Maroš Žilinka

Generálny prokurátor

Prezidentka podá disciplinárny návrh na Maroša Žilinku až vtedy, ak si bude istá, že má návrh šancu na úspech. Prezidentský palác to uviedol po tom, čo dal Juraj Šeliga (Za ľudí) prezidentke podnet na podanie disciplinárneho návrhu voči generálnemu prokurátorovi.

Juraj Šeliga dal prezidentke podnet na podanie disciplinárneho návrhu proti Marošovi Žilinkovi. „Detaily o konkrétnych skutkoch v tejto chvíli zverejňovať nebudem, keďže materiál má pani prezidentka,“ povedal poslanec Za ľudí. Verí, že Zuzana Čaputová návrh podá.

Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúru, píše Marián Balázs o cintoríne v Ladomirovej. „Pri tvrdeniach ruskej ambasády by mal byť generálny prokurátor nanajvýš opatrný a najprv si ich overiť. Ak dal vec prešetriť, mal sa aspoň zdržať komentárov a počkať na závery vyšetrovania.“

Hlavný hygienik Ján Mikas nespochybňuje konanie generálnej prokuratúry, ktorá začala trestné stíhanie vo veci manažovania pandémie. Úrad verejného zdravotníctva bude musieť zosumarizovať zhruba dvesto vyhlášok, ktoré vydali.

Newsfilter: Policajný prezident ukázal, ako sa manipuluje s prepismi nahrávok, a nepriamo usvedčuje generálneho prokurátora. „V civilizovanom štáte by po tomto vystúpení padali hlavy na najvyšších miestach minimálne na policajnej inšpekcii a na prokuratúre. Tu nie, pretože schopnosť sústrediť sa na podstatné veci je minimálna a v cirkuse, ktorý sa deje okolo vyšetrovania politických káuz a bojov v polícii, sa dnes už málokto orientuje,“ píše Filip Obradovič.

Policajný prezident Hamran vraví, že čakal, že generálny prokurátor Žilinka „urobí peklo“ v reakcii na manipulácie pri vyšetrovaní policajtov NAKA. Namiesto toho sa Žilinka a jeho kolegovia postavili na stranu inšpekcie, ktorá týchto policajtov obvinila.

Bratislavská krajská prokuratúra označila výroky policajného prezidenta za „nenáležité“. Hamran by podľa nej nemal kritizovať prácu generálneho prokurátora Žilinku a ďalších prokurátorov bez toho, aby poznal aktuálny stav vyšetrovania.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizuje, že „prípady, ktoré zaťažovali spoločnosť, budú vo veľmi rozumnom čase uzavreté“. Na ústavnoprávnom výbore tak reagoval aj na problém s prepisom odposluchov obvinených vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a jeho kolegov.

Maroš Žilinka sa na ústavnoprávnom výbore ohradil voči tvrdeniu, že na generálnej prokuratúre porušujú zákon a krivia spravodlivosť. Reagoval tak na poslanca SaS Alojza Baránika, ktorý ho konfrontoval s listami prokurátoriek adresovanými na súd po podaní obžaloby. Aj špeciálna prokuratúra tento krok považovala za prekročenie čiary.

Maroš Žilinka žiadal na rokovaní ústavnoprávneho výboru, aby sa poslanec Alojz Baránik (SaS) ospravedlnil prvému námestníkovi generálnej prokuratúry Jozefovi Kanderovi za vyjadrenie, že je tajtrlíkom. Baránik, ktorý to povedal v rámci parlamentnej rozpravy, sa ospravedlniť odmietol.

Na ústavnoprávnom výbore sa generálny prokurátor Maroš Žilinka vyjadruje k januárovej tlačovej besede prokurátorov špeciálnej prokuratúry. Hovoriť by mal aj o chybných prepisoch nahrávok rozhovorov obvinených vyšetrovateľov NAKA.

