Plán obnovy EÚ

Návrh školského zákona podľa Veroniky Remišovej v parlamente prejde, keď sa uzavrú rokovania o pripomienkach SaS. Ak by návrh neprešiel, boli by ohrozené peniaze z plánu obnovy.

Popradská nemocnica má z plánu obnovy na projekt rozsiahlej rekonštrukcie dostať 42,3 milióna eur, najviac zo všetkých. Počíta s modernizovanými izbami pre pacientov, s novou kotolňou, so zateplením budov, ako aj s výmenou okien a osvetlenia. Stále však čaká na výsledok Hegerovho auditu na ministerstve, či peniaze naozaj dostane.

Prebiehajú všetky rokovania na to, aby bol školský zákon schválený v utorok, povedal premiér Eduard Heger. Podľa neho minister školstva Ján Horecký a Branislav Gröhling z SaS ešte dolaďujú niektoré detaily zákona.

Shooty: Obnova

SaS pripustila, že podporí školský zákon, ale dala premiérovi Hegerovi tri podmienky. Žiada tri konkrétne obsahové zmeny, ktoré chce SaS zapracovať do novely zákona. „Ak Eduard Heger vyrokuje s ministrom školstva Jánom Horeckým garanciu týchto zmien, vieme za zákon v prvom čítaní zahlasovať,“ tvrdí Branislav Gröhling.

Takáto hrozba konca demokracie tu ešte asi nebola, hovorí v rozhovore bývalý minister financií Ivan Mikloš. Téma spájania je podľa neho stále na stole, teraz sa každý snaží dostať na čo najlepšiu pozíciu pred finálnym rokovaním. „Uzávierka je daná pred odovzdávaním kandidátok. Čiže áno, zrejme nás čaká pomerne dynamické obdobie.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

OĽaNO aj Sme rodina vyčítajú Eduardovi Hegerovi, že nedokáže zabezpečiť hlasy na zákony pre plán obnovy. „Kde bol pán premiér doteraz? Vie nám pol hodiny pred hlasovaním zavolať: buďte takí dobrí a podporte. Po celý čas prípravy zákonov sa však nikto z nich neobťažuje prísť za poslancami,“ tvrdí predseda klubu Sme rodina Pčolinský.

Návrh, aby štátni analytici hodnotili diaľničné projekty až v záverečnej fáze prípravy, je krokom späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniaze Martin Haluš. Neskôr sa už totiž ťažšie hľadajú lepšie riešenia. Návrh presadzuje v parlamente ministerstvo dopravy, ktoré chce zrýchliť výstavbu.

Foto N - Vladimír Šimíček

Koaličná zmluva už neplatí, hovoria predsedovia klubov OĽaNO aj Sme rodina. Vidno to aj na hlasovaniach v parlamente – neprechádzajú zákony potrebné na plán obnovy, ale Sme rodina pomáha presadzovať návrhy tarabovcov či Republiky.

Peniaze z plánu obnovy nepôjdu na nákup vozidiel záchraniek, 22 miliónov eur sa presunie na rekonštrukciu nemocníc. Oznámil to poverený premiér Eduard Heger. Zatiaľ stále nie je jasné, ktoré nemocnice dostanú peniaze na rekonštrukcie. Prvé zmluvy majú podpísať budúci týždeň.

Slovensko dostalo druhú platbu z plánu obnovy vo výške 709 miliónov eur po odčítaní zálohy. Celkovo máme k dispozícii zhruba tretinu z balíka 6 miliárd eur. Ďalšie platby ohrozujú neprijaté zákony v parlamente.

Varovali sme premiéra, že riziko prepadnutia 1,7 miliardy treba brať vážne, hovorí v súvislosti s neschválenými zákonmi šéfka Sekcie plánu obnovy Lívia Vašáková. Vraví, že žiadosti o tretiu a štvrtú platbu potrebujeme podať v tomto roku, takže zákony treba schváliť v tomto volebnom období.

Lívia Vašáková. Foto N - Tomáš Grečko

Ak neprejdú viaceré zákony, ohrozí sa plnenie plánu obnovy, tvrdí šéfka programu Lívia Vašáková. V liste upozorňuje poslancov, že Slovensko môže prísť o 1,7 miliardy eur.

Štát zvýšil maximálny finančný limit žiadostí o peniaze na obnovu historických budov z plánu obnovy. Hranica na žiadosť je po novom 10 miliónov eur namiesto piatich miliónov. Ministerstvo dopravy tvrdí, že zjednodušilo aj administratívu.

Eduard Heger povedal, že chcú rokovať so SaS o ich výhradách k školskému zákonu. Parlament presunul rokovanie o ňom, keďže nemal dostatočnú podporu. Slovensko môže bez tejto novely prísť o peniaze z plánu obnovy.

Poslanci vyradili v prvom čítaní novelu zákona o pláne obnovy, ktorú predkladali poslanci OĽaNO. Ide o jeden zo zákonov, ktorý je podľa predkladateľov potrebný na plnenie záväzkov z plánu obnovy. Chýbal jeden hlas, zdržali sa SaS a Smer.

Minister školstva Ján Horecký vysvetľuje, prečo sa rozhodol presunúť rokovanie o novele školského zákona v parlamente. Tvrdí, že rokoval iba s členmi koaličných strán, pretože predpokladal, že takto zabezpečí podporu zákona v prvom čítaní. Dodal, že si teraz uvedomil, že to nestačí, keďže Slovensko má menšinovú vládu.

Parlament presunul rokovanie o školskom zákone. Ak neschvália novelu, Slovensko môže prísť o peniaze z plánu obnovy. Poslanci mali novelu zákona prerokovať v prvom čítaní dnes ráno, ale bod prepadol, keďže koalícia nemá podporu zákona zo strany SaS.

Na koaličnej rade prechádzame zákon po zákone, reaguje premiér Eduard Heger na to, že vláde neprešli tento týždeň dva zákony potrebné na to, aby Slovensko mohlo využiť európske peniaze z plánu obnovy. Heger tvrdí, že z 37 zákonov k plánu obnovy podporila strana Hlas len dva.

Pre Máriu Kolíkovú je nepochopiteľné, že zákony kľúčové pre plán obnovy nedokázali v parlamente podporiť všetci poslanci zo Sme rodina a OĽaNO. „Ak to nepodporili, tak to nechceli podporiť,“ povedala s tým, že iné vysvetlenie si nevie predstaviť.

Plán obnovy mal pomôcť odstrániť zo škôl bariéry, aby tam mohli chodiť aj deti s hendikepom. Rozpočet na jednu školu však Slovensko obmedzilo na 130-tisíc eur a to je tak málo, že sa školy takmer nehlásia. „Ešte pred krízou stál iba výťah 80-tisíc eur,“ hovorí Barbora Lukáčová z bratislavskej župy.

Tomáš Valášek (PS) hovorí, že bol pripravený hlasovať za zákony týkajúce sa plánu obnovy, ale nikto mu nepovedal, že to má urobiť. „Vláda toto odflákla, bol som chorý v posteli. Bol by som pripravený pomôcť, ani cek zo strany koalície, žiaden náznak, že potrebujú hlasy,“ vysvetlil Valášek, prečo za zákony nehlasoval.

Pri čerpaní peňazí z plánu obnovy štát neumožnil hlásiť sa školám z viacerých okresov v Trnavskom kraji. Peniaze na školy a škôlky nemôžu žiadať napr. ani v satelitoch okolo Bratislavy – v Kvetoslavove, Hviezdoslavove či Šamoríne.

Slovensku hrozí prepadnutie stoviek miliónov eur z plánu obnovy na školy. Namiesto stoviek škôl sa hlásia len desiatky; v pravidlách totiž nedovolili budovať telocvične a jedálne a ani rozširovať školy v niektorých satelitoch pri Bratislave.

Koordinátorka plánu obnovy Lívia Vašáková hovorí, že poslancov upozorňujú, ktoré zákony s ním súvisia. Neúspešné hlasovanie o dvoch zákonoch, bez ktorých nedostaneme stovky miliónov eur, ju prekvapilo.

Nechýbajú peniaze, ale plánovanie a systém, komentuje Newsfilter. „Spomeňme si na prepadávajúce peniaze z Plánu obnovy znova, keď bude reč o tom, ako na dôležité veci niet v rozpočte peňazí. Je to ako s diaľnicami – dlhé roky sme sa sťažovali, že je na ne málo peňazí, ale napokon sa ukázalo, že sa stavia málo nie preto, že niet za čo, ale preto, lebo nie sme schopní manažovať obstarávania a pripraviť projekty.“

Smer aj Hlas odmietajú podporovať zákony, ktoré Slovensko potrebuje, aby mohlo využiť stovky miliónov z Plánu obnovy. „Vláda je tu na to, aby vládla. Je jej zodpovednosťou, aby našla poslancov na podporu svojich zákonov,“ hovorí Matúš Šutaj Eštok z Hlasu.

Z potápača Matoviča majú voliči a politickí partneri čoraz väčšiu ponorku, píše Zuzana Petková. „V parlamente neprešli kľúčové zákony pre plán obnovy. Vzhľadom na 900 miliónov eur, o ktoré môžeme prísť, je chýbajúca podpora bývalého šéfa rezortu financií jeho ďalšou atómovkou pre Slovensko.“

Poslanci z koaličných aj opozičných strán odmietli dva zákony, bez ktorých nebudeme môcť využiť najmenej 1,7 miliardy eur z Plánu obnovy. Hrozí to aj pri ďalšom, ktorý sa týka nároku pre deti od troch rokov na miesto v škôlke. SaS avizuje, že ho nepodporí, lebo je pre samosprávy nevykonateľný.

Podľa ministerstva životného prostredia nie je pravda, že by nikto nerokoval so Sme rodina o zákone o krajinnom plánovaní. „Strávili sme desiatky hodín rokovaním so zástupcami Sme rodina, aj s pánom podpredsedom vlády Štefanom Holým,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Michal Kiča.

Predseda Sme rodina Boris Kollár vraví, že o zákone o krajinnom plánovaní s ním nikto nerokoval. V TV Joj povedal, že nechce podporovať zákon napriek svojim výhradám len preto, že je v pláne obnovy.

Premiér Heger vraví, že nerozumie, prečo poslanci plán obnovy v parlamente sabotujú a posledné hlasovania mu nedávajú „absolútne žiaden zmysel“. Píše, že ho sklamali dve hlasovania – o digitalizácii insolvenčného systému a reforme krajinného plánovania.

Parlament neschválil ďalší návrh, ku ktorému sa Slovensko zaviazalo v pláne obnovy. Zákon o krajinnom plánovaní predkladala vláda, proti boli Sme rodina a Smer. Návrhu chýbal jeden hlas.

Mária Kolíková zo SaS kritizuje, že parlament neschválil zmenu, ktorá mala zabrániť praktikám konkurznej mafie. Novela neprešla o zopár hlasov, zdržali sa poslanci Sme rodina a šéf OĽaNO Igor Matovič. Nesplnili sme tým jeden z míľnikov plánu obnovy.

Hegerove slová o hodnotách nie sú celkom vierohodné a nemožno im dosť dobre rozumieť, píše Marián Balázs. „Je namieste otázka, ktoré sú tie hodnoty, ktoré Pellegrini a jeho Hlas nespĺňajú, ale Matovič a Kollár spĺňajú?“

Pre rastúce stavebné náklady môže Slovensko z plánu obnovy zaplatiť menší počet miest v škôlkach či zrekonštruovať menej nemocničných postelí. Podľa šéfky tímu plánu obnovy Lívie Vašákovej Európska komisia so znížením jednotiek súhlasí.

Lívia Vašáková, ktorá vedie plán obnovy na úrade vlády, hovorí, že preverovali pridelenie 212 miliónov na menšie nemocnice. Pri prerozdelení peňazí na nemocnice overovali, či splníme cieľ v podobe počtu lôžok. Ten je podľa nej v poriadku.

Plán obnovy budeme škrtať, inak by sme doplácali miliardu, hovorí jeho šéfka Lívia Vašáková. Škrty sa majú týkať desiatich najväčších investícií, najmä stavieb, ktoré predražil rast energií a cien materiálov. (euractiv)

Greenpeace si myslí, že dotácie na obnovu domu by mali najchudobnejším pokrývať 100 percent nákladov, inak si práce nebudú môcť dovoliť. Štát počíta so zvýšením príspevku zo 60 na 75 percent. V prvých kolách sa vyčerpal len zlomok peňazí.

Výzva na obnovu nemocníc splnila ciele aj dvojnásobne, tvrdí šéfka plánu obnovy Lívia Vašáková. Ide napríklad o parameter počtu lôžok. Do budúceho týždňa chcú ešte skontrolovať férovosť výberu, napríklad prečo niektoré nemocnice vylúčili. Výzvu tesne pred svojím koncom vyhodnotil Vladimír Lengvarský. (euractiv)

Do roku 2026 chcú obnoviť takmer sto kilometrov riek Bodrog, Dunaj, Hron, Morava a Váh. 62 miliónov eur na projekt pôjde z plánu obnovy. Ide o napravovanie zmien z minulosti, keď boli toky často umelo napriamované a prirodzené korytá vybetónované.

