- výbuchy v Bejrúte si vyžiadali desiatky obetí a tisíce zranených
- vybuchol sklad, v ktorom boli uložené tony dusičnanu amónneho
- materiálne škody v libanonskej metropole sú obrovské
Libanonský prokurátor nariadil prepustiť všetkých podozrivých v kauze výbuchu v prístave v Bejrúte z roku 2020. Rozhodnutie prišlo po tom, čo vyšetrujúci sudca v pondelok po 13 mesiacoch nečakane obnovil vyšetrovanie výbuchu, ktoré dovtedy blokovali obvinení politici. (ap)
Libanonský sudca vyšetrujúci výbuch v Bejrúte obvinil expremiéra a generálneho prokurátora. Po viac ako ročnej prestávke sa znova rozbehlo vyšetrovanie explózie, pri ktorej zahynulo 220 ľudí, stíhaných je 13 ľudí. (reuters)
Bejrút bol pre celý Blízky východ oázou modernosti, dnes je to už iné mesto, hovorí diplomatka Katarína Zembjaková, ktorá pôsobí v Libanone. „V súčasnosti je raritou, keď tu svieti mestské pouličné osvetlenie. Z Bejrútu sa stalo čierne mesto a prechádzať sa alebo jazdiť v noci je pomerne nebezpečné.“
Libanonský sudca Bitár nariadil zatknúť bývalého ministra financií v súvislosti s výbuchom v bejrútskom prístave. Sudca ho chce vypočuť. Niektorí politici sa usilovali o Bitárovo odvolanie z prípadu a obrátili sa na súd.
Libanon dostal od Ruska satelitné zábery z výbuchu v prístave v Bejrúte z augusta minulého roka. Krajina ich sľúbila posunúť libanonskej justícii s nádejou, že pomôžu odhaliť pravdu o tejto tragédii. (ap)
Hlavný sudca, ktorý vyšetruje výbuch v bejrútskom prístave, znovu prerušil vyšetrovanie po tom, čo sa dostal pod silný politický tlak. V súvislosti s explóziou totiž vydal zatykač na exministra financií. (reuters)
Príbuzní obetí výbuchu v Bejrúte protestovali proti pozastaveniu vyšetrovania. Pred súdnou budovou sa zišlo niekoľko stoviek ľudí.
Reportáž: V kolabujúcom Libanone sa prehlbuje ďalšia kríza – utečenecká. Libanon patrí medzi krajiny s najväčším podielom utečencov na počet obyvateľov, a to v situácii, keď v krajine nefunguje takmer nič.
Emmanuel Macron vyhlásil, že libanonskí lídri dlhujú svojim ľuďom pravdu o ničivom výbuchu, ktorý si presne pred rokom v Bejrúte vyžiadal 214 obetí. Uviedol to na medzinárodnej konferencii o Libanone, na ktorú sa pripojil online.
Tisíce demonštrantov v Bejrúte žiadali vyvodenie zodpovednosti rok po výbuchu v miestnom prístave, pri ktorom zahynulo viac ako 200 ľudí. Časť ľudí sa pokúšala vniknúť do parlamentu, polícia proti nim použila slzotvorný plyn a obušky.
Pápež František po operácii obnovil audiencie, želá si navštíviť Libanon, kde si dnes pripomínajú prvé výročie ničivého výbuchu v bejrútskom prístave. (reuters)
Reportáž z Bejrútu rok po explózii v prístave: Koľko toho môže Libanon ešte zniesť, kým úplne nevybuchne? Polovica občanov žije v chudobe, mestá sú väčšinu dňa bez riadnej elektriny, na benzín sa stojí hodiny, lekárňam dochádzajú lieky a ľuďom peniaze na živobytie. Krajina prežíva finančnú aj humanitárnu krízu a čochvíľa môže prísť aj o pitnú vodu.
EÚ plánuje zaviesť sankcie voči vládnucej elite Libanonu zodpovednej za politickú a ekonomickú krízu, v ktorej sa krajina nachádza. Krajina aktuálne nemá funkčnú vládu, pretože premiér Hassan Dijáb odstúpil po výbuchu v bejrútskom prístave.
Libanon má k dispozícii predbežnú technickú správu o rozsiahlom výbuchu, ktorý vlani v auguste otriasol prístavom v Bejrúte a vyžiadal si stovky zranených a mŕtvych. Dokument, ktorý zatiaľ verejnosti neukázali, Libanonu poskytlo Francúzsko.
Libanonský súd odvolal hlavného vyšetrovateľa, ktorý obvinil politikov, vrátane premiéra, z nedbanlivosti kvôli výbuchu v prístave v Bejrúte. Pri výbuchu zomrelo pri ňom dvesto ľudí. Na jedného z ministrov vydal zatykač a dnes ho chcel vypočuť.
Loď s nákladom dusičnanu amónneho, ktorý vlani explodoval v bejrútskom prístave, nesmerovala do Mozambiku, ako sa uvádzalo v dokumentácii, ale do Libanonu. Za prepravnou firmou stoja ľudia blízki Bašárovi Asadovi. Zomrelo vyše dvesto ľudí.
Interpol vydal zatýkacie rozkazy na tri osoby podozrivé v kauze výbuchu v Bejrúte vrátane majiteľa a kapitána nákladnej lode MV Rhosus, ktorá v roku 2013 priviezla do prístavu 2275 ton dusičnanu amónneho. (al jazeera)
V súvislosti s výbuchom v Bejrúte obvinili z nedbanlivosti expremiéra a troch ministrov. Tí dostali niekoľko upozornení, aby neodkladali zneškodnenie dusičnanu amónneho v skladoch, napriek tomu neprijali opatrenia.
Výbuch paliva v bytovom dome v Bejrúte zabil štyroch ľudí a vyvolal paniku medzi obyvateľmi metropoly, ktorou pred dvoma mesiacmi otriasla mohutná explózia v prístave. Tentokrát zrejme explodovala nafta v pekárstve na prízemí domu. (guardian)
Libanon chce zatknúť majiteľa a kapitána lode, ktorá do Bejrútu priviezla liadok, ktorý tam v auguste spôsobil ničivú explóziu. Súd mená neuviedol, malo by však ísť o dvoch Rusov, z ktorých jeden žije na Cypre. Doteraz v súvislosti s výbuchom zatkli 20 ľudí.
Izraelský premiér obvinil libanonskú skupinu Hizballáh z udržovania „tajného skladu zbraní“ v obytnej štvrti Bejrútu a varoval, že v libanonskej metropole môže nastať ďalší tragický výbuch.
Libanonská armáda našla pri prehľadávaní zničeného bejrútskeho prístavu 1,3 tony zábavnej pyrotechniky. Armádni špecialisti ju zneškodnili. V auguste vybuchol v Bejrúte dusičnan amónny, pri výbuchu zomrelo 190 ľudí. (čtk)
V Bejrúte uhasili požiar, ktorý vo štvrtok vypukol v sklade s pneumatikami, olejom a potravinami. Podľa predbežného vyšetrovania bolo príčinou požiaru zváranie, ktoré je súčasťou opráv po augustovej explózii.
V bejrútskom prístave vypukol mohutný požiar, horí v sklade pneumatík v bezcolnej zóne. Udalosť vyvoláva značnú pozornosť vzhľadom na výbuch, ktorý začiatkom augusta zničil prístav aj priľahlé štvrte. (al-džazíra, čtk)
Ľudia sú solidárni, no Libanon sa rúti do priepasti, vraví Češka z organizácie Človek v ohrození, ktorá pomáha v Bejrúte po ničivom výbuchu. „Mladí ľudia sa nás pýtajú, ako sa dostať do Európy a či je u nás možné študovať. Na to, ako sa cítia, odpovedajú rovnako: sme unavení.“
Záchranári už v Bejrúte nevidia nádej na nájdenie preživších po mohutnom augustovom výbuchu. Pátrací pes v stredu večer zacítil pod jednou zrútenou budovou pach. Senzory potvrdili tlkot srdca a záchranné tímy začali pátranie, dopadlo však neúspešne. (afp)
Záchranári v libanonskom Bejrúte pátrajú v sutinách zrútenej budovy po človeku, ktorý mohol prežiť výbuch spred mesiaca. Skupina dobrovoľníkov z Čile a Libanonu vo štvrtok pri rozoberaní zničeného stavebného materiálu zaznamenala známky života v miestach, kde sa pred výbuchom nachádzal bar. (reuters)
Libanonská armáda našla pri bejrútskom prístave ďalšie 4,5 tony dusičnanu amónneho, teda rovnakej látky, ktorá v prístave vybuchla začiatkom augusta, pripravila o život 190 ľudí a 6000 zranila.
Pápež varoval, že Libanonu po výbuchu v Bejrúte hrozí mimoriadne nebezpečenstvo, ktoré „ohrozuje samotnú existenciu krajiny“. Povedal to pri prvej verejnej audiencii po polročnej prestávke vynútenej koronavírusovou pandémiou. (afp, tasr)
Macron chce od Libanonu zásadné reformy do troch mesiacov. Francúzsky prezident navštívil Bejrút druhýkrát od augustového ničivého výbuchu v prístave. Ak by k reformám nedošlo, Macron hovorí o sankciách a sťažení finančnej pomoci. (reuters)
Počet obetí výbuchu v Bejrúte stúpol na 190, vyplýva zo správy, ktorú zverejnila dočasná libanonská vláda. Ďalší traja ľudia sú podľa nej stále nezvestní. Výbuchy zanechali 300-tisíc ľudí bez domova, materiálne škody vyskočili na 15 miliárd dolárov.
Libanonu hrozí, že celkom zanikne, uviedol francúzsky minister zahraničných vecí, pričom vyzval na prijatie mimoriadnych reforiem. V súvislosti s výbuchom a pod silným tlakom nespokojnej verejnosti podala libanonská vláda demisiu. (france 24)
Libanonská armáda po výbuchu v bejrútskom prístave našla desiatky ďalších nádrží a nádob s chemikáliami, ktoré by v prípade úniku mohli predstavovať nebezpečenstvo. Údajne ide napríklad aj o kyselinu chlorovodíkovú.
Senegal oznámil, že sa chce zbaviť 2 700 ton dusičnanu amónneho, ktorý je uskladnený v dakarskom prístave. Ide o takmer rovnaké množstvo chemikálie, aké tento mesiac spôsobilo explóziu v libanonskom Bejrúte.
K pobrežiu Libanonu priplávala vrtuľníková výsadková loď s viac ako 700 francúzskymi vojakmi, ktorí sa zapoja do odstraňovania následkov ničivej explózie v Bejrúte.
Explóziám v Bejrúte podľa izraelského seizmológa predchádzala séria menších výbuchov. Posledný z nich, ktorý zrejme odpálil sklad s dusičnanom amónnym, bol pritom spôsobený vznietením zábavnej pyrotechniky.
Viaceré veľké zaisťovne sa pripravujú na možné finančné straty spôsobené výbuchom v bejrútskom prístave. Iba škody na majetku môžu presiahnuť 7 miliárd dolárov, uviedol vo svojom odhade Inštitút pre medzinárodné financie.
Do vyšetrovania výbuchu v libanonskom Bejrúte sa zapojí aj FBI. Pripojiť sa k zahraničným vyšetrovateľom má na pozvanie zo strany Libanonu. (tasr, abc news)
V Bejrúte je po minulotýždňových výbuchoch nefunkčná viac ako polovica zdravotníckych zariadení, uviedla WHO. Nefunkčné sú tri najväčšie nemocnice a ďalšie tri fungujú vo výrazne obmedzenom režime. (reuters, tasr)
O možnom nebezpečenstve v Bejrúte vedel premiér aj prezident. Na zle uskladnený dusičnan amónny upozorňovali rôzne úrady niekoľko posledných rokov, v júli o tom oboch predstaviteľov informovali libanonské bezpečnostné zložky. (reuters)
Slovensko poskytlo Libanonu po výbuchu v Bejrúte humanitárnu pomoc a finančný príspevok 100-tisíc eur. Do krajiny zamieril vládny špeciál s nákladom zdravotníckeho materiálu, potravín a liekov.
V prístave v Bejrúte sú stále nebezpečné chemikálie, uviedol člen francúzskeho odpratávacieho tímu. Experti po minulotýždňovej explózii pracujú na zabezpečení najmenej 20 kontajnerov s potenciálne nebezpečnými látkami, z jedného z nich ešte včera unikala chemikália. (ap, tasr)
Libanonská vláda podala demisiu po ničivom výbuchu v Bejrúte, pri ktorom minulý týždeň zahynulo vyše 160 ľudí a ďalších viac ako 6000 bolo zranených. Cez víkend v libanonskej metropole prepukli masívne protesty požadujúce odchod vlády.
V súvislosti s výbuchom v Bejrúte odstúpila ministerka spravodlivosti Marie-Claude Nadžmová. V nedeľu rezignovali aj ministerka informácií a minister životného prostredia, dôvodom je neschopnosť vlády robiť reformy. (ap, čtk)
V Bejrúte odstúpil už druhý člen libanonskej vlády. Svoju rezignáciu predložil minister životného prostredia Demianos Kattar. (tasr, dpa)
Medzinárodní darcovia prisľúbili 298 miliónov dolárov na pomoc Libanonu po utorkovom ničivom výbuchu v Bejrúte. Taký je výsledok darcovskej videokonferencie, ktorú organizovalo Francúzsko a OSN.
Libanon bude v priebehu nasledujúcich troch mesiacov potrebovať pomoc v objeme 117 miliónov dolárov, odhaduje OSN. Krajina potrebuje urgentne pomoc na lekársku starostlivosť, jedlo a ubytovanie.
Svoju demisiu oznámila prvá členka libanonskej vlády, ministerka informácií Manál Abdelová Samádová. Svoje odstúpenie zdôvodnila neschopnosťou vlády prijať reformy. Reaguje aj na ničivý výbuch v bejrútskom prístave. (čtk)
Nemecko pošle Libanonu núdzovú pomoc v hodnote 10 miliónov eur. „Ľudia v Bejrúte potrebujú našu pomoc a nádej,“ povedal minister zahraničných vecí Heiko Maas.
Najmenej 230 ľudí utrpelo zranenia počas zrážok medzi políciou a demonštrantmi v libanonskom Bejrúte. Protestujúci vtrhli do viacerých ministerstiev a do sídla libanonskej bankovej asociácie. Počas násilností prišiel o život jeden policajt. (tasr, afp)