Výklus

Týždenný súhrn diania vo svete behania od Petra Kováča, majstra Slovenska v behu na 1500 metrov.

Kipchogeho svetový rekord mohol byť ešte lepší, je však pravdepodobné, že už ho nikdy neprekoná, píše newsletter Výklus. Na druhej strane platí, že ak išlo o jeho posledný pokus, je reálne, že čas 2:01:09 h zostane v platnosti celé roky. Keňan najbližšie plánuje štarty v Bostone a New Yorku, kde by mu potenciálny svetový rekord nemohli uznať.

Emila Zátopka skúšali napodobniť v Tokiu, ďalší pokus ma prísť na olympiáde v Paríži. Relevantný je aj sto rokov od narodenia a tak skoro sa to nezmení, píše newsletter Výklus. Zátopkov športový odkaz je aj v tom, že iní vrcholoví bežci, nehovoriac o rekreačných, by sa mali vyhýbať rovnako náročným tréningom, aké praktizoval on.

Podcast Výklus: Vedci stále nevedia, či pohyb priamo pomáha k lepšej imunite. Dáta z pandémie naznačujú, že áno, viacerí odborníci sú však k výsledkom najnovšej metaanalýzy skeptickí. „Zatiaľ si nemôžem povedať: ‚Idem do posilňovne, aby som sa nenakazil‘,” hovorí jeden z doktorov.

Športujúci boli cez pandémiu v menšom riziku, nemusí to však byť len samotným pohybom. Aj keď u aktívnych ľudí klesla pravdepodobnosť hospitalizácie o 36 percent a riziko úmrtia o 43 percent, odborníci stále nevedia s istotou povedať, či pohyb vedie k priamym zmenám v imunitnom systéme.

Káva pred večerným tréningom nie je dobrý nápad, naznačuje štúdia, ktorá sledovala hráčov ragby, u ktorých sa po aktivite spánok skrátil až o 210 minút. Podľa odborníka mal uvedený výskum viaceré limity, no športovcom radí strážiť si večernú dávku kofeínu.

Údaje zo športovej aplikácie Strava by mohli byť bezpečnostným rizikom. Upozornila na to izraelská watchdogová organizácia, ktorá pomocou takzvaných segmentov odhalila adresy vojakov či pohyb na leteckých základniach. Spoločnosť sľúbila, že problém vyrieši.

Nová štúdia naznačuje, že chôdza môže významne pomôcť eliminovať ďalšie bolesti kolien. Najviac pomohla pacientom, u ktorých sa osteoartróza kolena len začala. Pomocou chôdze oddialili nástup nových bolestí a klesla miera ďalšieho štrukturálneho poškodenia kĺbov.

Naozaj treba pre zdravie 10-tisíc krokov denne? Zbytočne veľa, je to len marketing, reaguje veda. Výskumy ukázali, že navýšenie krokov počas dňa výrazne prispieva k dlhovekosti a celkovému zdraviu, no len po určitú hranicu. Po jej prekonaní už kroky navyše prestávajú byť efektívne.

Dlhý covid pribrzdil na celé týždne aj viacero vrcholových športovcov, teraz s odstupom času upozorňujú na chyby, ktoré urobili pri návrate k tréningu. „Začala som behať príliš skoro a doplatila som na to,“ hovorí americká atlétka Kate Graceová. Pomohlo jej viac pokory, turistika aj hrudný pás na meranie srdcového tepu.

Slnečné okuliare nenoste ráno, pri kúpe si stačí všímať dve veci, radia oční lekári aj vedci. Športovci by sa mali zamerať aj na veľkosť okuliarov a platí to aj pre tých, ktorí vybehnú z domu len na pár minút. „Vystavovanie pokožky slnku sa sčítava,“ upozorňuje očná lekárka.

Pri vysokej vlhkosti je športovanie kritické už pri 27 stupňoch Celzia, upozorňujú odborníci a radia, ako behať v teple a vlhku. V sobotu v Brooklyne po polmaratóne zomrel bežec, pričom smrť mohlo zapríčiniť aj počasie. „Srdcová frekvencia môže narásť o 10 až 20 úderov za minútu,” varuje vedec.

Podcast newslettra Výklus: Britský športový vedec John Brewer hovorí, že aj po šesťdesiatke či sedemdesiatke majú ľudia potenciál na hodnotné vytrvalostné výkony. V reakcii na nový veteránsky svetový rekord v maratóne vysvetľuje, že vo vyššom veku pomerne rýchlo ubúda svalová hmota, vytrvalosť však klesá pomalšie.

Holanďan Jo Schoonbroodt má 71 rokov, behá maratóny pod tri hodiny a minulý víkend prekonal veteránsky svetový rekord. S behom začal, keď mal 36, lebo mal vysoký cholesterol. Najprv sa mu smiali, že je je pomalý, dnes ho prezývajú šedivý Keňan.

Šesťročný chlapec zo Spojených štátov bežal maratón a rodičia sa „pochválili”, ako ich syn plakal a trápil sa, no za osem a pol hodiny to zvládol. Teraz spolu s organizátormi čelia silnej kritike. Odborníci vysvetľujú, že taký výkon môže negatívne ovplyvniť napríklad rast dieťaťa.

Vedci zisťovali, či sme pri behu naozaj rýchlejší, ak hýbeme rukami. Staršia štúdia tvrdí, že áno, nové dáta však naznačujú, že úlohu rúk pri pohybe preceňujeme. Aj firma Nike sa nedávno snažila pohybu rúk pri behu zabrániť a pre Eliuda Kipchogeho vyvíjala niečo ako zvieraciu kazajku.

Alexandr Sorokin odbehol v tréningu dvakrát viac kilometrov ako kenskí maratónci a v sobotu prekonal svetové maximum v behu na 100 km. Newsletter Výklus opisuje, ako vyzeral tréningový plán ultrabežca z Litvy pred rekordnými pretekmi, na ktoré sa pripravoval v kenskom Itene.

Telu trvá pol roka, kým sa po sviatkoch zbaví nadbytočného tuku, ukázal výskum. Okrem Vianoc je problémom aj Veľká noc a vzorka dobrovoľníkov z Európy prekonala aj ľudí z USA. Odborníci vyzývajú na lepšiu kontrolu toho, čo jeme, prevenciou je aj pohybová aktivita, ktorá sa stane návykom.

Holandská geofyzička začala behať pre lockdown, a keď vynechala začiatočnícku chybu, je z nej maratónska hviezda. Nienke Brinkmanová po 14 mesiacoch seriózneho tréningu zabehla v nedeľu v Rotterdame 11. najrýchlejší čas európskej histórie.

Odbehnutie maratónu oslabí imunitu na celé mesiace, vo svaloch vznikajú mikrotrhliny a viac ako srdce či pľúca trpia obličky. Opis toho, čo sa deje v ľudskom tele pri dlhom behu, potvrdzuje, aká dôležitá je príprava a následná regenerácia. Až vďaka nej maratón prináša benefity.

Pizza môže byť pred pretekmi vhodným jedlom, avšak najneskôr 48 hodín pred štartom. Pozor aj na tekutiny, časovanie jedla či veľkosť porcií. Keďže sa v apríli rozbieha viacero bežeckých podujatí, pripravili sme stručný návod, čo robiť v týždni pred pretekmi.

Ukrajinská atlétka Jaroslava Mahučiková sa týždeň ukrývala v pivnici a pred vojnou utekala tri dni. Cez víkend vyhrala halové majstrovstvá sveta v skoku do výšky a po šampionáte opísala hrôzy, ktoré prežívala. Ruským občanom odkázala, že musia uveriť, že vojna na Ukrajine je skutočná.

Jaroslava Mahučiková. Foto – AP

Najťažšie bežecké preteky na svete, ktoré sa konali uplynulý týždeň, ani tento rok nikto nedokončil. Na víťaza tak čakajú už päť rokov. Barkley Maratons meria 160 kilometrov a prebieha v nehostinných lesoch štátu Tennessee. Trasu sa bežci dozvedia len krátko pred štartom, na kontrolných bodoch musia nájsť knihu. Dokument o pretekoch vysielal aj Netflix.

Veda hovorí, že v boji proti úzkosti a depresii pomôže aj 10-minútová prechádzka, odborníci zároveň zverejnili šesť rád, ako si pohybom pomôcť k duševnému zdraviu. Nový výskum vo Švédsku ukázal aj to, že pravdepodobnosť depresie je u aktívnych ľudí až o 60 percent nižšia.

Ukrajinec Andrij Tkačuk patrí k najlepším ultrabežcom na svete, no nad odchodom na front neváhal ani chvíľu. Hovorí, že dobrá kondícia sa mu v prvej línii zíde. V „možno poslednom rozhovore v živote“ vysvetľuje, prečo bratstvo Ruska a Ukrajiny už dávno označoval za mýtus.

Nóri dominujú zimnému športu aj vďaka tomu, že deťom zakazujú súťažiť a vyhýbajú sa drahým športom, ako sú napríklad boby. Krajina, ktorá má menej obyvateľov ako Slovensko, získala v Pekingu rekordných 16 zlatých medailí a minulý týždeň zaujala aj atletickým svetovým rekordom.

Vybrali sme najzaujímavejšie a najhodnotnejšie bežecké momenty v roku 2021. Dva z troch slovenských výkonov dosiahli ženy, prekvapením roka je šprintér z Talianska, ktorý najprv porazil Volka a potom vyhral olympiádu. Smoliarom je Američan, ktorý sa hodiny snažil o svetový rekord a zmeškal ho o pár sekúnd.

Keď zavreli zjazdovky, ľudia začali bežkovať, ukazujú GPS dáta z roku 2021. Koncoročný štatistický súhrn z populárnej športovej aplikácie zachytáva aj vzostup chôdze a nepriamo upozorňuje aj na to, ako nás klimatická zmena a extrémne počasie nútia meniť zaužívané návyky.

Chladné počasie robí beh jednoduchším a srdce v porovnaní s letným počasím ušetrí aj 15 úderov za minútu, ukázal výskum. Jeho autori si všimli aj to, že v zime si dehydratáciu uvedomíme neskôr, čo z pohľadu športového výkonu môže byť na krátky čas prospešné.

Zomrel korupčný šéf atletiky, ktorému platili nadopovaní Rusi a IAAF spravil takú hanbu, že sa radšej premenovala. Lamine Diack zneužíval aj svoj politický vplyv. Kolegovi sa pochválil, že prezidentskú kampaň v Senegale ovplyvňoval aj s pomocou Vladimira Putina.

V občianskej vojne v Etiópii sú pripravení bojovať už aj olympijskí medailisti. Je medzi nimi aj Haile Gebrselassie, jeden z najlepších vytrvalcov atletickej histórie. Otázkou však je, či sa muž, ktorý vytvoril 27 svetových rekordov, nestal propagandistickým nástrojom premiéra Ahmeda.

Američanka vo veku 105 rokov prekonáva svetové rekordy, nedávno sa stala najstaršou ženou, ktorá bežala 100 metrov na oficiálnej súťaži. Prvé atletické preteky absolvovala ako 101-ročná, za dlhovekosť vďačí zdravej strave, kvalitnému spánku, knihám aj láskyplným vzťahom.

Ak beháte s hudbou, pohyb je efektívnejší a zrejme ste aj rýchlejší, naznačuje nová štúdia. Výsledky výskumu, ktorý absolvovala skupina bežkýň, podporujú hypotézu o tom, že ak naše telo vykonáva naučený pohyb podvedome, urobí ho efektívnejšie, ako keď telo vedome kontrolujeme.

Američan Tommy Rivers bol úspešným ultrabežcom, ktorý inšpiroval iných a pomáhal im. Až kým mu vlani nezistili agresívnu formu rakoviny pľúc. 35-ročný otec troch detí strávil v nemocnici niekoľko mesiacov a bol v umelom spánku. Na jar sa nanovo učil chodiť, v nedeľu dokončil maratón v New Yorku.

tommy_rivs/instagram

Slovenský ultrabežec vytvoril rekord na pretekoch v New Yorku, na ktorých vytrvalci bežia päťtisíc kilometrov okolo školy. Ananda-Lahari Zuščin z Kysaku absolvoval najdlhšie bežecké preteky na svete už 17-krát, podujatie má okrem športového aj duchovný rozmer.

Ananda-Lahari Zuščin. Foto - srichinmoyultraphoto.com

Nový výskum ukázal, že pri cvičení spálime v priemere len 72 percent toho, čo by sme mohli očakávať na základe vykonanej aktivity. Chudnutie pomocou cvičenia komplikujú kompenzačné mechanizmy v tele, ktoré sa vyvinuli už lovcom a zberačom, aby ich chránili pred hladovaním.

Pred dvomi rokmi Keňan Eliud Kipchoge zabehol maratón pod 2 hodiny a svet behu sa odvtedy výrazne zmenil. Nasledovala úprava atletických pravidiel aj zásadný prelom vo výrobe bežeckej obuvi. Olympijský limit zrazu namiesto 80 splnilo 530 bežcov.

Maratónsky bežec Ján Hazucha skončil druhý na majstrovstvách sveta veteránov, ktoré sa konali v rámci londýnskeho maratónu. Zvolenčan má 78 rokov, stále pracuje a pritom behá. V príprave ho neodradila ani zlomenina. Hazucha začal s behom, keď mal 45, vo svojej vekovej kategórii vyhral všetkých šesť elitných svetových maratónov.

Ján Hazucha (v strede) počas MS veteránov v maratóne. Foto – archív Jána Hazuchu

Vedci zisťovali, či má pre naše zdravie význam behať v znečistenom ovzduší, v akej vzdialenosti od diaľnice je tréning bezpečný a aké počasie je z pohľadu ovzdušia optimálne. Newsletter Výklus píše aj o tom, ktorým miestam v Bratislave by sa mali bežci radšej vyhnúť.

Košický maratón je ukážkovým príkladom podujatia, ktoré predbehlo svoju dobu. Keď v Berlíne či New Yorku začínali, na východe už slávili päťdesiatku. Jeho zakladateľ nemal ani 30, neskôr sa skrýval pred nacistami a dožil sa najväčšej slávy, keď v Košiciach vyhral slávny bosý Etiópčan Abebe Bikila.

Ultrabežec z Litvy Aleksandr Sorokin prebehol za deň 309 km, čím prekonal svetový rekord, o ktorom sa hovorilo, že vydrží storočia. Sorokin pritom ešte ako 32-ročný fajčil a pil a vážil sto kíl. Behať začal len preto, aby pomohol svojmu zdraviu.

Foto – Marek Janiak pre UltraPark Weekend

Od minulého týždňa je v slovenských kinách film Zátopek, prinášame prehľad toho, čo v ňom je a čo nie je pravda. Emil Zátopek vo filme nechce mať deti, v skutočnosti ich však s manželkou nemohli mať. S nájdením pravdy o jeho kritike Milady Horákovej je to však náročnejšie. Jeho manželka trvala na tom, že ju uverejnili bez jeho súhlasu.

Jednu zo svojich olympijských zlatých medailí Emil Zátopek potajme daroval bežcovi z Austrálie Ronovi Clarkovi tak, že mu na letisku v Prahe potajme vtisol do ruky hnedý balíček. Clark, ktorý si vtedy myslel, že má niečo prepašovať na Západ, je dôležitou postavou filmu Zátopek, ktorý prichádza do slovenských kín.

Aj od športu si treba oddýchnuť, dovolenku bez pohybu však odborníci neodporúčajú, píše newsletter Výklus. Pri vrcholových športovcoch neprekáža ani ničnerobenie, aj za cenu pribrania. Optimálnym kompromisom je aktívny oddych.

Atléti v USA musia prejsť pred olympiádou „brutálnou“ selekciou, kľúčové preteky sa konajú v týchto dňoch. Už priniesli svetový rekord po 31 rokoch, škandál s burritom, v ktorom mal byť doping, aj silný príbeh Allyson Felixovej, ktorá si po zložitom pôrode vybojovala piatu olympiádu.

To, čo Eriksenovi, sa môže stať aj rekreačnému športovcovi, pozor aj na zdanlivo bezpečné látky, varuje športová lekárka Lucia Knappková. So súdnym lekárom sa zhodujú, že najlepšou prevenciou je pravidelná a kvalitná lekárska prehliadka. Pozor by si mali dať hlavne tí, ktorí začnú športovať po 40-ke.

Z 21-ročnej Emmy Zapletalovej môže byť bežecká hviezda, píše newsletter Výklus. Slovenská bežkyňa na 400 m cez prekážky splnila náročný olympijský limit, čo sa zatiaľ podarilo z atlétov len Matejovi Tóthovi. „Je 24-hodinovou atlétkou,“ povedal jej tréner Peter Žňava.

Zaťaté päste po olympijskej výhre priviedli amerických šprintérov k rodinným tragédiám aj žobraniu. Príbeh z ikonickej fotografie opäť ožil pri otázke, či patria protesty na športoviská. Medzinárodný olympijský výbor preto vytvoril dotazník, ktorý vyplnilo viac ako 3500 športovcov.

Počas ultrabehu v Číne zomrelo 21 bežcov, ktorých v Skalnom lese uväznilo extrémne počasie. „Niektorí sú v bezvedomí a pení sa im z úst,“ písali z trate organizátorom. Tí preteky prerušili a nasadili do terénu 1200 záchranárov, pomoc však prišla neskoro.

Pravidelná fyzická aktivita priamo súvisí s tým, ako nachádzame zmysel života, dokazuje nová rozsiahla štúdia. Výskum na Harvardovej univerzite ukázal, že ide o obojstranný vzťah. Fyzická aktivita koreluje s entuziazmom a, naopak, tí, ktorí majú jasne zadefinované životné ciele, patria k fyzicky najaktívnejším.

Ani najrýchlejší futbalisti na svete sa nemôžu porovnávať so šprintérmi. Presvedčil sa o tom aj hviezdny hráč amerického futbalu DK Metcalf, ktorý sa prihlásil na prestížne atletické preteky. Jeho výkon, ktorým zaskočil väčšinu odborníkov, sme porovnali s Jánom Volkom.

Nové na Dennikn.sk

09:50Nepriestrelné vesty si vojaci kupujú sami. Ako mobilizácia zasiahne ruskú ekonomiku 09:19Putinova vojna sa vrátila do Ruska 08:49Český týždeň: Za víťaza volieb sa vyhlasuje každý, boj o Prahu sa ešte len začína 07:17Komentátori Denníka N: Zažívame úzkosť, ale demokracia to vie zvládnuť 07:00Symbolom nenávisti Tottenhamu a Arsenalu je aj papagáj, ktorý zomrel, keď Tottenham vypadol do druhej ligyVčera 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpiliVčera 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?Včera 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisťVčera 17:36Radiátor nastavte medzi dvojku a trojku, radia správcovia, kým čakajú na nové ceny (+ ďalšie tipy, ako ušetriť na kúrení)Včera 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovaťVčera 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovateliaVčera 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej nociVčera 16:56Riaditeľ Múzea SNP Uhrin: Peňazí je viac, no na povstalecký motocykel za 40-tisíc eur ešte nemámeVčera 16:19Matovičova prítomnosť v politike patrí už aj do kompetencie hlavného hygienika (udalosti týždňa)Včera 15:52Čakali ste Crosbyho či McDavida? Dajte k Slafkovskému lepších hokejistov, hovorí bývalý hráč MontrealuVčera 15:47Tri veci, ktoré nesmieme tolerovať Igorovi MatovičoviVčera 15:32Kanada si všimla, že má v KHL 48 hokejistov. Kremeľ môže na vojenskú službu zneužiť aj rodáka z MilwaukeeVčera 15:14Konečne prichádza čas naplno doceniť Joni MitchellovúVčera 15:00Odborník z Extrémnych premien: Šalát ako hlavné jedlo? Prvé týždne zakázané, schudli aj s hamburgeromVčera 14:59Pozrite sa z auta a uvidíte migračnú krízu. Dedinky pri Česku si už na migrantov zvykliVčera 14:55Putin urobil krok, z ktorého niet návratu. Čo znamená ruská anexia štyroch ukrajinských oblastíVčera 14:41Sme na prahu jadrovej vojny? Nie tak rýchloVčera 14:00Sporenie v treťom pilieri môže výrazne zlacnieť, podľa DDS to vyššie výnosy automaticky neprinesieVčera 13:52Danglár: HitlerVčera 13:41Vývoj bojov (218. deň): Ruská armáda práve zažíva ďalšiu ťažkú porážku, z Putinovho pohľadu však dáva zmyselVčera 13:37Príbehy slovenských whistleblowerov spája, že ich vytláčajú z práce. Prví z nich už dostali úradnú ochranuVčera 13:29Zdravotným poisťovniam pridajú, najslabšie zarábajúcim zoberú v zdravotných odvodochVčera 12:54Likvidácia plynovodov na dne mora je logisticky nesmierne náročná. Páchateľovi to za riziko muselo stáťVčera 12:51Polícia v aktivitách Marcela Slávika nenašla vydieranie ani iný trestný čin a Sulíkovo trestné oznámenie zamietlaVčera 12:42Svadobný závoj kráľovnej Alžbety II. z Hodruše? Je to falošný mýtus, ktorý nepotrebujeme, zhodujú sa odborníci