Bielorusko a Lukašenko

Prezidenti Poľska, Lotyšska a Litvy odmietli pózovať na tradičnej úvodnej fotografii lídrov na klimatickej konferencii OSN v Dubaji. Dôvodom bola prítomnosť bieloruského prezidenta a Putinovho spojenca Alexandra Lukašenka.

Lukašenko vedľa Erdogana pred fotografovaním na klimatickom samite. Foto - TASR/AP

Aj keď je výsledok vopred známy, diktátor Lukašenko plánuje zorganizovať prezidentské voľby, píše Maks z Minska. Chce tým ukázať, že ho národ podporuje, hoci to nie je pravda. Ako „legitímne“ zvolený líder navyše môže udržiavať vzťahy s európskymi krajinami.

Pre diktátora Lukašenka je zamrznutý konflikt na Ukrajine najlepším scenárom, píše v novej časti svojho denníka Maks z Minska. Bielorusko čakajú voľby a Lukašenko si pamätá, ako mu v roku 2015 pomohol vyhrať voľby ruský vpád na Krym.

Bývalý bieloruský minister kultúry Pavel Latuška odovzdal Medzinárodnému trestnému súdu druhý súbor materiálov, ktoré podľa neho dokazujú, že Alexandr Lukašenko je osobne zapojený do presunu ukrajinských detí z okupovaných území do Bieloruska.

Litovská pohraničná stráž chce v priebehu nasledujúcich dvoch rokov prijať ďalších 450 príslušníkov s cieľom posilniť ochranu hraníc s Bieloruskom. Dnes má asi 4300 zamestnancov vrátane civilistov.

V Bielorusku dosúdili na štyri roky väzenia šéfredaktora nezávislého týždenníka Rehijanaľnaja hazieta. Aľaxandra Manceviča zadržali ešte v marci, keď prokuratúra dospela k záveru, že jeho noviny „vedome šíria nepravdivé informácie poškodzujúce povesť Bieloruska a jeho úradov“.

Špeciálne jednotky bieloruských silových zložiek sa už pripravujú na februárové parlamentné voľby, píše Maks z Minska. Pripomína tiež, že prezident Lukašenko na stretnutí s mládežou vyhlásil, že sfalšovaním prezidentských volieb v roku 2020 sa nielen zabránilo krviprelievaniu, ale aj zničeniu celej planéty.

Alexandr Lukašenko tvrdí, že Rusko a Ukrajina sa ocitli v patovej situácii a mali by začať rokovať o ukončení konfliktu. Bieloruský vodca je najbližším spojencom Moskvy, ktorá vojnu pred viac než 20 mesiacmi vyvolala.

Bieloruský prezident Lukašenko pozval maďarského premiéra Orbána do Minska, aby „prediskutovali vážne veci“.

V bieloruskom priestore pravidelne vznikajú spory medzi tými, ktorí zostali v krajine, a emigrantmi. „Takéto spory sú zbytočné. Sme menej odlišní, než sa zdá. A objektívne rozdiely sú celkovou výhodou a nie dôvodom na karhanie,“ píše Maks z Minska.

Bielorusko je naďalej jediná európska krajina, kde existuje trest smrti. Maks z Minska opisuje svoju osobnú skúsenosť zo súdu, ktorý poslal na smrť dvojicu mladíkov za teroristický útok v minskom metre z roku 2011. „Priebeh prípadu bol skrátka od začiatku zvláštny. Existuje dôvod domnievať sa, že do útoku môže byť zapojený štát.“

Budúci rok 25. februára sa v Bielorusku budú konať „voľby“ do parlamentu, v ktorých nebude z čoho vyberať: kandidátov už vopred vybrali úradníci Lukašenkovej diktatúry. Líderka opozície Sviatlana Cichanovská preto navrhla paralelné voľby do Koordinačnej rady – prototypu opozičného parlamentu, píše Maks z Minska.

Nezávislé združenie Belsat odhalilo ďalšie sídlo Alexandra Lukašenka, v poradí už osemnáste. Luxusné vybavenie štvorposchodovej budovy by mu mohli závidieť ktorékoľvek bieloruské kúpele, píše Maks z Minska.

Maďarsko poslalo svoju veľvyslankyňu do Bieloruska. Maďarsko je prvým členským štátom EÚ, ktoré od potláčania opozičných protestov Lukašenkovým režimom v roku 2020 vyslalo do tejto krajiny diplomatické zastúpenie.

Súd vo Švajčiarsku oslobodil bývalého bieloruského policajta, ktorý bol obžalovaný v súvislosti s únosmi prominentných predstaviteľov opozície spred vyše 20 rokov. Prípad sa týka vrážd protivníkov Lukašenka, o ktorých expolicajt Jurij Garavskij hovoril s médiami.

Bieloruský minister zahraničných vecí odmietol vstup svojej krajiny do vojny po boku Ruska, no nevie si predstaviť alternatívu k riešeniu na Ukrajine. Siarhej Alejnik zároveň považuje za nepredstaviteľné, aby Rusko nariadilo Bielorusku použitie jadrových zbraní, ktoré nedávno rozmiestnilo v Bielorusku.

V Bielorusku takmer úplne zakázali drony. Obyvatelia majú podľa nového nariadenia tiež šesť mesiacov na to, aby drony, ktoré už vlastnia, predali alebo ich odovzdali.

Alexandr Lukašenko chce prijať zákon zakazujúci propagáciu LGBT+ a dobrovoľnej bezdetnosti. Na bieloruských školách chcú zároveň zaviesť nový predmet – základy rodinného života.

Do Bieloruska prišlo 48 detí z Ruskom okupovaných ukrajinských regiónov. Bieloruská štátna agentúra Belta ich pobyt v krajine označuje za „prázdniny“. Ukrajina aj bieloruská opozícia dlhodobo odsudzujú prevoz detí z obsadených ukrajinských oblastí ako nezákonnú deportáciu.

Bieloruský najvyšší súd zakázal ako „extrémistickú organizáciu“ centrum bieloruských investigatívnych novinárov, zaregistrované v Česku pod názvom Belarusian Investigative Center. Rozhodnutie najvyššieho súdu už vstúpilo do platnosti.

Putin pri stretnutí s Lukašenkom opäť kritizoval USA a Západ. Ukrajina široko využíva kazetovú muníciu dodanú zo Spojených štátov, povedal Putin v Soči. Obvinil v tejto súvislosti USA, že ukrajinským prostredníctvom robia niečo, čo sami pokladajú za zločin.

Bielorusko vedie tichú vojnu, aby sa nestalo ruskou kolóniou. Povedala na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu Sviatlana Cichanovská, líderka bieloruskej opozície. Podľa nej je ohrozená suverenita Bieloruska i jeho kultúrna samostatnosť.

Bielorusko do 1. decembra zatvorí svoje veľvyslanectvo na Slovensku, píše portál Nexta. Žiadostí občanov bude dovtedy vybavovať veľvyslanectvo v Rakúsku. O dôvodoch rozhodnutia portál nepíše, konštatuje však, že pre Lukašenka je v súčasnosti väčšou prioritou Afrika než Európa.

Alexandr Lukašenkov tlačí na Bielorusov v exile, aby sa vrátili do Bieloruska, kde mnohým hrozia roky väzenia, pokuty a iné represie. Nedávno vydal dekrét, podľa ktorého si občania už nemôžu obnoviť ani vymeniť pasy na zahraničných diplomatických misiách.

Litovský prezident uviedol, že úplné zatvorenie hraníc s Bieloruskom sa už neplánuje. Gitanas Nauséda to zdôvodnil tým, že žoldnieri z Vagnerovej skupiny, ktorí pôsobia na území Bieloruska, nevyvíjajú aktivity v blízkosti litovských hraníc.

Alexandr Lukašenko zakázal Bielorusom predlžovať si platnosť pasov pri pobyte v zahraničí. Ľudia, ktorí pre silnejúce represie utiekli z Bieloruska, môžu byť týmto spôsobom nútení do návratu do vlasti.

Poľsko poprelo, že by jeden z jeho vojenských vrtuľníkov narušil vzdušný priestor Bieloruska. Podľa predstaviteľa poľskej armády nie je takéto bieloruské tvrdenie pravdivé.

Bieloruský súd poslal na tri a pol roka do väzenia nezávislú novinárku Larysu Ščyrakovovú, ktorú uznal vinnou z „napomáhania extrémistickým činnostiam“ a „diskreditácie“ Bieloruska.

Bieloruský vodca Lukašenko odmietol požiadavky Poľska a pobaltských štátov na vyhostenie vagnerovcov a označil ich za „nezmyselné a hlúpe“. V krajine sa aj po smrti ich šéfa Prigožina nachádza približne 10-tisíc žoldnierov.

Vojenskí pozorovatelia hlásia príchod ďalších ruských vojakov do Bieloruska. Podľa opozičnej skupiny Belaruski Hajun sa zúčastnia na spoločných cvičeniach vojenskej aliancie vedenej Ruskom.

Poľsko a pobaltské štáty uviedli, že v prípade „kritického“ incidentu so zapojením vagnerovcov uzavrú hranice s Bieloruskom. Od Bieloruska žiadajú, aby sa zbavilo žoldnierov a aby migranti opustili oblasti pri hraniciach.

Poľsko a pobaltské štáty požiadali Bielorusko, aby vyhostilo vagnerovcov. Obávajú sa využitia žoldnierov na destabilizáciu situácie. Alexandr Lukašenko predtým povedal, že vagnerovci sa aj po smrti Jevgenija Prigožina stále zhromažďujú v Bielorusku.

Pre občanov Bieloruska je čoraz ťažšie dostať sa do Európy a zároveň aj vrátiť sa do vlasti, píše Maks z Minska. Pri prekračovaní hraníc ich čoraz dôkladnejšie vyšetrujú a kontrolujú im mobily, či neobsahujú fotografie z protestov alebo predplatné na zdroje informácií zakázané diktatúrou.

Vagnerovci ostanú v Bielorusku aj po smrti svojho vodcu Prigožina, oznámil bieloruský vodca Lukašenko s tým, že v krajine ich bude až desaťtisíc. Podľa satelitných snímok však počet stanov v táboroch žoldnierov klesá.

V Bielorusku odsúdili na tri a pol roka Arcioma Ľabedzku, syna exilového opozičného politika Anatoľa Ľabedzku. Uznal ho vinným z „financovania extrémistických aktivít“, píše mimovládna organizácia na ochranu ľudských práv Viasna.

Po smrti špičiek vagnerovcov sa mnohí členovia skupiny zrejme snažia vrátiť z Bieloruska do Ruska, tvrdí ukrajinské Centrum národného odporu. Podľa neho bola v stredu večer vyprataná časť táborov, no v odchode bránia žoldnierom bieloruské tajné služby.

Rusko začalo presúvať viaceré jadrové zbrane krátkeho doletu do Bieloruska, oznámil poľský prezident Andrzej Duda. Tento krok podľa neho zmení bezpečnostnú architektúru regiónu i celého NATO.

USA vyzvali svojich občanov, aby okamžite odišli z Bieloruska. Ľudí, ktorí sa tam napriek varovaniu rozhodnú vycestovať, upozorňujú, že by sa nemali spoliehať na prípadnú pomoc vlády. Deje sa tak v čase, keď pobaltské krajiny a Poľsko hrozia zatváraním hraníc.

Litva, Lotyšsko a Poľsko čoraz sebavedomejšie hovoria o možnosti uzavretia hraníc s Bieloruskom. „Ak je Putin ten, kto rozhoduje, čo má robiť Lukašenko, potom je nepravdepodobné, že akékoľvek kroky krajín EÚ môžu nejakým spôsobom ovplyvniť konanie bieloruského diktátora,“ píše Maks z Minska.

Litva neudelila azyl bieloruskej aktivistke Volhe Karačovej, ktorá vo Vilniuse riadi ľudskoprávne centrum zamerané na pomoc Bielorusom v Litve. Podľa úradov by jej činnosť mohla predstavovať bezpečnostnú hrozbu.

Alexandr Lukašenko tvrdí, že Vladimir Putin sa nesnaží vtiahnuť Bielorusko do vojny na Ukrajine. Zároveň dodal, že Bielorusko bude Rusku vždy pomáhať a že Rusko už na Ukrajine dosiahlo svoje ciele.

Bieloruská prokuratúra označila dve slávne básne z 19. storočia za extrémistický materiál. Vznikli počas povstania proti ruskému impériu a ich autorom je známy spisovateľ, básnik a dramatik Vincent Dunin-Marcinkevič.

Litva dočasne uzavrie dva hraničné priechody s Bieloruskom, vláda to zdôvodnila „geopolitickými okolnosťami“. Do Bieloruska sa v posledných týždňoch presunuli žoldnieri z Vagnerovej skupiny, čo vyvolalo v okolitých štátoch obavy o bezpečnosť.

Do Bieloruska pricestoval čínsky minister obrany, bude rokovať o vojenskej spolupráci. Počas trojdňovej návštevy navštívi aj niekoľko vojenských zariadení. Li Šang-fu predtým strávil niekoľko dní v Moskve.

V Lotyšsku rozhodli o nasadení armády na hraniciach s Bieloruskom. Pohraničná stráž zaznamenala takmer stovku pokusov o nelegálne prekročenie hranice za posledných 24 hodín a požiadala o pomoc. Svojich pracovníkov povolala z dovoleniek.

Trinásť prominentných osobností z celého sveta sa zastalo zmiznutých politických väzňov v Bielorusku. V otvorenom liste obviňujú Lukašenka z únosu a mučenia týchto väzňov. Medzi signatármi sú Salman Rushdie, Herta Müller, Margaret Atwood či Elfriede Jelinek.

Poliaci budú v októbrovom referende odpovedať aj na otázku, či si želajú likvidáciu bariéry na hranici s Bieloruskom. Oznámil to minister obrany Mariusz Blaszczak. Referendum týkajúce sa štyroch tém sa uskutoční 15. októbra zároveň s parlamentnými voľbami.

Do Poľska sa v sobotu snažilo cez hranicu s Bieloruskom nelegálne dostať 160 ľudí, tvrdí poľská pohraničná stráž. Pokusov o prekročenie hranice tento rok výrazne pribudlo, od januára sa o to pokúsilo 19-tisíc ľudí.

Bieloruský vodca Alexandr Lukašenko nariadil vláde obnoviť kontakty s Poľskom. Bielorusko pred pár týždňami prijalo tisícky žoldnierov z Vagnerovej skupiny, na čo Poľsko reagovalo posilnením hraníc. Vzájomné kontakty sú tak na bode mrazu.

Poľsko rozmiestni blízko hraníc s Bieloruskom okolo 10-tisíc vojakov. Podľa ministra obrany Mariusza Blaszczaka tak chcú odradiť „agresora“ od prípadného útoku. Ide aj o reakciu na presun žoldnierov z Vagnerovej skupiny do Bieloruska.

Najčítanejšie teraz

Nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala Kužela: Kaliňák mi prišiel zagratulovať na svadbu, poznám väčšinu ministrovLadislav Kužela (vpravo) s Matúšom Šutajom Eštokom. Foto - Ministerstvo vnútraNávrh Ficovej vlády zaslaný do Bruselu hovorí o zrušení špeciálnej prokuratúryFoto N - Tomáš BenedikovičFicovi ľudia zneužili protitotalitnú pieseň, aby dehonestovali expertov na propagandu. Skupina Bez ladu a skladu sa ohradilaBez ladu a skladu majú dôkladný archív. Je v ňom aj jeden z prvých portrétov kapely, ktorý vznikol v detskej izbe Kaščákovcov v roku 1987. Foto – O. Nepily
Newsfilter: Ficova pomsta Lipšicovi už má konkrétnu podobuRobert Fico, Peter Pellegrini a Robert Kaliňák po hlasovaní o dôvere vláde v parlamente. Foto - TASRVývoj bojov (646. deň): Vrátilo sa nás 35 zo 100, ako to môže byť úspech? Ruskí zajatci opisujú boje v AvdijivkeNina Nikiforova plače v Kyjive na pohrebe svojho syna, ktorý padol na fronte. Foto - TASR/APTýždeň v práve Rada Procházku: Slávni muži stoja pred súdomFoto – TASRV jednej dávke sú štyri kávy. Aj slovenské deti už pijú energetický nápoj s desivými vedľajšími účinkamiInternetová osobnosť KSI je jedným z majiteľov značky Prime. Foto - TASR/APSmer po prevzatí moci prekvapilo, že na úrade vlády dodnes vedú Erika Tomáša ako šéfa tlačovéhoErik Tomáš. Foto N - Tomáš BenedikovičŠimkovičová a hoaxy: už ste videli muchu, ktorá by prispela na kúpu mucholapky? (udalosti týždňa)Nad Slovenskom sa bude opäť dať vidieť polárna žiara. Ako vzniká a kde sa dá sledovať?Polárna žiara vo Fulianke pri Prešove 5. novembra 2023. Foto - TASR/Veronika Mihaliková Rusi sa zomkli okolo Putina, v obchodoch nič nechýba. Vojna na Ukrajine bude ešte dlhá a náročnáUkrajinské jednotky monitorujú ruské pozície neďaleko frontu. Foto - TASR/APPrichádzajú k nám aj mamičky, ktoré majú problém s pitím, lebo sa cítia osamelo, hovorí odborník na liečbu závislostíMarián Huštaty. Foto - archív M. H.Príhody šoféra po Ukrajine: ako sme doviezli sanitky do blízkosti frontovej línieV lese na Donbase. Foto N – Vladimír Šimíček„Pláva“ v dunách a nepotrebuje piť vodu. Vedci objavili jedinečné zviera považované za vyhynutéZlatokrt Wintonov. Foto - TASR/APBývalý administrátor Facebooku polície Púchovský: Tri minúty po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi sa nepáčiFoto N - Tomáš Pobuda

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:34Nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala Kužela: Kaliňák mi prišiel zagratulovať na svadbu, poznám väčšinu ministrovVčera 19:34Nad Slovenskom sa bude opäť dať vidieť polárna žiara. Ako vzniká a kde sa dá sledovať?Včera 19:16Newsfilter: Ficova pomsta Lipšicovi už má konkrétnu podobuVčera 19:12Ficovi ľudia zneužili protitotalitnú pieseň, aby dehonestovali expertov na propagandu. Skupina Bez ladu a skladu sa ohradilaVčera 19:01Hraničný priechod do Užhorodu blokuje hŕstka kamionistov, ktorým prekáža ukrajinská konkurenciaVčera 18:44Bývalý administrátor Facebooku polície Púchovský: Tri minúty po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi sa nepáčiVčera 18:12Mnohí Maďari na Slovensku sa k svojej identite nepriznávajú, hovoria tvorcovia seriálu o zahraničných MaďarochVčera 16:45„Pláva“ v dunách a nepotrebuje piť vodu. Vedci objavili jedinečné zviera považované za vyhynutéVčera 16:224:3 a trhlina na dôveryhodnosti a dobrej povesti slovenskej justícieVčera 15:33Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 7. časť (audio)Včera 14:59Šimkovičová a hoaxy: už ste videli muchu, ktorá by prispela na kúpu mucholapky? (udalosti týždňa)Včera 14:35Danglár: Kultúrna revolúciaVčera 14:35Vývoj bojov (646. deň): Vrátilo sa nás 35 zo 100, ako to môže byť úspech? Ruskí zajatci opisujú boje v AvdijivkeVčera 14:10Svoje „nie“ nemusíte vysvetľovať. Psychologička radí, ako nebyť people-pleaseromVčera 13:46Odmietnutie podpory Ukrajine životnú úroveň na Slovensku nezvýšiVčera 13:22Graf dňa: Stúpajúca cena uránu potvrdzuje, že jadro je späť v hreVčera 12:37Návrh Ficovej vlády zaslaný do Bruselu hovorí o zrušení špeciálnej prokuratúryVčera 12:33Nebazírujte na výslovnosti a s mobilom počkajte. Ako pomôcť deťom k lepšej komunikáciiVčera 11:15Poslanec SaS Szalay: Práca opozičného poslanca je niekedy strata časuVčera 11:15Stráži chuligánov Slovana: Máme medzi nimi špiónov. Davovú psychózu spustí pár agresorov, oddelíme a spútame ichVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Slávni muži stoja pred súdomVčera 10:47Putinov zabijacký patriotizmusVčera 10:46O čom hovoríme, keď hovoríme o slobodeVčera 10:31Off the Ice: Kane vezme Detroit pod svoje krídlaVčera 09:09Svetový newsfilter: Po zlej nálade prišla vysoká podpora. Putinova popularita skrýva jeden paradoxVčera 09:03Politická kultúra v Rimavskej Sobote: galéria má šetriť, primátorovi Šimkovi navýšili platVčera 08:43Časť politikov sa snaží o prepísanie udalostí novembra 1989Včera 08:13Česko-slovenské slovo týždňa: miminko v. bábätkoVčera 08:08Prečo majú architekti radi biele steny? Radíme, ako pracovať s farbami v interiériVčera 08:00Otehotnela na vrchole kariéry. Každý odchod od dcéry som znášala veľmi ťažko, hovorí olympionička Hrašnová