Koniec špeciálnej prokuratúry je mocenské rozhodnutie, vysvetľoval na tlačovke Robert Fico, prečo je potrebné zrušiť špeciálnu prokuratúru a meniť Trestný zákon. Cez výpoveď Ľudovíta Makóa zaútočil na Daniela Lipšica aj Igora Matoviča, hoci politici Smeru Makóa a jeho výpovede pravidelne spochybňovali.

Tibor Gašpar a Norbert Bödör podľa detailov najnovšieho obvinenia zachraňovali Roberta Fica v roku 2016 pred kompromitujúcim videom, píše denník SME. Nahrávku údajne urobil podnikateľ Ivan Katrinec a po rozhovore s Bödoröm sa Ľudovít Makó za úplatok postaral, aby sa nedostala na verejnosť.

Úrad špeciálnej prokuratúry reaguje na tlačovú besedu, ktorú ohlásil premiér vo veci obvinenia Tibora Gašpara. V stanovisku píše, že vyšetrovatelia sú procesne samostatní a postupujú na základe dôkazov a rovnako to bolo aj v tomto prípade.

Ľudovít Makó je popri Gašparovi a Bödörovi v šestici ľudí, voči ktorým vyšetrovateľ NAKA tento týždeň vzniesol obvinenie, píše SME. Špeciálna prokuratúra k prípadu neposkytla podrobnejšie informácie, Makó je podľa denníka obvinený z prijímania úplatku a prečinu porušovania dôvernosti ústneho prejavu spolupáchateľstvom.

Prokurátori a sudcovia hromadne rušia rozhodnutia o zaistení majetku, píše portál Startitup. K svojim majetkom sa už dostali aj obvinení z veľkých káuz ako Norbert Bödör, Ľudovít Makó, Bernard Slobodník či ďalší.

Špecializovaný súd uznal Jozefa Kertésza za vinného z podplácania v kauze nelegálnej výroby cigariet. Dostal nepodmienečný šesťročný trest a musí zaplatiť 50-tisíc eur, voči rozsudku sa odvolal. Svedčil proti nemu aj bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Obhajca bývalého siskára Borisa Beňu Peter Kubina žiada disciplinárne stíhanie prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava Martina Kováča. Dôvodom má byť jeho júnový rozhovor pre Plus 7 dní o prípade kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Beňu. Kováč ich dal na jar obviniť a žiadal zobrať do väzby pre údajne krivú výpoveď v kauze Vladimíra Pčolinského. Súdy to odmietli.

Úrad vlády sprístupnil polícii areál a všetky potrebné kancelárske priestory v súvislosti s preverovaním svedeckých výpovedí v kauze Súmrak. Potvrdil to úrad vlády.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS) odvolala sudcu Romana Fitta z funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III. Stalo sa tak po incidente z konca apríla, keď na súd prišli príslušníci NAKA a žiadali o vydanie utajovanej prílohy, ktorá bola súčasťou spisu Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa. K prílohe sa nedostali.

Advokát Peter Kubina reaguje na zrušenie obvinenia Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa: „Košická krajská prokuratúra názorne ukázala tej bratislavskej, ako má v praxi vyzerať rešpektovanie právoplatných rozhodnutí súdov. Boli by sme radi, ak by sa týmto prístupom inšpirovali aj na generálnej prokuratúre.“

Košická krajská prokuratúra vyhlásila, že zrušila obvinenie Beňovi a Makóovi, pretože ich stíhanie bolo predčasné a nezákonné. „Je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Jarmila Janová.

Policajti dnes zadržali vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela a zasahovali aj v dome expolicajta Mariána Kučerku. Emmel bol tým, koho úradný záznam čítal Fico na tlačovke, mal dokazovať manipulovanie s výpoveďami svedkov. (tv noviny)

Senát prerušil zasadnutie súdu do 11.00 h, pretože Kováčik upozornil, že mu bolo doručené uznesenie o zaistení majetku Ľudovíta Makóa z januára 2021 bez jednej strany. Špeciálna prokuratúra ho dovtedy zabezpečí.

Dušan Kováčik si potreboval spraviť poznámky, kým spochybnil zaistenie majetku Ľudovíta Makóa. Senát požiadal o krátku poradu so svojimi advokátmi, počas ktorej si napísal poznámky, a až potom začal svoju reč.

Dušan Kováčik na otázku predsedu senátu opisuje svoj vzťah s Ľudovítom Makóom. „Považoval som ho za priateľa v zmysle pracovnom, keď sa stretávate. Rodinne sme sa nestretávali,“ povedal s tým, že ho spoznal, keď sa stal riaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy.

Predseda Okresného súdu Bratislava 3 Roman Fitt poslal Súdnej rade oficiálnu sťažnosť na postup príslušníkov NAKA. Tí prišli v minulých dňoch do budovy súdu zaistiť spis z prípadu Ľudovíta Makóa a Borisa Beňa, sudkyňa Iveta Halvoňová im ho však odmietla vydať.

Spolupracujúci obvinený Ľudovít Makó pre Postoj povedal, že v deň, keď bol odsúdený Dušan Kováčik, sa mu niekto po česky a z českého telefónneho čísla vyhrážal.

Bývalý námestník SIS Boris Beňa považuje obvinenie z krivej výpovede v kauze Pčolinský za absurdné. Vraví, že zo svojho zadržania bol znechutený. „V cele predbežného zadržania som si začal všetko prehodnocovať a povedal som si, či mi to celé stálo za to. Keď napokon za to, že hovoríte pravdu, vás niekto ide zlikvidovať.“ Nakoniec v ňom prevážil hnev. „Povedal som si, že to už musím dobojovať do konca.“

To, čo napísala SIS do správy o manipulovaní s vyšetrovaniami, nie je podľa jej bývalého námestníka Borisa Beňu pravda. Vyšetrovateľov, ktorí vyšetrovali aj jeho, spoznal a akékoľvek manipulácie odmieta. „Som presvedčený, že práve toto je ten dôvod, prečo táto skupina niekomu prekáža. Nemôžete do nej preniknúť, nemôžete ju ovplyvňovať, veľmi ťažko sa vám získavajú informácie o tom, čo robia,“ hovorí Beňa o vyšetrovateľoch NAKA.

Žilinkova prokuratúra a SIS si zas urobili veľkú hanbu, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Dvojičke prokuratúra/SIS sa v tejto chvíli nedá dôverovať, že jej ide o ochranu spravodlivosti a zákonov. Skôr pôsobí dojmom, že sa namiesto vytvárania práva venuje produkcii komplotov.“

V spoločenstve ľudí, v ktorom som sa vtedy nachádzal, sa brali tieto veci ako samozrejmosť, hovorí o prijímaní úplatkov bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa. „Že je to normálne preto, lebo to robia aj ostatní.“ Beňa v podcaste V redakcii opisuje aj to, ako váhal, či vypovedať aj o svojom kamarátovi Pčolinskom. Nakoniec pochopil, že musí povedať všetko, lebo by to mohlo spochybniť aj jeho iné výpovede.

Podľahol som po nástupe do SIS, nie som na to hrdý, hovorí o korupcii bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. „Na začiatku trochu zápasíte s pokušením, ale potom si to ospravedlňujete,“ vraví Beňa v rozhovore, ktorý Denníku N poskytol ešte pred rozhodovaním o väzbe.

Boris Beňa. Foto N - Tomáš Benedikovič

Kauzu Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu, ktorí sú obvinení z krivého obvinenia a krivej výpovede voči Vladimírovi Pčolinskému, bude dozorovať Krajská prokuratúra v Košiciach. Dôvodom je garancia objektívnosti konania. Doteraz vykonával dozor prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. (tasr)

Senát Petra Šamka nekonal o námietkach, ktoré podali obvinení Ľudovít Makó a Boris Beňa. Námietky totiž vyhodnotil ako také, ktorých dôvody nesúvisia s trestným konaním obvinených.

Prokurátor Martin Kováč zatiaľ nehovorí, či bude naďalej trvať na stíhaní Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Chce počkať na písomné vyhotovenie rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave.

Naživo: Makóa a Beňu budú stíhať na slobode. (vyjadrenia)

Naživo: Po rozhodnutí súdu v prípade Makóa a Beňu.

Predseda senátu Peter Šamko kritizuje, že Makó s Beňom sú paralelne trestne stíhaní z krivého obvinenia, hoci v pôvodnom konaní ešte nebolo rozhodnuté. Teda že doposiaľ nebolo ukončené vyšetrovanie prípadu bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, voči ktorému obaja vypovedali.

Ľudovít Makó a Boris Beňa nejdú do väzby. Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave, ktorý zamietol sťažnosť prokurátora. O väzbe rozhodoval aj napriek námietkam predseda senátu Peter Šamko, sudkyňa Marcela Kosová a tretí člen senátu Ján Golian.

Makó a Beňa čakajú na rozhodnutie súdu. Foto - N

Rozhodovanie o väzbe Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu musel súd prerušiť. Dôvodom je, že na Krajskom súde v Bratislave nahlásili bombu. Pokračovať by sa malo o 10.00.

Rozhodovanie o väzbe Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu bude neverejné. Dôvodom je, že na súde by mali zaznieť aj utajované skutočnosti. Na vyhlásení rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave už verejnosť prítomná bude.

Ľudovít Makó hovorí, že aj keď by po dnešku skončil vo väzbe, svoju výpoveď nezmení. O svedkoch zo SIS, ktorí vypovedali v prospech bývalého šéfa Vladimíra Pčolinského, povedal, že keby sme poznali utajovanú časť spisu, tak vieme, že to nie sú svedkovia. Krajský súd v Bratislave má dnes rozhodovať o väzbe Makóa aj Beňu.

Sme krajina, kde záleží viac na držiteľoch úradov než na inštitúciách, píše Newsfilter. „Ich rozhodovanie je preto nepredvídateľné a často závislé od okolností, ktoré by nemali mať s výkonom funkcie nič spoločné. To nie je práve znak vyspelosti krajiny.“

O sťažnosti bratislavského krajského prokurátora voči nevzatiu do väzby Beňu a Makóa má rozhodovať na bratislavskom krajskom súde senát, v ktorom sú ako sudcovia aj Marcela Kosová a Peter Šamko. Obaja dlhodobo kritizujú vyšetrovanie veľkých káuz a spolupracujúcich obvinených, publikovali o tom texty na Šamkovom webe Právne listy. Advokát Beňu Peter Kubina podal voči obom námietku zaujatosti.

Po takejto nakladačke by mali na prokuratúre a v SIS padať hlavy, píše Newsfilter po rozhodnutí sudkyne Ivety Halvoňovej, prečo Makó s Beňom nemajú ísť do väzby. „Partia zväčša tých istých ľudí išla podľa rovnakého vzorca ako pri obvinení vyšetrovateľov NAKA tentoraz s cieľom zastrašiť kľúčových svedkov, a dať tak zámienku vytiahnuť po druhýkrát paragraf 363. Bojovníka proti korupcii Matoviča ani Hegera však nepočuť.“

Krajská prokuratúra v Bratislave nebude verejne vysvetľovať dôvody sťažnosti proti rozhodnutiu o nevzatí Makóa a Beňu do väzby. Ako uviedol hovorca, prokuratúra nemá záujem podieľať sa prostredníctvom ovplyvňovania verejnej mienky na vytváraní nátlaku na sudcov. O sťažnosti bude Krajský súd v Bratislave rozhodovať na budúci utorok.

Sudkyňa Iveta Halvoňová o stíhaní Makóa a Beňu skonštatovala, že neexistuje jediný dôkaz, že vedome klamali o úplatku pre Vladimíra Pčolinského. Spochybnila aj dôkazy vyprodukované Slovenskou informačnou službou proti tejto dvojici.

Žilinka a klan Pčolinských mali jeden z horších dní, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Žilinkov podriadený prokurátor mal na podanie návrhu na väzobné stíhanie Makóa a Beňu 15-minútovú dieru, ale – aká to náhoda v súlade so zákonom – trafil sa do nej. O to väčšie muselo byť sklamanie, keď zistili, že im to vôbec nepomohlo a do väzby nejdú.“

Sudkyňa Iveta Halvoňová rozhodla vecne správne a zákonne, reagoval na jej rozhodnutie obhajca Zoltán Perhács, ktorý zastupuje Ľudovíta Makóa. Dodal, že sudkyňa rozhodnutie aj veľmi kvalitne odôvodnila a stotožnila sa vlastne s námietkami obhajoby.

Cítim sa ako slobodný, nevinný človek, povedal Boris Beňa po rozhodnutí súdu. Po tom, ako sudkyňa nevyhovela návrhu na jeho väzobné stíhanie, uviedol, že jeho obvinenie je vykonštruované a nepravdivé.

Boris Beňa (vpravo) a jeho advokát Peter Kubina v momente, keď ho súd nevzal do väzby pre podozrenie z krivej výpovede. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prokuratúra podala voči rozhodnutiu sudkyne v prípade Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu sťažnosť. O ich väzbe tak bude na budúci týždeň v utorok rozhodovať ešte Krajský súd v Bratislave. Na rozhodnutie však budú obaja čakať na slobode.

Ľudovít Makó a Boris Beňa nepôjdu do väzby. Rozhodla o tom sudkyňa Iveta Halvoňová z Okresného súdu Bratislava III. Nevyhovela tak návrhu bratislavskej krajskej prokuratúry, ktorá žiadala pre oboch väzbu. Obvinení sú z krivého obvinenia a krivej výpovede. Sudkyňa skonštatovala, že ich trestné stíhanie je nedôvodné.

Ľudovít Makó a Boris Beňa. Foto N – Tomáš Benedikovič

Som pripravený na všetky možnosti, povedal pri príchode na súd Peter Kubina, ktorý obhajuje Borisa Beňu. Sudkyňa Iveta Halvoňová z Okresného súdu Bratislava III o 16.30 h vyhlási rozhodnutie, či jeho klienta, ale aj Ľudovíta Makóa zoberie do väzby.

O väzbe pre Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu dnes súd nerozhodol. Sudkyňa Iveta Halvoňová vyhlási rozhodnutie v utorok o 16.30 h.

Návrh na väzbu pre Makóa a Beňu podal prokurátor dnes krátko po 8.00 h ráno – tesne po tom, ako sa na súde menila služba sudcom pre prípravné konanie. Lehota na podanie návrhu sa pritom končila už o 8.15 h. Prokuratúra popiera, že by za tým bolo účelové vyberanie si sudcu. O väzbe v týchto chvíľach rozhoduje sudkyňa Iveta Halvoňová.

Prokurátor vychádza pri návrhu na väzbu pre Makóa a Beňu z utajovaných informácií a tvrdí, že sa tajne stretávajú v zahraničí a koordinujú svoje výpovede. Advokát Peter Kubina upozorňuje, že prokuratúra si protirečí – že výpovede Makóa a Beňu sú rozporné a zároveň sa koordinujú.

Ľudovít Makó a Boris Beňa. Foto N – Tomáš Benedikovič

O väzbe pre Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa by mala rozhodovať sudkyňa Iveta Halvoňová, ktorá v minulosti rozhodovala v kauzách bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Halvoňová má službu pre prípravné konanie od rána 8.00, keď striedala sudcu Juraja Kapinaja.

Prokurátor krajskej prokuratúry podal ráno návrh na vzatie Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa do väzby, informovali tvnoviny.sk. Okresný súd Bratislava III má teraz 48 hodín na rozhodnutie. Makóa a Beňu zadržali v sobotu. Zadržanie súvisí s ich výpoveďami proti bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému a vplyvnému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi.

Tento víkend nám pripomenul, že tu je stále aj vojna v polícii, píše šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný o zadržaní kľúčových svedkov korupčných káuz Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. „Nie je náhoda, že podklady pripravila tajná služba, na prokuratúre to dostal prokurátor, ktorý už v minulosti pomáhal podobným akciám, a službu na súde má sudca, ktorý rovnako už aj v minulosti zabral.“

Ľudovít Makó kategoricky popiera, že by o korupcii Vladimíra Pčolinského klamal, vyhlásil jeho advokát Zoltán Perhács, podľa ktorého Makó podal proti vznesenému obvineniu sťažnosť. „Okrem signálov o fyzickej likvidácii – či už jeho osoby, alebo jeho rodiny – existuje aj trvalá snaha za každú cenu ho kriminalizovať a v očiach verejnosti spochybňovať jeho vierohodnosť aj účelovými trestnými oznámeniami pre podozrenie z trestných činov, ktoré nespáchal, čo je aj daný prípad,“ povedal advokát.

Nové na Dennikn.sk

15:01Ficovi voliči súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, váhajú len pri vraždách 14:57Carlson obdivuje moskovské metro a obchod ako kedysi Julius Fučík 14:31Vývoj bojov (734. deň): Ako Rusi uvažujú o jadrových zbraniach a ako sa ukrajinská armáda svojimi akciami priblížila k ich použitiu 14:12Off the Ice: Chicago zažilo návrat legiend 14:12Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárov 13:12Alfa samec Kmotrík ml. mi pripomína Matoviča, vraví expert na komunikáciu 12:04Richard Stanke: Slovensku akoby vyhovovalo žiť v korupcii 11:38Nie je dôležitý papier, ale to, čo na ňom je, hovorí Boris Kvasnica, reštaurátor starých tlačí a umeleckých diel 11:36Podstatou vládnej koalície je surovosť. A chce ňou nakaziť všetkých 10:52Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza Mužík 10:24Ako vyplniť daňové priznanie a vyťažiť maximum zo štátnych bonusov (návod pre živnostníkov) 10:21Sexuálne násilie sa začína tam, kde sú nám naši sexuálni partneri ľahostajní, hovorí výskumníčka Valkovičová a vyberá päť kníh k téme 09:47Ako bude vyzerať Múzeum Andyho Warhola po rekonštrukcii za 12 miliónov eur (+ foto) 08:29Robotický had či puška, ktorá strieľa za roh. Ako sa Izrael chce dostať k lídrovi Hamasu ukrytému v tuneloch? 08:00Tichý boj o Markízu. Mimo kamier sa začal zápas o najsledovanejšie televízne správy 07:58Pediatrička Jaššová: Hovoriť s rodičmi pacientov ma naučila online poradňa. Lekár nepotrebuje prísny výraz, ale empatiu 07:52Neustále myšlienky na možné zlyhanie v práci a v rodine ma ničia. Ako sa popasovať so strachom? 06:32Ekonomický newsfilter: Investori Slovensku stále veria, ale nie je to lacné 06:21Ráno s NHL: Tentoraz sa už Arizona zo Slafkovského nesmiala. S Cooleym sme ho porovnali v 20 štatistikáchVčera 22:11Žilina volala aj do Bayernu, ale zachovala sa inak ako veľkokluby. Tri slová Denisa Vavra rezonovali v jej šatniVčera 20:54Bývalý minister obrany Naď: Slovensko už pre Fica vynechávajú z uzavretých skupín v NATO a EÚVčera 19:27Talenty za miliardu zatiaľ zlyhávajú. S takouto Chelsea by nič špeciálne nespravil ani Guardiola, myslí si bývalý hráčVčera 19:11Newsfilter: Fico sa už aj v zahraničí správa ako doma na SúmračnejVčera 18:58Nemala by sa zamietať liečba 34-ročnej matke 4-ročnej dcéry, hovorí hudobníčka Stanka. Za tri dni jej ľudia poslali takmer 300-tisíc eurVčera 18:56Graf dňa: Maďarská centrálna banka urýchľuje pokles úrokov, hoci inflácia ešte pôjde nahorVčera 18:33Môžem zbohatnúť na umelej inteligencii? Skúste použiť tú vlastnúVčera 18:32Salutoval, poučoval novinárku a vybral sa za Zemanom. Čo robil Fico na samite V4Včera 18:17Vláda si na schôdzu do Michaloviec nesie aj stimul pre nového investora. Ten však dostane menej, než čakalVčera 18:05Prečo sa oplatí sledovať, čo sa deje v galérii v Banskej ŠtiavniciVčera 18:04Čo všetko ovláda Brhel, najbohatší z oligarchov, ktorých zachraňuje Ficova vláda