Hlas

Nová strana Petra Pellegriniho má názov Hlas – sociálna demokracia.

Hlas kritizuje, že post predsedu NKÚ obsadil nominant OĽaNO. Táto voľba v parlamente podľa Petra Pellegriniho ukazuje, že vláda hlasovala opäť s fašistami, a hovorí o vzniku temnej koalície. Premiér Eduard Heger odmieta, že by stál na čele takejto koalície.

Hlas podľa Petra Pellegriniho podporí inflačný balíček len pri splnení dvoch podmienok. Prvou je stoeurový príspevok pracujúcim, druhou garancia, že dôchodcovia dostanú ešte jeden ďalší dôchodok navyše na konci roka. (markíza)

Peter Pellegrini kritizuje, že vládou schválené rodinné opatrenia obišli dôchodcov a časť zamestnancov. Rovnako sa sťažuje, že návrh Igor Matoviča prešiel bez verejnej či odbornej diskusie.

Hlas navrhol zvýšiť životné minimum na 255 eur, aby sa automaticky zvýšili nadviazané sociálne a rodinné dávky. V súčasnosti je životné minimum pre jednu osobu 218,06 eura.

Hlas podľa Erika Tomáša podporuje viaceré návrhy z koaličného balíčka na boj s infláciou. „Zvyšovanie daňového bonusu na dieťa a zvyšovanie rodinných prídavkom je pomocou rodinám,“ hovorí. Už aj Robert Fico povedal, že časť balíka by Smer podporil. (markíza)

Strana Hlas vyzýva vládu, aby sa dohodla na vypísaní predčasných parlamentných volieb. „Vládna koalícia druhýkrát extrémne zlyhala a nedokáže vyviesť Slovensko z krízy. Tak ako pred rokom hanebne nezvládla pandémiu, tak dnes nezvláda drastické zdražovanie a infláciu,“ tvrdí Peter Pellegrini.

Peter Pellegrini povedal, že dúfa, že premiér Heger si vezme k srdcu slová prezidenta Zelenského a prestane „blúzniť“ o okamžitom odstrihnutí sa od ruského plynu. Hlas podľa Pellegriniho zahlasuje za uznesenie, ktoré navrhuje OĽaNO na odsúdenie vojnových zločinov na Ukrajine.

Boris Kollár vyzval Petra Pellegriniho, aby Hlas napriek nesúhlasu SaS podporil pripravený balík vládnej pomoci. „Vyzývam vás na to, pomôžete ľuďom, pomôžete sebe, padne vláda,“ povedal predseda Sme rodina v RTVS.

Branislav Gröhling bude na najbližšom kongrese SaS za to, aby strana vylúčila povolebnú spoluprácu s Hlasom. V súčasnosti platí, že SaS odmieta spoluprácu so Smerom a fašistami.

Národná rada odmietla novely poslancov pôsobiacich v Hlase. Nebude ďalej rokovať o ich návrhu 14. dôchodku ani o úprave jednorazového príspevku pre vybraný okruh obyvateľov. (tasr)

Hlas mal podľa Juraja Šeligu (Za ľudí) jedinečnú šancu odstrihnúť sa od Smeru, a to pri hlasovaní o súhlase s vydaním Roberta Fica na väzobné stíhanie. „A vy zase chránite Fica,“ dodal Šeliga v Na telo televízie Markíza.

Opozícia sa eurokomisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi sťažovala na zneužívanie práva na Slovensku. „Právny štát na Slovensku zlyháva a my ako predstavitelia opozície na to upozorňujeme nielen našich voličov, ale aj dôležité inštitúcie, ktoré by si nemali pred tým zakrývať oči,“ zhodli sa lídri Smeru a Hlasu Robert Fico a Peter Pellegrini. (tasr)

Peter Pellegrini zopakoval, že Hlas nebude súhlasiť s vydaním Roberta Fica na väzobné stíhanie. Znovu povedal, že by nehlasovali ani za vydanie koaličného poslanca. „Sme skôr presvedčení, že takýmito vecami vydávame človeka na politický revanš, nie spravodlivosti.“

Svet, v ktorom je Fico obvinený a Pellegrini naháňa po regiónoch percentá, môže existovať len v prípade, že to Fico dovolí, píše Juraj Javorský. „Skutočný spojenec sa predsa pozná v núdzi. Kým bude v Pellegrinim vidieť Fico svoju poslednú nádej, dovolí mu aj vyhrať voľby. Ale tras sa, svet, keď ho raz naozaj zradí.“

Hlas rešpektuje rozhodnutie o väzbe pre Roberta Kaliňáka, počká si však na definitívne rozhodnutie. Strana zároveň vyjadrila vážne znepokojenie nad tým, že sa trestné právo čoraz viac zneužíva vládou na boj proti politickej opozícii.

Pellegrini dôveruje poslancovi Erikovi Tomášovi, ktorý spolu s ním prešiel do Hlasu. Tomáš sa spomína v uznesení o obvinení Fica a Kaliňáka, lebo mal zháňať kompromitujúce materiály na Matoviča, no podľa vyšetrovateľov je jeho skutok už premlčaný.

Web Fedora Flašíka eReport funguje ako internetová televízia Smeru a Hlasu. Zverejňuje prakticky len vystúpenia predstaviteľov týchto dvoch strán, na tlačových besedách im dáva nekritické otázky, píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Hlas prípadné vydanie poslanca Roberta Fica do väzby nepodporí. „Nemyslíme si, že je na to dôvod,“ vyhlásil Peter Pellegrini. Podľa neho ide o účelové vyšetrovanie, aby vláda Eduarda Hegera prekryla svoju neschopnosť poradiť si so zdražovaním.

Peter Pellegrini sa zastal svojich bývalých straníckych kolegov zo Smeru Fica a Kaliňáka. Predseda Hlasu naznačuje, že koalícia zneužíva NAKA na politický súboj. Zosnovanie zločineckej skupiny považuje za „najgumenejší paragraf, keď potrebujete niekoho obviniť“.

Hlas podporí protesty, ktoré sa chystajú odborári zvolať v apríli a v máji v Košiciach, Žiline a Trnave. Chce sa na nich zúčastniť. Vláde vyčíta, že zatiaľ nepredstavila opatrenia proti zdražovaniu.

Z veľkého favorita, ktorým bol Ondrej Lunter aj doteraz, sa po prijatí podpory od Hlasu stal takmer určite budúci župan, komentuje Newsfilter. „Z pohľadu Hlasu ide o dôležitý signál, pretože Banská Bystrica je Pellegriniho domovským regiónom a práve v ňom sa jeho strana rozhodla ísť do spolku so stranami, s ktorými je inak zväčša na nože.“

Kandidáta na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera podporí v jesenných voľbách Hlas. Už pred mesiacom jeho kandidatúru podporili SaS, KDH, Progresívne Slovensko, Spolu a OKS.

Peter Pellegrini kritizuje vládu a tvrdí, že na Slovensku sa nepostaví z plánu obnovy ani jedna nová nemocnica, pokiaľ štát nezmení prístup a napríklad nekúpi už hotový projekt. Zdôvodnil to časovými lehotami, ktoré súvisia s plánom obnovy.

Riziko odstavenia Slovenska od ruského plynu je možné, preto treba hľadať alternatívne zdroje, zhodli sa Juraj Krúpa (OĽaNO) a Peter Kmec (Hlas). Reálnosť hrozby závisí od toho, či sa to Putin rozhodne využiť ako politický nástroj.

Peter Pellegrini kritizuje vládu a tvrdí, že Slovensko v ťažkých časoch riadia ľudia, ktorí často nemajú za sebou skúsenosti ani s manažovaním menšieho podniku. „Mnohí sa tým pred voľbami ešte pýšili. Že preto budú najlepší lídri tejto krajiny, lebo so štátom a riadením nemali nikdy nič spoločné,“ uviedol.

Hlas zvažuje troch či štyroch vlastných kandidátov v jesenných župných a komunálnych voľbách. Konkrétne mená zatiaľ Peter Pellegrini prezradiť nechcel, musí ich odsúhlasiť predsedníctvo strany.

Novým predsedom predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti sa stal primátor Bardejova Boris Hanuščak, ktorý pôsobí v strane Hlas. Nahradil Stanislava Hrehu, ten sa po 19 rokoch vo vedení presunul do dozornej rady vodární.

Strana Hlas vyzvala vládu, aby reagovala na rozhodnutie Vladimira Putina prijímať od apríla platby za ruský plyn v rubľoch. Hlas žiada vládu, aby predstavila scenáre ďalšieho postupu vrátane úplnej odstávky importu plynu z Ruska.

Roman Mikulec označil opozičnú kritiku zmluvy s dodávateľom poschodových postelí a matracov za úbohú. Richard Raši z Hlasu dnes vyhlásil, že nákup 500 poschodových postelí a 1000 matracov je predražený o 140-tisíc eur.

Hlas žiada od ministra vnútra Romana Mikulca vysvetlenie, prečo uzatvoril zmluvy so súkromnými firmami na zabezpečenie stravovania a koordináciu činnosti na hraniciach s Ukrajinou. Strana chce, aby sa zmluvami zaoberal branno-bezpečnostný výbor.

Peter Pellegrini priznal, že je so šéfom SAD Zvolen Adrianom Polónym veľký kamarát, odmieta však vysvetliť, či firme platí za auto a šoféra. Mimovládne organizácie vravia, že by mal byť transparentný, aby sa vyhol podozreniu, že to preňho Polóny robí, lebo mu ako predseda vlády pomáhal v spore o milióny eur.

OĽaNO podá návrh, aby Pellegrini vysvetlil parlamentnému výboru, či a koľko platí šéfovi SAD Zvolen za luxusný Volkswagen Touareg a osobného šoféra. Firmu, v ktorej má podiel aj štát, len šofér predsedu Hlasu stál už 56-tisíc eur.

Podľa strany Hlas policajný prezident Štefan Hamran nie je vzorom pre ostatných policajtov ani vhodným kandidátom na trvalé obsadenie postu. Petrovi Pellegrinimu prekážajú jeho vyjadrenia a prístup, ktorý má k plneniu svojho mandátu.

Richard Raši z Hlasu si aj v súvislosti so špionážnou aférou na Slovensku nevie predstaviť spoluprácu s Republikou. Práve bývalý asistent poslanca Miroslava Suju (Republika) Jozef Mihalčin je podozrivý, že vynášal informácie Rusom. (rtvs)

OĽaNO vyzýva Petra Pellegriniho, aby do konca týždňa zverejnil zmluvy, faktúry a výpisy z bankových účtov, z ktorých by sa ukázalo, či a koľko Hlas platí za luxusné auto a šoféra pre predsedu strany. „Ficov žiak si žije nad pomery, pán Pellegrini by mal vysvetľovať. Hlas nie je nová strana, ale starý Smer. Smer 2.0,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš.

Peter Pellegrini opäť nezverejnil, koľko Hlas doteraz zaplatil za luxusné auto a jeho šoféra, ktorého oficiálne zamestnáva SAD Zvolen. „Je to každý mesiac niekoľko tisíc eur. Teraz ja nenosím účtovníctvo strany v hlave,“ povedal predseda Hlasu.

Peter Pellegrini má drahý Volkswagen Touareg so šoférom, ktorého nezamestnáva Hlas, ale SAD Zvolen, kde má hlavné slovo Pellegriniho kamarát Adrian Polóny. Strana odmieta zverejniť, či a koľko za služby doposiaľ zaplatila. Pellegrini pred otázkami utiekol. Polóny podnikal aj s Bödörom.

Pred centrálou Hlasu stojí luxusný Volkswagen Touareg, na ktorom Petra Pellegriniho vozí šofér, oficiálne zamestnaný v SAD Zvolen. Foto N - Tomáš Benedikovič
Pred centrálou Hlasu stojí luxusný Volkswagen Touareg, na ktorom Petra Pellegriniho vozí šofér, oficiálne zamestnaný v SAD Zvolen. Foto N - Tomáš Benedikovič

Erik Tomáš (Hlas) nevylúčil spoluprácu s hnutím Republika v najbližších komunálnych voľbách. Takéto rozhodnutia sa podľa neho rodia na predsedníctve strany a to zatiaľ vylúčilo len spoluprácu s ĽSNS a OĽaNO. „Nevylučujem, že si sadneme aj nad Republiku,“ povedal Tomáš. (markíza)

Pellegrini na rozdiel od politikov Smeru uznal, že sa mýlil, a nazval útok na Ukrajinu ruskou agresiou. Zároveň však už začal hovoriť, že solidaritu treba ukázať aj s občanmi Slovenska. „Hlas sa nikdy nebude snažiť túto situáciu zľahčovať, tak ako to, žiaľ, urobili niektoré politické strany na Slovensku na extrémistickejšej strane opozície.“

Peter Pellegrini sa výraznejšie vyhranil voči strane Republika, i keď spoluprácu s ňou úplne nevylúčil. „Naše oficiálne stanovisko je, že sme vylúčili OĽaNO a ĽSNS. Ale nebudeme sa k tomu stavať alibisticky. Určite nikto v Hlase nekoketuje so spoluprácou s Republikou.“

Hlas bude súhlasiť s prítomnosťou vojakov NATO na našom území, povedal Peter Pellegrini. „Je našou povinnosťou ochraňovať východnú hranicu schengenu, ale aj NATO. Ak tá ochrana bude vyžadovať prítomnosťou vojakov NATO z viacerých krajín, ako bolo signalizované, nemám s tým najmenší problém a Hlas bude za to hlasovať v parlamente.“

Peter Pellegrini kritizoval „opozičné strany“, ktoré využívajú vpád Ruska na Ukrajinu na robenie politiky. Na otázku, či myslel Smer, povedal: „Nebudem hovoriť, či sa otvoria nožnice medzi Smerom a Hlasom. Otvoria sa medzi stranou Hlas a všetkými stranami, ktoré zľahčujú túto situáciu.“

SNS vyzýva Hlas a Smer na spoluprácu pred komunálnymi voľbami. „Rešpektujeme súťaž politických strán. To, čo sa však v poslednom období deje medzi stranami Hlas a Smer, oslabuje opozičnú prácu,“ tvrdí strana Andreja Danka.

Hlas kritizuje Igora Matoviča za to, že síce navrhol skoršie vyplatenie 13. dôchodku, ale žiadne zvýšenie „bežných“ penzií. Dôchodky tento rok rástli o 1,3 %, čo je výrazne menej než inflácia.

Prieskum Focusu: Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, s Republikou by mali v parlamente tesnú väčšinu 76 mandátov. Postupne silnejúci Smer od januára ďalšie body nezískal. Do parlamentu by sa nedostali Kotlebovci, maďarská Aliancia ani SNS.

Hlas podporí vyhlásenie parlamentu, ktoré odsudzuje ruskú agresiu. Povedal to v rozprave poslanec Peter Kmec.

Hlas sa postaví „veľmi zodpovedne“ k diskusii a otázke, či treba posilniť východnú hranicu Slovenska vojakmi NATO, vyhlásil Peter Pellegrini. „Zásadným národno-štátnym záujmom musí byť udržanie a ochrana územnej celistvosti Slovenskej republiky,“ povedal.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini kritizuje bilbordy Smeru s tvárami politikov, ktorí podporili obrannú zmluvu s USA. „Hlas, keby aj momentálne na to mal peniaze, tak takéto bilbordy by po Slovensku určite nevyliepal,“ vyhlásil Pellegrini na tlačovej besede.

Hlas v parlamente navrhne mimoriadnu valorizáciu dôchodkov od mája o 3,3 %. Odôvodňuje to zvyšovaním cien. Návrhy na zvyšovanie dôchodkov predkladali poslanci okolo Petra Pellegriniho viackrát, no neprešli im. (tasr)

Smer a Hlas zľahčujú ataky na domy politikov aj vymyslenými šibenicami na protestoch za ich vlády. Opozičné strany tvrdia, že s protestmi pred domami politikov začali súčasní vládni lídri, no pri opise diania na týchto protestoch zveličujú a nehovoria vždy pravdu.

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičDve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterUkrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaOlesja Isajuk. Foto - archív O. I.Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchNavaľnyj - príbeh ruského opozičného lídra ako dokumentárny triler. Foto - HBO MaxVšetko máme, ale duša zostala doma. Čoraz viac Ukrajiniek odchádza zo Slovenska domovPre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícDušana Kováčika odvádzajú z Najvyššieho súdu do väzenia. Foto N - Tomáš BenedikovičGyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOKoaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO) a opozičný poslanec Tomoáš Taraba (Život). Foto - koláž, TASRŽeleznice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakovIlustračné foto - ZSSKRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannBola by vražda Putina v súlade s vierou? Môže obeť vojny konať v duchu oko za oko, zub za zub? Vysvetľuje katolícky kňazFoto N - Tomáš BenedikovičJürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Jürgen Klopp na tréningu pred finále Ligy majstrov. Foto - TASR/APNa Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaŽena pred svojím zbombardovaným domom v Irpini. Foto - TASR/APKlimatológ Lapin: Na ničivé prívalové povodne a sucho nie sme pripravení, niektoré plodiny sa u nás v budúcnosti neoplatí pestovaťMilan Lapin pôsobí ako profesor fyziky na oddelení meteorológie a klimatológie Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Foto – TASRKošický newsfilter: Ceny bytov na Terase sa približujú bratislavskému RužinovuTerasa. Foto Mestská časť Západ

Nové na Dennikn.sk

AM:13Po zásahu ťažkoodencov prišla šou Courtoisa: Chcel som si získať rešpekt, ktorý nemám hlavne v Anglicku AM:00300 slov z MS: Česi môžu cítiť krivdu, no faul Pastrňáka bol zbytočnýVčera PM:33Železnice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakovVčera PM:35Košický newsfilter: Ceny bytov na Terase sa približujú bratislavskému RužinovuVčera PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred MoskvouVčera PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiuVčera PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaVčera PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNOVčera PM:19Vyhoďte Putina, nie PuškinaVčera AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážkaVčera AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black KeysVčera AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícVčera AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Včera AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor)Včera AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službách02.00 PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponou02.00 PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)02.00 PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašila02.00 PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   02.00 PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajiny02.00 PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjal02.00 PM:49Dve roviny jedného príbehu02.00 PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)02.00 PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijem02.00 PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klam02.00 PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničila02.00 PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslanca02.00 PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)02.00 PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičia02.00 PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmu