Razia v Moldave

V prípade Ireny Matovej, jednej z obžalovaných obetí razie v Moldave, bolo toľko pochybení, že súd inak ako zastavením jej stíhania nemohol rozhodnúť. Aj to je záver košických súdov v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013.

Nepriame dôkazy naznačujú, že policajné razie na východe Slovenska mali rómsky podtón, hovorí advokát Michal Zálešák z Európskeho centra pre práva Rómov. „O mnohých prípadoch sa zrejme ani vôbec nevie, lebo neboli nikde nahlásené,“ vraví v rozhovore.

Pred deviatimi rokmi sa uskutočnila razia v Moldave, spája sa s ňou aj príbeh Ernesta, ktorého zadržali niekoľko dní pred tým, ako do osady prišlo vyše 60 policajtov. On aj obete razie bojovali za svoje práva, a hoci po rokoch na súdoch vyhrali, pocit spravodlivosti sa vôbec nedostavil.

Rany mali po policajnej razii v Moldave muži, deti aj ženy. Foto – ETP Slovensko

K zmieru ani k odškodneniu zbitých Rómov z Moldavy by zrejme za vlády Smeru neprišlo, hovorí advokát Michal Zálešák z Európskeho centra pre práva Rómov. „Neviem si predstaviť, že by sa niečo podobné stalo mne alebo niekomu z môjho okolia. Bolo to pre nich hrozné. Najskôr ich zbili, potom zaškatuľkovali a napokon obžalovali. Tí, ktorí ich napadli, nie sú ani obvinení.“

Michal Zálešák. Foto N - Vladimír Šimíček

Slovenská vláda má odškodniť obete policajnej razie z Moldavy nad Bodvou spred deviatich rokov, rozhodol Európsky súd pre ľudské práva. Súd rozhodol o odškodnení ôsmich mužov, ktorým celkovo Slovenská republika vyplatí 110-tisíc eur.

Milan Hudák je jednou z obetí razie v Moldave nad Bodvou. Foto N – Tomáš Benedikovič

Advokát Roman Kvasnica reaguje na ukončenie kauzy policajnej razie v Moldave: „Je to predovšetkým výsledok občianskej angažovanosti veľkého množstva slušných slovenských občanov.“ Kvasnica a jeho kolega Dalibor Kuciaň sa prípadu zbitých Rómov ujali pred štyrmi rokmi po tom, ako ich trestnými rozkazmi odsúdili.

Kauza policajnej razie v Moldave nad Bodvou sa na košických súdoch definitívne skončila. Krajský súd v Košiciach koncom apríla uzavrel aj prípad poslednej zo šestice obžalovaných, Ireny Matovej, a zamietol sťažnosť prokurátora voči uzneseniu okresného súdu, ktorým vlani v decembri zastavil jej trestné stíhanie.

Ombudsmanka Mária Patakyová privítala rozhodnutie košického súdu zastaviť trestné stíhanie Ireny Matovej. „Aj keď mi aktuálne nie je známe, či uznesenie už nadobudlo právoplatnosť, pevne verím, že je predzvesťou ukončenia procesu, ktorý okrem samotných obetí razie traumatizoval aj veľkú časť spoločnosti,“ reagovala Patakyová.

Obhajca Ireny Matovej Roman Kvasnica k rozhodnutiu košického súdu: „Som rád. Moja práca a práca môjho kolegu sa týmto skončila.“ Košický okresný súd zastavil trestné stíhanie Matovej, ktorá bola poslednou zo šestice obžalovaných v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013.

Irene Matovej, poslednej obžalovanej v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z roku 2013, zastavil súd trestné stíhanie. V utorok o tom rozhodol sudca Okresného súdu Košice I Martin Baločko s odôvodnením, že tak ustanovuje medzinárodná zmluva. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Tomáš Forró a Samuel Marec budú v septembri diskutovať o svojich nových knihách v Košiciach, Prešove, Humennom, Lučenci, Rožňave, Bratislave a Žiline.

Naživo: Neuveriteľný príbeh razie v Moldave. Diskusia s autormi knihy o policajnom zásahu v rómskej osade Veronikou Prušovou z Denníka N a publicistom Samom Marcom. Moderuje Monika Kompaníková.

Veril som, že pravda vyjde najavo, hovorí v rozhovore obeť razie z Moldavy Leonard Horváth. „Keďže nám už raz policajti ublížili, báli sme sa, že sa to môže zopakovať,“ vysvetľuje, prečo sa s manželkou rozhodli opustiť Slovensko.

Leonard Horváth po razii v júni 2013 a v roku 2018. Foto – archív L. H.

Dnes vychádza kniha „Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave“ Sama Marca a Veroniky Prušovej, ktorá mapuje nielen raziu a osem rokov súdnych procesov, ale aj ďalšie podobné prípady. „To, čo sa 19. júna 2013 stalo v Moldave, je v prvom rade ukážkovým príkladom, ako sa všetky mocenské orgány štátu dokážu spojiť proti tým, ktorých majú brániť.“

Vláda sa ospravedlnila obetiam policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013. Návrh predložili na rokovanie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister vnútra Roman Mikulec ešte minulý týždeň. Vláda text schválila v čiastočne pozmenenej verzii.

Ministri Mikulec a Kolíková pripravili ospravedlnenie obetiam razie v Moldave nad Bodvou. Zatiaľ neprešlo vládou, niektorí ministri si pýtajú lepšie odôvodnenie. V ospravedlnení sa píše, že zbití pri razii „neprávom zakúsili príkoria štátneho policajného a justičného systému a museli vytrpieť strastiplnú cestu k oslobodeniu spod obžaloby, a to v prípade, ktorý má navyše silný ľudskoprávny rozmer“.

Newsfilter k razii v Moldave: Príbeh sa ešte nekončí. Ako hovorí advokát obetí Roman Kvasnica, kým nebude oslobodená aj posledná obžalovaná v tomto prípade, tak vyšetrovanie tohto zásahu ešte stále nie je ukončené. No aj keď bude, škoda sa už stala.

Prípad razie v Moldave nad Bodvou má aj svojich hrdinov, ktorí sa nebáli bojovať proti štátnej mašinérii, hovoria Samo Marec a Veronika Prušová, autori knihy Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave. „Lýdia Šuchová to roky opakovala, otrieskavala to ľuďom o hlavu a väčšinou kričala do steny. Nikto ju nepočúval a ona sa osem rokov nevzdala,“ vraví Samo Marec.

Denník N vydáva knihu Sama Marca a Veroniky Prušovej „Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave“. V rozhovore autori rozprávajú o tom, ako bol v osade po razii pokoj – ale deti v osade sa ešte dlho ukrývali pod postele, keď zbadali niekoho cudzieho.

Ospravedlnenie si nezaslúžia len Rómovia z Moldavy nad Bodvou, tvrdí bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová: „Vláda by sa mala ospravedlniť nielen im, ale aj ostatným Rómom za rutinnú policajnú prax, keď polícia uskutočnila stovky podobných policajných zásahov, ako bol ten v Moldave, len tak cvične, preventívne ako normálnu súčasť policajných postupov voči Rómom, s odôvodnením, aby mali pred policajtmi a majoritou rešpekt.“

Ministerka spravodlivosti Kolíková hovorí, že s ministrom vnútra hľadajú spôsob ospravedlnenia po oslobodení piatich obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou. Policajný prezident vraví, že polícia sa z toho musí poučiť. Len Robert Kaliňák opakuje, že Rómovia klamali.

Hoci je to vlastne šťastný koniec, stále ide prinajlepšom o polovičnú spravodlivosť, píšu Samuel Marec a Veronika Prušová v ukážke z knihy o policajnej razii v Moldave. „Prípad totiž poukazuje na príliš veľa veľkých chýb a hlbokých brázd v našej spoločnosti.“ Súd v Košiciach dnes oslobodil ďalších troch zo šiestich obžalovaných v kauze.

Ministerka Mária Kolíková privítala rozhodnutie súdu, ktorý oslobodil ďalšie obete policajnej razie v Moldave nad Bodvou obžalované z krivej výpovede. Osobitne vyzdvihla rolu verejnej ochrankyne práv, ktorá „od začiatku kauzy zohrala kľúčovú rolu pri ochrane základných práv obetí“.

Súd v Košiciach oslobodil ďalších troch zo šiestich obžalovaných v kauze razie v Moldave nad Bodvou z roku 2013. Ide o Milana Hudáka, ktorý bol tvárou zbitých Rómov a v roku 2019 dostal ocenenie Biela vrana, Rolanda Danča a Júliusa Hudáka. Prokurátor ustúpil od obžaloby.

Milan Hudák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Druhý zo šiestich obžalovaných v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou je oslobodený. Tri roky po podaní obžaloby oslobodil Róberta Rybára košický okresný sudca Ján Poprocký. Urobil tak po tom, ako prokurátor ustúpil od obžaloby.

Róbert Rybár po oslobodení na košickom súde. Foto N

Oslobodením šikanovaných z Moldavy by sa to pre štát nemalo skončiť, ale začať, píše bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová. Napríklad preto, „že sa nepreskúmala existencia materiálnych dôvodov na zásah v čase jeho plánovania a nariadenia, a teda jeho legitimita.“

Newsfilter podcast: 1. Pre jedného Matoviča sa nemusí búrať demokracia. 2. Akcia Moldava sa obracia na dobrý koniec. 3. NCZI varuje: s očkovaním je to ešte horšie.

Keď sa za Fica kradlo, tak sa aj bilo, píše v komentári Roman Pataj. „Ak vedenie policajného zboru bralo úplatky, bolo preň celkom prirodzené kupovať si lojalitu podriadených tým, že zatváralo oči nad ich pochybeniami.“

Je evidentné, že presadzovanie ľudských práv má svoje opodstatnenie, povedala ombudsmanka po oslobodzujúcom rozsudku v kauze policajnej razie v Moldave. Mária Patakyová pravidelne chodievala na pojednávania do Košíc.

Advokát Roman Kvasnica reaguje na prvý oslobodzujúci rozsudok v kauze razie v Moldave: „Toto nie je víťazstvo spravodlivosti, keď obeť trestnej činnosti je potrestaná za to, že vypovedala o trestnej činnosti príslušníkov policajného zboru. Vnímam to ako víťazstvo všetkých slušných ľudí, ktorí stáli pri našich rómskych spoluobčanoch od začiatku týchto trestných vecí.“

Okresný súd v Košiciach oslobodil prvého z obyvateľov osady v Moldave nad Bodvou zbitých pred siedmimi rokmi pri policajnej razii. Leonard Horváth nemal počas razie ešte ani 18 rokov a vypovedal, že ich zmlátili policajti, a následne ho obžalovali z krivého obvinenia. Oslobodzujúci verdikt pre Leonarda prišiel až po tom, ako na porušenie práv upozornil Štrasburg.

Košickí sudcovia už určili prvé termíny pojednávaní, na ktorých sa očakáva oslobodenie obetí policajnej razie z Moldavy z júla 2013. Po tom, ako prokurátor Okresnej prokuratúry Košice I po troch rokoch súdneho konania v piatich prípadoch zo šiestich ustúpil od obžaloby, musia sudcovia týchto obžalovaných postupne oslobodiť.

Košický prokurátor ustupuje od obžaloby v kauze policajnej razie v osade pri Moldave. Rozhodnutie sa týka piatich zo šiestich obžalovaných. Prokurátor Okresnej prokuratúry Košice I sa tak rozhodol po oboznámení sa so stanoviskom generálnej prokuratúry a prehodnotením skutkového stavu.

Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v kauze razie v Moldave nad Bodvou je od 1. decembra právoplatný. Súd v Štrasburgu začiatkom septembra konštatoval porušenie práv dvoch zbitých obyvateľov osady.

Stredajšie pojednávanie na košickom okresnom súde v kauze policajnej razie v osade v Moldave odročili na neurčito. Požiadal o to prokurátor Matej Čintala. Dôvodom je septembrové rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý dal za pravdu zbitým Rómom.

