Ak bude Smer vo vláde, rozšíri zákaz dovozu agrárnych komodít z Ukrajiny. Robert Fico takto reagoval na slovensko-ukrajinské rokovania, na ktorých sa obe strany dohodli na vytvorení systému licencií, zákaz dovozu štyroch plodín však zatiaľ zostáva v platnosti.
Kým slovenskí farmári vidia lacnejšie ukrajinské obilie ako existenčnú hrozbu, logistické firmy hovoria o príležitosti. „Tovar smeruje do vnútornej Únie a morských prístavov. Slovensko na tranzite zarába a mohlo by ešte viac,“ hovorí Ján Biznár, riaditeľ logistickej firmy LTE Slovensko a Česko.
Zvýšením zachytávania uhlíka v lesoch či v pôde Slovensko nedokáže pohltiť všetky emisie, ktoré produkujeme, vysvetľuje Zelený newsfilter. Niektorí politici balamutia voličov, že svoje emisie si vieme „upratať“ aj bez toho, aby sme znižovali ich produkciu. Nie je to pravda.
Slovensko a Ukrajina sa dohodli na systéme obchodovania s obilím na základe licencií, informovalo ministerstvo pôdohospodárstva. Kyjiv pozastaví žalobu proti Slovensku, no zákaz dovozu štyroch agrokomodít bude platiť, až kým sa neotestuje nový systém.
Chov kôz a oviec na Sardínii má zachrániť presídlenie pastierov z Kirgizska. V skúšobnej fáze projektu talianskeho poľnohospodárskeho zväzu a kirgizskej vlády sa má presťahovať sto pastierov a ich rodín.
Ursula von der Leyen chce začať „strategický dialóg o budúcnosti poľnohospodárstva“. Tým naznačuje pozastavenie jej vlastnej potravinovej stratégie Z farmy na stôl. Šéfka eurokomisie stratégii nepriamo pripísala podiel viny na polarizácii v európskom agrosektore. (eruactiv)
Juhoslovenský kovošrot Ferozmat trade v rukách maďarského podnikateľa Ferenca Adanká rozbieha aj chemickú výrobu. Z recyklovanej medi chce vyrábať modrú skalicu na ochranu polí a viníc pred škodcami. Pri Komárne postaví elektrické taviace pece aj chemickú prevádzku.
Sociálna poisťovňa sa technicky pripravuje na odvodovú úľavu pre potravinárov. Slovenský zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov poisťovňu vyzval, aby systém spustila.
Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš chce v stredu popoludní rokovať online s ukrajinským agroministrom o embargu na ukrajinské obilie. „Veľmi korektne sa chcem s ukrajinským kolegom dohodnúť, aby sme aj náznaky nejakej žaloby alebo obmedzenia obojstranného obchodu vylúčili,“ spresnil Bíreš.
Poľsko by mohlo rozšíriť zákaz dovozu ukrajinského obilia, ak Kyjiv neprestane stupňovať napätie, pohrozil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Ukrajina už skôr varovala, že by mohla odpovedať vlastnými reštrikciami.
Dezinformátori úspešne presadili názor, že obilie z Ukrajiny je ešte horšie než vakcína proti covidu, komentuje Newsfilter. „Embargo na dovoz obilia z Ukrajiny má na Slovensku takú podporu, že sú zaň napriek hrozbe žaloby Kyjiva na pôde Svetovej obchodnej organizácie nielen tradiční protiukrajinskí páchatelia ako Smer, ale aj Progresívne Slovensko.“
Ukrajina je pripravená zaviesť obmedzenia importu určitých tovarov zo Slovenska, Poľska a Maďarska, uviedol premiér Denys Šmyhaľ. Reštrikcie by boli odvetným opatrením za jednostranné predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia.
Sme rodina, Hlas aj PS schvaľujú národné embargo na dovoz obilia z Ukrajiny. Argumentujú aj záujmami slovenských poľnohospodárov, podľa PS vláda nemala inú možnosť, keď sa rovnako rozhodlo susedné Poľsko a Maďarsko.
Cena olivového oleja sa za posledný rok viac ako zdvojnásobila na rekordné úrovne. Dôvodom je veľké sucho v krajinách najväčších producentov. Vo všeobecnosti je oleja dostať menej, preto ho niektorí ľudia v lisovniach aj kradnú.
Štát začne tento mesiac rozdeľovať kompenzácie pestovateľom pšenice pre zvýšený dovoz obilia z Ukrajiny. Vláda na ne v auguste schválila 15 miliónov eur, tretinu financuje EÚ. Prideľovanie bude automatické, netreba podávať žiadosti.
Poľsko bude naďalej uplatňovať zákaz dovozu ukrajinského obilia, a to aj napriek tomu, že Kyjiv toto opatrenie napadol na pôde Svetovej obchodnej organizácie. Uviedol to vládny hovorca.
Ukrajina podala sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu proti Slovensku, Poľsku a Maďarsku pre rozhodnutie pokračovať v zákaze dovozu ukrajinského obilia.
Európska komisia síce už schválila odvodovú pomoc potravinárom, no Sociálna poisťovňa ešte žiada firmy, aby pár dní počkali. Presný postup pre podnikateľov chce zverejniť, keď schéma vyjde v Obchodnom vestníku a poisťovňa upraví systémy.
Ak Slovensko, Poľsko a Maďarsko získajú jasné záruky od Ukrajiny, ich prístup k zákazu dovozu obilia sa môže zmeniť, povedal český minister pôdohospodárstva Marek Výborný. Naznačil tiež, že rolu môžu hrať blížiace sa voľby v Poľsku a na Slovensku. (čtk)
Kyjiv bude žalovať Slovensko, Poľsko a Maďarsko za to, že odmietli zrušiť zákaz dovozu ukrajinských agroproduktov, povedal ukrajinský obchodný zástupca Taras Kačka. Žalobu by Ukrajina chcela podať Svetovej obchodnej organizácii (WTO).
Ukrajina oznámila, že prvé dve lode sa odvážili prísť po ukrajinské obilie do jej prístavov pri Čiernom mori, odkedy Rusko v júli odstúpilo od obilnej dohody a opakovane hrozilo, že bude považovať lode plávajúce do ukrajinských prístavov za vojenské ciele.
Eurokomisia obhajuje svoje rozhodnutie nepredĺžiť zákaz dovozu ukrajinského obilia do krajín EÚ susediacich s Ukrajinou. Podpredseda exekutívy EÚ Valdis Dombrovskis vyhlásil, že pominuli mimoriadne podmienky, ktoré zákaz platný do piatku ospravedlňovali. Slovensko, Maďarsko a Poľsko však oznámili zavedenie vlastných obmedzení.
Európska komisia schválila dočasné zníženie sociálnych odvodov slovenským potravinárom. Štát bez jej súhlasu nemohol pomoc spustiť napriek tomu, že podľa zákona schváleného parlamentom sa mala rozbehnúť od augusta.
Majú mať farmári prísnejšie pravidlá? Ako veľmi majú dbať na ochranu prírody? Pozrite si záznam z diskusie Euractivu o pôdohospodárstve. Diskutovali Richard Takáč (Smer), Michal Wiezik (PS), Jarmila Halgašová (SaS) a Jaroslav Karahuta (Sme rodina).
Bulharsko nepredĺži zákaz dovozu ukrajinského obilia, ktorý sa má skončiť 15. septembra. Rozhodol o tom bulharský parlament. Embargo v máji povolila zaviesť Európska komisia aj Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Slovensku.
Eurokomisia dostala návrh na predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia do Poľska, Maďarska, Bulharska, Rumunska a na Slovensko, ktorý má vypršať 15. septembra. Uviedla to poľská rozhlasová stanica RMF 24.
Ruské útoky od skončenia obilnej dohody poškodili viac ako sto zariadení v ukrajinských prístavoch, uviedol vicepremiér Oleksandr Kubrakov. Vývoz ukrajinského obilia podľa neho klesol o takmer tri milióny ton mesačne.
Maďarsko naznačilo, že po 15. septembri nezruší zákaz dovozu ukrajinského obilia. Minister pôdohospodárstva István Nagy povedal, že sa dohodli s Bulharskom, Rumunskom a Slovenskom na predĺžení súčasného zákazu, ak to neurobí EÚ.
Durian sa považuje za najsmradľavejšie ovocie, dopyt po ňom však vďaka Číne tento rok stúpol päťnásobne. Čína ho za posledné dva roky doviezla za šesť miliárd dolárov a na celosvetovom dopyte sa podieľa 91 percentami, upozornila banka HSBC.
Slovenské politické strany pri ekologických problémoch v agrosektore uprednostňujú vlastné riešenia pred európskymi, píše portál Euractiv. SaS napríklad navrhuje úplné zrušenie dotácií, Sme rodina zase chce štátny potravinový reťazec.
Poľsko podľa svojho premiéra nezruší embargo na dovoz ukrajinského obilia, ani ak ho nepredĺži EÚ. Európske obmedzenie dovozu vyprší v piatok, týka sa aj Slovenska, Bulharska, Maďarska a Rumunska.
Francúzsku sa po deviatich rokoch podarí vystriedať Taliansko na pozícii najväčšieho svetového producenta vína. Odhadujú to talianski vinári, ktorí tento rok počítajú s poklesom produkcie v dôsledku klimatických zmien.
SNS sa chytila augustových slov ukrajinského ministra Dmytra Kulebu, že bude tvrdo obhajovať práva svojich farmárov. Bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná tvrdí, že Ukrajina vyvíja na Slovensko „extrémny tlak“.
Firemný newsfilter: Výrobca známych chrumiek sa sporí o aquapark, obchádza nás zbrojársky gigant a Kvietik zase zarába na štátnom
Poslanci, ochranári a vedci sa obávajú, že EÚ pred voľbami nestihne predstaviť nové pravidlá chovu zvierat, ktoré pôvodne sľúbila na september. Medzi plánovanými opatreniami je napríklad postupné vyradenie klietok pre nosnice či maximálne deväťhodinová preprava. (euractiv)
Produkcia vína vo Francúzsku tento rok podľa odhadov klesne o 2 % na 45 miliónov hektolitrov, čo je mierne nad priemerom posledných piatich rokov. Jeden hektoliter zodpovedá zhruba 133 štandardným fľašiam vína. (reuters)
Európska komisia schválila Slovensku 20-miliónovú schému pomoci potravinárom a výrobcom krmív. Z informácie Komisie vyplýva, že nejde o odvodovú úľavu, ktorú schválil parlament na podnet Smeru, ale o priame granty.
Kým farmári vlaňajšie zdražovanie potravín využili na 80-percentné zvýšenie svojich ziskov, obchodným reťazcom zisky stagnovali na úrovni 291 miliónov eur, ukazuje Graf dňa z dát Finstatu. Väčšine z nich sa navyše v dôsledku inflácie znížil pomer zisku k tržbám.
Ukrajinská kapacita na vývoz obilia klesla od júla v dôsledku ruských útokov zhruba o tretinu, uviedla britská vláda. Ruské útoky na prístavné zariadenia a sklady podľa nej zničili toľko obilia, koľko by jeden rok uživilo viac ako milión ľudí.
Malé rodinné vinárstvo Tajna odkúpilo a oživilo opustený závod v minulosti silnej vrábeľskej Vinanzy. Jeho majitelia pritom pôvodne uspeli v biznise s ochrannými pracovnými pomôckami. Ten však predali a začali podnikať vo vinárstve.
Svetové ceny potravín v auguste klesli na nové dvojročné minimum. Ceny ryže však v dôsledku obmedzenia vývozu z Indie vzrástli o takmer desatinu a dostali sa na 15-ročný rekord, uviedla organizácia FAO.
Bývalý partner investičnej skupiny J&T Martin Fedor otvára najväčšiu stredoeurópsku farmu pre sliepky vo voľnom výbehu. Vyrástla pri Senici, sliepky v nej budú žiť na ploche 15 hektárov a ročne dodá na trh vyše percenta celoslovenskej spotreby vajec.
Nedostatok palív v Rusku by mohol narušiť jesenný zber aj sejbu, uviedol minister pôdohospodárstva Dmitrij Patrušev. Vyzval na pozastavenie vývozu ropných produktov, informovala agentúra Interfax.
Slovensko je podľa premiéra Ódora pripravené prijať opatrenia, ak EÚ nenájde riešenie dovozu ukrajinského obilia. V súčasnosti import do viacerých východoeurópskych krajín vrátane Slovenska zakazuje nariadenie, ktoré 15. septembra vyprší.
Ministerstvo financií neodporúča vláde, aby pristupovala k regulácii cien základných potravín. Ich ceny sa už totiž v posledných mesiacoch stabilizujú a slovenské domácnosti nákupy potravín výraznejšie neredukovali. Za prvý kvartál tohto roku Slováci znížili nákupy potravín a nealkoholických nápojov ani nie o štyri percentá.
V Taliansku sa vďaka zmene klímy darí mangu a iným exotickým plodinám. Ich pestovanie sa v posledných rokoch znásobilo. Vinobranie sa začína skôr a výsadba olivovníkov sa presúva viac na sever, píše rakúska agentúra APA.
Pre možné podvody s eurofondmi polícia vyšetruje už aj podnik dánskych farmárov Donau Farm Kalná, ktorý je najziskovejšou farmou na Slovensku. V prípade, ktorý sa má týkať nákupu agrárnej techniky, je už obvinených viacero osôb.
Slovensko navrhne na najbližšom stretnutí agroministrov EÚ rokovanie o ukrajinskom obilí, informovalo ministerstvo pôdohospodárstva. Vyzýval ho na to aj predseda parlamentu Boris Kolár.
Tohtoročná úroda obilnín na Slovensku by mala byť ešte vyššia, ako napovedali prvé očakávania z júna, odhaduje Štatistický úrad. U väčšiny plodín vzrastie dvojciferným tempom, pri kukurici dokonca presiahne 50 percent.
Odbytové ceny slovenských poľnohospodárov vďaka dobrej úrode po dva a pol roku v júli medziročne klesli, ukazuje Graf dňa. S časovým odstupom by sa to malo prejaviť aj v pultových cenách potravín, prenos však budú brzdiť zvýšené náklady výrobcov na energie a mzdy, hovorí ekonóm Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.