Bielorusko a Lukašenko

Bielorusi, ktorých sa prezident Lukašenko obáva najviac, vôbec nemusia byť opozičné sily vnútri krajiny, píše v novom vydaní Bieloruského denníka Maks z Minska. Na Ukrajine sa už totiž sformovali dva pluky bieloruských dobrovoľníkov bojujúcich proti ruskej agresii. Tam sa ich ambície nekončia.

Bieloruská armáda začala s nácvikom prechodu do vojnových podmienok za účasti všetkých jednotiek a kategórií vojakov, oznámilo tamojšie ministerstvo obrany. Bielorusko sa doteraz priamo nezapojilo do vojny svojho najbližšieho spojenca Ruska proti susednej Ukrajine, ale poskytlo na ruský útok svoje územie a letecké základne.

Moldavská polícia zadržala na hraniciach ukrajinského poslanca Jevhena Jakovenka, ktorý bol na žiadosť Bieloruska zaradený na zoznam osôb hľadaných Interpolom. Minsk Jakovenka viní z úplatkov a korupcie. Ukrajina sa k zadržaniu zatiaľ nevyjadrila. (reuters)

Prezident Lukašenko vyrukoval s novou iniciatívou: chce v Bielorusku vytvoriť občiansku domobranu. Maks z Minska v dnešnom vydaní Bieloruského denníka analyzuje, aká je skutočná motivácia tohto kroku. Odpoveď môže byť prekvapujúca.

Alexandr Lukašenko tvrdí, že je pripravený diskutovať o možnom tranzite ukrajinského obilia cez Bielorusko. Bielorusko podľa neho povolí prevoz ukrajinského obilia do prístavov v Baltskom mori, ak z nich bude môcť prepravovať aj bieloruský tovar. (guardian)

Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes na Globsecu stretne s ukrajinskou vicepremiérkou Oľhou Stefanišynovou aj s líderkou bieloruskej opozície Sviatlanou Cichanovskou. Informovala o tom kancelária prezidentky.

Bieloruský súd potvrdil 18 rokov väzenia pre manžela opozičnej vodkyne Sviatlany Cichanovskej za „organizáciu hromadných nepokojov po prezidentských voľbách v roku 2020“. Siarhej Cichanovski obvinenia odmieta.

Bielorusko chystá ďalšie vojenské cvičenie pri hraniciach s Ukrajinou. Manévre v Homeľskej oblasti na juhu Bieloruska majú preveriť bojovú pripravenosť armádnych záloh, uviedol vojenský komisár Andrej Krivonosov, podľa ktorého sa takéto cvičenia konajú pravidelne.

Lukašenko posiela vojakov do oblasti na juhu Bieloruska, ktorá hraničí s Ukrajinou. Podľa neho budú pri hraniciach s Ukrajinou rozmiestnené tzv. práporové taktické skupiny bieloruskej armády. Bližšie podrobnosti neuviedol.

Bieloruské ministerstvo obrany vyhlásilo verejnú súťaž na 20-tisíc kovových štítkov, ktoré slúžia na identifikáciu mŕtvych. Na tender upozornil opozičný denník Naša niva.

Ukrajinský parlament schválil zákon o konfiškácii ruského a bieloruského majetku. Mení sa aj vojenská stratégia Ukrajiny, cieľom je dobytie obsadeného územia. (euractiv)

Od únosu bieloruského novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľky Sofie Sapegovej v lietadle Ryanairu uplynul rok. On sa napokon priznal a oženil s inou, Sofia skončila vo väzení. „Bielorusom dnes hrozia tresty aj za zdieľaný článok v mobile.“ hovorí jej bývalá školiteľka.

Opozičné bieloruské médiá píšu, že úrady v krajine zakázali predaj Orwellovho románu 1984. Podľa získaného nariadenia majú kníhkupectvá vyradiť všetky vydania knihy do 19. mája. Román 1984 opisuje život a špehovanie v totalitnej spoločnosti.

Vinou Lukašenka, ktorý podporil Putina vo vojenskej agresii proti Ukrajine, sa pád bieloruského hospodárstva do priepasti ešte zrýchľuje, píše v dnešnom vydaní Bieloruského denníka Maks z Minska. Objavili sa informácie o pokuse o štrajk v mliekarni v Molodečne, ktorej zamestnancom klesol mesačný plat na 55 až 85 eur.

Nedajte sa opäť vtiahnuť do kómy, radí bieloruský spisovateľ Saša Filipenko. Jeho kniha Bývalý syn, ktorá práve vyšla v slovenskom preklade, najprv zmizla z bieloruských pultov a nevôľa totalitného systému nakoniec vytlačila do emigrácie aj samotného autora.

Bielorusko poslalo k hraniciam s Ukrajinou jednotky špeciálnych síl. Cez bieloruskú južnú hranicu v prvých dňoch ruskej invázie prúdili na Ukrajinu ruské vojská a v Kyjive teraz panujú obavy, že by sa Minsk mohol rozhodnúť pre ešte väčšiu podporu Moskvy vo vojne.

Poľsko doposiaľ dokončilo výstavbu trvalého oplotenia na 60 kilometroch hranice s Bieloruskom. Pohraničná stráž uviedla, že výstavba plota na 186 kilometroch pozemnej hranice ide podľa plánu a dokončiť by ho mali do konca júna. (dpa, tasr)

Bieloruský súd poslal na šesť rokov do väzenia Sofiju Sapegaovú, priateľku opozičného novinára Ramana Prataseviča. Bieloruské úrady ju zadržali vlani v máji spolu s Pratasevičom po tom, čo donútili v Minsku pristáť lietadlo mieriace z Atén do Vilniusu.

Vo veku 87 rokov zomrel prvý vodca nezávislého Bieloruska Stanislav Šuškevič. Bol jedným zo signatárov bielovežskej dohody, ktorá ukončila existenciu Sovietskeho zväzu. V prvých prezidentských voľbách v roku 1994, ktoré vyhral Lukašenko, skončil štvrtý.

Bieloruská armáda v stredu nečakane začala s rozsiahlym cvičením, ktoré má otestovať bojovú pripravenosť jej vojakov. Ministerstvo obrany uviedlo, že cvičenie nepredstavuje žiadnu hrozbu pre susedné krajiny. (guardian)

Moskva tento rok nepozve na oslavy konca druhej svetovej vojny žiadnych zahraničných hostí. Neočakáva sa ani účasť bieloruského prezidenta a ruského spojenca Alexandra Lukašenka. Zahraniční predstavitelia neboli na oslavách ani vlani.

Exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala na sprísnenie sankcií voči Alexandrovi Lukašenkovi, ktorý podľa nej musí naplno niesť následky za svoj podiel na ruskej agresii na Ukrajine. „Lukašenko sa stal v tejto vojne komplicom Putina,“ povedala. (reuters, tasr)

Lukašenkove vyjadrenia o vojne na Ukrajine sú natoľko absurdné, že sa z nich v Bielorusku stali virálne mémy. Maks z Minska však upozorňuje na vážnosť situácie – uvalenie rovnakých sankcií na Bielorusko, akým čelia Rusi, podľa neho povedie k pohlteniu Bieloruska jeho susedom.

Bielorusko zakázalo nákladným autám registrovaným v EÚ vstup na svoje územie. Únia zaviedla rovnaký zákaz pre ruské a bieloruské kamióny tento mesiac a vozidlá mali dodnes čas na opustenie priestoru Únie. (reuters)

Bielorusko sa určite nestane súčasťou Ruskej federácie, vyhlásil Alexandr Lukašenko počas stretnutia s Vladimirom Putinom vo Vladivostoku. „Nie sme s Putinom takí hlúpi, aby sme využívali zastarané metódy. Budujeme takú jednotu dvoch nezávislých štátov, že sa od nás budú druhí učiť,“ uviedol Lukašenko.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko obhajoval ruskú inváziu na Ukrajinu. Vraví, že išlo o preventívny útok proti Západu. „Keby Rusko odložilo svoju vojenskú operáciu, Západ by podnikol zdrvujúci úder proti ruským teritóriám a susedným oblastiam. Dnes jasne vidíme, že sa to mohlo stať,“ povedal novinárom po stretnutí s Putinom. (guardian)

Putin sa počas stretnutia s Lukašenkom vyslovil za upevnenie integrácie oboch krajín v situácii, keď obe čelia západným sankciám. Rusko pokladá Bielorusov za bratov, povedal šéf Kremľa na spoločnej tlačovke v kozmodróme Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe. (čtk)

Bieloruskí úradníci sa navzájom predháňali v tvrdeniach: v Ukrajine sú samí nacisti a banderovci, píše Maks z Minska. Ďalšou častou tézou je, že ak by Rusko nezaútočilo na Ukrajinu, Ukrajinci by napadli Bielorusko.

Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Bielorusko „musí byť zapojené do rokovaní o vyriešení konfliktu na Ukrajine“. Rusi útočia na Ukrajinu aj z bieloruského územia, no Lukašenko tvrdí, že Bielorusko bolo nespravodlivo označené za spoluagresora. (guardian, tasr)

Ukrajina rokuje s Poľskom a Pobaltím o uzavretí hraníc s Bieloruskom, čím by sa zablokovali dodávky tovarov do Ruska. Takéto rokovania prebiehajú aj s Estónskom, hoci nemá hranicu s Bieloruskom.

Priateľka zadržaného bieloruského novinára Ramana Prataseviča sa postavila pred bieloruský súd, hrozí jej šesť rokov väzenia za „podnecovanie sociálnej nenávisti“. Obaja boli zadržaní vlani v máji po tom, ako ich lietadlo smerujúce z Grécka do Litvy nútene pristálo v Minsku.

Núti Putin Lukašenka, aby poslal vojská? Pravdepodobne áno, hoci o tom neexistujú priame dôkazy, píše Maks z Minska. V Bieloruskom denníku odpovedá na otázky o možnej invázii Lukašenkovej armády na Ukrajinu.

Predsedníčku Zväzu Poliakov v Bielorusku Andzeliku Borysovú po roku prepustili z bieloruského väzenia. Vo väzení stále zostáva ďalší aktivista Zväzu Poliakov v Bielorusku, novinár Andrzej Poczobut, ktorého zatkli dva dni po Borysovej.

Bielorusko vyzvalo 12 ukrajinských diplomatov, aby opustili krajinu, a rozhodlo o uzavretí ukrajinského generálneho konzulátu v Breste. Krajinu musia opustiť do 72 hodín.

Bieloruská armáda sa nechce zapojiť do vojny na Ukrajine. „Ozbrojené sily sú dnes pripravené brániť krajinu, ale iba na svojom území,“ vyhlásil šéf bieloruskej Bezpečnostnej rady Aľaksandr Vaľfovič.

Popredný predstaviteľ bieloruskej opozície Pavel Latuška vyzval Západ, aby sprísnil sankcie voči Alexandrovi Lukašenkovi a jeho režimu za to, že podporujú ruskú inváziu na Ukrajine.

Poľského vojaka, ktorý údajne vlani dezertoval do Bieloruska, našli mŕtveho v byte v Minsku, podľa tamojších úradov sa obesil. Emil Czeczko a jeho jednotka sa v roku 2021 podieľala na kontrole poľsko-bieloruských hraníc v čase, kedy sa Poľsko stretávalo s prílivom migrantov. (pap)

Vladimir Putin sľúbil Bielorusku dodávky vojenského vybavenia. Ruský prezident sa v piatok stretol s Alexandrom Lukašenkom, s ktorým sa dohodol, že ich krajiny budú po uvalení západných sankcií pre inváziu na Ukrajinu viac spolupracovať.

Podľa ukrajinských úradov je možné, že ešte dnes večer sa Bielorusko pripojí k útoku na Ukrajinu. Obavy prichádzajú po správach o leteckom útoku na prihraničnú oblasť, ktorý podľa Ukrajiny nariadilo Rusko, aby vytvorilo zámienku na vstup Bieloruska do vojny.

Ukrajinská armáda tvrdí, že ruské lietadlo zaútočilo z Ukrajiny na Bielorusko s cieľom zapojiť Minsk do vojny. Ukrajinské velenie hovorí o cielenej provokácii.

Podľa prieskumných lietadiel NATO Rusi vykonávajú letecké útoky na ukrajinské ciele z Bieloruska. Týka sa to drvivej väčšiny štartov ruských stíhačiek. (cnn)

Bieloruské jednotky mali podľa Putinovho plánu vstúpiť na Ukrajinu pred týždňom, to sa však nestalo, vraví poradca líderky bieloruskej opozície Franak Viačorka. „Niečo sa pokazilo. Niektorí dôstojníci odstúpili, niektorí utiekli z Bieloruska a kontaktovali nás. Branci masívne utekajú. Niektorí generáli sa zrejme postavili proti účasti Bieloruska vo vojne,“ napísal. Jeho slová momentálne nie je možné overiť.

Ratingová agentúra S&P zhoršila hodnotenie Bieloruska o tri stupne. Odôvodnila to zapojením Bieloruska do ruskej invázie na Ukrajine. Rating sa dostal z úrovne B na CCC, teda hlbšie do špekulatívneho pásma.

Krajiny EÚ sa zhodli na sankciách proti Bielorusku za jeho podiel na ruskej invázii na Ukrajinu. Postihy majú ďalej obmedziť bieloruský export, ktorý už zasiahli predchádzajúce sankcie Únie voči Lukašenkovmu režimu. Na sankčný zoznam pribudli viac ako dve desiatky ľudí, najmä armádnych veliteľov. Opatrenia mieria aj na bankový sektor. (guardian)

Británia uvalí sankcie voči Bielorusku, týkať sa budú jednotlivcov aj spoločností. Dôvodom je úloha, akú krajina zohrala v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, oznámila britská vláda. Bielorusko okrem iného umožnilo ruskej armáde vtrhnúť na Ukrajinu zo svojho územia. (bbc)

Alexandr Lukašenko odmietol, že by sa Bielorusko zapojilo do invázie na Ukrajine. „Rusi vykonávajú operáciu, ale stále chirurgicky,“ obhajuje Moskvu. (pravda.com.ua)

Alexandr Lukašenko ohlásil posilnenie južnej hranice Bieloruska s Ukrajinou ďalšími vojenskými jednotkami. Oznámil to krátko po tom, čo sa v ukrajinských médiách objavili správy o pohybe bieloruských jednotiek na ukrajinskom území.

V referende v Bielorusku boli schválené ústavné zmeny, ktoré podľa kritikov ďalej upevnia moc Alexandra Lukašenka. Zmeny zahŕňajú aj zrušenie neutrálneho bezpečnostného statusu, vďaka ktorému budú môcť byť na bieloruskom území rozmiestnené jadrové zbrane iných štátov, napríklad Ruska. Tento bod zároveň umožní stálu prítomnosť ruských síl na území krajiny.

Stovky ľudí protestovali v Bielorusku proti invázii Ruska na Ukrajine, podľa aktivistov zatkli bezpečnostné zložky vyše 170 demonštrantov.

Bez akéhokoľvek priestoru na diskusiu zverejnil Alexandr Lukašenko koncom minulého roka návrh novej ústavy, o ktorej sa dnes hlasuje v referende. Podstata zmeny spočíva v tom, že súčasné právomoci prezidenta a vlády by mali prejsť na nový orgán – Celobieloruské ľudové zhromaždenie. Lukašenko teda vyhovie tým, čo ho nechcú za prezidenta. Nikam však neodchádza.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“Včera 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevieVčera 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľaVčera 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavbyVčera 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieriVčera 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné letoVčera 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúramiVčera 12:02Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojnyVčera 12:01Kým na Slovensku zakazujeme dúhové vlajky, v Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkýchVčera 10:58Hiking basecamp: Cez víkend bude horúco, schladiť v horách sa môžete v tiesňave Vyvieranie, na vrchole Rysov alebo skúsiť dunajské brodyVčera 10:56Súd zrušil Výbohovi zatykače a hovorí, že už mu nič nebráni prísť na pojednávaniaVčera 09:01Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému