Ivana Korčoka neteší, čo sa deje okolo podpory od známych osobností pre prezidentských kandidátov. Vo vyhlásení píše, že aj jeho podporovatelia dostávajú množstvo hejtu a agresívnych správ. „Chcem vás preto poprosiť: nechajte na pokoji pani Alagič a pána Végha a kohoľvek ďalšieho bez ohľadu na to, koho podporili. Bolo to ich slobodné rozhodnutie, konzekvencie zas slobodné rozhodnutie ich klientov.“

Ivan Korčok hovorí, že akokoľvek sa rozhodne o ďalšej politickej budúcnosti, tak „nenarobí na politickej scéne viac škody ako úžitku“. Neúspešný prezidentský kandidát konkrétne kroky nespomenul a dodal, že na rozhodnutie potrebuje čas.

Luxus či súkromné lietadlo riešime len my meštiaci, stredná vrstva, hovorí sociálny antropológ Juraj Buzalka. „Bežní ľudia vnímajú politiku ako panský šport. To sú už páni, majú autá, ochranku, predsa môžu chodiť lietadlom,“ hovorí. Ivan Korčok podľa neho „robil toho ľudového a neverili mu, že je ľudový“.

V elitných kluboch vzájomného obdivu si štandardne poskytujeme toľko vzájomného pochopenia, až z toho zadúša, píše spisovateľ Silvester Lavrík v eseji po prezidentských voľbách. „Potom z týchto chránených mentálnych dielní vyjdeme na ulicu a prefacká nás aj padajúci list.“

Toto je populistický protest proti elite a Ivan Korčok bol kandidátom elity, hovorí sociálny antropológ Juraj Buzalka. „Peter Pellegrini nedáva veľa obsahu, netreba veľa premýšľať a to je dobre pre ľudí,“ dodáva v rozhovore autor knihy Postsedliaci.

Ivan Korčok sa štyri dni po voľbách prihovoril voličom cez živé vysielanie na Facebooku. „Už máte všetko. Tak, vláda a parlament, vyzývam vás, aby ste konečne robili to, čo ste sľúbili,“ povedal.

Hovorili sme s piatimi voličmi, ktorí robili nadprácu pre Ivana Korčoka. Roznášali letáky, presviedčali príbuzných, cestovali kvôli nemu zo zahraničia. Budú ochotní voliť aj v ďalších voľbách? „Na eurovoľby pôjdeme a na ďalšie voľby tiež, hoci už mám pripravenú žiadosť o české občianstvo,“ hovorí Bronislava.

Marketér Adam Znášik si nie je istý, či by prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová, ak by znovu kandidovala. „Mám dojem, že by to dopadlo v najlepšom prípade rovnako. Nie som si istý, či by dokázala presvedčiť voličov, ktorí podporujú momentálnu vládu, že je lepšou alternatívou ako Peter Pellegrini.“

„Cieľ sme dosiahli, pacient zomrel,“ povedal podľa marketéra Adama Znášika Ivan Korčok po druhom kole prezidentských volieb. „Očakávali sme, že Peter Pellegrini získa pár stotisíc hlasov, ale boli sme presvedčení, že nám bude stačiť milión dvestotisíc hlasov. Ukázalo sa, že účasť bola vyššia, aj mobilizácia bola vyššia. Skrátka nás prečíslili.“

Treba sa oklepať a skúsiť to znovu, hovorí o výsledku druhého kola prezidentských volieb politický marketér Adam Znášik. „Energia v kampani Ivana Korčoka bola pomerne veľká a jedna z mojich najväčších obáv bola, že ak to nevyjde, nastane obrovská frustrácia. To ma extrémne mrzí, že sme to nedokázali.“

Účasť Igora Matoviča na volebnej noci bola výrazom postoja voči voličom hnutia Slovensko, povedal Ivan Korčok. Neúspešný kandidát priznal, že pozvanie pre Matoviča zvažoval. „Stál som pred dilemou, či mám byť selektívny,“ povedal a vyhranil sa voči tomu, akú kampaň proti Petrovi Pellegrinimu Matovič viedol. (tvnoviny.sk)

Ivan Korčok by svoje slová „Toto vám nezabudnem“ z volebnej noci zopakoval znovu. Koaliční politici podľa neho zašli príliš ďaleko a šírili o ňom klamstvá. „To neznamená, že idem na ulicu a idem im to pripomínať. Ale ľudsky im to nezabudnem, tak to zo mňa vyšlo a platí to stále. Nezabudnem na to, že zo mňa urobili kandidáta vojny,“ povedal v Na telo plus.

Rozprávali sme sa s prvovoličmi po voľbách. Voliči Harabina aj Danka dali hlas Pellegrinimu a sú spokojní. 19-ročná Ema, volička Korčoka, je sklamaná a cíti sa previnilo, že odchádza študovať do Česka. Slovensko bude podľa nej vyzerať ako tlačovka v Pellegriniho štábe. „Fico rozprával do mikrofónu viac ako nový prezident,“ vraví.

Foto N - Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič,

Pripravili sme volebnú mapu Bratislavy a okolia, na ktorej si môžete pozrieť výsledky až na úroveň ulíc či bytových domov. V hlavnom meste sú aj lokality, kde účasť a zároveň aj zisk Ivana Korčoka prekročili 80 percent. Pellegrini mal najväčšiu podporu v dvoch okrskoch Slovenského Grobu.

Málokedy vo svojom živote som bol s hlavou štátu spokojný, ale úprimne – neprežíval som to, píše Viliam Klimáček. „Možno by bolo dobré nedémonizovať si prezidentský debakel posledných dní a pozrieť sa, ako sme to prežili predtým. Lebo my sme to prežili a prežijeme to aj teraz.“

Teraz treba prehliadať hlasy všetkých tých prorokov ex post, všetkých mudrujúcich generálov po bitke, píše Andrej Bán. „Skutočnosť je možno taká, že Ivan Korčok ani jeho podporovatelia neurobili nijakú zásadnú chybu.“

Exprezident Rudolf Schuster si v prezidentskej voľbe vybral v druhom kole Petra Pellegriniho. „Na Ivana Korčoka nemôžem povedať nič zlé. Slovensko výborne reprezentoval v zahraničí, je to profesionálny diplomat. Ale podľa môjho názoru má pán Pellegrini bližšie k ľuďom. A myslím si, že vďaka tomu vyhral.“

Keby Pellegrinimu zahraničie urobilo to čo Korčokovi, slovenskí nacionalisti by zúrili, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Prezidentské voľby naozaj ovplyvnilo zahraničie – nebol to však Soros a Brusel, ale Putin a Orbán.“

Nemám plán B, vyhlásil Ivan Korčok po otázkach na svoju ďalšiu politickú budúcnosť. „Neuplynulo ešte ani 24 hodín. Nemám plán B a beriem si time-out. Beriem si čas, a keď ten čas uplynie, slovenská verejnosť sa dozvie.“

Ivan Korčok je presvedčený, že témy, ktoré v kampani komunikoval, boli prijaté. Dokazuje to podľa neho počet hlasov, najviac pre kandidáta, ktorý sa v druhom kole nestal prezidentom. „Bol to sviatok demokracie, bola vysoká účasť, želám Petrovi Pellegrinimu veľa úspechov,“ povedal v rozhovore pre médiá.

Slniečkari, prehrali ste, ozýva sa na dezinformačných kanáloch a sociálnych sieťach po druhom kole volieb. Niektorým voličom Pellegriniho išlo hlavne o vybavenie si účtov s prozápadnými Slovákmi. Podľa Jakuba Hankovského z Ipsosu mohla približne tretina Pellegriniho voličov voliť viac proti Korčokovi než za predsedu Hlasu.

Výsledok priamej voľby prezidenta je dnes taký, že by sa dosiahol aj voľbou v parlamente. Akurát s menším hurhajom, píše Ivan Štulajter. „Priama voľba však vygenerovala silného politického lídra menom Ivan Korčok, čo by sa pri voľbe v parlamente nestalo.“

Zisk Petra Pellegriniho aj Ivana Korčoka bol v druhom kole nadpriemerne vysoký. Viac hlasov ako Pellegrini vo všetkých voľbách získal iba Rudolf Schuster v prvej priamej voľbe v roku 1999. Korčok zasa získal o 8-tisíc hlasov viac ako Ivan Gašparovič v roku 2009.

Prezidentské voľby priniesli otázku, či by mohol Ivan Korčok využiť svoj výsledok aj v straníckej politike. Príklady z minulosti hovoria, že úspech v prezidentskej voľbe nie je automaticky prenosný na parlamentnú úroveň. Spísali sme, o akých modeloch by mohol Korčok teoreticky uvažovať.

Aj keby vyhral Korčok, len by sme ušli hrobárovi z lopaty, vraví banskobystrická aktivistka Zuzana Janíčková. „Štát sme my všetci a vláda, parlament a prezident sú naším zrkadlom. Takže závisí len od nás, ako hlboko padneme a či sa odrazíme od dna o tri roky, o sedem alebo neskôr,“ vraví Janíčková s tým, že od zvolenia Kotlebu za župana majú v meste pocit, že sú v neustálom súboji.

Denisa Saková odmieta, že by voči Ivanovi Korčokovi robili v Hlase antikampaň. „Pána Korčoka dobehla len jeho minulosť,“ povedala na margo predvolebných novín Petra Pellegriniho, kde Korčoka označovali za kandidáta vojny.

Matúš Šutaj Eštok povedal, že príhovor Ivana Korčoka po prehre „nebol hodný prezidentského kandidáta“. Vyčítal mu, že na jeho volebnej noci bol Igor Matovič. Minister vnútra aj po voľbách opakuje, že Korčok bol kandidát vojny. (rtvs)

Peter Pellegrini tvrdí, že voči Ivanovi Korčokovi v kampani „nevytiahol nič“ a že len citoval jeho vyjadrenia k rôznym vojnovým konfliktom. „Nikdy sa nepostavil a nehovoril o mieri,“ povedal budúci prezident o svojom súperovi.

Pozrite sa, ako volili vaši susedia v druhom kole. Denník N vám prináša interaktívnu mapu s volebnými výsledkami, na ktorej si môžete prezerať, ako sa volilo vo vašej obci či meste. Pellegrini vyhral v 2491 obciach, Korčok v 424.

Viem si predstaviť rôzne scenáre, povedal predseda PS Michal Šimečka a možnej spolupráci s Ivanom Korčokom. „Budeme sa o tom baviť, keď na to bude čas,“ poznamenal s tým, že sa chce najskôr rozprávať s ním.

Najvýraznejší rozdiel medzi Pellegrinim a Korčokom vidno na Kysuciach, juhu stredného Slovenska a v najvýchodnejších okresoch. V týchto regiónoch Pellegrini vyhral s náskokom aj 40 percentuálnych bodov.

Video: Ivan Korčok: Toto vám nezabudnem, že ste zo mňa urobili prezidenta vojny. Nielen kvôli mojim dvom synom, ale aj kvôli občanom tejto republiky.

Slovenským prezidentom sa stal proruský populista, píše BBC o víťazstve Petra Pellegriniho vo voľbách. Britské médium zdôraznilo, že premiér Robert Fico a jeho spojenci vrátane Pellegriniho už ovládajú parlament, vládu a teraz aj Prezidentský palác.

Po sčítaní všetkých hlasov získal Peter Pellegrini 53,12 % a Ivan Korčok 46,87 %. Účasť dosiahla 61,14 %.

Ivan Korčok odmietol povedať, či bude po neúspešnej prezidentskej kandidatúre pokračovať v politike, bude nad tým ešte uvažovať. Dodal, že s víťazom Petrom Pellegrinim ešte netelefonoval, ale určite bude.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Soňa Korčoková po výsledku reagovala, že teraz bude na Slovensku ťažké vytvoriť pokoj. „Slovensko je rozdelené.“ Nechcela odpovedať, či Ivan Korčok pôjde do politiky.

