Ivan Korčok (SaS). „Je preto len otázkou času, kedy vyhlási vojnu aj svojim vlastným občanom. Čím skôr sa to stane, tým lepšie a konečne sa aj Rusom otvoria oči.“

Sulík ponúkol Ivanovi Korčokovi, aby sa pridal k SaS. Povedal o ňom, že by bol dobrý premiér, ale konkrétnu ponuku preňho nespresnil. Do volieb v roku 2024 však mieni SaS viesť Sulík.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Igor Matovič hovorí, že nepočul o tom, že by Ivana Korčoka na poste šéfa diplomacie nahradil premiérov poradca Miroslav Wlachovský. Zároveň povedal, že pri presadzovaní zákonov v parlamente budú prioritne rokovať s poslancami SaS. Rokovania s fašistami a mafiou sú pre OĽaNO podľa Matoviča červená čiara.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podáva demisiu pre Igora Matoviča, ktorý podľa nej nevie, čo je rešpekt, a zneucťuje kľúčové inštitúcie štátu. Minister zahraničia Ivan Korčok vravel, že nevidí pádny dôvod zostať vo funkcii, keď odchádza jeho strana.

Demisiu podali už všetci štyria ministri za SaS – Richard Sulík, Mária Kolíková, Branislav Gröhling aj Ivan Korčok. Podľa predsedu SaS Sulíka nebol dôvodom osobný vzťah s Igorom Matovičom, ale hlavne rozvrat krajiny, ktorý spôsobil.

Ivan Korčok by mal podľa Martina M. Šimečku vstúpiť do politiky. „Rozhodne patrí k politikom, ktorých je dnes veľmi málo. Je racionálny, pričom dostatočne emocionálny, čo je tiež dôležité. Vie veci jasne pomenovať. Zároveň nikdy neuhol, vždy je konzekventný v tom, ako sa správa. Takýto človek je už dnes vzácnosťou.“

Ak Matovič odstúpi po tom, čo ministri SaS podajú demisiu, SaS by v takom prípade podľa Korčoka mala zvážiť návrat do koalície. „Pokiaľ by bola politická vôľa naozaj to postaviť nanovo, tak si myslím, že to zmysel má. Za predpokladu, že to nebudú len nejaké pravidlá na papieri, ale budú sa aj reálne dodržiavať.“

Ak minister zahraničných vecí Ivan Korčok skončí zajtra vo vláde, má päť týždňov dovolenky, počas ktorých si premyslí, či vstúpi do domácej politiky. Viac ako o novej strane premýšľa o ponuke Richarda Sulíka. „Dnes vám poviem, že to vidím 50 na 50,“ povedal Korčok. Nešpecifikoval, či išlo o ponuku byť predsedom strany.

Ivan Korčok považuje za chybu, že Eduard Heger nerokuje o tom, ako chce vládnuť v menšinovej vláde po odchode ministrov za SaS. „Bianko šek to nebude,“ povedal minister zahraničných vecí Korčok, ktorý si neželá predčasné voľby.

V politike sa všeličo môže udiať aj v posledných hodinách, ale v tejto chvíli mám demisiu nachystanú, vraví v podcaste Denníka N minister Ivan Korčok. Nič na tom nemení ani výzva Igora Matoviča, aby vo funkcii zostal. Ak Matovič neodstúpi, Korčok zajtra demisiu odošle do Prezidentského paláca. Korčok sa zároveň pýta, či by ešte nestála za úvahu zo strany premiéra Eduarda Hegera celá rekonštrukcia vlády. „Eduard Heger ju môže nanovo postaviť.“

Foto N - Vladimír Šimíček

SaS reaguje na status Igora Matoviča, ktorý zdieľal komentár Milana Kňažka o tom, aby Ivan Korčok ostal vo vláde. Matoviča vyzýva, aby odstúpil zo svojej funkcie, „ak má skutočný záujem na tom, aby Korčok ostal ministrom zahraničných vecí“.

Igor Matovič v noci vyzval ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, aby neodchádzal z funkcie. Predseda OĽaNO a minister financií to urobil na podnet Milana Kňažka, ktorého verejnú výzvu aj zdieľal.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok nechcel povedať, či má Jaroslav Naď pravdu, keď hovorí, že Richard Sulík blokoval odovzdanie S 300 na Ukrajinu. Naď povedal, že Korčok bol preto na prášky.

Udalosti spred 54 rokov nám pripomínajú, ako ľahko sa môže zmeniť život od úplných základov, píše minister zahraničných vecí Ivan Korčok k augustu 1968. „Invázia a následná okupácia vyvolali v našej spoločnosti hlbokú traumu, pretože spolu s tankmi sa začala nielen normalizácia, ale zapríčinili aj množstvo obetí a tisíce zničených životov.“

Ivan Korčok vyjadril sústrasť pozostalým 12 obetí nehody poľského autobusu v Chorvátsku. „S veľkým zármutkom som prijal správu o tragickej nehode poľských pútnikov v Chorvátsku. Myslím na všetkých, ktorí prišli o svojich milovaných, a vyslovujem im úprimnú sústrasť,“ napísal minister zahraničných vecí na Twitteri. (tasr)

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyhlásil, že žiadnu novú stranu nezakladá, a ak nejaký nový projekt vzniká, nie je jeho súčasťou. O novej strane, za ktorou by mohol stáť bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, vravela v rozhovore aj poslankyňa za SaS Vladimíra Marcinková.

