Plán obnovy EÚ

Ministerstvo dopravy vyhlásilo grantovú výzvu na obnovu historických budov z plánu obnovy. Cieľom je znížiť spotrebu energií a zachovať ich pamiatkovú hodnotu. V prvej výzve je 120 miliónov eur, rovnaká suma bude aj v druhej.

SaS považuje rozhodnutie o financovaní výstavby nemocníc v Martine a na bratislavských Rázsochách za dobré, napriek tomu, že mala iný pohľad. Za stranu to uviedla šéfka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková.

NKÚ upozorňuje na kritickú situáciu pri čerpaní eurofondov. Slovensko môže v nadchádzajúcich rokoch využiť takmer 20 miliárd eur, no kontrolóri považujú za riziko, že sa prelína dočerpávanie z končiaceho programového obdobia s naštartovaním nového a projektmi spojenými s plánom obnovy.

Ministerka Remišová predpokladá, že vláda ešte v lete podpíše s Európskou komisiou Partnerskú dohodu pre nové eurofondy. Prvé výzvy chcú pripraviť v tomto roku. „Hlavnou prioritou je dočerpať staré eurofondy.“

Vláda neschválila plán, ktoré nemocnice postaví z plánu obnovy. Materiál má byť schválený do konca týždňa, aby sme mohli získať ďalšie peniaze z plánu obnovy. Podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) sa rokovanie o tomto bode prerušilo na „žiadosť niektorých kolegov z vlády o prepočty,“ povedal po rokovaní vlády.

Slovensko bude na jeseň revidovať plán obnovy. Súvisí to s tým, že z plánu obnovy dostane nakoniec asi o 300 miliónov eur menej a s rýchlo rastúcimi stavebnými nákladmi.

Plán obnovy sa bude aktualizovať, potvrdila Lívia Vašáková, ktorá vedie sekciu plánu obnovy na úrade vlády. Na aktualizáciu sú tri dôvody – spresnenie rozdelenia peňazí na základe skutočného ekonomického vývoja v jednotlivých štátoch, zvýšenie stavebných nákladov a iniciatíva RePowerEU.

Na účet Slovenskej republiky v auguste pravdepodobne dorazí takmer 400 miliónov eur v rámci prvej platby z plánu obnovy. Prvá platba je vo výške takmer 460 miliónov, no 13 percent z celkového balíčka v sume 6,3 miliardy sme dostali už vlani v októbri ako zálohu.

Európska komisia predbežne schválila žiadosť Slovenska o prvú platbu takmer 400 miliónov eur z Fondu obnovy a odolnosti. „Len čo dajú zelenú aj členské štáty, Slovensko dostane 398,7 milióna eur v grantoch z balíka obnovy NextGenerationEU,“ uviedla šéfka Komisie Ursula von der Leyenová. (tasr)

Úrad pre verejné obstarávanie bude od júla jedinou inštitúciou, ktorá bude kontrolovať eurofondové zákazky a projekty financované z plánu obnovy. „Jednoduchší systém má zrýchliť kontroly, sprehľadniť systém, a tým aj zvýšiť mieru čerpania eurofondov,“ povedal šéf úradu Miroslav Hlivák.

Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanie. Koalícia posledné dni rokuje o tom, akým mechanizmom rozdelí peniaze na stavbu nemocníc. Rozhodnúť by mala vláda pravdepodobne v utorok.

Plán obnovy, ako sme ho napísali, nevieme zrealizovať, hovorí riaditeľka sekcie plánu obnovy Lívia Vašáková. Dôvodom podľa nej je, že Slovensko dostane z plánu obnovy približne o 300 miliónov menej a tiež to, že ceny stavebných materiálov navyšujú náklady projektov. (euractiv)

Bývalá šéfka Implementačnej jednotky na úrade vlády a dnes manažérka nemocníc Penty Miriama Letovanec dúfa, že Slovensko nezopakuje svoju historickú chybu – Rázsochy, ktoré roky stáli ako skelet a potom sa zbúrali. „Teraz je tu idea zas vybudovať skelet. Pokiaľ sa nič závažné nezmení a bude to prebiehať tak ako doteraz, budeme krajinou železobetónových skeletov.“

Úrad vlády a Úrad pre verejné obstarávanie uzavreli dohodu o spolupráci týkajúcu sa kontroly projektov z plánu obnovy. Ak bude mať úrad vlády podozrenie na porušenie zákona, bude môcť ÚVO požiadať o kontrolu obstarávania.

