Veronika Remišová

Veronika Remišová tvrdí, že pokuta pre jej bývalé ministerstvo sa týka aj pochybení z čias, keď rezort ovládali politici Hlasu. Na sankciu 8600 eur od úradu na ochranu osobných údajov upozornil minister Richard Raši, časť sa týkala zverejňovania osobných údajov pri darovaní tabletov seniorom.

Ministerstvo investícií tvrdí, že dostalo pokutu 8600 eur za zverejnenie osobných údajov v centrálnom registri zmlúv. Časť sankcie sa podľa ministerstva týka darovacích zmlúv, na základe ktorých získali dôchodcovia tablety.

Ministerstvo investícií dostalo od Úradu verejného obstarávania pokutu 5 500 eur za časopis Lepšie Slovensko. Periodikum bolo financované prevažne z eurofondov a začalo vychádzať, keď rezort viedla Veronika Remišová.

Veronika Remišová neúspešne žiadala doplniť program parlamentu o uznesenia, ktorými by poslanci zaviazali vládu k rovnakému prístupu k médiám či odsúdili zásah proti funkcionárovi policajnej inšpekcie Ladislavovi Kotekovi.

Predsedníčkou výboru pre nezlučiteľnosť funkcií sa stala poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí, klub OĽaNO). Získala 83 poslancov, proti bolo 48 poslancov. Spolu v tajnej voľbe hlasovalo 148 poslancov, dva hlasy boli neplatné.

SaS kritizovala za pomalé čerpanie eurofondov bývalú ministerku Veroniku Remišovú a jej predchodcov zo Smeru. Úradníckej vláde Ľudovíta Ódora, naopak, jej prácu s eurofondmi nevyčítala.

Nie sme zlatá kaviarenská mládež, ktorá spoza plota bojuje proti Smeru, kritizuje Veronika Remišová ostatné strany a hovorí o tom, ako OĽaNO na vlastnej koži zažíva boj so Smerom a pokrytectvo je to posledné, čo krajina potrebuje.

Veronika Remišová kritizovala skoršie ukončenie výzvy na obnovu pamiatok z plánu obnovy. Pôvodne ju ministerstvo dopravy plánovalo nechať otvorenú do decembra 2024, no uzavretá bola tento rok na konci júla.

Igor Matovič je na kandidátke zamestnaním „bojovník proti mafii“, Veronika Remišová „veriaca v silu ideálov“. Komisia pre voľby to preverí. V niektorých prípadoch podľa predsedu komisie Ladislava Orosza môžu politické strany vyzvať, aby odstránili z kandidátky údaje, ktoré v nej byť nemajú.

Hlas by nepodporil Ivana Korčoka, ak by kandidoval za prezidenta. „Nezodpovedá profilu, ako by mal náš kandidát vyzerať,“ povedal Peter Pellegrini v TA3 s tým, že Hlas chce mať vlastného. Zuzanu Čaputovú kritizuje za to, že zvažuje nekandidovať. „Je to ako útek z boja, čakal by som viac odvahy.“

Veronika Remišová pripustila, že bude v predčasných voľbách kandidovať za OĽaNO Igora Matoviča. „Rokovania prebiehajú. Každé jedno prepadnuté percento by bolo v prospech Roberta Fica,“ povedala v Sobotných dialógoch na RTVS.

Robert Fico vraví, že „tlak na sudcov bol obrovský“ v prípade vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Marian Kočner bol v piatok neprávoplatne oslobodený spod obžaloby, Alenu Zsuzsovú odsúdili na 25 rokov. Smer pritom dlhodobo útočí na sudcov, ktorí sa zaoberajú korupčnými kauzami z éry vládnutia tejto strany.

Zo starých eurofondov, ktoré treba využiť do konca roka, je podľa Veroniky Remišovej vyčerpaných 70 percent. Na tlačovej konferencii končiacej ministerky mal pôvodne vystúpiť aj nastupujúci minister Peter Balík, nakoniec sa však nezapojil.

Veronika Remišová potvrdila, že jej strana Za ľudí rokuje s ďalšími subjektmi o predvolebnej spolupráci. „Máme ešte nejaký čas, dva mesiace, na to, aby sme oznámili naše rozhodnutie,“ uviedla.

Stredoškolákom začali prichádzať kódy na nákup tabletov či počítačov. Príspevok predstavuje 350 eur, využiť sa dá v zapojených sieťach obchodov. Zatiaľ sa zaregistrovalo 53-tisíc záujemcov, ministerstvo investícií predpokladalo 150-tisíc.

Obce, mestá a mimovládky budú môcť žiadať dotácie na verejné priestory, športoviská či turistické miesta. Vo výzve je deväť miliónov eur, jeden žiadateľ môže získať od 100-tisíc do 450-tisíc eur.

Danglár: Remišová zasahuje

Veronika Remišová kritizuje Zuzanu Čaputovú, že výber vlády nekonzultuje s parlamentom. „To, čo pani prezidentka navrhla, nie je úradnícka vláda, ale prezidentská,“ vyhlásila.

Hlas kritizuje Veroniku Remišovú, že zatiaľ nebola vyhlásená žiadna výzva z nových eurofondov v operačnom programe Slovensko. Prvé výzvy za stovky miliónov eur mali byť podľa harmonogramu spustené v prvom štvrťroku tohto roka.

Mimovládne organizácie sa môžu uchádzať o 2,5 milióna eur z grantov na prácu s deťmi a mládeže. Podporené budú aktivity zamerané na pohyb, šport, životné prostredie či bádanie. O peniaze sa dá požiadať do 15. júna.

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala Samuela Vlčana, aby sa po odstúpení vzdal aj miliónovej dotácie pre jeho firmu. Vlčan totiž oznámil, že dotáciu jeho odpadová firma nevráti. „Občanom vôbec nepomôže, ak odíde z funkcie s miliónovou dotáciou pre svoju firmu,“ uviedla Remišová.

Samuel Vlčan sa nemal vzdať funkcie, ale dotácie, reagovala vicepremiérka Veronika Remišová. Šéf pôdohospodárskeho výboru parlamentu Jaroslav Karahuta zo Sme rodina nepovažuje Vlčanovo rozhodnutie odísť z postu za správne.

Vicepremiérka Veronika Remišová vyzvala ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aby vrátil dotáciu vo výške približne 1,4 milióna eur, ktorú dostala jeho firma Reko Recycling v apríli od ministerstva životného prostredia.

Ministerstvo investícií môže využiť deväť miliónov eur na poskytovanie grantov na voľnočasové športoviská. Súhlasila s tým vláda, ide o peniaze, ktoré ministerstvu zostali z regionálnych projektov v minulých rokoch.

Poslanec SaS Branislav Gröhling vyčítal v RTVS vicepremiérke Veronike Remišovej nezvládnutie čerpania eurofondov. Podľa neho sa vyčerpalo nula eur z 12 miliárd, ktoré sa môžu od roku 2021 použiť z eurofondov. Remišová uviedla, že má na starosti operačný program týkajúci sa samospráv a má projekty zazmluvnené na úrovni 120 percent toho, čo sa môže čerpať.

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová povedala, že strana do dvoch mesiacov rozhodne, či pôjde do volieb samostatne alebo sa s niekým spojí. „Máme v zásade rovnaké čísla ako Demokrati,“ vyhlásila v RTVS.

Vláda súhlasila s uvoľnením 860-tisíc eur na spoluprácu s inovatívnymi fondmi či programom OSN na bývanie. Peniaze použije ministerstvo investícií, časť peňazí pôjde na regionálne inovačné dotácie.

Poslanci za SaS kritizovali projekty, ktoré rozbiehajú ministerstvá Milana Krajniaka a Veroniky Remišovej. Nepozdávala sa im obnova domovov sociálnych služieb, podľa nich sa do nej nemôžu zapojiť župy, a získavanie dát pre Atlas rómskych komunít. Minister práce Milan Krajniak kritiku odmietol.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová nechce odpovedať, s kým budú spolupracovať do volieb. „Do júla sa to dozviete. Nebudeme vynášať informácie z rokovaní,“ povedala v TA3.

Smer na štvrtok zvoláva okrúhly stôl do parlamentu, kde chce riešiť aj ceny potravín. V RTVS to povedal poslanec Smeru Ladislav Kamenický. Pozvali naň zástupcov obchodnej inšpekcie, odborárov, výrobcov potravín. „Budú tam, samozrejme, aj reťazce.“

Návrh školského zákona podľa Veroniky Remišovej v parlamente prejde, keď sa uzavrú rokovania o pripomienkach SaS. Ak by návrh neprešiel, boli by ohrozené peniaze z plánu obnovy.

Veronika Remišová považuje situáciu týkajúcu sa Martina Klusa za uzavretú, lebo už ohlásil stiahnutie svojej kandidatúry do Európskeho dvora audítorov. Poslanec Smeru Ladislav Kamenický hovoril o zbytočnej hanbe, ktorú Klus spôsobil Slovensku. (rtvs)

Poslanca Smeru Ladislava Kamenického musela moderátorka Sobotných dialógov Marta Jančkárová napomenúť, aby rešpektoval dramaturgiu relácie, lebo na otázku o Sviečkovej manifestácii dlhšie rozprával o nákupoch vicepremiérky Veroniky Remišovej.

Veronika Remišová chce, aby sa do internetových diskusií mohli zapájať len používatelia, ktorých identita bola overená. Ak to spravodajské weby nezariadia, hrozila by im pokuta. Prínos je otázny. „Ľudia šíria nenávisť a vyhrážky hrdo aj pod svojím menom a fotkou,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Ministerka Veronika Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie na internete. Jej návrh zákona však má viacero nedostatkov, neprináša efektívne riešenia a môže dokonca obmedziť slobodu prejavu, varuje Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Veronika Remišová odmieta obvinenia Hlasu z predražených nákupov nábytku a vybavenia. Tvrdí, že verejné obstarávanie na vybavenie nového sídla jej úradu prebehlo transparentne, prihlásilo sa 15 firiem a vybrali ponuku s najnižšou sumou.

Hlas tvrdí, že Veronika Remišová nakúpila do svojho úradu 500 predražených vešiakov. Kritizuje, že namiesto vešiakov napríklad z Ikey po 26 eur nakúpila dizajnové po 120 eur. Draho tiež podľa Hlasu nakúpila aj tri pohovky pre vodičov.

Obce a mestá môžu žiadať o zaplatenie výdavkov na pomoc utečencom z Ukrajiny. Štát na schému vyčlenil 127 miliónov eur zo starých eurofondov, ktoré treba dočerpať do konca roka.

Ani vicepremiérka Veronika Remišová ešte nevidela právnu analýzu, ktorá dávala poverenej vláde kompetencie na rozhodnutie o poskytnutí migov na Ukrajinu. Premiér Heger podľa nej musí nájsť spôsob, aby odoslanie stíhačiek bolo v súlade s ústavou.

Igor Matovič nevylúčil predvolebnú spoluprácu so stranou Za ľudí. Ako povedal v relácii Na telo plus, „na rozdiel od propagandy, ktorá sa voči nej vedie“, považuje Veroniku Remišovú za čestnú ženu.

Hlas kritizuje Veroniku Remišovú za pomalé zverejňovanie záznamov o faktúrach a objednávkach na jej ministerstve. Remišovej ministerstvo reagovalo, že je to technický problém, ktorý majú aj iné ministerstvá.

Štúdia k projektu ministerstva informatizácie, ktorú kritizoval Richard Raši, vznikla za jeho pôsobenia v rezorte, reagovalo ministerstvo Veroniky Remišovej. „To sa zrejme ešte nestalo, aby sa opozičný politik postavil na tlačovku a kritizoval niečo, čo sám urobil,“ napísalo ministerstvo.

Hlas vyčítal Veronike Remišovej projekt manažmentu údajov verejnej správy za 2,6 milióna eur. Tvrdí, že štúdiu uskutočniteľnosti k nemu vytvárali zamestnanci ministerstva, ktorí zároveň vystupovali ako experti subdodávateľskej firmy.

Veronika Remišová odmieta, že by si robila promo za verejné peniaze v časopise o eurofondoch. „Moje fotografie tam boli absolútne minimálne. Predtým, než ma budete kritizovať, si porovnajte, ako to robili predošlé vlády, s tým, ako to robíme my.“

Na pravom strede je úbohé sebavedomie, vraví vicepremiérka Veronika Remišová. „Akoby všetci ašpirovali len na to, aby boli len pomocníkmi Petra Pellegriniho,“ tvrdí v rozhovore. Za ľudí spoluprácu s projektom Demokrati nevylučuje. „Vždy som mala na Eduarda Hegera pozitívny názor. Je to konsenzuálny politik, ktorý neprehlboval zbytočné konflikty.“

Robert Fico tvrdí, že RTVS stratilo svoju verejnoprávnosť, preto je podľa neho namieste, keď vyhlásil, že Smer pôjde generálnemu riaditeľovi Ľubošovi Machajovi „po krku“.

Bývalý minister zdravotníctva Lengvarský odišiel podľa vicepremiérky Remišovej (Za ľudí) „na hulváta“, lebo ešte pred odchodom podpísal dokumenty, ktoré nemal – napríklad usmernenie o tranzícii. Remišová zopakovala, že Lengvarský mal odísť skôr, keďže v jeho vládnutí videla viacero zlyhaní. (rtvs)

Veronika Remišová sa dožaduje pomoci s cenami energií aj pre domácnosti kúriace biomasou alebo uhlím. Vláda dosiaľ tlmila pre domácnosti nárast cien elektriny, plynu a tepla z ústredného kúrenia.

Veronika Remišová povedala, že odchod ministra Lengvarského je jeho rozhodnutie, no kritizuje ho a podľa nej mal skončiť už dávno. „Projekt Rázsochy a implementácia plánu obnovy v zdravotníctve stojí alebo je na zlej ceste,“ povedala podpredsedníčka vlády.

Prváci na stredných školách a žiaci s nižšími príjmami na základných školách budú môcť získať 350 eur na počítač alebo notebook. Projekt za 65 miliónov eur bude štát financovať zo starých eurofondov, ktoré treba dočerpať do konca roka.

Nové na Dennikn.sk

14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky tak brutálne, až im lámali panvy. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstva 10:35Je to pestrý a trochu drzý album, hovorí o svojej novinke skupina Le Payaco 10:35BezsLovE je baletné posolstvo o slobode a tolerancii. Vzniklo ako reakcia na vraždu na Zámockej 09:49V novom grafikone poupratovali IC vlaky, pribudne Dunajská strela od Leo Expressu 09:37To sa nedá naučiť, okomentovala expertka Nemcov gól. Je druhý najmladší v slovenskej histórii 08:35Svetový newsfilter: Američania dali Putinovi darček, Zelenského ľudia ich varujú pred dôsledkami 08:09Česko-slovenské slovo týždňa: vrstevník v. rovesník 08:06Zistili sme, že sme neplodní. Čo mám robiť, keď deti sú pre partnera jediným zmyslom života? 08:00Strelkyňa Štefečeková: Dieťa som uprednostnila pred olympiádou. Aj ako veriaca si myslím, že ženy by mali mať právo voľby 07:05Ráno s NHL: Všetci už boli dávno v šatni, no Slafkovský ešte trénoval. Aj preto bol v noci najlepším hráčom Montrealu 07:00Dúbravka dostal tri góly, no pôsobil isto. Britský expert a médiá si o jeho situácii protirečia 06:32Ekonomický newsfilter: Hypotéky zlacnejú skôr a prudšieVčera 22:28Hiking basecamp: Zimné Batizovské pleso, banské pamiatky nad Pezinkom a začiatok skialpovej sezóny na StuhleckuVčera 20:38Ficov rýchly plán môže ako prvému pomôcť Kováčikovi, po ňom aj BödöroviVčera 20:02Newsfilter: Prešlo len 43 dní a námestie prvýkrát kričalo „Dosť bolo Fica!“Včera 18:38Graf dňa: Švajčiarsky frank je najsilnejší od januára 2015Včera 18:25Opozícia chce koalícii komplikovať rušenie špeciálnej prokuratúry aj rokovaním cez vianočné sviatky, na protest prišli tisíce ľudíVčera 18:06Smeru pomáhal tlmiť ceny energií, energetikov rozčuľoval a pri prvom zaváhaní ho obetovali. Holjenčík je späťVčera 17:24Príbeh premárnených eurofondov: pozostatky biznisu prepísali na partnerky a rumunské biele koneVčera 16:46Shooty: Čítanie s porozumenímVčera 16:09Šéf inšpekcie životného prostredia Jenčo: Končím pre Tarabovu šikanu, ohrozuje chod celého úraduVčera 15:35Robert Fico pozná len kladivo, preto všade vidí iba klinceVčera 15:26Útok mal začať už v apríli a v jednom smere. Američania hovoria, prečo Ukrajine nevyšla protiofenzívaVčera 15:02Vývoj bojov (652. deň): Guľka letela deväť sekúnd. Ukrajinský snajper tvrdí, že prekonal svetový rekord v najdlhšej úspešnej streleVčera 14:59Môže Brusel zasiahnuť proti Ficovi? Vysvetľujeme, aké má Európska komisia možnosti