Cirkvi

Vatikán po prvý raz zverejnil podrobný prehľad, ako hospodári s darmi, ktoré posielajú pápežovi. Veriaci poslali v roku 2021 príspevky v hodnote 47 miliónov eur. Zhruba desať miliónov eur Vatikán použil na charitu a sociálne projekty. Dary a príspevky v porovnaní s rokom 2019 výrazne klesli.

Prinajmenšom 150 lektorov už na Slovensku ponúka tzv. metódu ThetaHealing. Sľubujú, že uvedú mozog do hladiny theta, v ktorej dokáže človek hovoriť s vlastným podvedomím alebo so stvoriteľom. Podľa religionistu Zdeňka Vojtíška je to nový typ klientskeho náboženstva s komerčnými prvkami, ktorému sa darí aj preto, že človek je „nevyliečiteľne náboženský tvor“.

Na Slovensku sa už nejaký čas darí meditačnej technike ThetaHealing, ktorá dokáže podľa svojich protagonistov liečiť ochorenia. Kurzy či sedenia ponúkajú aj Slávka Halčáková či Andrea Vadkerti. Americká zakladateľka ThetaHealingu na jednej prednáške tvrdila, že jej technika má takú moc, že vďaka nej dokáže človeku dorásť noha.

Pápež František v auguste vymenuje 21 nových kardinálov. Budú medzi nimi osobnosti z celého sveta vrátane predstaviteľov cirkvi v Afrike, Južnej Amerike či talianskeho arcibiskupa, ktorý pôsobí v Mongolsku. Šestnásť z nich má menej ako 80 rokov. (vatican news)

Škótska protestantská cirkev umožní duchovným, aby v kostoloch sobášili páry rovnakého pohlavia. Ak si to však duchovní neprajú, môžu žiadosť páru odmietnuť. V hlasovaní sa na tom v Edinburghu zhodli členovia valného zhromaždenia cirkevných predstaviteľov. (bbc)

Novým parížskym arcibiskupom sa stal Laurent Ulrich. Post bol neobsadený od decembra 2021, keď pápež prijal odstúpenie Michela Aupetita, ktorého médiá obvinili z nedbanlivosti pri riadení arcidiecézy a z údajného milostného vzťahu so ženou. (vatican news)

Pápež František vymenoval nových činiteľov na kľúčové posty v ústrednej správe rímskokatolíckej cirkvi. Tzv. kúriu pred niekoľkými týždňami reformoval a umožnil, aby aj ženy zastávali vysoké funkcie.

V názvoch veľkonočných sviatkov počas Svätého týždňa spravila katolícka cirkev úpravy. Pomenovanie Veľkonočný pondelok sa zmenil podľa Rímskeho misálu, čiže základnej liturgickej knihy, na Pondelok vo veľkonočnej oktáve. Namiesto Kvetnej nedele sa bude používať názov Palmová nedeľa.

Pápež prijal domorodcov z Kanady, ktorých zneužívali v cirkevných školách. Stretnutie je súčasťou úsilia kanadskej vlády reagovať na ich požiadavky o spravodlivosť a odškodnenie po tom, ako sa vlani našli pozostatky vyše 200 detí pochované v neoznačených hroboch. (ap)

Systém registrácie cirkví sa nebude meniť, rozhodol parlament. Zmenu navrhoval nezaradený poslanec Tomáš Valášek v novele zákona o slobode náboženskej viery. Zaviesť chcel dvojstupňový systém registrácie cirkví

Naozaj som sa veľmi snažil veriť tomu, že nie som gej, hovorí v rozhovore diakon Jaroslav Lorman a spomína, ako z neho „vyháňali diabla“ a ako chcel spáchať samovraždu. „Chodil som na exorcizmus 7 rokov. Môj exorcista ma duchovne viedol,“ vraví. Keď napokon urobil coming out, okamžite prišiel o prácu na pražskej teologickej fakulte.

Diakon verejne oznámil, že je gej, a prišiel o prácu na katolíckej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Jaroslav Lorman má dodnes v pamäti slová kardinála Dominika Duku: „Ak by si mlčal, dalo by sa všeličo urobiť. Ale keď si hovoril, nemáme inú možnosť.“ Rozhovor s diakonom je z knihy Filipa Titlbacha, ktorá mapuje queer súčasnosť v Česku aj za hranicami.

Jaroslav Lorman. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta

Slovenskí biskupi rozhodli, že možnosť pristupovať k rozdávaniu svätého prijímania do rúk zostane zachovaná aj po skončení pandemickej situácie. Veriaci sa budú môcť slobodne rozhodnúť, ako budú prijímať sväté prijímanie.

Predstavitelia cirkví opäť žiadajú premiéra, aby sa na bohoslužbách mohli zúčastniť aj nezaočkovaní ľudia. Poukazujú pri tom na to, že nakupovať v obchodoch možno po novom bez obmedzení.

Počet katolíkov vo svete v roku 2020 mierne narástol, a to na 1,36 miliardy, ukazujú údaje z Vatikánu. To je o 16 miliónov žijúcich pokrstených katolíkov viac ako v roku 2019. Klesá však počet mníšok a kňazov.

Mesiac sporov o obrannú dohodu a situáciu na Ukrajine dal na chvíľu zabudnúť na rozpory v koalícii, píše Newsfilter. Komu už chýbali, môže sa nachystať minimálne na dve sporné témy: voľba detskej ombudsmanky a zvolanie okrúhleho stola k odluke cirkví od štátu.

Záborská (OĽaNO) považuje odluku cirkvi od štátu za vyriešenú a nerozumie, prečo ju chcú poslanci SaS otvoriť. Súčasné nastavenie financovania je podľa splnomocnenkyne pre ochranu slobody vierovyznania odškodnením cirkví za ukradnutý a zničený majetok za komunizmu.

Poslanci SaS zvolali okrúhly stôl k odluke cirkvi od štátu. Konať by sa mal 15. februára a pozvali naň okrem poslancov aj zástupcov ministerstva kultúry. Miroslav Žiak (SaS) si nemyslí, že to vytvorí napätie v koalícii.

Premiér Eduard Heger chápe požiadavky aj obavy predstaviteľov cirkví a bude sa nimi zaoberať. Uvoľnenie pravidiel v tejto oblasti si podľa neho vyžaduje dôslednú odbornú diskusiu, a preto zvoláva stretnutie.

Rímskokatolícka cirkev stráca svoju pozíciu aj postavenie, ktoré mala počas komunizmu a v zápase s Vladimírom Mečiarom, myslí si František Mikloško. Pokles veriacich v sčítaní však nevníma až tak tragicky, ľudia na Slovensku sú podľa neho naďalej duchovne založení.

Za úbytkom veriacich v sčítaní obyvateľov môžu byť podľa Františka Mikloška pedofilné škandály vo svete, kauza biskupa Bezáka aj neschopnosť cirkvi ohradiť sa voči Kotlebovi. „V katolíckej cirkvi ľudia videli oporu nielen pri svojich náboženských právach, ale aj v tom, že sa tu niekto vie postaviť totalite a vie za to trpieť,“ hovorí v rozhovore Mikloško.

Foto - Vladimír Šimíček

Newsfilter: Prečo pribudlo toľko neveriacich? Odpoveď je asi zložitá, ale určite zavážilo aj to, že tentokrát sa viac ľudí bez vyznania rozhodlo sčítací hárok vyplniť, kým naposledy táto skupina sčítanie skôr odignorovala. Pre predstaviteľov cirkví to môže byť varovanie, že ich postavenie je ohrozené, ale získali ešte desať rokov, aby si niečo vymysleli.

Shooty: Ovečky

K akému vierovyznaniu sa hlásia obyvatelia vašej obce si môžete pozrieť na interaktívnej mape Denníka N. Mapa ukazuje aj zmeny počtu veriacich v porovnaní so sčítaním 2011.

Počet ľudí bez vyznania sa zdvojnásobil, cirkvi však o peniaze neprídu. To by nastalo, ak by počet ľudí hlásiacich sa k cirkvám klesol o 10 percent, no klesol „len“ o 7,6 percenta.

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský nevníma, že by ľudí, ktorí sa hlásia k cirkvi, výrazne ubudlo. „Z hľadiska záznamov, ktoré cirkev vedie v matrikách pokrstených, môžeme konštatovať, že sme za ostatných desať rokov zaznamenali stabilný, dokonca mierne rastúci trend – tak v rímskokatolíckom, ako aj v gréckokatolíckom obrade.“

Počet ľudí bez náboženského vyznania na Slovensku výrazne narástol, vyplýva zo sčítania obyvateľov. K žiadnej cirkvi sa nehlási 1,3 milióna ľudí (23,8 %), v roku 2011 to bolo 725-tisíc (13,4 %). Katolíkov je o 300-tisíc menej ako pred desiatimi rokmi.

Vo veku 63 rokov zomrel v sobotu dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity profesor Juraj Dolinský. Post na univerzite zastával v rokoch 2003 až 2011 a potom následne od novembra 2019.

RTVS odmieta, že by v seriáli Priznanie manipulovala divákov, ako to tvrdí biskup Jozef Haľko vo svojom videu na Facebooku. Tomu sa nepáčilo, ako verejnoprávna televízia zobrazil lesbický vzťah jednej z hrdiniek. „Sme presvedčení, že tvorcovia seriálu Priznanie pristupujú k zobrazovaniu týchto tém čo najcitlivejšie a s rešpektom,“ napísal telerozhlas.

Biskup Jozef Haľko verejne skritizoval seriál RTVS Priznanie za dve lesbické postavy. Rade RTVS ani Rade pre vysielanie a retransmisiu však na seriál po jeho odvysielaní v nedeľu neprišli žiadne sťažnosti. Seriál otvoril viaceré citlivé témy, hlavnou postavou je aj sýrska utečenka.

Bývalý pápež Ján Pavol I. bude vyhlásený za blahoslaveného. Jeho pontifikát trval len 33 dní v roku 1978. Blahorečenie predstavuje jeden z posledných krokov k svätosti.

Vplyvný nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller šíri vo Vatikáne názory na pandémiu covidu, ktoré majú blízko ku konšpiračným teóriám. Podľa Müllera je pandémia zámienkou, aby vlády a finančné elity zaviedli prísnejšiu kontrolu nad obyvateľstvom.

Opustime delenie na veriacich a neveriacich, povedal český kňaz Tomáš Halík v relácii Pod lampou. V rozhovore so Štefanom Hríbom hovoril, pred akou zmenou stojí svet, prečo kresťanstvo potrebuje odvahu na zmenu a či sú preňho liberáli hrozbou alebo spojencami. (týždeň)

Biskupi by mohli byť rozvážnejší, píše Tomáš Hudák. „To, čo si môžu v slabej chvíľke myslieť nahnevaní kňazi, nesmú robiť rozvážni biskupi, ktorí chcú so štátom seriózne rokovať.“

Biskupi nepovažujú zákaz verejných bohoslužieb za primeraný a žiadajú jeho čo najskoršie odvolanie, píše KBS. Opätovný lockdown je pre nich veľkým sklamaním.

Láska Poliakov k Jánovi Pavlovi II. bledne. Môžu za to netolerantní kardináli aj pedofilné škandály. V Krakove mali ľudia svojich kardinálov vždy v úcte. To sa zmenilo od čias Stanisława Dziwisza a aj súčasný kardinál patrí ku xenofóbnemu krídlu v cirkvi.

Vo veku 102 rokov zomrel poľský emeritný generál rádu Paulínov Jerzy Tomziński. Rád viedol medzi rokmi 1963 a 1975.

Cirkev na pandémiu zareagovala celkom dobre tým, že sa presunula do onlinového sveta, vraví česká farárka Martina Viktorie Kopecká. Prekvapilo ju, že sa začali ozývať sviatoční návštevníci kostola, ktorí na cirkev dávno zabudli, a chceli, aby im poslala kázeň e-mailom alebo sa s nimi rozprávala cez Skype.

V Bratislavskej arcidiecéze bude platiť dišpenz od povinnosti účasti na svätej omši v nedeľu a v prikázaný sviatok, a to od štvrtka do odvolania, napísal v liste kňazom bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

V čiernych okresoch Banskobystrickej diecézy platí dišpenz od účasti veriacich na svätých omšiach v nedeľu a v prikázané sviatky. Rozhodol o tom banskobystrický biskup Marián Chovanec. Z dekrétu, ktorý podpísal, vyplýva, že platí až do odvolania. (kbs, tasr)

Generálnou sekretárkou vatikánskeho governatorátu sa stala prvýkrát žena. Pápež František do tejto funkcie, ktorá zodpovedá za vnútorný chod štátu, vymenoval rehoľnú sestru Raffaellu Petriniovú, ktorá bola doteraz úradníčkou Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Pápež František chce navštíviť Kanadu, aby uľahčil uzmierenie s miestnymi domorodými národmi. Katolícka cirkev čelí v Kanade silnej kritike za týranie ich detí v internátoch a školách. Podľa posledných výskumov prišlo takto o život niekoľko tisíc ľudí. (ap)

Vláda Viktora Orbána pošle na obnovu kostolov na južnom Slovensku viac ako štyri milióny eur v rámci programu, ktorý pokrýva celú Karpatskú kotlinu. Slovenskú vládu do programu nezapojili, spolupracujú iba s cirkvami.

Francúzsky biskup sa ospravedlnil za výrok, že spovedné tajomstvo je nad zákonom. Éric de Moulins-Beaufort považuje za nutné, aby katolícka cirkev prehodnotila zaužívanú prax a našla spôsob, ako zosúladiť neporušiteľnosť spovedného tajomstva s potrebou chrániť deti pred pohlavným zneužívaním.

Lekárom a odborníkom, ktorí sa stali terčmi útokov odporcov očkovania, vyjadrili podporu katolícki biskupi. Takéto konanie považujú za neprijateľné a veriacich žiadajú, aby žiadne prejavy nepriateľstva vo svojom okolí nedopustili.

Dvojročná podmienka pre kňaza, ktorý zneužíval deti, je výsmechom a odkazom obetiam, že nemá zmysel to hlásiť, hovorí sociálna poradkyňa Ida Želinská k prípadu bývalého kňaza Ladislava Jurčíka. „Čo povieme obetiam? Že síce majú skazené životy, ale páchateľom dáme len podmienečné tresty a môžu ďalej robiť s deťmi alebo že ich prípady sú premlčané? Toto má byť satisfakcia?“

Ida Želinská. Foto - Mária Rojko

Organizátor Konzervatívneho samitu Juraj Šúst by bol rád, ak by sa Slovensko inšpirovalo politikou Poľska a Maďarska. EÚ podľa neho presadzuje LGBTI ideológiu a progresivizmus. Kresťanstvo nevníma ako ideológiu, ale ako „pravdivé náboženstvo“.

Konzervatívny kresťanský aktivista Juraj Šúst nesúhlasí s pápežom Františkom, že je dôležité zaočkovať sa proti koronavírusu. Sám vakcínu odmieta. „Považujem za neprijateľné, že vo vedeckom výskume sa rutinne používajú bunkové línie z potratených detí.“

Dramaturg relácie Do kríža a konzervatívny kresťanský aktivista Juraj Šúst je za zákaz rozvodov. „Možnosť rozvodov je jednou z najväčších tragédií spoločnosti,“ hovorí v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček

Pápež si myslí, že je potrebné prijímať utečencov a zároveň ich prijať, chrániť, umožniť im vzdelanie a integráciu. Vyplýva to zo súkromného stretnutia Františka so slovenskými členmi Spoločnosti Ježišovej z 12. septembra.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“Včera 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevieVčera 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľaVčera 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavbyVčera 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieriVčera 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné letoVčera 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúramiVčera 12:02Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojnyVčera 12:01Kým na Slovensku zakazujeme dúhové vlajky, v Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkýchVčera 10:58Hiking basecamp: Cez víkend bude horúco, schladiť v horách sa môžete v tiesňave Vyvieranie, na vrchole Rysov alebo skúsiť dunajské brodyVčera 10:56Súd zrušil Výbohovi zatykače a hovorí, že už mu nič nebráni prísť na pojednávaniaVčera 09:01Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému