Telo v 21. storočí

Knižný rozhovor Michala Červeného s Milanom Sedliakom s názvom Telo v 21. storočí je návodom, ako žiť zdravšie v dobe prebytku, na ktorý sa naše telá nestihli adaptovať – a tak bojujeme s nadváhou častejšie ako s podvýživou. Dozviete sa, ako zdravo chudnúť, ktoré doplnky stravy majú zmysel, ako zlepšiť svoju výkonnosť či ako sa vyrovnať s nedostatkom spánku.

Ľudia si dávajú BCAA, aby si „vytúrovali motor“ na tvorbu bielkovín. Tak to však nefunguje, hovorí Milan Sedliak v knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku. „Človek má hornú hranicu leucínu, a ak ho príde veľa, telo ho začne spaľovať,“ vysvetľuje.

Myslite na to, že chudne sa aj po tréningu a že miera závisí od jeho typu – potom nezanevriete na šprinty len preto, lebo trvajú krátko, hovorí Milan Sedliak v knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku. Problémom intenzívnych tréningov však podľa neho je, že sa nedajú robiť tak často.

Výživový poradca Milan Sedliak zostavil pre knihu Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku semafor diét. Vegetariánstvo má uňho zelenú, vegánstvo oranžovú, paleo je podľa neho len módny trend, detoxikačným diétam vystavil červenú.

Ak už človek nedokáže ďalej chudnúť, často pomôže pridanie kalórií, hovorí vedec Milan Sedliak v knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku. „Treba však naďalej byť v kalorickom deficite, no napríklad len v 20- alebo 10-percentnom. Telo už nebude v takom strese,“ tvrdí.

Pri chudnutí vytiahnite aj krajčírsky meter, o cievach vám povie viac ako BMI, hovorí vedec Milan Sedliak. „Obvod pása dobre odráža množstvo vnútrobrušného tuku, ktorý je rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení, aterosklerózy aj cukrovky 2. typu,“ tvrdí v knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku.

Príklad dánskych zdravotných sestier ukazuje, že práca na zmeny môže byť karcinogén, povedal Milan Sedliak v pilotnej časti prednášky Športovej vedy. Prednášal na tému, vďaka ktorej získal akademický titul docent – Správny čas dňa na efektívny tréning a stravu.

Športová veda: Milan Sedliak prednáša na tému Správny čas dňa na efektívny tréning a stravu. Na záver prednášky bude odpovedať na otázky od divákov, ktoré mu môžete poslať cez platformu sli.do.

Vedec Milan Sedliak bude vo štvrtok 15. apríla prednášať na tému Správny čas dňa na efektívny tréning a stravu. Pôjde o prvú prednášku Športovej vedy, uskutoční sa online na facebookovej stránke Denníka N.

Sobotný podcast: Komik Samo Trnka schudol 22 kíl. „Pomohol mi režim detského tábora,“ vysvetľuje. Trnka napísal aj predslov ku knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku, v ktorej sa Michal Červený rozpráva s Milanom Sedliakom. Trnka schudol aj vďaka Sedliakovej pomoci.

Komik Samo Trnka schudol 22 kíl. „Mám telo človeka 21. storočia,“ vysvetľuje. Trnka napísal aj predslov ku knihe Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku, v ktorej sa Michal Červený rozpráva s Milanom Sedliakom. Trnka schudol aj vďaka Sedliakovej pomoci.

Foto N - Vladimír Šimíček

V období, keď je málo slnečného svetla, by sme mali brať vitamín D alebo jesť potraviny s jeho vysokým obsahom. Docent Milan Sedliak v knihe rozhovorov Telo v 21. storočí vysvetľuje, kedy človeku stačí obyčajná strava a kedy by sa už mal uchýliť k doplnkom výživy.

Kniha rozhovorov Telo v 21. storočí sa zaoberá napríklad aj tým, ako spánok súvisí s chudnutím. Reportér Michal Červený sa v nej rozpráva s docentom Milan Sedliakom, kúpite ju v predpredaji v obchode Denníka N.

V predpredaji si už môžete kúpiť knižný rozhovor Telo v 21. storočí športového reportéra Michala Červeného s Milanom Sedliakom. Jednou z tém je dilema medzi chudnutím stravovaním a športom, o ktorom sa dvojica rozpráva aj v podcaste.

Nové na Dennikn.sk

14:52Hiking basecamp: Zimné výhľadové túry na malofatranský hrebeň, Kľak a Panský diel 14:21Vývoj bojov (645. deň): Únava z Ukrajiny? Na stretnutí NATO znelo, že vyčerpané je skôr Rusko 14:07Smer po prevzatí moci prekvapilo, že na úrade vlády dodnes vedú Erika Tomáša ako šéfa tlačového 14:04Bývalí penťáci Špirko s Ondrom rozšírili svoj potravinársky biznis už aj o najväčšie mraziarne zeleniny 13:05Danglár: Recyklácia 12:54Putinov režim: medzi tretím Rímom a Treťou internacionálou 12:20Nová baterkáreň v Šuranoch? Dobrá správa, len pozor na detaily a pracovný trh (anketa) 12:17Najlepší slovenský album #10 – Vladimír Godár: Mater (2006) 11:37Zelený newsfilter: Začalo sa najdôležitejšie stretnutie svetových lídrov ku klíme. Čaká sa na kroky Tarabu 11:13Buďme vďační za Tomáša Janovica 11:05Ročne vyrobí najviac 25 kusov. Ako hodinár opustil svetovú firmu a založil si vlastnú 10:17Rusi sa zomkli okolo Putina, v obchodoch nič nechýba. Vojna na Ukrajine bude ešte dlhá a náročná 10:14Keď vyhrajú, v rybej továrni sa pracuje ľahšie. Slovan narazí na Klaksvík, ktorého úspech nie je náhoda 10:00Uprostred ulice som padla a začala plakať. Príbehy Arménov, ktorých vyhnali z Náhorného Karabachu 09:29Orbánova vláda by rada ovplyvnila dianie na Slovensku aj na celoštátnej úrovni, vraví maďarský investigatívny novinár 09:28Zmenil dejiny, ale nemyslel pri tom na morálku. Ako sa Henry Kissinger snažil zabrániť najhoršiemu 09:00V jednej dávke sú štyri kávy. Aj slovenské deti už pijú energetický nápoj s desivými vedľajšími účinkami 08:19Detroit môže viac získať ako stratiť. Ako Kane zapadá do Yzerplanu, ktorý je v tretej fáze prestavby 08:11Ľadová kryha veľká ako Mallorca pláva v okolí Antarktídy. Prečo sa odtrhla a v čom je to problém 07:24Ráno s NHL: Debata o Slafkovskom sa otočila. Teraz v Kanade až preháňajú, ako dobre hrá 06:39Lobotka v Madride akoby cez polčas čítal kritiku fanúšikov. Vavro „jedným z najlepších výkonov” ubránil Kana 06:31Ekonomický newsfilter: Hlasy odborníkov nezabrali, pomoc s hypotékami ide zrýchlene do parlamentuVčera 21:12Newsfilter: Fico to nemá pod kontrolouVčera 20:21Po Smere sa do Bratislavy pustil aj Kaliňák z Hlasu. Šíri mýty, chýba už len ten s mastným chlebom, reaguje ValloVčera 20:06Korčok verzus Pellegrini: Kampaň plynie bez konfliktu favoritov, ich odkaz pre voličov je podobný. S podporou čakajú aj stranyVčera 19:47Nový policajný prezident Solák hovorí, že budú vyšetrovať korupciu aj na najvyšších miestach. Spišiakovu dôveru stratilVčera 18:02Graf dňa: Slovenské domácnosti platia za plyn skoro najmenej v EÚ, vláda ho chce napriek tomu vo veľkom dotovaťVčera 17:50Klebety nie sú zlé, keď klebetíte správne. Spoločnosť by bez nich neexistovala, tvrdí psychológVčera 17:16Slovnaft môže z Tarabu cítiť šancu na nové spaľovne. Tá jeho má ročne zhltnúť až 320-tisíc ton odpaduVčera 16:55Shooty: V mene svätého Huberta