Maroš Žilinka

Generálny prokurátor

Po predsedovi Súdnej rady kritizuje generálneho prokurátora Maroša Žilinku za to, ako používa paragraf 363, aj jeden zo senátov Najvyššieho súdu. Sudcovia v rozhodnutí o väzbe z korupcie obvineného Mariána Sisáka napísali, že Žilinka nie je sudca a nemal by hodnotiť zadovážené dôkazy. Zároveň senát vyjadril obavu, že Žilinka zastaví aj túto kauzu.

Úrad špeciálnej prokuratúry mohol podať obžalobu na Petra Košča a Dušana Kováčika aj napriek tomu, že generálny prokurátor nerozhodol o žiadosti podľa paragrafu 363. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Obžalobu napadla sudcovi Michalovi Trubanovi, ktorý ju vrátil prokurátorovi s tým, že nebolo rozhodnuté o 363.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka kritizuje návrh na zavedenie trestného činu šírenia nepravdivých informácií, ktorý predstavila ministerka Kolíková. Skutková podstata tohto trestného činu je podľa neho „pre svoju absurdnosť, neurčitosť a prakticky nedokázateľnosť jej znakov odborne nenáležitá a súčasnému stavu spoločnosti neadekvátna“.

Ústavný súd ani v jednej časti nevyhovel podaniu generálneho prokurátora, ktorý v marci spochybnil vyhlasovanie vyhlášok Úradom verejného zdravotníctva SR. Jeho podanie prijali na ďalšie konanie v máji. Žilinka potom v lete rozhodnutie na súde urgoval.

Koalícia sa zasekla pri pláne zmeniť paragraf 363, podľa ktorého môže generálny prokurátor rušiť uznesenia o obvinení, ako to urobil aj v prípade Vladimíra Pčolinského či Jaroslava Haščáka. Ak sa aj v koalícii na zmene dohodnú, zrejme bude platiť až od leta 2022.

Mária Kolíková nesúhlasí s tvrdením Maroša Žilinku, že záznamy z odpočúvania chaty nie je možné použiť ako dôkaz. „Vyjadrenia o tom, či je odposluchy z poľovníckej chaty možné použiť ako dôkaz, by mal v prvom rade dávať súd,“ hovorí ministerka spravodlivosti. „Nemyslím si, že všetko musí vyhodnocovať generálny prokurátor.“

Maroš Žilinka tvrdí, že nahrávky z poľovníckej chaty, ktoré zachytávajú rozhovory Roberta Fica a spol., nie je možné použiť ako dôkaz v žiadnom trestnom konaní po zrušení trestného stíhania krajským prokurátorom v Nitre. Generálny prokurátor to zverejnil na Facebooku.

Koalícia určite nebude do konca roka riešiť tému paragrafu 363, vyhlásil Peter Pčolinský zo Sme rodina. „Sú iné priority. Je to komplikovaná téma. Prečo by sme sa mali zapodievať témou, na ktorej nie je zhoda?“ spýtal sa.

Koalícia momentálne nerieši, ako zmení sporný paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zbaviť stíhania ľudí podozrivých z korupcie. Premiér Eduard Heger nepovedal, či a kedy zmenu navrhnú.

Keď policajný prezident Štefan Hamran nastúpil pred dvomi mesiacmi do funkcie, mal záujem ukončiť vojnu v polícii aj tak, že sa chcel stretnúť v trojici s generálnym a špeciálnym prokurátorom. Maroš Žilinka stretnutie v trojici odmietol a Hamran sa stretol s každým zvlášť. „Zo strany pána generálneho prokurátora nebola ochota sadnúť si v trojici. Pozval ma k sebe a bol som na generálnej prokuratúre.“

Maroš Žilinka chce nechať preveriť, či výroky komentátora denníka Sme o speváčke Sime Magušinovej neboli trestným činom. Generálny prokurátor vyhlásil, že „považuje za absolútne neakceptovateľné hanobiace útoky pre vierovyznanie, ktoré prekračujú hranice slobody prejavu, a to zvlášť, ak sa k takému konaniu uchýlia novinári.“

Na zmene paragrafu 363 zatiaľ nie je v koalícii dohoda. Povedala to ministerka spravodlivosti Kolíková počas zasadnutia vlády. Jeho zmenu považuje za stále aktuálnu aj preto, že návrhy na zmenu paragrafu v poslednom čase predložil poslanec Alojz Baránik (SaS) a vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). (tasr)

Generálna prokuratúra odmietla v pripomienke návrh zákona o vysokých školách ako celok. Podľa jej názoru návrh zákona v predloženej podobe nezohľadňuje predchádzajúcu diskusiu zástupcov štátu s akademickou obcou.