Generálna prokuratúra sa zatiaľ nevyjadruje k rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva k prípadu razie v Moldave. Právni zástupcovia obžalovaných, pôvodne zbitých obyvateľov osady Budulovská, dali podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby prikázali Okresnej prokuratúre v Košiciach ustúpiť od obžaloby.

Utorkové pojednávanie s jedným z obžalovaných v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou košický okresný súd zrušil. Či je dôvodom rozhodnutia sudcu Andreja Mitterpáka nedávne rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, nie je známe. Hovorkyňa nevysvetlila, prečo sudca pojednávanie zrušil.

Pamätáte si meno Karol Sendrei? Policajná brutalita v Moldave nad Bodvou nebola jediná a ani najhoršia. Andrej Bán píše o prípadoch policajného násilia proti Rómom.

Vysvetľujeme: Prečo policajti mlátili Rómov a ako sa stali z obetí páchatelia? V rubrike pre mladých každý týždeň rozoberáme jednu dôležitú spoločenskú tému, tentoraz rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v súvislosti s raziou v Moldave.

Košická prokuratúra sa zatiaľ nevyjadruje k utorkovému rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva v kauze policajnej razie v Moldave. Otázku, či stiahne obžalobu na Róberta Rybára a Rolanda Danča, považuje za predčasnú.

Som rád, že azda budú mať títo ľudia konečne pokoj, reaguje obhajca obžalovaných po razii v Moldave Roman Kvasnica po rozsudku ESĽP. „Prvýkrát im bolo mimoriadne ublížené, keď ich bezdôvodne fyzicky zbili. Druhýkrát, keď to nebolo riadne vyšetrené, a tretí raz, keď ich začali stíhať a povedali im, že si to vymysleli. Je to také porušovanie základných práv a slobôd, ktoré nemá v strednej Európe miesto.“

Róbert Rybár, jeden zo sťažovateľov, reaguje na rozsudok ESĽP v prípade razie v Moldave: „Zbytočne nám ublížili. My sme nič nespravili. V deň policajnej razie prišli k nám, vošli bez povolenia do našich bytov a začali nás biť hlava-nehlava. Som veľmi rád, že nám súd dal za pravdu.“

Exminister vnútra Robert Kaliňák za policajtmi z Moldavy stále stojí. „Rozhodnutie je postavené len na výpovedi jednej strany,“ reaguje na verdikt ESĽP, v ktorom súd spochybnil celé vyšetrovanie razie.

ESĽP prípad razie v Moldave vyhodnotil tak, že došlo k porušeniu zákazu neľudského zaobchádzania. Slovensko v konaní nedokázalo preukázať, prečo bolo voči sťažovateľom potrebné využiť donucovacie prostriedky. Zároveň súd spochybnil aj celé vyšetrovanie razie, počas ktorého došlo k závažným nedostatkom. To viedla inšpekcia ministerstva vnútra.

Moldava, Belgicko a škodlivá prítomnosť Roberta Fica v politike. Roman Pataj v komentári píše, že aj moldavskí Rómovia sú obeťou policajného násilia tak ako Jozef Chovanec, lenže v Smere si vyberajú veľmi selektívne, koho a kedy sa zastanú.

ESĽP tvrdí, že využitie obuškov voči Rómom v Moldave bolo neprimerané a bez náležitého dôvodu. Ich nasadenie bolo znakom represie, čo už pred siedmimi rokmi skonštatovala aj ombudsmanka. Zároveň súd skonštatoval aj závažné nedostatky vo vyšetrovaní razie policajnou inšpekciou.

Európsky súd pre ľudské práva vyhovel sťažnosti dvoch zbitých Rómov z Moldavy nad Bodvou. Skonštatoval, že boli porušené ich práva, a priznal im nemajetkovú ujmu 20-tisíc eur. Rozhodnutie môže spôsobiť zvrat v celej kauze, kde sa z obetí stali na Slovensku obžalovaní, ktorí si vraj útok vymysleli.

Bývalý premiér Robert Fico a jeho minister vnútra Robert Kaliňák si podávajú ruky pred policajnou stanicou v Moldave nad Bodvou krátko po tom, ako postup polície začala vyšetrovať inšpekcia. Policajtov prišli podržať. Foto - TASR

Represia nie je spôsobom riešenia spoločenských problémov, vyhlásila pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Dodáva, že k porušovaniu základných práv a slobôd dochádza aj v súčasnosti.

