Veronika Remišová

Veronika Remišová pripustila, že bude v predčasných voľbách kandidovať za OĽaNO Igora Matoviča. „Rokovania prebiehajú. Každé jedno prepadnuté percento by bolo v prospech Roberta Fica,“ povedala v Sobotných dialógoch na RTVS.

Robert Fico vraví, že „tlak na sudcov bol obrovský“ v prípade vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Marian Kočner bol v piatok neprávoplatne oslobodený spod obžaloby, Alenu Zsuzsovú odsúdili na 25 rokov. Smer pritom dlhodobo útočí na sudcov, ktorí sa zaoberajú korupčnými kauzami z éry vládnutia tejto strany.

Zo starých eurofondov, ktoré treba využiť do konca roka, je podľa Veroniky Remišovej vyčerpaných 70 percent. Na tlačovej konferencii končiacej ministerky mal pôvodne vystúpiť aj nastupujúci minister Peter Balík, nakoniec sa však nezapojil.

Veronika Remišová potvrdila, že jej strana Za ľudí rokuje s ďalšími subjektmi o predvolebnej spolupráci. „Máme ešte nejaký čas, dva mesiace, na to, aby sme oznámili naše rozhodnutie,“ uviedla.

Stredoškolákom začali prichádzať kódy na nákup tabletov či počítačov. Príspevok predstavuje 350 eur, využiť sa dá v zapojených sieťach obchodov. Zatiaľ sa zaregistrovalo 53-tisíc záujemcov, ministerstvo investícií predpokladalo 150-tisíc.

Obce, mestá a mimovládky budú môcť žiadať dotácie na verejné priestory, športoviská či turistické miesta. Vo výzve je deväť miliónov eur, jeden žiadateľ môže získať od 100-tisíc do 450-tisíc eur.

Danglár: Remišová zasahuje

Veronika Remišová kritizuje Zuzanu Čaputovú, že výber vlády nekonzultuje s parlamentom. „To, čo pani prezidentka navrhla, nie je úradnícka vláda, ale prezidentská,“ vyhlásila.

Hlas kritizuje Veroniku Remišovú, že zatiaľ nebola vyhlásená žiadna výzva z nových eurofondov v operačnom programe Slovensko. Prvé výzvy za stovky miliónov eur mali byť podľa harmonogramu spustené v prvom štvrťroku tohto roka.

Mimovládne organizácie sa môžu uchádzať o 2,5 milióna eur z grantov na prácu s deťmi a mládeže. Podporené budú aktivity zamerané na pohyb, šport, životné prostredie či bádanie. O peniaze sa dá požiadať do 15. júna.

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala Samuela Vlčana, aby sa po odstúpení vzdal aj miliónovej dotácie pre jeho firmu. Vlčan totiž oznámil, že dotáciu jeho odpadová firma nevráti. „Občanom vôbec nepomôže, ak odíde z funkcie s miliónovou dotáciou pre svoju firmu,“ uviedla Remišová.

Samuel Vlčan sa nemal vzdať funkcie, ale dotácie, reagovala vicepremiérka Veronika Remišová. Šéf pôdohospodárskeho výboru parlamentu Jaroslav Karahuta zo Sme rodina nepovažuje Vlčanovo rozhodnutie odísť z postu za správne.

Vicepremiérka Veronika Remišová vyzvala ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aby vrátil dotáciu vo výške približne 1,4 milióna eur, ktorú dostala jeho firma Reko Recycling v apríli od ministerstva životného prostredia.

Ministerstvo investícií môže využiť deväť miliónov eur na poskytovanie grantov na voľnočasové športoviská. Súhlasila s tým vláda, ide o peniaze, ktoré ministerstvu zostali z regionálnych projektov v minulých rokoch.

Poslanec SaS Branislav Gröhling vyčítal v RTVS vicepremiérke Veronike Remišovej nezvládnutie čerpania eurofondov. Podľa neho sa vyčerpalo nula eur z 12 miliárd, ktoré sa môžu od roku 2021 použiť z eurofondov. Remišová uviedla, že má na starosti operačný program týkajúci sa samospráv a má projekty zazmluvnené na úrovni 120 percent toho, čo sa môže čerpať.

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová povedala, že strana do dvoch mesiacov rozhodne, či pôjde do volieb samostatne alebo sa s niekým spojí. „Máme v zásade rovnaké čísla ako Demokrati,“ vyhlásila v RTVS.

Vláda súhlasila s uvoľnením 860-tisíc eur na spoluprácu s inovatívnymi fondmi či programom OSN na bývanie. Peniaze použije ministerstvo investícií, časť peňazí pôjde na regionálne inovačné dotácie.

Poslanci za SaS kritizovali projekty, ktoré rozbiehajú ministerstvá Milana Krajniaka a Veroniky Remišovej. Nepozdávala sa im obnova domovov sociálnych služieb, podľa nich sa do nej nemôžu zapojiť župy, a získavanie dát pre Atlas rómskych komunít. Minister práce Milan Krajniak kritiku odmietol.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová nechce odpovedať, s kým budú spolupracovať do volieb. „Do júla sa to dozviete. Nebudeme vynášať informácie z rokovaní,“ povedala v TA3.

Smer na štvrtok zvoláva okrúhly stôl do parlamentu, kde chce riešiť aj ceny potravín. V RTVS to povedal poslanec Smeru Ladislav Kamenický. Pozvali naň zástupcov obchodnej inšpekcie, odborárov, výrobcov potravín. „Budú tam, samozrejme, aj reťazce.“

Návrh školského zákona podľa Veroniky Remišovej v parlamente prejde, keď sa uzavrú rokovania o pripomienkach SaS. Ak by návrh neprešiel, boli by ohrozené peniaze z plánu obnovy.

Veronika Remišová považuje situáciu týkajúcu sa Martina Klusa za uzavretú, lebo už ohlásil stiahnutie svojej kandidatúry do Európskeho dvora audítorov. Poslanec Smeru Ladislav Kamenický hovoril o zbytočnej hanbe, ktorú Klus spôsobil Slovensku. (rtvs)

Poslanca Smeru Ladislava Kamenického musela moderátorka Sobotných dialógov Marta Jančkárová napomenúť, aby rešpektoval dramaturgiu relácie, lebo na otázku o Sviečkovej manifestácii dlhšie rozprával o nákupoch vicepremiérky Veroniky Remišovej.

Veronika Remišová chce, aby sa do internetových diskusií mohli zapájať len používatelia, ktorých identita bola overená. Ak to spravodajské weby nezariadia, hrozila by im pokuta. Prínos je otázny. „Ľudia šíria nenávisť a vyhrážky hrdo aj pod svojím menom a fotkou,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Ministerka Veronika Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie na internete. Jej návrh zákona však má viacero nedostatkov, neprináša efektívne riešenia a môže dokonca obmedziť slobodu prejavu, varuje Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Veronika Remišová odmieta obvinenia Hlasu z predražených nákupov nábytku a vybavenia. Tvrdí, že verejné obstarávanie na vybavenie nového sídla jej úradu prebehlo transparentne, prihlásilo sa 15 firiem a vybrali ponuku s najnižšou sumou.

Hlas tvrdí, že Veronika Remišová nakúpila do svojho úradu 500 predražených vešiakov. Kritizuje, že namiesto vešiakov napríklad z Ikey po 26 eur nakúpila dizajnové po 120 eur. Draho tiež podľa Hlasu nakúpila aj tri pohovky pre vodičov.

Obce a mestá môžu žiadať o zaplatenie výdavkov na pomoc utečencom z Ukrajiny. Štát na schému vyčlenil 127 miliónov eur zo starých eurofondov, ktoré treba dočerpať do konca roka.

Ani vicepremiérka Veronika Remišová ešte nevidela právnu analýzu, ktorá dávala poverenej vláde kompetencie na rozhodnutie o poskytnutí migov na Ukrajinu. Premiér Heger podľa nej musí nájsť spôsob, aby odoslanie stíhačiek bolo v súlade s ústavou.

Igor Matovič nevylúčil predvolebnú spoluprácu so stranou Za ľudí. Ako povedal v relácii Na telo plus, „na rozdiel od propagandy, ktorá sa voči nej vedie“, považuje Veroniku Remišovú za čestnú ženu.

Hlas kritizuje Veroniku Remišovú za pomalé zverejňovanie záznamov o faktúrach a objednávkach na jej ministerstve. Remišovej ministerstvo reagovalo, že je to technický problém, ktorý majú aj iné ministerstvá.

Štúdia k projektu ministerstva informatizácie, ktorú kritizoval Richard Raši, vznikla za jeho pôsobenia v rezorte, reagovalo ministerstvo Veroniky Remišovej. „To sa zrejme ešte nestalo, aby sa opozičný politik postavil na tlačovku a kritizoval niečo, čo sám urobil,“ napísalo ministerstvo.

Hlas vyčítal Veronike Remišovej projekt manažmentu údajov verejnej správy za 2,6 milióna eur. Tvrdí, že štúdiu uskutočniteľnosti k nemu vytvárali zamestnanci ministerstva, ktorí zároveň vystupovali ako experti subdodávateľskej firmy.

Veronika Remišová odmieta, že by si robila promo za verejné peniaze v časopise o eurofondoch. „Moje fotografie tam boli absolútne minimálne. Predtým, než ma budete kritizovať, si porovnajte, ako to robili predošlé vlády, s tým, ako to robíme my.“

Na pravom strede je úbohé sebavedomie, vraví vicepremiérka Veronika Remišová. „Akoby všetci ašpirovali len na to, aby boli len pomocníkmi Petra Pellegriniho,“ tvrdí v rozhovore. Za ľudí spoluprácu s projektom Demokrati nevylučuje. „Vždy som mala na Eduarda Hegera pozitívny názor. Je to konsenzuálny politik, ktorý neprehlboval zbytočné konflikty.“

Robert Fico tvrdí, že RTVS stratilo svoju verejnoprávnosť, preto je podľa neho namieste, keď vyhlásil, že Smer pôjde generálnemu riaditeľovi Ľubošovi Machajovi „po krku“.

Bývalý minister zdravotníctva Lengvarský odišiel podľa vicepremiérky Remišovej (Za ľudí) „na hulváta“, lebo ešte pred odchodom podpísal dokumenty, ktoré nemal – napríklad usmernenie o tranzícii. Remišová zopakovala, že Lengvarský mal odísť skôr, keďže v jeho vládnutí videla viacero zlyhaní. (rtvs)

Veronika Remišová sa dožaduje pomoci s cenami energií aj pre domácnosti kúriace biomasou alebo uhlím. Vláda dosiaľ tlmila pre domácnosti nárast cien elektriny, plynu a tepla z ústredného kúrenia.

Veronika Remišová povedala, že odchod ministra Lengvarského je jeho rozhodnutie, no kritizuje ho a podľa nej mal skončiť už dávno. „Projekt Rázsochy a implementácia plánu obnovy v zdravotníctve stojí alebo je na zlej ceste,“ povedala podpredsedníčka vlády.

Prváci na stredných školách a žiaci s nižšími príjmami na základných školách budú môcť získať 350 eur na počítač alebo notebook. Projekt za 65 miliónov eur bude štát financovať zo starých eurofondov, ktoré treba dočerpať do konca roka.

Odvolanie štátneho tajomníka Jána Hargaša bolo štandardným manažérskym rozhodnutím, vraví Veronika Remišová. Ministerka informatizácie odmietla, že by za Hargašovým odchodom bola nevôľa k jeho politickým ambíciám.

Vláda schválila návrh podporiť projekt kvantovej komunikačnej infraštruktúry, z plánu obnovy má získať osem miliónov eur. Sieť prepojí 12 slovenských akademických inštitúcií a má slúžiť na bezpečnejšiu komunikáciu.

Novým štátnym tajomníkom u Veroniky Remišovej sa stane Jozef Graňačka, ktorý vyše desať rokov pracoval v SkyTolle. Pôsobil tam ako analytik a konzultant. Nahradí Jána Hargaša, spoluzakladateľa Slovensko.Digital.

Štátny tajomník ministerstva informatizácie Ján Hargaš zrejme končí vo funkcii. Na Facebooku napísal, že ho dnes vláda odvolá na návrh ministerky Veroniky Remišovej.

Foto N – Vladimír Šimíček

Ministerstvo investícií sa chystá vláde predložiť návrh na podporu kvantovej komunikačnej linky. Z plánu obnovy má ísť na projekt 8,2 milióna eur, ďalších päť miliónov zabezpečí grant Európskej komisie.

Aj vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že referendum je pre Fica a Pellegriniho debaklom. „Napriek ich obrovskému úsiliu a prakticky dvojročnej kampani za predčasné voľby, keď hanebne zneužívali pandémiu a celosvetové krízy, prišlo na referendum výrazne menej ľudí, než keď referendum spolu naposledy organizovali proti vláde Mikuláša Dzurindu,“ napísala.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová si vie predstaviť, že jej strana by šla do volieb v koalícii s konzervatívnymi stranami KDH a OĽaNO. Na zvolenie do parlamentu by takáto koalícia potrebovala získať 7 percent hlasov. (markíza)

Veronika Remišová si myslí, že stredové, pravicové a konzervatívne sily by mali vytvoriť silný a jednotný blok založený na spoločných hodnotách, aby vo voľbách neprepadol ani jediný hlas voličov. V takomto bloku vidí okrem Za ľudí aj strany ako KDH či OĽaNO. Otázku svojho prestupu do inej strany označila za absurdnú.

Ministerstvo informatizácie zatiaľ neuviedlo, kedy bude vyriešený výpadok elektronických služieb štátu. Zdôvodnilo ho problémom na jednom zo serverov. Na problém upozornila štátna Slovenská pošta, pretrváva podľa nej od utorka.

Schválenie rozpočtu mohlo byť podľa Veroniky Remišovej bez zbytočného naťahovania a cirkusu. „Dôležitý je však výsledok a ten sa ráta,“ vyhlásila v stanovisku.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?Včera 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?Včera 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodinaVčera 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veriaVčera 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   Včera 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinámVčera 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)Včera 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviacVčera 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expertVčera 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovaromVčera 16:34Ako písať o vojne?Včera 16:33Danglár: Divoká jazdaVčera 16:30Nezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHLVčera 15:47Čudné praktiky v Rimavskej Sobote. Zamestnanec mesta prišiel po kritike primátora Šimka o prácu, festival aj o dotáciuVčera 15:37Vedec Szemes: Únik vírusu z laboratória nemožno vylúčiť, no prevažujú dôkazy, že SARS-CoV-2 má prirodzený pôvodVčera 15:20Žilinská diaľnica je naďalej suverénne najdrahšia, nafukuje sa aj cena ružomberského obchvatuVčera 15:19Čo začal socializmus, dokončili 90. roky v demokracii. Ako sa z Luníka IX stalo segregované rómske sídliskoVčera 15:07Život doma alebo v zariadení sociálnych služieb? Možnosť je často len jedna, tá horšiaVčera 14:46Vývoj bojov (463. deň): Prípravy pokračujú – Ukrajinci vylepšili pozície pri Vuhledare, v Berďansku vybuchol prístavVčera 13:58Foo Fighters po smrti bubeníka prekonali smútok a nahrali jeden zo svojich najlepších albumovVčera 13:24MediaBrífing: Umelá inteligencia mení svet reklamy, z noviniek sú ľudia nadšeníVčera 13:07Medzi učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Ak neučia opití, škola si s nimi nevie poradiťVčera 13:05Taiwanský diplomat: Dezinformácie berieme vážne. Každý na ne musí reagovať do dvoch hodínVčera 12:54Nemocnicu na Rázsochách nepostavia z plánu obnovy, Martin musí o peniaze súperiť s Prešovom či TrnavouVčera 12:02Smer ešte môže brať veľa voličov Hlasu aj Republike, najväčšími konkurentmi sú PS a SaSVčera 11:49Hiking basecamp: Vezmite deti na novú cyklotrasu do Terchovej, na hrady Drégely a Zuvár alebo na Wolkerove jazierkaVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Tragické, komické a tragikomické prvky slovenskej štátnostiVčera 10:43Je to smutné, ale prepadnutie eurofondov je na stole, hovorí minister BalíkVčera 09:49Svetový newsfilter: Slová o druhej vojne v Európe sú prehnané, no napätie v Kosove Rusom vyhovujeVčera 09:20Príliv mozgov