Ofsajd

Futbal a politika vždy boli aj budú úzko späté. Lukáš Vráblik v newslettri Ofsajd každú sobotu píše o prepojení futbalu so spoločenským dianím.

Anglický brankár Frank Swift omdlel vo finále FA Cupu v roku 1934, keď bol na štadióne kráľ Juraj V. Ten na druhý deň poslal Manchestru City telegram, aby zistil, či je hráč v poriadku. „Predstavte si chlapíka ako ja, ako odpadol pred všetkými tými ľuďmi a kráľom,“ spomínal.

Kým funkcionári Olympiakosu hovoria o zmanipulovanej lige, v útrobách štadióna niekto udrel elitného rozhodcu do rozkroku. V gréckom futbale je chaos a UEFA už rozhodcov do Grécka posielať nebude, lebo nedokáže zaistiť ich bezpečnosť.

Singapurský podnikateľ Peter Lim chcel spraviť z Valencie znova obávané mužstvo, ale tím teraz bojuje o záchranu v La Lige. Fanúšikovia žiadajú jeho odchod, lebo sa klubu nevenuje. „Narába s ním ako s hračkou,“ hovorí španielsky novinár Pedro Morata.

Tréner PSG Christophe Galtier mal počas ramadánu zakázať svojím hráčom pôst, čelí aj obvineniam z rasizmu. „Ak by som vysvetlil ozajstné dôvody, prečo sme sa hádali, Galtier nikdy nebude môcť vkročiť do žiadnej šatne,” hovorí Julien Fournier, bývalý športový riaditeľ Nice, kde Galtier predtým pôsobil.

Keď prídete na štadión Ajaxu dnes, kult Cruijffa je stále silný, píše v reportáži z Amsterdamu Lukáš Vráblik. Ajax Amsterdam s Johanom Cruijffom nielen vyhrával trofeje a hral pekný futbal, ale bol aj súčasťou kultúrnej revolúcie, ktorá zmenila Holandsko.

Just Fontaine stanovil doteraz platný rekord futbalových majstrovstiev sveta (13 gólov) v požičaných kopačkách, keďže jeho sa rozpadli. Kariéru ukončil už ako 28-ročný po tom, ako mu súper zlomil nohu. Ten ho neskôr navštívil v nemocnici, zložil sa a Fontaine ho utešoval. Tento týždeň zomrel.

Keď v Španielsku rasisticky urážali futbalistu Realu Viníciusa Juniora, madridský prokurátor mal zvláštny argument, píše rubrika Ofsajd. Podľa neho bolo treba prihliadnuť na to, že urážky trvali „iba niekoľko sekúnd“ a taktiež sa udiali počas „futbalového zápasu s maximálnou rivalitou“. Ten sa hrá aj dnes – od 18.30 nastúpi Real proti Atléticu.

Ak Johan Cruyff zmeškal autobus a prišiel na štadión autom, tréner ho poslal domov, spomína v rozhovore Sjaak Swart, 84-ročná ikona Ajaxu Amsterdam. Hovorí aj o slávnych zápasoch s Trnavou, dodnes si pamätá na skvelého Karola Dobiaša.

Futbalová Chelsea minula na prestupy viac ako všetky kluby z najväčších európskych líg, píše rubrika Ofsajd. Dovoliť si to mohla vďaka takzvanej amortizácii – prestupové sumy rozrátava na celú dĺžku zmluvy s hráčom. FIFA zareagovala tým, že od leta budú smieť byť trvania zmlúv maximálne päť rokov.

Šéf francúzskeho futbalu Noel Le Graët neprišiel o moc ani po sexuálnom škandále, ale napokon ho porazil Zinedine Zidane bez toho, aby povedal jediné slovo. Le Graët sa navážal do Zidana, čo mu ľudia neodpustili. Jeho náhradu teraz rieši aj prezident Macron, píše rubrika Ofsajd.

Príchod Cristiana Ronalda do Saudskej Arábie je aj o tom, aby bola krajina dôležitým hráčom vo svete športu, píše Lukáš Vráblik v rubrike Ofsajd. Tamojšia liga napreduje a stáva sa najzaujímavejšou na kontinente, pričom na miestny futbal dohliada aj korunný princ Muhammad bin Salmán.

„Zlatá“ rumunská generácia sa na MS 1994 dostala až do štvrťfinále, bola na troch svetových šampionátoch a troch majstrovstvách Európy. V krajine ľudia milujú futbal aj dnes, ale nové talenty neprichádzajú. Lukáš Vráblik v reportáži hľadá príčinu úpadku rumunského futbalu.

Pre legendárneho rumunského futbalistu Miodraga Belodediciho bol Dunaj hranicou medzi útlakom a slobodou, napokon ušiel na jeho druhú stranu a stal sa prvým hráčom, ktorý vyhral Ligu majstrov v dvoch kluboch. „Keď som utekal, ani by mi nenapadlo, že komunisti padnú,“ hovorí v rozhovore.

Vardar Skopje ešte pred pár rokmi hral v Európskej lige, no potom odišiel ruský kapitál a slávny severomacedónsky klub sa potáca v druhej miestnej lige. „Predtým sme mali krásny tréningový kemp, možno jeden z najlepších na Balkáne. Teraz máme len ihrisko na štadióne, na ktorom hrávame. V tomto momente Vardar nemá nič,“ vysvetľuje Aleksandar Bajevski v najnovšom Ofsajde.

Futbal v Severnom Macedónsku minulý rok zažil svoj vrchol, keď sa reprezentácia predstavila na Eure, po vyradení Talianska bola blízko aj k prebiehajúcim majstrovstvám sveta. „Máme však len tento veľký štadión, ostatné je katastrofa,“ počul reportér Lukáš Vráblik počas reportáže priamo v krajine.

V Katare nedávno nebola ani škola, zajtra sa tam začínajú majstrovstvá sveta vo futbale. Všetko zmenili nálezy ropy a hlavne obrovské zásoby zemného plynu. Doteraz sú však pochybnosti o výbere krajiny za organizátora; vraj za tým bol aj Nicholas Sarkozy, vtedajší francúzsky prezident.

César Luis Menotti je futbalovým intelektuálom, ktorý miluje krásu na ihrisku, píše rubrika Ofsajd. Na začiatku kariéry sa s ním rozprával aj Pep Guardiola. Základom Menottiho filozofie bolo, že z futbalu sa nedá odstrániť riziko.

Tréner Freiburgu Christian Streich patrí ku kultovým postavám nemeckého futbalu. Z malého tímu spravil jeden z najlepších v krajine, bojuje proti modernému futbalu a vyjadruje sa aj k utečeneckej kríze či ku krajnej pravici.

Honduras má problém s vraždami či korupciou, ale zbožňuje futbal, píše rubrika Ofsajd. Lásku k športu sprevádza násilie i paranoja; zomrel aj mladší brat Wilsona Palaciosa, ktorý hrával za Tottenham. Andreas Herzog, bývalý asistent trénera USA, spomínal, ako pred zápasom s Hondurasom videl lúpež priamo z hotelovej izby.

Tréner Brazílie Tite nepríde do sídla prezidenta pred majstrovstvami sveta ani po nich, vysvetľuje v rozhovore pre rubriku Ofsajd novinár Samindra Kunti. V Brazílii získal futbal podľa neho veľkú dôležitosť, lebo z ľudí odstránil pocit menejcennosti: práve vo futbale mohli byť najlepší na celom svete.

Žltý dres futbalistov Brazílie sa stal symbolom rozdelenej spoločnosti a boja o post prezidenta medzi Lulom a Bolsonarom. Podľa kritikov si ho Bolsonarov tábor privlastnil a viacerí fanúšikovia ho preto odmietajú nosiť, píše rubrika Ofsajd.

Aj 88 rokov po smrti je bývalý majiteľ Arsenalu jednou z hlavných príčin nenávisti zo strany fanúšikov Tottenhamu, píše rubrika Ofsajd. Henry Norris vyšachoval po prvej svetovej vojne Tottenham z prvej ligy a nahradil ho práve Arsenal, hoci v druhej lige skončil až piaty.

Iránski futbalisti využívajú svoj vplyv na protest proti miestnym politickým špičkám, píše rubrika Ofsajd. „Aspoň sme potešili srdcia niektorých ľudí. Čo ste dokázali vy?“ pýta sa Ali Karimi, bývalý hráč Bayernu Mníchov.

Symbolom azerbajdžanského futbalu je klub z Náhorného Karabachu, ktorý už takmer tridsať rokov nehrá vo svojom meste. Miestny novinár pre rubriku Ofsajd hovorí, že Azerbajdžan, ktorý hrá vo štvrtok v Trnave, sa na veľký turnaj zrejme tak skoro nedostane.

Kým mnohí európski politici využívali futbal na vlastné ciele, britská kráľovská rodina sa obmedzila na slávnostné ceremoniály. Moment, keď Alžbeta II. odovzdala trofej majstrov sveta Bobbymu Moorovi, patrí k najslávnejším v dejinách anglického futbalu, pripomína rubrika Ofsajd.

Anglický futbal už dávno nie je natoľko o alkohole, ako býval v časoch, keď sa vraj opitý Tony Adams stal hráčom zápasu, píše rubrika Ofsajd. Zmena sa začala, keď do jeho Arsenalu prišiel manažér Arséne Wenger, ten so sebou priniesol krajanov, ktorí namiesto krčmy išli do kaviarne.

Eraldo Monzeglio patril k najlepším futbalistom sveta a bol blízkym priateľom diktátora Mussoliniho. Hráč bol homosexuál, pritom vo fašistickom Taliansku bola homosexualita tabu. Futbal mu nakoniec zachránil život, píše rubrika Ofsajd.

Sunil Chhetri patrí k najlepším strelcom sveta, ale z dôvodu zákazu FIFA pre Indiu možno nikdy nebude môcť prekonať Lionela Messiho. „Vďaka nemu sa mladí zamilovali do futbalu,“ hovorí novinár z krajiny, v ktorej futbal ničia neschopní funkcionári a politici.

Matthew Upson hovorí, že po dobrom sklze býval na štadióne väčší hluk ako po góle. „Tlak spôsobuje aj to, že cítite, že naozaj žijete,“ hovorí bývalý anglický reprezentant a hráč West Hamu United v rozhovore pre rubriku Ofsajd.

Red Bull Salzburg môže slúžiť ako príklad pre futbalové kluby zo strednej Európy. Síce má peniaze, no investuje ich rozumne. Nekupuje starších hráčov, ale má systém skautov, ktorí hľadajú dokonca aj trénerov, vysvetľuje miestny novinár Aleksandar Andonov v najnovšej časti rubriky Ofsajd.

Maďarskí fanúšikovia sa po potlačení revolúcie obávali, že už nikdy hráča ako Ferenc Puskás neuvidia, píše rubrika Ofsajd. Jeho dedičom sa však stal „Cisár“ Florián Albert, chudobný chlapec z vidieka, ktorý na rozdiel od svojho idolu ako jediný Maďar získal Zlatú loptu.

CK Gyamfiho opisovali ako afrického Pelého, v Nemecku bol prvým profesionálom čiernej pleti, pripomína rubrika Ofsajd. Stál za najväčšími úspechmi Ghany, potom sa však naňho zabudlo. Novinár Fiifi Anaman dokončil jeho autobiografiu a v rozhovore hovorí, že dnešní futbalisti sa od neho môžu učiť skromnosti aj patriotizmu.

Pätnásť deka salámy, chlieb a uhorka, to bola večera vrcholového športovca, hovorí Antonín Panenka v rozhovore. „Kreativita sa z futbalu nevytráca, ona sa už vytratila. Špílmachri vo svete vymreli,“ myslí si. Spomína na slávnu penaltu a chváli Škrtela či Hamšíka za to, aké mali kariéry.

Podľa Szilárda Németha dve najsilnejšie slovenské dvadsaťjednotky nezvládli prechod k dospelým futbalistom. „Pred piatimi rokmi sa o skupine okolo Škriniara hovorilo, aké je to výborné mužstvo. Ale podobne ako mojej generácii sa prechod celkom nepodaril a z toho kádra nie je v reprezentácii toľko hráčov, ako sa očakávalo. Aj preto teraz generačná výmena stagnuje,“ tvrdí bývalý útočník.

Bývalého futbalistu Szilárda Németha dodnes mrzí, že ho nepustili na olympiádu do Sydney 2000. „Keď už ideme na olympiádu, čo sa Slovensku nestáva pravidelne, mali sme tam poslať to najsilnejšie,“ spomína na našu najlepšiu dvadsaťjednotku v rubrike Ofsajd.

Hrdinom austrálskeho futbalu nie je po postupe na MS len brankár, ktorý súperovi skryl ťahák, ale aj pôvodom utečenec z Južného Sudánu. „Moja penalta bola poďakovaním Austrálii,“ povedal Awer Mabil, ktorý v baráži proti Peru premenil rozhodujúcu penaltu.

Veľkokluby sa opäť pokúsia o založenie Superligy, hovorí v špeciálnom rozhovorovom vydaní rubriky Ofsajd Henry Winter, šéf futbalu v The Times a ghostwriter autobiografie Stevena Gerrarda. „Bude ďalší pokus o Superligu, ale zároveň bude nasledovať aj ďalšia veľmi nahnevaná reakcia fanúšikov.“

Do Premier League sa po 23 rokoch vracia Nottingham Forest – klub, ktorý bol druholigistom, no potom dvakrát vyhral dnešnú Ligu majstrov. Viedol ho legendárny Brian Clough, ktorý používal kontroverzné metódy. Hráčov držal v neustálom napätí; ak našiel niekoho lepšieho, predošlú oporu bez milosti prepustil.

Nórsky „Breddefotball“, kde 14-roční hráči nastupujú proti veteránom, pomohol aj Erlingovi Haalandovi, píše rubrika Ofsajd. Nóri aj vďaka nemu teraz majú radikálne inú generáciu ako tie predošlé.

Pri derby Slovan – Trnava sa kedysi hovorilo o vysokej futbalovej kvalite, dnes o obavách z chuligánov, všíma si rubrika Ofsajd. „Cudzinci v tímoch ani nechápu, o čom je toto derby,“ hovorí Miroslav Karhan. „Dnes nemá ani jeden z klubov jasne definovanú identitu,“ tvrdí Samuel Slovák.

Keď brazílski futbalisti afrického pôvodu začiatkom 20. storočia nastúpili za národný tím, argentínska tlač ich opisovala ako „opice“, píše Lukáš Vráblik v rubrike Ofsajd. Začali preto nosiť mejkap z ryžového prášku.

Kapitalistický Red Bull Salzburg pomohol aj uškodil rakúskemu futbalu, píše Lukáš Vráblik v rubrike Ofsajd. Síce ide o klub, ktorý urazil tradície Austrie Salzburg, no zároveň ukazuje cestu, ako byť úspešný v malej krajine aj bez drahých nákupov.

Hoci je Villarreal veľký ako Poprad, už druhý raz sa dostal do semifinále Ligy majstrov. Majiteľ Fernando Roig je príkladom boháča, ktorý investuje rozumne a zaujíma sa o dianie. „Niekedy išiel na zápas prvého tímu a potom letel naspäť, aby sledoval B-tím. Môžete ho nájsť aj na zápasoch prípravky,“ povedal o ňom Luis Arnau Pilar, ktorý v klube pracuje.

Bonaventure Kalou v rozhovore spomína, ako so spoluhráčmi prispeli ku koncu občianskej vojny v Pobreží Slonoviny: „Ľudí spojil len futbal, je tu ako náboženstvo.“ Prečítajte si špeciálne vydanie rubriky Ofsajd.

Iracký historik Hassanin Mubarak v rozhovore rozpráva o miestnom futbale aj o tom, ako do krajiny prišla hrať Jednota Trenčín. „Saddáma futbal nezaujímal, bol to šport pre robotníkov,“ hovorí.

Slovenskí futbalisti hrajú v utorok prípravný zápas proti Fínom, ktorých ťahá brankár Lukáš Hrádecký, rodák z Bratislavy. Fíni sú úspešní vďaka tomu, čo robil aj Island. „Fínsko aj Island vo veľkom investovali do krytých ihrísk a výchovy trénerov,“ hovorí publicista Rich Nelson.

Futbalový tím Toga okolo Emmanuela Adebayora bol výnimočný, no jeho sen ukončili angolskí separatisti. Tí strieľali na autobus s hráčmi, zomreli traja ľudia, no žiadny z hráčov. Účastník MS 2006 potom už nikdy nedosiahol výraznejší úspech, pripomína rubrika Ofsajd.

Futbal sa v 70. rokoch stal v Anglicku súčasťou popkultúry, píše rubrika Ofsajd. Vtedajší premiér Harold Wilson pochopil jeho silu – Charltonovcom sa votrel do fotky a vypisoval listy Georgovi Bestovi. „Jeho otázka ma vôbec nezaujímala,“ spomína Best na premiéra, ktorý pochopil aj silu spájania sa s The Beatles.

Zóna CONCACAF má nečakaného lídra – Kanaďania v mrazivom zápase zdolali aj Mexiko a zrejme im už neujdú majstrovstvá sveta vo futbale. Ešte nedávno pritom mládežnícki reprezentanti nosili dresy z druhej ruky, pripomína rubrika Ofsajd.

Nečakaným štvrťfinalistom futbalového Afrického pohára národov je Gambia. Za dvojmiliónovú krajinu hrá viacero utečencov, ktorí sa vďaka futbalu vracajú domov. Jeden z nich mal po ceste cez Stredozemné more 50 kíl, no dnes hrá za AS Rím pod Josém Mourinhom.

Nové na Dennikn.sk

19:57Je dlhodobá udržateľnosť verejných financií najhoršia alebo druhá najhoršia v histórii Slovenska? 19:40Graf dňa: Slovensko patrí v zdaňovaní a regulácii „hriechu“ medzi najbenevolentnejšie krajiny v Európe 18:30Newsfilter: Neznesiteľná ľahkosť podmienečných trestov Jána Slotu 18:24Všetci potrebujú veľa čipov, tak ako je možné, že sa Intelu nedarí? 17:32Dúfajme v nudných odborníkov, ktorí budú spravovať veci verejné rozumne (udalosti týždňa) 17:29Informačná kampaň NATO prebehne až po voľbách. Fico, ktorý ňou strašil, bol na americkej párty 17:05Smer a Hlas podporili Bittó Cigánikovej návrh, aby poisťovne mohli mať vyšší zisk. Kontrolný úrad žiada poslancov, aby ho neschválili 16:48Opatrenia proti záplavám účinkujú, ale včera sme mali 30-ročné dažde, hovorí starosta Ružinova 16:35Hrá hokej a študuje umenie: Lopušanovej úspech snáď pomôže, aby sa hokej vnímal aj ako šport pre dcéry 15:47MediaBrífing: Instagram pomáha vytvárať sieť pedofilov, sociálne siete sú využívané aj na obchodovanie s deťmi 15:04Chcel byť ako James Bond. Zomrel slávny špión, ktorý vyše 20 rokov donášal Rusom 15:00Namiesto 10 rokov dostal Slota opäť podmienku. Do väzenia ho nedostali emisie, nástenka, alkohol ani korupcia 15:00Publikuj alebo zahyň. Len aby raz nezahynula celá slovenská veda 14:45Česko-slovenské slovo týždňa: borůvka vs. čučoriedka 14:28Vývoj bojov (470. deň): Ukrajinská ofenzíva smeruje k Azovskému moru, Rusom chce zobrať spojenie s Krymom 13:27Danglár: Poštová známka 13:18Zomrel Erik Binder, neprehliadnuteľný umelec, ktorý dokázal prakticky čokoľvek premeniť na zážitok 12:46Nechal si utajené dokumenty a vedel o tom. Trump čelí druhej žalobe, za ktorú mu hrozí väzenie 12:28Šéf zrušeného klubu Orlovňa: Som totálne vyšťavený, nedá sa donekonečna ohýbať chrbát 11:51Temný život najznámejšej zlatokopky sveta. Annu Nicole Smith zničili drogy a sláva 11:26Domy v osade pri Galante vyhlásili za životu nebezpečné, mesiace potom tam stále žijú aj desiatky detí 11:25To dieťa si vážne necháš? spýtal sa jej profesor. Dve vedkyne hovoria o materstve a ženách vo vede 11:04Žilinka nesúhlasí s trestom pre Dědečka. Pätnásť rokov je málo, nakázal odvolanie 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Kde je vôľa, tam je skratka 10:55Ako to, že česká finalistka Roland Garros nie je v top 10? Tréneri podcenili, keď ako 15-ročná rýchlo vyrástla 10:20Nvotová z Demokratov: Môžem sa stať terčom posmechu, ale politike sa učím 09:54Voľby sú vyhlásené, kampaň oficiálna. Stranám sa do limitu rátajú výdavky aj spätne (+ dôležité termíny) 09:33Svetový newsfilter: Putinovi vo vojne pomáhajú susedné štáty 08:38Vedci údajne objavili najstaršie pohrebisko aj umenie. Zmení to chápanie ľudskej evolúcie? 08:20Psychiater: Kofeín vás neudrží bdelých donekonečna, môj pacient nakoniec zaspal za volantom