Maroš Žilinka

Generálny prokurátor

Lipšic dostal odkaz, kto je na vrchole pyramídy, píše o piatkovom rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Jana Shemesh. „Rozhodnutie totiž nerozsúdilo len spor medzi Lipšicom a Žilinkom, ale je aj precedensom. V žiadnom povolaní nie je dobré, ak ľudia, ktorí majú jasne nastavený profesionálny kódex, musia ešte nad jeho rámec rozmýšľať nad tým, či neriskujú pokarhanie či iný disciplinárny trest.“

Naživo: Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera reaguje na rozhodnutie disciplinárneho senátu v súvislosti s Danielom Lipšicom

Dušan Kováčik vyčíta Marošovi Žilinkovi, že súdu poslal jeho hodnotenie bez toho, aby v ňom posúdil jeho výsledky ako špeciálneho prokurátora. Zhodnotil len jeho výsledky, ktoré dosiahol ako dozorový prokurátor.

Špeciálna prokuratúra považuje za nesprávny názor generálnej prokuratúry, že bolo v rozpore s Trestným poriadkom podať obžalobu na Vladimíra Pčolinského, kým oni nerozhodli o jeho podaní na zbavenie stíhania podľa sporného paragrafu 363. Pokračuje tak spor oboch inštitúcií o prípad bývalého šéfa SIS.

Na špeciálnej prokuratúre obišli Maroša Žilinku, všíma si Newsfilter. Obvinenému Vladimírovi Pčolinskému priťažilo aj priznanie Zoroslava Kollára: „Keby Žilinka za takejto dôkaznej situácie použil svoj obľúbený paragraf, definitívne by sa znemožnil. Nakoniec môže byť rád, že mu ani nedali príležitosť, aby sa o to pokúsil,“ píše Roman Pataj.

Generálna prokuratúra obviňuje špeciálnu prokuratúru z porušenia Trestného poriadku, keď podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského pre korupciu, kým nerozhodla o jeho podaní podľa paragrafu 363.

Boris Kollár tvrdí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nezneužíva sporný paragraf 363 Trestného poriadku. „Nie že ho nadužíva, ale podužíva,“ vyhlásil predseda Sme rodina k tomuto paragrafu.

Generálna prokuratúra sa ohradzuje proti výroku policajného prezidenta v súvislosti s hľadaním utajovanej prílohy na bratislavskom súde. Hamran na poslaneckom výbore vyhlásil, že „celý prípad smrdí ako mnohé iné rozhodnutia Krajskej prokuratúry Bratislava, Nitra a ďalšie, ku ktorým sa môžeme dostať.“

Maroš Žilinka povedal, že je vecou Národnej rady, ako dlho rozhoduje o súhlase s väzobným stíhaním Roberta Fica. „Generálny prokurátor s tým nič nemá.“

Na súde vypovedá generálny prokurátor Maroš Žilinka, z ktorého objednávky vraždy je obžalovaný Marian Kočner. Hovorí, že „pojítkom“ k objednávke by mohol byť Kočner, aj vzhľadom na veci, ktoré on alebo úrad špeciálnej prokuratúry dozoroval. „To bol môj pocit, nechcem tým povedať, že to urobil, na to nemám žiadny dôkaz. Keď som hľadal styčné body, tak to mohol byť.“

Maroš Žilinka sa nevedel vyjadriť k tomu, či bude generálna prokuratúra skúmať hecovanie davu na mítingu Smeru v Nitre. „Nesledoval som teraz spoločenské dianie. Určite si preverím, keď si pozriem monitoring. Nemal som dôvod to pozerať. Nesledoval som včera správy, mal som iné starosti,“ povedal.

Generálna prokuratúra sa zaoberá kritickými výrokmi prokurátora Jána Šantu. Námestník Jozef Sedlák poslal ešte v pondelok e-mail všetkým prokurátorom, v ktorom Šantu kritizoval za jeho vyjadrenia o advokátovi Marekovi Parovi alebo o bývalom špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Maroš Žilinka sa nechcel vyjadriť, či chce Šantu potrestať.

Generálny prokurátor neprišiel na disciplinárne pojednávanie s Danielom Lipšicom. Dôvodom je Žilinkova nehoda na bicykli, vysvetlil prvý námestník Jozef Kandera, ktorý ho zastupuje. Následky však podľa Kanderu nie sú až také vážne.

Daniel Lipšic a Jozef Kandera pred zasadnutím disciplinárneho senátu. Foto N - Vladimír Šimíček
Daniel Lipšic a Jozef Kandera pred zasadnutím disciplinárneho senátu. Foto N - Vladimír Šimíček

Generálna prokuratúra odňala Krajskej prokuratúre v Nitre prípad pytliactva na poľovníckej chate pri Leviciach, kde polícia vlani nahrala schôdzky Roberta Fica a spol. V prípade je obvinený vyšetrovateľ NAKA Martin Juhás.

Ústavný súd dnes prijal sťažnosť vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a Pavla Ďurku proti rozhodnutiu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorým sa odmietol zaoberať návrhom na preskúmanie obvinenia paragrafu 363. Oznámil to advokát Peter Kubina.

Disciplinárne pojednávanie voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi bude vo štvrtok o 13.00 na Najvyššom správnom súde. Návrh na disciplinárne konanie podal generálny prokurátor Maroš Žilinka vlani v auguste. Argumentoval, že špeciálny prokurátor postupoval v rozpore s princípom zdržanlivosti.

Prokurátor Ján Šanta povedal, že Maroš Žilinka je preňho ľudsky sklamaním. Prekvapilo ho aj to, že Žilinka nevyužil svoju právomoc a nepožiadal priamo on o to, aby v parlamente vydali Fica na väzobné stíhanie. „Je to úplne neštandardné, de iure nerozhodol on, ale keďže to de facto ponechal nám, tak bolo jasné, že my tento návrh podáme, to musel vedieť dopredu,“ povedal Šanta.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa ohradzuje voči tvrdeniam strany Smer, že bol „dovydieraný“ Čaputovou, Hegerom, Lipšicom a Matovičom. „Nikdy by som nedopustil žiadne pokusy o ovplyvňovanie výkonu mojich ústavných a zákonných kompetencií zo strany kohokoľvek, a to ani zo strany najvyšších ústavných činiteľov.“

Žilinka si nad Ficom umyl ruky, Kaliňák svoje dvíhal v putách, hodnotí v Newsfiltri piatkové dianie Jana Shemesh. „V nie práve kóšer postavení je v celom prípade aj generálny prokurátor a dalo by sa špekulovať, či práve preto neposunul rozhodovanie o návrhu pre parlament na Ladislava Masára. Jeho meno sa totiž objavilo aj v uznesení z Ficovho obvinenia.“

Maroš Žilinka už dostal podnet na podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie Roberta Fica do väzby. Potvrdil to hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Týždňový newsfilter píše o priepasti medzi tým, čo sa deje Žilinkovi na prokuratúre a čo na jeho Facebooku. „Generálny prokurátor často mlčí, keď by mal vysvetľovať, ale zároveň veľa a rád píše, keď nemá čo povedať. Z nejakého neznámeho dôvodu za to zbiera tisíce srdiečok a páčikov.“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka kritizuje ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, že rok nereagovala na jeho list, v ktorom ju požiadal o vytvorenie pracovnej skupiny na prípravu legislatívnej zmeny zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Tá by podľa Žilinku umožnila efektívne a účinné odčerpávanie nelegálne nadobudnutého majetku.

Vladimír Pčolinský vraví, že vojnu v polícii „nakoniec prehrajú všetci občania“. „Nie som vždy schopný vykladať myšlienkové pochody Igora Matoviča,“ vraví bývalý riaditeľ SIS v rozhovore k tomu, že Boris Kollár podľa lídra OĽaNO vydiera koalíciu, aby ochránil paragraf 363.

Na otázku, či by mal byť Maroš Žilinka odvolaný, Eduard Heger odpovedal, že ho jeho správanie mrzí a že sa z generálneho prokurátora stáva „hrdina dezinfowebov“.

Vladimír Pčolinský vraví, že snaha zosadiť Maroša Žilinku z funkcie nemá v koalícii šancu na úspech. Bývalý riaditeľ SIS v rozhovore rozpráva o kamarátstve so Žilinkom a že vládnym politikom pred voľbou vravel, že by bol najlepším generálnym prokurátorom. Od generálnej prokuratúry znova žiada, aby ho zbavila stíhania pomocou sporného paragrafu 363.

Vladimíra Pčolinského dosadilo za riaditeľa SIS hnutie Sme rodina. Vo funkcii skončil vlani v marci, keď ho obvinili z korupcie. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vladimíra Pčolinského dosadilo za riaditeľa SIS hnutie Sme rodina. Vo funkcii skončil vlani v marci, keď ho obvinili z korupcie. Foto N - Tomáš Benedikovič

Súboj medzi špeciálnou prokuratúrou a generálnou prokuratúrou o Pčolinského kauze môže tento týždeň vyvrcholiť. Ak špeciálna prokuratúra podá na súd návrh na obžalobu, Žilinkov úrad už nebude môcť stopnúť stíhanie Pčolinského podľa paragrafu 363.

Sme rodina nemá problém s poskytnutím systému S-300 na Ukrajinu. Slovensko podľa Milana Krajniaka patrí na Západ a tento svoj postoj nezmenia ani pred voľbami. „Dodávali sme k tomu, že chceme mať s Ruskom dobré vzťahy, ale keď Rusko odžubáva celý svet v tom, že hovorí chceme mier a potom vtrhnú na Ukrajinu, tak čo si máme o tom myslieť?“

Maroš Žilinka je vzácny človek, štve úplne každého, hovorí v rozhovore minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak. Ak by koalícia zrušila paragraf 363, považoval by to za dôvod na odchod z vládnej koalície. Makó a Beňa podľa neho klamú, hoci Najvyšší súd v kauze Gašparovič ich výpovediam uveril. „Nepoznám kauzu Gašparovič,“ hovorí minister.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Ladislav Masár vraví, že počas jeho pôsobenia na generálnej prokuratúre sa dôkazy nehodnotili tak ako teraz. Zástupca špeciálneho prokurátora tam pracoval rok, rozhodoval aj podľa paragrafu 363. „Mojím nadriadeným bol zhodou okolností Jozef Kandera, vtedy vedúci oddelenia, a ten s tým vždy súhlasil, že áno, toto je správne, takto treba postupovať. Či teraz zmenil názor, neviem, nechcem mu krivdiť, ale pre mňa je to nepochopiteľné.“

S tým, čo sa deje v kauze Pčolinský, som sa ešte nestretol, hovorí v rozhovore zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár. „Úprimne sa priznám, že nerozumiem tomu, prečo je v tomto prípade na rozhodovanie vyvíjaná taká enormná snaha.“

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Ondrej Dostál by považoval za správne, keby sa koalícia pokúsila zmeniť zákon o prokuratúre tak, aby bolo možné odvolať Maroša Žilinku. „Neviem, či sa to rieši na úrovni koaličnej rady, ale takéto úvahy existujú. Ja budem rád, ak sa posunieme od úvah k reálnym návrhom,“ hovorí nový štátny tajomník ministerstva spravodlivosti.

Ondrej Dostál. Foto N - Vladimír Šimíček
Ondrej Dostál. Foto N - Vladimír Šimíček

Je legitímne rozprávať sa o tom, kto môže navrhnúť rozpustenie strany, vraví ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. V súčasnosti môže takýto návrh podať iba generálny prokurátor.

Žilinka a klan Pčolinských mali jeden z horších dní, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Žilinkov podriadený prokurátor mal na podanie návrhu na väzobné stíhanie Makóa a Beňu 15-minútovú dieru, ale – aká to náhoda v súlade so zákonom – trafil sa do nej. O to väčšie muselo byť sklamanie, keď zistili, že im to vôbec nepomohlo a do väzby nejdú.“

Úrad špeciálnej prokuratúry vyhlásil, že pondelkové stanovisko 7 vedúcich predstaviteľov úradu neznamená osobné útoky na kohokoľvek z generálnej prokuratúry. “Predstavuje iba vyjadrenie nášho názoru, za ktorým si stojíme, vychádzame z faktov a obsahu spisov. Ide o obranu,” napísal v stanovisku zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár.

Prvý námestník generálnej prokuratúry Jozef Kandera nesúhlasí s tvrdeniami riaditeľa NAKA Ľubomíra Daňka, že postupoval v dvoch rovnakých veciach opačne. Daňko to Kanderovi vyčítal pred niekoľkými mesiacmi, ten na to doteraz nereagoval. „Tie situácie nie sú rovnaké,“ povedal teraz Kandera.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka na otázku, čo urobí, ak špeciálna prokuratúra podá obžalobu v kauze Pčolinský: „Nepredpokladám, že by dozorový prokurátor bol natoľko zlomyseľný, že by toto spravil. Budeme sa potom o tom baviť.“

Jozef Kandera povedal, že generálna prokuratúra nerozhodne o Pčolinského prípade podľa paragrafu 363 bez spisu. Spis je na špeciálnej prokuratúre, ktorá už končí vyšetrovanie. Prvý námestník generálnej prokuratúry zároveň uviedol, že rešpektujú názor Najvyššieho súdu v kauze Košč-Kováčik, ktorý povedal, že špeciálna prokuratúra môže podať obžalobu aj bez rozhodnutia podľa 363.

Maroš Žilinka nesúhlasí s tvrdením Úradu špeciálnej prokuratúry, že chce podať na základe podnetu Dušana Kováčika podanie na Ústavný súd, aby bola oklieštená právomoc ÚŠP. Žilinka sa pýta, či sa podnetom nemá zaoberať len preto, že ho podal Kováčik.

V kauze Pčolinský je nariadené preštudovanie spisu v piatok a v pondelok, povedal prvý námestník generálneho prokurátora Kandera. Pýta sa, či zase príde k situácii, že bude podaná obžaloba na súd bez toho, aby bolo rozhodnuté podľa paragrafu 363.

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera priznal, že urgoval spis Vladimíra Pčolinského, aby bol čo najskôr predložený na generálnu prokuratúru. Priznal aj, že dvakrát telefonoval špeciálnemu prokurátorovi aj jeho zástupcovi.

Maroš Žilinka kritizuje Daniela Lipšica, že sa podpísal pod list vedúcich predstaviteľov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí upozornili na neštandardný postup generálnej prokuratúry, najmä v kauze Vladimíra Pčolinského. Žilinka preto zvolal tlačovú besedu.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto NB - Tomáš Benedikovič
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto NB - Tomáš Benedikovič

Naživo: Tlačová konferencia generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Lipšic a jeho tím sa rozhodli brániť, pri Pčolinskom vidia nadprácu Žilinkových ľudí, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Špeciálna prokuratúra nedokázala mlčať, generálneho prokurátora Žilinku a jeho ľudí tvrdo spochybňuje.“

Generálna prokuratúra už niekoľko týždňov nalieha na Úrad špeciálnej prokuratúry, aby jej predložil spis v prípade Vladimíra Pčolinského. Siedmi vedúci prokurátori ÚŠP to považujú za neštandardný postup.

Aj Rada prokurátorov SR odporúčala Marošovi Žilinkovi vypovedať zmluvu s Ruskom. Vyplýva to zo zápisnice zverejnenej na internete. Žilinka to mohol urobiť do 28. marca, rada rokovala ešte 23. marca, no nestalo sa tak.

Žilinkovi asi ušlo, že sme na ruskom zozname nepriateľských štátov, vyberá Zuzana Petková prešľap týždňa po tom, ako generálny prokurátor zase obhajoval existenciu dohody o spolupráci s ruskou generálnou prokuratúrou.

Slota a Bučka sú na slobode a Žilinka naďalej paktuje s Ruskom, sumarizuje Newsfilter štvrtkové dianie. „Z orgánov, ktoré by mali presadzovať spravodlivosť, dnes neprichádzali práve správy, ktoré by mohli vonkajších pozorovateľov tešiť. Namiesto toho určite potešili korupčníkov, vyzvedačov a milovníkov ohromného dubiska.“

Maroš Žilinka vysvetľuje, že nevypovedal dlhoročnú dohodu s Ruskom preto, že odmieta „vyhrocovanie napätých vzťahov formálnymi gestami“. Tvrdí, že by nemala byť negovaná „dlhé roky budovaná korektná spolupráca a komunikácia“.

Maroš Žilinka tento týždeň nevyužil možnosť na vypovedanie dlhodobej dohody s ruskou prokuratúrou, a tak bude platiť ďalších päť rokov. Dohoda ešte z roku 2002 sa týka predovšetkým spolupráce v oblasti boja proti kriminalite. Generálna prokuratúra neodpovedala, ako táto dohoda ovplyvní ruské vyšetrovanie pomaľovania Slavína.

Disciplinárne pojednávanie proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi bude 28. apríla o 13:00 na Najvyššom správnom súde. Návrh podal generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte vlani, podľa neho mal Lipšic postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti.

Nové na Dennikn.sk

PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie PM:23Šatanove kvóty sa im neosvedčili. Legendárny tréner Westerlund vysvetľuje, čo prilákalo Slafkovského do Fínska AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expertVčera PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšieVčera PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad KazachmiVčera PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcieVčera PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilovVčera PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smeromVčera PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobnýmVčera PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z IslanduVčera PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)Včera PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá BeluskýVčera PM:10Ivan Mikloš: Putin musí túto vojnu prehrať. Remíza by znamenala neistotu a nebezpečný precedensVčera PM:03Graf dňa: Pokles zadlženia Slovensku dlho nevydrží, vláda nesmie začať rozhadzovať, hovorí rozpočtová radaVčera PM:49Stojí s fakľou v ruke pred nami a vie, že mu to prejde (udalosti týždňa)Včera PM:43Umelec Peter Bartoš už pred päťdesiatimi rokmi hovoril, že ekológia sú vzťahy. Svet vidí ako miesto pre porozumenieVčera PM:32Hlučnú štvorprúdovku v centre Bratislavy, ktorá rozčesla centrum, má prekryť parkVčera PM:20Historik Hruboň: Ospravedlnenie prezidentky už faux pas nezatieni, je to však dôležité gestoVčera PM:19Z legendárneho Jariho Kurriho spravil bábku. Ako Putin ovládol fínsky klub pre vlastnú propaganduVčera PM:05Búrlivé 90. roky: Ako sa Rusi snažili zastaviť rozširovanie NATOVčera PM:46Mám si zobrať hypotéku alebo radšej zostať v prenájme a počkať, kým spľasne realitná bublina? Odpovedá 8 odborníkovVčera PM:20Spali posediačky, starší jeden po druhom zomierali. V pivnici Rusi väznili mesiac celú dedinuVčera PM:26Matovič o inflačnom balíčku rokoval s Beluským od kotlebovcovVčera PM:22Neurážajme divadlo prirovnávaním k MatovičoviVčera PM:14Danglár: Červená čiaraVčera PM:12Vývoj bojov (85. deň): Statočná lekárka zanechala zatiaľ najsilnejšie svedectvo o situácii v obliehanom Mariupole