Generálna prokuratúra odmieta, že by v prípade vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a spol. spôsobovala prieťahy. Takéto tvrdenia považuje za absurdné a zavádzajúce. Prokuratúra doposiaľ nerozhodla o ich sťažnostiach voči obvineniam. Krajský súd v Bratislave už 1. októbra pri rozhodovaní o ich prepustení z väzby povedal, že ich stíhanie je neodôvodnené.

Prezidentka Zuzana Čaputová hovorí, že keby bola v pozícii generálneho prokurátora Maroša Žilinku, nevyužívala by paragraf 363 ako on. „Nevyužívala by som tento paragraf na veci, kde súd rozhodoval o väzobnom stíhaní, lebo súčasťou rozhodovania o väzbe je aj rozhodovanie o opodstatnenosti trestného stíhania.“

SaS podľa Borisa Kollára porušila koaličnú zmluvu, keďže jej poslanec Alojz Baránik podal návrh na zmenu paragrafu 363 Trestného zákona, hoci sa to neriešilo na koaličnej rade. Kollár vraví, že po jeho upozornení SaS návrh stiahne.

Juraj Šeliga hovorí, že Mária Kolíková by podľa neho mala tvrdšie vystupovať voči Marošovi Žilinkovi. „Alebo sa zastať niektorých sudcov. Veď nie je v poriadku to, čo rozprával Fico na tej chate. Nie je v poriadku, že niektorí sudcovia stále súdia, hoc bežia disciplinárky a sú na mŕtvom bode.“ Súdnu mapu podporí.

Maroš Žilinka vyhlásil, že ak orgány činné v trestnom konaní nebudú porušovať zákon, nebude používať paragraf 363 Trestného poriadku. Generálny prokurátor to bez bližších podrobností uviedol na Facebooku.

Vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu sú podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana „v práci a pracujú“. Hamran požiadal generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby sa ich prípad doriešil. (expres)

Návrh poslanca Alojza Baránika (SaS) na zmenu paragrafu 363 považuje ministerka spravodlivosti Kolíková za legitímny. Zároveň so znením návrhu súhlasí.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová predložila na koaličnú radu návrh na zmenu paragrafu 363. „Tento paragraf sa stal zbraňou v rukách generálneho prokurátora a my sme videli, že na jeho základe sa rušia viaceré stíhania vo veľkých korupčných prípadoch. Práve na tento paragraf sa spolieha Robert Fico a jeho kumpáni z chaty. A práve zmien pri tomto paragrafe sa mafia najviac bojí.“

Poslanec PS Tomáš Valášek hovorí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nemá jeho dôveru a za jedno zo svojich najlepších rozhodnutí v politike považuje to, že zaňho nehlasoval. „Moju dôveru stratil už v kauze uneseného vietnamského občana. Cítil som z neho, že celá jeho snaha je zameraná na to, aby dokázal, že sa to nestalo tak, ako hovorí Denník N a iné médiá. A už vôbec nereagoval na moje otázky na výbore,“ povedal Valášek v podcaste V redakcii.

Via Iuris nesúhlasí s návrhom Alojza Baránika z SaS na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku. Nezisková organizácia tvrdí, že protirečí zásadám trestného konania.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v stanovisku priznal, že k paragrafu 363 pristupuje inak ako jeho predchodca Jaromír Čižnár.

Poslanec SaS Alojz Baránik predložil v piatok do parlamentu úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku. Ak by novelu Národná rada schválila, návrh na postup podľa paragrafu 363 by bolo možné podať len do troch mesiacov od právoplatnosti napadnutého rozhodnutia – a len v neprospech obvineného.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Generálna prokuratúra zrušila obvinenie advokátke Anne Žedényiovej z kauzy Fatima. Prvý námestník Jozef Kandera tak urobil 3. novembra. Žedényiová bola obvinená z marenia spravodlivosti. Okrem iných v kauze prebratia trenčianskeho baru stíhajú aj Moniku Jankovskú.

Generálny prokurátor Žilinka využije paragraf 363 „vždy, keď na to budú splnené zákonné podmienky“. Napísal to na Facebooku v reakcii na slová ministerky spravodlivosti Kolíkovej, že by paragraf nemal využívať v takej miere.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by nemal tak často využívať paragraf 363, myslí si ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. (expres)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenie bývalému policajnému funkcionárovi NAKA Milanovi Mihálikovi. Robertovi Ficovi a spol. to na chate povedal advokát Marek Para. Generálna prokuratúra o tom zatiaľ neinformovala.

Spôsob, akým námestník Jozef Kandera pomohol Vladimírovi Pčolinskému, je výnimočný. Generálna prokuratúra nevedela ani ministerstvu spravodlivosti uviesť, či už niekedy generálny prokurátor podľa paragrafu 363 zrušil aj samotné stíhanie vo veci, nielen vznesenie obvinenia. Denníku N odmietla podľa infozákona sprístupniť akékoľvek informácie týkajúce sa používania paragrafu 363.

Nové na Dennikn.sk

21:41Newsfilter: Do obchodov po darčeky áno, k rodine cez Vianoce nie, vláda skúša, či dávame pozor 21:28Aké by to bolo keby ženy „zízali“ na mužov. Výstava v Žiline pracuje s otázkami feminizmu a rodových rolí 19:37Úvahy o sankciách proti Rusku vytlačili ceny energií na nové rekordy. Doplatia na to aj slovenské firmy 19:33Niektoré firmy vymazané z obchodného registra sa budú môcť obnoviť, ministerka Kolíková chce rýchlo meniť zákon 18:48Legalizácia dvojakého občianstva sa odkladá už takmer rok, koalícia má obavy z nového maďarského zákona 18:24Štúdia ekonómov ukázala škodlivosť Dankovho zrušenia daňových licencií 18:13V osemnástich boli pristaré. Súd s Epsteinovou spoločníčkou ukazuje, ako zneužívali dievčatá 18:05Finančná odmena za očkovanie nebude fungovať a ešte si zarábame na budúce problémy, hovorí behaviorálny analytik 17:45Napriek pochybnostiam ho odsúdili za fekálne útoky. Stratil dôveru v ľudí, spravodlivosť aj lásku (+video) 17:31Od rebela, ktorého dráždili americké rakety, po pragmatika v štýle Merkelovej. Kto je kancelár Olaf Scholz 17:26Skoro polovica mladých Britov ani nechce vedieť, aké má dlhy. Na Slovensku sa zdajú byť mladí zodpovednejší 17:06Prečo je stotisíc Putinových vojakov problém 17:04Shooty: Križiacka krutosť 16:58Opatrenia sa opäť menia. Od piatka sa pre očkovaných otvoria aj kaderníctva, OTP režim nebude v mestskej doprave 16:05Minúta po minúte: Vianoce budú bez návštev, pre očkovaných sa otvoria všetky obchody 16:02Najvplyvnejšie ženy sveta: filantropky, miliardárky, političky aj prezidentka Čaputová 15:56Nový fenomén. Ľudia si posúvajú, kde im dajú tretiu dávku pred uplynutím šiestich mesiacov 15:50Premiér tlačí na povinné očkovanie, mohla by na to stačiť aj čiastočná podpora koalície 15:49Sme zhrození, že školy sa dajú zobchodovať za predvianočný konzum a lyžovačku (anketa) 15:22Kto je právnička Anna Niku, ktorá sa môže stať komisárkou pre deti? 14:02Najvyšší súd Žilinkovi: Nechajte hodnotenie dôkazov na súd, takto sa paragraf 363 nesmie používať 12:39Zápasy v mierových časoch. Slovenské voľby v Uhorsku 12:20Margaret MacMillan: Stále presne nevieme, ako vznikla prvá svetová vojna. Aj preto mám obavy, že sa dnes môže situácia opakovať 12:19Farebná Laterna magika Vladimíra Mišíka 12:15Pätnásťročný strelec z Michiganu sa na útok tešil. Zatiaľ nevie, že obvinili aj jeho rodičov 12:06Odkrýva vojna to najhoršie alebo to najlepšie v nás? O tom, ako ľudí formujú bojové konflikty 12:04Pomoc rodinám samoživiteľov dnes zahŕňa aj mnoho rodín, v ktorých jeden z rodičov zomrel na covid 11:27V Afganistane môže túto zimu zomrieť viac ľudí ako za dvadsať rokov vojny dokopy 11:19Biochemik Konvalinka: Bez očkovania by bol teraz armagedon, tretia dávka je priorita číslo jeden 10:21„Sem môžem napísať nielen, čo si naozaj myslím, ale aj čo chcem.“ Vyšli denníky Milana Lasicu