Špecializovaný trestný súd

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vymenovala Jána Hrubalu za predsedu Špecializovaného trestného súdu.

OĽaNO a SaS súhlasia s ochranou Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry v ústave, vraví poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Podporu návrhu podľa neho vyjadrili aj viacerí bývalí koaliční poslanci, Sme rodina sa vyjadrí po internom rokovaní.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nekomentoval konanie niekdajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý v roku 2018 navštívil sudkyňu kvôli stíhanému Petrovi Petrovovi. Nie je jasné, prečo obišiel dozorujúceho prokurátora prípadu a rovno šiel za sudkyňou.

Nitrianska sudkyňa Mária Ondrejová prehovorila, ako za ňou bol v roku 2018 vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prihovárať sa za podnikateľa Petra Petrova, ktorý je blízky takáčovcom. Kováčik pritom obišiel zaužívané pravidlá, za sudkyňou zašiel po prosbe svojho kamaráta, exšéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka, ktorý sa priatelil s Petrovom.

OĽaNO pripravilo vlastnú novelu ústavy, ktorá by sa mala týkať predčasných volieb a referenda. O detailoch zatiaľ odmieta hovoriť. Hnutie by podľa poslanca Milana Vetráka chcelo, aby sa súčasťou novely stalo aj ústavné ukotvenie špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu, s čím minulý týždeň prišiel poslanec Za ľudí Juraj Šeliga.

Ján Hrubala tvrdí, že presun celého Špecializovaného trestného súdu do Pezinka a zrušenie jeho pracoviska v Banskej Bystrici neprichádza do úvahy ani v strednodobom časovom horizonte. Predseda ŠTS vysvetľuje, že budovu v Pezinku nevedia zväčšiť a sudcovia musia mať kde pojednávať.

Novým sudcom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa stane Jozef Pikna, súčasný sudca Okresného súdu Galanta. Jeho preloženie schválila súdna rada.

Súdna rada navrhla prokurátora Milana Cisarika na vymenovanie za sudcu Špecializovaného trestného súdu. Na miesto sudcu ho musí ešte vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Predseda špecializovaného súdu Ján Hrubala hovorí, prečo odsúdili Alenu Zsuzsovú na 21 rokov v prípade vraždy hurbanovského primátora, prečo uverili výpovedi Zoltána Andruskóa a ako prišli k záveru, že inak sa to stať nemohlo. „Reťaz dôkazov tvorila ničím neprerušovanú niť, ktorej výsledok je jednoznačný,“ vraví v rozhovore. Najvyšší súd tento týždeň potvrdil verdikt jeho senátu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes neverejne rozhoduje o väzbe obžalovaných v kauze Dobytkár po podaní obžaloby. Medzi obžalovanými je aj Norbert Bödör.

Pribúda ľudí, ktorí tvrdia, že snaha o politické ovládnutie justície zákonodarnou a výkonnou mocou nikdy nebola taká silná ako dnes, píše Ján Hrubala, predseda ŠTS. „Moment, keď sa má sudca vzoprieť, nastáva vtedy, keď napätie medzi tým, čo všeobecne považujeme za prirodzené, a tým, čo je napísané v zákone, je priam neznesiteľné.“

Väčšinu ústavných sťažností väzobne stíhaných ľudí Ústavný súd odmietne, tvrdí predseda súdu Ivan Fiačan. On sám takto odmietol sťažnosť Zoroslava Kollára, teraz má na stole sťažnosť Norberta Bödöra. Z činnosti pre zločineckú skupinu obžalovaný advokát Martin Ribár bol podľa neho vo väzbe príliš dlho.

Po troške sa začala obnovovať dôvera občanov v justíciu, hovorí v rozhovore predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. „Teraz je dôležité, aby konečné rozhodnutia boli poctivo vyargumentované a uveriteľné nielen v právnickej obci, ale aj v očiach verejnosti. Vidíme, ako prebiehala kritika rozsudku vo veci pána Kuciaka a pani Kušnírovej.“

Fico opäť útočil na sudcov aj prokurátorov, predseda špecializovaného súdu Hrubala sa kolegov verejne zastal. Nič podobné sa ešte v histórii súdu od jeho vzniku v roku 2009 nestalo.

Fico svojimi výrokmi na adresu sudcov a prokurátorov podľa šéfa špecializovaného súdu „prekračuje hranice, ktoré sú minimálne etického charakteru“. „Z takýchto slov nemá človek radosť,“ uviedol Ján Hrubala. „Som však ďaleko od toho, aby som kritizoval ja jeho za to, že on kritizuje nás.“

Ján Hrubala reagoval na Ficovu kritiku týkajúcu sa dopravných priestupkov. V roku 2001 aj 2005 bol Hrubala zadržaný ako šofér pod vplyvom alkoholu. Bol za to disciplinárne stíhaný. „Nedostal som 500-eurovú pokutu. Môj finančný postih sa blížil k miliónu vtedajších korún (33-tisíc eur),“ povedal šéf špecializovaného súdu. Disciplinárne ho totiž potrestali zrážkami z platu.

Predseda špecializovaného súdu Ján Hrubala opäť vysvetľuje rozhodovanie o väzbe dnes už právoplatne odsúdeného Ľubomíra Kudličku. Za jeho prepustenie ho neustále napáda predseda Smeru Robert Fico. Pre tento prípad je obžalovaný aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Naživo: Predseda špecializovaného súdu Ján Hrubala reaguje na Roberta Fica

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala k diskusiám o väzbe: Kým boli vo väzbe „len“ obyčajní ľudia, Rómovia, mafiáni, vrahovia, tak nikomu nenapadlo rozmýšľať o skultúrnení podmienok vo väzbe. Róm, ktorý olúpil niekoho na ulici, má mať podľa neho rovnaké podmienky vo väzbe ako sudca či prokurátor podozrivý z brania úplatkov.

Cítim tlak typu „kto všetko musí ísť do basy“. Ak sa to nestane, tak buď sudca nevie robiť, alebo berie úplatky, hovorí Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu. „My nezbierame skalpy, nebojujeme proti kriminalite a nielen politici, ale ani rôzne zoskupenia advokátov či aktivistov nás nemusia poučovať o tom, načo je väzba, čo a kto sú kajúcnici.“

Robert Fico musí vedieť, že výrokmi o sudcoch a prokurátoroch prestrelil, hovorí Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu. „Ak niekto vyvoláva takéto typy nálad, tak deštruuje predstavu verejnosti o tom, ako má právny štát fungovať.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nadácia Zastavme korupciu k voľbe šéfa špeciálnej prokuratúry: „Kandidát Daniel Lipšic z nášho pohľadu nie je schopný presvedčiť dostatočnú časť verejnosti o svojej nestrannosti, či už voči bývalým politickým kolegom, alebo klientom. V čase nízkej dôvery verejnosti v dosahovanie spravodlivosti na Slovensku by bolo jeho zvolenie v konkurencii ďalších troch kvalitných kandidátov nešťastným krokom.“

Novým podpredsedom Špecializovaného trestného súdu sa stane sudca Igor Králik. Rozhodla o tom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Králik nastúpi do funkcie od 1. septembra.

Ministerka spravodlivosti vymenovala Jána Hrubalu za predsedu Špecializovaného trestného súdu. Do funkcie nastúpi v piatok.

Ján Hrubala sudca ŠTS Banská Bystrica. FOTO Ján Krošlák

Fico nahral video k voľbe predsedu Špecializovaného trestného súdu. Tvrdí v ňom, že výber bude politický a zvíťazí kandidát, ktorý je pripravený kriminalizovať opozíciu.

Špeciálna komisia vyberala najlepšieho kandidáta na predsedu špecializovaného súdu. Sudcu Hrubalu sa pýtali na dávnu nehodu, sudcu Buvalu na osobnú statočnosť, najviac nepríjemných otázok však dostával kandidát Michal Truban.

Sudca Ján Hrubala skončil prvý vo výberovom konaní na predsedu Špecializovaného trestného súdu. Druhý bol Ján Buvala a tretí Michal Truban. Po zhruba troch hodinách verejného vypočúvania o tom rozhodla výberová komisia. Posledné slovo bude mať ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá sa určeným poradím nemusí riadiť.

Výberová komisia na predsedu špecializovaného súdu ukončila vypočutie troch kandidátov. Michal Truban, Ján Buvala aj Ján Hrubala hovorili zhodne zhruba hodinu. Komisia teraz vylúčila verejnosť, aby rozhodla o poradí kandidátov.