Video: Ak platí termín 30. júna 2026, tak dnes sme na pokraji reálneho „prúseru“, vraví o nemocniciach z plánu obnovy Miriama Letovanec z nemocníc Penty. „Ak padne rozhodnutie v septembri, ešte dokážeme garantovať termín. Ak sa to zas posunie, vystúpime z toho kolotoča,“ hovorí o plánovaní nemocníc.

Miriama Letovanec, ktorá v nemocniciach Penty zodpovedá za projekty z plánu obnovy, kritizuje úlohu pre ministra zdravotníctva, aby navrhol zmeny v stavebnom zákone či posudzovaní vplyvov na životné prostredie. „Zakrývať nepripravenosť štátnych projektov zmenou legislatívy a ohýbaním zákonov len preto, aby sme priblížili štátne projekty k realizácii, považujem za spiatočnícke,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček

Slovensko je od nástupu pandémie po Chorvátsku druhé najhoršie v čerpaní eurofondov, ukazuje Graf dňa. V čase, keď ekonomiku ohrozuje inflácia a vojna na Ukrajine, by ju pritom mali držať nad vodou práve zdroje EÚ. NBS varuje, aby to nebola „obrovská premárnená príležitosť.“

Brusel Slovensku škrtne z plánu obnovy 300 miliónov eur, povedala Lívia Vašáková, ktorá je generálnou riaditeľkou sekcie plánu obnovy na úrade vlády. „V skutočnosti sme rástli rýchlejšie, než Komisia prognózovala. Pre Slovensko je to pozitívna správa, ale z plánu obnovy preto budeme strácať.“ Z niektorých projektov sa tak bude musieť škrtať.

Fakt, že mešká predstavenie nemocníc z plánu obnovy, nie je podľa Juraja Šeligu iba chyba ministra zdravotníctva. „Je to chyba toho, akým spôsobom sa vedú rokovania – že neboli dohodnutí v rámci hnutia OĽaNO,“ povedal Šeliga. Na odvolanie ministra Lengvarského (nom. OĽaNO) nevidí dôvod. (rtvs)

Stále nevieme, ktoré nemocnice postavíme. Prvý hraničný termín, ktorý Slovensko musí dodržať, je koniec júna. Stihneme minúť peniaze a hrozí nám, že prepadne vyše miliardy eur z plánu obnovy, ktorú sme na nemocnice získali? Denník N hovoril s viacerými ľuďmi, ktorí pomáhajú s prípravou nemocníc.

Minister zdravotníctva povedal, že prebiehajú rokovania na ministerstve a úrade vlády o tom, ktoré nemocnice sa majú postaviť z plánu obnovy. „Materiál je v podstate pripravený,“ povedal. Minister do konca týždňa alebo začiatkom budúceho týždňa materiál zašle koaličným partnerom, a ak budú súhlasiť, môže ho predložiť budúci týždeň na zasadnutie vlády.

Naživo: Minister zdravotníctva Lengvarský k plánu obnovy

Ministerstvo investícií a informatizácie hľadá priestory na umiestnenie pripravovaného superpočítača, oslovilo prevádzkovateľov dátových centier. Dostalo už viacero odpovedí, ale keďže niektori si vyžiadali viac času, termín predĺžili do piatka 17. júna.

Lengvarský je zrelý na odchod, komentuje Newsfilter. „Ak by tento štát fungoval poriadne, minister by v stredu mal dlhú tlačovku, na ktorej by dopodrobna vysvetľoval dve veci: 1. Ako je možné, že ani začiatkom júna nie je pripravený návrh na výstavbu nemocníc z plánu obnovy. 2. A ako je možné, že onkologický ústav dočasne uzatvoril lôžkové oddelenie na liečbu prsníkov.“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský návrh výstavby nemocníc zo zdrojov z plánu obnovy doposiaľ nepredložil, oznámil premiér Eduard Heger. Lengvarský podľa neho zatiaľ nepripravil materiály v dostatočnej kvalite.

Návrh ministra Vladimíra Lengvarského na výstavbu nemocníc z plánu obnovy dnes na vládu nepredložia, najskôr sa to stane až budúci týždeň.

Európska komisia schválila plán obnovy a odolnosti Poľska. To znamená, že Poľsko sa môže uchádzať o 23,9 miliardy eur vo forme grantov a 11,5 miliardy eur vo forme výhodných pôžičiek. Komisia viac ako rok zdržiavala schválenie poľského plánu obnovy pre obavy o nezávislosť súdnictva.

Minister Lengvarský predloží na vládu do dvoch týždňov návrh, ktorý spustí výstavbu nemocníc zo zdrojov z plánu obnovy. Súčasťou plánu budú podľa ministra pravdepodobne aj univerzitné nemocnice na bratislavských Rázsochách a v Martine.

Poľský sejm schválil zrušenie spornej disciplinárnej komory pre sudcov najvyššieho súdu. Tento krok je podmienkou pre to, aby Európska komisia uvoľnila Poľsku peniaze z fondu obnovy.

Poľsko sa môže na najbližšom mimoriadnom samite EÚ dočkať uvoľnenia miliárd eur z plánu obnovy. Maďarsko, ktoré odmieta embargo na ruskú ropu, naopak, zrejme peniaze ešte dlho neuvidí. Európska komisia blokuje obom krajinám financie pre obavy z korupcie a politického vplyvu na justíciu.

Úrad vlády vypísal zákazku na prieskumy názorov verejnosti o pláne obnovy. Názory má mapovať deväť prieskumov verejnej mienky. Odhadovaná cena zákazky je 77-tisíc eur bez DPH, zaplatí sa zo zdrojov plánu obnovy. (tasr)

Ministerstvo hospodárstva rozdelí prvé peniaze z plánu obnovy na podporu nových obnoviteľných zdrojov energie. Do výzvy za 18 miliónov eur sa budú môcť zapojiť projekty na výrobu energie zo slnka, vetra, biomasy či bioplynu.

Každý piaty slovenský senior sa nikdy nestretol s pojmom dezinformácia alebo hoax. Tretina nevie povedať, ktoré médium je dôveryhodné alebo nedôveruje žiadnemu, ukázal prieskum spoločnosti CallQuest, ktorý si objednalo ministerstvo investícií a informatizácie.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí poprel, že by bol poradcom ministra financií Igora Matoviča. Svoju účasť na rokovaniach o nemocniciach na úrade vlády vysvetlil žiadosťou premiéra Eduarda Hegera. Tvrdí, že sa ich zúčastňuje ako tímlíder OĽaNO pre zdravotníctvo, ktorý napísal zdravotnícky program hnutia a pripravoval Plán obnovy a odolnosti SR.

Obnova 3 percent domov podľa KDH nestačí, vláda by mala pomôcť násobne vyššie a rýchlejšie, a to najmä zdrojmi z EÚ. Masívnejšou podporou obnovy domov by sme podľa hnutia obmedzili spotrebu plynu, znížili extrémnu závislosť od Ruska, zvýšili kvalitu bývania a výrazne ozdravili životné prostredie.

Strana SaS podmieňuje hlasovanie o novele zákona o sociálnom poistení a tzv. rodičovskom dôchodku predložením ústavného zákona o dôchodkoch, povedal v rozprave rokovania parlamentu poslanec Peter Cmorej. Klub SaS tento zákon nepovažuje za reformu, podľa neho je to len povinné cvičenie na získanie peňazí z plánu obnovy.

Obce, mestá či kraje budú môcť od 16. mája žiadať peniaze z plánu obnovy na cyklotrasy. V prvej výzve bude 30 miliónov eur bez DPH, poslúžia na trasy do miest nad 20-tisíc obyvateľov.

Premiér kritizuje ministra zdravotníctva za pomalé tempo pri výstavbe nemocníc z plánu obnovy. Pomáha mu aj Marek Krajčí. Bývalý minister tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva zámerne nepripravovalo štátne nemocnice na plán obnovy, hoci súkromné nemocnice mali dostatočné informácie a pripravovali sa.

SIEA odložila avizované podávanie žiadostí o poukážky na kotly na biomasu, fotovoltické panely a slnečné kolektory. Dôvodom je enormný záujem a limitované finančné zdroje, informovala vládna agentúra. Podávanie žiadostí sa malo spúšťať dnes, v stredu a v pondelok 9. mája.

Pri výbere, ktoré nemocnice budú postavené z plánu obnovy, má silné slovo aj bývalý minister Marek Krajčí, ktorý chodí aj na rokovania, hovorí Martina Antošová, ktorá pripravuje výstavbu nemocnice v Martine. Krajčí podľa nej radí ministrovi financií, jeho asistentka je poradkyňou premiéra pre zdravotníctvo.

Poradkyňa pri stavbe nemocníc Martina Antošová upozorňuje, že ak sa vláda nerozhýbe, nové nemocnice z plánu obnovy nestihneme postaviť. „Ľudia na ministerstve zdravotníctva čakajú na rozhodnutie niekoho zhora. Teda na politické rozhodnutie,“ hovorí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Slovensko žiada o prvú platbu z plánu obnovy vo výške takmer 460 miliónov eur. Podarilo sa k tomu splniť všetkých požadovaných 14 míľnikov, vyhlásil premiér Eduard Heger. Európska komisia má teraz dva mesiace na posúdenie žiadosti, potom ju posunie na Radu, ktorá má ďalší mesiac.

Šéfka premiérových poradcov Elena Kohútiková sa bude osobitne venovať stavbe a rekonštrukcii nemocníc z plánu obnovy. Postavila by Rázsochy? „Asi by som ich postavila, ale to je len citové rozhodnutie, že by bolo dobré mať jednu modernú nemocnicu. Budeme to všetko zvažovať.“

Dotáciu na obnovu rodinného domu vo výške až 95 % nákladov môžu získať viacdetné rodiny, osamelí rodičia a domácnosti so zdravotne postihnutými ľuďmi. Pre sociálne a zdravotne znevýhodnené skupiny ľudí je maximálna dotácia 18-tisíc eur s DPH.

Štát spresnil podmienky pre získanie dotácie na obnovu rodinných domov, počas najbližších štyroch rokov chce v rámci projektu obnoviť 30-tisíc domov. Prinášame prehľad toho, o čo je možné požiadať a čo všetko musí žiadateľ spĺňať.

Štvorposchodová nemocnica novej generácie by mohla v Humennom stáť v roku 2026. Výstavba je podmienená schválením finančných prostriedkov z Plánu obnovy, informovala sieť nemocníc Svet zdravia.

Zuzana Čaputová predstavila projekt Prezidentská zelená pečať, chce motivovať ďalšie inštitúcie aj súkromný sektor, aby prevzali štandardy zelenej inštitúcie a nasmerovali obnovu svojich budov a ich prevádzku smerom k udržateľnosti. Pečať bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu verejných budov.

Mária Kolíková hovorí, že presunutím hlasovania o súdnej reforme nie sú ohrozené peniaze z plánu obnovy. Ministerka spravodlivosti ubezpečuje, že v koalícii je záujem splniť míľniky z plánu. „A ja na tom dôsledne tiež pracujem. Myslím, že k dohode na reforme dôjde,“ dodala.

Koalícia nenašla dohodu na súdnej reforme. Hlasovanie o nej sa preto presunie na aprílovú schôdzu. „Po vzájomnej dohode koaličných partnerov sa presúva rokovanie na začiatok aprílovej schôdze,“ potvrdil šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Je veľa politikov, ktorým ide o reformy a ktorí chcú prijať dobré riešenia, aby Slovensko napredovalo, hovorí šéfka plánu obnovy Lívia Vašáková. Alebo nám niekedy hovoria, že plán obnovy je danajský dar, lebo nás núti prijať niečo, čo možno nie je úplne optimálne pre Slovensko. Iní politici reagujú skôr na riziko prepadnutia peňazí.

Nové na Dennikn.sk

14:02Vývoj bojov (132. deň): Čo bežní Rusi píšu o slovenskej pomoci Ukrajine – pripomínajú nám Tisa a volajú po pomste 13:22Martinskí poslanci mohli ukončiť družbu s ruským mestom Balašicha, za hlasovali len traja 12:49Sulík s Matovičom prežíva, čo avizoval vlani. Desať výrokov, ktoré vykresľujú ich spor 12:28Mekáč je môj život, chcem v ňom aj zomrieť, hovorí prvý slovenský zamestnanec siete McDonald’s 12:21S Johnsonom stratili trpezlivosť jeho dvaja ministri. Rebélia v jeho strane sa stupňuje 12:04Pre Bonaparte hrozí Bašternákovi väzenie. Štát podľa obžaloby obral o milión, keď si tam Fico vyberal byt 11:00Scholza nazval urazenou klobásou, ľavici odkázal, nech drží hubu. Obhajovaním Banderu prekročil čiaru 10:45Prečo sa neobávam o energie až tak ako od Ruska menej závislé Nemecko? Lebo my máme atómové elektrárne, verí si Sulík 10:10Keby pri nevere išlo iba o sex a nie aj o emócie, tak to predsa vôbec nie je zaujímavé, hovorí párový terapeut Rataj 09:19Najzraniteľnejšiu časť Európy by už NATO malo ubrániť pred Rusmi. Pobaltie a Poľsko dostanú výrazné posily 08:27Často je veľmi unavený, referoval jeho tím. Sagan je však aj tak medzi najlepšími 07:17Pekár Mykola Nevrev: Každý chlieb si zaslúži úctu, aj ten zo supermarketu 07:00Nitra dodala na draft Nemca aj Sýkoru. Iná liga a iný tím by im tak nemuseli pomôcť, hovorí tréner Stavjaňa 06:40Ekonomický newsfilter: Inflácia dáva, ale aj berie, a tak z daňových nadpríjmov na balíček nezostane 06:00300 slov z Tour: Sagan vzdoroval minútu. Ako van Aert za 97 sekúnd roztrhal pelotón na šalátVčera 14:28Nikdy mi to neprišlo na um. Pápež František sa nateraz abdikovať nechystáVčera 14:12Billie Jean Kingová: Tenis je rigidný. Potrebujeme Netflix a menovky na chrbtochVčera 14:11Kollárových prvých 20-tisíc bytov môže postaviť developer, ktorého Matovič spájal s Počiatkom a GlváčomVčera 14:00Krypto objíma Veľkého brataVčera 13:18Správy z detských ihrískVčera 12:44Mám ísť na festival, keď sa začína nová vlna covidu? A čo si zistiť pred dovolenkou? Ako dlho som infekčný? (otázky a odpovede)Včera 12:38Zdá sa, že Nick Cave uzavrel jednu dôležitú etapu života. A teraz je čas na Bad SeedsVčera 12:28O festivale Pohoda sme dlho ani nevedeli, že sa chystá, hovoria Marián Kaščák starší a mladšíVčera 11:26Múčne červy, kvety begónie alebo tarantuly. Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie než tradičné jedlá, vraví vedkyňaVčera 10:55Týždeň v zdraví: Viete, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke? Znamená skleróza multiplex vyššie riziko ťažšieho priebehu covidu-19?Včera 10:55Týždeň v zdraví: Ako súvisí pitie kávy so zdravím obličiek?Včera 09:00Odborník Karas vysvetľuje, ako môžu tri covidy ovplyvniť Sagana na Tour: Je to brutálny nezmar, no toto neradno podceňovaťVčera 08:03Riaditeľ SND Drlička: Pozorujem, že ľudia sa v politike jednoducho zbláznia (+video)Včera 06:00300 slov z Tour: Bol šprint van Aerta so Saganom naozaj čistý? Také veci sa stávajú, hovorí expert00.00 21:54Zverejnili finalistov ocenenia CE ZA AR. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru