Bývanie

Štandardom na trhu je podľa predajcov a expertov aj tento rok hypotéka pokrývajúca 80 % založenej nehnuteľnosti. „Ak však od banky požadujete menej ako 80 %, vie vám ponúknuť nižšiu úrokovú sadzbu,“ dodal Matej Dobiš z webu FinancnyKompas.sk.

Štyria odborníci na hypotéky odpovedajú, či sa v novom roku zmenili podmienky na hypotéky a či banky môžu dvihnúť úroky. „Na základe týchto očakávaní začali klienti viac uvažovať o dlhších fixáciách a žiadanejšími sa stávajú fixácie na 5 a viac rokov,“ vraví Michal Kubík z Finportalu.

Experti na hypotéky zatiaľ neočakávajú rýchle zvýšenie úrokov, keďže Európska centrálna banka drží sadzby nízko. „Tento trend sa však pravdepodobne o pár rokov zmení a k zvyšovaniu úrokov postupne dôjde. Preto čoraz viac klientov preferuje zastabilizovanie svojho úroku na čo najdlhšie obdobie,“ vraví Eva Šablová z Fingo.sk.

Bratislava chce do konca volebného obdobia rozpracovať projekty viac ako 1600 nájomných bytov. Mesto napríklad ráta so 150 nájomnými bytmi, ktoré chce získať od piatich súkromných developerov v šiestich bratislavských lokalitách.

Za stavebné zákony hlasovali všetci členovia vlády jednohlasne vrátane premiéra a ministrov OĽaNO, tvrdí vicepremiér Štefan Holý. Reaguje na poslanca OĽaNO Petra Kremského, ktorý zákony označil za chaotický nedorobok, ktorý si presadili oligarchovia.

Vláda s pripomienkami schválila zákony o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré majú urýchliť vydávanie stavebných povolení. Proti sú mestá a obce, ktoré sa obávajú oslabenia svojej pozície. O zákonoch ešte bude rokovať parlament.

Na webe projektu obnovy rodinných domov je už viac informácií o tom, na čo bude možné žiadať dotáciu, ráta s príspevkom na „IQ žalúzie“ aj odstraňovanie azbestu. Konkrétne technické požiadavky stále chýbajú, pribudnúť by mali v najbližších dňoch.

Do konca januára musia podať daňové priznanie všetci občania Bratislavy, ktorí vlani kúpili, predali, darovali nehnuteľnosť alebo ju dostali do daru či skolaudovali. Priznanie podávajú len tie fyzické a právnické osoby, ktorým pribudla nehnuteľnosť alebo došlo k zmene.

Rekreačné nehnuteľnosti počas pandémie niekde zdraželi aj o polovicu, upozorňuje manažér z Fingo Reality Viktor Obtulovič. V atraktívnych turistických lokalitách sa pohybujú na úrovni centra Bratislavy. „Otázne to bude s ich následnou likviditou, teda predajom, najmä pri nehnuteľnostiach situovaných v menej turisticky vyhľadávaných lokalitách,“ dodáva.

Realitní makléri sa zhodujú, že rast cien nehnuteľností bude pokračovať aj tento rok. Pripúšťajú spomalenie, no zásadný zvrat nepredpokladá nikto. „Na slovenskom realitnom trhu sa neudiali žiadne radikálne zmeny typu nárastu veľkého počtu novostavieb, zmeny stavebného zákona, zvýšenia úrokovej sadzby, zvýšenia nezamestnanosti,“ komentuje Mário Glos z asociácie realitných kancelárií.

Realitný poradca Vladimír Kubrický predpokladá, že ceny bytov vo väčšine krajských miest porastú o viac ako 10 %. „Pochybujem, že rast bude taký vysoký, ako bol vlani. Takže rast nad 20 % nečakám, ale keď to bude nad 10 %, nebude to žiadne prekvapenie.“

Ľudia sú pre inflačné očakávania ochotní kupovať byty aj za súčasné ceny a pribúda investorov, ktorí si byt kúpia s tým, že ho chcú o dva či tri roky predať. „Sentiment na trhu sa mení. Ľudia sú ešte viac hnaní do toho, aby si nehnuteľnosť kúpili, lebo sa im to oplatí,“ vraví realitný poradca Vladimír Kubrický.

Úrad geodézie, kartografie a katastra utlmí a postupne odstaví prevádzku portálu www.katasterportal.sk. Úplne prestane fungovať na konci apríla tohto roka, nahradí ho portál elektronických služieb katastra nehnuteľností.

Životnosť vianočného stromčeka môžete predĺžiť vhodnou starostlivosťou. Pomôcť môže dostatočná aklimatizácia aj prísun vlahy. K rýchlejšiemu vysychaniu stromčeka môže prispieť aj podlahové vykurovanie. „Vtedy odporúčam umiestniť stromček na podstavec alebo stolík, aby nebol tak blízko zdroja tepla. Efekt môže mať aj hrubší koberček, ktorý určitým spôsobom poslúži ako izolácia,“ hovorí Mikuláš Džuppa.

Ceny nájmov ešte nie sú na takej úrovni, ako boli pred pandémiou. „Pri súčasných splátkach hypoték a pri tom, ako ceny za posledné obdobie narástli a ako nájmy zasiahla koronakríza, je teraz výhodnejšie bývať skôr v nájme ako si kupovať nehnuteľnosť,“ vraví analytik NBS Vrbovský.

Už minimálne posledné dva roky má najhoršiu dostupnosť bývania Žilinský kraj. „V Žilinskom kraji sú ceny nehnuteľností tretie najvyššie po Bratislavskom a Košickom kraji. Priemerné mzdy sú tam zase podstatne nižšie ako v týchto krajoch,“ vraví analytik NBS Roman Vrbovský.

Analytik NBS Roman Vrbovský predpokladá, že rast cien nehnuteľností bude ešte nejaký čas dvojciferný, ale tempo rastu bude čoraz pomalšie. „Momentálne určite neočakávame, že by sme mali byť svedkami takého boomu, aký bol v druhom štvrťroku tohto roku.“

Investičná skupina Hartenberg zo zvereneckého fondu Andreja Babiša bude spolupracovať so slovenskou developerskou firmou Corwin. Hartenberg vstúpi do šiestich projektov v Slovinsku a na Slovensku s polovičným podielom.

Nota Bene našlo už 11 súkromných majiteľov bytov, ktorí chcú prenajímať svoj byt človeku bez domova. Môžu mu tým zmeniť celý život. „Po čase majú priestor riešiť všetko to, čo dlho odkladali. Mohli znova obnoviť kontakt s deťmi, keďže ich už mali kam pozvať,“ hovorí Sandra Pazman Tordová.

Sandra Pazman Tordová a Nina Beňová z Nota Bene. Foto N - Tomáš Benedikovič
Sandra Pazman Tordová a Nina Beňová z Nota Bene. Foto N - Tomáš Benedikovič

Developeri sťahujú z ponuky byty v rozostavaných projektoch. Je to reakcia na rastúce ceny stavebných materiálov a energií. Väčšie fázovanie predajov sa zrejme stane trendom.

Ak si plánujete kúpiť byt v novostavbe, počítajte s novým rizikom, ktoré prináša inflácia. Ak si developer uplatní inflačnú doložku a zvýši cenu, na ktorej ste sa dohodli, hypotéka vám nepostačí. Ak ste ju brali na hrane limitov, môžete skončiť bez bytu.

Zmenu ústavného zákona o dlhovej brzde poslanci odsunuli na februárovú schôdzu, rovnako aj návrh podpory výstavby nájomných bytov, ktorý presadzuje vicepremiér Štefan Holý. Schválenie úprav dlhovej brzdy bolo jednou z podmienok Igora Matoviča na vyššie výdavky štátu na budúci rok.

Znižovanie emisií nemôžu dotovať najchudobnejší, hovorí šéfka únie nájomníkov. Náklady na renováciu nehnuteľností znášajú v mnohých krajinách EÚ nájomníci. Zvýšenie nájomného po rekonštrukcii podľa Barbary Steenbergenovej prispieva k vysídľovaniu obyvateľov a gentrifikácii celých štvrtí. (euractiv)

Štát zvýši od januára podporu výstavby nájomných bytov cez Štátny fond rozvoja bývania. Maximálny limit úveru na obstaranie nájomných bytov sa zvýši z doterajších 1350 eur na 1500 eur na štvorcový meter, pretože narástli ceny stavebných materiálov.

Akcie čínskej developerskej skupiny China Evergrande Group sa prepadli o 12 % na najnižšiu úroveň od mája 2010. Reagovali na vyjadrenia skupiny, že nie je žiadna záruka, že bude mať dostatok peňazí na splatenie dlhu.

Žiadateľ o dotáciu najviac 16 600 eur na obnovu rodinného domu nebude potrebovať vlastné peniaze ani nemusí založiť nehnuteľnosť, oznámilo ministerstvo životného prostredia. Za pôžičku z komerčnej banky s nízkym úrokom sa zaručí Európska banka pre obnovu a rozvoj, vyčlení na to 100 miliónov eur.

Kým v zahraničí ľudia vyhľadávajú vintage nábytok, ktorý sa nemusí repasovať, u nás často chcú, aby vyzeral ako nový. „Myslím si však, že patina na tento nábytok v istej miere patrí, a snažím sa o tom edukovať aj zákazníkov,“ hovorí Vlaďa Ilavská, ktorá dováža vintage nábytok na Slovensko. „Aj 70-ročný človek má vrásky a má ich aj nábytok.“

Ceny nehnuteľností podľa štatistického úradu v treťom štvrťroku zrýchlili medziročný rast na 8 %. Je to najrýchlejšie tempo tento rok, ale o niečo pomalšie, než štatistici vykazovali vlani, keď ešte nevyužívali dáta z katastra.

Vlaďa Ilavská zháňa po Európe originálny vintage nábytok a niektoré dizajnové kúsky prirovnáva k drahým veteránom: „Ikonické kúsky si držia hodnotu a niektoré vintage kusy sú dokonca drahšie než nové.“ V rozhovore hovorí, že ľudia si kedysi nábytok viac vážili, lebo nepočítali s tým, že si o pár rokov kúpia nový.

Vlaďa Ilavská. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vlaďa Ilavská. Foto N – Tomáš Benedikovič

Napriek rastúcim cenám bytov je bývanie najdostupnejšie za 20 rokov, tvrdí NBS. Za posledné roky si najviac polepšili domácnosti s nižšími príjmami, hoci si môžu kúpiť menší byt než tie bohatšie.

Predstavu o tom, ako budeme o desaťročia bývať, nám podľa ekonóma Vladimíra Baláža zo SAV dáva už teraz Japonsko. Je o dve generácie vpred, obyvateľstvo tam vymiera, byty po nich nik nechce a obytné štvrte pôsobia ako deravý syr.

Teraz sledujeme iba rast cien nehnuteľností, no o niekoľko desiatok rokov môžu pribúdať prázdne byty, ktoré nebude nikto chcieť. Zvrat spôsobí starnutie obyvateľstva aj klimatické zmeny. Aj na to treba myslieť, ak má investičný byt zarábať na dôchodku.

Ceny bytov nemusia večne len dramaticky rásť. Denník E načrtol tri scenáre možného vývoja, ktoré rozoberajú, ako by sa divoký rast cien mohol zastaviť. Avšak skoré upokojenie trhu nenaznačuje žiaden z nich.

Pri návrhu kuchyne sa nefixujte na konkrétny tvar ani zariaďovacie prvky. „Výsledkom je potom kuchyňa, ktorá síce papierovo spĺňa požiadavky, ale je pre daný priestor nevhodná a najmä nefunkčná,“ varuje architekt Marek Bohunický.

Fínsko sa v roku 2008 ako prvá krajina v Európe rozhodla ukončiť bezdomovectvo podľa princípu „housing first“, teda „bývanie na prvom mieste“. Do roku 2027 nebude mať krajina ľudí bez domova a hlavné mesto Helsinki tvrdí, že tento cieľ naplní ešte o dva roky skôr.

Traja architekti radia, čo si všímať pri zariaďovaní kuchyne, aby dlho slúžila a najmä fungovala tak, ako má. Vysvetľujú, aké materiály sa im v kuchyni osvedčili. „Aj keď je kuchyňa vyrobená z bežnejšieho laminátu a použije sa kvalitnejšia pracovná doska, napríklad z kameňa, priestor to pozdvihne,“ hovorí Erik Pastucha.

Viceprepremiér Štefan Holý dal koaličným partnerom pozmeňovací návrh k vlastnému zákonu o nájomných bytoch. Podľa Cmoreja zo SaS nič zásadného však nemení. „Nevyrovnali sa s pripomienkami, ktoré sme im dali.“ Návrh zákona sa má odsunúť na ďalšiu schôdzu.

Ponukové ceny bytov a domov na Slovensku stúpli v treťom štvrťroku medzikvartálne o 3,4 %, uviedla NBS. Toto tempo rastu zodpovedá priemernému rastu od roku 2019, ktoré dosiahlo 3,2 %. Medziročne ceny stúpli v treťom kvartáli o 18,4 %.

Pár s dvomi deťmi strávil celý život v dvojizbovom byte a hovorí, že dobrá lokalita pre nich znamenala viac ako jedna izba navyše. Keď dcéry podrástli, prenechali im spálňu a do obývacej izby umiestnili vyklápaciu posteľ. „Brali sme to ako samozrejmosť, nikdy sme preto nemali nejaké konflikty a vedeli sme nájsť kompromis,“ vraví Jana.

Ako sa žije s dvomi deťmi v dvojizbovom byte? Jana tak s manželom a dvomi dcérami strávila takmer 30 rokov a hovorí, že tá jedna izba im nestála za zmenu. Hoci dodnes spia s manželom na vyklápacej posteli v obývačke, nikdy v tom nevideli problém a byt mal pre nich viac plusov ako mínusov. Architektky sme sa opýtali, ako aj v menšom byte čo najlepšie pracovať s priestorom.

Dotácie na nájomné byty, obstarané stavebnou úpravou v bytovom dome, ktorý je národnou pamiatkou, sa upravia. Navrhol to minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, reaguje aj na zdražovanie stavebného materiálu.

Výraznejší rast na sadzbách úverov na bývanie tento ani na budúci rok neočakávame, vraví analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Rast inflácie síce vidno vo viacerých krajinách, Európska centrálna banka ju však bude tolerovať dlhšie.

Slovenské periférie sa budú vyľudňovať ako v Japonsku, varuje viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor, ktorý pochádza z Komárna. „Bude to čoraz viditeľnejšie a bude to čoraz horšie. Napríklad na ulici, kde som vyrastal, je už polovica domov, kde nikto nebýva. Alebo ak býva, tak prídu iba na víkend.“

Ľudovít Ódor. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ľudovít Ódor. Foto N – Tomáš Benedikovič

K vysokým cenám bytov mohli prispieť aj očakávania ľudí, ktorí roky čítajú o ich raste. Štatistický úrad začal zbierať ceny po novom a ukazuje, že ponukové ceny sa začali výrazne líšiť od predajných.

Údaje o tom, ako rastú ceny bytov a domov, sa začali rozchádzať. NBS hovorí o štyrikrát rýchlejšom raste ako štatistický úrad. Zisťovali sme, ako sa zbierajú a ktoré treba brať vážne.

Berlínčania v referende zahlasovali za vyvlastnenie 250-tisíc bytov, ktoré patria veľkým spoločnostiam. Nezáväzné referendum sa konalo spolu s nemeckými voľbami.

Štefan Holý ustúpil NBS, v návrhu o podpore nájomných bytov nebude uvoľňovať limity pre investovanie podielových fondov do projektov nájomného bývania. Nevráti sa ani k myšlienke financovať ich z penzijných fondov.

Na štátom podporované nájomné byty by dosiahli aj ľudia s viac ako dvojnásobkom slovenskej priemernej mzdy, v Bratislave aj rodina s čistým príjmom 4000 eur. Vyplýva to z prepočtov, ktoré ukázali viacerým politikom a inštitúciám ľudia od vicepremiéra Štefana Holého.

Nové na Dennikn.sk

PM:13Platiť vyššie odvody sa pracujúcim invalidom vyplatí, len ak sa dožijú penzie  PM:18Poslednou šancou pre strážske Chemko má byť Rus, ktorý už bol pri jednej nevydarenej záchrane PM:13Košický newsfilter: Opitú gynekologičku súd nepotrestal, smie ďalej ordinovať  PM:01Írsky reportér: Vražda Írov šokovala, ale neznenávideli preto Slovákov. Scéna pred súdom ma prekvapila PM:28Pubertu mala ešte chlapčenskú. Transrodová plavkyňa láme v USA rekordy aj definíciu férovosti AM:43Tma v okolí bola dva a pol dňa, svet pozoroval modrý mesiac. Výbuch Krakatoy bol „prvou globálnou katastrofou“ AM:32Nedeľná nekázeň: Trpezlivo začínať odznova AM:45Štát vie o 9 000 ľuďoch, ktorí nepriznali daň z predaja bytu, pardon na pokutu platí do konca februára AM:02Povinná aplikácia pre športovcov na olympiáde v Číne je taká deravá, že Holanďania svoje mobily zničia AM:00Žiadny hráč Realu nemá viac trofejí, no jeho meno zrejme nepoznáte. A on pre kritiku nespávalVčera PM:52High 5ive: Veľa práce, málo slávy. Fascinujúci svet vedeckej ilustrácieVčera PM:19Rozhovor Lavrova s Blinkenom sa skončil predčasne a Rusku priniesol to, čo chcelo: nič. O čo Kremľu naozaj ideVčera PM:25Václav Mika: Kandidatúru na riaditeľa RTVS vylučujemVčera PM:00Newsfilter: Ak je pravda, čo tvrdí nový šéf NAKA, malo by to stačiť na rozpustenie inšpekcieVčera PM:48Čo už je akvapark, čo ešte kúpalisko a kto sa kam môže ísť kúpať? Hygienici vysvetľujú nové pravidláVčera PM:30Na Slovensku už omikron dominuje, na čo sa pripraviť na vrchole vlnyVčera PM:02Chuť a čuch už nestratíte, ako sa pri omikrone menia príznaky a ako ho zvládnuť domaVčera PM:36Už rok a pol sú vysokoškoláci, ale ešte ani raz neboli riadne v škole. Traja študenti opisujú vysokoškolský život z detskej izbyVčera PM:02Profesor (a Alica) v krajine zázrakovVčera PM:52Nechceme dohodu s USA? Tak kúpme vetrone a valašky (udalosti týždňa)Včera PM:33Ak si nepomôžu slovenskí Maďari sami, mali by to urobiť SlováciVčera PM:29Má 30, je kapitánom Neapola, no odchádza do Kanady. Po Hamšíkovi si chce na záver kariéry zarobiť aj InsigneVčera PM:16MediaBrífing: Europarlament schválil prísne pravidlá pre veľké internetové firmyVčera PM:02Prezidentka sa mýliVčera PM:59Občianska vojna: niektoré predpoklady na jej vypuknutie spĺňa aj SlovenskoVčera PM:36Virálne video so Soňou Pekovou nedokazuje, že booster nechráni. Škótske údaje o hospitalizáciách a úmrtiach hovoria opakVčera PM:48Režisérka Maia Martiniak: Znormalizovali sme pôrodné násilie, žena má právo na rešpektujúci pôrod (+ podcast)Včera PM:25Janka a Danka, archaické avatarkyVčera PM:23Divadlo, sauna, koncert, more, cintorínVčera PM:21Firemný newsfilter: Sulíkovi Nemci uhnú slovenským pílam, návrat šaštínskeho muriva a Penta chce ďalšiu novú nemocnicu