Plošné testovanie

Minister zdravotníctva Lengvarský povedal, že „plošné testovanie určite nebude“ a že ak sa bude masívnejšie testovať, tak to bude v ohniskách. Pandemická situácia je podľa neho stabilná a dá sa dopredu predpovedať.

Igor Matovič necháva na Vladimírovi Lengvarskom, či Slovensko začne masívnejšie testovať počas tretej vlny pandémie. „To závisí od rozhodnutia ministerstva zdravotníctva,“ odpovedal minister financií a líder OĽaNO Matovič v diskusii TA3 na otázku, či sa na Slovensku zopakuje celoplošné testovanie.

Štátny manuál na testovanie zamestnancov na covid-19 vo firmách už nie je pre podniky záväzný. Vláda ho zrušila na žiadosť ministerstva hospodárstva, dôvodom je ukončenie núdzového stavu a zmeny v covid automate.

Smer podáva trestné oznámenie v súvislosti s nákupom antigénových testov od trnavskej firmy Eurolab Lambda. Podľa strany bol nákup predražený a stále nie je jasné, prečo štátne hmotné rezervy nenakúpili testy priamo od juhokórejského výrobcu.

Správa štátnych hmotných rezerv postupovala pri troch zákazkách na nákup testov na covid-19 v rozpore so zákonom, rozhodol úrad pre verejné obstarávanie. Hmotné rezervy sa voči verdiktu o zákazkách za zhruba 50 miliónov eur odvolali.

Poslanec OĽaNO Peter Kremský pripúšťa, že plošné testovanie sa dalo urobiť efektívnejšie, vzhľadom na pandemickú situáciu podľa neho však bolo potrebné. V RTVS povedal, že zachytilo 400-tisíc pozitívnych.

Vláda schválila nový covid automat, upúšťa od plošného využívania antigénových testov. Tie by sa mali používať len pri zhoršujúcej sa pandemickej situácii. Automat však môže platiť len dva týždne, kým sa bude pracovať na ďalších zmenách.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz (nom. OĽaNO) už nebude robiť biznis s antigénovými testami. „S MOM (mobilnými odberovými miestami) končím,“ vyhlásil po tom, ako Denník N upozornil, že ministerstvo zdravotníctva v týchto dňoch dokončuje novú testovaciu stratégiu a Százove firmy dodnes prevádzkujú 19 momiek. V stanovisku Száz nespomína, k akému termínu s momkami končí.

Odpoveď na článok o výsledkoch celoplošného testovania napísal epidemiológ Martin Pavelka. „Úplne chápem, že naša štúdia je pre Denník N tŕňom v oku, keďže viac ako päť mesiacov vynakladali nesmierne úsilie na podkopávanie intervencie antigénového testovania na Slovensku.“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) podľa šéfky Za ľudí Remišovej v stredu predloží novú testovaciu stratégiu. „Pravidlá testovania by sa mali zásadne uvoľniť,“ vyhlásila v TA3. Aký postup štát zvolí pri vykonávaní PCR a antigénových testov, vicepremiérka Remišová nespresnila.

Všetky doterajšie celoplošné testovania stáli Slovensko 478 miliónov eur. Túto sumu uviedlo ministerstvo financií na základe infožiadosti Lucie Plavákovej z Progresívneho Slovenska.

Mesto Trnava testovalo plošne poslednýkrát. Cez víkend prišlo na antigénové testy 17 411 ľudí, šesť bolo pozitívnych, čo predstavuje mieru pozitivity 0,03 percenta.

