Veronika Remišová

Európska komisia Slovensku schválila hlavný program eurofondov, z ktorého bude môcť využiť zhruba 13 miliárd eur. Peniaze sú určené na sedemročné obdobie 2021 až 2027, hlavným koordinátorom bude ministerstvo investícií.

Vicepremiérka Veronika Remišová je proti znižovaniu trestov za ekonomické trestné činy. Sú podľa nej rovnako závažné ako iné trestné činy, „vysávajú“ zdroje zo štátu a peniaze potom chýbajú inde.

Ministerstvo regionálneho rozvoja chce mať možnosť pokutovať ostatné rezorty za pomalé čerpanie eurofondov, vyplýva z návrhu poverovacích zmlúv, ktorými ministerstvo ako jediný riadiaci orgán Operačného programu Slovensko deleguje časť právomocí na ostatné úrady. Tie zatiaľ návrh nechcú komentovať. (euractiv)

Znovuzvolený primátor Košíc Jaroslav Polaček odkázal Veronike Remišovej, aby neblokovala košické projekty. „Odkedy som jej spílil bilbord, odvtedy Košice nemá rada,“ povedal o ministerke investícií. Remišovej rezort odpovedal, že primátor klame.

Veronika Remišová priamo neodpovedala na otázku, či bude mať problém s tým, ak schvália rozpočet iba vďaka hlasom tarabovcov. Dodala, že dúfa, že rozpočet bude schválený všetkými 150 poslancami parlamentu. (markíza)

Podľa Veroniky Remišovej musia vláda a lekárski odborári nájsť kompromis. Pripúšťa, že vláda ešte môže ponúknuť ďalšie navýšenie platov lekárov, než aké ponúkol v sobotu minister financií Igor Matovič. (markíza)

Európska komisia schválila eurofondový program pre pohraničie Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny. Interreg Next má rozpočet 73 miliónov eur, na Slovensku podľa Veroniky Remišovej prvé výzvy vyhlásia najneskôr na budúci rok.

Veronika Remišová kritizuje návrh exposlanca ĽSNS Tomáša Tarabu, ktorý by umožnil vyhnúť sa väzeniu za zneužívanie eurofondov. Predsedníčka Za ľudí povedala, že účasť vo vláde má význam vtedy, keď bude protikorupčná.

Ministerstvo informatizácie vyhlásilo výzvu na témy budúcich hackathonov, teda odborných podujatí, na ktorých budú odborné tímy hľadať digitálne riešenia rozličných problémov vo verejnej správe. Do výzvy sa môžu zapojiť ministerstvá, orgány ústrednej štátnej správy aj obce.

Veronika Remišová predložila na koaličnú radu zákon, ktorý zavádza nástroje na reguláciu nenávistného obsahu na internete. „Predovšetkým v prostredí sociálnych sietí s dôrazom na povinnosť regulácie a postihovania prejavov, ktoré napĺňajú znaky trestných činov vrátane nenávistných prejavov,“ dodala.

Ministerstvo informatizácie podľa Veroniky Remišovej obmedzí možnosť pracovať z domu na piatky, aby ušetrilo na kúrení. V takom prípade bude môcť menej kúriť v piatky, soboty a nedele, dodala.

Naživo: Ministerka Veronika Remišová po rokovaní vlády.

Slovensko by mohlo podľa návrhu Európskej komisie využiť 1,5 miliardy eur z neminutých eurofondov, oznámila Veronika Remišová. Peniaze by slúžili na pomoc domácnostiam a malým a stredným podnikom na riešenie dôsledkov energetickej krízy.

Ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj zriadilo telefonickú linku aj email pre prijímateľov eurofondov z IROP, ktorí pre nárast cien museli projekty pozastaviť alebo zrušiť. Ide približne o 600 projektov, no ministerstvo doteraz dostalo len malý počet žiadostí o navýšenie finančných prostriedkov.

Hlas návrh rozpočtu na rok 2023 nepodporí; vraví, že o miliardách eur určených na pomoc bude rozhodovať Igor Matovič. Minister financií aj minister práce Milan Krajniak rozpočet obhajovali ako najsociálnejší a „najprorodinnejší“ v histórii.

Veronika Remišová tvrdí, že naša spoločnosť bola za posledných pár dní svedkom dvoch veľkých tragédií. „Prvá bola dôsledkom osobnej nezodpovednosti vodiča a druhá následkom nenávisti. Čokoľvek viedlo tohto mladého človeka po ceste násilia a teroru, je to neospravedlniteľný akt zločinu z nenávisti.“ Zároveň kritizuje svet, kde sa ľudia delia na „my“ a „oni“.

Odvolaný riaditeľ štátnej akciovky Slovensko IT vraví, že Veronike Remišovej zrejme prekážalo, keď s ňou začal komunikovať písomne. „Tie listy ich zjavne iritovali. Iný dôvod ako strata dôvery nám odkomunikovaný nebol,“ povedal v rozhovore Pavol Miroššay.

Pavol Miroššay. Foto - TASR

Veronika Remišová upozornila, že k použitiu nevyčerpaných eurofondov na energetickú krízu môže viesť ešte dlhá cesta. Premiér Eduard Heger bude podľa nej rokovať s ministrami zodpovednými za jednotlivé operačné programy na budúci týždeň.

Eurofondový program Interreg Slovensko – Česko ponúkne do roka 2027 záujemcom z prihraničných regiónov oboch krajín 107 miliónov eur. Podporí napríklad projekty v oblasti životného prostredia, kultúry a cestovného ruchu. Program schválila Európska komisia.

V Na telo s Veronikou Remišovou nakoniec debatuje poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Robert Fico krátko pred reláciou oznámil, že ochorel, a z vysielania sa ospravedlnil. Veronika Remišová v úvode relácie povedala, že Ficovi želá skoré uzdravenie a že za iných okolností by s Blahom, ktorý šíri konšpirácie, do diskusie nešla. (markíza)

Veronika Remišová odvolala z vedenia Slovensko IT Pavla Mirossaya a Štefana Takáča. Už bývalý šéf štátnej akciovky Mirossay na Facebooku napísal, že dôvodom mala byť strata dôvery. „Musím povedať, že naše odvolanie prebehlo veľmi nekultúrne.“

Sme rodina a Za ľudí nebudú v stredu hlasovať za odvolanie Igora Matoviča z postu ministra financií, potvrdili Milan Krajniak a Veronika Remišová.

Remišovej ministerstvo radí občanom, ktorí využívajú elektronické služby štátu, aby si išli vymeniť občianske preukazy. Asi 440-tisíc ľuďom sa na konci roka skončí platnosť podpisových certifikátov. Pripravované riešenie štátu bude len dočasné.

Veronika Remišová tvrdí, že Slovensko nebude môcť použiť eurofondy za 48 miliónov eur pri dvoch IT projektoch z čias vlády Smeru. Ide o zákazky, ktoré získala firma Alison Slovakia na finančnej správe a v rezorte, ktorý viedol Richard Raši.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová povedala, že menšinová vláda sa bude v prvom rade spoliehať na stranu SaS. „Stále beriem stranu SaS za spojencov, nie za nepriateľov.“ Pri presadzovaní našich návrhov sa nemienime opierať o hlasy ĽSNS, uviedla.

Veronika Remišová (Za ľudí) sa cez víkend stretla s premiérom Hegerom. „Pán Pellegrini rozpráva, že som s poslancami OĽaNO niekde na Liptove. Ja sama som požiadala o okamžité osobné stretnutie s premiérom a následne sme sa počas víkendu aj stretli, keďže ministri SaS ohlásili na zajtra podanie demisie a bolo by od nás vrcholne nezodpovedné, keby sme sa o riešení tejto situácie nerozprávali.“

Naživo: Veronika Remišová k vládnej kríze

Veronika Remišová pred vládou povedala, že pevne verí, že „Richard Sulík tretí raz nepovalí vládu a nepridá sa k Smeru, Hlasu a fašistom“. Podľa predsedníčky Za ľudí je rozhodnutie na predsedovi SaS.

Menšinové vládnutie v dnešnej kríze je odsúdeniahodný hazard s krajinou a jej obyvateľmi, píše Marián Leško. „Poloha, do ktorej sa nechal predseda vlády dotlačiť, už nie je len politicky neúnosná, ale aj ľudsky nedôstojná.“

Veronika Remišová deň pred oslavami výročia SNP vyhlásila, že „Fico a Uhrík, extrémisti, fašisti a ich kamaráti na oslavy SNP nepatria“. Pripomína, že mnohí hrdinovia z Povstania trpeli od fašistov a následne trpeli aj pod komunistickým režimom. Podľa nej si odkaz SNP dovoľujú uzurpovať aj ľudia, ktorí pamiatku hrdinov pošliapali najviac.

Slovensko je piata najmenej digitalizovaná krajina v Európskej únii, ukazuje najnovšie hodnotenie Európskej komisie. Napriek novovzniknutému ministerstvu informatizácie sme sa v Indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti prepadli.

Veronika Remišová tvrdí, že pracovnou metódou Roberta Fica je klamať a že jeho slovné výstupy by mali byť „výstrahou pre tých, ktorí si želajú predčasné voľby alebo rozbíjajú koalíciu“. V statuse na Facebooku nekomentuje vyjadrenia Borisa Kollára, že ak štvorkoalícia neprežije, menšinová vláda nie je riešením a mali by byť predčasné voľby.

Ministerka Veronika Remišová tvrdí, že chápe ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý zvažuje odchod z politiky. „Za hranicami máme vojnu, hrozí nám celoeurópska energetická kríza a takéto malicherné, absurdné a zbytočné škriepky medzi dvomi koaličnými partnermi zbytočne demotivujú a unavujú,“ povedala.

Strana Za ľudí opätovne predloží návrh na daň z nadmerného zisku z ropy. „Vo vládnej koalícii sme o tomto návrhu intenzívne diskutovali, vetovala ho však SaS. Zisky ropných spoločností však ďalej rastú,“ hovorí Veronika Remišová.

Výber nových priestorov ministerstva investícií bol podľa Veroniky Remišovej transparentný a rezort na tom ušetrí. Uviedla to v reakcii na Richarda Rašiho, ktorý kritizoval sťahovanie do budovy Tower 115, ktorá patrí pod J&T.

Richard Raši kritizuje Veroniku Remišovú pre sťahovanie do budovy Tower 115, ktorá patrí pod J&T. Tvrdí, že nemali vylúčiť konkurenčnú ponuku od Tatra banky v Petržalke, ktorej priestory podľa ministerstva neboli dosť veľké.

Únia miest Slovenska privítala možnosť požiadať o dofinancovanie eurofondových projektov pre zdražovanie stavebných materiálov. Od ministerstva investícií však chce ubezpečenie o dostatku zdrojov a rýchlom schvaľovaní žiadostí. (tasr)

Na kandidátovi na funkciu verejného ochrancu práv ešte nie je politická dohoda, povedala vicepremiérka Veronika Remišová. Podľa predsedníčky Za ľudí je lepšia žiadna dohoda, ako keby mali zvoliť takého kandidáta, akým je generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Strana Za ľudí nie je a ani nebude stranou, ktorá povalí vládu, píše v stanovisku predsedníčka a vicepremiérka Veronika Remišová. „Naďalej presadzujeme štvorkoalíciu ako najlepšie možné riešenie a veríme v hodnoty, ktoré principiálne bránia spolupráci s fašistami,“ napísala. V hre je podľa nej veľa možností, „ale rozdúchavať ohne v čase sucha nie je najlepšie riešenie“.

Ministerstvo investícií Veroniky Remišovej nenaznačuje zníženie podielu, ktorým majú na svoje eurofondové projekty prispieť samosprávy. Hovorí, že Slovensko má v EÚ jednu z najnižších mier spolufinancovania, navyše ju nastavuje ministerstvo financií.

Štátna agentúra spravujúca portál Slovensko.sk obviňuje Swan z „hrubej chyby“, ktorá prispela k utorkovému výpadku. Podľa NASES mali byť dátové centrá prepojené dvomi nezávislými telekomunikačnými linkami, tie však viedli súbežne.

Správca Slovensko.sk začal v máji sťahovať datacentrum do priestorov v štátnom podniku SPP. Za bývalej koalície chcela agentúra NASES kúpiť za 38 miliónov eur budovu v bratislavskej Petržalke, ktorá patrí Igorovi Rattajovi.

Ministerstvo investícií ohlásilo dve eurofondové výzvy spolu za 15 miliónov eur. Prvá má slúžiť na projektovú prípravu výstavby nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine. Druhú určili na prípravu projektov pre národné parky.

Získanie eurofondov má byť podľa premiéra Hegera výrazne jednoduchšie. Uviedol to po tom, čo vicepremiérka Remišová podpísala novú partnerskú dohodu s Európskou komisiou, ktorá Slovensku prinesie až 13 miliárd eur.

Vicepremiérka Veronika Remišová si myslí, že list SaS premiérovi obsahuje iba požiadavky na čisto osobnej rovine. Podľa predsedníčky Za ľudí si preto spor vo vládnej koalícii musia vyriešiť strany SaS a OĽaNO na rokovaniach, nie v médiách či na internete.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová žiada rokovania o koalícii za zatvorenými dverami. V statuse kritizuje zrejme Richarda Sulíka za jeho mediálne výstupy, aj keď ho priamo nemenuje.

Veronika Remišová označila za „nezodpovedné, že koalícia bude musieť riešiť vypovedanie koaličnej zmluvy zo strany SaS a osobný spor lídrov dvoch koaličných strán namiesto riešenia skutočných problémov ľudí“. Strana Za ľudí podľa Remišovej „urobí maximum pre to, aby koalícia dovládla vo štvorici“.

Veronika Remišová žiada Sulíka s Matovičom, aby mysleli „pri svojom rozhodovaní na Slovensko a na to, v akej krajine budú žiť naše deti“. Predsedníčka Za ľudí v súvislosti s koaličnou krízou povedala, že ľudia „nechcú návrat Smeru“ a „že predčasné voľby nikomu nepomôžu, no Slovensku veľmi uškodia“.

Fotografia s heslom na Remišovej počítači, ktorá baví internet, podľa ministerky vyvolala „zbytočnú hystériu“, lebo zverejnené heslo je vraj už neaktuálne. „Veľký IT škandál, niekto zabudol odlepiť dva roky staré nálepky,“ reaguje na vlastnú fotografiu notebooku, ktorú zverejnila aj s prilepeným lístkom „Heslo: Mirri2020“.

Reprofoto N - FB Za ľudí

Vláda schválila eurofondový Program Slovensko, jednou z priorít budú rómske komunity. Samosprávy nakoniec dostanú dve miliardy eur, o ktorých budú rozhodovať samy. Ministerka Remišová uisťuje, že v prípade pochybení vo veľkých projektoch nebude zablokovaný celý operačný program. (euractiv)

Nové na Dennikn.sk

07:00Stačilo pár dní, aby FIFA ukázala svoju tvár. Dúhové pásky však nosia odvážne ministerky 06:38300 slov z MS: Lionel Messi opäť zachránil Argentínu, keď to potrebovalaVčera 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehroziaVčera 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú ShiffrinovúVčera 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovoVčera 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The CrownVčera 14:29Ruské zločiny z roku 2014Včera 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou ČínyVčera 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré mámeVčera 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketometyVčera 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z ChersonuVčera 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologickyVčera 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátuVčera 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)Včera 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňomVčera 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbalVčera 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku)Včera 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnu25.11 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideli25.11 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografka25.11 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy25.11 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majority25.11 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácie25.11 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberie25.11 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastliny25.11 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobu25.11 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?25.11 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)25.11 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu25.11 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické nebo