Pred siedmimi rokmi v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou zasahovalo 65 policajtov so psami. Razia nemala opodstatnenie, bola neprimeraná a na jej uskutočnenie nebol legitímny dôvod. Napriek tomu ostala bez nezávislého vyšetrovania a bez ospravedlnenia obetiam. Naopak, šiesti zo zbitých obyvateľov stále čelia súdnym procesom pre krivé obvinenie.

Nové na Dennikn.sk

19:33Zápisky z Dillí, z mesta, ktoré sa nedá pochopiť 19:09Keby sa zastavila odevná výroba, desaťročie by sme si nemuseli kupovať žiadne oblečenie 18:57High 5ive: Kafka z Haliče – Bruna Schulza skolila gestapácka guľka pred 80 rokmi 18:49Newsfilter: Niečo je zle, keď je takmer polovici voličov dobrý Pellegrini   18:43Graf dňa: Slováci zatiaľ drahšie energie nepocítili a cenové stropy im zoberú motiváciu šetriť 18:04Expert na nákupné správanie: Je lepšie mať širokú ponuku produktov ako úzku, ale pri tom sa to nesmie skončiť 17:44Matovič znervóznil diplomatov náznakmi, že podrží Orbána. Postoj k zmrazeniu eurofondov Maďarsku je nejasný 17:22Štátny tajomník taiwanskej diplomacie: Nesmieme dopustiť, aby sa tragédia na Ukrajine zopakovala 17:16Firemný newsfilter: Maďarská matka Slovnaftu hrozí vláde medzinárodným sporom, nalomený AeroMobil a veľký agroobchod J&T 17:05Kandelinka 363 a súmrak právneho štátu (udalosti týždňa) 16:07Žije s HIV: Stačia jeden alebo dva lieky denne. Občas ma až zamrazí, ako málo ľudia o víruse vedia 16:07Český týždeň: Nerudová zažíva raketový vzostup, jej kampaň však má aj slabiny 15:54Zdvíham prostredník 15:50Rusko sa vidí vždy v prvej lige, aj keď tam nepatrí 15:34Bezbrehé marketingové vyvolávanie obmedzili, no ponuky cez telefón nezmiznú  15:03MediaBrífing: Keď ľuďom na sociálnych sieťach skryjete toxický obsah, sami ho prestanú produkovať 14:38EÚ sa snažila, aby energie a voda boli dostupné pre všetkých. Mali by sme sa nad tým zamyslieť, hovorí sociologička Kusá 13:04Týždeň v európskej ekonomike: Komisia kritizuje Nemecko za príliš štedrú pomoc ekonomike 12:04Vývoj bojov (281. deň): Päť ponaučení aj pre slovenskú armádu z vojny na Ukrajine podľa britských analytikov 11:26Tára vám v hlave otravný vnútorný hlas? Vitajte medzi ľuďmi, hovorí psychológ 11:14Slipknot s albumom The End, So Far hlásia nový začiatok 11:11Prieskum Ipsosu: Najväčšiu dôveru má prezidentka Čaputová, podporuje ju aj väčšina voličov Matoviča 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Pol slova k § 363, vo zvyšku nuda v Brne  10:57Potratili alebo nemôžu otehotnieť. A každú chvíľu dostávajú otázky, kedy bude dieťa 09:04Svetový newsfilter: NATO vie, že Ukrajine v zime nebudú stačiť len zbrane. Čo sa dohodlo v Bukurešti 09:00V pandémii sa topánky opotrebovali menej, ľudia počas klimatickej zmeny niekedy vyčkávajú s výmenou, hovorí manažérka z CCC 08:53Táto vláda stratila dôvod na svoju existenciu 08:19Najhoršia éra v histórii jeho ér na MS. Prečo Nemecko znova zlyhalo 06:35Ekonomický newsfilter: Koalícia cenami energií zabojovala o budúceho voliča 06:18600 slov z MS: Nemci vypadli aj preto, lebo japonská lopta nebola za čiarou