Cirkvi

Vo veku 63 rokov zomrel v sobotu dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity profesor Juraj Dolinský. Post na univerzite zastával v rokoch 2003 až 2011 a potom následne od novembra 2019.

RTVS odmieta, že by v seriáli Priznanie manipulovala divákov, ako to tvrdí biskup Jozef Haľko vo svojom videu na Facebooku. Tomu sa nepáčilo, ako verejnoprávna televízia zobrazil lesbický vzťah jednej z hrdiniek. „Sme presvedčení, že tvorcovia seriálu Priznanie pristupujú k zobrazovaniu týchto tém čo najcitlivejšie a s rešpektom,“ napísal telerozhlas.

Biskup Jozef Haľko verejne skritizoval seriál RTVS Priznanie za dve lesbické postavy. Rade RTVS ani Rade pre vysielanie a retransmisiu však na seriál po jeho odvysielaní v nedeľu neprišli žiadne sťažnosti. Seriál otvoril viaceré citlivé témy, hlavnou postavou je aj sýrska utečenka.

Bývalý pápež Ján Pavol I. bude vyhlásený za blahoslaveného. Jeho pontifikát trval len 33 dní v roku 1978. Blahorečenie predstavuje jeden z posledných krokov k svätosti.

Vplyvný nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller šíri vo Vatikáne názory na pandémiu covidu, ktoré majú blízko ku konšpiračným teóriám. Podľa Müllera je pandémia zámienkou, aby vlády a finančné elity zaviedli prísnejšiu kontrolu nad obyvateľstvom.

Opustime delenie na veriacich a neveriacich, povedal český kňaz Tomáš Halík v relácii Pod lampou. V rozhovore so Štefanom Hríbom hovoril, pred akou zmenou stojí svet, prečo kresťanstvo potrebuje odvahu na zmenu a či sú preňho liberáli hrozbou alebo spojencami. (týždeň)

Biskupi by mohli byť rozvážnejší, píše Tomáš Hudák. „To, čo si môžu v slabej chvíľke myslieť nahnevaní kňazi, nesmú robiť rozvážni biskupi, ktorí chcú so štátom seriózne rokovať.“

Biskupi nepovažujú zákaz verejných bohoslužieb za primeraný a žiadajú jeho čo najskoršie odvolanie, píše KBS. Opätovný lockdown je pre nich veľkým sklamaním.

Láska Poliakov k Jánovi Pavlovi II. bledne. Môžu za to netolerantní kardináli aj pedofilné škandály. V Krakove mali ľudia svojich kardinálov vždy v úcte. To sa zmenilo od čias Stanisława Dziwisza a aj súčasný kardinál patrí ku xenofóbnemu krídlu v cirkvi.

Vo veku 102 rokov zomrel poľský emeritný generál rádu Paulínov Jerzy Tomziński. Rád viedol medzi rokmi 1963 a 1975.

Cirkev na pandémiu zareagovala celkom dobre tým, že sa presunula do onlinového sveta, vraví česká farárka Martina Viktorie Kopecká. Prekvapilo ju, že sa začali ozývať sviatoční návštevníci kostola, ktorí na cirkev dávno zabudli, a chceli, aby im poslala kázeň e-mailom alebo sa s nimi rozprávala cez Skype.

V Bratislavskej arcidiecéze bude platiť dišpenz od povinnosti účasti na svätej omši v nedeľu a v prikázaný sviatok, a to od štvrtka do odvolania, napísal v liste kňazom bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

V čiernych okresoch Banskobystrickej diecézy platí dišpenz od účasti veriacich na svätých omšiach v nedeľu a v prikázané sviatky. Rozhodol o tom banskobystrický biskup Marián Chovanec. Z dekrétu, ktorý podpísal, vyplýva, že platí až do odvolania. (kbs, tasr)

Generálnou sekretárkou vatikánskeho governatorátu sa stala prvýkrát žena. Pápež František do tejto funkcie, ktorá zodpovedá za vnútorný chod štátu, vymenoval rehoľnú sestru Raffaellu Petriniovú, ktorá bola doteraz úradníčkou Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Pápež František chce navštíviť Kanadu, aby uľahčil uzmierenie s miestnymi domorodými národmi. Katolícka cirkev čelí v Kanade silnej kritike za týranie ich detí v internátoch a školách. Podľa posledných výskumov prišlo takto o život niekoľko tisíc ľudí. (ap)

Vláda Viktora Orbána pošle na obnovu kostolov na južnom Slovensku viac ako štyri milióny eur v rámci programu, ktorý pokrýva celú Karpatskú kotlinu. Slovenskú vládu do programu nezapojili, spolupracujú iba s cirkvami.

Francúzsky biskup sa ospravedlnil za výrok, že spovedné tajomstvo je nad zákonom. Éric de Moulins-Beaufort považuje za nutné, aby katolícka cirkev prehodnotila zaužívanú prax a našla spôsob, ako zosúladiť neporušiteľnosť spovedného tajomstva s potrebou chrániť deti pred pohlavným zneužívaním.

Lekárom a odborníkom, ktorí sa stali terčmi útokov odporcov očkovania, vyjadrili podporu katolícki biskupi. Takéto konanie považujú za neprijateľné a veriacich žiadajú, aby žiadne prejavy nepriateľstva vo svojom okolí nedopustili.

Dvojročná podmienka pre kňaza, ktorý zneužíval deti, je výsmechom a odkazom obetiam, že nemá zmysel to hlásiť, hovorí sociálna poradkyňa Ida Želinská k prípadu bývalého kňaza Ladislava Jurčíka. „Čo povieme obetiam? Že síce majú skazené životy, ale páchateľom dáme len podmienečné tresty a môžu ďalej robiť s deťmi alebo že ich prípady sú premlčané? Toto má byť satisfakcia?“

Ida Želinská. Foto - Mária Rojko
Ida Želinská. Foto - Mária Rojko

Organizátor Konzervatívneho samitu Juraj Šúst by bol rád, ak by sa Slovensko inšpirovalo politikou Poľska a Maďarska. EÚ podľa neho presadzuje LGBTI ideológiu a progresivizmus. Kresťanstvo nevníma ako ideológiu, ale ako „pravdivé náboženstvo“.

Konzervatívny kresťanský aktivista Juraj Šúst nesúhlasí s pápežom Františkom, že je dôležité zaočkovať sa proti koronavírusu. Sám vakcínu odmieta. „Považujem za neprijateľné, že vo vedeckom výskume sa rutinne používajú bunkové línie z potratených detí.“

Dramaturg relácie Do kríža a konzervatívny kresťanský aktivista Juraj Šúst je za zákaz rozvodov. „Možnosť rozvodov je jednou z najväčších tragédií spoločnosti,“ hovorí v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Pápež si myslí, že je potrebné prijímať utečencov a zároveň ich prijať, chrániť, umožniť im vzdelanie a integráciu. Vyplýva to zo súkromného stretnutia Františka so slovenskými členmi Spoločnosti Ježišovej z 12. septembra.

Pápež František počas letu z Bratislavy do Ríma uviedol, že nechápe, prečo sa ľudia odmietajú zaočkovať proti covidu-19. Novinárom na palube tiež potvrdil odmietavý postoj katolíckej cirkvi voči manželstvám osôb rovnakého pohlavia i interrupciám.

Pápež František sa v utorok po liturgii v Prešove stretol s vladykom Milanom Chauturom. Chvíľu sa rozprávali, potom si spravili fotku. Chautur stál na čele košickej eparchie, vlani skončil na pokyn Vatikánu, a to niekoľko mesiacov po tom, čo ho jedna žena obvinila, že ju ako dieťa sexuálne zneužil.

Košický biskup Bernard Bober považuje za normálne, že biskup Róbert Bezák stál počas omše s pápežom na pódiu medzi biskupmi. Podľa neho Bezák už dostal niekoľko ponúk na miesto v cirkvi. „Je otázkou, či ich akceptoval,” povedal Bober.

Na gréckokatolíckej omši v Prešove, ktorú slúžil pápež, bola na pódiu aj bývalá hlava Košickej eparchie vladyka Milan Chautur. Na čele eparchie pritom skončil práve na pokyn Vatikánu, a to niekoľko mesiacov potom, ako ho jedna žena obvinila, že ju ako dieťa sexuálne zneužil.

Dialóg medzi kresťanskou a židovskou cirkvou je dnes nielen štandardom vo vyspelých krajinách, ale aj súčasťou katolíckeho učenia. „My tento vlak ešte len doháňame, ale doháňame ho rýchlo,“ hovorí riaditeľ Židovského kultúrneho inštitútu Maroš Borský.

Zbližovanie sa kresťanov a židov je dôležité aj 70 rokov po skončení vojny, myslí si predseda Židovskej náboženskej obce v Bratislave Tomáš Stern. „Nemôžeme hovoriť, že predsudky a nevraživosť tu nie sú. Konštelácia politických strán v parlamente je toho dôkazom,“ hovorí Stern o stranách ĽSNS a Republika.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:59Podnikal s drevom, startupmi, Číňanmi a Nečasom. Kto je nový dodávateľ ŠPZ a kedy nastúpiVčera 21:18Bývalý štátny tajomník Stachura: Poľné nemocnice ani povinné očkovanie by som nezaviedol. S triedením pacientov sme začali skoroVčera 20:40Lufthansa sa hnevá, že musí lietať s duchmi. Roníte krokodílie slzy, kontruje RyanairVčera 19:38S dohodou s USA majú problém aj niektorí poslanci OĽaNO. Pri hlasovaní môže rozhodnúť postoj Sme rodinaVčera 19:17Deti do šesť rokov nepotrebujú v režime OP+ test, lehota po prekonaní covidu sa neskracujeVčera 19:14Primár z Washingtonu o omikrone: Nebudú ľudia, ktorí by sa starali o pacientov, predavači ani vodičiVčera 19:05Newsfilter: Čaputová pôsobí váhavo, aj ona chce o zmluve s USA diskutovaťVčera 18:33Väčšine podielových fondov sa nepodarilo ani poraziť infláciu, hoci burzy mali výnimočný rokVčera 17:12Vo veľkých štátnych firmách vyhrali gastrolístky nad peniazmiVčera 17:08Za Pavlom Melušom (1951 – 2022)Včera 16:54V roku 2021 na Slovensku umrelo rekordných 73-tisíc ľudí. Až 20-tisíc z nich vinou pandémieVčera 16:29Šesť cudzincov medzi ruinamiVčera 16:11Hvoreckého knižnica: Autorka zažila znásilnenie. Obvinila nesprávneho, sedel 16 rokovVčera 16:10Agenti v OĽaNOVčera 15:41Dlhé roky veľa zarába na dopravných značkách pre štát. Teraz sa púšťa aj do výroby ovocných štiav a džemovVčera 15:28Svrček zo Sme rodina si novelou o referende pohneval koalíciu a prekvapil akademikov. Odpísal od nich dôvodovú správuVčera 14:56Shooty: NávykVčera 14:15Vlhová sa pred olympiádou obáva len covidu: Kto chce byť so mnou, stále sa testujeVčera 13:00Oslabená pýcha košického vývoja prežije. Konkurz jej už nehrozí. Dlhy poplatil nový vlastník z nadnárodnej energetikyVčera 12:45Poľský Watergate mohol položiť vládu, prekryla ho vysoká infláciaVčera 12:39Tuniský prezident nechápal, čo spravil ulici. BBC zverejnila nahrávky z posledných hodín vlády bin AlíhoVčera 11:32Futbal vo vojnovej krajineVčera 11:19Čo je naozaj devastačné pre detiVčera 10:24Euroligy: Ak ste priemerný klub a chcete slávu, najmite si trénera GaltieraVčera 10:23Hojsík je sklamaný, Jurzyca hovorí o dobrej správe. Čo si myslia europoslanci o návrhu zaradiť jadro a plyn medzi udržateľné zdrojeVčera 10:16Mŕtvoly vyvážali z väzenia rovno do masového hrobu. Nemecký súd odsúdil Asadovho plukovníka, ktorý v Sýrii mučil oponentovVčera 09:15Za Kaliňáka prebehli najväčšie skartácie spisov eštebákov od revolúcie, vnútro hovorí o nedopatreníVčera 08:42Športový newsfilter: Po fotkách s Pellegrinim chcel Kližan zaujať homofóbnou urážkou NavrátilovejVčera 07:17Sú väčší malér autobusy či vlaky? Arriva to zvládne, ZSSK má hlbší problém, hovorí železničiar KubáčekVčera 06:36Ekonomický newsfilter: Nájomné byty predsa len začínajú pribúdať