Za zlú povesť justície nemôžu médiá, hovorí počas výberového konania kandidát na predsedu špecializovaného súdu Ján Hrubala. Aj chybou samotných sudcov dochádzalo podľa neho k dezinterpretáciám, a to preto, že nereagovali a nevysvetľovali problémy včas. Zlepšil by preto napríklad aj komunikáciu s novinármi.

Kandidát na predsedu špecializovaného súdu Ján Hrubala musí počas výberového konania vysvetľovať nehodu, po ktorej sa odmietol podrobiť dychovej skúške, a bol za to aj disciplinárne potrestaný. Utrpel pri nej otras mozgu a na okolnosti si nepamätá.

Pohotovostné služby na špecializovanom súde by mali zabezpečovať viac ako štyria sudcovia, ako je to v súčasnosti, povedal kandidát na predsedu Ján Buvala. Tvrdí, že nie je pravda, že by sa to v minulosti riešilo a sudcovia súdu povedali, že slúžiť nechcú.

Prezentácia sudcu Jána Buvalu sa týkala najmä otázok, či ostane Špecializovaný trestný súd pôsobiť na dvoch pracoviskách alebo len na jednom. Sídli totiž v Pezinku aj v Banskej Bystrici. Buvalova vízia je, že časom bude len jedno pracovisko, a to v Pezinku.

Kandidát na predsedu špecializovaného súdu Michal Truban hovoril počas výberového konania o tom, že by chcel, aby tento súd bol dôveryhodnou inštitúciou. Želá si, aby sudcovia nepodliehali mediálnemu tlaku, ktorý pôsobí negatívne na činnosť súdu.

Výberová komisia na predsedu špecializovaného súdu už vypočula Michala Trubana aj Jána Buvalu. Obaja hovorili zhruba hodinu.

Výberové konanie na predsedu Špecializovaného trestného súdu sa začalo s vyše polhodinovým meškaním. Dôvodom je, že sa čakalo na jedného z piatich členov výberovej komisie. Nakoniec budú kandidátov posudzovať len štyria.

Výberová komisia, zľava: Jozef Šutka, Anton Jaček, Roman Greguš a Jaroslav Macek.

Na ministerstve spravodlivosti bude v pondelok výberové konanie na predsedu Špecializovaného trestného súdu. Aktuálne ho dočasne vedie jeho podpredseda Roman Púchovský. O funkciu predsedu sa uchádzajú okrem súčasného predsedu aj sudcovia Ján Buvala a Ján Hrubala.

Predseda špecializovaného súdu Michal Truban končí vo štvrtok vo funkcii, no výberové konanie na šéfa súdu sa zatiaľ neuskutočnilo. Súd tak dočasne bude riadiť jeho podpredseda Roman Púchovský.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Igor Králik sa vzdal kandidatúry na post predsedu súdu z rodinných dôvodov. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti. Do výberového konania tak pôjdu traja kandidáti: Ján Buvala, Ján Hrubala a Michal Truban.

V roku 2004 Igor Králik zakladal Špeciálny súd, a hoci v roku 2006 vyhral výberové konanie, Štefan Harabin ho za predsedu už nevymenoval. Teraz sa prihlásil do výberového konania opäť a hovorí, že poslednýkrát. Po pätnástich rokoch existencie súdu by už podľa neho mohol začať súdiť aj veľkú korupciu. „Súd je pripravený už 15 rokov a čaká. Nech chodia obžaloby,“ hovorí.

Sudca Truban chce byť opäť predsedom špecializovaného súdu. Výberovej komisii bude vysvetľovať svoj penzión Altmayer pri Banskej Štiavnici. Výhrady voči kandidátovi spísal podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

Foto N - Tomáš Benedikovič

Na Špecializovanom trestnom súde sa v poslednom čase konajú porady len zriedka, málo je aj konzultácií s kolegami z Najvyššieho súdu. Sudca Ján Hrubala sa chce stať novým šéfom špecializovaného súdu a zmeniť to.

Sudca Ján Hrubala. Foto N - Ján Krošlák

Predseda špecializovaného súdu Michal Truban bude musieť vysvetľovať svoje majetkové pomery, najmä vlastníctvo penziónu Altmayer. Na pochybnosti upozornil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý ich poslal výberovej komisii na predsedu súdu. Truban sa totiž rozhodol opäť o tento post uchádzať.

