Alexandr Lukašenko

Bieloruský vodca Alexandr Lukašenko nariadil uviesť všetky bezpečnostné zložky do stavu pohotovosti. Hodlá aj nastoliť väčšiu disciplínu v spoločnosti. Podľa agentúry DPA tým pripravuje krajinu na vyhlásenie vojnového stavu.

Alexander Lukašenko povedal, že Rusko, Ukrajina a Západ sa musia dohodnúť na zastavení vojny, aby sa vyhli hrozbe jadrovej vojny. Bieloruský prezident trvá na tom, že Ukrajina má akceptovať ruské požiadavky.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pripustil, že riadi autoritársky štát, ale vyhlásil, že v jeho izolovanej krajine nie sú politickí väzni. Informovala o tom tlačová agentúra AFP, ktorej Lukašenko poskytol exkluzívny rozhovor.

Prezident Lukašenko vyrukoval s novou iniciatívou: chce v Bielorusku vytvoriť občiansku domobranu. Maks z Minska v dnešnom vydaní Bieloruského denníka analyzuje, aká je skutočná motivácia tohto kroku. Odpoveď môže byť prekvapujúca.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko obvinil Západ z podpory nacistických myšlienok. Zároveň vyhlásil, že Západ je na Ukrajine „vo vojne s Ruskom“.

Bielorusko sa určite nestane súčasťou Ruskej federácie, vyhlásil Alexandr Lukašenko počas stretnutia s Vladimirom Putinom vo Vladivostoku. „Nie sme s Putinom takí hlúpi, aby sme využívali zastarané metódy. Budujeme takú jednotu dvoch nezávislých štátov, že sa od nás budú druhí učiť,“ uviedol Lukašenko.

V Moskve sa začali rozhovory medzi Putinom a Lukašenkom. Prezidenti si okrem iného vymenia názory na situáciu na Ukrajine, riešiť budú aj otázku sankcií, oznámil hovorca Moskvy.

Lukašenko a Putin po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Znovu sa potvrdilo, že Lukašenko nie je autonómny a pri moci sa drží vďaka Putinovi. Foto - TASR/AP

Spoločnosť Meta zvažuje, že na Facebooku a Instagrame prestane mazať niektoré príspevky, v ktorých sa vyzýva na násilie proti Vladimirovi Putinovi, Alexandrovi Lukašenkovi či ruským vojakom v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Tvrdí to agentúra Reuters s odkazom na internú komunikáciu firmy.

Shooty: Krvavý kúpeľ

Karikatúra – Shooty

Alexandr Lukašenko ohlásil posilnenie južnej hranice Bieloruska s Ukrajinou ďalšími vojenskými jednotkami. Oznámil to krátko po tom, čo sa v ukrajinských médiách objavili správy o pohybe bieloruských jednotiek na ukrajinskom území.

V referende v Bielorusku boli schválené ústavné zmeny, ktoré podľa kritikov ďalej upevnia moc Alexandra Lukašenka. Zmeny zahŕňajú aj zrušenie neutrálneho bezpečnostného statusu, vďaka ktorému budú môcť byť na bieloruskom území rozmiestnené jadrové zbrane iných štátov, napríklad Ruska. Tento bod zároveň umožní stálu prítomnosť ruských síl na území krajiny.

Bielorusko dnes v tieni bojov na Ukrajine organizuje referendum o ústavných zmenách, pomocou ktorých si Alexandr Lukašenko chce zabezpečiť zotrvanie v prezidentskom úrade na ďalších 13 rokov. Opozícia vyhlásila hlasovanie za nezákonné.

Bežní Bielorusi sa vojny proti Ukrajine desia, hovorí analytik Aľaksej Kažarski. Mnohí sa za Lukašenka hanbia, no v Bielorusku sa nekonajú prakticky žiadne demonštrácie. „Po mesiacoch teroru sú Bielorusi príliš vystrašení,“ vysvetľuje Kažarski.

Bielorusko je krajina de facto okupovaná Putinovým Ruskom, hovorí analytik Aľaksej Kažarski. Lukašenko z útoku na Ukrajinu nebude profitovať. „Zdá sa však, že dostal od vrchného pána ponuku, ktorú nemohol odmietnuť,“ vraví Kažarski.

Líderka bieloruskej exilovej opozície Sviatlana Cichanovská obvinila Alexandra Lukašenka z „velezrady“, keď nechal tisíce ruských vojakov zaútočiť na susednú Ukrajinu z bieloruského územia. Cichanovská zároveň vyzvala medzinárodné spoločenstvo na uvalenie sankcií voči Lukašenkovmu režimu. (afp, tasr)

Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Bielorusko bude ďalej posilňovať vojenskú spoluprácu s Ruskom a že chce od neho v najbližších rokoch nakúpiť moderné zbrane vrátane stíhačiek Su-30 SM, protilietadlového raketového systému Tor-M2 a desiatok vrtuľníkov. Minsk zvažuje aj zaobstaranie ruského systému protivzdušnej obrany S-400 Triumf. (čtk)

Minsk vyhlásil, že odchod ruských vojakov z Bieloruska bude do veľkej miery závisieť od stiahnutia síl NATO z krajín v blízkosti Bieloruska a Ruska. Krajina tak zaujala tvrdšiu pozíciu a otvorila možnosť, že by na jej území mohla ruská armáda zostať na neurčito.

Spoločné manévre Ruska a Bieloruska s názvom Spojenecké odhodlanie 2022, ktoré sa mali dnes skončiť, budú pokračovať. Informuje o tom bieloruské ministerstvo obrany na svojej stránke.

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko sa stretli v Kremli, v sobotu spoločne vyrazia na vojenské manévre. Bieloruský vodca vyhlásil, že diplomacia a vojenské cvičenia pomáhajú obom krajinám čeliť Západu, ktorý už „prehral prvé kolo“ tohto konfliktu.

Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Bielorusko je pripravené držať na svojom území jadrové zbrane, pokiaľ ho bude Západ ohrozovať. Bieloruský líder to uviedol počas inšpekcie vojsk zúčastňujúcich sa na spoločnom rusko-bieloruskom cvičení.

Bielorusko je pripravené spustiť vojenské akcie, pokiaľ bude Rusko napadnuté. Povedal to bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, ktorý vystúpil pred parlamentom s výročným prejavom.

Varovanie pred bombou na palube letu, ktorý v máji minulého roka presmerovali do Minska, kde zadržali bieloruského novinára Ramana Prataseviča, bolo „zámerne falošné“. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo o vyšetrovaní incidentu.

USA obvinili štyroch bieloruských štátnych úradníkov zo sprisahania za účelom spáchania leteckého pirátstva pre to, že vlani v máji odklonili let Ryanairu a lietadlo prinútili pristáť v Minsku. Úrady potom zatkli opozičného novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľku. Obvinení žijú v Bielorusku a sú na slobode. (reuters)

Alexandr Lukašenko vypísal na 27. februára v Bielorusku referendum o ústavných zmenách, ktoré by mu umožnili upevniť moc. Hlavná tvár bieloruskej opozície Svjatlana Cichanouská označila hlasovanie za nezákonné. (ap)

Alexandr Lukašenko sa nakazil omikronom, choroba mala uňho ľahký priebeh. Západom neuznaný bieloruský prezident povedal, že koronavírusom sa nakazil už druhýkrát, pričom to, že vôbec mal covid, zistil až na konci ochorenia, keď mu robili „nejaký test“.

Irak v uplynulých týždňoch repatrioval takmer 4000 svojich občanov, ktorí uviazli na bieloruských hraniciach s Poľskom, Litvou a Lotyšskom. Povedal to iracký minister zahraničia.

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko si zahrali hokej v priateľskom zápase po rokovaniach v Petrohrade. Lídri Ruska a Bieloruska nastúpili v rovnakom tíme, ktorý napokon zvíťazil 18:7. 69-ročný Putin strelil sedem gólov, 67-ročný Lukašenko dva. V dueli si zahrali  viaceré legendy ruského hokeja vrátane Iľju Kovaľčuka, Pavla Bureho či Viačeslava Fetisova.

Rusko a Bielorusko usporiadajú začiatkom budúceho roka spoločné vojenské cvičenie. Konať sa bude na bieloruskom území, uviedol Putin na stretnutí s Lukašenkom v Petrohrade. Plány na nové armádne manévre prichádzajú v čase nebývalého napätia medzi Západom a Ruskom, ktoré v poslednom čase sústreďuje svoje vojská pri hraniciach s Ukrajinou. (tass)

Obaja sa veľmi nemusia, no z Putina a Lukašenka sa aj tak stali plagátoví antihrdinovia, ktorí definitívne vydesili Európu a ktorí v mene udržania si moci vyvážajú nestabilitu a strach za svoje hranice. Dvojica autokratov z Ruska a Bieloruska môže ohroziť aj vašu osobnú bezpečnosť.

Lukašenko a Putin. Foto - TASR/AP

Poľský vojak prebehol cez hranice do Bieloruska a v televízii skritizoval svoju vládu. Mladíkovi hrozilo vylúčenie z armády, špekuluje sa, či je iba obyčajný dezertér alebo bieloruský agent.

Osemnásť rokov pre blogera Cichanovského je Lukašenkova osobná pomsta, píše v komentári Maks z Minska. Nepriamo to podľa neho potvrdzuje aj reakcia propagandistov režimu, ktorí sa v provládnych médiách usilovali vyvrátiť tézu, že Lukašenko sa mstí. V kanáli Telegramu, ktorý je vyhradený najhoršej propagande diktátorského režimu, tejto téme venovali odrazu tri texty.

Poľská vojenská polícia začne proti poľskému vojakovi trestné stíhanie za dezerciu. Ten počas hliadkovania na hranici EÚ utiekol do Bieloruska. Poľské ministerstvo obrany informovalo, že troch jeho nadriadených prepustili zo služby.

Slovensko poskytne Litve bezpečnostnú demontovateľnú bariéru, ktorá má krajine pomôcť pri ochrane vonkajších hraníc Schengenu. Dohodu podpísal vo Vilniuse minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Lukašenko uznal polostrov Krym za ruské územie. „Krym sa po referende stal ruským aj na základe práva,“ dodal bieloruský prezident v súvislosti so sporným referendom z roku 2014.

Alexandr Lukašenko označil Krym za ruské územie. Bielorusko, ktoré je tradične blízkym spojencom Ruska, až doteraz ruskú anexiu ukrajinského polostrova neuznávalo, podobne ako väčšina krajín sveta. (reuters)

Bielorusko tvrdí, že od začiatku tohto roka zadržalo okolo 11 500 migrantov, z ktorých asi 5000 deportovalo. Vinu za krízu na poľsko-bieloruských hraniciach odmieta, podľa šéfa bieloruskej Bezpečnostnej rady Aljaksandra Volfoviča ju spôsobil Západ. (belta, čtk)

Lukašenko spustil mediálnu ofenzívu. Z jeho slov sa dá vyčítať, že stratil kontakt s realitou a stal sa obeťou vlastných mýtov. „Lukašenko prežíva veľkú krízu, ktorá sa mu dostala pod kožu,“ hodnotí bieloruská analytička Alena Kudzko posledné vyhlásenia bieloruského prezidenta pre BBC a domáce publikum.

Litva zriadila pri hraniciach s Bieloruskom vojenskú základňu, ktorá má posilniť ochranu vonkajších hraníc Únie. Litva pred vyše týždňom vyhlásila výnimočný stav v oblastiach pri hraniciach, ten má platiť prinajmenšom mesiac. (tasr)

Lukašenko avizuje tvrdý zákrok voči Západom financovanej opozícii v Bielorusku. Povedal to v exkluzívnom rozhovore pre BBC.

Vývoj migračnej krízy na hraniciach s Bieloruskom aktuálne nevyžaduje aktiváciu článku štyri zmluvy o NATO. Povedal to poľský minister zahraničia šéf Zbigniew Rau.

Migranti na poľsko-bieloruskej hranici údajne použili zábleskové granáty z Česka. Tvrdí to bieloruská opozičná televízia Nexta. Granáty vraj vyrobila česká firma Zeveta Bojkovice. Tá predtým uviedla, že žiadny vojenský materiál do Bieloruska nevyviezla. (čtk, n)

Alexandr Lukašenko navrhuje EÚ, aby prijala 2000 migrantov, ktorí sú pri hraniciach s Poľskom. Bielorusko eviduje na svojom území celkovo 7000 migrantov, 5000 z nich sa vraj režim bude snažiť poslať späť do ich vlasti. (reuters)

Poliaci použili proti migrantom na bieloruskej strane hraničného priechodu Bruzhi – Kuźnica vodné delá a slzný plyn. Utečenci zaútočili na poľské sily kameňmi. Pohraničná stráž zverejnila na Twitteri videozáznam. (čtk)

Príbeh dvojice sýrskych bratov, ktorých zachránili v poslednej chvíli už na území Európskej únie. Na bielorusko-poľskej hranici nachádzajú stráže migrantov najčastejšie v blízkosti ciest. Snažia sa, aby ich z nej nebolo vidieť. Oni však, naopak, musia na cestu vidieť, aby rozoznali ten správny automobil, ktorý po nich príde. Niekedy však nepríde včas.

Do príjazdu sanitky sa dobrovoľníci snažia zistiť základné údaje o migrantoch. Potom kontrolujú, či neboli nezákonne vrátení na bieloruské hranice. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Na poľsko-bieloruskej hranici dochádza k potýčkam polície a vojakov s migrantmi, ktorí sa snažili zničiť plot a dostať sa do Poľska. Jeden z policajtov bol ťažko zranený, zasiahol ho do lebky neznámy predmet. (tvn 24)

Merkelová telefonovala s Lukašenkom v súvislosti s utečencami na poľsko-bieloruských hraniciach, konkrétne vyjadrenia a priebeh telefonátu však nezverejnili. Išlo o vôbec prvý priamy kontakt niektorého zo západných štátnikov s Lukašenkom od sporných volieb.

Aleksandr Lukašenko tvrdí, že Bielorusko je pripravené poslať utečencov späť do ich vlasti, no oni sa domov vrátiť nechcú. Rovnako povedal, že Bielorusko na svojich hraniciach nechce žiadny konflikt.

Mohol zosnovať migračnú krízu Putin? Američania aj Poliaci si myslia, že Lukašenko koná na popud Kremľa, ktorý tak vedie hybridnú vojnu proti Európe. Vo Washingtone sa navyše obávajú, že by mohlo Rusko znovu podniknúť inváziu na Ukrajinu.

Predstavitelia Kurdistanu v Iraku varujú svojich občanov pred cestovaním do Bieloruska. Politici tvrdia, že mnohí z migrantov, ktorí sa takto snažia dostať do Nemecka, boli oklamaní pašerákmi.

Bieloruská letecká spoločnosť Belavia oznámila, že oddnes prestane prepravovať z Turecka občanov Sýrie, Iraku a Jemenu. Vyhovela tak žiadosti tureckých úradov. Viac o Lukašenkovi a zvážaní migrantov na hranice s EÚ píše Svetový newsfilter. (zerkalo)

Nové na Dennikn.sk

11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy sa boja, že ich muži zabijú, muži hovoria, že je to len manželský problém 10:13Rusko, Irán a nebezpečenstvo postautokracie 10:11Vrátil sa fašizmus? Áno, ale nie do Talianska 10:07Robo Džunko je vonku, roky basy za marihuanu dávajú súdy ďalej. Treba urobiť viac, odkazuje Košičan politikom 09:45Nemám auto, pretože som z Zürichu. Ako sa žije v mestách, ktoré vyhrávajú rebríčky kvality života 08:50Kalkulačka ukáže, ako po štyridsiatke spomaľujeme. Odborníci zostavili päť rád, ako starnutie pribrzdiť 08:20Juraj Slafkovský: Rodičom som povedal, nech sem zatiaľ nechodia. Až na zápas NHL 08:13Kto to povie Putinovi? Séria porážok rozhádala ruské velenie aj politické elity 06:58Ekonomický newsfilter: Nemcom zatiaľ teplý sveter nestačí 06:17Reči o farme azda môžeme uzavrieť. Slafkovský bol najlepší hráč Montrealu a má aj prvý bodVčera 21:58Prieskum: Pred župnými voľbami v Trnave vedie Viskupič, ostatní výrazne zaostávajúVčera 21:04Newsfilter: Po tragédii prišiel smútok a za ním zúrivosťVčera 20:17Sudkyni Haitovej klamstvo o mazaní kontaktov v mobile nedokázaliVčera 20:12Deväť poslancov OĽaNO dáva Matovičovi varovanie večer pred hlasovaním o jeho dôvereVčera 19:29Vzácna kúria má šancu na záchranu. Mesto Pezinok bude rozhodovať, či ju kúpiVčera 19:18Generálny štrajk sa neujal. Odbory KOVO si opäť volia šéfa, Machynov nástupca skončil po pár týždňochVčera 18:56Kúsok neandertálca je v každom z nás. Vďaka nobelistovi lepšie chápeme, čo robí ľudí jedinečnýmiVčera 18:54Inter je vo veľkej kríze. A k tomu musí vyriešiť, či zaplatí alebo pustí ŠkriniaraVčera 18:08Výskyt covidu bol najnižší v krajinách s vysokou úrovňou dôveryVčera 17:44Americký generál naznačil, ako môže Západ reagovať na ruské použitie jadrových zbraníVčera 17:29Kabína raketoplánu, rovery, obytný modul stanice MIR či originálne skafandre. Boli sme na výstave Cosmos DiscoveryVčera 17:26Starostka Aufrichtová: Prečo nekandidujem proti Vallovi? Vyhrala by somVčera 16:34Shooty: BlízkosťVčera 16:15Bruselské recepty na energie nás vytlačia z trhu v prospech západných konkurentov, sťažujú sa slovenskí priemyselníciVčera 16:14Po nehode na Zochovej žiadajú politici prísnejšie tresty za alkohol, Bratislava chce merať rýchlosťVčera 15:59Graf dňa: Vklady v bankách začínajú klesať. Ľudia siahajú na dno rezerv vytvorených v pandémiiVčera 15:56Autá plávali ulicami, more zhnedlo. Florida sa spamätáva z ničivého hurikánuVčera 15:46Utekajte, kým je časVčera 15:40Pätnásť najkrajších túr v Slovenskom kraseVčera 15:34Do Európy sa pohla „Karavána svetla“: prečo Sýrčania utekajú z Turecka