Mária Kolíková

Mária Kolíková nesúhlasí s tvrdením Maroša Žilinku, že záznamy z odpočúvania chaty nie je možné použiť ako dôkaz. „Vyjadrenia o tom, či je odposluchy z poľovníckej chaty možné použiť ako dôkaz, by mal v prvom rade dávať súd,“ hovorí ministerka spravodlivosti. „Nemyslím si, že všetko musí vyhodnocovať generálny prokurátor.“

Ministerstvo spravodlivosti nevidí ústavnoprávnu prekážku pri otázke zavedenia povinného očkovania proti covidu. Uviedlo to v reakcii na vyjadrenia premiéra Eduarda Hegera, ktorý sa prihovára za zavedenie povinného očkovania.

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Dana Jelínková Dudzíková poslala predžalobnú výzvu ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, lebo sa jej dotkli vyjadrenia o korupčných sudcoch, ktorí nechcú reformu súdov. „Vyjadrením ministerky došlo k verejnému potrestaniu či verejnému zastrašeniu sudcov, ktorí sú kritikmi súdnej mapy,“ vraví v rozhovore.

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Dana Jelínková Dudzíková poslala predžalobnú výzvu ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, lebo sa jej dotkli vyjadrenia o korupčných sudcoch, ktorí nechcú reformu súdov. „Vyjadrením ministerky došlo k verejnému potrestaniu či verejnému zastrašeniu sudcov, ktorí sú kritikmi súdnej mapy,“ vraví.

Dana Jelínková Dudzíková. Foto N - Vladimír Šimíček
Dana Jelínková Dudzíková. Foto N - Vladimír Šimíček

Na zmene paragrafu 363 zatiaľ nie je v koalícii dohoda. Povedala to ministerka spravodlivosti Kolíková počas zasadnutia vlády. Jeho zmenu považuje za stále aktuálnu aj preto, že návrhy na zmenu paragrafu v poslednom čase predložil poslanec Alojz Baránik (SaS) a vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). (tasr)

Pohyb osôb by mohol byť obmedzený aj dôslednou kontrolou covid pasov v prevádzkach, povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Každý, kto podľa nej zvoláva protesty v pandemickej situácii, by si mal uvedomiť, že ohrozuje zdravie ľudí.

Mária Kolíková vysvetľuje, že riaditeľ väznice v Dubnici postupoval v prípade Bašternáka ešte na základe pokynu exministra spravodlivosti Gábora Gála. Ten sa týkal čo najčastejšieho používania monitorovacích náramkov. Gál vydal pokyn po kritike, že štát nakúpil drahé náramky a nevyužíva ich.

Mária Kolíková vyhlásila, že v čase, keď sa pripravovala voľba generálneho prokurátora, chcelo OĽaNO zmeniť ústavu tak, aby prezidentka nemala možnosť zvoleného kandidáta odmietnuť. „V rámci diskusie bolo jednoznačné, že existuje záujem obmedziť právomoci hlavy štátu tak, aby nemala priestor rozhodovať o danej personálnej nominácii. Po novom by ju v zásade mohla iba formálne potvrdiť,“ povedala ministerka spravodlivosti s tým, že takýto pokus odmietla.

Robert Fico povedal, že sa zaočkovať nepôjde. „Ja nie som proti očkovaniu. Ja sám nepôjdem,“ povedal v TA3. Podľa neho je za očkovaním farmabiznis. Podľa ministerky Márie Kolíkovej je Ficov postoj pokrytectvo. „Vyzývate ľudí na to, aby umierali.“

Ministerka Kolíková chce tento mesiac predložiť návrh, ktorý sa bude týkať trestov za držanie drog. Kolíková vyhlásila, že ju mrzí debata, ktorá okolo témy vznikla, s poslancami OĽaNO vraj mala zhodu na potrebe zmeny.

Generálny prokurátor Žilinka využije paragraf 363 „vždy, keď na to budú splnené zákonné podmienky“. Napísal to na Facebooku v reakcii na slová ministerky spravodlivosti Kolíkovej, že by paragraf nemal využívať v takej miere.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by nemal tak často využívať paragraf 363, myslí si ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. (expres)

Sme rodina a Za ľudí zatiaľ nepodporia súdnu reformu Márie Kolíkovej. Obe strany to oznámili na dnešnej koaličnej rade, potvrdil minister práce Milan Krajniak. Bez ich hlasov tak reforma nemá šancu prejsť.

Veronika Remišová tvrdí, že súdna reforma Márie Kolíkovej nemá ich podporu. Svojej bývalej spolustraníčke vyčíta, že už prišla s treťou verziou. „Premenovanie súdov na pobočky nepokladáme za skutočnú reformu justície,“ vyhlásila vicepremiérka s tým, že Kolíková by mala byť odvážnejšia.

Igor Matovič vyčíta Márii Kolíkovej, že nie je schopná hovoriť s bývalými spolustraníkmi zo Za ľudí a presvedčiť ich, aby podporili súdnu mapu. Ak sa jej vraj nepodarí reformu presadiť, podľa Matoviča by si mala vyhodnotiť, či vo funkcii ostane.

Igor Matovič pred koaličnou radou uviedol, že drží palce ministrovi Lengvarskému a ministerke Márii Kolíkovej, aby viedli poctivú diskusiu a aby získali podporu v koalícii. Dnešná koaličná rada rokuje od 19.00 h v parlamente.

SaS za súdnou mapou stojí, o detailoch by podľa strany mala rozhodnúť koaličná rada. Poslanecký klub SaS sa už k tretej verzii návrhu stretol s ministerkou spravodlivosti Kolíkovou.

Súdna rada odporúča ministerstvu spravodlivosti personálne aj finančne posilniť Okresný súd Bratislava I, okrem iného zabezpečiť sudcom vyššie finančné ohodnotenie aj zlepšiť materiálno-technické vybavenie súdu.

Remišová tvrdí, že aktuálne navrhovaná súdna mapa je nedostatočná a strana Za ľudí za ňu nebude hlasovať. Podľa nej táto verzia nerieši jeden z najväčších problémov súdnictva, a to neprimeranú dĺžku súdnych konaní. (rtvs)

Boris Kollár nesúhlasí ani s aktuálne navrhovanou verziou súdnej mapy. Nazval ju hrou „krabice, hýbte sa“. V TA3 hovorí, že sudcom treba v prvom rade kúpiť nové počítače, pretože sú pomalé a stále im zamŕzajú. Na súdoch podľa Kollára treba aj prijať viac zamestnancov.

Členka súdnej rady a advokátka Eva Mišíková nesúhlasí s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. Jej vyjadrenie, ktorým naznačila, že Mišíková by mala zo súdnej rady odísť, považuje za nekorektné. Dôvodom sú kauzy, v ktorých zastupuje Petra Košča a Jána Kaľavského.

Ministerka Mária Kolíková sa prikláňa k názoru, že by Eva Mišíková mohla opustiť súdnu radu. Dôvodom je, že ako advokátka zastupuje viac klientov v kauzách spojených s korupciou v polícii. „Pre dôveryhodnosť súdnej rady, ako aj celého systému justície by bolo lepšie, keby s takýmto bremenom členovia v súdnej rade nesedeli,“ myslí si Kolíková.

Tretia verzia súdnej mapy je podľa Juraja Šeligu chaotická. Poslanec Za ľudí chce, aby mu ju ministerka Kolíková vysvetlila. „Ak ma ministerka presvedčí, že jej návrh znamená, že občan bude mať spravodlivý rozsudok vo svojich rukách rýchlejšie, budem hlasovať za všetkými desiatimi.“

Hegerov tím zverejnil semafor plánu obnovy, ktorý hodnotí, ako sa plnia jeho prvé míľniky a ciele. Červená už svieti Gröhlingovej reforme vysokých škôl, oranžová Kolíkovej novej súdnej mape či Lengvarského reforme nemocníc.

Peter Pčolinský nerozumie, prečo sa v rámci tretej verzie súdnej mapy rušia len štyri súdy. „Nedáva mi to logiku, v čom je tá reforma, keď na začiatku hovorili, že sa musí zrušiť dvadsať či tridsať súdov, že to je nevyhnutné, a teraz už nemusia.”

Veľmi ma mrzí, že koaličný partner napáda základné kamene reforiem, ktoré vychádzajú z programového vyhlásenia, vraví ministerka Mária Kolíková. „Od začiatku fungovania tejto koalície som spoznala Borisa Kollára a hnutie Sme rodina. S ohľadom na to vidím, ako sa vie vyjadriť a ako sa vie potom v rámci dialógu dohodnúť.“ Aj preto si myslí, že k reforme súdnej mapy nakoniec dôjde.

Ministerka spravodlivosti musela ustúpiť od ambiciózneho plánu zrušiť až polovicu súdov. Najnovší návrh reformy počíta len so zrušením štyroch okresných súdov. „Reforma to stále je,“ vraví Mária Kolíková v rozhovore.

Mária Kolíková. Foto - TASR
Mária Kolíková. Foto - TASR

Mária Kolíková vraví, že chce so Sme rodina pokračovať v dialógu o súdnej mape a tak získať podporu hnutia pre túto zmenu. Podľa ministerky spravodlivosti nie je pravda, že dôsledkom reformy bude prepúšťanie ľudí. „Ak to niekto hovorí, je to hrubá nepravda,“ povedala na Markíze.

Igor Matovič kritizoval ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (SaS), že nedostatočne komunikuje o pripravovanej reforme súdov. Podľa neho to nemôže fungovať tak, že ministerka si niečo napíše na papier a automaticky očakáva podporu. To, že Boris Kollár reformu kritizuje, chápe.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková povedala, že v rámci rozpočtu nemajú pokryté niektoré základné výdavky, ktoré súvisia s chodom väzenstva a justície. „Je však pravdou, že tak to bolo aj v minulých rokoch, a vždy sme to vedeli vyriešiť počas roka.“

Nové na Dennikn.sk

09:26Ako na novú kremeľskú hybridnú vojnu proti Európe 09:20Putinovou prioritou je predávať plyn, nie viesť vojnu 09:13Najnovšia čínska dvojchyba 09:05List rozhorčeným rodičom 08:53Po mesiášoch prichádza ideológ. Nový manažér United Rangnick patrí k tvorcom moderného futbalu 07:00La Máquina, to bol krásny futbal, tango a víno. Jeden z najlepších tímov histórie hral v ArgentíneVčera 20:00Newsfilter: Uprostred tretej vlny nás čaká aj spor o 500-miliónovú motiváciu pre nezaočkovanýchVčera 19:45Prečo je v Japonsku málo prípadov? Teória o samozničení delty je špekulácia, ivermektín na covid neschváliliVčera 19:35Krúžky deťom zrušil neoprávnený strach z vakcíny a egoizmus dospelých. Viním antivaxerov, hovorí pediatrička VisolajskáVčera 19:08Drobovo ultimátum Arrive vypršalo, v hre môže byť čiastočný návrat Slovak LinesVčera 18:44Naprogramovať kupóny za očkovanie nie je problém, zlyhať to môže pri registrácii ako pri očkovaní, hovorí IT odborník IllekVčera 18:25Univerzity potrebujú impulz zvonku. Beblavý, Szomolányi, Mikloš, Mistrík či Radičová hodnotia novelu vysokoškolského zákonaVčera 18:14Paralelný vesmír, v ktorom darčeky putujú opačným smerom: Čo sa deje s tovarom z e-shopu, ktorý vrátiteVčera 17:40Súčasní architekti musia vedieť urobiť viac než len nudné škatule, hovorí Bjarke IngelsVčera 17:34Lockdown? Lockdowník! Lockdowníček! (udalosti týždňa)Včera 17:26Vinczeovci prenajímajú byt človeku bez domova: Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžimeVčera 17:19Nitrianskej firme Fitshaker sa zdvojnásobili tržby, na cvičenie v obývačke chce prilákať viac mužov a bojí sa Apple WatchVčera 17:15Matovič: Sulíkov sen o odvodovom bonuse som dotiahol o niekoľko levelov vyššieVčera 17:05Romista Mušinka: Najvýznamnejšia Rómka Elena Lacková sa dostala v roku 1964 z osady na Karlovu univerzituVčera 16:42Jednej žene som zatetovala jazvu po darovaní obličky, ďalšej pigmentové fľaky, mnohým to dodá odvahu, hovorí tatérkaVčera 16:37High 5ive: Ako si Jodorowsky, Moebius a Giger predstavovali DunuVčera 16:17Matovič chce starším rozdávať za očkovanie 500-eurový kupón, podľa SaS porušil dohoduVčera 16:02Prvý prípad hlásia aj v Európe. Čo vieme o novom variante, ktorý môže byť infekčnejší ako deltaVčera 15:19Čo musel španielsky premiér sľúbiť Kataláncom za rozpočet? Netflix v ich jazykuVčera 15:17Smiech, kritika a zákonVčera 14:58PostnovemberVčera 14:54Štát prispeje na jeden test vo firmách 6 eur (otázky a odpovede k režimu OTP na pracoviskách)Včera 14:40Útočí na miestenku do Ligy majstrov. West Ham United ťahajú aj hráči a peniaze z ČeskaVčera 14:15Virológ Klempa: Svoje deti dám zaočkovať, hneď ako to bude možné (anketa s vedcami o očkovaní detí 5+)Včera 14:09Firemný newsfilter: Človek zo starej kauzy SDKÚ sa chystá stavať fabriky v cudzine a Slovensko je v hre o novú výrobu čipov