Žiadosti o príspevky na rekonštrukciu rodinného domu v projekte Obnov dom bude možné podávať koncom apríla, uviedlo ministerstvo životného prostredia. Kompletnú výzvu so všetkými prílohami plánuje agentúra životného prostredia zverejniť 27. marca.

Ján Budaj cez výzvu Obnov dom premrhal obrovskú príležitosť spojiť ochranu životného prostredia s pomocou zraniteľným domácnostiam, píše Martin Hojsík z PS. „V každej firme či relevantnej organizácii by prevzal zodpovednosť a balil si veci do škatule.“

Štát dnes neotvorí novú výzvu na rekonštrukcie rodinných domov Obnov dom. Slovenská agentúra životného prostredia pracuje na zmene podmienok a nie je jasné ani to, či bude možné žiadosti podávať na budúci týždeň.

Projekty so známkou kvality EÚ Seal of Excellence sa môžu uchádzať o granty spolu za 9,9 milióna eur. Peniaze pochádzajú z plánu obnovy a určené sú pre Bratislavský kraj. Podmienkou je, že projekty nedostali podporu z programu EÚ Horizont.

Eduard Heger kritizoval Vladimíra Lengvarského za to, že tesne pred odchodom zverejnil zoznam úspešných žiadateľov o peniaze z plánu obnovy za 212 miliónov eur. „Považujem to za vysoko neštandardné,“ vyhlásil s tým, že Lengvarský podľa neho obišiel štandardné procesy a že dá preveriť vyhodnotenie výzvy.

Ministerstvo zdravotníctva nie je premiantom v pláne obnovy, vraví Lívia Vašáková, šéfka Národnej implementačnej a koordinačnej autority, ktorá kontroluje plnenie plánu obnovy. „Ministerstvo zdravotníctva je jeden z problémových rezortov,“ povedala. Chcú si urobiť audit a podľa toho vyhodnotiť, „čo sa bude dať zachrániť“.

Slovensko je na tom v pomere k veľkosti ekonomiky v čerpaní peňazí z plánu obnovy lepšie ako väčšina strednej Európy, ukazuje Graf dňa z výpočtov Erste Bank. Tento rok by s platbami nemal byť problém, rizikom na rok 2024 je omeškaný projekt nemocnice Rázsochy.

Koniec ministra Vladimíra Lengvarského – súhrn diania:

  • dočasne poverený minister zdravotníctva oznámil, že je pripravený odísť z funkcie
  • podľa informácií Denníka N končí na žiadosť premiéra Hegera
  • úrad vlády ministra žiadal, aby vymenil podriadených, ktorí majú plán obnovy na starosti, Lengvarský to odmietol
  • na ministerstve sa aktuálne rozhoduje o peniazoch z plánu obnovy a meškajúcom projekte Rázsoch
  • Heger aj Lengvarský sa vo štvrtok stretnú s prezidentkou
  • rezort má dočasne prebrať minister obrany Naď

Vladimír Lengvarský odchádza z postu ministra zdravotníctva v čase, keď sa rozhoduje o stámiliónoch eur a o meškajúcom projekte veľkej bratislavskej nemocnice Rázsochy. „Sú tam oblasti, v ktorých rezort pod vedením pána ministra zlyháva,“ povedal Heger.

Nové na Dennikn.sk

17:59Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijú 17:25Mladí ľudia trávia až polovicu času s médiami na smartfónoch 16:02KDH nevezme Záborskej stranu na kandidátku. Majerský hovorí, že na iné spájanie je ešte čas 12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či Paríž 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. Opäť 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmy 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkou 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodilVčera 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejúVčera 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenieVčera 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdyVčera 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?Včera 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)Včera 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konárVčera 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v AmerikeVčera 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)Včera 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti SlovákomVčera 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletouVčera 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancuVčera 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnesVčera 14:41Školský týždeň: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podporyVčera 13:37Volkswagen pre chýbajúce súčiastky vyrobil menej áut, ale vďaka SUV viac zarobilVčera 13:02Právnička, ktorá píše o knihách: Keď nemám chuť čítať, vyplýva z toho, ako sa mám a čo prežívamVčera 12:52MediaBrífing: Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie, no jej zákon je pohromaVčera 12:29Vývoj bojov (393. deň): Rusi píšu, prečo ich armáda zlyhala a prečo sa to môže zopakovaťVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Krčmová hádka s lepším SlovenskomVčera 11:00Suchová z Donia: Pozývam politikov, aby prispeli na obnovu Banskej ŠtiavniceVčera 10:35Na daňové priznanie musia myslieť aj Ukrajinci, ktorí u nás pracujú. Môže byť pre nich aj výhodné