Maroš Žilinka

Generálny prokurátor

Koordinácia medzi generálnou prokuratúrou a Borisom Kollárom je po tomto týždni viac než viditeľná, píše Zuzana Petková. Sme rodina najskôr potopila zmenu paragrafu 363, potom znemožnila rokovanie výboru o hoaxe, ktorý šíril Maroš Žilinka, a nakoniec Žilinka podporil zákon o ochrane psov, ktorý pripravuje Kollárova strana.

Sudca vrátil obžalobu na Vladimíra Pčolinského pre závažné procesné chyby. Špeciálnej prokuratúre vyčíta, že sa s prípadom ponáhľala. Výhrady sudcu sa však netýkali dôkaznej situácie. Vrátenie obžaloby neznamená, že Pčolinskému už nehrozí súd pre podozrenie, že v lete 2020 zobral úplatok za to, že tajná služba dá pokoj vplyvnému konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi.

Foto N - Tomáš Benedikovič

K poškodeniu vojnových hrobov v Ladomirovej podľa pamiatkového úradu nedošlo. Povedal to odborný radca prešovských pamiatkarov Anton Liška. Predvolal si ho zahraničný výbor. Historik Martin Drobňák upozornil, že nemožno hovoriť o ruskom vojnovom cintoríne, keďže sú na ňom pochované obete oboch bojujúcich strán.

Sme rodina znemožnila rokovanie zahraničného výboru o výrokoch generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý šíril hoaxy ruskej propagandy. Poslanci Adriana Pčolinská, Martin Borguľa a Romana Tabák odišli z miestnosti a výbor nebol uznášaniaschopný.

Sme rodina a opozičné strany si pri dnešnom hlasovaní o zmene paragrafu 363 dali pozor na počty prítomných poslancov. Poslanec Jozef Šimko (Sme rodina) bol na hlasovaní prítomný, i keď bol z rokovania ospravedlnený pre zasadnutie mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, kde je primátorom. Rovnaký prípad bol poslanec Smeru Dušan Galis, ktorý hlasoval tiež, i keď bol podľa ospravedlnenia predvolaný na súd.

Návrh SaS na zmenu paragrafu 363 podporili poslanci SaS, Za ľudí aj väčšina klubu OĽaNO a nezaradení poslanci Tomáš Valášek (PS), Miroslav Kollár (Spolu) a Ján Mičovský. Proti boli poslanci Sme rodina, Smeru, Hlasu, ĽSNS, Republiky a tarabovci či poslanec Martin Čepček (ex-OĽaNO). Zdržala sa nezaradená poslankyňa Katarína Hatráková (ex-OĽaNO), poslanec OĽaNO Igor Hus nebol na hlasovaní prítomný.

Parlament neposunul do druhého čítania zmenu paragrafu 363 od SaS. Novelu podporilo len 72 zo 147 prítomných poslancov, proti bolo 74. Hlasovať sa malo už minulý týždeň, no Sme rodina s opozíciou rokovanie radšej zablokovala. Vtedy mal návrh šancu prejsť.

Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris žiadajú koaličných poslancov, aby neblokovali zmeny v paragrafe 363 trestného poriadku. Národnej rade doručili výzvu s takmer 25-tisíc podpismi.

Danglár: Ruská trojka

Newsfilter: Veľkú časť najvyšších straníckych a štátnych postov obsadili zlovoľní ignoranti, nehanební klamári a cynickí podvodníci, píše Tomáš Gális v súvislosti s poslednými udalosťami v politike. „Slovenská politická scéna nebola nikdy ideálna, ale – azda to nie je len spomienkový optimizmus, hľadať v nej nositeľov racionality nebolo nikdy také ťažké.“

Mimoriadne rokovanie zahraničného výboru, na ktorý chcú poslanci predvolať generálneho prokurátora Maroša Žilinku, by mal byť v stredu. Výbor inicioval poslanec OĽaNO Andrej Stančík, ktorý chce, aby Žilinka vysvetlil, prečo šíri ruskú propagandu o vojnovom cintoríne v Ladomirovej.

OĽaNO predstavovalo pred voľbami poslanca Igora Husa ako veľkého bojovníka proti korupcii. Teraz ako jediný z klubu blokuje zmenu paragrafu 363. Na Husa je už od roku 2018 podaná obžaloba za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Prípad štyri roky stojí na súdoch. Len začiatkom septembra bol pridelený na Okresnom súde Trnava už tretiemu sudcovi. Kedy sa vo veci začne pojednávať, zatiaľ nie je známe.

Igor Hus. Foto - FB Igora Husa

Premiér Heger reagoval na vyjadrenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku týkajúce sa cintorína v obci Ladomirová. Povedal, že je veľmi nešťastné, ak sa takýmto spôsobom generálny prokurátor zapojí do tejto témy.

Prokurátori by mali verejne vysvetľovať svoje rozhodnutia a odpovedať na otázky novinárov, ukázal prieskum Focusu pre Via Iuris. Naopak, ľudia nechcú, aby informovali o svojom súkromnom živote a ani aby sa vyjadrovali k politickej situácii.

Boris Kollár tvrdí, že úpravu paragrafu 363 blokujú kvôli ľuďom, ktorí „nezákonne končia v base“. Podráždila ho otázka, že pri jeho využívaní dochádza aj k chybám, čo sa ukázalo v prípade Zoroslava Kollára. „Prkotiny tu vyťahujete. Viete, čo je sedieť v base nezákonne? Viete, čo to je? Vám to nič nehovorí. Vy si idete tú svoju ideológiu,“ reagoval predseda Sme rodina.

Generálneho prokurátora Žilinku vnímajú pozitívne najmä voliči Republiky a Smeru, špeciálneho prokurátora Lipšica zasa voliči OĽaNO, SaS a PS. Lipšica vníma viac ľudí negatívne než Žilinku, ukázal prieskum Focusu pre Via Iuris.

Bývalé poslankyne OĽaNO Katarína Hatráková a Romana Tabák nepodporili úpravu paragrafu 363 od svojich bývalých poslaneckých kolegov. Hatráková sa pri dnešnom hlasovaní zdržala, Tabák už ako nová členka klubu Sme rodina bola proti.

Boris Kollár v parlamente zablokoval úpravu sporného paragrafu 363, na jej posunutie chýbal jeden hlas. Zastaviť schvaľovanie novely OĽaNO, ktorá by obmedzila generálnemu prokurátorovi používanie paragrafu, sa hnutiu Sme rodina podarilo vďaka hlasom Smeru, Hlasu a časti nezaradených poslancov.

Boris Kollár. Foto - TASR/AP

Cintorín v Ladomirovej nie je ruský ani zhanobený, hovorí Radoslav Turik, ktorý sa hrobom z prvej svetovej vojny venuje dvadsať rokov. Nechápe, čo na ňom chce generálny prokurátor Žilinka prešetrovať. Odstránením betónových prefabrikátov sa podľa neho cintorín priblížil prirodzenému stavu.

Vľavo: aktuálny stav cintorína v Ladomirovej na fotke, ktorú zverejnil starosta. Vpravo: Radoslav Turik v čiapke rakúsko-uhorského vojaka s odznakmi „slovenských“ plukov.

Maroš Žilinka si vypýtal disciplinárne stíhanie, píše Juraj Javorský v Newsfiltri. Verziu o hoaxe ruskej ambasády potvrdili aj tri kľúčové inštitúcie: ministerstvo zahraničia, ministerstvo obrany a polícia. Žilinkovi nič z toho nestačí. Stále trvá na tom, že podozrenia musí preveriť.

Spor o vojenský cintorín v obci Ladomirová je aj podľa ministerstva obrany ruskou informačnou operáciou a má odpútať pozornosť od nálezu masových hrobov ľudí umučených a zavraždených ruskými vojakmi v oslobodenom Iziume.

Maroš Žilinka pomáha šíriť lož, ktorou poškodzuje republiku, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Slovensko má generálneho prokurátora, ktorý nielenže chodí oslavovať výročie zločineckej ruskej prokuratúry, ale u nás doma podporuje ruskú propagandu a prispieva k šíreniu nenávisti a rozvracaniu štátu. Maroš Žilinka je tragický omyl demokracie.“

Maroš Žilinka. Foto N - Tomáš Benedikovič

Maroš Žilinka odmietol, že by pomáhal ruskej propagande. Stav cintorína v Ladomirovej nechal podľa hovorkyne preveriť „z úradnej povinnosti“. „Generálna prokuratúra sa ostro ohradzuje voči nepravdivým obvineniam zo šírenia proruskej propagandy a dôrazne odmieta podsúvanie politického naratívu, ktorý nemá nič spoločné s úradným postupom.“

Minister obrany Naď označil generálneho prokurátora Žilinku za nástroj ruskej propagandy po tom, ako chce prešetrovať prípad cintorína na východe Slovenska. Žilinka prevzal ruskú verziu o hanobení, podľa obce iba odstránili rozpadávajúce sa betónové obrubníky a cintorín chcú obnoviť. Starostovi sa medzičasom vyhrážajú.

Poslanec Andrej Stančík (OĽaNO) chce mimoriadny zahraničný výbor s Marošom Žilinkom, ktorý prebral správy o údajnom znevažovaní ruských hrobov na Slovensku a prípad chce dať prešetriť.

Polícia opäť zdôraznila, že správy o údajnom znevažovaní ruských hrobov na Slovensku sú informačnou operáciou Ruska. Hoax predtým prebral aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, hovoril o prejave hrubej neúcty a prípad chce dať prešetriť.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka prevzal tvrdenia ruskej ambasády o údajnom znevážení hrobov ruských vojakov z 1. svetovej vojny v Ladomirovej. Oznámil, že prípad dá prešetriť. Polícia pritom upozornila, že na cintoríne nedošlo k ničomu neprimeranému. Rozruch podľa nej rozpútala ruská ambasáda z propagandistických dôvodov.

Foto - Facebook Maroša Žilinku

Matovič a Fico sú v mnohom odlišní, ale jedno majú spoločné – všetko vnímajú cez prizmu, či im to prinesie politický prospech, všíma si Marián Leško, ktorého zaujalo, ako minister financií v Rádiu Expres obviňoval Sulíka z neschopnosti, no vzápätí trval na tom, že má zostať vo vláde, aby ľudia videli, kto spôsobil všetky problémy. „Nie je problém to, čo sa deje v krajine – to je všetko druhoradé; dominantné je, aby oni získali politické body a uspeli v ďalších voľbách,“ hovorí Leško.

Robert Fico sa podporou Ruska dal na cestu, ktorá je ohrozením životných záujmov republiky, komentuje Marián Leško. „Ak niekto hovorí, že Robert Fico by nás predal Putinovi za päť rubľov, tak sa mýli. Fico by Putinovi aj zaplatil, aby sme patrili do jeho područia.“

Marián Leško odhaduje, že na každého odsúdeného alebo v preventívnej väzbe je 50 až 100 takých, ktorých sa ešte spravodlivosť nedotkla, hoci by sa mala. „Tá odstrašujúca sila istoty postihu na Slovensku neexistuje,“ hovorí Leško pri debate o ďalšom súdnom pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa vo Viedni stretol s rakúskym rezortným kolegom Franzom Plöchlom, hovorili o posilnení nezávislosti orgánov prokuratúry od výkonnej moci.

Maroš Žilinka odkazuje Štefanovi Hamranovi, aby nezneužíval svoje postavenie a nemanipuloval verejnú mienku. Reagoval tak na slová policajného prezidenta, ktorý povedal, že sa bude pýtať generálneho prokurátora, prečo nemajú obvinení vyšetrovatelia NAKA k dispozícii kompletné nahrávky z ich kancelárií.

Štefan Hamran sa bude pýtať generálneho prokurátora, prečo nemajú vyšetrovatelia NAKA k dispozícii kompletné nahrávky z ich kancelárií, pre ktoré sú obvinení. Vyšetrovateľ inšpekcie dal tiež podľa policajného prezidenta niektoré prepočuť a ukázalo sa, že niektoré prepisy neboli presné.

Foto N

Milan Krajniak povedal, že nevie, načo Mária Kolíková predložila do pripomienkového konania zmeny Trestného zákona a poriadku. Súčasťou je aj úprava paragrafu 363, s čím Sme rodina dlhodobo nesúhlasí. ,,Pre mňa bude relevantný názor nového ministra spravodlivosti, potom sa k tomu vyjadrím,“ dodal Krajniak.

Okresná prokurátorka v Dolnom Kubíne a jej námestníčka prídu o svoje funkcie na prokuratúre. Generálny prokurátor Maroš Žilinka takýmto spôsobom vyvodil voči obom zodpovednosť za prípad pedofilného kňaza, informovali tvnoviny.sk.

Po OĽaNO a SaS dal do parlamentu návrh na zmenu paragrafu 363 aj Tomáš Valášek (PS). Navrhuje zaviesť dodatočný súdny prieskum, keďže v súčasnosti podľa neho neexistuje nijaká inštancia, ktorá by nezávisle posúdila, či dochádza k zneužívaniu paragrafu.

SaS pripravila novelu fungovania prokuratúry, ktorá presne určuje, kedy môže generálny prokurátor využiť paragraf 363. Rieši však aj prípadnú kandidatúru generálneho prokurátora na prezidenta či poslanca. Súhlas s kandidatúrou by sa považoval za vzdanie sa funkcie. Okrem toho SaS navrhuje, aby žalobu na rozpustenie politickej strany mohol podávať aj verejný ochranca práv.

Rokovania o zmene paragrafu 363 sa na dlhé mesiace zasekli. Teraz, keď sa koalícia rozpadá, sú v parlamente hneď dva návrhy. Poslanci z OĽaNO navrhujú stručnú zmenu, tí z SaS pripravili komplexnejšiu novelu fungovania prokuratúry.

Máriu Kolíkovú (SaS) zaskočilo podanie návrhu na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku poslancami OĽaNO Milanom Vetrákom a Lukášom Kyselicom. „Naposledy sme mali pracovnú poradu, kde bol aj pán poslanec Kyselica. Divím sa, že o tom ani neviem. Nevidela som návrh,“ povedala ministerka spravodlivosti.

Maroš Žilinka spochybnil kľúčového svedka kauzy Fatima, no na zrušenie obvinenia Moniky Jankovskej to nestačilo. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti žiadala o zrušenie obvinenia pomocou paragrafu 363. Spochybňovala svedka Michala Vidu aj Threemu, generálny prokurátor jej žiadosť zamietol.

Zmena paragrafu 363 sa stala témou výlučne politickou a nie odbornou, píše generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Skutočne je zmena paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý je dlhé roky rešpektovaným účinným právnym prostriedkom nápravy porušenia zákonnosti, v súčasnosti tým kardinálnym problémom spoločnosti?“ pýta sa Žilinka na Facebooku.

Poslanci OĽaNO Milan Vetrák a Lukáš Kyselica navrhli zmenu paragrafu 363, chcú ho obmedziť na najzávažnejšie prípady a pochybenia. Nemusel by sa napríklad automaticky týkať preskúmavania uznesenia o vznesení obvinenia. Predpokladajú, že zmena by mohla prejsť do druhého čítania, následne by chceli verejnú diskusiu.

Súčasná vládna koalícia stále môže hovoriť, že počas jej vlády dochádza k očiste spoločnosti. Premiér Eduard Heger to hovorí aj napriek tomu, že koalícia zvolila do čela prokuratúry Maroša Žilinku a že stále nepohla s paragrafom 363 Trestného poriadku.

Aj Monika Jankovská žiadala generálnu prokuratúru o postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. S návrhom však neuspela a už vlani v marci ho generálny prokurátor vyhodnotil ako nedôvodný.

Maroš Žilinka dal preveriť biznis syna Richarda Sulíka, ktorý sa týka rôznych, aj ponižujúcich výziev pre deti a mladých ľudí.

Maroš Žilinka uviedol, že postup prokurátorky v kauze sexuálneho zneužívania kňazom Františkom nebol v súlade so zákonom. Generálny prokurátor avizuje vyvodenie „personálnej konzekvencie“ a hovorí o podkvalifikovaní skutku, za ktorý dostal kňaz podmienku.

Zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár zamietol sťažnosti obvineného Roberta Fica a spol. v kauze Súmrak. Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para a Tibor Gašpar na tlačovej besede oznámili, že v kauze podali na generálnu prokuratúru sťažnosť podľa paragrafu 363.

OĽANO spochybňuje motiváciu ministerstva spravodlivosti rozšíriť kompetencie ombudsmana. Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák v reakcii na návrh ministerky Kolíkovej rozšíriť jeho právomoci o možnosť podať žalobu na rozpustenie politickej strany uviedol, že ústava by sa nemala meniť len preto, že sa niekomu nepáči rozhodnutie generálneho prokurátora.

O trvalo nerozpustných kotlebovcoch píše v komentári Andrej Bán. „Smutné, vďaka Žilinkovi zrejme raz ĽSNS odkráča hrdo a beztrestne do dejín.“

Expert na extrémizmus Daniel Milo hovorí, že verejnosť by mala podrobne spoznať dôvody Žilinkovho rozhodnutia nepodať návrh na rozpustenie ĽSNS. „Rozhodovanie o takomto návrhu je v kompetencii Najvyššieho súdu,“ vraví.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpiliVčera 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?Včera 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisťVčera 17:36Radiátor nastavte medzi dvojku a trojku, radia správcovia, kým čakajú na nové ceny (+ ďalšie tipy, ako ušetriť na kúrení)Včera 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovaťVčera 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovateliaVčera 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej nociVčera 16:56Riaditeľ Múzea SNP Uhrin: Peňazí je viac, no na povstalecký motocykel za 40-tisíc eur ešte nemámeVčera 16:19Matovičova prítomnosť v politike patrí už aj do kompetencie hlavného hygienika (udalosti týždňa)Včera 15:52Čakali ste Crosbyho či McDavida? Dajte k Slafkovskému lepších hokejistov, hovorí bývalý hráč MontrealuVčera 15:47Tri veci, ktoré nesmieme tolerovať Igorovi MatovičoviVčera 15:32Kanada si všimla, že má v KHL 48 hokejistov. Kremeľ môže na vojenskú službu zneužiť aj rodáka z MilwaukeeVčera 15:14Konečne prichádza čas naplno doceniť Joni MitchellovúVčera 15:00Odborník z Extrémnych premien: Šalát ako hlavné jedlo? Prvé týždne zakázané, schudli aj s hamburgeromVčera 14:59Pozrite sa z auta a uvidíte migračnú krízu. Dedinky pri Česku si už na migrantov zvykliVčera 14:55Putin urobil krok, z ktorého niet návratu. Čo znamená ruská anexia štyroch ukrajinských oblastíVčera 14:41Sme na prahu jadrovej vojny? Nie tak rýchloVčera 14:00Sporenie v treťom pilieri môže výrazne zlacnieť, podľa DDS to vyššie výnosy automaticky neprinesieVčera 13:52Danglár: HitlerVčera 13:41Vývoj bojov (218. deň): Ruská armáda práve zažíva ďalšiu ťažkú porážku, z Putinovho pohľadu však dáva zmyselVčera 13:37Príbehy slovenských whistleblowerov spája, že ich vytláčajú z práce. Prví z nich už dostali úradnú ochranuVčera 13:29Zdravotným poisťovniam pridajú, najslabšie zarábajúcim zoberú v zdravotných odvodochVčera 12:54Likvidácia plynovodov na dne mora je logisticky nesmierne náročná. Páchateľovi to za riziko muselo stáťVčera 12:51Polícia v aktivitách Marcela Slávika nenašla vydieranie ani iný trestný čin a Sulíkovo trestné oznámenie zamietlaVčera 12:42Svadobný závoj kráľovnej Alžbety II. z Hodruše? Je to falošný mýtus, ktorý nepotrebujeme, zhodujú sa odborníciVčera 12:39Hiking basecamp: 8 tipov na výlety jesennými dolinamiVčera 12:30Vyhlásenie šéfredaktorov: Novinári odmietajú Matovičove útokyVčera 12:30Z najznámejšieho mosta vojny na Ukrajine ľudia spontánne urobili pamätník (fotogaléria)Včera 11:11Firemný newsfilter: Slovnaft už nedostatkom palív nestraší, teplárne zaujali fondy a nový expert štátu na lákanie investíciíVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Borisova väčšina