Agro

Štát chce zredukovať premnoženú vysokú zver, sprísni preto zákon o poľovníctve. Poľovné združenia, ktoré nebudú plniť plány lovu, môžu postihnúť nové sankcie vrátane straty revírov.

Slovensko dokáže z vlastných chovov prasiat vykryť už iba necelú pätinu domácej spotreby bravčoviny, vlani to bolo viac ako 40 percent. Upozorňuje na to minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan a pre chovateľov chystá nové podpory.

Na mliečnych farmách agrárnej skupiny Sanagro už hľadajú pracovníkov v Uzbekistane. Vo firme bývalého partnera J&T Martina Fedora zatiaľ pracujú traja Uzbeci, ďalších 11 pribudne čoskoro.

Dve desaťročia odkladaný a čoraz potrebnejší rizikový fond na odškodňovania farmárov za katastrofické výkyvy počasia nevytvorí ani táto vláda. „V tomto volebnom období sa to už asi zasa nestihne,“ hovorí pre Denník E minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

S možným zavedením emisných kvót pre poľnohospodársku výrobu rátajú už aj slovenskí farmári. „Pri výstavbe nových maštalí už budeme rozmýšľať aj nad tým, ako v nich bezpečne od zvierat zachytávať a následne aj spracovávať metán. Napríklad na výrobu energií,“ hovorí generálny riaditeľ skupiny Sanagro Tomáš Kohút.

Štátna pôda v intravilánoch obcí by mala prejsť do ich vlastníctva. Predpokladá to poslanecký návrh poslanca za OĽaNO Martina Fecka k vládnej novele zákona o pozemkových úpravách. Poslanec chce takto urýchliť investičný rozvoj obcí a zjednodušiť aj čerpanie eurofondov.

Agrárna skupina Sanagro má ambíciu stať sa najväčšou agrárnou skupinou na Slovensku. Firma bývalého partnera J&T Martina Fedora chce novými akvizíciami a výrobami postupne zoštvornásobiť tržby až na 100 miliónov eur.

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje zákon na zoštátnenie pôdy nezistených vlastníkov. Takéto pozemky predstavujú až 8 percent územia Slovenska. Zoštátňovanie sa má rozbehnúť až po tom, čo štát na zhruba rok zintenzívni hľadanie neprihlásených dedičov.

Americký najvyšší súd zamietol odvolanie nemeckej firmy Bayer v procese o škodlivosti Roundupu na ľudské zdravie. Zostáva tak v platnosti odškodné 25 miliónov dolárov pre Kalifornčana Edwina Hardemana, ktorý firmu zažaloval za to, že mu herbicíd spôsobil rakovinu.

Zdražovanie podľa predsedu poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha vedie ľudí k vyhľadávaniu lacnejších potravín. Menej objednávok napríklad evidujú na drahšie kuracie rezne alebo prsia a viac na lacnejšie krídelká a stehná.

Ruská blokáda vývozu ukrajinského obilia je vojnový zločin, za ktorý Moskva ponesie následky. Pred zasadnutím ministrov zahraničia Únie to povedal Josep Borrell. Aktuálne diskutovanú kandidatúru Ukrajiny do európskeho bloku podľa neho zatiaľ neodmietol žiadny členský štát.

Slovensko sa ohradilo voči plánom eurokomisie na znižovanie pesticídov. S ďalšími desiatimi krajinami žiada, aby komisia v novom návrhu pre znižovanie chemickej ochrany rastlín prihliadala na špecifiká agrosektorov členských krajín a súčasnú intenzitu spotreby pesticídov. (euractiv)

Farmári budú môcť na jeseň získať dlhšie výnimky na používanie niektorých hnojív. Parlament to schválil vo vládnej novele zákona. Ministerstvo pôdohospodárstva to odôvodnilo klimatickou zmenou.

Joe Biden oznámil, že pri ukrajinských hraniciach vzniknú dočasné silá v snahe pomôcť s vývozom obilia z Ukrajiny a riešením potravinovej krízy. Dodávky obilia na trh sa zastavili pre ruskú agresiu, v skladoch uviazlo vyše 20 miliónov ton.

Veterinári potvrdili nákazu africkým morom u uhynutého diviaka pri Žiari nad Hronom. Lokalita sa nachádza neďaleko obcí Repište, Sklené Teplice a Podhorie.

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobí globálny nedostatok pšenice aspoň na tri pestovateľské sezóny, tvrdí ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj. Veľká časť ukrajinskej úrody sa nedostane na trh, čo vyvolá rast cien na ďalšie rekordy. (reuters)

Tri úvahy, ktoré by Európska komisia mala zvážiť pred zmenou pravidiel pre pesticídy, ponúka konzultant Adam Šebesta. V lete totiž zverejní dlho očakávaný návrh nariadenia o trvalo udržateľnom používaní pesticídov, ktoré môže obsahovať aj cieľ znížiť ich spotrebu o polovicu. Nové pravidlá by tak mohli výrazne ovplyvniť potravinovú bezpečnosť EÚ. (euractiv)

Poľnohospodári na južnom Slovensku neprofitujú z vysokých cien potravín, lebo energie a umelé hnojivá rekordne zdraželi. Ceny umelých hnojív narástli o 300 až 500 percent, tvrdia podnikatelia z agrárneho sektora. Vykurovanie skleníka s rozlohou jedného hektára stojí dnes 400-tisíc eur oproti 60-tisícom spred dvoch rokov a výkyvy cien na burzách je už v podstate nemožné sledovať, vravia poľnohospodári. (napunk)

Podiel slovenských potravín v obchodoch tento rok mierne stúpol na 42,3 percenta, vlani bol o 0,9 percentuálneho bodu nižší. Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight pre Potravinársku komoru Slovenska.

Z Ukrajiny do Španielska dorazila zrejme prvá zásielka obilnín prepravená novou námornou trasou cez Baltské more. Loď sa takto vyhla ruskej blokáde ukrajinských prístavov v Čiernom mori, ktorá trvá od začiatku vojny na Ukrajine.

Pšenice bude na Slovensku dosť, problém môže byť s menším dopytom, tvrdí predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová. Niektorí farmári sa podľa nej sťažujú, že takto pred rokom už mali prázdne sklady, kým teraz nedokázali všetko predať pre vysoké ceny.

Holandsko predstavilo plány na zníženie emisií oxidov dusíka o 70 percent, v niektorých oblastiach až o 95 percent. Podľa vlády ide o „nevyhnutnú zmenu“. Poľnohospodári označujú plány za nerealistické a chystajú protesty.

Rastúce náklady, napríklad na hnojivá, môžu pestovateľov odradiť od rozširovania produkcie a zhoršiť potravinovú sebestačnosť v chudobnejších krajinách, varuje FAO. Index vstupných nákladov pre farmárov je rekordný.

Potravinová kríza vyvolaná vojnou na Ukrajine by mohla trvať roky, ak sa nepodniknú kroky na jej riešenie, uviedla šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová. Nedostatok pšenice a hnojív spôsobený vojnou podľa nej môže zasiahnuť najmä Afriku.

Prezidentka podpísala aj novelu zákona o potravinách. Umožní predávať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti, ak ich obchodníci predtým ponúknu charite, zmierni minimálne pokuty za opakované prehrešky a dá štátu možnosť obmedziť vývoz plodín.

Španielska vláda schválila zákon, ktorý má znížiť plytvanie potravinami. Keď ho potvrdí parlament, zavedie pokuty pre reštaurácie a supermarkety, ktoré vyhadzujú potraviny.

Protimonopolný úrad a Pôdohospodárska platobná agentúra uzavreli dohodu o spolupráci. Jej cieľom je efektívnejšie odhaľovať dohody obmedzujúce súťaž a kontrolovať činnosti spojené s verejným obstarávaním.

Ukrajinský vývoz obilia, olejnín a rastlinného oleja vzrástol v máji medzimesačne o 80 % na 1,74 milióna ton. Export je naďalej výrazne nižší než pred rokom, komplikuje ho blokáda čiernomorských prístavov Ruskom. (reuters)

Svetové ceny potravín v máji klesli druhý mesiac za sebou, ich index sa oproti aprílu znížil o 0,6 %. V porovnaní s vlaňajším májom je o 22,8 % vyšší, uviedla organizácia FAO. V marci boli ceny potravín na rekordnej úrovni. (reuters)

Za vynášaním informácií z PPA pre obvineného agropodnikateľa má byť bojovníčka proti korupcii Zuzana Šubová. Tá to odmieta, zo strany ministra a šéfa agentúry to má byť podľa nej pokus o jej podvodnú diskreditáciu a zahladzovanie iných zlyhaní rezortu.

Zuzana Šubová Foto N - Vladimír Šimíček

Týždeň v európskej ekonomike autorov z portálu Euractiv.sk:

  • Európa chce odblokovať vývoz obilia z Ukrajiny, chýbajú však fungujúce riešenia.
  • Do konca roka sa má zastaviť 90 percent dovozu ruskej ropy.
  • Na budúci týždeň by mala ECB sprísniť menovú politiku.

Taliban spustil kampaň „celonárodného boja“ proti pestovaniu maku. Afganistan je hlavným svetovým producentom ópia a dodávateľom heroínu do Európy. V čase rastúcej chudoby sa však mnohí roľníci obávajú o živobytie.

Slovenský pozemkový fond podal v kauze predaja štátnej pôdy na neexistujúce ovocné sady trestné oznámenie aj na firmu Lago Investment. Patrí bratislavskému podnikateľovi Dušanovi Dvoreckému, pre ktorého v roku 2018 odišiel z postu ministra Tomáš Drucker.

Šéf PPA Jozef Kiss oznámil, že jeden zo zamestnancov sekcie prevencie protispoločenskej činnosti vynášal informácie obvinenému z podvodu. Sekciu si vytvoril koncom vlaňajška Kiss po svojom nástupe do Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Peter Pellegrini tvrdí, že počas pôsobenia vo vláde neprichádzal do kontaktu so Slovenským pozemkovým fondom. Odvoláva sa na to, že ministerstvo pôdohospodárstva ovládala SNS. Riaditeľ fondu Ján Marosz (OĽaNO) dnes informoval o trestných oznámeniach pre fiktívne ovocné sady. (tasr)

Vedenie Slovenského pozemkového fondu odhalilo rozsiahle podvody s lacnými predajmi štátnej pôdy na zakladanie ovocných sadov z čias minulej vlády. Fond podáva viac trestných oznámení s tým, že štát mohol prísť o stovky hektárov pôdy a desiatky miliónov eur.

Po pravidlách pre pôdu ležiacu úhorom EÚ zrejme odloží aj striedanie plodín. Agrokomisár EÚ Wojciechowski priznal, že eurokomisia zvažuje možnosť zrušiť striedanie plodín medzi sezónami, ktoré má byť od roku 2023 povinné pre každého poľnohospodára, ktorý sa bude uchádzať o priame platby. (euractiv)

Vlčan presun agrodotácií na odstrihnutie od ruských palív nenavrhne, Remišová to v eurofondoch zvažuje. Možnosť presunúť eurodotácie umožňuje EÚ v rámci plánu REPowerEU. Agrodotácie a eurofondy by sa preniesli do plánu obnovy, kde sa využijú na zníženie energetickej závislosti od Ruska. (euractiv)

Rusko plánuje v nasledujúcej sezóne výrazne zvýšiť vývoz obilia na 50 miliónov ton z 37 miliónov, ktoré chce exportovať do júna tohto roka. Na fóre exportérov obilia to uviedol ruský minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev.

Po vlaňajšej smrti komárňanského veľkofarmára Jozefa Ösziho sa hovorilo o možnom rozpredaji jeho impéria, ale dediči s ním pokračujú. Do vynovenia najväčšej vaječnej farmy v krajine Novogal by malo ísť 4,4 milióna eur.

Novelou zákona o potravinách štát napráva protiprávny stav nastolený v minulosti, tvrdí Slovenská aliancia moderného obchodu zastupujúca veľké reťazce. Novela podľa nej rieši hlavné problémy spôsobené predošlým znením zákona, ktoré viedli až k infringementu Európskej komisie a k viacerým súdnym sporom.

Štát bude môcť obmedziť vývoz plodín a potravín zo Slovenska počas mimoriadnej situácie a núdzového či výnimočného stavu. V novele zákona o potravinách prešiel tento pozmeňovací návrh Martina Fecka, zdôvodnil ho ochranou potravinovej bezpečnosti štátu.

Poslanci schválili novelu zákona o potravinách, ktorá ruší minimálnu miliónovú pokutu za opakované prehrešky pri predaji potravín. Umožní aj predaj potravín po minimálnej trvanlivosti a zruší povinne určený podiel slovenských potravín v letákoch.

Drevo, ktoré sa vyťaží v národných parkoch, bude naďalej predávať ministerstvo pôdohospodárstva. Ministerstvo životného prostredia však bude podľa ministra Jána Budaja trvať na tom, aby sa vyťažené kmene začali označovať podobne, ako to robia Vojenské lesy a majetky SR. Polícia drevo bude môcť kontrolovať na parkoviskách a hraničných priechodoch.

Británia chce pomôcť Ukrajine s vývozom obilia, ktoré nemôže opustiť krajinu lodnou cestou pre ruskú inváziu a zablokované prístavy. Ukrajina potrebuje exportovať 25 miliónov ton, nedostatok obilia môže vo svete ohroziť milióny ľudí.

Vinou Putina a jeho invázie na Ukrajinu hladujú milióny ľudí po celom svete, píše The Washington Post. Ruská blokáda prístavu Odesa a námorných ciest v Čiernom mori bráni Ukrajine vyvážať obilie, čím je ohrozené zásobovanie potravinami vo svete.

EÚ prispieva k zásobovaniu sveta potravinami obmedzene a skôr ho vyjedá. Je pritom najväčším svetovým vývozcom poľnohospodárskych a potravinárskych produktov, uviedol svetový fond na ochranu prírody WWF.

Indonézia od pondelka zruší zákaz vývozu palmového oleja, ktorý zaviedla pred tromi týždňami. Dôvodom je zlepšenie zásobovania domáceho trhu olejom na varenie, oznámil indonézsky prezident Joko Widodo.

Agrorezort nepovažuje za korektné spochybňovať výsledok konkurzu na generálneho riaditeľa podniku Lesy SR. Reagoval tak na Nadáciu Zastavme korupciu, ktorá vyzvala ministra Vlčana, aby nevymenoval do funkcie šéfa Lesov SR Jána Marhefku.

Rusko vyhlásilo, že zváži otvorenie ukrajinských prístavov, ak Západ zváži ukončenie protiruských sankcií. Svetový potravinový fond opakovane apeluje, aby ukrajinské čiernomorské prístavy obnovili činnosť, čo by umožnilo export obilia a znížilo riziko hroziaceho nedostatku potravín v chudobnejších krajinách.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris Kollár  Včera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje slávny tréner a môže byť vhodný aj pre rekreantovVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovaniaVčera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži02.00 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme02.00 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní02.00 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes02.00 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom02.00 08:47Starousadlík z Vlkolínca: Medveď je inteligentný, keď naň budú poľovať, tak sa zdekuje, že až