Joe Biden

Biden priznal, že nie je isté, či sa mu podarí presadiť reformu volebných zákonov. Reagoval tak na to, že dvaja demokratickí senátori odmietli zmenu obštrukčných pravidiel, ktorú žiada prezident. Bez toho môžu republikáni blokovať navrhovanú legislatívu. (bbc)

USA sa chystajú poslať na Ukrajinu radarové systémy a námorné zariadenia. Ide o súčasť balíka mimoriadnej obrannej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 200 miliónov dolárov, ktorý Biely dom schválil koncom decembra 2021.

Biden žiada, aby sa obišlo kľúčové pravidlo Senátu, ktoré podporuje legislatívny kompromis. Zrušenie tzv. poistky filibuster pritom predtým označil za „veľmi nebezpečné“. Jeho súčasná ochota ju zrušiť svedčí o jeho veľkom záujme presadiť volebné reformy, píšu médiá. (ap)

Biden čelí kritike pre výber veľvyslanca do Grécka. Na post nominoval Georgea Tsunisa, finančného darcu Demokratickej strany a hotelového developera bez diplomatických skúseností. Napriek sľubom Biden menuje do veľvyslaneckých funkcií častejšie politických spojencov než odborníkov. (guardian)

Neplánujeme zaútočiť na Ukrajinu, tvrdil Američanom ruský diplomat. Obe strany si počas aktuálnych rokovaní zopakovali červené čiary. USA potvrdili, že v prípade vojny s Ukrajinou by ruské finančné inštitúcie čelili tvrdým sankciám.

USA a Rusko sa v súvislosti s Putinovými ultimátami na ničom nedohodli, ale nie je to beznádejné. Konkrétne výsledky rokovaní medzi krajinami budú známe až po rokovaniach na pôde NATO a OBSE, ktoré prebehnú v stredu a štvrtok.

Rokovania medzi Ruskom a USA o tzv. bezpečnostných zárukách, ktoré požaduje Putin, sú „zložité a profesionálne“, bez pokusov vyhýbať sa ostrým témam. Po ôsmich hodinách jednania to vyhlásil námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Sergej Riabkov.

Joe Biden čelí kritike, že nepostupuje dostatočne rázne pri uzavretí väznice v Guantáname. V júli nechala Bidenova administratíva prepustiť jedného väzňa, ale odvtedy prišlo len málo náznakov, že sa vláda snaží kontroverzné zariadenie na Kube uzavrieť. Americký prezident ohlásil zámer Guantánamo uzavrieť ešte pred koncom svojho volebného obdobia. (ap)

Americký prezident Joe Biden počas prvého roka v Bielom dome usporiadal menej tlačoviek s otázkami od novinárov a poskytol menej rozhovorov médiám ako mnoho jeho predchodcov, ukázala analýza politologičky Marthy Joyntovej Kumarovej z Townsonskej univerzity v Marylande.

Predsedníčka snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pozvala Joe Bidena, aby predniesol každoročný prejav o stave Únie 1. marca. Je to o niekoľko týždňov neskôr ako býva zvykom a prvýkrát od roku 1934, keď zaznie prejav v marci. Prezident tak dostal viac času na to, aby dovtedy stihol presadiť v kongrese niektoré svoje priority. (cnn)

V americkom Kongrese si niekoľko desiatok demokratických zákonodarcov uctilo minútou ticha policajtov, ktorí zomreli v súvislosti s útokom prívržencov Donalda Trumpa na Kapitol.

Bývalý americký prezident Trump povedal, že Biden zneužíva jeho meno, aby ďalej rozdeľoval americkú spoločnosť. Dnešné spomienkové akcie označil za politické divadlo. Pred rokom Trumpovi prívrženci vtrhli na Kapitol, čo Biden označil za „ozbrojenú vzburu“. (čtk)

Americký prezident Biden označil vlaňajší útok na Kapitol za „ozbrojenú vzburu“ a Trumpa obvinil, že sa po prehre v prezidentských voľbách pokúsil zabrániť demokratickému odovzdaniu moci. Pred rokom stúpenci Donalda Trumpa násilne vtrhli do sídla zákonodarného zboru USA.

Foto - AP/TASR
Foto - AP/TASR

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zvolal na 12. januára rokovanie Rady NATO – Rusko, oznámil to predstaviteľ Severoatlantickej aliancie. Schôdzka sa uskutoční dva dni po plánovaných rozhovoroch medzi Washingtonom a Moskvou o Ruskom požadovaných bezpečnostných zárukách.

Spojené štáty so svojimi spojencami dôrazne zareagujú v prípade, že Rusko bude ďalej napádať Ukrajinu. Povedal to americký prezident Joe Biden v telefonickom rozhovore so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.

Americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj absolvujú v nedeľu telefonický rozhovor. Biden vo štvrtok telefonoval o napätej situácií na východnej hranici Ukrajiny aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Rusko dôstojne prekonalo nástrahy roku 2021, vyhlásil v novoročnom prejave ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že krajina v uplynulom roku pevne hájila svoje národné záujmy a bezpečnosť obyvateľov. Putin sa prihovoril Rusom v čase zvýšeného napätia medzi Moskvou a Západom, v súvislosti s ktorým vo štvrtok telefonoval s americkým prezidentom Bidenom.

Ruský politológ Andrej Kolesnikov je po telefonáte Biden-Putin optimistický – aspoň na tých pár dní do rokovaní, ktoré sa začnú v prvej polovici januára. „Dvaja veľkí bosovia sveta sa spolu rozprávali – môžeme byť pokojní, kým sa nezačnú diplomatické rozhovory,“ vraví analytik z moskovského Carnegieho centra.

Rozhovor Bidena s Putinom bol podľa Kremľa úprimný, vecný a užitočný pre obe strany. Nasledovať teraz budú diplomatické rokovania, ktoré sa rozbehnú 9. januára v Ženeve a budú pokračovať v Bruseli v centrále NATO a vo Viedni v sídle OBSE. Putin stále trvá na tom, aby sa Západ zaručil, že nebude rozširovať NATO smerom na východ a obmedzí svoje pôsobenie v krajinách, ktoré do Aliancie vstúpili po roku 1997 – teda vo východo- a stredoeurópskych krajinách vrátane Slovenska.

Putin sa v druhom rozhovore v krátkom čase vyhrážal Bidenovi: Ak prídu nové sankcie, bude vás čakať úplný rozpad vzťahov s Ruskom. Biden ponúkol Kremľu dve možnosti, ako vyriešiť napätú situáciu pri Ukrajine. Zámery ruského prezidenta však ostávajú stále nejasné.

Chaos, ktorý nasledoval po útoku na Kapitol, znamenal pre mnohých koniec ilúzií o americkej výnimočnosti a pre niektorých republikánov červenú čiaru, ktorá zmenila ich pohľad na Trumpa, hodnotí Svetový newsfilter jednu z udalostí roka. Trump a jeho spojenci si napriek tomu zachovali vplyv v strane, a to, aký je veľký, sa ukáže v novembrových voľbách.

Joe Biden v telefonáte povedal Vladimírovi Putinovi, že rozmiestňovanie ruských jednotiek pri hraniciach s Ukrajinou je neprijateľné a že ak sa situácia na východe Ukrajine vyhrotí, budú Spojené štáty a ich spojenci reagovať. Podľa Putina by ale ďalšie západné sankcie voči Rusku boli „kolosálnou chybou“, ktorá by mohla viesť k úplnému zrúteniu vzájomných vzťahov.

Postavou roka je podľa Zeleného newsfiltra antihrdina Joe Manchin. Demokratický senátor amerického štátu Západná Virgínia odmieta zahlasovať za prelomovú legislatívu, ktorá má USA nasmerovať ku klimatickej neutralite. Manchin je najväčším poberateľom darov od fosílneho biznisu v americkom senáte.

Joe Biden bude vo štvrtok telefonicky hovoriť s Vladimirom Putinom. Informoval o tom Biely dom s tým, že o rozhovor požiadal ruský prezident. Rozhovor sa podľa Washingtonu zameria na množstvo tém vrátane nadchádzajúcich diplomatických rokovaní s Ruskom. (cnn)

Euractiv vybral päť udalostí, ktoré najviac formovali NATO v roku 2021: Nová americká administratíva sústredená na Čínu, júnový samit, ale aj odchod z Afganistanu, silnejúce európske obranné ambície a najhoršie vzťahy s Ruskom od studenej vojny.

USA a Rusko budú 10. januára rokovať o jadrových zbraniach a Ukrajine. Kto bude obe strany zastupovať, zatiaľ nie je známe. Následne sa 12. januára stretnú predstavitelia Ruska a NATO a o deň neskôr bude Moskva rokovať s OBSE, ktorej členmi sú aj USA. (afp)

Americký prezident Joe Biden podpísal každoročný zákon o fungovaní ozbrojených síl, ktorý na ďalší rok vyčleňuje približne 770 miliárd dolárov na vojenské výdavky. Zákon počíta aj s vytvorením komisie, ktorá bude vyšetrovať 20-ročnú vojnu Američanov v Afganistane.

Joe Biden podpísal zákon, ktorý zakazuje všetok dovoz z autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny. USA tým reagujú na porušovanie ľudských práv moslimskej menšiny Ujgurov v tejto oblasti.

Americký prezident Joe Biden pripustil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie v roku 2024. Podmienkou podľa neho je, že bude zdravý. Biden (79) povedal, že by sa šanca na jeho opätovnú kandidatúru zvýšila, ak by sa rozhodol kandidovať bývalý prezident Donald Trump. (cnn, čtk)

USA v tomto fiškálnom roku predali zahraničným vládam zbrane a vojenské vybavenie za 138 miliárd dolárov, čo je o 21 percent menej ako vlani. Podľa Reuters sa Bidenova administratíva odkláňa od niektorých agresívnejších predajných praktík z čias exprezidenta Trumpa.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:59Podnikal s drevom, startupmi, Číňanmi a Nečasom. Kto je nový dodávateľ ŠPZ a kedy nastúpiVčera 21:18Bývalý štátny tajomník Stachura: Poľné nemocnice ani povinné očkovanie by som nezaviedol. S triedením pacientov sme začali skoroVčera 20:40Lufthansa sa hnevá, že musí lietať s duchmi. Roníte krokodílie slzy, kontruje RyanairVčera 19:38S dohodou s USA majú problém aj niektorí poslanci OĽaNO. Pri hlasovaní môže rozhodnúť postoj Sme rodinaVčera 19:17Deti do šesť rokov nepotrebujú v režime OP+ test, lehota po prekonaní covidu sa neskracujeVčera 19:14Primár z Washingtonu o omikrone: Nebudú ľudia, ktorí by sa starali o pacientov, predavači ani vodičiVčera 19:05Newsfilter: Čaputová pôsobí váhavo, aj ona chce o zmluve s USA diskutovaťVčera 18:33Väčšine podielových fondov sa nepodarilo ani poraziť infláciu, hoci burzy mali výnimočný rokVčera 17:12Vo veľkých štátnych firmách vyhrali gastrolístky nad peniazmiVčera 17:08Za Pavlom Melušom (1951 – 2022)Včera 16:54V roku 2021 na Slovensku umrelo rekordných 73-tisíc ľudí. Až 20-tisíc z nich vinou pandémieVčera 16:29Šesť cudzincov medzi ruinamiVčera 16:11Hvoreckého knižnica: Autorka zažila znásilnenie. Obvinila nesprávneho, sedel 16 rokovVčera 16:10Agenti v OĽaNOVčera 15:41Dlhé roky veľa zarába na dopravných značkách pre štát. Teraz sa púšťa aj do výroby ovocných štiav a džemovVčera 15:28Svrček zo Sme rodina si novelou o referende pohneval koalíciu a prekvapil akademikov. Odpísal od nich dôvodovú správuVčera 14:56Shooty: NávykVčera 14:15Vlhová sa pred olympiádou obáva len covidu: Kto chce byť so mnou, stále sa testujeVčera 13:00Oslabená pýcha košického vývoja prežije. Konkurz jej už nehrozí. Dlhy poplatil nový vlastník z nadnárodnej energetikyVčera 12:45Poľský Watergate mohol položiť vládu, prekryla ho vysoká infláciaVčera 12:39Tuniský prezident nechápal, čo spravil ulici. BBC zverejnila nahrávky z posledných hodín vlády bin AlíhoVčera 11:32Futbal vo vojnovej krajineVčera 11:19Čo je naozaj devastačné pre detiVčera 10:24Euroligy: Ak ste priemerný klub a chcete slávu, najmite si trénera GaltieraVčera 10:23Hojsík je sklamaný, Jurzyca hovorí o dobrej správe. Čo si myslia europoslanci o návrhu zaradiť jadro a plyn medzi udržateľné zdrojeVčera 10:16Mŕtvoly vyvážali z väzenia rovno do masového hrobu. Nemecký súd odsúdil Asadovho plukovníka, ktorý v Sýrii mučil oponentovVčera 09:15Za Kaliňáka prebehli najväčšie skartácie spisov eštebákov od revolúcie, vnútro hovorí o nedopatreníVčera 08:42Športový newsfilter: Po fotkách s Pellegrinim chcel Kližan zaujať homofóbnou urážkou NavrátilovejVčera 07:17Sú väčší malér autobusy či vlaky? Arriva to zvládne, ZSSK má hlbší problém, hovorí železničiar KubáčekVčera 06:36Ekonomický newsfilter: Nájomné byty predsa len začínajú pribúdať