Minister zahraničia Ivan Korčok odmieta tvrdenia Budapešti, že v otázke rusko-ukrajinskej vojny sa Slovensko a Česko chcú zapáčiť Európskej únii. Zároveň tvrdí, že robia to, o čom sú presvedčení, že je správne, pričom postojom z Budapešti rozumie čoraz menej. Povedal to v utorok po stretnutí s nemeckou kolegyňou Baerbockovou.

Ak by SaS odišla z vlády, v zahraničnej politike by to malo závažné následky, myslí si Boris Kollár. Preto sa snažil presvedčiť Ivana Korčoka, aby zostal ministrom. „Dostal som, bohužiaľ, odpoveď, že keď k tomu dôjde, bude musieť odísť aj on, čo mi je veľmi ľúto.“

Slovensko a Nemecko podpísali deklaráciu o dialógu na roky 2022 až 2024, oznámili ministri zahraničných vecí Ivan Korčok a Annalena Baerbocková. Na základe nej obe krajiny do konca roka prijmú akčný plán, ktorý sa bude týkať jednotlivých oblastí spolupráce.

Minister zahraničia Korčok reagoval na protislovenské nápisy na včerajšom zápase Ferencváros – Slovan v Budapešti. „Všimli sme si ich aj my. Napriek tomu nebudeme do toho vnášať žiadnu politiku, lebo každý súdny človek si názor urobí sám.“

Ak prestane Rusko bojovať na Ukrajine, bude koniec vojny, povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok v Budapešti. „Nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku zaznieva názor, že sankcie proti Rusku predlžujú vojnu na Ukrajine. Sankcie však nepredlžujú vojnu, ale existenciu Ukrajiny.“

Päť stredoeurópskych krajín vrátane Slovenska vyzvalo EÚ, aby udelila kandidátsky status Bosne a Hercegovine. Urobili tak na  zasadnutí skupiny krajín C5 v Budapešti, ktorého sa zúčastnili šéfovia diplomacií Maďarska, Slovenska, Česka, Rakúska a Slovinska.

Ukrajina potrebuje ďalšiu vojenskú pomoc na ochranu svojich obyvateľov, uviedol to minister zahraničia Ivan Korčok k ostreľovaniu nákupného centra v ukrajinskom Kremenčuku. „Som hlboko šokovaný ruským raketovým útokom. Išlo o nerozlišujúce bombardovanie nevinných civilistov… Vyzývam Rusko, aby okamžite zastavilo agresiu proti Ukrajine.“

Maďarský šéf diplomacie Szijjártó obhajuje nákup pamiatok na Slovensku. „Nevytvárajme tu konšpiračné teórie, nevytvárajte napätie, pretože to nie je potrebné,“ povedal po stretnutí so slovenským ministrom zahraničných vecí Korčokom. Slovensko žiada, aby dotácie z Maďarska mali jasné pravidlá.

Šéf diplomacie Ivan Korčok kritizuje predsedu zahraničného výboru Mariána Kéryho zo Smeru za to, že nepodpísal iniciatívu k udeleniu kandidátskeho štatútu Ukrajine. Absenciu podpisu považuje za vážnu chybu. „Je nepochopiteľná a ide proti záujmom Slovenska,“ skonštatoval.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok ostro kritizuje návrh zákona poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho, ktorý chce zakázať vyvesovať dúhové vlajky na štátne budovy. Korčok upozorňuje, že sa Gyimesi spolčil s extrémistom z opozície Tarabom, s ktorým zákon predložil a „vedome ide proti koalícii, premiérovi a vlastnému poslaneckému klubu“.

Foto - FB Ivana Korčoka

Slovenské veľvyslanectvo v Kyjive je oddnes opäť funkčné. Počas rokovania vlády to oznámil minister Ivan Korčok. Na našom zastupiteľskom úrade je podľa jeho slov tím špecialistov z úradu osobitného určenia, ktorí budú zabezpečovať ochranu diplomatov. (tasr)

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok hovorí, že vláda rokuje vo vecnej rovine. Bližšie to komentovať nechcel. „Výsledok budete počuť po skončení rokovania,“ dodal. Premiér s ministrami momentálne rokuje o balíku opatrení pre rodiny s deťmi.

Naživo: Minister zahraničných vecí Ivan Korčok o vstupe Švédska a Fínska do NATO

Dnešný prejav Vladimíra Putina potvrdil podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka základný problém agresie voči Ukrajine. „A tým je, že Rusko odmieta právo nášho suseda na nezávislosť, suverenitu a naďalej pošliapava základné princípy medzinárodného práva.“

Návšteva americkej prvej dámy je podľa ministra Ivana Korčoka potvrdením výborných slovensko-amerických vzťahov. „Vnímam ju aj ako prejav uznania za to, že naša vláda a občania stoja za Ukrajinou a denne to preukazujú konkrétnymi činmi,“ uviedol minister zahraničných vecí.

V4 je pre postoj Maďarska k Ukrajine v kríze. Maďarsko otvorene kritizujú všetky zvyšné štáty skupiny a slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok maďarských kolegov už požiadal, aby nešírili, že Slovensko, Česko a Poľsko predlžujú vojnu.

Robert Fico podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka „prerazil to najtemnejšie dno a dokázal, že mu Slovensko bolo vždy ukradnuté“. Korčok tak zareagoval na Ficov výrok zo sobotňajšej tlačovky, kde vyhlásil, že „Slovensko je vredom v EÚ“.

Znovuzvolenie Emmanuela Macrona dokazuje záujem francúzskych voličov o európsku budúcnosť krajiny, ako aj o jej silné angažovanie sa na širšej medzinárodnej scéne. Povedal to minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Ukrajina má záujem o húfnicu Zuzana, povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Rokuje o tom ministerstvo obrany.

Smer si svojimi vyjadreniami podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (SaS) želá, aby sme na východe nemali za suseda Ukrajinu, ale Rusko.

Slovenskí diplomati, kriminalisti a forenzní experti dorazili do Kyjiva, uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Majú tam vyhodnocovať bezpečnostnú situáciu a pomáhať pri vyšetrovaní vojnových zločinov. Hneď, ako to bude bezpečné, Slovensko obnoví činnosť svojho veľvyslanectva.

Ivan Korčok povedal, že základnou podmienkou mieru na Ukrajine je, aby Rusko skončilo vojnové operácie a odišlo z jej územia. Je podľa neho neprijateľné a pokrytecké, aby Rusko na jednej strane hovorilo s médiami o mierovom úsilí a na druhej strane „zrovnávalo so zemou“ Mariupol, pričom neumožňuje civilistom odísť a zachrániť si život.

Slovensko pripravuje návrat svojich diplomatov do Kyjiva, oznámil minister zahraničných vecí Ivan Korčok. V najbližších dňoch tam vyšlú inšpekčný tím, ktorý posúdi bezpečnostnú situáciu v hlavnom meste Ukrajiny. „Ak to bude možné, sfunkčníme naše veľvyslanectvo okamžite,“ napísal na Twitteri.

Vojna na Ukrajine a ruská agresia je taká vážna vec, že „je úplne namieste hovoriť o novej kapitole našej zahraničnej politiky“, myslí si Ivan Korčok. Dodal, že sa u nás „vyčíril“ aj domáci politický priestor. „Dnes je jasné, kto kde stojí, a časť opozície sa definitívne uchádza o priestor, o ktorom sme si mysleli, že patrí len extrémistom,“ napísal minister zahraničných vecí.

Vojna na Ukrajine má širšie medzinárodné dosahy a na agresiu Ruska reagujú aj krajiny mimo NATO či Únie. Povedal po skončení dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničia NATO v Bruseli Ivan Korčok (nom. SaS).

Minister zahraničia Ivan Korčok ostro odsúdil útok na civilistov v ukrajinskom meste Buča. Podľa neho sú to veci, ktoré nemôžu ostať bez odozvy. „Keď sa pozriete na to, koľko životov civilistov táto nezmyselná, ničím nevyprovokovaná vojna priniesla, tak je úplne zjavné, že Rusko nemá záujem na tom, aby takýmto spôsobom dosahovala svoje politické ciele,” povedal Korčok.

Ivan Korčok pôjde v piatok spolu so šéfmi českej a rakúskej diplomacie do Moldavska. Navštívia utečenecké centrum v Kišiňove a budú rokovať s prezidentkou, premiérkou a ministrom zahraničných vecí krajiny.

Minister zahraničia Korčok po stretnutí s ministrami rezortov zahraničia z východného krídla NATO povedal, že to, čo sa deje na východnom krídle, sa týka celej Aliancie. „Posilnenie východného krídla od baltických krajín je len začiatok posilňovania obrany,” dodal Korčok.

Nové na Dennikn.sk

10:27Košické kreatívne centrum za 18 miliónov: Namiesto modernej budovy je zatiaľ len prázdny areál a halda sutín 07:00Stačilo pár dní, aby FIFA ukázala svoju tvár. Dúhové pásky však nosia odvážne ministerky 06:38300 slov z MS: Lionel Messi opäť zachránil Argentínu, keď to potrebovalaVčera 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehroziaVčera 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú ShiffrinovúVčera 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovoVčera 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The CrownVčera 14:29Ruské zločiny z roku 2014Včera 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou ČínyVčera 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré mámeVčera 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketometyVčera 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z ChersonuVčera 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologickyVčera 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátuVčera 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)Včera 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňomVčera 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbalVčera 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku)Včera 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnu25.11 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideli25.11 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografka25.11 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy25.11 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majority25.11 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácie25.11 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberie25.11 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastliny25.11 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobu25.11 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?25.11 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)25.11 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu