Smrť Jozefa Chovanca

Slovák Jozef Chovanec zomrel v roku 2018 po zásahu belgickej polície. Zábery policajnej brutality sa objavili o dva a pol roka neskôr. Slovensko žiada belgické úrady o dôkladné vyšetrenie prípadu.

Slovenskí europoslanci vyzvali predsedníčku eurokomisie, aby preverila prípad Jozefa Chovanca a jeho úmrtie v Belgicku. Rozhodnutie tamojšej prokuratúry, že v prípade nebude nikoho stíhať, označili za neprijateľné.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka požiadal belgickú prokuratúru o nové informácie v prípade Jozefa Chovanca. Ten presne pred piatimi rokmi zomrel na letisku v Charleroi po zásahu belgickej polície.

Slovensko navrhuje, aby belgické úrady vykonali v prípade smrti Slováka Jozefa Chovanca ďalšie vyšetrovacie úkony. Závery belgickej prokuratúry nenavrhnúť trestne stíhať žiadne osoby nie sú podľa slovenského ministerstva zahraničných vecí definitívne.

Belgická prokuratúra nechce nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel koncom februára 2018 po zadržaní v cele na letisku. Podľa prokuratúry príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci za smrť slovenského podnikateľa nenesú zodpovednosť.

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer vyzval Belgicko na ukončenie vyšetrovania úmrtia Jozefa Chovanca. Urobil tak na stretnutí s belgickou ministerkou Hadju Lahbibovou v Bratislave.

Mária Kolíková žiadala od belgického veľvyslanca rýchle vyriešenie prípadu smrti Jozefa Chovanca. Na ministerstve Ghislainovi Hoopovi tlmočila stanovisko, že úniky informácií z vyšetrovania môžu prispieť k budovaniu nesprávneho dojmu a ovplyvňovaniu verejnej mienky.

Posudok belgických lekárov tvrdí, že Jozef Chovanec si spôsobil smrť vlastnými zraneniami. Opísali, že silné nárazy hlavou o stenu v cele na belgickom letisku Charleroi mu spôsobili edém mozgu. Zastavenie činnosti srdca však u neho vyvolala až injekcia podaná privolanými zdravotníkmi.

Príčina smrti Jozefa Chovanca sa zatiaľ nedá jednoznačne stanoviť. Uviedlo to ministerstvo spravodlivosti po rekonštrukcii udalostí, ktorá sa uskutočnila začiatkom týždňa na letisku v Charleroi.

Belgické úrady rekonštruujú udalosti, ktoré viedli k smrti Jozefa Chovanca v roku 2018. Do utorka preto bude prevádzka letiska Charleroi značne obmedzená.

Na rekonštrukcii prípadu úmrtia Jozefa Chovanca v Belgicku sa majú zúčastniť traja svedkovia a dvaja znalci zo Slovenska. V reakcii na tlačovku europoslankyne Miriam Lexmann to uviedla ministerka spravodlivosti.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) hovorí o obrovskom bezpráví v súvislosti s vyšetrovaním smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku z februára 2018. Dôvodom je, že belgické súdy a vyšetrovatelia nepozvali na rekonštrukciu prípadu svedka, ktorý bol s Chovancom v lietadle pred jeho vyvedením.

Belgická prokuratúra potvrdila, že v septembri urobí rekonštrukciu tragického prípadu smrti Jozefa Chovanca z februára 2018. Vykonať sa mala už vo februári, pre pandémiu ju však odložili. Ministerstvo zahraničia toto rozhodnutie víta.

Rekonštrukcia policajného zákroku na letisku v Charleroi, pri ktorom v roku 2018 zomrel Slovák Jozef Chovanec, sa uskutoční 27. a 28. septembra. Pôvodne sa mala konať už vo februári tohto roka, pre pandémiu však bola zrušená.

Belgický veľvyslanec na zahraničnom výbore vysvetľoval kauzu Jozefa Chovanca. Ghislain J. M. D’hoop povedal, že nedávna pokuta druhému najvyššiemu predstaviteľovi belgickej polície nie je posledným verdiktom ani sa netýka priamo diania v cele. Viacerí členovia výboru skonštatovali, že vyšetrovanie trvá už príliš dlho.

Vyšetrovanie smrti Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku naďalej pokračuje, reaguje ministerstvo zahraničia na kritiku Smeru a Hlasu, ktorým sa nepáči potrestanie belgického policajného funkcionára znížením platu. Diplomacia odkazuje, že nejde o konečný verdikt.

Maroš Žilinka požiadal belgického kolegu o nové informácie o vyšetrovaní úmrtia Jozefa Chovanca.  „Ide o natoľko citlivý prípad, že jeho čo najskoršie objasnenie nám nemôže byť ľahostajné,“ povedal generálny prokurátor.

V Belgicku začalo prebiehať disciplinárne konanie voči trom policajtom v kauze smrti Jozefa Chovanca z roku 2018. Vlani v auguste boli zverejnené zábery neprimeraného zásahu polície voči Chovancovi v cele predbežného zadržania. (tasr)

Kontrola zistila „nedostatočné informovanie“ v prípade smrti Jozefa Chovanca po predošlom neprimeranom zásahu letiskovej polície v Charleroi. Vedenie federálnej polície podľa správy „žilo v nevedomosti“ a vyšetrovanie kauzy a disciplinárne konania sa začali príliš neskoro.

Video: Ministri po rokovaní vlády o aktuálnych témach

Slovensko vykoná kroky k účasti na trestnom konaní v prípade smrti Jozefa Chovanca v Belgicku. Ministrom Kolíkovej a Korčokovi túto povinnosť uložila vláda. Slovák zomrel v roku 2018 po zásahu belgickej polície. Zábery policajnej brutality sa objavili o dva a pol roka neskôr. (tasr)

Belgická polícia začala v rámci kauzy Jozefa Chovanca vypočúvať slovenských svedkov. Chovanec zomrel 27. februára 2018 po tom, ako ho tri dni predtým zadržali na letisku v Charleroi, kde sa stal terčom neprimeraného správania zo strany policajtov.

Aj vzhľadom na smrť Jozefa Chovanca v Belgicku budú po novom belgické zásahové jednotky školiť na syndróm vzrušeného delíria, ktorý sa vyznačuje extrémne agresívnym správaním, nedodržiavaním príkazov a necitlivosťou na bolesť. Je možné, že ním trpel aj Chovanec počas zásahu na letisku.

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková sa v súvislosti s prípadom smrti Jozefa Chovanca stretne s generálnym prokurátorom Belgicka. Rokovanie sa uskutoční 28. septembra 2020 v Bruseli za prítomnosti prezidenta Eurojustu Ladislava Hamrana. (tasr)

Prezidentka uvítala, že Belgicko prizvalo slovenského experta do tímu, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním smrti Jozefa Chovanca. „Prezidentská kancelária bola informovaná, že belgická strana vyhovela požiadavke na prizvanie slovenského experta,“ uviedol Čaputovej hovorca. (tasr)

Jedenásť slovenských europoslancov podporilo výzvu určenú belgickej polícii, aby v rámci vyšetrovania smrti Slováka Jozefa Chovanca vypočula aj slovenských svedkov. Chovanec zomrel v Belgicku vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v Charleroi.

Poslanci Európskeho parlamentu si minútou ticha uctili pamiatku slovenského občana Jozefa Chovanca. Ten zomrel koncom februára 2018, štyri dni po tom, ako ho polícia zadržala na letisku v Charleroi, kde v cele predbežného zadržania čelil neprimeranému a neetickému správaniu zo strany jej príslušníkov. (tasr)

Európska komisia by sa mala zaoberať prípadom smrti Jozefa Chovanca a dohliadnuť na to, aby bol urýchlene a spravodlivo vyšetrený, povedala europoslankyňa Miriam Lexmann v diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS.

Súčasťou vyšetrovacieho tímu v prípade úmrtia Jozefa Chovanca v Belgicku má byť aj slovenský expert. Či tak bude, rozhodne podľa Ivana Korčoka až belgický vyšetrovací sudca. Detaily o tom, kto by to mal byť, nechcel povedať.

Europoslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) tvrdí, že prípad Jozefa Chovanca už nie je len slovenský, ale je aj európsky. Chce, aby bola vypočutá súčasná riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová, ktorá bola v tom čase šéfkou belgickej polície.

Europoslanci podporili výzvu poslankyne Miriam Lexmann, ktorá Európsku komisiu vyzvala, aby „ustrážila“ vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca na letisku v Charleroi. „Budeme vytvárať politický tlak na to, aby sa tento prípad vyšetril čo najskôr.“

Lucia Ďuriš Nicholsonová hovorí, že prípad Jozefa Chovanca musí byť súčasťou plenárneho stretnutia. To bude možné zrejme až na októbrovej schôdzi. „Žiadame predsedu Európskeho parlamentu o verejné odsúdenie konania belgickej polície,“ vyhlásila Nicholsonová.

Belgicko chystá odpoveď k uzneseniu NR SR k úmrtiu Jozefa Chovanca. Ivan Korčok po stretnutí s europoslancami povedal, že ich cieľom v súvislosti so smrťou slovenského občana v Belgicku je naplniť uznesenie Národnej rady.

Naživo: Minister zahraničných vecí Ivan Korčok o ďalšom vývoji prípadu úmrtia Jozefa Chovanca po stretnutí s europoslancami.

Prezidentka požiada Belgicko, aby bol v prípade úmrtia Jozefa Chovanca súčasťou expertného tímu aj slovenský zástupca. Zuzana Čaputová považuje za „veľmi znepokojujúce“, že udalosť ešte nie je vyšetrená.

Naživo – Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej k prípadu smrti Jozefa Chovanca v Belgicku.

Slovák Jozef Chovanec, ktorý zomrel v Belgicku, mal afektívne poruchy typické pre schizofréniu. Povedala to jeho manželka pre zahraničné médiá. V decembri 2016 bol Chovanec veľmi vystresovaný a po konzultácii s psychiatrom užíval lieky na široké spektrum duševných chorôb.

Približne 40 Slovákov žijúcich v Belgicku sa zúčastnilo na pietnej spomienke na Jozefa Chovanca, ktorý zomrel koncom februára 2018 po zákroku polície na letisku v Charleroi. Na podujatí vystúpil aj chargé d’affaires veľvyslanectva v Belgicku Andrej Michalec.

Ivan Korčok si predvolal belgického veľvyslanca pre prípad Jozefa Chovanca. Na základe uznesenia Národnej rady ho požiadal o urýchlenie vyšetrovania, ale aj maximálnu nápomocnosť belgickej vlády nielen pri podpore vyšetrovania, ale aj komunikácii so slovenskými orgánmi.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok si predvolá belgického veľvyslanca. Urobí tak v súvislosti s uznesením Národnej rady k prípadu smrti Jozefa Chovanca.

Národná rada schválila uznesenie k zásahu belgickej polície proti Jozefovi Chovancovi. Odsudzuje ním zákrok, po ktorom zomrel, a žiada našu vládu, aby intervenovala u belgickej vlády, aby sa prípad vyšetril a náležite potrestal.

Stanislav Vallo ako veľvyslanec poskytoval pomoc rodine Jozefa Chovanca, ktorý zomrel po policajnom zákroku, od jej príchodu do Bruselu v roku 2018. Rodina po smrti prípad nechcela medializovať a Vallo priznáva, že po mesiacoch bez konkrétnych informácií od belgickej strany manželke zosnulého už radil, nech to zverejní. Ako veľvyslanec sa v súvislosti s prípadom stretol aj s ministrom vnútra.

Ivan Korčok víta tlak, ktorý vytvára belgická spoločnosť a politika v prípade zabitého Jozefa Chovanca. Podľa ministra zahraničia boli nariadené ďalšie dve nezávislé expertízy, ktoré posunú vyšetrovanie dopredu.

Moldava, Belgicko a škodlivá prítomnosť Roberta Fica v politike. Roman Pataj v komentári píše, že aj moldavskí Rómovia sú obeťou policajného násilia tak ako Jozef Chovanec, lenže v Smere si vyberajú veľmi selektívne, koho a kedy sa zastanú.

Bývalá šéfka belgickej polície tvrdí, že nemala o prípade Jozefa Chovanca dostatok informácií. Súčasná šéfka Europolu Catherine De Bolleová v utorok vypovedala pred belgickými poslancami.

Pred belgickými poslancami vypovedal v prípade smrti Slováka Jozefa Chovanca exminister vnútra Jan Jambon. „Spis pred dva a pol rokom vyzeral úplne inak,“ vyhlásil s tým, že žiadne informácie o násilí policajtov vtedy nemal.

Parlament by mal podľa Borisa Kollára prijať k smrti Jozefa Chovanca v Belgicku osobitné uznesenie. Minister Ivan Korčok vraví, že vyšetrovanie až do zverejnenia videa z letiska nemalo patričnú razanciu. Belgicku sme podľa neho adresovali diplomatickú nótu „s najtvrdším možným jazykom“.

Naživo – Predseda parlamentu Boris Kollár a minister zahraničných vecí Ivan Korčok o prípade úmrtia Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku.

Zuzana Čaputová prijme v stredu ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. Minister ju bude informovať o prípade úmrtia Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku a o krokoch, ktoré robí naša diplomacia. (tasr)

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok pre úmrtie Slováka v Belgicku požiadal o prijatie prezidentku Zuzana Čaputovú aj šéfa NR SR Borisa Kollára. Chce ich informovať o krokoch, ktoré v tejto vecí robí jeho rezort.

Belgickí poslanci vypočuli ministrov vnútra a spravodlivosti v súvislosti so smrťou Slováka Jozefa Chovanca na letisku v Charleroi vo februári 2018. Členovia všetkých politických strán ostro odsúdili neprimerané správanie letiskovej polície.

Nové na Dennikn.sk

15:08Rusi chcú ovplyvniť voľby v prospech Smeru, ústavní činitelia o tom dostali správu, vyhlásil Naď 11:36Nedeľná nekázeň: Zo dna stúpa hviezda 07:00300 slov z MS: Lotyšov po páde komunizmu spojil hokej. Z klubu, ktorý viedol Šupler, sa stal fenoménVčera 15:31Historička Dvořáková: Ľudia v stredoveku verili rôznym hlúpostiam, ale deje sa to aj dnesVčera 13:49Prešli 2500 kilometrov v dodávke, aby odohrali tri špeciálne vystúpenia na Ukrajine (+ foto a video)Včera 13:43Atómy, ktoré nás formujú, vznikli v umierajúcich hviezdach. Sme vesmír, ktorý skúma sám seba, hovorí astrofyzikVčera 10:59Vysnívaný hudobník: Jack Martin Händler (1947 – 2023)Včera 07:00Konzumácia vnútorností je veľkou témou, ale nie sú pre každého, radí výživový expertVčera 06:55Komentátori Denníka N: Poslanci sa zľakli sami seba a povedali dosť26.05 22:41Krav maga vznikla v uliciach Bratislavy26.05 20:19Národný park Malá Fatra je ochotný po schválení zonácie umožniť vlastníkom poľovanie v nových častiach A zóny, má to pomôcť aj hlucháňovi26.05 19:52Sestre SkyTollu druhýkrát stopli novú mýtnu zákazku26.05 19:48High 5ive: Munch, Motorpsycho, Knausgaard. Cesta do hlbín nórskej duše26.05 19:25Brexit migráciu nezastavil. Británia hlási rekordný počet prisťahovalcov26.05 19:00Newsfilter: Ak na Slovensku niečo funguje spoľahlivo, je to ruská propaganda 26.05 18:45Habemus trapas!26.05 17:45Prinášame revolúciu do monitoringu účinnosti liečby pacientov s roztrúsenou sklerózou, vraví vedec z SAV26.05 17:22Ambulantné pohotovosti budú otvorené kratšie, ministerstvo ich chce skrátiť o dve hodiny26.05 16:57Trumpizmus bez Trumpa? DeSantis spustil kampaň do Bieleho domu a hneď vyvolal rozpaky26.05 16:55Fico zaradil Kočnera na zoznam „našich ľudí“ Smeru (udalosti týždňa)26.05 16:46Jablko pripúšťa, že nebude do volieb kandidovať. Ostatné malé strany to odmietajú (anketa)26.05 16:31Graf dňa: Mladí ľudia zbohatli v posledných rokoch viac ako staršie ročníky26.05 16:30MediaBrífing: Twitter môže odísť z EÚ, má problém s našimi pravidlami proti dezinformáciám a nelegálnemu obsahu26.05 16:26Chcem hypotéku. Akú sumu môžem získať, aké príjmy mi banka uzná a čo ak potrebujem ďalšie peniaze?26.05 16:20Bezplatné diaľnice, lieky pre seniorov a 180 eur na dieťa. Aj poľské strany sa pred voľbami pretekajú v populizme26.05 15:06Pred súdom stojí bývalá dvojka Smeru na východe: čo čítam v prípade „grófky“ Roškovej26.05 14:45Majstrovstvá sveta sú čoraz slabšie. Prečo hokej potrebuje Svetový pohár26.05 14:43Sme rodina priviedlo do politiky aj Kollárovho brata. V parlamente nevyniká, zaujal bytom a zatajenou firmou26.05 14:43Najväčší cestovateľ z poslancov je brat Borisa Kollára. Goga bol v Bahrajne, do volieb stihne Maroko (+ video)26.05 14:34Vývoj bojov (456. deň): Ruské Su-34 museli prvýkrát bombardovať vlastné územie a nedopadlo to dobre