KDH kritizuje vládnu pomoc s hypotékami, podľa hnutia z nej budú profitovať viac banky než ľudia. „Môžu pokojne zvyšovať úroky, pretože budú vedieť, že ich klientov to až tak nezabolí,“ napísali kresťanskí demokrati.
Údaje NBS a Štatistického úradu o tom, ako klesajú ceny bývania, sa rozchádzajú, ukazuje Graf dňa. Centrálna banka hovorí o 10-percentnom poklese v treťom štvrťroku, štatistici len o menej ako štyroch percentách.
Rakúsky developer Signa vyhlásil platobnú neschopnosť po tom, ako zlyhali posledné pokusy o získanie nového financovania. Ide o zatiaľ najväčšiu obeť upadajúceho trhu s nehnuteľnosťami v Európe, ktorý zasiahol prudký rast úrokov.
Na úrad vlády prišiel aj Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vydáva rozhodnutia o cenách energií pre domácnosti. Na programe rokovania vlády ceny energií nie sú, v posledných minútach však začali pribúdať nové materiály vrátane pomoci s hypotékami.
Starnutie populácie môže spôsobiť, že záujemcov o byty bude čoraz menej, upozorňuje Národná banka Slovenska. Mladých ľudí, ktorí si hľadajú prvé bývanie, ubúda od roku 2008 a tento trend bude pokračovať. Ľudia nad 35 rokov majú túto otázku väčšinou už vyriešenú.
Čínsky správca majetku Zhongzhi Enterprise oznámil, že je vo výraznej platobnej neschopnosti. Jeho záväzky dosahujú 59 miliárd eur. Insolvencia firmy by mohla opäť prebudiť obavy, že realitná kríza v Číne ohrozuje širší finančný sektor.
Ceny domov v Nemecku podľa analytikov klesnú výraznejšie, než sa predpokladalo. Oproti maximu zaznamenanému v minulom roku sa zatiaľ znížili o viac ako desatinu. Dôvodom je prudké zvýšenie úrokov zo strany ECB.
Skrachoval developer, ktorý dlhuje Petržalke milióny eur za projekt Slnečnice. Firma Cresco Real Estate uisťuje, že sa prihlásila k záväzkom tejto firmy a že milióny zaplatí za ňu. Starosta Ján Hrčka však developerov viní z účelového postupu a hovorí, že mestská časť môže mať problém peniaze vymáhať.
Penta môže kúpiť firmu ČSAD Praha Holding, ktorá vlastní autobusovú stanicu Florenc a priľahlé pozemky. Získala súhlas českého protimonopolného úradu. Cenu transakcie firmy nezverejnili.
V južnom páse stredného Slovenska medzi Nitrou a Košicami vznikne prvá prevádzka americkej siete McDonald’s. Otvoria ju v Rimavskej Sobote v novej nákupnej zóne, ktorú plánuje postaviť developer KLM real estate za 9,2 milióna eur.
Problémy sektora komerčných nehnuteľností v eurozóne môžu podľa ECB trvať roky. Ceny v segmente zasiahol za posledný rok útlm ekonomiky a vysoké úroky, čo poznačilo jeho ziskovosť a podnikateľský model.
Hoci je výstavba výškových budov v Budapešti obmedzená, rafinérsky koncern MOL si vybavil výnimku. Jeho novú centrálu s výškou 143 metrov kritizujú obyvatelia aj architekti, no v jej okolí vzniká zaujímavá moderná štvrť.
Nová vláda chce na štátnom pozemkovom fonde zaviesť povinné lehoty na vyjadrenia k žiadostiam o zámeny či kúpy pozemkov. To, že ich fond nemá, výrazne brzdí rozhodovacie procesy a obmedzuje ľudí, farmárov aj obce pri verejných projektoch.
Nájmy priemyselných a logistických nehnuteľností medziročne zdraželi o 14 percent, informuje poradenská firma CBRE. V treťom kvartáli roka pribudlo na slovenský trh takmer 85-tisíc m² nových priestorov.
J&T Real Estate sa chystá na Štrbskom plese postaviť luxusný apartmánový dom Nové centrum. Stáť bude na mieste budov staršej turistickej ubytovne SHB. (finsider)
Rada pre dohľad ECB odporučila bankám v eurozóne, aby počítali s rizikom ďalšieho poklesu cien nehnuteľností, keď budú pracovať na plánoch rezerv a kapitálu. Trh je pod tlakom po najprudšej a najdlhšej sérii zvyšovania úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, ktoré sú teraz na rekordných maximách.
Neobývaných bytov v Bratislave je podľa magistrátu zhruba 18-tisíc a nie 45-tisíc, ako predtým ukazovali štatistiky. Investičné byty, v ktorých nikto nebýva, preto mesto nepovažuje za taký problém, pre ktorý by išlo zvyšovať dane.
Pokles cien bývania pripomína vývoj v čase hospodárskej krízy pred vyše dekádou. V porovnaní s vlaňajším vrcholom byty a domy v treťom kvartáli zlacneli o 12 percent, ukazuje Graf dňa. V rokoch 2008 a 2009 bol pokles 15-percentný.
Developer Immocap sa doteraz sústredil na administratívne budovy, teraz však chce postaviť 1500 bytov za 10 rokov. Napriek výraznému spomaleniu realitného trhu si verí a už spustil prvú fázu predaja v dvoch projektoch, ktoré sa podľa neho dobre predávajú.
Poskytovateľ zdieľaných kancelárií WeWork požiadal v USA o bankrotovú ochranu. Jednému z kedysi najhodnotnejších startupov sa nevyplatili stávky na to, že korporácie budú viac využívať kancelárske priestory.
V októbri oznámilo v Nemecku zrušenie projektov bytovej výstavby rekordných 22 % firiem, uviedol inštitút Ifo. Zvýšil sa podľa neho aj počet podnikov, ktoré v sektore hlásili nedostatok nových objednávok.
Penta ohlásila architektonickú súťaž na lokalitu, kde v minulosti fungovala dočasná bratislavská autobusová stanica. Na pozemkoch, ktoré kúpila od HB Reavis, chce stavať obytné budovy doplnené o obchody a zeleň.
Najrýchlejšie rastúcim bratislavským satelitom je obec Hrubá Borša. V rokoch 2011 až 2021 tam počet trvalo obývaných bytov narástol viac než trojnásobne. Viac ako dvojnásobný nárast je aj v Slovenskom Grobe, Rovinke, Miloslavove a Malinove.
Pozemky na rohu bratislavských ulíc Bajkalská a Prievozská získala česká investičná firma Avant. Ovládla firmu Reality development, kde pôsobili ľudia spájaní s Jozefom Brhelom, a ktorá tam plánovala komplex s bytmi a obchodmi. (index)
V Hamburgu sa zastavila stavba jednej z najvyšších budov v Nemecku, mrakodrapu Elbtower. Developer Signa prestal platiť stavebným firmám, ktoré majú projekt na starosti. Budova má mať 64 poschodí, investícia dosahuje 1,3 miliardy eur. (reuters)
Obchodný dom LightPark v Bratislave čelí konkurzu, píšu Hospodárske noviny. Vlastnícka štruktúra siaha ku skupine Arca Capital Slovakia, do konkurzu LightPark navrhla spoločnosť RYG Investments.
Penta kupuje firmu ČSAD Praha Holding, ktorá vlastní pražskú autobusovú stanicu Florenc a priľahlé pozemky. Transakciu ešte posudzuje český protimonopolný úrad, rozhodnutie by mal vydať do 20 dní.
Firemný newsfilter: Biedronka už berie ľudí slovenskému Lidlu, JTRE dokončilo prvé londýnske budovy a Slovnaft zneužili podvodníci
Tretie pokračovanie Lakeside Parku pri bratislavskej Kuchajde ani na tretí raz nezískalo súhlas magistrátu, píše Index. Mesto hovorí, že projekt nerešpektuje územný plán a presahuje maximálnu podlažnú plochu. Cresco a Wood & Company budú musieť plány prekresliť. (index.sme.sk)
Slováci vlastnia v Dubaji spomedzi krajín Európskej únie po Cypre najviac nehnuteľností v pomere k HDP. Investovať do dubajských bytov môže byť výhodnejšie ako u nás, no spája sa aj so snahou vyhnúť sa sankciám či s praním peňazí.
Ceny bytov budú chvíľu nižšie, potom opäť porastú, tvrdí v rozhovore bratislavský realitný maklér Tomáš Kuba. „Stále sa zjednáva, ale najmä v prípadoch, keď je cena oproti porovnateľným nehnuteľnostiam vyššia,“ povedal.
Developerská skupina Alto Real Estate si prostredníctvom dlhopisov požičala 10 miliónov eur. Cenné papiere upisovala jej dcérska firma Alto Funding, splatnosť majú tri roky.
Bytov na predaj je akurát, kupujúcich je menej, hovorí bratislavský realitný maklér Tomáš Kuba v podcaste eNkonomika. Ľudia chcú podľa neho teraz skôr byty, ktoré prešli aspoň základnou rekonštrukciou a sú v nich vymenené elektrické rozvody.
Magistrát Bratislavy plánuje zbúrať bývalý hotel Flóra na Zlatých pieskoch. Na práce vypísal obstarávanie, predpokladanú cenu nezverejnil. Mesto hovorí, že chce areál zrevitalizovať, ale neuviedlo podrobnosti.
Čínskej realitnej firme Country Garden hrozí bankrot, pretože ani v odkladnom termíne neuhradila dlhopisovú splátku vo výške 15 miliónov dolárov. Po Evergrande ide o ďalšieho veľkého čínskeho developera, ktorý nespláca zahraničné záväzky.
Predaj bytov v bratislavských novostavbách stále mierne klesá a je len na tretine toho, čo bývalo bežné pred zdražením hypoték. Ceny v novostavbách sa však držia, developeri dávkujú ponuku nových bytov opatrne.
Na trhu silnejú obavy z platobnej neschopnosti čínskeho realitného gigantu Country Garden, ktorá by mohla zbrzdiť zotavenie ekonomiky po pandémii. Realitný sektor sa na čínskom HDP podieľa jednou tretinou.
Počet povolení na výstavbu bytov v Nemecku klesol za osem mesiacov o 28 %, v auguste sa prepadol medziročne o takmer 32 %. Podľa štatistikov sú príčinou zvýšené náklady na výstavbu a horšie možnosti financovania.
Kto chce rekonštruovať v rámci programu Obnov dom, mal by si uvedomiť, že reálne náklady budú podstatne vyššie ako príspevok od štátu, hovorí architekt Aurel Fábri. Očakáva, že maximálna výška dotácie bude v jeho prípade 20 percent nákladov.
Jeden z najväčších bunkrov z obdobia nacizmu bolo takmer nemožné zničiť, domáci si potom k nemu našli cestu a teraz prechádza veľkou rekonštrukciou. Kryt proti náletom v Hamburgu ukazuje, ako by sa mohol zmeniť vzťah ľudí aj ku komunistickým budovám na Slovensku.
Pri obci Liptovský Ján má vzniknúť nový rekreačný komplex za 55 miliónov eur. Firma Intrans SK, ktorú vlastnia Slováci podnikajúci v americkom IT sektore, tam chce vybudovať skoro 240 bytov a apartmánov s wellness centrom, bazénmi a posilňovňou.
Dcérska firma J&T Real Estate kúpila v bratislavskej Dúbravke pozemky po skrachovanej Arce, píše Index. V dražbe ich získala za 6,4 milióna eur. Arca plánovala v lokalite projekt Terasové záhrady, po odpore domácich ho prekreslila. (index.sme.sk)
Šamorínska firma plánuje v stredisku Skalka pri Kremnici postaviť namiesto hotela Fortuna tri apartmánové domy. Investícia má podľa plánov dosiahnuť 10 miliónov eur. Hotel Fortuna pochádza z druhej polovice 20. storočia, momentálne chátra.
Pre majiteľov rodinných domov sa opäť otvorila možnosť požiadať o príspevok na rekonštrukciu. Ide už o štvrtú výzvu, v ktorej štát podporí najviac 10-tisíc domácností. Okrem zateplenia a výmeny okien a dverí sa dotácia môže použiť aj na kúpu biomasového kotla, vyvložkovanie komína, batériové úložisko k fotovoltike či projekt protipožiarnej ochrany.
Firemný newsfilter: Poór prikúpil štyri české firmy, Křetínský cieli na nový 13-miliardový biznis a ďalšia megaštvrť v Petržalke