Špecializovaný trestný súd

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vymenovala Jána Hrubalu za predsedu Špecializovaného trestného súdu.

Na Špecializovanom trestnom súde pokračuje pojednávanie s obžalovaným guvernérom NBS Petrom Kažimírom. Ako svedok by dnes mal vypovedať bývalý šéf finančnej správy František Imrecze. Práve on vypovedal o úplatku, ktorý mu Kažimír dal ešte ako minister financií.

František Imrecze ako svedok na súde s Petrom Kažimírom. Foto - N

Združenie Za otvorenu justíciu podporilo sudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú. Vo vyhlásení hovorí o očividných snahách sudkyňu zdiskreditovať. Združenie zareagovalo po tom, ako sudkyňa v utorok pred súdnou radou štyri hodiny vysvetľovala svoj vzťah s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou.

Kto nevie, na čo nám je špeciálny súd, nech si pozrie posledné rozsudky, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Sudca Peter Šamko vyhlásil, že nepotrebujeme Špecializovaný trestný súd ani Úrad špeciálnej prokuratúry. Mnohých ľudí odtiaľ možno po prečítaní Šamkovho textu svrbeli prsty a chceli by mu odpísať, ale nie je to nevyhnutné. Hovoria za nich rozsudky.“

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala podal disciplinárny návrh na sudkyňu Pamelu Záleskú. Navrhuje jej trojmesačnú 30-percentnú zrážku z platu za to, že nepodala žiadosť o predĺženie lehoty na písomné vypracovanie súdneho rozhodnutia.

Sudca Michal Truban odmietol obžalobu na oligarchu blízkeho Smeru Miroslava Výboha aj pre nevykonanie jeho výsluchu. Spísali sme podrobnosti, ako sa s Výbohovými obhajcami doťahovala o výsluch vyšetrovateľka NAKA Monika Barčáková, ktorú zvykne spochybňovať Robert Fico.

Oligarcha Miroslav Výboh z Emirátov presvedčil sudcu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana, že obžalobu naňho treba odmietnuť. Získali sme uznesenie Trubana, ktorým obžalobu vrátil prokuratúre. Kým on videl závažné procesné chyby, sudca pred ním nie.

Oligarcha blízky Robertovi Ficovi Miroslav Výboh. Foto N – Vladimír Šimíček

Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu Petra Pulmana o odmietnutí obžaloby na Jozefa Brhela a Roberta Kaliňáka. Znamená to, že by sa opäť k rozhodovaniu mohol dostať generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorému obvinení podali návrh podľa paragrafu 363.

Bratislavský okresný sudca Marek Filo bude od júna pôsobiť na Špecializovanom trestnom súde. Rozhodla o tom súdna rada, keď odobrila návrh predsedu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu na preloženie sudcu.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik písal vyšetrovateľovi o prípade, za ktorého ututlanie podľa obžaloby zobral úplatok 50-tisíc eur. Vyplynulo to z utorňajšej výpovede tohto vyšetrovateľa na súde, ktorý pojednáva Kováčikovu druhú korupčnú kauzu.

Členka súdnej rady Dana Jelinková Dudzíková vyčíta sudkyni Pamele Záleskej zo Špecializovaného trestného súdu, že v apríli vystúpi na protikorupčnom festivale Pucung. „Zdá sa mi neetické pýtať peniaze od pospolitého ľudu za vystúpenie sudcu.“ Organizátorka festivalu Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu reagovala, že diskusia z festivalu bude naživo online a zadarmo.

Súdna rada odmietla podnety Jaroslava Haščáka proti sudkyni Pamele Záleskej, ktorá ho v roku 2020 poslala do väzby. Sudkyňa hovorila na zasadnutí súdnej rady, že nespravila chybu vedome a účelovo.

OĽaNO a SaS súhlasia s ochranou Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry v ústave, vraví poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Podporu návrhu podľa neho vyjadrili aj viacerí bývalí koaliční poslanci, Sme rodina sa vyjadrí po internom rokovaní.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nekomentoval konanie niekdajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý v roku 2018 navštívil sudkyňu kvôli stíhanému Petrovi Petrovovi. Nie je jasné, prečo obišiel dozorujúceho prokurátora prípadu a rovno šiel za sudkyňou.

Nitrianska sudkyňa Mária Ondrejová prehovorila, ako za ňou bol v roku 2018 vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prihovárať sa za podnikateľa Petra Petrova, ktorý je blízky takáčovcom. Kováčik pritom obišiel zaužívané pravidlá, za sudkyňou zašiel po prosbe svojho kamaráta, exšéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka, ktorý sa priatelil s Petrovom.

OĽaNO pripravilo vlastnú novelu ústavy, ktorá by sa mala týkať predčasných volieb a referenda. O detailoch zatiaľ odmieta hovoriť. Hnutie by podľa poslanca Milana Vetráka chcelo, aby sa súčasťou novely stalo aj ústavné ukotvenie špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu, s čím minulý týždeň prišiel poslanec Za ľudí Juraj Šeliga.

Ján Hrubala tvrdí, že presun celého Špecializovaného trestného súdu do Pezinka a zrušenie jeho pracoviska v Banskej Bystrici neprichádza do úvahy ani v strednodobom časovom horizonte. Predseda ŠTS vysvetľuje, že budovu v Pezinku nevedia zväčšiť a sudcovia musia mať kde pojednávať.

Novým sudcom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa stane Jozef Pikna, súčasný sudca Okresného súdu Galanta. Jeho preloženie schválila súdna rada.

Súdna rada navrhla prokurátora Milana Cisarika na vymenovanie za sudcu Špecializovaného trestného súdu. Na miesto sudcu ho musí ešte vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Predseda špecializovaného súdu Ján Hrubala hovorí, prečo odsúdili Alenu Zsuzsovú na 21 rokov v prípade vraždy hurbanovského primátora, prečo uverili výpovedi Zoltána Andruskóa a ako prišli k záveru, že inak sa to stať nemohlo. „Reťaz dôkazov tvorila ničím neprerušovanú niť, ktorej výsledok je jednoznačný,“ vraví v rozhovore. Najvyšší súd tento týždeň potvrdil verdikt jeho senátu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes neverejne rozhoduje o väzbe obžalovaných v kauze Dobytkár po podaní obžaloby. Medzi obžalovanými je aj Norbert Bödör.

Pribúda ľudí, ktorí tvrdia, že snaha o politické ovládnutie justície zákonodarnou a výkonnou mocou nikdy nebola taká silná ako dnes, píše Ján Hrubala, predseda ŠTS. „Moment, keď sa má sudca vzoprieť, nastáva vtedy, keď napätie medzi tým, čo všeobecne považujeme za prirodzené, a tým, čo je napísané v zákone, je priam neznesiteľné.“

Väčšinu ústavných sťažností väzobne stíhaných ľudí Ústavný súd odmietne, tvrdí predseda súdu Ivan Fiačan. On sám takto odmietol sťažnosť Zoroslava Kollára, teraz má na stole sťažnosť Norberta Bödöra. Z činnosti pre zločineckú skupinu obžalovaný advokát Martin Ribár bol podľa neho vo väzbe príliš dlho.

Po troške sa začala obnovovať dôvera občanov v justíciu, hovorí v rozhovore predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. „Teraz je dôležité, aby konečné rozhodnutia boli poctivo vyargumentované a uveriteľné nielen v právnickej obci, ale aj v očiach verejnosti. Vidíme, ako prebiehala kritika rozsudku vo veci pána Kuciaka a pani Kušnírovej.“

Fico opäť útočil na sudcov aj prokurátorov, predseda špecializovaného súdu Hrubala sa kolegov verejne zastal. Nič podobné sa ešte v histórii súdu od jeho vzniku v roku 2009 nestalo.

Fico svojimi výrokmi na adresu sudcov a prokurátorov podľa šéfa špecializovaného súdu „prekračuje hranice, ktoré sú minimálne etického charakteru“. „Z takýchto slov nemá človek radosť,“ uviedol Ján Hrubala. „Som však ďaleko od toho, aby som kritizoval ja jeho za to, že on kritizuje nás.“

Ján Hrubala reagoval na Ficovu kritiku týkajúcu sa dopravných priestupkov. V roku 2001 aj 2005 bol Hrubala zadržaný ako šofér pod vplyvom alkoholu. Bol za to disciplinárne stíhaný. „Nedostal som 500-eurovú pokutu. Môj finančný postih sa blížil k miliónu vtedajších korún (33-tisíc eur),“ povedal šéf špecializovaného súdu. Disciplinárne ho totiž potrestali zrážkami z platu.

Predseda špecializovaného súdu Ján Hrubala opäť vysvetľuje rozhodovanie o väzbe dnes už právoplatne odsúdeného Ľubomíra Kudličku. Za jeho prepustenie ho neustále napáda predseda Smeru Robert Fico. Pre tento prípad je obžalovaný aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Naživo: Predseda špecializovaného súdu Ján Hrubala reaguje na Roberta Fica

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala k diskusiám o väzbe: Kým boli vo väzbe „len“ obyčajní ľudia, Rómovia, mafiáni, vrahovia, tak nikomu nenapadlo rozmýšľať o skultúrnení podmienok vo väzbe. Róm, ktorý olúpil niekoho na ulici, má mať podľa neho rovnaké podmienky vo väzbe ako sudca či prokurátor podozrivý z brania úplatkov.

Cítim tlak typu „kto všetko musí ísť do basy“. Ak sa to nestane, tak buď sudca nevie robiť, alebo berie úplatky, hovorí Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu. „My nezbierame skalpy, nebojujeme proti kriminalite a nielen politici, ale ani rôzne zoskupenia advokátov či aktivistov nás nemusia poučovať o tom, načo je väzba, čo a kto sú kajúcnici.“

Robert Fico musí vedieť, že výrokmi o sudcoch a prokurátoroch prestrelil, hovorí Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu. „Ak niekto vyvoláva takéto typy nálad, tak deštruuje predstavu verejnosti o tom, ako má právny štát fungovať.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nadácia Zastavme korupciu k voľbe šéfa špeciálnej prokuratúry: „Kandidát Daniel Lipšic z nášho pohľadu nie je schopný presvedčiť dostatočnú časť verejnosti o svojej nestrannosti, či už voči bývalým politickým kolegom, alebo klientom. V čase nízkej dôvery verejnosti v dosahovanie spravodlivosti na Slovensku by bolo jeho zvolenie v konkurencii ďalších troch kvalitných kandidátov nešťastným krokom.“

Novým podpredsedom Špecializovaného trestného súdu sa stane sudca Igor Králik. Rozhodla o tom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Králik nastúpi do funkcie od 1. septembra.

Ministerka spravodlivosti vymenovala Jána Hrubalu za predsedu Špecializovaného trestného súdu. Do funkcie nastúpi v piatok.

Ján Hrubala sudca ŠTS Banská Bystrica. FOTO Ján Krošlák

Fico nahral video k voľbe predsedu Špecializovaného trestného súdu. Tvrdí v ňom, že výber bude politický a zvíťazí kandidát, ktorý je pripravený kriminalizovať opozíciu.

Špeciálna komisia vyberala najlepšieho kandidáta na predsedu špecializovaného súdu. Sudcu Hrubalu sa pýtali na dávnu nehodu, sudcu Buvalu na osobnú statočnosť, najviac nepríjemných otázok však dostával kandidát Michal Truban.

Sudca Ján Hrubala skončil prvý vo výberovom konaní na predsedu Špecializovaného trestného súdu. Druhý bol Ján Buvala a tretí Michal Truban. Po zhruba troch hodinách verejného vypočúvania o tom rozhodla výberová komisia. Posledné slovo bude mať ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá sa určeným poradím nemusí riadiť.

Výberová komisia na predsedu špecializovaného súdu ukončila vypočutie troch kandidátov. Michal Truban, Ján Buvala aj Ján Hrubala hovorili zhodne zhruba hodinu. Komisia teraz vylúčila verejnosť, aby rozhodla o poradí kandidátov.

Za zlú povesť justície nemôžu médiá, hovorí počas výberového konania kandidát na predsedu špecializovaného súdu Ján Hrubala. Aj chybou samotných sudcov dochádzalo podľa neho k dezinterpretáciám, a to preto, že nereagovali a nevysvetľovali problémy včas. Zlepšil by preto napríklad aj komunikáciu s novinármi.

Kandidát na predsedu špecializovaného súdu Ján Hrubala musí počas výberového konania vysvetľovať nehodu, po ktorej sa odmietol podrobiť dychovej skúške, a bol za to aj disciplinárne potrestaný. Utrpel pri nej otras mozgu a na okolnosti si nepamätá.

Pohotovostné služby na špecializovanom súde by mali zabezpečovať viac ako štyria sudcovia, ako je to v súčasnosti, povedal kandidát na predsedu Ján Buvala. Tvrdí, že nie je pravda, že by sa to v minulosti riešilo a sudcovia súdu povedali, že slúžiť nechcú.

Prezentácia sudcu Jána Buvalu sa týkala najmä otázok, či ostane Špecializovaný trestný súd pôsobiť na dvoch pracoviskách alebo len na jednom. Sídli totiž v Pezinku aj v Banskej Bystrici. Buvalova vízia je, že časom bude len jedno pracovisko, a to v Pezinku.

Kandidát na predsedu špecializovaného súdu Michal Truban hovoril počas výberového konania o tom, že by chcel, aby tento súd bol dôveryhodnou inštitúciou. Želá si, aby sudcovia nepodliehali mediálnemu tlaku, ktorý pôsobí negatívne na činnosť súdu.

Výberová komisia na predsedu špecializovaného súdu už vypočula Michala Trubana aj Jána Buvalu. Obaja hovorili zhruba hodinu.

Výberové konanie na predsedu Špecializovaného trestného súdu sa začalo s vyše polhodinovým meškaním. Dôvodom je, že sa čakalo na jedného z piatich členov výberovej komisie. Nakoniec budú kandidátov posudzovať len štyria.

Výberová komisia, zľava: Jozef Šutka, Anton Jaček, Roman Greguš a Jaroslav Macek.

Na ministerstve spravodlivosti bude v pondelok výberové konanie na predsedu Špecializovaného trestného súdu. Aktuálne ho dočasne vedie jeho podpredseda Roman Púchovský. O funkciu predsedu sa uchádzajú okrem súčasného predsedu aj sudcovia Ján Buvala a Ján Hrubala.

Predseda špecializovaného súdu Michal Truban končí vo štvrtok vo funkcii, no výberové konanie na šéfa súdu sa zatiaľ neuskutočnilo. Súd tak dočasne bude riadiť jeho podpredseda Roman Púchovský.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Igor Králik sa vzdal kandidatúry na post predsedu súdu z rodinných dôvodov. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti. Do výberového konania tak pôjdu traja kandidáti: Ján Buvala, Ján Hrubala a Michal Truban.

V roku 2004 Igor Králik zakladal Špeciálny súd, a hoci v roku 2006 vyhral výberové konanie, Štefan Harabin ho za predsedu už nevymenoval. Teraz sa prihlásil do výberového konania opäť a hovorí, že poslednýkrát. Po pätnástich rokoch existencie súdu by už podľa neho mohol začať súdiť aj veľkú korupciu. „Súd je pripravený už 15 rokov a čaká. Nech chodia obžaloby,“ hovorí.

Sudca Truban chce byť opäť predsedom špecializovaného súdu. Výberovej komisii bude vysvetľovať svoj penzión Altmayer pri Banskej Štiavnici. Výhrady voči kandidátovi spísal podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:40Fyzici stále nevedia, prečo je skôr niečo ako nič. Nový výskum spochybňuje aj pohon známy zo Star TrekuVčera 21:33Slávny strom Robina Hooda zrejme vyrúbal 16-ročný vandal. V búrke jeho motorovú pílu nepočuliVčera 20:13Poslali ho kúpiť si šaty a lodičky. Elliot Page opisuje, ako Hollywood kedysi prehliadal jeho rodovú identituVčera 19:57High 5ive: Vibrácie pre volebnú noc a hudba pre povolebné dniVčera 19:47Stráviť volebnú noc v podniku nemusí byť dobrý nápad pre každého, vraví psychologičkaVčera 19:34Veľvyslanec Ondrejcsák: Dejú sa nepredstaviteľné veci. Kto tvrdí, že Rusko by na nás nikdy nezaútočilo, je v obrovskom omyleVčera 18:45Newsfilter: Nepýtajte sa, čo môže demokracia urobiť pre vás, ale čo vy môžete urobiť pre ňu Včera 18:28Graf dňa: Inflácia v eurozóne padá, ale skorý pokles úrokových sadzieb to neprinesieVčera 17:24Smrť leta alebo Na mrholenie ešte nikto nikdy nezomrelVčera 17:23Demokracie nie sú len na zostupnej dráheVčera 16:25V Rusku prebieha vnútorná koloniálna vojnaVčera 15:46Slovensko platilo Rusom za hodinu letu migov viac, ako stojí let najmodernejších stíhačiek F-35Včera 15:04MediaBrífing: Dvaja z troch ľudí zdieľajú príspevky na sociálnych sieťach aj po upozornení, že nie sú pravdivéVčera 15:00Lech Walesa: Do Kremľa sme vzali obraz Panny Márie, celú noc sa modlili a ráno som dostal nápad, ako oklamať JeľcinaVčera 14:58Vývoj bojov (583. deň): Postupujeme pomaly? Keby ste vedeli, ako to išlo pri Chersone, chytali by ste sa za hlavyVčera 13:44Čo sa deje s prepadnutými hlasmi, kedy budú výsledky a ako vyzerá spočítavanie? Otázky a odpovede o voľbáchVčera 12:54Jeden infarkt na ihrisku prekonal, k druhému mal blízko. Blinda požiadal o radu aj Eriksen, ktorý skolaboval na EureVčera 12:51Keď betónové útroby reaktora nesú zvuk sláčikovVčera 12:46Ako som skúšal kúpiť marihuanu v New Yorku. Legálnych obchodov je stále iba zopár Včera 11:57Tie topánky nenávidím, môžu byť až príliš dobré, píše vedec. Vysvetľujeme, prečo sa novinku za 500 eur neoplatí kupovaťVčera 11:53Prečo len dievčatko tmavej pleti nedostalo medailu a kam sa stratil ospravedlňujúci list rozhodkyneVčera 11:13Šíria sa falošné nahrávky politikov. Niekoho môžu pobaviť, podstatné je, že majú ovplyvniť voľbyVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Slnko aj vychádzaVčera 08:56Choreograf Wim Vandekeybus: Vraciame sa k spôsobu matriarchálneho mysleniaVčera 08:39Zrazu vidíte, kto navrhuje mesto a pre koho, hovorí kurátorka výstavy Oslobodený priestorVčera 08:32Hiking basecamp: Poďte s deťmi na veľkofatranské Sidorovo, na bicykli popod Tatry či za pastierskymi obydliami na KysuceVčera 08:30Ako ukázať ublíženému okoliu, že som sa zmenila? Všeobecné vyhlásenia fungovať nebudú, hodnotí psychológVčera 08:28Česko-slovenské slovo týždňa: jeřáb v. žeriavVčera 07:58Svetový newsfilter: Podpora Ukrajiny nie je zadarmo, no ruské víťazstvo by Slovensko stálo miliardyVčera 07:32Čína zbiera genetické informácie ľudí z celého sveta. Čo tým chce dosiahnuť a prečo je to hrozba