ESET Science Award

Mnoho bežnej elektroniky funguje na princípe kvantovej mechaniky, aj keď si to neuvedomujeme, hovorí fyzik Tomáš Dado, ktorý pracuje v CERN-e. „Aj to, že cez sklo vidíme a cez drevený stôl nie, je kvantovou mechanikou. Len nad tým tak neuvažujeme.“

Vedec Tomáš Dado skúma kvantovú mechaniku a v rozhovore sa snaží vysvetliť, prečo je taká bizarná. „Fyzik Richard Feynman povedal, že kvantovej mechanike nerozumie nikto. A ten, kto tvrdí, že jej rozumie, buď úmyselne klame, alebo nerozumie významu slova rozumieť.“

Keď niekto povie, že nedá do seba chémiu, a pritom sa napije minerálky, je mi to smiešne, vraví chemička Jana Chrappová. Popri práci organizuje chemické olympiády či korešpondenčné semináre pre stredoškolákov. „Motivuje ma práca s mladými ľuďmi a to, že im môžem ukázať, ako môžu dosahovať úspechy vo veciach, ktorým obetujú určitý čas.“

Jana Chrappová. Foto - Juraj Sedlák/Seesame

Matej Baláž sa venuje výskumu, ktorý by mohol pripomínať novodobú alchýmiu. Vo vysoko energetickom mlyne napríklad pomelie vaječnú škrupinu s chlórom z okenného parapetu a premení to na novú, bezpečnú zlúčeninu. Alebo za pomoci lišajníka, levandule či oregana vytvorí antibakteriálne striebro. „Niektoré príklady premien vyviedli z rovnováhy aj mňa,“ hovorí v rozhovore.

Chemik Matej Baláž. Foto - ESET Science Award/Jozef Kadela

Ocenenie ESET Science Award spúšťa nominácie do 5. ročníka, jeho témou je Veda bez hraníc. Cieľom ocenenia je prezentovať úspešné vedecké osobnosti, ktoré pôsobia na Slovensku a posúvajú kvalitu vedy u nás.

Myslím, že to bude nakoniec slnečná energia, ktorá zabezpečí energiu pre celú planétu, hovorí ocenený vedec Miroslav Zeman. „Často máme predstavu, že solárne moduly musia byť modré alebo čierne, ale už dnes sa vyrábajú moduly, ktoré viete zapasovať do fasády tak, že keď okolo nej prejdete, ani neviete, že vyrába elektrickú energiu,“ vysvetlil v rozhovore.

Spolužiakov som doučovala na balkóne, aby som si mohla dovoliť štúdium, hovorí nositeľka Nobelovej ceny Ada Yonath. „Ľudia si zo mňa radi uťahovali a označovali ma za bláznivú či dokonca hlúpu ženu s priveľkou predstavivosťou.“ V rozhovore tiež opisuje, prečo sú ribozómy základom pre život na zemi a ako ju k jej najvýznamnejšiemu objavu inšpirovali ľadové medvede.

Biochemička Ada E. Yonath. Foto - Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

Z pohľadu celkového životného cyklu by sme biobavlnenú tašku mali používať 145 rokov, aby sme vyvážili jej vplyv na prírodu, hovorí technológ Pavol Alexy, ktorý v Nitre spúšťa veľkovýrobnú linku biodegradovateľných plastov. V rozhovore vysvetľuje, či môžu byť bioplasty lacnejšie ako plasty z ropy, kto už o ich produkty prejavil záujem a ako ich správne kompostovať. 

Zdá sa, že na svetovom trhu zatiaľ nemáme priamu konkurenciu, hovorí technológ Pavol Alexy o svojich biodegradovateľných plastoch z obnoviteľných surovín. V Nitre momentálne spúšťa ich veľkovýrobu. V rozhovore vysvetľuje, či môžu byť bioplasty lacnejšie ako plasty z ropy, kto už o ich produkty prejavil záujem a ako ich správne kompostovať.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Ocenenie ESET Science Award v hlavnej kategórii po prvýkrát získala žena – onkologička Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra SAV. Profesorka skúma, ako sa nádorové bunky prispôsobujú nepriaznivým podmienkam a ako získavajú agresívne vlastnosti, ktoré podporujú progresiu rakoviny.

Naživo: Slávnostné vyhlásenie laureátov ocenenia výnimočných vedeckých osobností ESET Science Award 2022.

Držiteľka Nobelovej ceny za chémiu Ada Yonath bude v Bratislave diskutovať o vzniku života v rámci tohtoročného udeľovania vedeckých ocenení Eset Science Awards. V sobotu o 10.30 bude v Divadle P. O. Hviezdoslava hovoriť aj o láske k vede a o ženách vo vedeckom svete. Lístky na podujatie sú v predaji.

Zverejnili mená 15 finalistov ESET Science Award v troch kategóriách: výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Laureátov vyhlásia počas galavečera 14. októbra, RTVS ho odvysiela o deň neskôr.

V tropických krajinách sa radšej nekúpte v stojatých sladkých vodách, odporúča odborníčka na tropické choroby Silvia Dobrodenková. „Parazit schistozomóza prejde cez larvy pod kožu, potom sa usadí okolo močového mechúra, pečene či čreva. Podľa toho buď močíme krv, máme krv v stolici, alebo sa nám zväčší pečeň. Parazita vieme zabiť liekom, ktorý však u nás nie je registrovaný, takže je to dosť komplikované.“

Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu, môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie, Karol Fröhlich zo SAV. Vedec opisuje súčasné možnosti dojazdu elektromobilov, ako sa o batérie starať, aby vydržali čo najdlhšie, a ako vedci vychovávajú huby na ich recyklovanie.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Máme nárok cítiť sa zle, aj keď vojna nie je u nás. Potláčanie úzkosti z nás môže spraviť cynikov, hovorí psychologička Kamila Urban zo SAV. V rozhovore vysvetľuje, na čo si dať pozor pri dobrovoľníckej práci, ako sa nezahltiť tragickými správami a neminúť si súcit.

Psychologička Kamila Urban. Zdroj – archív K. U.

59 percent opýtaných Slovákov si myslí, že slovenskí vedci majú potenciál získať Nobelovu cenu, ukázal prieskum zameraný na vnímanie vedy a vedcov na Slovensku. Prieskum pred udeľovaním ocenenia ESET Science Award zrealizovala agentúra 2muse.

V čase sa nedá vrátiť, vieme ísť iba dopredu, hovorí laureát Nobelovej ceny Kip Thorne. V rozhovore pre Denník N vysvetľuje, prečo nám to príroda neumožňuje, opisuje, ako spolu s Christopherom Nolanom písali scenár k filmu Interstellar, a hovorí o výzvach, ktoré nás pravdepodobne čakajú po pandémii.

Fyzik Kip Stephen Thorne. Foto - ESET Science Award/Linda Kisková Bohušová

Sú známi finalisti ocenenia excelentných vedcov ESET Science Award. Hodnotiace komisie vybrali pätnásť finalistov v troch kategóriách. Predsedom komisie je profesor Kip Thorne, držiteľ Nobelovej ceny a astrofyzik.

Víťazka medzinárodnej súťaže vo fyzike Veronika Ucekajová robila cez pandémiu väčšinu experimentov v garáži. Spolu s Martinom Pleschom hovoria o tom, prečo na turnaji vo fyzike stretnete viac dievčat než na matfyze, kto utrpel zatvorenými školami najviac a či by mal štát trvať na očkovaní učiteľov.

Slovenský tím na Medzinárodnom turnaji mladých fyzikov. Kapitánka Veronika Ucekajová tretia zľava. Zdroj - tmfsr.sk

Mozog spotrebuje takmer štvrtinu energie pre telo. Sústredením však asi neschudnete, vraví neurovedec Tomáš Hromádka. V rozhovore ďalej vysvetľuje, ako je možné, že opica Elona Muska dokázala mozgom ovládať počítačovú hru, alebo či budeme vedieť skopírovať ľudské vedomie do niečoho menej smrteľného, ako je naše telo.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Výnimočným vedcom slovenskej vedy sa stal Fedor Šimkovic, ktorý skúma neutrína. Ocenenia ESET Science Award vybrala medzinárodná komisia na čele s nobelistom Kipom Thornom.

Najčítanejšie teraz

Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosťFoto N - Tomáš BenedikovičČaputová sa dozvedela, že Rusi zaútočia, večer predtým, Naď ani nešiel spať. Ako slovenskí politici reagovali na začiatok vojnyFoto – N a TASRRužička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Adam Ružička. Foto - TASR/Ján KrošlákNie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezidentFoto N - Tomáš HrivňákPellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholRobert Fico a Peter Pellegrini. Foto N - Vladimír ŠimíčekNewsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Peter Pellegrini pri ohlásení kandidatúry na prezidenta. Foto - TASRVýživový expert: Nekupoval by som si ich, ani keby sme v regáloch mali ozajstné proteínové tyčinkyIlustračné foto - Adobe StockRáno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHLV strednom rade druhý zľava Filip Mešár, štvrtý Juraj Slafkovský, piaty Šimon Nemec. Foto - HMS Select/archív J. S.Mier Amerike, vojna susedomTucker Carlson sa baví na slovách Vladimira Putina. Zdroj - TCNTarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálOravská priehrada. Foto – Soňa MäkkáŠpeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinRužička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárAdam Ružička za Arizonu odohral len tri zápasy. Na fotke je s Nathanom MacKinnonom z Colorada. Foto TASR/APRáno z New Jersey: Wright chce to, čo má Slafkovský. Poníženým fanúšikom Devils dochádza trpezlivosťShane Wright gratuluje Jurajovi Slafkovskému k postu draftovej jednotky. Foto - TASR/APPotápačka, ktorá nafotila tragédiu pri freedivingu: Krikom som prebudila Alessiu, Steve však už bol celý šedýSteve Keenan a Alessia Zecchiniová. Foto - Kristina Vacková

Nové na Dennikn.sk

09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdali 09:29Mier Amerike, vojna susedom 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizze 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosť 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHLVčera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Včera 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana BercelováVčera 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rastVčera 13:23Danglár: AgresoriVčera 13:02Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má StrnadVčera 12:46Poľská odborníčka na kvalitu potravín: Vstup do EÚ bol pre našich farmárov veľmi výhodnýVčera 12:24Mýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbamiVčera 12:01Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziťVčera 11:59Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšie