Hlas

Ukazuje sa, aký slabý by Peter Pellegrini bol pri obrane prezidentského úradu, komentuje Newsfilter. „Je mesiac pred prezidentskými voľbami a muž, ktorý by sa mohol stať prezidentom, sa nevyjadruje k obchádzaniu právomocí hlavy štátu, hoci predtým to odmietal.“

Nitriansky župan Branislav Becík z Hlasu pri podpore farmárov argumentoval aj „neraz toxickými“ potravinami z Ukrajiny. Vlani politici riešili najmä jeden prípad, mierne prekročenie normy na pesticídy v ukrajinskej múke z Mlyna Kolárovo.

Prezidentská kampaň kandidáta Pellegriniho sa zvrhla na pomoc zločincom, komentuje Newsfilter. „Snaha urobiť všetko tak, aby ústavní sudcovia nemali čas pozastaviť účinnosť zmien, je očividná a dokonca ju neskrývajú. V nápravnovýchovných zariadeniach majú jasného favorita.“

Samuel Migaľ z Hlasu poopravuje tvrdenia riaditeľky Whistleblowing International Network, že si ju nechcel nikto z koalície vypočuť. Anna Myersová prišla na Slovensko diskutovať o výhradách k novele zákona o ochrane oznamovateľov. Poslanec tvrdí, že na ponuku stretnutia ihneď reagoval, i keď nakoniec na ňom nemohol byť.

V parlamente neotvorili rozpravu o novele zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti. Dôvodom je, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) ako navrhovateľ nie je v parlamente a ospravedlnil sa z rokovania.

Niekto pred súdom v kauze Norberta Bödöra klame – buď Peter Žiga z Hlasu, alebo odsúdený Marián Kučerka s Bernardom Slobodníkom. Podpredseda parlamentu opäť poprel stretnutie v hoteli Aston na jar 2016, kde sa riešilo stíhanie jeho príbuzného. O stretnutí sa však píše aj v rozsudku Najvyššieho súdu, ktorým bol právoplatne odsúdený expolicajt Kučerka.

Minister práce Erik Tomáš z Hlasu tvrdí, že bývalý poslanec PS Tomáš Hellebrandt ohrozil zdravotníkov vo fakultnej nemocnici v Žiline, keď nenahlásil svoju infekčnú chorobu. Tomáš v RTVS povedal, že ošetrujúca sestra v nemocnici si pri vyšetrení Hellebrandta pichla čistou ihlou do prsta.

Peter Pellegrini naznačil, že parlament by sa už nemusel zaoberať korekciou novely Trestného zákona. Vo videu vyhlásil, že „práve vďaka pani prezidentke je pre parlament táto téma nakoniec uzavretá“.

Prezidentka pri novele Trestného zákona podľa Hlasu uprednostnila politický postoj pred záujmami ľudí. Podľa strany Petra Pellegriniho sa pridala sa „k strašeniu verejnosti“ a jej vystúpenie „nemožno vnímať inak, ako v kontexte blížiacich sa prezidentských volieb, v ktorých zjavne má svojho favorita“.

Peter Pellegrini zopakoval, že hokejisti, ktorí majú na to výkon, by mali reprezentovať, aj keď hrajú v Rusku. „Nie sú žiadni proruskí, to sú naši slovenskí,“ povedal v Joj o hráčoch KHL.

Zhodou okolností je aj členka Hlasu, povedala ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) o novej hlavnej hygieničke Tatiane Červeňovej. Podľa ministerky je veľmi ťažké nájsť človeka na post hlavného hygienika.

Hlas víta schválenie novely Trestného zákona. „Ak by sa v niektorých konkrétnych prípadoch ukázalo, že skrátenie premlčacej lehoty má negatívny dosah na vyšetrovanie týchto skutkov, je strana pripravená prísť s úpravou,“ tvrdí.

Peter Pellegrini podľa Andreja Danka „dovydieral“ Roberta Fica pri rokovaniach o vláde. „Fico mu musel sľúbiť, že ho podporí na prezidenta,“ povedal tento týždeň pre proruskú Infovojnu. Predseda Hlasu má podľa predsedu SNS sen, že sa ako prezident bude k Ficovi správať ako Michal Kováč k Vladimírovi Mečiarovi.

Peter Pellegrini nedal hlasovať o návrhu PS, že poslanci, ktorí sú v konflikte záujmov, ho majú podľa ústavného zákona oznámiť. Opozícia tým narážala na trestne stíhaných Petra Žigu z Hlasu či Tibora Gašpara zo Smeru, ktorí môžu z novely Trestného zákona osobne profitovať.

Hlas stúpa na úkor Smeru, posilňuje sa aj PS, ukázal prieskum Focusu pre Na telo. Aj napriek protestom stúpli preferencie Hlasu o viac ako tri percentuálne body, preferencie Smeru však klesli o viac ako dva percentuálne body.

Richard Sulík sa vo svojom prejave na poslednom proteste obracal aj na poslanca Hlasu a olympionika Erika Vlčeka. Komentátor Roman Pataj v rozhovore hovorí, že Vlček nerozumie, o čo v trestných kódexoch ide, a skôr či neskôr bude v 30-tisícovom Komárne, z ktorého pochádza, čeliť otázkam, prečo niečo také urobil.

Peter Pellegrini pripúšťa zmeny rokovacieho poriadku parlamentu v reakcii na vyjadrenia Andreja Danka, ktorý považuje za trápne, ak parlament tri týždne nevie schváliť nejaký zákon. „Mali by sme byť tvrdší, pretože ľudia od nás očakávajú zmeny, zákony, pomoc,“ vyhlásil predseda SNS.

Pellegrini sa zaujímal o to, kto platí opozičné protesty. Vraj verí „že tam nie je ešte niekto vzadu, kto by to ešte financoval“. Pellegriniho zvedavosť však kontrastuje s tým, čo on sám prezrádza o financovaní vlastnej prezidentskej kampane. Hlas tvrdí, že peniaze na ňu má čiastočne od Dobrej voľby. Podľa Transparency znie vysvetlenie nedôveryhodne.

Smer si nielen drží vysoké preferencie, rastie aj jeho akceptácia medzi voličmi iných strán. Od novembra narástol potenciál Smeru o tri percentuálne body na 37 %. Voľbu tejto strany si dokáže predstaviť až polovica voličov Hlasu, 40 % voličov SNS či tretina priaznivcov Republiky.

Peter Pellegrini si otvoril transparentný účet k prezidentským voľbám. Hlas na účet previedol 250-tisíc eur; z akých konkrétnych zdrojov, však nie je jasné. Zákon stranám zakazuje podporiť prezidentských kandidátov z príspevku od štátu.

Opozícia nemôže robiť mítingy Korčokovi ani Smer Pellegrinimu, problémy bude mať aj Hlas. Volebné zákony fakticky zakazujú stranám viesť kampaň v prospech politických kandidátov. Nemôžu im poslať ani peniaze, ktoré získali od štátu za výsledok v parlamentných voľbách.

Peter Žiga nebude kandidovať na predsedu Hlasu. Tvrdí, že v strane je dostatok mladých a sám seba označil za „seniorného“. Na poste si dokáže predstaviť aj ženu. Pripustil, že ak Petra Pellegriniho zvolia za prezidenta, dôjde pravdepodobne k poklesu podpory strany.

Mestský poslanec v Kežmarku obviňuje viceprimátora zo Smeru, že sfalšoval hlasovanie o developerskom projekte, pridali sa viacerí poslanci. Primátor Ján Ferenčák z predsedníctva Hlasu pri hlasovaní nebol, zastáva sa však svojho viceprimátora a obviňuje poslancov, že sa spojili s developermi.

Predsedníctvo Hlasu schválilo kandidatúru predsedu strany Petra Pellegriniho na prezidenta. V diskusnej relácii TV Joj Na hrane to povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Pellegrini oficiálne oznámi kandidatúru v piatok o 17.00.

Smer je aj napriek masovým protestom stále najsilnejšou stranou, mal by 22 percent, druhé PS takmer 20, ukazuje prieskum AKO pre TV Joj. Aj Hlas by mal výsledok podobný voľbám, 14 percent.

Pri schvaľovaní programu mimoriadnej schôdze na odvolávanie Andreja Danka sa Hlas zdrží. Strana očakáva, že podpredseda parlamentu po skončení vyšetrovania nehody zaujme jasný postoj. Ak pôjde o vážne porušenie zákona, vidí priestor aj na vyvodenie politickej zodpovednosti.

Matúš Šutaj Eštok sa vyhol priamej odpovedi, či Hlas podporí odvolávanie Andreja Danka z postu podpredsedu parlamentu. „Táto koalícia tu je, pretože iná alternatíva dnes na Slovensku nie je. Som zástancom toho, že ak niekto zlyhá, aby prijal politickú zodpovednosť,“ dodal.

Nebudeme zavádzať nejaké nové tradície, odpovedá Samuel Migaľ (Hlas) na otázku, či by Peter Pellegrini mohol zostať predsedom Hlasu aj vtedy, ak by ho zvolili za prezidenta. „Som presvedčený o tom, že v predsedníctve Hlasu je veľa šikovných ľudí, na ktorých by sa dalo spoľahnúť, aby exekutívnu pozíciu po predsedovi Pellegrinim zastávali.“

Matovičove tvrdenia, že som bol legalizantom SIS, sú nezmyslom, hovorí poslanec Hlasu a bývalý reportér televízie Joj Samuel Migaľ. „Igor Matovič sa do mňa pustil po tom, čo som sa otvorene vyjadril, že súhlasím, aby bol zrušený Úrad špeciálnej prokuratúry. Je to politik, ktorý sa oháňa zavedením hmotnej zodpovednosti politikov, ale sám prepísal majetok na manželku a urobil z nej bieleho koňa.“

Poslanec Hlasu Samuel Migaľ zverejnil záznam policajného operatívca, ktorý chcel vyšetrovať, či sa námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera nedopustil trestného činu. Hlas cez tento prípad znova útočí na vyšetrovateľov korupčných káuz. Podľa bývalého riaditeľa NAKA Ľubomíra Daňka policajti robili len to, čo mali, a vláda robí “z komára somára”.

Hlas je pripravený na diskusiu o zmene návrhu trojročnej premlčacej lehoty v prípadoch niektorých majetkových trestných činov, vyhlásil Matúš Šutaj Eštok. „Veď by sme si možno sami strieľali do kolena, keďže množstvo podozrení z trestnej činnosti sa týka aj vlády Igora Matoviča,“ odôvodnil.

Gašpara by bolo v SIS škoda, Smer by prišiel o dobrého poslanca, vraví poslanec Hlasu a bývalý reportér Joj Samuel Migaľ. V rozhovore vysvetľuje, ako sa mu v koalícii spolupracuje s Tiborom Gašparom, keď bol sám nezákonne lustrovaný a informácie o jeho rodine sa našli u Mariana Kočnera.

Richard Raši opakovane tvrdí, že debata o rušení špeciálnej prokuratúry a zmene trestov je dostatočná, keďže pre obštrukciu opozície o tom parlament rokuje týždne. V skutočnosti nemajú možnosť zmeny pripomienkovať odborníci, sudcovia či prokurátori, ako by mohli v bežnom medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Richardovi Rašimu stačí, ako Robert Fico vysvetlil kúpu svojho bytu od poslanca Smeru Dušana Muňka. „Pán premiér mal k tomu tlačovku, to mi stačí,“ povedal minister investícií z Hlasu v Markíze. Fico kúpil byt za 509-tisíc eur, podľa odborníkov má pritom cenu od 750-tisíc do milióna.

Podľa Andreja Danka sa Peter Pellegrini správa neférovo, keď ho žiada o vyvodenie politickej zodpovednosti. Jeho nehoda je vraj neporovnateľná napríklad s korupčnou kauzou iného podpredsedu parlamentu, Petra Žigu z Hlasu. „A ja nie som taká hyena, aby som požiadal o nového podpredsedu parlamentu,“ povedal Danko s narážkou na Žigu.

V Hlase pribúdajú kritické názory na Andreja Danka po nehode. Poslanec strany Roman Malatinec bude žiadať predsedu Petra Pellegriniho, aby to riešili na koaličnej rade. „Keď obyčajný človek spôsobí nehodu, sme naučení, že má zostať na mieste nehody. Aj vládni predstavitelia by sa mali riadiť zákonmi.“

Poslanci Hlasu nevnímajú vyjadrenia Andreja Danka ako problém v koalícii. Reagovať na ne nechcú a hovoria, že si ctia koaličné dohody. „Pokiaľ si Andrej Danko myslí, že má na to, aby bol prezidentom – nech sa páči, nech kandiduje,“ vraví predseda klubu Hlasu Róbert Puci.

Robert Fico tvrdí, že sa v koalícii nerozprávajú o rozpustení NAKA. „Nie je to téma na stole, nechávame to na ministra vnútra,“ povedal s tým, že podľa jeho názoru ide riadenie rezortu Matúšovi Šutajovi Eštokovi veľmi dobre.

Robert Fico tvrdí, že v koalícii sa dokážu dohodnúť aj v prípadoch, keď nemajú rovnaké názory. Pre Joj 24 povedal, že sa nechce vracať „k starým krivdám“, napríklad keď v roku 2020 skupina poslancov okolo Petra Pellegriniho odišla zo Smeru a založila Hlas.

Peter Pellegrini odmieta návrhy Andreja Danka na zmeny pomerov v koalícii výmenou za podporu v prezidentských voľbách. Povedal, že podpore SNS by sa tešil a s pokorou by ju prijal, prerozdelenie postov však odmieta.

Peter Pellegrini sa oficiálnym ohlásením prezidentskej kandidatúry nevzdá postu predsedu Hlasu či predsedu parlamentu. Tieto otázky by riešil až po prípadnom zvolení. „Pokiaľ by som sa stal prezidentom, dodržím literu zákona, ktorý hovorí, že prezident má byť nadstranícky,“ povedal.

Peter Pellegrini potvrdil svoju kandidatúru na prezidenta. Predseda Hlasu povedal, že rozhodnutie už prijal, no vzhľadom na potrebu zvolať predsedníctvo Hlasu kandidatúru oficiálne ohlási 19. januára v Banskej Bystrici. Z toho vyplýva, že bude kandidovať.

KDH pripomína Matúšovi Šutajovi Eštokovi rozdiely medzi nami a politickým systémom v USA či vo Francúzsku. Ich príkladmi minister vnútra predtým argumentoval pri svojom želaní, aby Peter Pellegrini po prípadnom zvolení za prezidenta zostal aj predsedom Hlasu.

Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka by Peter Pellegrini mohol zostať predsedom Hlasu aj po zvolení za prezidenta. „Hlas má dnes najlepšieho predsedu. Budem rád, ak na pozícii zostane ešte niekoľko rokov,“ povedal pre Startitup. Dúfa, že Pellegrini kandidovať bude.

SNS nebude súhlasiť so zmenou volebného systému a počtu volebných obvodov, zopakoval Andrej Danko. Novelizácia by podľa neho zruinovala malé strany a nepriniesla by viac demokracie.

Andrej Danko hovorí o zvyšujúcej sa pravdepodobnosti jeho kandidatúry na prezidenta. Ak by voľby vyhral Peter Pellegrini, SNS bude trvať na prerozdelení postov v koalícii. Predseda Hlasu to odmieta, ale vraví, že by rád prijal podporu od SNS. Podľa Danka ju však odmietol.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Newsfilter: V Hlase teda tvrdia, že Ústavný súd má problém a potrebuje pomoc, aj keď jeho predseda to odmieta. A hoci rýchle a správne riešenie koalícii prikazuje zákon, Pellegrini hovorí, že on dá prednosť akejsi diskusii, o ktorej už teraz opozícia hovorí, že je zbytočná.

V prípade obvinenia Druckerovho vysokého úradníka Miroslava Kočana ide o úplatky najmenej 160-tisíc eur. Minister školstva mu ďalej dôveruje. Kočan, ktorého NAKA obvinila v stredu, obvinenia odmieta.

Poslanec Hlasu Roman Malatinec označil útok v Prahe za dôsledok liberálnej demokracie. Od jeho vyjadrení sa verejne dištancovala trojica poslancov Banskobystrického kraja, kde je Malatinec podpredsedom župy. Jeho slová označili za neúctivé a necitlivé.

Hlas chce zvýšiť počet sudcov Ústavného súdu, argumentuje jeho vyťaženosťou. Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan hovorí, že vyšší počet sudcov nie je riešenie. Opozícia v tom vidí snahu ovládnuť kľúčovú inštitúciu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre delá 15:20Pozor na slabého muža 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocnici 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správca 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikov 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života! 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národ 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkoch 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdali 09:29Mier Amerike, vojna susedom 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizze 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosť 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHLVčera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)