Lesy SR

Bratislavský samosprávny kraj chce viesť trasu obchvatu Svätého Jura cez rezerváciu Šúr s najvyšším stupňom ochrany a medzinárodne významnú mokraď. Ide pritom o lokalitu unikátnu v celej strednej Európe.

Šúr. Foto – Soňa Mäkká

Lesy SR obhajujú zvýšené ceny dreva nastavené na prvý štvrťrok, ktoré kritizovali jeho spracovatelia. Štátny podnik tvrdí, že pri tvorbe cenníkov zohľadňuje aktuálnu trhovú situáciu v obchode s drevom.

Spracovatelia dreva kritizujú zvýšenie cien listnatého dreva o desiatky percent, ktoré im oznámil podnik Lesy SR. Upozornili na možnosť dočasného obmedzenia odberu dreva aj odstávky niektorých prevádzok, ktoré budú musieť zamestnancov prepúšťať.

Štátne Lesy SR za tento rok vykážu rekordný zisk 30 miliónov eur, teda dvojnásobok doterajšieho rekordu. Podľa ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana sa to podarilo preto, že po zvýšení platov radoví lesníci prestali brať úplatky od odberateľov dreva za jeho preraďovanie do nižších kvalitatívnych tried.

Zatiaľ čo vo väčšine lesov je jedľa na ústupe, v najväčšom slovenskom pralese Stužica sa jej darí a časom tam vzniknú rozsiahle čisto jedľové lesy. Tento zaujímavý fenomén je možný aj vďaka tomu, že sa územie chráni v pomerne veľkom celku.

Jedľovo-bukový prales v Stužici. Foto – Soňa Mäkká

Stužica na slovensko-ukrajinsko-poľskej hranici je najväčším slovenským pralesom, ktorý je zapísaný aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nevyrúbali ho aj vďaka tomu, že postupne ležal v štyroch rôznych štátoch.

Prales Stužica. Foto – Soňa Mäkká

V Tichej doline rastie na miestach bývalej kalamity pestrý les z jarabiny, jedle, smreka a javora. Ak doň nikto nebude zasahovať, o približne 250 rokov bude zo smrekovej monokultúry regulárny prales.

Limbový prales v Tichej doline. Foto – Soňa Mäkká

V Tichej doline už rastie prales. Je to tak vďaka kalamite, vďaka občanom a jednej odvážnej úradníčke, píše v reportáži Soňa Mäkká. Keď tam víchrica vyvrátila celé stráne smrekových lesov, ochranári vedeli, že je to najlepšie riešenie, aby sa monokultúry premenili na pestrý a odolnejší les. Odvozu dreva bránili vlastným telom. Ťažbu napokon zastavila úradníčka, ktorú to stálo miesto.

Tichá dolina. Foto – Soňa Mäkká

Národný park Slovenský raj spustil predaj palivového dreva obyvateľom obcí, ktoré ležia na území parku. Predávajú im bukové a smrekové drevo z  prerezávania mladých lesných porastov a zo spracovania kalamity.

Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok Ulič sa od začiatku budúceho roka zlúči s podnikom Lesy SR. Ministerstvo pôdohospodárstva chce týmto krokom zachovať pracovné miesta v regióne. (tasr)

Dopyt ľudí po palivovom dreve je o 45 percent vyšší ako v rovnakom období minulého roka, uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva s odvolaním na štátne lesy. Drevo je podľa ministerstva predané na 92 percent toho, čo lesy naplánovali.

Štátny podnik Lesy SR spravujúci polovicu slovenských lesov sa stal terčom kybernetického útoku. Systémy má zablokované už od minulej stredy. Nevie robiť elektronické predaje dreva ani predávať palivové drevo malým odberateľom.

K zlému stavu lesných ciest prispieva aj používanie nekvalitnej lesnej techniky. Ak treba stroj často opravovať, lesníci ťažia aj v daždivom období. „Riešením je prenastaviť kritériá pri výbere dodávateľov ťažbových prác nie na princípe najnižšej ceny, ale kvality,“ hovorí lesník Michal Tomčík.

Do údržby lesných ciest sa dlhodobo dostatočne neinvestuje. Voda, ktorá by mala ostať v lese, tak extrémne rýchlo odteká. Podľa lesníka Michala Tomčíka by na najsúrnejšie vodozádržné opatrenia bolo potrebných aspoň 150 miliónov eur. „Je absurdné, že máme k dispozícii miliardy v rôznych operačných programoch a v rôznych rezortoch a nie sme schopní ich efektívne vyčerpať s pozitívnym dosahom na krajinu.“

Lesná cesta. Foto – Soňa Mäkká

Drevárske firmy vyzvali štátne Lesy SR, aby znížili ceny dreva. Sťažujú sa, že surovina je najdrahšia za tri roky, kým ceny reziva už minulý mesiac klesli. Tiež sa dožadujú, aby vláda dovolila páliť len drevo, ktoré sa nedá využiť na výrobu.

Lesy SR nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku, ubezpečuje ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii na šéfa envirorezortu Jána Budaja, ktorý volá po regulácii vývozu dreva zo Slovenska. V čase energetickej krízy totiž očakáva zvýšený záujem o palivové drevo.

Nový riaditeľ Lesov SR Ján Marhefka hovorí, že je ochotný vzdať sa vysokého odstupného, ktoré má dostať od Správy Tatranského národného parku. Počká však na ukončenie konaní, ktoré v tejto veci vedie prokuratúra aj Najvyšší kontrolný úrad.

Minister Vlčan hovorí, že kolektívna zmluva, ktorú podpísal nový riaditeľ Lesov SR v Štátnych lesoch TANAP-u, bola v súlade so zákonom. „Po tom, čo sme sa dozvedeli, že sú pochybnosti o podpise kolektívnej zmluvy, sme ju nechali preveriť. Naši právnici nenašli žiadne pochybenie zákona.“

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan vymenoval Jána Marhefku za generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR. Marhefka doteraz pôsobil ako riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku. Podľa kolektívnej zmluvy, ktorú podpísal tesne pred ich zlúčením so správou národného parku, by mal budúci mesiac dostať odstupné 64 000 eur.

Generálny riaditeľ Lesov SR Ján Marhefka. Foto N - Soňa Mäkká

Vlčan berie lesy ľuďom a vracia lesníkom, píše Juraj Javorský po výbere Jána Marhefku na čelo Lesov SR. „Vlčan sa postaral o to, aby Vigoda a celý jeho progresívny prístup skončili. Naopak, minister vyrúbal cestičku pre manažéra, ktorý reformu využil na svoj vlastný prospech.“

Nadácia Zastavme korupciu označila za klamstvo tvrdenie ministerstva pôdohospodárstva, že kandidátom na riaditeľa Lesov SR nekládli pri verejnom vypočutí otázky. „Túto možnosť sme využili pri všetkých troch kandidátoch. Je to zdokladované záznamom z vypočutia.“

Agrorezort nepovažuje za korektné spochybňovať výsledok konkurzu na generálneho riaditeľa podniku Lesy SR. Reagoval tak na Nadáciu Zastavme korupciu, ktorá vyzvala ministra Vlčana, aby nevymenoval do funkcie šéfa Lesov SR Jána Marhefku.

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva ministra Vlčana, aby do funkcie nevymenoval víťaza konkurzu na šéfa Lesov SR Jána Marhefku. Riaditeľka nadácie Zuzana Petková uviedla, že vysoké odstupné, ktoré bývalý riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u žiada, ho diskvalifikuje v morálnej rovine.

Novým generálnym riaditeľom štátneho podniku Lesy SR bude zrejme Ján Marhefka, ktorý nechal tatranské lesy v strate a vyplatil sebe aj námestníkovi vysoké odmeny. Nadácia Zastavme korupciu upozorňuje, že ako jediný nevedel na konkurze uviesť žiaden spôsob, ako by riešil problémy s podvodmi pri predaji štátneho dreva.

Generálny riaditeľ Lesov SR Ján Marhefka. Foto N - Soňa Mäkká

Zelený newsfilter: Čo by sa stalo, keby sa miliarda eur na rodinný balíček použila radšej na tepelné čerpadlá.

  • Následky energetickej krízy podľa šéfa IEA: Úspornejšie autá a investície do atómovej energie.
  • Od nového šéfa Lesov SR závisí aj dokončenie reformy národných parkov.

Správa TANAP-u podáva podnet na prokuratúru pre vysoké odstupné bývalému riaditeľovi Štátnych lesov TANAP-u Jánovi Marhefkovi a jeho námestníkovi Jánovi Andrášovi. Marhefka medzičasom vyhral konkurz na riaditeľa Lesov SR. Do funkcie ho ešte musí vymenovať minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Lesy SR bojujú s krádežami dreva z odvozných miest v lese. Príčinou je podľa končiaceho riaditeľa štátneho podniku Mateja Vigodu vojna na Ukrajine, ktorá enormne zvýšila dopyt po palivovom dreve aj guľatine. „V dvoch prípadoch sme prichytili páchateľov pri čine, išlo o kamionistov z Poľska,“ hovorí.

Konkurz na riaditeľa štátneho podniku Lesy SR vyhral Ján Marhefka, informovalo ministerstvo pôdohospodárstva. Výberová komisia odporučí ministrovi Samuelovi Vlčanovi, aby ho vymenoval do funkcie. Marhefka je bývalým riaditeľom Štátnych lesov TANAP-u, po ich prechode pod envirorezort chce odstupné 60-tisíc eur.

Do konkurzu na riaditeľa Lesov SR sa prihlásil aj exšéf štátnych lesov TANAP-u, ktorý zároveň žiada od štátu vysoké odstupné, či bývalý šéf českých štátnych lesov, ktorý by zase rád obmedzil pohyb turistov v lesoch. O budúcom riaditeľovi má rozhodnúť minister pôdohospodárstva.

Štátne lesy vypovedia zmluvu na prenájom poľovníckej chaty, kde sa stretávali špičky Smeru s advokátmi. O zmluvu príde poľovnícke združenie Čierny vŕšok, v ktorom je aj Miroslav Bödör.

Štátne Lesy SR hovoria, že skoncovali s podvodnými praktikami zamestnancov pri predaji dreva. Namiesto represie im manažment sľúbil, že usporené peniaze sa využijú aj na zásadné zvýšenie platov. Vlani tak lesy zvýšili zisk z jedného na 12 miliónov eur, ale zdvihli aj výdavky na platy o 17 %.

SaS stojí za svojím členom, dobrovoľným strážcom prírody Miroslavom Martinkom, ktorý zrejme čelí zastrašovaniu. Ochranár vlani pri kontrole odhalil nelegálnu ťažbu dreva. Koncom marca mu zapálili auto.

Poverený riaditeľ štátnych lesov Matej Vigoda odmieta kritiku ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana pre novú nájomnú zmluvu na poľovnícku chatu pri Leviciach, ktorú podpísal s predsedom poľovníckej spoločnosti Čierny vŕšok, stíhaným Norbertom Bödörom.

Odstupné podľa kontroverznej kolektívnej zmluvy v Tatranskom národnom parku zatiaľ žiada jeden z bývalých zamestnancov vo vedúcej pozícii. Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča pre Denník N povedal, že rezort stále skúma platnosť kolektívnej zmluvy, predbežné indície však naznačujú, že bola uzatvorená v rozpore s platnou legislatívou.

Agrorezort vyhlásil výberové konanie na funkciu generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR. Termín na podanie prihlášky je do 28. apríla.

Štátne lesné pozemky v národných parkoch budú oddnes riadiť správy národných parkov s vlastnou právnou subjektivitou. Doteraz lesy v národných parkoch obhospodarovali lesníci a nie ochrana prírody, v čom bolo Slovensko unikátom aj v porovnaní s okolitými krajinami.

Zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u nemajú žiadnu istotu, že rezort životného prostredia s nimi počíta aj po reforme národných parkov, povedala hovorkyňa tatranských lesníkov Martina Petránová.

Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka môže získať na odstupnom takmer 50-tisíc eur. Veľkorysé podmienky podpísal s odbormi tesne pred reformou národných parkov. Ministerstvo životného prostredia to považuje za neetické a zvažuje ďalší právny postup.

Nehnuteľnosti, ktoré od 1. apríla tohto roka prejdú v rámci reformy pod správy národných parkov, by mali slúžiť prírodnému turizmu. „Doteraz boli v správe štátneho podniku Lesy SR využívané exkluzívne uzavretými skupinami ľudí – poľovníkmi, lesníkmi a podobne,“ povedal Matej Dobšovič.

Na čelo štátneho podniku Lesy SR sa dočasne vracia Matej Vigoda, ktorého si vybral aj odvolal bývalý minister Ján Mičovský. Rozhodol o tom minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

V parlamente je doteraz najväčšia petícia za prísnu ochranu 10 % územia Slovenska, Národná rada uznala za platných takmer 104-tisíc podpisov. Ochranári z Vlka v petícii žiadajú aj voľný prístup turistov do prísne chránených území.

Lesy SR sa ohradili voči tvrdeniam ministra životného prostredia Jána Budaja v Denníku N o nekorektnom prístupe pri prevode pozemkov v národných parkoch. Budaj tvrdil, že štátny podnik nespolupracuje.

Boj o šéfa Lesov SR vo vnútri OĽaNO dopadol pre hnutie zle. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan prichádza o svojho nominanta v štátnych lesoch Tibora Kőszeghyho, hnutie už opustil aj Vlčanov predchodca Ján Mičovský, ktorý neúspešne tlačil na Kőszeghyho odchod.

Obchod s drevom v štátnom podniku Lesy SR bude môcť verejnosť kontrolovať priamo v aplikácii. Informovali o tom minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan a riaditeľ podniku Lesy SR Tibor Kőszeghy pri predstavení projektu Otvorené Lesy.

Šéf štátnych Lesov SR Tibor Kőszeghy ponúkol demisiu. Zdôvodnil to kritikou z posledných dní. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan povedal, že na nájdenie „adekvátnej náhrady“ bude potrebovať určitý čas.

Lesy SR tvrdia, že sa signatári protestného listu nechceli stretnúť s riaditeľom Tiborom Kőszeghym, hoci im to ponúkal. Podnik popiera, že by v odštepných závodoch plánovali zvyšovať ťažbu mimo území národných parkov.

Trinásť bývalých a súčasných zamestnancov Lesov SR žiada odchod riaditeľa Tibora Kőszeghyho, ktorý nastúpil za Samuela Vlčana. V otvorenom liste sa dožadujú aj stretnutia s premiérom Hegerom. Medzi podpísanými je bývalý riaditeľ Matej Vigoda.

Ochranár Marián Jasík hovorí, že vďaka vzniku národnej prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska by už mali byť lesy, ktoré doň patria, definitívne chránené pred rúbaním. Má to však podmienku: „Aby sa do vedenia rezortu nevrátili ľudia, ktorým nepôjde o ochranu prírody. Musia mať záujem o to, aby to najcennejšie v slovenských lesoch bolo chránené.“

Marián Jasík. Foto – Soňa Mäkká

Zonácia Národného parku Slovenský kras zabezpečí ochranu územia v potrebnom rozsahu, ale i jeho socioekonomický rozvoj. Povedal to riaditeľ správy parku Ján Kilík v reakcii na reformu národných parkov.

Schválená reforma národných parkov je podľa Lesov SR „šitá horúcou ihlou“. Tvrdia, že je zarážajúce, že taká dôležitá vec prešla „narýchlo zosnovaným pozmeňujúcim návrhom“.

Nové na Dennikn.sk

17:13Zákaz nedeľného predaja spája OĽaNO so Smerom, návrh má šancu prejsť parlamentom 16:58Najviac oneskorené predčasné voľby (udalosti týždňa) 16:39Danglár: Route 363 16:33Najväčší domáci špecialisti na energetické úspory majú toľko objednávok, že na ne zakladajú investičný fond 16:16Zbormajster z Luníka IX: Rómske deti sa nerodia s tým, že vedia pekne spievať, je za tým kopec driny 16:15Dvaja policajti bojujúci o život aj odchod od partnera tyrana. Čo pozerať na Edisonline, Netflixe či HBO Max 15:53Katka Žbirková: Nové aktivity pomáhajú mne aj fanúšikom, ktorí si mysleli, že Meky je tu naveky a zrazu tu nebol 15:46MediaBrífing: Milanovej zákon núti firmy zaplatiť 260 eur za registráciu kanálov na YouTube 15:25Vývoj bojov (344. deň): Pribúdajú signály o novom ruskom útoku, radšej sa pripravte na napäté týždne 15:18Ako zasiahnuť, keď vidíte psa na reťazi, a čo sa stane so zvieratami, keď ich majiteľ zomrie? 14:55Generálny pardon Sociálnej poisťovne oslobodí dlžníkov od penále. Chce to len jedno, dlhy do augusta zaplatiť 14:33Danglár: Čo vlastne chcem? 14:15Generál Zmeko: Vojna nie je futbalový zápas, no jednoznačne vyhráva ukrajinská strana 14:03Kým si Pavel volal so Zelenským, Babiša opustil jeho „neporaziteľný“ marketingový tím 13:27Násilné odvody Maďarov a protimaďarské nálady v Zakarpatsku? Miestni nepotvrdzujú tvrdenia Orbánových médií 13:22Znížme rýchlostný limit na cestách a ľahko ušetríme emisie, znie z Rakúska a Nemecka. Vlády sú skôr proti 12:54Česko-slovenské slovo týždňa: kolečko vs. fúrik 12:15Radili mu schudnúť, no on mal zrazeniny na pľúcach. Ako lekári znevažujú pacientov s nadváhou 11:59V Arktíde vyrastú nové mestá, hovorí expertka na klimatickú migráciu 11:01Týždeň v európskej ekonomike: Štartuje éra masívnej štátnej pomoci zelenému priemyslu 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Parlament dodržiava tradície 09:53Na Ukrajine hrdina, u susedov vojnový zločinec. Historici vysvetľujú, kto bol naozaj Bandera 09:27Pomoc s energiami samosprávam dorazí v polovici februára. Čo s faktúrou za január? 09:16Svetový newsfilter: Ukrajinci chcú, aby pri lietadlách padlo ďalšie tabu. Zatiaľ je proti najväčší spojenec 09:15V The Residents nemôže byť ktokoľvek, ale tí správni ľudia môžu pokračovať navždy, tvrdí hovorca americkej kapely 09:00Čo prekladáš? Zuzana Greksáková o prostredí brazílskeho severovýchodu 08:19Ak niekde existovalo peklo, tak práve tu. Reportáž z obcí, ktoré každý deň ostreľujú Rusi 08:15Nehádajte sa s partnermi v kuchyni, tam sa to vyhrotí raz-dva, hovorí súdny lekár 07:42Košické oceliarne padli do straty už v lete, no koniec roka ich bolel ešte viac. Prerobili počas neho vyše 60 miliónov 06:45Ekonomický newsfilter: Ak chcete robiť pre štát a mať vysoký plat, dorovná vám ho oligarcha