Rudolf Kusý

Dobrá voľba musela ešte po voľbách doplatiť za kampaň Rudolfa Kusého ďalších 41-tisíc eur, spolu už strany zaplatili 333-tisíc. Kusého agentúra pýta ešte ďalšie peniaze od KDH, jeho kampaň je tak najdrahšia zo všetkých. „KDH odmieta takéto neseriózne konanie a skúma právne možnosti na vyriešenie situácie,“ povedala hovorkyňa hnutia.

Milan Krajniak neľutuje, že hnutie Sme rodina podporilo Rudolfa Kusého v kampani za primátora Bratislavy. Kusého obvinili z podozrenia pre korupciu. „Po skúsenostiach z kauzy Pčolinský si naozaj počkám, až keď to bude preukázané,“ dodal.

Rudolf Kusý stále nevysvetlil financovanie svojej primátorskej kampane. Či sa môže k tejto téme vyjadriť, nereagoval. „To v žiadnom prípade,“ povedala jeho advokátka Eva Mišíková. „Budete sa pýtať vtedy, keď vám bude chcieť odpovedať.“

Rudolf Kusý nepôjde do väzby, bude naďalej stíhaný na slobode. Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora, nezapochyboval však o dôvodnosti obvinenia Kusého.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Rudolf Kusý na Najvyššom súde, ktorý rozhoduje o jeho väzbe, hovorí, že sa cíti byť nevinný. „O žiaden úplatok som rozhodne nežiadal,“ vyhlásil. Odmieta, že by mal možnosť vstúpiť do svojej kancelárie na úrade mestskej časti.

Prokuratúra podozrieva Rudolfa Kusého, že sa snažil zdiskreditovať kľúčového svedka kauzy, v ktorej je obvinený. Vyplýva to z reakcie Kusého advokátky Evy Mišíkovej, ktorá reagovala na predložené nové úradné záznamy.

Prokurátor naďalej trvá na väzbe pre exstarostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého. Napriek tomu, že sa už vzdal funkcie, má stále prístup do svojej kancelárie a môže tak zahladzovať stopy. Prokurátor argumentuje aj tým, že by mohol Kusý ovplyvňovať úradníčky, ktoré majú byť ešte vypočuté. O väzbe Kusého dnes rozhoduje Najvyšší súd.

Exstarosta Rudolf Kusý prišiel na Najvyšší súd, ktorý bude opätovne rozhodovať o jeho väzbe. Pri príchode sa odmietol vyjadriť. Povedal však, že ostane na súde až do vyhlásenia rozhodnutia.

Foto N - Veronika Prušová

Kauza financovania kampane Rudolfa Kusého ukazuje, že veľkým prispievateľom a veriteľom KDH je bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Viac ako štvrtina peňazí, ktoré KDH použilo na volebnú kampaň, pochádza od Uhliarika a jeho blízkych. Uhliarik je dnes podnikateľom v zdravotníctve, je v dozornej rade Agelu a v minulosti pracoval aj pre Kmotríka.

Ivan Uhliarik. Foto - TASR

Rudolf Kusý bol medzi novozvolenými poslancami Bratislavského kraja, ktorí zložili sľuby. Exstarosta Nového Mesta čelí obvineniu z korupcie a momentálne mu nič nebráni v tom, aby pôsobil ako župný poslanec.

Foto - BSK

Shooty: Kusého voľba

Kusý nepriznal vinu, len vyčerpanosť z volieb, píše Newsfilter. „Ešte bude treba dobudovať celý zvyšok príbehu, vypočuť ďalších svedkov, vyriešiť všetky nejasnosti a napokon dokázať alebo nedokázať vinu, už teraz je však isté, že Rudolf Kusý nebude mať komplikovanú politickú budúcnosť, pretože nebude mať žiadnu politickú budúcnosť.“

V prípade obvinenia Rudolfa Kusého ide o developerský projekt na Kramároch, kde ešte v lete vtedajší starosta robil kampaň, aby namiesto bytovky vyrástla škôlka, a organizoval aj zbierku. Škôlka tam nebude a Kusého vinia, že si od developera vypýtal úplatok.

Blízky človek Rudolfa Kusého ako svedok vypovedal, že si starostu zavolal k sebe domov a naznačil mu, že by developer zaplatil 100-tisíc eur. Až keď suma stúpla na 150-tisíc, Kusý podľa neho súhlasil. Svedkom je podľa HN Matej Ž., ktorý bol v minulosti v SDKÚ. 

 

Policajným agentom v prípade obvinenia Rudolfa Kusého z korupcie je podľa Aktualít developer, ten aj oznámil korupciu. Ďalším svedkom je vybavovač, ktorý pomáhal Kusému aj s kampaňou.

Proti Rudolfovi Kusému vypovedá aj jeho blízky človek, ktorému po voľbách sľúbil post riaditeľa magistrátu. Kusý odôvodnil podpis spochybneného rozhodnutia a to, že ho odovzdal neoprávnenej osobe, aj únavou z kampane.

Strana Dobrá voľba a Umiernení pozastavila členstvo Rudolfa Kusého, ktorý je obvinený z korupcie. Podľa predsedu strany Tomáša Druckera sa u neúspešného kandidáta na primátora Bratislavy navyše objavili dodatočné náklady na kampaň.

Rudolf Kusý pred súdom priznal podpis územného rozhodnutia, ktoré je podľa polície antedatované. Priznal tiež, že dal rozhodnutie do ruky človeku, ktorý nemal právo ním disponovať. Proti bývalému starostovi Nového Mesta vypovedajú viacerí svedkovia a polícia má aj odpočúvania.

Newsfilter Juraja Javorského: Kusého prípad sa pre hlavné mesto našťastie neskončil zle – vďaka bratislavským voličom. „Ak by sa preukázalo, že za úplatok od developera dal tesne pred voľbami starostovský súhlas spornej výstavbe, tak by to vlastne znamenalo, že jeho víťazstvom vo voľbách by sa Bratislava vrátila o 20 rokov späť do ďurkovského temných čias.“

Peter Pellegrini tvrdí, že keby mal informácie o podozreniach starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého, nevyjadril by mu v komunálnych voľbách podporu. „Bola to naša snaha podporiť niekoho proti pánovi Vallovi, nie konkrétne pána Kusého,“ povedal Pellegrini. (markíza)

Pred policajným vyšetrovateľom Rudolf Kusý odmietol vypovedať, prvýkrát prehovoril až na súde. Jeho dnešný výsluch trval zhruba štyri hodiny. V korupčnej kauze Development bude stíhaný na slobode.

Bratislavský regionálny politik Rudolf Kusý ide na slobodu, Špecializovaný trestný súd v Pezinku ho v korupčnej kauze nevzal do kolúznej väzby. Kusý čelí obvineniu, že ako starosta bratislavského Nového Mesta si vypýtal úplatok 150-tisíc eur. Prokurátor podal sťažnosť, o väzbe tak definitívne rozhodne Najvyšší súd 28. novembra.

Foto - TASR

Špecializovaný trestný súd začne o 16.30 h rozhodovať, či pôjde Rudolf Kusý do väzby alebo bude stíhaný na slobode.

Obnoviť dôveru v samosprávu a miestny úrad bude výzvou pre budúce nové vedenie bratislavského Nového Mesta, myslí si novozvolený starosta Matúš Čupka, ktorý vo funkcii nahradí Rudolfa Kusého.

KDH považuje za chybu, že dary na kampaň Rudolfa Kusého nešli cez transparentný účet, ale aj tento spôsob financovania kampane je podľa hnutia zákonný. Predseda KDH očakáva odstúpenie bratislavského vedenia hnutia. Strana tiež zverejnila nad rámec zákona už teraz kompletný zoznam svojich darcov.

Obvinený Rudolf Kusý odmieta, že by si vypýtal úplatok 150-tisíc eur. „Klient sa necíti byť vinný zo skutku, ktorý mu je kladený za vinu,“ povedala jeho advokátka Eva Mišíková. Verí, že jej klienta nevezme súd do väzby.

Z korupcie obvineného Rudolfa Kusého už predviedli policajti na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Súd dnes rozhoduje, či pôjde Kusý do vyšetrovacej väzby. Doterajší starosta bratislavského Nového Mesta je obvinený, že si vypýtal úplatok 150-tisíc eur.

Rudolfa Kusého v sobotu ráno predviedli policajti na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Foto - TASR

Rudolf Kusý nie je žiadny trochár, lieta v podozreniach o veľkých úplatkoch, komentuje Newsfilter. Pripomína, že jeho prvé obvinenie z jesene 2020 mu zrušil generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Kusý sa vtedy staval do pozície odvážneho starostu vzdorujúceho mocným develeperom.“

Rudolf Kusý sa z policajnej cely vzdal postu starostu bratislavského Nového Mesta, zrejme aby sa vyhol väzbe. Súd o nej bude rozhodovať v sobotu. Kusý je obvinený z prijatia úplatku 150-tisíc eur.

Špecializovaný trestný súd bude v sobotu rozhodovať o návrhu na väzbu Rudolfa Kusého, ktorý je obvinený z korupcie. Jeho výsluch sa začne o deviatej hodine. Kusého podozrievajú, že v rámci stavebného konania vzal úplatok 150-tisíc eur.

Strana Dobrá voľba a Umiernení bude mať budúci pondelok mimoriadne predsedníctvo, kde prijme stanovisko k obvineniu Rudolfa Kusého. Kusý bol členom predsedníctva Dobrej voľby.

Jedna z dvoch zadržaných žien v úplatkárskej afére Rudolfa Kusého je už na slobode. Jej advokát Peter Erdős povedal, že ju vypočuli ako podozrivú. Advokát neprezradil, či začala spolupracovať, vďaka čomu by bolo možné odložiť vznesenie obvinenia. „To vám nemôžem špecifikovať vzhľadom na štádium vyšetrovania a neverejnosť prípravného konania,“ dodal.

Rudolfa Kusého obvinili z prijatia úplatku 150-tisíc eur, ďalší si mali podeliť 220-tisíc. V prípade podľa informácií Denníka N nasadili aj odpočúvanie.

Rudolf Kusý. Foto N - Tomáš Benedikovič

Pre končiaceho starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého, ktorého obvinili z prijatia úplatku, žiadajú väzbu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák potvrdil, že na Špecializovaný trestný súd v Pezinku podal návrh na väzobné stíhanie. Pre aké dôvody, nechcel uviesť.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Rudolfa Kusého z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Neúspešného kandidáta na bratislavského primátora a dosluhujúceho starostu Nového Mesta zadržali v stredu v rámci akcie Development.

Rudolf Kusý bol v cele už pred dvomi rokmi. Snímka je z októbra 2020. Foto - TASR

Rudolf Kusý zostáva zadržaný a noc strávil v policajnej cele. Vyšetrovateľ pravdepodobne spracuje návrh na jeho vzatie do väzby. Kusého zadržali v stredu a obvinili ho z korupcie.

Alojz Hlina nechce povedať, či volil kandidáta svojej strany Dobrá voľba za bratislavského primátora. Ak by mal byť s Kusým na kandidátke do parlamentných volieb, považoval by to za problém. Dokonca uvažuje, že z politiky odíde. „Existuje variant, že sa úplne stiahnem, ale aj že zostaneme v tomto móde. A je tu ešte aj variant, že sa zo mňa stane tvrdý aktivista.“

Rudolf Kusý mal byť vo funkcii starostu bratislavského Nového Mesta ešte dva týždne, keď si poňho prišla NAKA. Kusý tak mal ešte stále právomoci starostu, mohol podpisovať rozhodnutia napríklad aj o stavebnom konaní či zmluvy a faktúry za Nové Mesto.

NAKA v rámci akcie Development zadržala okrem Rudolfa Kusého aj dve ďalšie osoby, polícia uviedla len ich iniciály J. P. a A. P. „Aktuálne prebiehajú prvotné procesné úkony s cieľom zadokumentovania trestnej činnosti. Bližšie informácie v tej chvíli nie je možné poskytnúť,“ odkázala.

NAKA zadržala neúspešného kandidáta na bratislavského primátora Rudolfa Kusého. Vyšetruje ho pre podozrenie z korupcie. NAKA dopoludnia zasahovala na miestnom úrade v bratislavskom Novom Meste, kde bol Kusý starostom.

Rudolf Kusý, starosta bratislavského Nového Mesta. Foto N - Tomáš Benedikovič

NAKA zasahuje na miestnom úrade v bratislavskom Novom Meste. Policajný prezident Štefan Hamran minulý týždeň informoval, že polícia preverí financovanie volebnej kampane neúspešného kandidáta na bratislavského primátora Rudolfa Kusého. Podľa informácií portálu Startitup však zásah nesúvisí s týmto prípadom.

Podľa Matúša Valla sa potvrdzuje, čo hovoril počas kampane: že rôzne záujmové skupiny v pozadí lejú Rudolfovi Kusému do kampane veľa peňazí, aby vrátili Bratislavu do starých koľají.

Alojz Hlina z Dobrej voľby vraví, že v KDH rašia chápadlá, ktoré sa on snažil uťať. Majerského vyzýva na odchod z postu predsedu KDH. „Ak budeme hrať túto hru, na konci tu nebude silná kresťanská strana, ale niekto, komu dovolia sedieť na púti v prvej lavici, ale nemôže robiť veľkú politiku,“ povedal Hlina.

KDH malo problém s čiernymi peniazmi aj v minulosti, vraví bývalý predseda hnutia Alojz Hlina. Spomína, ako županovi Milanovi Majerskému posielali tisíce zamestnanci jeho úradu. „Boli to problémové peniaze, ktoré nevedeli, ako dostať do systému, tak to robili takto. Keď sme Majerského upozornili, čo to má znamenať, začalo to chodiť cez nejakého podnikateľa zo Spišskej Novej Vsi.“

Alojz Hlina. Foto N - Tomáš Benedikovič

KDH malo čierne peniaze vo svojom financovaní už vtedy, keď pred 20 rokmi ovládalo Bratislavu. Za primátora Andreja Ďurkovského mesto podozrivo predalo pozemky pod PKO skupine J&T, v 90. rokoch zasa išli milióny do firmy Petra Gaburu z KDH od Siemensu, ktorý mal veľkú zákazku na osvetlenie.

Polícia už vyšetruje financovanie kampane Rudolfa Kusého cez KDH, potvrdilo policajné prezídium. KDH stále nezverejnilo darcov kampane ani neukázalo darovaciu zmluvu s Rudolfom Hrubým z ESET-u. Viac sľubuje povedať až po víkendovom rokovaní predsedníctva.

Majerský chcel dať ruky preč od Kusého, teraz je po bradu v bahne podozrení, píše Newsfilter. „To, čo sa stalo, je vážne zlyhanie a pripomienka toho, že bratislavská pobočka KDH sa celkom nezbavila netransparentných a pochybnosti vyvolávajúcich praktík z 90. rokov minulého storočia.“

Aj po priznaní KDH k sponzorovi Rudolfovi Hrubému zostávajú viaceré otvorené otázky o financovaní kampane Rudolfa Kusého: prečo strana a kandidát nepriznali pred voľbami 25-tisíc od Hrubého a odkiaľ pochádza zvyšných 85-tisíc eur, ktoré KDH poslalo primátorskému kandidátovi na kampaň.

Zakladateľ ESET-u Rudolf Hrubý priznal, že dal sponzorský dar KDH, a tvrdí, že to nebolo na kampaň Rudolfa Kusého a bolo na strane, ako peniaze použije. KDH napokon priznalo dar od neho vo výške 25-tisíc eur a tvrdí, že Hrubý si vyslovene želal podporiť kampaň Rudolfa Kusého.

Rudolf Hrubý v roku 2020, keď kúpil Slovan Bratislava. Foto N - Tomáš Benedikovič

Primátorský kandidát Rudolf Kusý tvrdí, že nevie, kto boli sponzori jeho kampane, a v prípade utajených sponzorov KDH ide podľa neho o internú záležitosť KDH. „Dohoda politických strán bola, že na kampaň prispejú určitou sumou. Z akých zdrojov prispelo KDH, vám neviem odpovedať. Otázky o sume, konkrétnom sponzorovi a ďalších informáciách musíte klásť smerom ku KDH,“ povedal Kusý.

Rudolf Kusý. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:13Newsfilter: Fico preráža dno, Matovič mu pomáha a Heger sa obzeráVčera 19:33Košičan po Európe predáva desiatky miliónov energeťákov. Teraz si na ne doma vybuduje novú fabrikuVčera 19:08Znova sa začne debata o najlepšom hráčovi histórie. LeBron James prekonal 40-ročný rekordVčera 18:58Graf dňa: Vláda sa spolieha na silný finiš v čerpaní eurofondov, ekonómovia sú menej optimistickíVčera 18:57Obetí v Sýrii bude ešte viac, Turci majú aspoň infraštruktúru, vraví miestny šéf Človeka v ohrozeníVčera 17:53Vysoká citlivosť nie je diagnóza, ale povahová črta. Potláčať ju je chyba, hovorí psychoterapeutkaVčera 17:48Poliaci sa pred víkendom tlačia v obchodoch, ale zvykli si. Ako zákaz predaja v nedeľu funguje v PoľskuVčera 17:13Keby som nemal také veľké oči, firma vôbec nemusela skončiť takto, hovorí zakladateľ Dedolesa (+ podcast)Včera 16:55Hudobník Roger Waters pritvrdzuje, ešte viac chce počúvať PutinaVčera 16:37Po smútku prichádza hnev. Mnohé budovy neboli na zemetrasenie pripravené a záchranári nestíhajúVčera 14:59To podstatné na „príbehu Budaj“ nie je eštébé!Včera 14:53Kollár s OĽaNO chcú daňovú úľavu pre dobrovoľné príspevky v druhom pilieriVčera 14:37Vláda podporila daňovou úľavou rozšírenie veľkého podtatranského výrobcu elektrofólií o dve tretinyVčera 14:31Soros, Orbán, Brusel, ale tentoraz bez migrantov. Pozreli sme si hlavné večerné správy v MaďarskuVčera 14:18Žilinka potvrdil, že ochrankári chceli o únose vypovedať, no zrazu sa už nikomu neozvaliVčera 14:16Vývoj bojov (349. deň): Padla symbolická hranica – ruskej armáde zničili už tisíc tankovVčera 14:07Písal erotické básne aj ódy na Stalina a Lenina. Nové vyšetrovanie má ukázať, či a ako zavraždili Pabla NeruduVčera 13:34Biela poctaVčera 12:52Srbskí lídri pripúšťajú, že krajina môže uvaliť sankcie na Rusko. Prečo sa to doteraz nestaloVčera 12:02Chorvátsko chce za prepravu ropy pre Slovnaft šesťnásobok toho, ako je bežné. Hirman to už rieši s chorvátskym ministromVčera 11:52Váhavosť ministra Karasa v praxi: Bratislavský súd, kam prišla NAKA, nemá vyše pol roka predseduVčera 11:11Babišov marketér Marek Prchal sa možno zapojí do kampane na Slovensku, rokuje so SaSVčera 11:08Zákaz potratov by vetoval. Nezvyčajne energický Biden chytil republikánov do pasceVčera 10:37„Amerikanizácia“ F1 pokračuje, vracia sa Ford. Spája sa s Red Bullom a otvára veľa ďalších otázokVčera 10:26Rusko na Ukrajine bojuje proti Bohu a ľudstvuVčera 09:42Zemetrasenie poškodilo aj vzácne hradby v neoficiálnej metropole Kurdov. V kraji, kde Erdoğan vládne tvrdou rukouVčera 09:14Podpredseda PS Truban: Náš hlavný súper nie je MatovičVčera 08:39Zemetrasenia predpovedať nevieme a zrejme sa nám to ani nikdy nepodarí, vraví český geofyzikVčera 07:15Ráno s NHL: Nie hneď ťažké činky, stačili skoky a odrazy. Ako z McDavida vyrástol najlepší hokejista súčasnostiVčera 06:33Ekonomický newsfilter: Parlamentný festival populizmu pokračuje obedmi zadarmo