Ak by sa Ján Buvala stal predsedom Špecializovaného trestného súdu, chcel by pracovisko v B. Bystrici zrušiť. Sídlo súdu by podľa neho malo byť v Pezinku. „Tu sú na to vytvorené podmienky, ktoré mali popretŕhať aj miestne väzby. Keď sa tu človek teraz prejde, každá druhá kancelária je prázdna.“

Sudca Ján Buvala súdil kauzu zmenky a rozhodoval aj o dohode pre Zoltána Andruskóa. Aké je to súdiť Kočnera? „Kočner je inteligentný človek, akurát inteligenciu využíval nevhodným smerom. Niekedy je komplikovanejšie pojednávať vec, kde je obžalovaný zjavne mimo.“

Pri Glance House som sa čudoval, na čo sa Trnka prepožičal, hovorí sudca Ján Buvala. Bývalý dlhoročný prokurátor a teraz sudca Špecializovaného trestného súdu sa prihlásil do výberového konania na predsedu súdu. „Bola to jedna machinácia na druhú,“ povedal o prípade, kde sa Roberta Číža snažil zlikvidovať Marian Kočner.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo motivačné listy kandidátov na predsedu Špecializovaného trestného súdu. Do výberového konania sa prihlásili štyria uchádzači – Ján Buvala, Ján Hrubala, Igor Králik a Michal Truban.

Kedy ste kvôli prípadu nespali? Ako ste vnímali vraždu Jána Kuciaka? Mali by mať na súde službu všetci sudcovia? Štyria kandidáti na predsedu Špecializovaného trestného súdu Ján Buvala, Ján Hrubala, Igor Králik a Michal Truban odpovedajú v ankete aj na to, či má takýto súd opodstatnenie.  

Kandidáti na predsedu Špecializovaného trestného súdu: Ján Buvala (vľavo hore), Ján Hrubala (vpravo hore), Igor Králik (vľavo dole) a Michal Truban (vpravo dole). Foto - TASR, Denník N

Najčítanejšie teraz

Newsfilter: Fico preráža dno, Matovič mu pomáha a Heger sa obzeráFoto N - Tomáš BenedikovičVývoj bojov (349. deň): Padla symbolická hranica – ruskej armáde zničili už tisíc tankovZničená a opustená ruská tanková kolóna na začiatku invázie na Ukrajinu. Foto - Ukrajinská armádaHudobník Roger Waters pritvrdzuje, ešte viac chce počúvať PutinaArchívna fotka z čias, keď sa Pink Floyd ešte dokázali stretnúť aj na pódiu. Foto - TASR/APChorvátsko chce za prepravu ropy pre Slovnaft šesťnásobok toho, ako je bežné. Hirman to už rieši s chorvátskym ministromMinister hospodárstva Karel Hirman. Foto N - Tomáš BenedikovičNajaktívnejšie seizmické zóny sú Komárno a Dobrá Voda, experti očakávajú, že sa vrátia silnejšie zemetraseniaSeizmické vlny zachytené historickým seizmografom v Hurbanove. Foto N - Vladimír ŠimíčekSoros, Orbán, Brusel, ale tentoraz bez migrantov. Pozreli sme si hlavné večerné správy v MaďarskuSoros na bilbordoch ako hlavný nepriateľ Maďarska. Financované zo štátnej kasy. Foto – Ákos StillerPodpredseda PS Truban: Náš hlavný súper nie je MatovičFoto N - Tomáš BenedikovičPo smútku prichádza hnev. Mnohé budovy neboli na zemetrasenie pripravené a záchranári nestíhajúFrancúzski záchranári v meste Osmaniye. Foto - tasr/apŽilinka potvrdil, že ochrankári chceli o únose vypovedať, no zrazu sa už nikomu neozvaliGenerálny prokurátor Maroš Žilinka a krajský prokurátor Rastislav Remeta. Foto N - Monika TódováChcete fotovoltiku na dome? Je najvyšší čas začať s prípravouIlustračné foto - Jumpstory.comTýždeň v zdraví: Pohyb znižuje riziko demencie. Žuvanie tabaku spôsobuje rakovinu. Ktoré návyky sa tvária ako zdravé, ale nie sú?Ilustračné foto - JumpStoryVývoj bojov (348. deň): Končíme s písmenkami, lejeme guľky. Ruský vojenský priemysel je na tom lepšie, ako by sme chceli, tvrdí expertPutin nedávno navštívil Obuchovskú továreň v Petrohrade. Foto - TASR/APSegregačné múry a geto Angi Mlyn. Boli sme tam, kde žil obvinený z vraždy ženy v Michalovciach Geto v Angi Mlyne. Foto N – Andrej Bán„Amerikanizácia“ F1 pokračuje, vracia sa Ford. Spája sa s Red Bullom a otvára veľa ďalších otázokŠéf Red Bullu Christian Horner sa rozpráva s Jimom Farleyom, generálnym riaditeľom Fordu. Foto - TASR/APAko má vyzerať moderná škola, ktorá pripraví deti na život v roku 2035Foto - Tomáš Hrivňák/N, Tomáš Matina

Nové na Dennikn.sk

21:13Newsfilter: Fico preráža dno, Matovič mu pomáha a Heger sa obzerá 19:33Košičan po Európe predáva desiatky miliónov energeťákov. Teraz si na ne doma vybuduje novú fabriku 19:08Znova sa začne debata o najlepšom hráčovi histórie. LeBron James prekonal 40-ročný rekord 18:58Graf dňa: Vláda sa spolieha na silný finiš v čerpaní eurofondov, ekonómovia sú menej optimistickí 18:57Obetí v Sýrii bude ešte viac, Turci majú aspoň infraštruktúru, vraví miestny šéf Človeka v ohrození 17:53Vysoká citlivosť nie je diagnóza, ale povahová črta. Potláčať ju je chyba, hovorí psychoterapeutka 17:48Poliaci sa pred víkendom tlačia v obchodoch, ale zvykli si. Ako zákaz predaja v nedeľu funguje v Poľsku 17:13Keby som nemal také veľké oči, firma vôbec nemusela skončiť takto, hovorí zakladateľ Dedolesa (+ podcast) 16:55Hudobník Roger Waters pritvrdzuje, ešte viac chce počúvať Putina 16:37Po smútku prichádza hnev. Mnohé budovy neboli na zemetrasenie pripravené a záchranári nestíhajú 14:59To podstatné na „príbehu Budaj“ nie je eštébé! 14:53Kollár s OĽaNO chcú daňovú úľavu pre dobrovoľné príspevky v druhom pilieri 14:37Vláda podporila daňovou úľavou rozšírenie veľkého podtatranského výrobcu elektrofólií o dve tretiny 14:31Soros, Orbán, Brusel, ale tentoraz bez migrantov. Pozreli sme si hlavné večerné správy v Maďarsku 14:18Žilinka potvrdil, že ochrankári chceli o únose vypovedať, no zrazu sa už nikomu neozvali 14:16Vývoj bojov (349. deň): Padla symbolická hranica – ruskej armáde zničili už tisíc tankov 14:07Písal erotické básne aj ódy na Stalina a Lenina. Nové vyšetrovanie má ukázať, či a ako zavraždili Pabla Nerudu 13:34Biela pocta 12:52Srbskí lídri pripúšťajú, že krajina môže uvaliť sankcie na Rusko. Prečo sa to doteraz nestalo 12:02Chorvátsko chce za prepravu ropy pre Slovnaft šesťnásobok toho, ako je bežné. Hirman to už rieši s chorvátskym ministrom 11:52Váhavosť ministra Karasa v praxi: Bratislavský súd, kam prišla NAKA, nemá vyše pol roka predsedu 11:11Babišov marketér Marek Prchal sa možno zapojí do kampane na Slovensku, rokuje so SaS 11:08Zákaz potratov by vetoval. Nezvyčajne energický Biden chytil republikánov do pasce 10:37„Amerikanizácia“ F1 pokračuje, vracia sa Ford. Spája sa s Red Bullom a otvára veľa ďalších otázok 10:26Rusko na Ukrajine bojuje proti Bohu a ľudstvu 09:42Zemetrasenie poškodilo aj vzácne hradby v neoficiálnej metropole Kurdov. V kraji, kde Erdoğan vládne tvrdou rukou 09:14Podpredseda PS Truban: Náš hlavný súper nie je Matovič 08:39Zemetrasenia predpovedať nevieme a zrejme sa nám to ani nikdy nepodarí, vraví český geofyzik 07:15Ráno s NHL: Nie hneď ťažké činky, stačili skoky a odrazy. Ako z McDavida vyrástol najlepší hokejista súčasnosti 06:33Ekonomický newsfilter: Parlamentný festival populizmu pokračuje obedmi zadarmo