Mária Kolíková

Exministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (SaS) pripomína návrh na obžalobu prezidentky praktiky fašistických strán. „Fico plánuje obžalobu na prezidentku. Istým spôsobom je to posledná kvapka na dokreslenie hrubej nenávistnej politiky Smeru, ktorá medzi ľuďmi šíri zlobu a neznášanlivosť,“ napísala na Facebooku.

Ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová tvrdí, že rozhodnutie disciplinárneho senátu v prípade sudcu Františka Moznera je svojvoľné a pre svoju nemorálnosť aj mimoriadne škodlivé. Píše to v ústavnej sťažnosti, ktorou sa snaží prípad Moznera zvrátiť.

Ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová nesúhlasí s oslobodením sudcu Františka Moznera spod disciplinárneho návrhu exministerky Márie Kolíkovej. Dubovcová sa kvôli prípadu obrátila na Ústavný súd: žiada od neho, aby májové rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu zrušil a aby sa o Moznerovi rozhodovalo nanovo.

Žiaden dôvod na obhajobu násilia neobstojí, Boris Kollár by mal v politike skončiť, vraví Mária Kolíková (SaS). „Boris Kollár nepoužil obranu, ale útok. Bol agresívny, keď nikto nebol ohrozený na živote či zdraví,“ povedala exministerka spravodlivosti.

Poslankyňa SaS Mária Kolíková hovorí, že orgány činné v trestnom konaní by sa mali zaoberať vyjadreniami Roberta Fica o možnom manipulovaní predčasných volieb, napríklad aj organizáciou NATO. Kolíková vraví, že ide o klamstvo a Fico je skúsený politik, ktorý sa snaží vzbudiť u voličov strach, a tak vyhrať voľby.

Nová súdna mapa je napriek okresaniu úspechom, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. Reforma začala platiť 13 mesiacov po tom, čo ju schválil parlament. „Napriek rozdielom oproti pôvodnému návrhu ide nepochybne o úspech Márie Kolíkovej. Kiežby sme aspoň takú reformu videli aj v iných rezortoch.“

Nebolo sporné, že ku skutkom došlo, konštatoval disciplinárny senát pri rozhodovaní o sudcovi Františkovi Moznerovi. Aj tak ho spod disciplinárneho návrhu exministerky Márie Kolíkovej (SaS) oslobodil. Videl totiž podobnosť Moznerovho prípadu s kauzou bulharskej sudkyne, ktorej sa zastal Európsky súd pre ľudské práva.

Sudcu Františka Moznera oslobodili spod disciplinárneho návrhu exministerky Kolíkovej, senátu sa javilo, že mal byť trestaný za „kritické vyjadrenia týkajúce sa súdnej reformy a novej súdnej mapy“. Konanie voči prezidentovi Združenia sudcov Slovenska totiž iniciovala ešte ako ministerka, ktorá reformu presadzovala.

Mária Kolíková z SaS by bola rada, keby Zuzana Čaputová kandidovala za prezidentku. Bude rozumieť aj tomu, ak kandidovať nebude. „Samozrejme, že ak by taká situácia nastala, tak si viem predstaviť, že by sa o takú pozíciu potenciálne uchádzal Ivan Korčok.“

Mária Kolíková hovorí, že stranícke funkcie v SaS teraz nie sú pre ňu téma, preto sa na kongrese ani o žiadnu neuchádzala. „Ak by som bola po voľbách ministerkou spravodlivosti a strana SaS jednoznačne bude za mnou stáť, ako stála doteraz, tak určite áno.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Verím, že o mesiac budeme mať v prieskumoch viac, hovorí bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa SaS Mária Kolíková. „Súvisí to s množstvom rozhodnutí, ktoré sme urobili a nebol čas ich poriadne vysvetliť,“ hovorí o páde preferencií.

Mária Kolíková odmieta vyjadrenia sudcu Františka Moznera, ktorý tvrdí, že ho disciplinárne stíhajú za kritiku súdnej reformy. Exministerka pripomína, že v siedmich Moznerových prípadoch vrátane nástenkového tendra našli prieťahy.

Sudca František Mozner sa domnieva, že je disciplinárne stíhaný nie za prieťahy v konaní, ale je to „postih za verejnú kritiku navrhovateľky a ňou presadzovanej reformy.“ Mozner tak reagoval v úvode pojednávania na disciplinárny návrh, ktorý na neho podala pred odchodom z funkcie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Foto N - Tomáš Benedikovič

Richard Sulík bude mať na sobotnom kongrese strany dvoch vyzývateľov pri voľbe predsedu – predsedu revíznej komisie strany Petra Paceka a radového člena z Trenčína Vladimíra Porubana. Mária Kolíková nebude kandidovať na post podpredsedníčky a ani do Republikovej rady strany. (sme)

Na jeseň 2022 ministerstvo spravodlivosti pod Kolíkovej vedením avizovalo, že definícia znásilnenia by mala byť v novom Trestnom zákone postavená na súhlase a nie na bezbrannosti. Po tom, ako rezort prebral súčasný minister Karas, však ministerstvo od tejto definície upustilo.

Naživo: Tlačová konferencia Márie Kolíkovej (SaS) s názvom „Koalícia zlyhala v priamom prenose“.

Cez trestnú politiku nemôžeme riešiť zlyhania štátu, reaguje exministerka Mária Kolíková na návrh svojho nástupcu Viliama Karasa zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť vedenia nemocnice za nedostatok personálu. Takýto trestný čin považuje za nezmyselný.

Postup sudcov a bývalého predsedu súdu Romana Fitta, keď odmietli vlani v apríli vydať policajtom z NAKA vyšetrovací spis s utajovanou prílohou, bol v súlade so zákonom. Dnes to skonštatovala súdna rada. Reagovala ním na Fittov podnet, ktorý sa týkal možného ohrozenia nezávislosti súdnej moci v súvislosti s postupom príslušníkov NAKA.

Poverený minister spravodlivosti Viliam Karas neplánuje znížiť tresty za ohováranie tak, ako jeho predchodkyňa. Mária Kolíková v septembri 2022 ukázala novelu trestného zákona, v ktorej navrhovala, aby trest za ohováranie už nebol spojený s odňatím slobody. Karasov návrh počíta s ročným väzením.

Mária Kolíková spochybňuje postup svojho nástupcu Viliama Karasa, ktorý chcel zvrátiť jej odvolanie jedného z predsedov súdu a teraz si to rozmyslel. „Minister nemôže konať spôsobom, že všetkým chce dať za pravdu. Musí mať jasné vyjadrenia k problémom, preto je minister, nie mediátor ani sudca, ani akademik. Jednoducho minister, politik,“ hovorí Kolíková.

Výsledkom váhania ministra Viliama Karasa je, že bratislavský súd, kam prišla NAKA, nemá už viac ako pol roka predsedu. Karas chcel zvrátiť odvolanie predsedu Máriou Kolíkovou, po mesiacoch si to rozmyslel. Súd sa má chystať na zásadnú reformu podľa súdnej mapy.

Tým, ako minister Karas posunul sadzby za majetkové trestné činy, už zašiel za hranicu, na ktorú ešte Slovensko nedozrelo, reaguje Mária Kolíková. Exministerka spravodlivosti v reakcii na návrh novely trestného zákona upozorňuje aj na to, že z trestného činu znásilnenia vypadla časť o potrebe súhlasu.

Návrh na zmenu ústavy uvádza poslankyňa SaS Mária Kolíková. Vraví, že spôsob skrátenia volebného obdobia je najlepšou možnosťou. Poistkou, aby sa táto možnosť nezneužívala, je, že samotný návrh musí podať najmenej 30 poslancov. Na samotné skrátenie volebného obdobia treba najmenej 90 hlasov.

Prokuratúra musí byť vystavená zodpovednosti a verejnej kontrole. Dnes to tak nie je, vraví Mária Kolíková (SaS) v reakcii na zrušenie obvinenia poslanca Borguľu. Podľa exministerky spravodlivosti na to treba zmeny v ústave, zákonoch, aj zmenu paragrafu 363.

Rozpravu k odvolávaniu vlády v pléne sleduje sotva 15 poslancov, zvyšní ešte nedorazili. Mária Kolíková im opisuje to, ako sa zákony presadzovali „bagrom“.

V parlamente pokračuje rozprava k odvolávaniu vlády. Reční bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), ktorá sa pozastavuje nad tým, že v pléne nie je ani jeden člen vlády.

Mária Kolíková hovorí, že premiér Eduard Heger ju viackrát sklamal – pri súdnej reforme a aj vtedy, keď Igor Matovič blokoval mnohým ministrom rôzne zmeny. „Pri súdnej reforme sa určite dalo urobiť zo strany premiéra viac, mohla prejsť oveľa skôr. Návrhy blokovali minister financií aj Sme rodina a premiér mi v tom nepomohol.“

Mária Kolíková hovorí, že je chyba upínať sa v boji proti korupcii len na niekoľko mesiacov a tvrdiť, že preto má vydržať táto vláda. „Ak chceme, aby sa riadne vyšetrili kauzy, tak nám nestačí pár mesiacov. Naozaj nám nestačí ani jeden rok, koľko máme do konca funkčného obdobia. Ak to s korupčnými kauzami myslíme vážne, musíme robiť všetko pre to, aby tu bola taká vláda aj v ďalšom funkčnom období.“

Vláda nepadne, to je málo pravdepodobné, hovorí v rozhovore Mária Kolíková. Na návrhu na vyslovenie nedôvery od SaS je podľa nej kľúčové to, že sa ukáže, kto vládne. „Je dôležité, aby sme to vedeli – o koho sa vláda opiera v kritických momentoch. Tam sa hľadá dôvera a tam sa robí obchod.“

Mária Kolíková povedala, že je rada, že sa pokračuje v trestnom stíhaní Jaroslava Haščáka. Tvrdí, že ako ministerka nemohla urobiť viac, keď generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok zrušil základ pre trestné stíhanie a následne to urobili aj súdy.

Mária Kolíková si myslí, že obvinenie Fica a Kaliňáka sa malo dostať pred súd. „V čase, keď sa malo ukončiť vyšetrovanie, rušiť obvinenie naozaj nie je namieste. Tu už mal zasiahnuť nezávislý a nestranný súd a buď sa mali oslobodiť spod viny, alebo mal mať možnosť súd rozhodnúť, že došlo k spáchaniu viny.“

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) tvrdí, že to, kam až dospeli rokovania s lekárskymi odborármi, zapríčinil Igor Matovič. Ministrovi zdravotníctva Lengvarskému podľa nej blokoval skoršie dosiahnutie dohody.

Poslanci posunuli do druhého čítania návrh o odklade súdnej reformy, ktorý v skrátenom konaní predložil minister spravodlivosti Viliam Karas. Definitívne by mali návrh prerokovať vo štvrtok.

Mária Kolíková po odklade súdnej mapy hovorí, že jej reforma bola pripravená na spustenie už od 1. januára. „Beriem rozhodnutie ministra na vedomie a je mi to ľúto,“ povedala.

Minister spravodlivosti Karas navrhol odklad Kolíkovej súdnej mapy z januára na jún 2023. Tvrdí, že stihne termíny potrebné na čerpanie 183 miliónov eur z plánu obnovy. Premiér Heger sľuboval „kontinuitu zavádzania už prijatých reforiem do praxe“.

Mária Kolíková a jej nástupca na ministerstve spravodlivosti Viliam Karas. Foto N – Vladimír Šimíček a Tomáš Benedikovič

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková upozorňuje, že keď veľké zmeny trestných kódexov navrhuje poslanec Tomáš Taraba, nemôžu svoje pripomienky pripojiť experti. Tarabovci tento týždeň podržali vo funkcii Igora Matoviča a začali im prechádzať návrhy.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková reaguje na stanovisko Európskej asociácie sudcov, ktorá nesúhlasí s možnosťou preložiť sudcu bez jeho súhlasu: „Reforma neráta s presunmi sudcov bez ich súhlasu. Samozrejme, ak nejaký súd zaniká, lebo sa stane súčasťou iného súdu, musí byť zrejmé, kam patria jeho sudcovia.“

Mária Kolíková (SaS) pred odchodom z vlády navrhla viaceré vylepšenia infozákona. Verejné by mali byť informácie o ľuďoch, ktorí sa uchádzajú o verejnú funkciu. Zverejňovať by sa mali aj štúdie a analýzy vypracované za štátne peniaze, píše MediaBrífing.

Mária Kolíková sa po ohlásení nominácie Viliama Karasa na ministra spravodlivosti obáva o reformu súdnej mapy. Justícia dnes podľa nej potrebuje ministra, ktorý má nadhľad k potrebám rezortu, rozumie dobre reforme a má odvahu a chuť ju dotiahnuť do konca. „Toto posledné som u Viliama Karasa ako šéfa advokátskej komory nevidela.“ Práve naopak, komora podľa ministerky na reformu útočila a strašila verejnosť, že súdy nebudú fungovať.

Prezident združenia sudcov František Mozner čelí disciplinárnemu konaniu. Podľa ministerky spravodlivosti spôsobil prieťahy v niekoľkých konaniach a zavádzal aj v komunikácii s účastníkmi. Navrhuje mu trest zrážky polovice platu na tri mesiace. Rozhodne Najvyšší správny súd.

Premiér Eduard Heger navrhol prezidentke, aby sa ministrom spravodlivosti stal predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas. Ten sa zastáva generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Za ministra zahraničných vecí navrhol Heger Rastislava Káčera a za ministra hospodárstva Karla Hirmana.

Minister spravodlivosti Viliam Karas. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ministerstvo spravodlivosti už nechce posielať šíriteľov dezinformácií do väzenia. Vlani chcela ministerka Mária Kolíková vytvoriť nový trestný čin – šírenie nepravdivej informácie, za ktorý mal hroziť jeden až päť rokov väzenia. V prepracovanej novele Trestného zákona už ministerstvo tento paragraf nenavrhuje, keďže preň v koalícii nenašlo podporu, píše MediaBrífing.

Milan Krajniak povedal, že nevie, načo Mária Kolíková predložila do pripomienkového konania zmeny Trestného zákona a poriadku. Súčasťou je aj úprava paragrafu 363, s čím Sme rodina dlhodobo nesúhlasí. ,,Pre mňa bude relevantný názor nového ministra spravodlivosti, potom sa k tomu vyjadrím,“ dodal Krajniak.

Ministerstvo spravodlivosti predložilo do pripomienkového konania novely Trestného poriadku a Trestného zákona. Pripomienkovať ich možno až do začiatku decembra, uviedla ministerka v demisii Mária Kolíková (SaS).

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podáva demisiu pre Igora Matoviča, ktorý podľa nej nevie, čo je rešpekt, a zneucťuje kľúčové inštitúcie štátu. Minister zahraničia Ivan Korčok vravel, že nevidí pádny dôvod zostať vo funkcii, keď odchádza jeho strana.

Demisiu podali už všetci štyria ministri za SaS – Richard Sulík, Mária Kolíková, Branislav Gröhling aj Ivan Korčok. Podľa predsedu SaS Sulíka nebol dôvodom osobný vzťah s Igorom Matovičom, ale hlavne rozvrat krajiny, ktorý spôsobil.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková reagovala na text Radoslava Procházku, že začiatkom roka hrozí na súdoch po zavedení súdnej mapy chaos a „logistické peklo“ na bratislavských súdoch. Vysvetľovala, že so sudcami z Bratislavy minulý týždeň hovorili, ako budú od 1. januára nastavené rozvrhy práce a ako sudcovia preberú nové prípady v rámci svojej špecializácie aj v prípade, že ešte nebudú fyzicky premiestnení na súd, na ktorom budú pracovať.

Máriu Kolíkovú (SaS) zaskočilo podanie návrhu na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku poslancami OĽaNO Milanom Vetrákom a Lukášom Kyselicom. „Naposledy sme mali pracovnú poradu, kde bol aj pán poslanec Kyselica. Divím sa, že o tom ani neviem. Nevidela som návrh,“ povedala ministerka spravodlivosti.

Mária Kolíková považuje navrhované referendové otázky Smeru za ústavne problematické. „Robert Fico to ako právnik určite veľmi dobre vie. Urobil veľkú aktivitu s ľuďmi. Teraz to bude mať na stole pani prezidentka. Postavil ju pred ťažkú politickú otázku,“ uviedla ministerka spravodlivosti za SaS.

Mária Kolíková nechcela odpovedať na otázku, ako hodnotí, ak by po jej odchode rezort spravodlivosti prevzalo Sme rodina. „Čo mám na to povedať?“ reagovala. Dodala, že v súčasnej vláde nedokáže robiť reformu súdnictva, pretože na ňu nedostala peniaze.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:56Psychológ Bednařík: Moja mama bola prvá, ktorá mi počas volebnej noci vyčítala, že som zahodil svoj hlasVčera 19:00Volebný newsfilter: Vládu chce zostaviť Fico aj Šimečka, ale rozhodnú Pellegrini a MajerskýVčera 18:02Ukrajinský politológ: Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranouVčera 17:55Porazenými volieb sú aj Maďari. Najpočetnejšia menšina nebude mať zastúpenie v parlamente ani v tomto volebnom obdobíVčera 17:48Strany a ich bašty: Smer obstál aj v Bratislave, OĽaNO ovládlo rómske osady, Danko bodoval tam, kde kedysi KotlebaVčera 17:12Robert Kaliňák je späť a plný energie, v Hlase má veľa dobrých známychVčera 16:43On nás varoval a je pripravený to plniťVčera 16:30PS sa musí pokúsiť zabrániť návratu Fica. Za akúkoľvek cenuVčera 16:06Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľbyVčera 16:05Fico posledné dni ovládol Facebook, zrejme zlákal aj časť voličov RepublikyVčera 15:46Nádeje a obavy z volebných výsledkovVčera 15:44Čo by pre Ukrajinu znamenal Ficov návrat? Odpovedajú Mikloš, Duleba a Milan NičVčera 15:25Pozrite sa, ako volili vaši susedia (+ mapa Slovenska)Včera 15:23Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkostiVčera 14:45Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok voliebVčera 14:36Shooty: ŠikovníciVčera 13:57Zahraničný expert: Smer je spiatočnícky a mali by ho vylúčiť, Slovensko môže dostať na okraj EÚVčera 13:52Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí Mikloško. PS má podľa neho ponúknuť Pellegrinimu post premiéraVčera 13:48Kto sú hlavní porazení vo voľbách: Republika poriadok v štáte neurobí, do parlamentu sa nedostal ani Naď či GyimesiVčera 12:59V Hlase zvažujú, či pôjdu do vlády s predátorom Ficom, za partnera chcú skôr KDH ako SNSVčera 12:35V Progresívnom Slovensku to nechcú vzdať, no vedia, že Pellegrinimu musia dať veľkorysú ponukuVčera 12:17Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscényVčera 12:07Slovensko je po rokoch znovu bez fašistov v parlamente. Premena na antifašistov Republike nevyšlaVčera 10:03Koľko peňazí vyplatí štát stranám: Smer dostane 23 miliónov, peniaze získala aj RepublikaVčera 07:30Fico bujaro oslavoval: My sme vyhrali. Takto sa to robí, do psej matere (+ video)Včera 07:29Vyhrala proruská strana, Fico bude spojencom Orbána. Čo píšu o voľbách zahraničné médiáVčera 05:55Fico sa vracia. Voliči zabudli. Čikovský, Bezák, Shemesh, Szalay, Javorský a Pataj hodnotia voľbyVčera 05:36Danko sa vracia do parlamentu, klub SNS je plný konšpirátorov a rusofilovVčera 05:28Nie je to koniec sveta. Fico vyhral, ale nepatrí mu to tuVčera 04:49Roberta Fica čaká stretnutie s prezidentkou Čaputovou, mal by od nej dostať poverenie