Vysvetľujeme

Vysvetľujeme je nový newsletter Denníka N pre mladých, ktorí nemusia rozumieť tomu, čo sa okolo nich deje, a pre rodičov, ktorí nemusia vedieť, ako sa o tom s nimi rozprávať. Vždy vo štvrtok v ňom rozoberáme jednu dôležitú spoločenskú tému.

Vysvetľujeme, prečo nám chýbajú zdravotné sestry, kde je situácia najvážnejšia a čo s ňou plánuje ministerstvo zdravotníctva robiť. Počet sestier neustále klesá a niektoré oddelenia už pre ich nedostatok nemôžu fungovať v bežnom režime.

Prezidentka Čaputová z dvoch dôvodov vetovala Matovičov balík za miliardu. Vysvetľujeme, čo ju k tomu viedlo, čo presne sa teraz bude diať v parlamente a prečo bude júnové hlasovanie dôležité aj z politického hľadiska.

Lídri EÚ sa v pondelok po štyroch týždňoch dohodli na embargu ruskej ropy. Budapešť napriek pôvodnému súhlasu spôsobuje komplikácie a definitívne prijatie balíka blokuje. Vysvetľujeme, čo prezidenti a premiéri vyrokovali a ako by sa to dotklo nás, prečo podľa niektorých ekonómov nemá Kremeľ dôvod na paniku a kto je víťazom súčasnej situácie.

Vysvetľujeme, ako vznikol názov opičích kiahní, ako sa prenášajú, aké majú príznaky a čo nás čaká v ďalších dňoch. Prípady už okrem USA či Spojeného kráľovstva hlási aj Česko, Francúzsko, Belgicko a Taliansko. Experti sa zhodujú, že je len otázkou času, kým ich objavíme aj na Slovensku.

Vysvetľujeme, čo by Fínsko a Švédsko získali, ak by boli súčasťou NATO, ako rýchlo by doň mohli vstúpiť a ako veľmi je možné, že ich členstvo zablokuje Turecko. Rozhodnutie týchto škandinávskych krajín požiadať o vstup do Aliancie je prelomové a zásadne mení pohľad na bezpečnosť celej Európy.

Výstavba nemocníc je pomalá a ohrozené sú milióny eur. Vysvetľujeme, v čom je problém. Matovič vyzval na odvolanie ministra zdravotníctva Lengvarského. Líderka tímu pre výstavbu martinskej nemocnice zase naznačuje, že problém je na strane ministerstva financií.

Vysvetľujeme, čo zatiaľ vieme o ruských špiónoch na Slovensku. Už takmer týždeň u nás prebieha akcia proti ruskej špionáži. Značnú časť verejnosti informácie o ruských agentoch zaskočili, no bezpečnostní analytici na ich činnosť upozorňujú už roky.

Vysvetľujeme 20 pojmov, ktoré sa využívajú v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Nie všetci sa pred ruskou inváziou stretli s termínmi ako bezletová zóna, kazetová munícia, termobarické zbrane, SWIFT či Vagnerova skupina.

Vysvetľujeme, ako dlho môže vydržať súčasná vysoká inflácia a čo môže proti nej robiť vláda. Inflácia, teda rast cien, je podľa ekonómov nevyhnutný a dokonca želaný jav. Problém je, keď je zdražovanie vyššie, než by si ktokoľvek prial, a práve to sa teraz deje.

Vysvetľujeme, čo je úlohou detskej komisárky, ktorú majú v parlamente voliť o týždeň. O funkciu po Viere Tomanovej sa opäť uchádza poslankyňa OĽaNO Katarína Hatráková. Rozoberáme, ako tento inštitút vznikol a aké sú výhrady voči Hatrákovej.

Čoraz intenzívnejšie sa hovorí o riziku vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. Vysvetľujeme, prečo vzniklo napätie na Ukrajine práve teraz, čo nám súčasná situácia prezrádza o Európe a prečo by, paradoxne, mohla vyhovovať americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi.

Angela Merkelová vo funkcii nemeckej kancelárky zažila štyroch amerických prezidentov a piatich britských či ôsmich talianskych premiérov. Tento mesiac definitívne skončila a nahradil ju Olaf Scholz. Vysvetľujeme, ako je možné, že kandidát, ktorý sa najviac podobal Merkelovej, pochádzal z historicky „znepriatelenej“ strany. A čo znamená výsledok volieb pre Slovensko?

Zhŕňame, čo všetko treba vedieť o povinnom očkovaní. Po zhruba piatich mesiacoch sa zdá, že bude predsa len nevyhnutné, hoci s ním nesúhlasí značná časť slovenskej politickej scény. Na to, aby vstúpilo do platnosti, však stačí zmena jednej vyhlášky.

V čase, keď na Slovensku počet hospitalizovaných stúpol nad kritickú hranicu, krajiny z celého sveta zavádzajú preventívne opatrenia pred novým variantom koronavírusu. Virológovia z Juhoafrickej republiky, ktorí ho objavili, pritom najprv ani nechceli veriť, že môže byť skutočný. Vysvetľujeme, čo je variant omikron a prečo znepokojuje vedcov.

Vysvetľujeme, čo sa deje na poľsko-bieloruskej hranici, prečo je súčasná situácia pre EÚ taká náročná a čo sa bude diať ďalej. Únia hovorí, že toto nie je ďalšia migračná kríza, ale cynická hra bieloruského prezidenta Lukašenka. Niektorí sa domnievajú, že v skutočnosti je za ňou ruský prezident Putin, a upozorňujú, že vo východnej Európe hrozí vojna.

Vysvetľujeme, prečo tretia vlna môže byť podobne zničujúca ako tá predošlá, aj to, v čom spočívajú nové opatrenia, ktoré schválila vláda. V tejto chvíli je hospitalizovaných takmer 2500 pacientov a každý deň pribúdajú desiatky úmrtí.

Vysvetľujeme, o čo ide na klimatickej konferencii v Glasgowe, ako sa prakticky dotkne našich životov a aký bude jej výsledok. Hlavnou témou samitu je klimatická zmena, ktorú si však mnohí mýlia so zmenami klímy.

V tomto texte vysvetľujeme, čo o tretej dávke potrebujete vedieť: kde a čím vás zaočkujú, prečo je tretia dávka dôležitá a prečo ide medzi vedcami o kontroverznú tému.

Rekapitulujeme aktuálne informácie o koronavíruse a o tom, ako bude prebiehať tretia vlna, ktorej vrchol zrejme ešte len príde. Vysvetľujeme, či nás opäť čaká zákaz vychádzania, ako funguje očkovanie treťou dávkou a čo sme zistili o očkovacej lotérii.

Čo sú offshory a o čo v Pandora Papers ide: z dokumentov, ktoré dostali označenie Pandora Papers, je zrejmé, že Babiš si založil hneď viacero offshorov, cez ktoré si potom kúpil nehnuteľnosti vo Francúzsku.

Prečo sa zvyšujú ceny energií a čo s tým má Robert Fico. V tomto texte vysvetľujeme, čo za to môže, aký podiel na tom má predseda Smeru a prečo v Európe hrozí „vážna sociálno-politická kríza“.

Vysvetľujeme: Ako je možné, že nový bratislavský obchvat otvoria bez kľúčového úseku. Obchvat za vyše miliardy eur, ktorý majú otvoriť už koncom septembra, mal zrýchliť dopravu. Namiesto uľahčenia situácie sa však hovorí o škandále. Jednoducho povedané, v Bratislave sa križujú dve diaľnice, ale dostať sa z jednej na druhú nie je možné. Nespája ich totiž križovatka.

Čo je delta variant a kedy je bezpečné ísť k moru. Vysvetľujeme, v čom je vírus mimoriadne zákerný a prečo sa ho tak obávame, kedy je bezpečné vycestovať a čo môžeme čakať od tretej vlny.

Vysvetľujeme kľúčové informácie z posledných dní, ktoré sa týkajú očkovania: ako si presunúť termín druhej dávky, čo so stane s nepoužitým Sputnikom V a čo budeme robiť, aby sme zvýšili počet zaočkovaných ľudí.

Vysvetľujeme: Čo vieme o schôdzke v SIS a čo sa deje v našich bezpečnostných štruktúrach. Zhrňujeme informácie, ktoré aktuálne vieme.

Vysvetľujeme najdôležitejšie správy o očkovaní z posledných dní: Čo sa bude diať s AstraZenecou a prečo sme ňou dočasne prestali očkovať? Čo je nové so Sputnikom?

Vysvetľujeme: Mnohí sa už stratili v najnovších opatreniach a nových správach v súvislosti s koronavírusom. Tento text je určený pre nich – rekapitulujeme v ňom všetky podstatné správy z posledných dní.

Nový diel Vysvetľujeme o tom, čo sa deje na rusko-ukrajinskej hranici: O čo ide Rusku a prečo by mohlo chcieť vojnu? A ako sa to týka Slovenska?

V čase, keď potrebujeme zaočkovať čo najskôr rizikové osoby, mnohí využili „dieru v systéme“ a predbehli ich. Vysvetľujeme, ako sa im to podarilo a čo s tým bude štát robiť. Okrem toho sumarizujeme všetky dôležité správy v súvislosti s vakcínami z posledných dní.

Vysvetľujeme, ako jedna loď spôsobila miliardové škody a ako ju vyslobodili. Na prvý pohľad to naozaj pôsobilo ako úsmevná správa – osamotený buldozér sa snažil vyhrabať loď, ktorá upchala Suezský prieplav. V tomto texte sa dozviete, ako to bolo naozaj.

Vysvetľujeme: Každá tretia žena vo svojom živote zažije fyzické alebo sexuálne násilie. Problém ešte znásobila pandémia, ktorej vplyvom môžu byť útoky nielen skrytejšie, ale aj brutálnejšie. Okolo témy domáceho násilia prevláda množstvo mýtov a nesprávnych presvedčení, ktoré sa v tomto texte snažíme uviesť na pravú mieru.

Nový diel Vysvetľujeme: Aká je skutočná príčina ruských protestov a čo sa stane s Navaľným? Ak chceme pochopiť, čo sa deje v Rusku, pomôžu nám dva netradičné predmety, ktoré sa stali symbolom demonštrácií, a to modré boxerky a toaletná kefa.

Vysvetľujeme: Scenár, že majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji zorganizuje Slovensko už tento rok, je reálny. Aké možnosti prichádzajú do úvahy? Čo na to hovorí Bratislava a prečo by toto mesto bolo ideálne? A ktoré zápasy by sa u nás hrali?

Nový diel Vysvetľujeme: Čo sme sa po 36 hodinách „grilovania“ dozvedeli a kto má reálnu šancu stať sa generálnym prokurátorom? Ako bude samotná voľba prebiehať? A prečo je to vôbec dôležité?

Prečo vláde tak veľmi záleží na núdzovom stave a čo to vlastne je? Môžu vám zhabať majetok? A naozaj hrozí za bežné krádeže desaťročné väzenie? Na tieto otázky sa pokúša odpovedať nový diel newslettra Vysvetľujeme.

Nový diel Vysvetľujeme: O čom je kauza STU a prečo sa pokúšajú odvolať jej rektora? Vraciame sa na začiatok a stručne vysvetľujeme, o čo v kauze ide, kedy nastal definitívny obrat a čo bude nasledovať.

Nový diel Vysvetľujeme o tom, prečo je voľba generálneho prokurátora dôležitá a kto je favoritom. Šéfa prokuratúry bude parlament voliť na schôdzi, ktorá sa začína 24. novembra.

Nový diel Vysvetľujeme sa pozerá na americké voľby. Vieme, aký je zdravotný stav Donalda Trumpa? Ako to ovplyvní voľby, ktoré sú 3. novembra? Čo rozhodne o víťazovi a ako vyzerajú posledné prieskumy?

Marianovi Kotlebovi hrozí osem rokov väzenia. Čo v jeho prípade rozhodne? Vysvetľujeme, ako sa správal počas súdneho procesu, o čom vypovedá jeho minulosť a čo je jeho najväčším tromfom.

Vysvetľujeme, ako budú fungovať od septembra všetky školy. Pri podozrení na nákazu koronavírusom u jediného žiaka by mala škola poslať jeho spolužiakov domov. O tom, či je žiak podozrivý, však nemôže rozhodnúť učiteľ či škola.

Vysvetľujeme: Načo je sudcom imunita a prečo sa jej tak veľmi nechcú vzdať? Otázky a odpovede v novom seriáli pre mladých, ktorí nemusia rozumieť tomu, čo sa okolo nich deje, a pre rodičov, ktorí nemusia vedieť, ako sa o tom s nimi rozprávať.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

07:17Pekár Mykola Nevrev: Každý chlieb si zaslúži úctu, aj ten zo supermarketu 07:00Nitra dodala na draft Nemca aj Sýkoru. Iná liga a iný tím by im tak nemuseli pomôcť, hovorí tréner Stavjaňa 06:40Ekonomický newsfilter: Inflácia dáva, ale aj berie, a tak z daňových nadpríjmov na balíček nezostane 06:00300 slov z Tour: Sagan vzdoroval minútu. Ako van Aert za 97 sekúnd roztrhal pelotón na šalátVčera 14:28Nikdy mi to neprišlo na um. Pápež František sa nateraz abdikovať nechystáVčera 14:12Billie Jean Kingová: Tenis je rigidný. Potrebujeme Netflix a menovky na chrbtochVčera 14:11Kollárových prvých 20-tisíc bytov môže postaviť developer, ktorého Matovič spájal s Počiatkom a GlváčomVčera 14:00Krypto objíma Veľkého brataVčera 13:18Správy z detských ihrískVčera 12:44Mám ísť na festival, keď sa začína nová vlna covidu? A čo si zistiť pred dovolenkou? Ako dlho som infekčný? (otázky a odpovede)Včera 12:38Zdá sa, že Nick Cave uzavrel jednu dôležitú etapu života. A teraz je čas na Bad SeedsVčera 12:28O festivale Pohoda sme dlho ani nevedeli, že sa chystá, hovoria Marián Kaščák starší a mladšíVčera 11:26Múčne červy, kvety begónie alebo tarantuly. Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie než tradičné jedlá, vraví vedkyňaVčera 10:55Týždeň v zdraví: Viete, ako sa treba starať o svoje zdravie po päťdesiatke? Znamená skleróza multiplex vyššie riziko ťažšieho priebehu covidu-19?Včera 10:55Týždeň v zdraví: Ako súvisí pitie kávy so zdravím obličiek?Včera 09:00Odborník Karas vysvetľuje, ako môžu tri covidy ovplyvniť Sagana na Tour: Je to brutálny nezmar, no toto neradno podceňovaťVčera 08:03Riaditeľ SND Drlička: Pozorujem, že ľudia sa v politike jednoducho zbláznia (+video)Včera 06:00300 slov z Tour: Bol šprint van Aerta so Saganom naozaj čistý? Také veci sa stávajú, hovorí expert00.00 21:54Zverejnili finalistov ocenenia CE ZA AR. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru00.00 18:58Newsfilter: SaS možno dopraje Matovičovi ešte posledné leto00.00 18:36Danglár: Novodobá hlaholika00.00 18:06Spoločnosť introvertov podceňuje. Aj ja som bol závislý od túžby stať sa extrovertom, hovorí konzultant Oto Kóňa00.00 17:43SaS je blízko ultimáta na odchod Matoviča, v stredu z koalície zrejme neodídu00.00 16:56Graf dňa: Z dvoch miliárd z daní navyše na Matovičov balík nezostane, štátu rastú pre infláciu aj výdavky00.00 16:38Letáky reťazcov sa už zmenili, malé fotky slovenských potravín nahradil písomný oznam00.00 16:29Tenis je v dobrých rukách, ukázal zápas budúcich hviezd Sinnera a Alcaraza. Hlavne v porovnaní s fraškou ich starších kolegov00.00 16:27Demokrati majú problém. Bidena a jeho dvojku ľudia voliť nechcú, no nikoho lepšieho nemajú00.00 15:44Pre vojnu rapídne schudol a zdevastovali mu dom. Ukrajinský šampión opustil armádu, aby sa pripravil na obhajobu titulu00.00 15:11Cyrilo-metodská tradícia je mýtus00.00 15:03Jazdec sa kĺzal dole hlavou po asfalte. „Svätožiara“ opäť zachraňovala jazdca formuly 1