Mária Kolíková

Mária Kolíková si myslí, že obvinenie Fica a Kaliňáka sa malo dostať pred súd. „V čase, keď sa malo ukončiť vyšetrovanie, rušiť obvinenie naozaj nie je na mieste. Tu už mal zasiahnuť nezávislý a nestranný súd a buď sa mali oslobodiť spod viny, alebo mal mať možnosť súd rozhodnúť, že došlo k spáchaniu viny.“

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) tvrdí, že to, kam až dospeli rokovania s lekárskymi odborármi, zapríčinil Igor Matovič. Ministrovi zdravotníctva Lengvarskému podľa nej blokoval skoršie dosiahnutie dohody.

Poslanci posunuli do druhého čítania návrh o odklade súdnej reformy, ktorý v skrátenom konaní predložil minister spravodlivosti Viliam Karas. Definitívne by mali návrh prerokovať vo štvrtok.

Mária Kolíková po odklade súdnej mapy hovorí, že jej reforma bola pripravená na spustenie už od 1. januára. „Beriem rozhodnutie ministra na vedomie a je mi to ľúto,“ povedala.

Minister spravodlivosti Karas navrhol odklad Kolíkovej súdnej mapy z januára na jún 2023. Tvrdí, že stihne termíny potrebné na čerpanie 183 miliónov eur z plánu obnovy. Premiér Heger sľuboval „kontinuitu zavádzania už prijatých reforiem do praxe“.

Mária Kolíková a jej nástupca na ministerstve spravodlivosti Viliam Karas. Foto N – Vladimír Šimíček a Tomáš Benedikovič

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková upozorňuje, že keď veľké zmeny trestných kódexov navrhuje poslanec Tomáš Taraba, nemôžu svoje pripomienky pripojiť experti. Tarabovci tento týždeň podržali vo funkcii Igora Matoviča a začali im prechádzať návrhy.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková reaguje na stanovisko Európskej asociácie sudcov, ktorá nesúhlasí s možnosťou preložiť sudcu bez jeho súhlasu: „Reforma neráta s presunmi sudcov bez ich súhlasu. Samozrejme, ak nejaký súd zaniká, lebo sa stane súčasťou iného súdu, musí byť zrejmé, kam patria jeho sudcovia.“

Mária Kolíková (SaS) pred odchodom z vlády navrhla viaceré vylepšenia infozákona. Verejné by mali byť informácie o ľuďoch, ktorí sa uchádzajú o verejnú funkciu. Zverejňovať by sa mali aj štúdie a analýzy vypracované za štátne peniaze, píše MediaBrífing.

Mária Kolíková sa po ohlásení nominácie Viliama Karasa na ministra spravodlivosti obáva o reformu súdnej mapy. Justícia dnes podľa nej potrebuje ministra, ktorý má nadhľad k potrebám rezortu, rozumie dobre reforme a má odvahu a chuť ju dotiahnuť do konca. „Toto posledné som u Viliama Karasa ako šéfa advokátskej komory nevidela.“ Práve naopak, komora podľa ministerky na reformu útočila a strašila verejnosť, že súdy nebudú fungovať.

Prezident združenia sudcov František Mozner čelí disciplinárnemu konaniu. Podľa ministerky spravodlivosti spôsobil prieťahy v niekoľkých konaniach a zavádzal aj v komunikácii s účastníkmi. Navrhuje mu trest zrážky polovice platu na tri mesiace. Rozhodne Najvyšší správny súd.

Premiér Eduard Heger navrhol prezidentke, aby sa ministrom spravodlivosti stal predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas. Ten sa zastáva generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Za ministra zahraničných vecí navrhol Heger Rastislava Káčera a za ministra hospodárstva Karla Hirmana.

Minister spravodlivosti Viliam Karas. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ministerstvo spravodlivosti už nechce posielať šíriteľov dezinformácií do väzenia. Vlani chcela ministerka Mária Kolíková vytvoriť nový trestný čin – šírenie nepravdivej informácie, za ktorý mal hroziť jeden až päť rokov väzenia. V prepracovanej novele Trestného zákona už ministerstvo tento paragraf nenavrhuje, keďže preň v koalícii nenašlo podporu, píše MediaBrífing.

Milan Krajniak povedal, že nevie, načo Mária Kolíková predložila do pripomienkového konania zmeny Trestného zákona a poriadku. Súčasťou je aj úprava paragrafu 363, s čím Sme rodina dlhodobo nesúhlasí. ,,Pre mňa bude relevantný názor nového ministra spravodlivosti, potom sa k tomu vyjadrím,“ dodal Krajniak.

Ministerstvo spravodlivosti predložilo do pripomienkového konania novely Trestného poriadku a Trestného zákona. Pripomienkovať ich možno až do začiatku decembra, uviedla ministerka v demisii Mária Kolíková (SaS).

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podáva demisiu pre Igora Matoviča, ktorý podľa nej nevie, čo je rešpekt, a zneucťuje kľúčové inštitúcie štátu. Minister zahraničia Ivan Korčok vravel, že nevidí pádny dôvod zostať vo funkcii, keď odchádza jeho strana.

Demisiu podali už všetci štyria ministri za SaS – Richard Sulík, Mária Kolíková, Branislav Gröhling aj Ivan Korčok. Podľa predsedu SaS Sulíka nebol dôvodom osobný vzťah s Igorom Matovičom, ale hlavne rozvrat krajiny, ktorý spôsobil.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková reagovala na text Radoslava Procházku, že začiatkom roka hrozí na súdoch po zavedení súdnej mapy chaos a „logistické peklo“ na bratislavských súdoch. Vysvetľovala, že so sudcami z Bratislavy minulý týždeň hovorili, ako budú od 1. januára nastavené rozvrhy práce a ako sudcovia preberú nové prípady v rámci svojej špecializácie aj v prípade, že ešte nebudú fyzicky premiestnení na súd, na ktorom budú pracovať.

Máriu Kolíkovú (SaS) zaskočilo podanie návrhu na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku poslancami OĽaNO Milanom Vetrákom a Lukášom Kyselicom. „Naposledy sme mali pracovnú poradu, kde bol aj pán poslanec Kyselica. Divím sa, že o tom ani neviem. Nevidela som návrh,“ povedala ministerka spravodlivosti.

Mária Kolíková považuje navrhované referendové otázky Smeru za ústavne problematické. „Robert Fico to ako právnik určite veľmi dobre vie. Urobil veľkú aktivitu s ľuďmi. Teraz to bude mať na stole pani prezidentka. Postavil ju pred ťažkú politickú otázku,“ uviedla ministerka spravodlivosti za SaS.

Mária Kolíková nechcela odpovedať na otázku, ako hodnotí, ak by po jej odchode rezort spravodlivosti prevzalo Sme rodina. „Čo mám na to povedať?“ reagovala. Dodala, že v súčasnej vláde nedokáže robiť reformu súdnictva, pretože na ňu nedostala peniaze.

OĽANO spochybňuje motiváciu ministerstva spravodlivosti rozšíriť kompetencie ombudsmana. Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák v reakcii na návrh ministerky Kolíkovej rozšíriť jeho právomoci o možnosť podať žalobu na rozpustenie politickej strany uviedol, že ústava by sa nemala meniť len preto, že sa niekomu nepáči rozhodnutie generálneho prokurátora.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková poverila dvoch úspešných kandidátov na predsedov správnych súdov pre Bratislavu a Banskú Bystricu. V Bratislave súd povedie Eva Behranová a v Banskej Bystrici Peter Molčan.

Aj Mária Kolíková sa rozprávala s bývalým predsedom vlády Mikulášom Dzurindom o potenciálnej novej strane. Ponuku vstúpiť do strany však nedostala. „Z toho rozhovoru som porozumela, že jeho úvahy boli skôr viac o konzervatívnom priestore. Nech sa páči. Pre demokratickú krajinu je dobré, keď je dobrá súťaž politických síl. Nemala som potrebu viac sa o to zaujímať.“

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková spolu s poslancom Alojzom Baránikom pripravia zákon, aby generálny prokurátor nemohol kandidovať za prezidenta. Terajšia právna úprava to totiž umožňuje. Kolíková zároveň kritizuje Žilinku za to, ako slabo odôvodnil svoje rozhodnutie nepodať návrh na rozpustenie ĽSNS.

Víťaz nemôže všetko, nekradnúť nestačí, hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková z SaS. Aj ona si myslí, že smerujeme k menšinovej vláde, a počula už aj mená svojich nástupcov. Ak by sa po prípadných predčasných voľbách vrátil korupčný systém vládnutia, bude za to podľa nej zodpovedné OĽaNO.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Mária Kolíková nechce na Ústavnom súde obhajovať Matovičov balíček, za vládu k nemu nepošle stanovisko. Jej postoj sa dal očakávať, no vzniká tým neobvyklá situácia. Stanovisko za vládu môže Ústavný súd žiadať len od ministerstva spravodlivosti. Matovičov balíček však zrejme neostane bez podpory, Ústavný súd oslovuje aj parlament.

Mária Kolíková považuje rozhodnutie EÚ zaradiť európskeho šéfa Nočných vlkov Jozefa Hambálka na sankčný zoznam za odôvodnené. „Nie je, samozrejme, štandardné, že slovenský občan je na sankčnom zozname EÚ. Súčasne treba povedať, že to nie je prvý prípad, keď by sa občan EÚ dostal na sankčný zoznam EÚ,“ uviedla ministerka spravodlivosti.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je za zmenu právnej úpravy trestu prepadnutia majetku aj úpravu drogových trestných činov. Reagovala tak na dnešný rozsudok v prípade Josefa Šipoša, ktorý dostal vysoký trest za pestovanie marihuany.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa chce zaoberať tým, či sa firmy vymazané z protischránkového registra môžu dostať k stavbe nájomných bytov. „Chcem sa pozrieť, ako to je a či by sme k tomu nemali zmeniť právnu úpravu,“ povedala Kolíková.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa zúčastní na republikovej rade SaS. Na otázky odpovie až po jej zasadnutí. Nemá informácie o výsledkoch predsedníctva OĽaNO, ktoré sa konalo pred rokovaním vlády.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v reakcii na verdikt v prípade Martina Macka vraví, že cesta za spravodlivosťou je „občas dlhá a nie je jednoduchá, ale aj dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu svedčí o tom, že sa oplatí bojovať.“

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS) odvolala sudcu Romana Fitta z funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III. Stalo sa tak po incidente z konca apríla, keď na súd prišli príslušníci NAKA a žiadali o vydanie utajovanej prílohy, ktorá bola súčasťou spisu Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa. K prílohe sa nedostali.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková povedala, že na zmene paragrafu 363 nie je v koalícii dohoda: „Prišla som s viacerými alternatívami na zmenu tejto právnej úpravy.“ Ministerka je presvedčená, že treba v tejto súvislosti zúžiť kompetencie generálneho prokurátora.

Bratislavská sudkyňa Otília Doláková, ktorá je obvinená po akcii Víchrica, sa vyhla disciplinárnemu trestu. Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu návrh ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej odmietol z dôvodu premlčania.

Mária Kolíková povedala, že inflačný balíček „je súci na to“, aby sa dostal na Ústavný súd. Ministerka spravodlivosti je presvedčená, že má vážne vecné nedostatky. „Má trpieť samospráva a nie je to adresná pomoc pre tých, ktorí to potrebujú.“

Naživo: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas rokovania vlády.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podala dovolanie v kauze obžalovaného Petra Rácza. Chce tak zvrátiť rozhodnutie Krajského súdu v Nitre, ktorý ho prepustil z väzby na slobodu, hoci je obžalovaný zo zneužitia 25 dievčat.

Ani po zasadnutí ústavnoprávneho výboru sa nepodarí „pohnúť“ so súdnym procesom v kauzách obžalovaného bývalého šéfa SIS Ivana Lexu, vraví Juraj Šeliga. Poslanec Za ľudí, ktorý mimoriadne rokovanie zvolal, má pocit, ako by sa v tomto prípade „prešľapovalo na mieste“.

V rozprave k inflačnému balíčku vystupuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Kritizuje, že sa v skrátenom legislatívnom konaní riešia voľnočasové poukazy, a vraví, že nejde o mimoriadne okolnost, či o hospodárske škody štátu.

Mária Kolíková (SaS) kritizuje, že by mal rodinný balíček Igora Matoviča prejsť v skrátenom konaní. „Úprimne ja žasnem a nechápem, ako je toto možné, čo sme dnes schválili,“ povedala ministerka spravodlivosti. Opatrenia by si vyžiadali na budúci rok vyše miliardy eur.

Video: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po rokovaní vlády.

Ministerka Kolíková hovorí, že má veľa otázok na predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta. Ide o súd, kde chceli policajti zaistiť utajovanú prílohu k spisu Pčolinský, ale tá bola zo súdu za doteraz nejasných okolností vynesená na bratislavskú krajskú prokuratúru, ktorá prípad ani nedozoruje.

SaS túto vládu nepoloží, hovorí v rozhovore ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. V pondelok na koaličnej rade si podľa Kolíkovej Richard Sulík uplatnil právo veta vo veci zvyšovania daní a rokovania o sociálnom balíčku ďalej pokračujú. „Právo veta je principiálna súčasť koaličných zmlúv. Ak si ho SaS riadne uplatnila, tak možno očakávať, že sa bude rešpektovať.“

Predsedu Smeru Roberta Fica podľa poslanca Hlasu Mateja Šutaja Eštóka trestne stíhajú len v súvislosti so zdražovaním. Vláda chce dať podľa neho ľuďom hry, keďže im nevie dať chlieb. Povedal to v relácii RTVS Sobotné dialógy. „Ja sa vôbec nezabávam,“ povedala na to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Otázka vzdania sa poslaneckého mandátu Martina Borguľu je na stole, povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Či by mal odísť z parlamentu, SaS priamo nehovorí. „Patrí to k politickej kultúre, ale je to vecou toho, koho sa to týka,“ uviedla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Pred dvomi mesiacmi to v parlamente vyzeralo tak, že reforma súdnictva nemá šancu, no dnes prešla. „Jednoducho sme sa o tom viac rozprávali, tak to je,“ vysvetlila ministerka Mária Kolíková, ako sa jej podarilo napokon získať podporu celej koalície.

Mária Kolíková priznáva, že jej pôvodný návrh ku krajským súdom bol iný. Ale za veľký posun označila vznik samostatných správnych súdov, ako aj odčlenenie rodinnej a obchodnej agendy krajských súdov. „Chcela som ísť ďalej, ale už toto je veľký krok,“ dodala po hlasovaní.

Poslanec OĽaNO Milan Vetrák oznámil, že koalícia sa dohodla na stavebných zákonoch a na súdnej mape. O oboch reformách by sa malo v parlamente hlasovať tento týždeň.

Mária Kolíková žiada zníženie platu sudcu Najvyššieho súdu Martina Piovartsyho o desať percent na obdobie troch mesiacov. Ústne pojednávanie v tomto disciplinárnom prípade má byť 2. júna.

Európska prokuratúra viedla ku koncu roka 2021 na Slovensku 42 aktívnych vyšetrovaní. Celková odhadovaná škoda spôsobená v rámci týchto prípadov bola vyčíslená na vyše 80 miliónov eur, z toho na podvodoch s DPH 54 miliónov. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková o tom informovala po stretnutí s hlavnou európskou prokurátorkou Laurou Codruta Kövesiovou.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Ponuky na ministra som nebral vážneVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestryVčera 16:07Tarabovci chcú zvrátiť ochranu prírody. Navrhli, aby aj na chránených územiach bolo možné rúbať les, stavať cesty a stavby či ťažiť rašelinuVčera 15:56Ľudia si zaslúžia viac všetkého pre každéhoVčera 15:51Ukrajina a omyly reálpolitikyVčera 15:14Fico a Kaliňák už nie sú obvinení. Vyšetrovanie bolo na konci, keď u Žilinku opäť vytiahli paragraf 363Včera 15:02Bankové zisky lákajú poslancov, chcú ich žmýkať, ako to robieval Smer. Môže to obmedziť úverovanieVčera 15:01Ukrajinský hladomor – stalinistická genocída a kontext prebiehajúcej ruskej agresieVčera 14:38Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj budúci rokVčera 13:40Chráňme demokraciu, aby sme neboli poslednou generáciou, ktorá ju zažije Včera 13:33Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správuVčera 13:19Prípad Kieślowski – Ako sa má písať životopis známeho umelcaVčera 12:57Sociológ Vašečka: Nie som pesimista, ale dáta hovoria nemilosrdnou rečou (+ video)Včera 11:44Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne?Včera 11:27Súd s Kaľavským, ktorý je ústrednou postavou vojny v polícii, trval krátko. Z Bosny žiada o telemostVčera 11:17Po viac ako pol roku sa vrátila na hrob svojho muža, ktorého zabili Rusi. Opäť z neho utekala pred raketamiVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy, ktoré poslúžili Putinovej propagande, nemožno ľutovaťVčera 10:49Nebinárna osoba: Veľmi ma vyčerpáva každému vysvetľovať svoju identitu, preto som vytvorilo Nebinárnu príručkuVčera 10:32Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda KollárVčera 09:51Nezmenili sa ani po cunami. Japonci upratujú cudzie odpadky na štadióne, je za tým jednoduché príslovie