U Žilinku si covidové výročie pripomenuli trestným stíhaním, píše Newsfilter. „Reakcia vlády na covid bola naozaj katastrofálna. Problém so Žilinkovým stíhaním je však v jeho neúprimnosti.“

V prípade obvinených vyšetrovateľov NAKA nesedí prepis nahrávok so zvukom. „Ak sú schopní klamať a zavádzať v takýchto jednoduchých veciach, tak je otázne, koľko takýchto vecí v tom spise ešte bude,“ hovorí v rozhovore advokát Peter Kubina. Vraví, že generálna prokuratúra klame a že to nie je jediná chyba v prípade.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Prokurátor generálnej prokuratúry začal v januári trestné stíhanie v súvislosti s manažmentom pandémie covidu-19. Potvrdil to generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Prípady poslanca Martina Borguľu a podnikateľa Petra Máčaja vyzerali takmer identicky. Až do januára tohto roka, keď sa naň pozreli na generálnej prokuratúre. A odvtedy má Borguľa obvinenie zrušené, zatiaľ čo Máčaj s 363 neuspel.

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera a generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto - TASR

Podcenili sme preverovanie Maroša Žilinku, keď kandidoval na generálneho prokurátora, hovorí riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Novinári aj mimovládky mali podľa nej preveriť Žilinkove postoje z minulosti aj jeho názory. „Stačilo to, že bola naňho zrejme plánovaná vražda zo strany Mariana Kočnera, to bol hlavný žetón, ktorý držal v rukách pri voľbe.“

Minister obrany Jaroslav Naď vyčíta generálnemu prokurátorovi Žilinkovi, že nereaguje na jeho výzvy. Nevie tak, či začal preverovať, či sa predstavitelia Smeru dopustili spáchania trestného činu, keď strašia mobilizáciou a obviňujú koalíciu, že sa tak chce udržať pri moci.

Minister obrany Naď na tlačovej konferencii vyzval generálneho prokurátora Žilinku, aby sa začal zaoberať fámami, ktoré šíril aj Ľuboš Blaha o údajne hroziacej mobilizácii. Blaha tento týždeň hovoril, že slovenským mužom vraj hrozí, že ich odvedú bojovať na Ukrajinu. „Toto nie je šírenie poplašnej správy?“ pýtal sa Naď.

Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta vraví, že to, že v nemeckom rozsudku sa píše, že únos Vietnamca prebehol cez Slovensko, neznamená, že to môžeme konštatovať aj my. “Polícia a prokuratúra môže vychádzať len z dôkazov, ktoré boli zabezpečené zákonným spôsobom. Pracujeme aj s touto verziou, ale nemôžeme to automaticky prevziať.”

Generálny prokurátor Maroš Žilinka už nehovorí, že nie je preukázané, že unesený Trinh Xuan Thanh bol na Slovensku. Keď sa ho na to opakovane pýtali poslanci výboru pre obranu a bezpečnosť, Žilinka sa vyhýbal odpovedi s tým, že o dôkazoch nebude hovoriť. Krajský prokurátor Remeta povedal, že podozrenie existuje.

Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta hovorí, že je škoda, že únos Vietnamca sa na Slovensku nevyšetroval hneď, keď sa o ňom štát dozvedel. “Môžem konštatovať obrovský hendikep, že sa nezačalo skôr,” povedal Remeta. Nevie však, či to je chyba Roberta Kaliňáka alebo niekoho iného. “Každý vie, že horúca stopa je dôležitá.”

Ústavný súd sa bude zaoberať návrhom prezidentky Čaputovej na preskúmanie paragrafu 363. Plénum Ústavného súdu o tom rozhodlo na dnešnom neverejnom zasadnutí.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka pred poslancami potvrdil, že ochrankári chceli o únose vietnamského občana vypovedať, no keď mali uviesť ich mená, už sa nikomu neozvali. Žilinka odmieta, že by to bolo pre jeho verejné výroky o prípade a pre stratu dôvery. Teraz hovorí, že je možné, že vypočujú úplne všetkých ochrankárov.

OPRAVA: Dcéra generálneho prokurátora Kristína Žilinková nepodpísala kúpnu zmluvu na byt s Pentou 30. augusta 2021, teda deň predtým, ako Maroš Žilinka zbavil stíhania Jaroslava Haščáka podľa paragrafu 363, ako sme pôvodne zverejnili. Dňa 30. augusta 2021 ju povolil kataster zapísať ako vlastníčku bytu, kúpnu zmluvu podpísali o mesiac skôr. Vtedy – v júli 2021 – už mal Žilinka na stole Haščákovu žiadosť podľa paragrafu 363, ktorej napokon vyhovel. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Niekdajší spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák odmieta, že by kúpa bytu Žilinkovej dcéry súvisela s rozhodnutím generálneho prokurátora, ktorým ho zbavil trestného stíhania cez paragraf 363. Tvrdí, že kúpna zmluva nebola podpísaná 30. augusta 2021, ako je uvedené v katastri, ale o mesiac skôr. Žilinka 31. augusta 2021 zrušil stíhanie Haščákovi.

Penta odmieta, že kúpa bytu Žilinkovej dcéry súvisela súvisela s rozhodnutím generálneho prokurátora, ktorým zbavil trestného stíhania Jaroslava Haščáka cez paragraf 363. V stanovisku uviedla, že celá transakcia týkajúca sa bytu sa začala v roku 2019, a preto „nemohla mať absolútne žiadnu súvislosť s neskorším zvolením pána Žilinku do pozície generálneho prokurátora“.

Dcéra generálneho prokurátora kúpila dvojizbový byt od Penty deň predtým, ako Maroš Žilinka zbavil trestného stíhania Jaroslava Haščáka pomocou sporného paragrafu 363. Žilinka vidí za otázkami snahu o jeho účelovú diskreditáciu. Tvrdí, že za byt riadne zaplatili 153-tisíc eur.

Maroš Žilinka a štvrť Bory v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, kde si jeho dcéra kúpila byt od Penty. Foto N - Tomáš Benedikovič

Robert Kaliňák má opäť problém, dokonca taký, aký nemal na Slovensku žiaden politik, píše Newsfilter. „Žiaľ, prvá vec, ktorá človeku v súvislosti s obvinením exministra napadne, je, že jeho trestnoprávny problém skončí opäť na generálnej prokuratúre, kde už nájdu dôvod, prečo vec zastaviť.“

Nemci znova vyvrátili Žilinkovu lož, píše Roman Pataj v Newsfiltri po odsúdení ďalšieho spolupáchateľa únosu vietnamského občana. „Keby sa generálny prokurátor o prípad zaujímal rovnako intenzívne ako o stíhaných papalášov, je veľká šanca, že by sme už vedeli, ktorí slovenskí občania sa na únose vedome podieľali.“

Poslanec Juraj Šeliga po ďalšom súdnom rozhodnutí v Nemecku apeluje na Maroša Žilinku, aby vyšetroval únos vietnamského občana. „V Nemecku je únos Vietnamca za fakt, no u nás stále akoby nič,“ reagoval. Tvrdí tiež, že už nemôže byť otázkou to, či k únosu došlo, ale kto všetko je zaň zodpovedný.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka uviedol, že „nikdy neuvažoval a ani neuvažuje“ o kandidatúre na prezidenta. „Zložením sľubu dňa 10. decembra 2020 začalo plynúť moje sedemročné funkčné obdobie vo funkcii generálneho prokurátora, ktoré mienim naplniť,“ napísal na Facebooku.

Boris Kollár nepriamo povedal, že by nebolo vhodné, ak by Maroš Žilinka kandidoval za prezidenta. Podľa neho nie je správne, aby ľudia vo vrcholných pozíciách v polícii, prokuratúre alebo NBÚ vstupovali do politiky. Aj Peter Pellegrini odporučil Žilinkovi, aby „nepokúšal osud“ a zostal do konca funkčného obdobia v čele generálnej prokuratúry.

Danglár: Nemusíš sa báť

To, že je právnická obec aj po ďalšom rozhodnutí Maroša Žilinku podľa paragrafu 363 ticho, Konštantína Čikovského až tak neprekvapuje. „Nepamätám si, že by vôbec niekedy na niečo reagovala. Podľa mňa bola vždy pod tlakom, že môže prísť o funkcie alebo o peniaze. S veľkou úctou hovorím, že právnická profesia na Slovensku nebola nikdy tá odvážnejšia. Bohužiaľ sa tomu teda nečudujem.“

Prokurátorská rada generálnej prokuratúry žiada politikov, aby svojimi vyjadreniami nezaťahovali prokurátorov do politického boja a nezasahovali do ich osobnej integrity. Dodala, že ak politici vedia o nejakých trestných činoch, nech ich oznámia príslušným orgánom.

Podriadené prokurátorky Maroša Žilinku písali na súd a navádzali ho, aby odmietol obžaloby v prípadoch Kováčika, Výboha a Pčolinského. Špeciálna prokuratúra, ktorá prípady dozoruje, protestuje a listy zverejnila. Žilinka prípady zahmlieva.

Výboh, Pčolinský a Kováčik. Foto – N/Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič; TASR

Prezidentka sa vo svojom podaní k paragrafu 363 čiastočne zhoduje s podaním vyše 40 poslancov na čele s Alojzom Baránikom z SaS, ktorí sa na Ústavný súd obrátili už pred rokom, keď bolo zrejmé, že koalícia nenájde zhodu na zmene tohto ustanovenia. Aj poslanci argumentovali tým, že generálny prokurátor môže svojím rozhodnutím zasiahnuť do rozhodovacej právomoci súdov.

Prezidentka napadla paragraf 363 na Ústavnom súde; tvrdí, že neprimerane zasahuje do nezávislosti súdnej moci. Paragraf a jeho súčasti „umožňujú vznik takých procesných situácií, v ktorých je generálny prokurátor fakticky nadradený nad súdnu moc vrátane tých najvyšších súdnych autorít“, upozorňuje Zuzana Čaputová v podaní.

Generálna prokuratúra pre agentúru TASR vyhlásila, že nebude viesť cez médiá názorovú polemiku. Pripomenula rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu v súvislosti s disciplinárnym potrestaním Daniela Lipšica.

Špeciálna prokuratúra upozorňuje, že kritika od Maroša Žilinku by bola legitímna, keby jej prípady neuspeli na súdoch. Úspešnosť je však 94 percent. Celkovo bolo za minulý rok odsúdených 231 osôb a oslobodených 14.

O tom, či Martin Borguľa spáchal trestný čin podplácania, mal podľa dozorujúceho prokurátora Matúša Harkabusa rozhodnúť súd, nie Maroš Žilinka. Harkabus na tlačovej besede povedal, že on by mu navrhoval aj vzhľadom na okolnosti, ktoré mohli súvisieť s vydieraním, peňažný trest.

Špeciálni prokurátori ukázali prípady, keď Maroš Žilinka a jeho podriadení hodnotili prípad inak než v kauzách vplyvných ľudí. „Aplikujú sa iné pravidlá, iné názory v kauzách osôb, ktoré majú vplyv, a iné v kauzách osôb, ktoré takýto vplyv nemajú,“ povedal Ladislav Masár, ktorému kedysi schválil prvý námestník Kandera postup, ktorý mu neskôr v kauze Pčolinský vytkol.

Špeciálni prokurátori vyhlásili, že zasahovanie do prípadov zo strany Maroša Žilinku je už za čiarou. Inak posudzuje prípady vplyvných ľudí a inak tých obyčajných, je to demotivujúce, hovoria. Podriadení generálneho prokurátora v troch prípadoch (Pčolinský, Výboh a Košč – Kováčik) napísali na súdy, že nesúhlasia s podanou obžalobou. 

Ladislav Masár, Vladimír Kuruc a Daniel Lipšic. Foto – TASR

Igora Matoviča mrzí, že Sme rodina „vlastným telom“ bráni obmedzeniu paragrafu 363. „Je to najväčšia trauma vo vzťahu k Sme rodina,“ vyhlásil.

Sledujte generálneho prokurátora, je to malá ochutnávka toho, čo príde po voľbách, ak bude Fico zostavovať vládu, hovorí sociológ Michal Vašečka v podcaste V redakcii. Nevylučuje ani Žilinkovu kandidatúru na prezidenta.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka požiadal belgickú prokuratúru o nové informácie v prípade Jozefa Chovanca. Ten presne pred piatimi rokmi zomrel na letisku v Charleroi po zásahu belgickej polície.

Prípad zrušeného obvinenia Martina Borguľu opäť ukazuje rozdielny postoj Maroša Žilinku a Daniela Lipšica. Zverejnené rozhodnutie prináša polemiku, čo a za akých okolností je možné považovať za podplácanie. Generálny prokurátor opäť argumentoval podobne ako samotný Borguľa a jeho obhajca Marek Para.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka tvrdí, že odmieta zaťahovanie prokuratúry do politického boja. Reagoval tak na kritiku Eduarda Hegera (OĽaNO) za nadužívanie paragrafu 363 Trestného poriadku. Žilinka minulý týždeň zrušil stíhanie poslanca Sme rodina Martina Borguľu obvineného z podplácania.

Peter Kažimír stiahol svoju sťažnosť proti obvineniu z korupcie, ktorú poslal špeciálnej prokuratúre, a zrejme to skúsi u Maroša Žilinku, píše denník Sme. Generálna prokuratúra mu už raz cez paragraf 363 pomohla.

Video: Generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenie Martinovi Borguľovi, takto ušiel pred otázkami.

Nové na Dennikn.sk

20:15Slovnaftu štát zoberie oveľa viac. Poslanci schválili predĺženie dane pre rafinériu a zvýšenie jej sadzby 20:05Kým Biden rečnil v Kyjive, Rusi cvičili s čínskymi vojakmi tam, kde sa im darí. V Afrike 19:37Newsfilter: Naďovi už môže armáda postaviť sochu 18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenci 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej Európe 17:19Vláda nemá podporu pre školský zákon, proti je SaS. Niektorí odborníci jej to vyčítajú 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice? 16:46Shooty: Kresťanská láska 16:45Kedysi s ním nocovali, teraz o ňom hovoria brutálne vtipy. Ako veľmi sa zmenil postoj mladých Poliakov k Jánovi Pavlovi II. 16:29Koaličná zmluva už neplatí, Sme rodina presadzuje zákony s opozíciou 16:25Zrýchlenie diaľnic, ktoré prechádza parlamentom, je krok späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniaze 15:53Nafta chce pri Gbeloch oživiť starší plynový vrt a hneď chce z neho vyrábať aj elektrinu 14:26Že múzeá v Banskej Štiavnici neboli poistené? Je tu názor, že štát by namiesto platenia poisťovniam mal tvoriť rezervy 14:24Zažívame triumf iracionality 14:09Vývoj bojov (391. deň): Ukrajinci útočili v Sevastopole, zrejme prebieha dronová ofenzíva proti ruskému námorníctvu 12:21Sme rodina systematicky uľahčuje život developerom a obmedzuje verejnosti možnosť dávať pripomienky 11:52Čo musí Západ po roku vojny urobiť s Ruskom 11:35Jasná je v tomto storočí v bezpečí, no Shiffrinová či Žampa sa boja, že ich šport skončí 10:04Ako to číta Ivan Mikloš. Je demokratické a správne robiť reformy, ak ich ľudia nechcú? 09:17Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúru 08:12Danglár: Láska k blížnemu 07:55Štiavnica a syndróm vyhorenia 07:08Ráno s NHL: Meškáš dve minúty, nehráš. Trest pre Drouina bol odkazom pre ostatných hráčov Montrealu 06:34Ekonomický newsfilter: Poslanci opäť ukázali, že im na miliardách z plánu obnovy nezáležíVčera 22:01Naď: USA dodajú Slovensku za migy dvanásť bojových vrtuľníkov ViperVčera 20:20Slovnaft po dlhých rokoch zažije protesty. Odborom sa máli nárast platov o 10 %Včera 20:03Namiesto zeleniny zastropovali alkohol (kompletný zoznam potravín, ktoré nemôžu zdražieť)Včera 20:01Psychológ Madro: Rodičia často nevystihnú moment, keď sa dieťa potrebuje rozprávaťVčera 19:58Graf dňa: Slovensko dopláca na riziko bankovej krízy, aj keď za pôžičky platí menej ako pred mesiacomVčera 19:46Berieme to ako varovanie, ohrozených je 1,7 miliardy, hovorí o neschválených zákonoch Vašáková z plánu obnovy (+ podcast)