Agro

Slovenské sladovne sa opäť prihovárajú za rozšírenie pestovania jačmeňa. Tvrdia, že by dokázali využiť produkciu z plochy väčšej o zhruba štvrtinu až tretinu, než je v súčasnosti.

Svetové ceny potravín klesli podľa OSN desiaty mesiac v rade. Ich index je najnižšie od septembra 2021. Z rekordného maxima 159,7 bodu, na ktoré sa dostali vlani v marci po ruskej invázii na Ukrajinu, sa znížil o takmer 18 percent.

Agrorezort nesúhlasí so znižovaním emisií, ktoré od farmárov žiada Ján Budaj. Klimatický zákon pred poľnohospodárstvo kladie cieľ znížiť do roku 2030 emisie o 10 %. Agrorezort nevie, ako sa k tejto méte dospelo. (euractiv)

Na farme pri Senci potvrdili veterinári vtáčiu chrípku. Ide o doteraz najväčší prípad výskytu nákazy na Slovensku, povedal šéf slovenských veterinárov Jozef Bíreš pre Hospodárske noviny.

Pri tvorbe legislatívy, ktorá ovplyvňuje prácu farmárov, sa viac myslí na životné prostredie ako na produkciu potravín, tvrdia 16 európski ministri pôdohospodárstva. List, ktorý pre nich žiada silnejšie slovo, podpísal aj slovenský agrominister Samuel Vlčan. (euractiv)

Ovocné stromy ochránil pred extrémami počasia zimný spánok, vážnejším ohrozením pre ne bude, ak bude mrznúť na jar. „Problém nastáva najmä pri neskorých zimných alebo neskorých jarných mrazoch, keď už stromy kvitnú,“ vraví Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie. Na mráz, naopak, ešte stále čakajú výrobcovia ľadových vín.

Na exposlankyňu Smeru Ľubicu Roškovú podal prokurátor obžalobu. Bývalú političku, ktorá si od farmárov na východe vyslúžila prezývku grófka Zemplína, stíhajú za subvenčný podvod s agrodotáciami.

V časti okresu Žarnovica zakázali vstup do lesov, dôvodom je podľa úradov šírenie afrického moru ošípaných. Nákazu potvrdili veterinári u diviaka pri Novej Bani a varovali chovateľov pred hrozbou šírenia v domácich chovoch.

Nákupné ceny surového mlieka pre mliekarne podľa poľnohospodárskej komory v decembri dosiahli rekordnú úroveň. Za rok zdraželi o 44,9 percenta. Odbytové ceny pre obchodníkov takým tempom nestúpajú, tvrdí komora.

Veterinári potvrdili prvý prípad vtáčej chrípky na Slovensku v tomto roku. Zasiahla drobnochov hydiny v Bzenove pri Prešove. Dve kačice utratili, 23 kusov kury domácej uhynulo na ochorenie.

Na rozširovanie živočíšnej výroby či pestovanie ovocia alebo zeleniny pôjde viac peňazí. Ministerstvo pôdohospodárstva navýši farmárom eurofondovú výzvu zo 110 miliónov eur na 217 miliónov eur.

Závod Syrárne Bel Slovensko v Michalovciach rozširuje výrobu. Investícia 4,5 milióna eur smeruje do zvýšenia kapacity výroby syrov Mini Babybel, závod tak bude vyrábať pätinu celosvetovej produkcie tohto syra.

Malajzia nevylučuje zastavenie exportu palmového oleja do EÚ. Reaguje na nedávnu dohodu v Bruseli dovážať do EÚ iba výrobky, ktorých produkcia nie je spojená s odlesňovaním.

Skupina J&T dokončila nákup českej a slovenskej časti poľnohospodárskej firmy Spearhead. Uviedla, že tým rozšíri rozlohu pôdy, na ktorej jej firmy hospodária, na 37-tisíc hektárov.

Do výzvy na podporu poľnohospodárskej prvovýroby, rybolovu a akvakultúry sa prihlásilo 832 žiadateľov. Požadovaná pomoc dosahuje podľa agrorezortu približne 14,5 milióna eur, najmenšia výška žiadanej pomoci je 60 eur, najvyššia 300 000 eur.

V Česku potvrdili tohtoročné piate ohnisko vtáčej chrípky, zistili ho v malochove hydiny na Strakonicku. Uhynulo tam 16 zvierat, zvyšných 16 dnes veterinári zlikvidujú. (čtk)

Americká vláda schválila prvú vakcínu na svete pre včely. Ide o nový spôsob boja proti chorobám, pre ktoré vymierajú celé včelstvá potrebné na opeľovanie rastlín.

Vo veľkochove v Brode nad Tichou na Tachovsku potvrdili vtáčiu chrípku aj v druhej polovici zasiahnutej haly. Zlikvidujú tak postupne až 220-tisíc nosníc. Ide o doposiaľ najväčšie ohnisko vtáčej chrípky v Česku.

Výrobu piva pre vlastnú spotrebu treba najneskôr do 25. januára oznámiť colnému úradu. Súkromným výrobcom je ten, kto ročne nevyprodukuje viac ako 10 hl piva, vyrába ho pre vlastnú spotrebu či pre blízke osoby a pivo nepredáva ani inak neuvádza na trh.

Kritika za meškajúcu prípravu agrodotácií bola oprávnená, hovorí v rozhovore minister Samuel Vlčan. Podľa neho bolo cieľom ministerstva pôdohospodárstva presvedčiť sektor o potrebe znížiť hektárovú podporu z priamych platieb a zvýšiť podporu živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výroby. (euractiv)

Na severovýchode Česka sa neďaleko slovenských hraníc objavila vtáčia chrípka. Veterinári ju potvrdili v malom chove sliepok v obci Kunčice pod Ondřejníkem v okrese Frýdek-Místek.

Vývoz čierneho čaju z Kene po najhoršom suchu za niekoľko desaťročí klesne, stane sa to po prvý raz od roku 2017. Okrem neúrody je dôvodom aj slabnúci dopyt hlavných odberateľov. Keňa je najväčším vývozcom čierneho čaju na svete.

Farmárom predĺžili termín na žiadosti o pomoc pre pestovateľov ovocia, zeleniny a chovateľov rýb. Podpora za celkovo 16 miliónov eur bude otvorená do 5. januára do 12.00 h, pôvodný termín bol 30. decembra.

Únia ide znižovať spotrebu pesticídov, čo ovplyvní aj slovenský agrosektor. Európska únia diskutuje o novom nariadení, ktoré má viesť k zníženiu spotreby pesticídov do roku 2030 o polovicu. Na Slovensku by to podľa odborníkov znížilo produkciu potravín. Na domácom trhu nie je dosť biologických alternatív a farmárom chýbajú aj poradenské služby. (euractiv)

Slovenskí poľnohospodári zvýšili svoje predajné ceny viac ako farmári v drvivej väčšine krajín EÚ, ich náklady však vzrástli ešte výraznejšie, ukazuje graf dňa. Zlacnenie potravín sa preto čakať nedá, hoci ceny komodít na svetových burzách klesajú, hovorí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

J&T dostala v Česku súhlas na kúpu českej a slovenskej časti poľnohospodárskej firmy Spearhead. V Česku je Spearhead dvojkou po Agroferte, na Slovensku má farmy v okolí Nitry a Nových Zámkov.

Štátne Lesy SR za tento rok vykážu rekordný zisk 30 miliónov eur, teda dvojnásobok doterajšieho rekordu. Podľa ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana sa to podarilo preto, že po zvýšení platov radoví lesníci prestali brať úplatky od odberateľov dreva za jeho preraďovanie do nižších kvalitatívnych tried.

To, že sa koalícia snažila rokovať o svojom prežití aj s odídencami z fašistickej ĽSNS, považuje minister Samuel Vlčan za pragmatickú nevyhnutnosť. „Vláda i jej premiér jednoducho chceli dokončiť začaté projekty,“ hovorí v rozhovore pre Denník E.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan po konci svojho mandátu v politike zrejme pokračovať nebude, radšej sa vráti do súkromného sektora, povedal v rozhovore pre Denník E. Kedysi pracoval v bankovom sektore a neskôr rozbehol vlastný biznis s odpadovými technológiami.

Foto N - Vladimír Šimíček

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum vyplatilo vyše 45 miliónov eur len za vyplnenie dotazníkov, zverejnil Najvyšší kontrolný úrad. Takéto konanie v rokoch 2019 až 2021 bolo podľa neho v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách.

Európska komisia schválila Slovensku 50-miliónovú schému na pomoc s vysokými cenami plynu a elektriny v poľnohospodárstve. Granty by mali dostávať firmy, ktoré skladajú svoje vlastné agrárne výrobky, prípadne ich združenia.

Európska únia dotuje poľnohospodárstvo štyrikrát menej ako pred tridsiatimi rokmi. V rovnakom čase, keď klesala finančná podpora sektora, sa postupne znižovala aj jeho produkcia a počet ľudí, ktorí v ňom pracujú. (euractiv)

Rusko tento rok zožalo rekordných 159 miliónov ton obilia, uviedol minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev. Údaj pravdepodobne zahŕňa aj obilie z ukrajinských území anektovaných Ruskom.

Pestovatelia ovocia, zeleniny, vinohradníci a chovatelia rýb sa budú môcť uchádzať o nové dotácie. Celková výška je 16 miliónov eur, schéma bude otvorená od 15. do 30. decembra.

Na Potravinovom semafore je dohoda, má zabezpečené aj finančné krytie z agrorezortu, povedal minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Reagoval na „ultimátum“ Patricka Linharta zo Sme rodina, ktoré adresoval ministrovi financií Igorovi Matovičovi, aby poslal peniaze na semafor.

Poslanec Sme rodina Patrick Linhart poslal „ultimátum“ ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Žiada ho, aby poslal peniaze ministerstvu pôdohospodárstva na Potravinový semafor, inak prestane byť koaličným poslancom.

V parlamente prešiel návrh OĽaNO, aby pozemky so zavlažovacími zariadeniami, hrádzami či hnojiskami mohli mať nižšie dane z nehnuteľnosti. Ide o pôdu, ktorá sa nevyužíva priamo napríklad na pestovanie, ale súvisí s poľnohospodárstvom.

Farmárovi Františkovi Oravcovi zaistila prokuratúra majetok, píšu Aktuality.sk. Oravec čelí obvineniam v troch prípadoch, ktoré sa týkajú jeho eurofondových projektov. Farmár sa bráni, že prípad je postavený na výpovedi jediného svedka.

Rakúsky vlastník fabriky na betónovú dlažbu Austria Beton Werk Josef Lasak chce na Slovensku vybudovať aj vlastné vinárstvo. V Kráľovej pri Senci chce okrem výroby vína otvoriť aj kaviareň a predajňu s možnosťou degustácie.

Svetové ceny potravín v novembri podľa FAO klesli ôsmy mesiac za sebou. Prispelo k tomu najmä zlacnenie obilnín, mäsa a mliečnych výrobkov, ktoré kompenzovalo vyššie ceny rastlinných olejov a cukru. Ceny potravín boli na rekorde v marci.

Zelený newsfilter: Česká kampaň Žeru maso popiera vedu rovnako, ako kedysi tabakový priemysel.

  • Tarabovci prichádzajú s tretím návrhom, ktorý znižuje ochranu prírody.
  • „Toxic fashion“ od značky Shein si kupujú aj Slováci.

Pri eurofondoch pre farmárov a potravinárov sa bude v budúcnosti znižovať spoluúčasť z verejných zdrojov, ktorá dnes kryje až polovicu nákladov. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan zatiaľ nespresnil, ako sa zníži, no v mnohých krajinách EÚ podľa neho spoluúčasť nezvykne presahovať 35 %.

Ochranárske združenia, ktoré spravujú časť poľnohospodárskej pôdy nie s cieľom tvorby zisku, ale s ohľadom na ekosystémové služby, nebudú môcť čerpať agrodotácie vyplácané na plochu v novom programovom období Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Vyplýva to z definície aktívneho poľnohospodára, ktorú schválila vláda.

J&T kupuje českú a slovenskú časť poľnohospodárskej firmy Spearhead International, ktorá pôsobí aj v Rumunsku, Poľsku a Británii. Obchod posudzuje český úrad na ochranu hospodárskej súťaže. Spearhead má viaceré farmy na západnom Slovensku, v Česku je dvojkou v poľnohospodárstve po Agroferte.

Ukrajina vyváža mesačne cez územie Poľska 450-tisíc ton obilia, čo je o polovicu viac než v polovici roka. Podľa poľského ministra infraštruktúry Andrzeja Adamczyka sa transport v porovnaní s vlaňajším októbrom zvýšil viac než 16-násobne.

Spoluzakladateľ Smeru Bohumil Hanzel žaluje za ohováranie a poškodzovanie mena generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Jána Marosza. Nepáči sa mu, že politik OĽaNO jeho dcéru obviňuje z toho, že štátnu pôdu na založenie ovocného sadu zneužila na výstavbu rodinného domu.

Európska komisia schválila Slovensku 50-miliónovú pomoc pre poľnohospodárstvo. Bližšie detaily neuviedla, ministerstvo pôdohospodárstva nedávno ohlasovalo v takomto objeme granty na podporu špeciálnej rastlinnej výroby.

Pôdohospodárska platobná agentúra zverejnila výzvu na podporu potravinárov, ktorí pocítili dôsledky agresie Ruska proti Ukrajine. Do výzvy, na ktorú je vyčlenených 10 miliónov eur, môžu potravinári podať žiadosti do 30. novembra 2022.

Rusko sa v 1. fiškálnom polroku prvý raz stalo najväčším dodávateľom hnojív do Indie. Ponúklo zľavy oproti prevládajúcim svetovým cenám a získalo viac ako pätinový podiel na trhu. Fiškálny rok v Indii sa začína v apríli. (reuters)

Ponitrianske združenie obcí ukazuje, prečo sa oplatí investovať do výroby dobrého kompostu. Vďaka fungujúcemu systému zbiera päťkrát viac bioodpadu, ako pôvodne plánovalo, no aj tak to nestačí na uspokojenie dopytu po komposte. Farmári sú dnes ochotní zaň zaplatiť aj päťnásobok oproti minulosti. (euractiv)

Nové na Dennikn.sk

14:15Generál Zmeko: Vojna nie je futbalový zápas, no jednoznačne vyhráva ukrajinská strana 14:03Kým si Pavel volal so Zelenským, Babiša opustil jeho „neporaziteľný“ marketingový tím 13:27Násilné odvody Maďarov a protimaďarské nálady v Zakarpatsku? Miestni nepotvrdzujú tvrdenia Orbánových médií 13:22Znížme rýchlostný limit na cestách a ľahko ušetríme emisie, znie z Rakúska a Nemecka. Vlády sú skôr proti 12:54Česko-slovenské slovo týždňa: kolečko vs. fúrik 12:15Radili mu schudnúť, no on mal zrazeniny na pľúcach. Ako lekári znevažujú pacientov s nadváhou 11:59V Arktíde vyrastú nové mestá, hovorí expertka na klimatickú migráciu 11:01Týždeň v európskej ekonomike: Štartuje éra masívnej štátnej pomoci zelenému priemyslu 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Parlament dodržiava tradície 09:53Na Ukrajine hrdina, u susedov vojnový zločinec. Historici vysvetľujú, kto bol naozaj Bandera 09:27Pomoc s energiami samosprávam dorazí v polovici februára. Čo s faktúrou za január? 09:16Svetový newsfilter: Ukrajinci chcú, aby pri lietadlách padlo ďalšie tabu. Zatiaľ je proti najväčší spojenec 09:15V The Residents nemôže byť ktokoľvek, ale tí správni ľudia môžu pokračovať navždy, tvrdí hovorca americkej kapely 09:00Čo prekladáš? Zuzana Greksáková o prostredí brazílskeho severovýchodu 08:19Ak niekde existovalo peklo, tak práve tu. Reportáž z obcí, ktoré každý deň ostreľujú Rusi 08:15Nehádajte sa s partnermi v kuchyni, tam sa to vyhrotí raz-dva, hovorí súdny lekár 07:42Košické oceliarne padli do straty už v lete, no koniec roka ich bolel ešte viac. Prerobili počas neho vyše 60 miliónov 06:45Ekonomický newsfilter: Ak chcete robiť pre štát a mať vysoký plat, dorovná vám ho oligarchaVčera 23:55V Tatrách je veľké lavínové nebezpečenstvo, evakuovali Žiarsku chatu. Do vyšších hôr nechoďteVčera 22:48Filmový Titanic má 25 rokov a opäť ide do kín. Môže ešte dnes niekoho zaujať?Včera 21:11Podpredseda parlamentu Grendel: Dotlačiť Matoviča k odchodu? Poslanci na to nemali vplyvVčera 20:45Korupcia vo vojnových časoch – dve hlavné mestá, dva prístupyVčera 19:35Newsfilter: Ukrajinci, myslite na nás a prestaňte sa konečne brániťVčera 19:17Ministerstvo financií môže prísť o stovky miliónov, ktoré pomáhali lepiť diery v rozpočte po atómovkáchVčera 19:11Graf dňa: ECB dvíha úrokové sadzby nezmeneným tempom aj napriek poklesu inflácieVčera 18:51Volgograd sa na deň opäť zmenil na Stalingrad. Putin v ňom obhajoval vojnu, ktorú vedie proti UkrajineVčera 18:31Lengvarský zastavil vzdelávanie pediatrov v rezidentskom programe. Tvrdí, že pre peniazeVčera 18:16Klusovo miesto v Luxemburgu: V roku 2021 cez koalíciu neprešiel, po odchode SaS z vlády áno. Nebol jediný záujemcaVčera 17:22Budaj zostane ministrom. Tvrdí, že podpisom spolupráce s ŠtB nestratil dušu (+ video)Včera 17:18Magoni by už nedal rozhovor, po ktorom ho Vlhová vyhodila: Možno som urobil chyby, ale zaslúžim si rešpekt ako človek