Mária Kolíková

Ani po zasadnutí ústavnoprávneho výboru sa nepodarí „pohnúť“ so súdnym procesom v kauzách obžalovaného bývalého šéfa SIS Ivana Lexu, vraví Juraj Šeliga. Poslanec Za ľudí, ktorý mimoriadne rokovanie zvolal, má pocit, ako by sa v tomto prípade „prešľapovalo na mieste“.

V rozprave k inflačnému balíčku vystupuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Kritizuje, že sa v skrátenom legislatívnom konaní riešia voľnočasové poukazy, a vraví, že nejde o mimoriadne okolnost, či o hospodárske škody štátu.

Mária Kolíková (SaS) kritizuje, že by mal rodinný balíček Igora Matoviča prejsť v skrátenom konaní. „Úprimne ja žasnem a nechápem, ako je toto možné, čo sme dnes schválili,“ povedala ministerka spravodlivosti. Opatrenia by si vyžiadali na budúci rok vyše miliardy eur.

Video: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po rokovaní vlády.

Ministerka Kolíková hovorí, že má veľa otázok na predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta. Ide o súd, kde chceli policajti zaistiť utajovanú prílohu k spisu Pčolinský, ale tá bola zo súdu za doteraz nejasných okolností vynesená na bratislavskú krajskú prokuratúru, ktorá prípad ani nedozoruje.

SaS túto vládu nepoloží, hovorí v rozhovore ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. V pondelok na koaličnej rade si podľa Kolíkovej Richard Sulík uplatnil právo veta vo veci zvyšovania daní a rokovania o sociálnom balíčku ďalej pokračujú. „Právo veta je principiálna súčasť koaličných zmlúv. Ak si ho SaS riadne uplatnila, tak možno očakávať, že sa bude rešpektovať.“

Predsedu Smeru Roberta Fica podľa poslanca Hlasu Mateja Šutaja Eštóka trestne stíhajú len v súvislosti so zdražovaním. Vláda chce dať podľa neho ľuďom hry, keďže im nevie dať chlieb. Povedal to v relácii RTVS Sobotné dialógy. „Ja sa vôbec nezabávam,“ povedala na to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Otázka vzdania sa poslaneckého mandátu Martina Borguľu je na stole, povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Či by mal odísť z parlamentu, SaS priamo nehovorí. „Patrí to k politickej kultúre, ale je to vecou toho, koho sa to týka,“ uviedla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Pred dvomi mesiacmi to v parlamente vyzeralo tak, že reforma súdnictva nemá šancu, no dnes prešla. „Jednoducho sme sa o tom viac rozprávali, tak to je,“ vysvetlila ministerka Mária Kolíková, ako sa jej podarilo napokon získať podporu celej koalície.

Mária Kolíková priznáva, že jej pôvodný návrh ku krajským súdom bol iný. Ale za veľký posun označila vznik samostatných správnych súdov, ako aj odčlenenie rodinnej a obchodnej agendy krajských súdov. „Chcela som ísť ďalej, ale už toto je veľký krok,“ dodala po hlasovaní.

Poslanec OĽaNO Milan Vetrák oznámil, že koalícia sa dohodla na stavebných zákonoch a na súdnej mape. O oboch reformách by sa malo v parlamente hlasovať tento týždeň.

Mária Kolíková žiada zníženie platu sudcu Najvyššieho súdu Martina Piovartsyho o desať percent na obdobie troch mesiacov. Ústne pojednávanie v tomto disciplinárnom prípade má byť 2. júna.

Európska prokuratúra viedla ku koncu roka 2021 na Slovensku 42 aktívnych vyšetrovaní. Celková odhadovaná škoda spôsobená v rámci týchto prípadov bola vyčíslená na vyše 80 miliónov eur, z toho na podvodoch s DPH 54 miliónov. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková o tom informovala po stretnutí s hlavnou európskou prokurátorkou Laurou Codruta Kövesiovou.

Je dôležité, aby každé podozrenie a obvinenie bolo dotiahnuté do konca, povedala Mária Kolíková v reakcii na obvinenie Fica a Kaliňáka. Podľa ministerky spravodlivosti je od začiatku zrejmé, že korupcia, ktorá sa teraz odhaľuje, dosahuje k najvyšším politickým špičkám predchádzajúcej vlády.

Sudcovia si vo štvrtok budú voliť piatich nových členov súdnej rady. Budú to prvé voľby po vlne zatýkania v marci 2020. Sudcovia tak môžu hlasovaním dať najavo aj to, čo si myslia o následnej očiste či reforme, ktorú sa pokúša presadiť ministerka spravodlivosti.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka kritizuje ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, že rok nereagovala na jeho list, v ktorom ju požiadal o vytvorenie pracovnej skupiny na prípravu legislatívnej zmeny zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Tá by podľa Žilinku umožnila efektívne a účinné odčerpávanie nelegálne nadobudnutého majetku.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková chce o ukladaní dát na Najvyššom správnom súde hovoriť s jeho predsedom Pavlom Naďom. „Dáta, ktoré súvisia so súdnymi konaniami, musia byť osobitne chránené,“ uviedla v súvislosti so situáciou, ktorá na súde vznikla. Súd totiž nemá zazmluvnenú serverovú infraštruktúru a dáta končia na serveri zamestnanca.

Boris Kollár bude hlasovať za súčasnú podobu súdnej mapy, ktorú vypracovala ministerka Mária Kolíková. Nemôže však zaručiť, že prejde, povedal v Markíze. Výhrady mali v minulosti aj niektorí poslanci Za ľudí či OĽaNO.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je pripravená stať sa členkou SaS, ak bude mať strana záujem o bližšiu spoluprácu. Vyhlásila to na sobotnom kongrese SaS.

Koalícia sa ešte na podobe súdnej mapy nedohodla, debaty podľa Márie Kolíkovej pokračujú. Ministerka spravodlivosti by chcela, aby sa téma vyriešila na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa má začať 26. apríla. 

Je legitímne rozprávať sa o tom, kto môže navrhnúť rozpustenie strany, vraví ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. V súčasnosti môže takýto návrh podať iba generálny prokurátor.

Mária Kolíková hovorí, že presunutím hlasovania o súdnej reforme nie sú ohrozené peniaze z plánu obnovy. Ministerka spravodlivosti ubezpečuje, že v koalícii je záujem splniť míľniky z plánu. „A ja na tom dôsledne tiež pracujem. Myslím, že k dohode na reforme dôjde,“ dodala.

Ministerka Kolíková po presunutí hlasovania o súdnej reforme povedala, že rokovania pokračujú a že takáto veľká a dôležitá reforma si takúto debatu zaslúži. „Svedčí to o tom, že túto tému berú aj politickí partneri naozaj vážne, a vnímam, že je tu snaha nájsť to najlepšie riešenie,“ dodala.

Koalícia nenašla dohodu na súdnej reforme. Hlasovanie o nej sa preto presunie na aprílovú schôdzu. „Po vzájomnej dohode koaličných partnerov sa presúva rokovanie na začiatok aprílovej schôdze,“ potvrdil šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Hlasovanie o súdnej reforme sa presúva, koalícia sa blíži k dohode, debata je ešte o Krajskom súde v Žiline. Poslanci budú v stredu rokovať najskôr o novele stavebného zákona a potom o reforme súdnictva. Je to výsledok koaličnej rady a zároveň poistka pre Sme rodina.

Ondrej Dostál bude novým štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti. Menovanie súčasného poslanca Národnej rady (klub SaS) schválila vláda. (tasr)

Mária Kolíková kritizuje výroky Roberta Fica o ovplyvňovaní sudcov. Ministerka spravodlivosti vyhlásila, že jeho útok na sudcov je nebezpečný nielen pre justíciu, ale vo všeobecnosti pre právny štát, pretože „hrubo znevažuje bez konkrétnych faktov všetkých predstaviteľov justície, osobitne Špecializovaný trestný súd.“

Poslanci odsúhlasili zavedenie preventívnej reštrukturalizácie pre firmy, ktorým hrozia finančné ťažkosti. Schválená predloha od ministerky Márie Kolíkovej počíta s tým, že dlžník bude musieť na seba opäť podať návrh na konkurz pre platobnú neschopnosť.

Asi 80 sudcov a pracovníkov súdov protestovalo pred Krajským súdom Trenčín proti súdnej mape. Protesty budú pokračovať v Bratislave a ďalších mestách 22. marca, keď má byť v druhom čítaní návrh zákona o zriadení nových obvodov okresných súdov.

Naživo: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po rokovaní vlády

O rušení súdov by už nemali po roku 2025 rozhodovať poslanci, ale vláda. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS) takúto vážnu zmenu navrhla v prechodných ustanoveniach zákona o správnych súdoch. O ňom mala dnes rokovať vláda, ale nakoniec pre nezhody v koalícii nerokovala.

Kolíková sa podľa Matoviča nepoučila, koalícia sa zasekla pri správnych súdoch aj štátnych tajomníkoch. Rokovania o súdnej reforme pokračujú. Dôvera k ministerke spravodlivosti je taká naštrbená, že ich bude viesť premiér Eduard Heger.

Igor Matovič kritizoval Máriu Kolíkovú, že koaličným partnerom predložila návrh o správnych súdoch „obrazne povedané o polnoci“. Matovič po rokovaní vlády povedal, že „viacerí koaliční partneri sa preto postavili na zadné a povedali si, že takýmto štýlom by si ministerka prácu robiť nemala, ak chce dosiahnuť pozitívny výsledok“.

Problémom, prečo sa koalícii nepodarilo zatiaľ dohodnúť na dodatku ku koaličnej zmluve, sú aj štátni tajomníci ministerstva, naznačila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Niektoré témy je zrejme zložitejšie dojednať,“ povedala.

Vláda by dnes mala rokovať aj o zákonoch o správnych súdoch. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) kritizuje ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (za SaS), že koaličným partnerom poslala návrh zákona o polnoci. „Takto sa to nerobí,“ povedala.

Ďalšie rokovania o podobe súdnej mapy má viesť premiér Heger, uviedli koaliční predstavitelia po rokovaniach na pondelkovej koaličnej rade. Hovorili tiež o nomináciách na štátnych tajomníkov rezortu spravodlivosti či podpredsedu parlamentu.

Juraj Šeliga si myslí, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zlyhala pri reforme súdnictva v tom, ako viedla rokovania politicky. „Primárna zodpovednosť za to, ako sú či nie sú uzavreté dohody pred hlasovaním, je na ministrovi,“ reagoval s tým, že keď strana nepodporila Kolíkovej reformu, nešlo o žiadnu pomstu.

Juraj Šeliga (Za ľudí) hovorí, že nemá problém si sadnúť za rokovací stôl s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (za SaS). Chce ďalej hovoriť o súdnej reforme, podmienkou však bude, že všetky dohody z rokovaní budú hneď na papieri. „Po tom, ako som bol poučený vývojom, bude všetko zaznamenané písomne.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

György Gyimesi hovorí, že Mária Kolíková nie je schopná rokovať a mala by si zobrať príklad z toho, ako o reformách rokovali Budaj a Lengvarský. „Pochybujem o jej rokovacích schopnostiach a zároveň nepochybujem o jej arogancii,“ povedal v RTVS.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini kritizuje ministerku spravodlivosti Kolíkovú, že sa zubami-nechtami drží stoličky. „Nikto vás tam nechce, okrem vašej SaS,“ povedal Pellegrini v TA3. Kolíková reaguje, že nad demisiou nepremýšľa, cesta k reforme nie je podľa nej uzavretá.

Ministerka Mária Kolíková (SaS) je presvedčená, že o mestských súdoch sa ešte budú v koalícii rozprávať. „Niekedy nie úplne rozumiete všetkým rozhodnutiam koaličných partnerov,“ povedala Kolíková v TA3. Chce vynaložiť ešte viac úsilia, aby partnerov presvedčila.

Mária Kolíková (za SaS) nechce hovoriť, za akých okolností by z postu ministerky spravodlivosti odstúpila. „Všeobecne sa však dá povedať, že by to bolo v momente, že zastávaním tejto pozície spochybňujem samotnú inštitúciu. Ak by to nastalo, tak to urobím.“

Ak neprejde takáto zásadná reforma, minister by sa mal nad sebou zamyslieť, odkázal Márii Kolíkovej predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš. Povedal, že i keď drvivá väčšina klubu hlasovala za, ministerka si mala dať záležať na tom, aby presvedčila Sme rodina či Za ľudí.

Štvrtkové hlasovanie a všetko okolo toho neukázalo dobrý spôsob vládnutia, hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS). „Som si toho vedomá, že to takto nemá byť,“ povedala s tým, že s koaličnými partnermi sa treba ďalej rozprávať. „Treba byť k sebe slušný a korektný.“

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa aj z Bruselu zaujímal o rokovanie o súdnej reforme. Mária Kolíková (za SaS) zo vzájomných správ cítila, že má jeho jednoznačnú podporu. „Vnímala som aj z jeho strany, že chce, aby to úspešne prešlo,“ povedala ministerka spravodlivosti.

Po štvrtkovom hlasovaní o reforme súdnictva si musí koalícia ujasniť, či je vôbec šanca na nejakú reformu. „Nestačí, že v parlamente prejde niečo, čo má v názve reforma. Musí to byť aj nejaká zmena,“ povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS).

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas rokovania parlamentu. Foto – TASR/Jakub Kotian
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas rokovania parlamentu. Foto – TASR/Jakub Kotian

Na reformu súdov môže Slovensko čerpať 458 miliónov eur, no najprv musíme splniť, k čomu sme sa zaviazali. To je po štvrtkovom hlasovaní v parlamente ohrozené a Mária Kolíková musí rýchlo nájsť dohodu s koaličnými partnermi.

Spackanú reformu súdov koalícia ešte môže zachrániť cez pozmeňovacie zákony. Ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej jej partneri v koalícii odkazujú, že sa musí naučiť robiť kompromisy.

Boris Kollár hovorí, že  Mária Kolíková nemá odstúpiť, ale rokovať. „Musí hľadať kompromis,“ odkázal predseda Sme rodina ministerke spravodlivosti. Novinárom zároveň povedal, že majú Kolíkovú za „chránenú zver.“

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková chce ďalej rokovať o súdnej reforme. „Budem sa rozprávať so všetkými. Ak ich návrh bude dávať zmysel, som ochotná urobiť kompromis,“ povedala s tým, že návrh, ktorý pôjde proti podstate reformy, nepodporí. „Neviem teda vopred povedať, či sa dohodneme so Sme rodina alebo nie.“

Nové na Dennikn.sk

AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a UkrajineVčera AM:48Gretka Pavlovová z Atmosféry: Som rada, že sú ľudia, ktorí majú náš festival v kalendári ako VianoceVčera AM:43Rok od únosu lietadla v Minsku: Bielorusom hrozia tresty aj za zdieľaný článok v mobileVčera AM:411. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska od Petra Koubského: Vikingovia, Mongoli a tretí RímVčera AM:50Športový newsfilter: Sexistické otázky sú neprijateľné aj na Slovensku. Len to ešte nechápu všetciVčera AM:03Euroligy: Päť minút, ktoré potvrdili titul. Guardiola sa smial: Budúcu sezónu uvidíme, aký som géniusVčera AM:40Ekonomický newsfilter: S&P nám zhoršila výhľad ratingu, bojí sa nielen vojny, ale aj populistických balíčkovVčera AM:36300 slov z MS: Slováci majú budúcnosť, píše IIHF. Do NHL možno pribudne ďalší hráč02.00 PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistami02.00 PM:51Shooty: Rodinný typ