Ivan Korčok sa po príhovore a uznaní prehry išiel von pozdraviť s prívržencami, ktorí boli v priebehu celej noci pred jeho centrálou. Počas príhovoru bolo spred Starej Tržnice počuť skandovanie „Korčok, Korčok“. Drvivá väčšina hostí už z centrály odišla.

Sme predurčení vládnuť do roku 2027, vyhlásil Robert Fico a dodal, že verí v stabilitu vládnej koalície. Premiér dodal, že v najbližších týždňoch doriešia „praktické problémy“, ktoré vzniknú po odchode Petra Pellegriniho do Prezidentského paláca.

Foto N - Vladimír Šimíček

Je mi veľmi ľúto, že to tesne nevyšlo, hovorí predseda PS Michal Šimečka k výsledku prezidentských volieb. „Gratulujem Petrovi Pellegrinimu. Chcel by som veriť, že bude lepším prezidentom, ako je predsedom parlamentu,“ uviedol.

Ivan Korčok s Michalom Šimečkom. Foto N - Tomáš Benedikovič

Zuzana Čaputová zablahoželala Petrovi Pellegrinimu a ocenila vysokú účasť. „Pri každých slobodných voľbách sa časť spoločnosti teší a časť je sklamaná. Dôležité je, aby od momentu zvolenia nový prezident pôsobil tak, aby sa žiadna časť spoločnosti necítila porazená,“ uviedla.

Ivan Korčok sa poďakoval viac ako miliónu voličov, ktorí mu odovzdali svoj hlas, za to, že uverili jeho vízii Slovenska. Neúspešný kandidát poďakoval aj svojmu tímu za odhodlanie a profesionalitu.

Europoslankyňa Smeru Monika Beňová kritizovala Ivana Korčoka, že nezvládol svoju prehru. „Ani nedokázal dôstojne prijať, že vyhral Peter Pellegrini. Hanba až do konca. Tragéd, čo sa vie len vyhrážať,“ napísala Beňová na Facebooku.

Podľa Ivana Korčoka rozhodol v druhom kole aj strach. „Ukazuje sa, že sa dá stať prezidentom tak, že budete šíriť nielen nenávisť a bičovať vášne, ale dá sa vyhrať aj tak, že z toho druhého urobíte kandidáta vojny. Chcem vám povedať zreteľne a jasne, že toto vám nezabudnem,“ odkázal Petrovi Pellegrinimu.

Peter Pellegrini má po sčítaní 98 % okrskov 1 373 648 hlasov, Ivan Korčok 1 177 165. Účasť dosahuje 61 %. V druhom kole prezidentských volieb v roku 2019 získala Zuzana Čaputová 1 056 582 hlasov, účasť bola 41,7 %.

Som úprimne sklamaný a rozčarovaný, povedal neúspešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok v príhovore po sčítaní väčšiny hlasov. Zagratuloval Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu a povedal, že dúfa, že bude svoj mandát vykonávať v súlade s ústavou.

Naživo: Neúspešný kandidát Ivan Korčok reaguje na výsledky prezidentských volieb.

Nemusí to dopadnúť dobre. Ja som si bol takmer istý, že Ivan Korčok vyhrá, povedal bývalý predseda SaS Richard Sulík v Starej tržnici. Stále podľa neho nie je definitívne rozhodnuté, pretože ešte nie je sčítaných sto percent. Výhra Korčoka je však už teraz matematicky nemožná.

Po sčítaní 96 % okrskov má Peter Pellegrini 54,3 % hlasov, Ivan Korčok 45,7 %. Účasť dosahuje 60,6 %, v prvom kole bola 51,9 %.

Čakajú nás tri ťažké roky, odhadol Martin M. Šimečka po informácii, že prezidentom sa stane Peter Pellegrini. „Neradím ľuďom odchádzať, radím im zostať, život, ktorý prináša tento typ zápasu, je niekedy oveľa cennejší, než keď idete pohodlnejšou cestou a odídete preč.“

Novým slovenským prezidentom bude Peter Pellegrini. Podľa projekcie Denníka N zvíťazí s náskokom niekoľkých percentuálnych bodov. Volebná účasť dosiahne okolo 60 %. Je teda výrazne vyššia ako v prvom kole, keď prišlo hlasovať 51,9 % voličov.

Nové na Dennikn.sk

14:01Vývoj bojov (778. deň): Rusi sa vo štvrtok pokúsili vyradiť obrovské zásobníky plynu sto kilometrov od Slovenska 14:00Cvičenie seniorov je aj o sebestačnej starobe, vraví tréner Mihalík 13:58Získal Sovietsky zväz atómovú bombu vďaka Československu? Mýty a fakty o jáchymovskom uráne 13:44Slováci z KHL nejdú na majstrovstvá sveta. Zväz vojnu nespomína, hovorí o spájaní národa 12:48Ako vznikol rozhovor, po ktorom sa princ Andrew musel stiahnuť z verejného života? (+ ďalšie tipy, čo sa oplatí vidieť) 12:36MediaBrífing: Čo sa vám stane, keď Rytmus zverejní vaše telefónne číslo 12:22Farmy ničia meškajúce dotácie, pre chybu ministerstva môžu prepadnúť 12:01Vtákovina z dielne šikovného chlapca. Prečo sa film Pulp Fiction stal ikonou popkultúry 11:57Ficova koalícia bojkotuje reláciu Na telo v Markíze 11:46Označovali ich za šváby, ktoré treba vyhubiť. Prečo je dehumanizácia predohrou k fyzickému násiliu? 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Bude teplo 10:56Na Rusku sa s Ficom nedá vyhrať. Skôr na chlebe 10:11Ťažšie príklady si nechajte na koniec. Jedenásť rád, ako zvládnuť prijímačky z matematiky 10:02Bratislavský Volkswagen s rekordnými tržbami. Vlani ich mal o takmer miliardu a pol vyššie ako pred covidom 09:26Danglár: Zákulisná dohoda 09:11Detská psychologička Pokusová: Chodia ku mne deti, ktoré sa pre zaneprázdnenosť nemajú kedy hrať (+ video) 09:03Svetový newsfilter: Vojnou sa to zrejme neskončí. Analytici opisujú, aký bude vývoj na Ukrajine 08:47Popularizátor vedy Brian Cox: Vesmír nemusíme chápať a je to úplne v poriadku 08:10Fico uznal, že Krym a Donbas patria Ukrajine. Na čom sa zhodli s ukrajinským premiérom v Michalovciach (+dokument) 07:32Priateľka o mne nepovedala svojim deťom ani rodičom. Čo ak sa za mňa hanbí, lebo som o dosť mladší? 07:04Ráno s NHL: Nemcova prvá bitka bola zvláštna. Zámienkou bol Matthews, ktorému nič závažné nespravil 06:22Ekonomický newsfilter: Fico už zmrazenie európskych peňazí zjavne berie ako istú vecVčera 20:50Úpadok chromozómu YVčera 20:42Ako to číta Ivan Mikloš: Európska ekonomika sa nachádza medzi dvoma mlynskými kameňmi – USA a ČínouVčera 20:38Úroky na hypotéky starších bytov raz budú vyššie ako pri novostavbách, hovorí šéf Alto Real EstateVčera 20:28Keď počujem, že dieťa je dobré, lebo sa hrá samo v kúte, začnú mi blikať všetky kontrolky, vraví psychológ VyskočilVčera 20:19Analytik Pavol Kosnáč: Keď pri polarizácii zájdete priďaleko, môže sa vám to vymknúť spod kontrolyVčera 19:22Newsfilter: Robert Fico točí svoje videá tak, aby sa nejaká vražda naozaj stalaVčera 18:49Graf dňa: Česko je v krotení inflácie najďalej z krajín V4Včera 18:08Penta ukázala detaily prvej školy v Boroch. Bude súkromná, no má byť dostupná aj pre bežné rodiny