Radoslav Procházka píše o právnej stránke masového antigénového testovania: „Že členovia koaličného establišmentu celkom zjavne nachádzajú svoju dejinnú úlohu v tom, aby nijako nerozčúlili vedúceho zájazdu, sa dá ako-tak pochopiť. Z terapeutického hľadiska je takáto ohľaduplnosť voči pacientovi namieste. Ale dokedy ju mienia pestovať orgány ochrany práva?“

Matovič nie je medzinárodný zločinec, podanie na súd v Haagu neuspeje, píšu Jana Šikorská a Tomáš Morochovič. „Interpretácia, že celoplošné testovanie bolo zločinom proti ľudskosti, presahuje aj najširšie chápanie medzinárodných noriem.“

Desiatky Slovákov podali podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu v súvislosti s testovaním na covid-19. Advokátka tvrdí, že konaním plošného testovania mohlo dôjsť k takým porušeniam, ktoré tvoria základ pre stíhanie skutkov s možnou právnou kvalifikáciou zločiny proti ľudskosti.

Hoci momky dostanú mesačne o 7 miliónov menej, od zmluvy odstúpila len desatina z nich. Ministerstvo zdravotníctva znížilo od apríla paušálne platby pre mobilné odberné miesta o štyridsať percent, no zmluvy predĺžilo 717 zo 770 mobilných odberných miest.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Sociológ Miloslav Bahna rozoberá, či je antigénové testovanie nanič, lebo si po ňom dávame menej pozor. Časť ľudí deklaruje, že po negatívnom výsledku sa začali správať menej opatrne a vyrazili na návštevu, ktorú predtým odkladali. No „aj bez testovania by sa v tom lepšom prípade skoro polovica testovaním vyvolaných stretnutí odohrala, avšak už bez nedokonalej kontroly antigénovým testom“.

Z covid automatu chcú na základe nových poznatkov vylúčiť testovanie. Zaradiť ho chcú do národnej testovacej stratégie. Onedlho by o tom mal informovať minister zdravotníctva.

Majitelia odberových miest pri testovaní určite neprerobia, no zisky v státisícoch sú nereálne. Viaceré sa však pokúšajú šetriť tým, že sídlia na rovnakej adrese, čím môžu mať nižšie náklady pri garantovaných tržbách. V priemere ich totiž navštevuje menej ľudí.

V Spiškej Novej Vsi majú v jednom dvore vedľa seba momky firmy Váš Lekár a Steffi, ktoré vlastní Pavol Marcinko s rodinou. Foto N

Vedci zo SAV a predstavitelia zamestnávateľských zväzov pripravili odporúčania pre protipandemické stratégie vo firmách. Za ideálne považujú testovať zamestnancov aspoň raz týždenne a pozitívne antigénové testy overovať PCR testom.

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič

Objednávanie sa na antigénové testovanie bude po novom možné už len na 500 mobilných odberových miestach. Uviedlo to ministerstvo zdravotníctva, ktoré prehodnotilo efektivitu online objednávania sa na toto testovanie.

Každý piaty človek, ktorý dostal negatívny výsledok po plošnom testovaní, sa prestal výraznejšie obmedzovať, ukázal prieskum Focusu pre Denník N. To môže byť okolo milióna ľudí.

Ľudia sa v prieskume Focusu pre Denník N priznali, že po negatívnom výsledku z antigénového testovania išli na návštevy a stretávali sa s blízkymi. Na návštevu podľa tohto prieskumu mohli ísť státisíce ľudí.

Plošnému testovaniu v boji s pandémiou verí už iba väčšina voličov OĽaNO. Voliči ostatných strán hovoria, že plošné testovanie nepomáha alebo pomáha len málo, ukázal prieskum agentúry Focus pre Denník N.

Premiér Matovič opäť presviedča, že „efekt testovania je jednoznačný“. Ako argument spomína pokles hospitalizácií po novembrovom testovaní. „Nemáme plošné testovanie“ tvrdí aj napriek tomu, že sa väčšina ľudí musí testovať každých 7 dní.

Minuloročné celoplošné testovanie stálo 120 miliónov eur, informovalo ministerstvo financií.

Biologický odpad z testovania na covid-19 sú podľa ministerstva životného prostredia pripravené likvidovať dve spaľovne – súkromná patriaca Kositu pri Košiciach a spaľovňa bratislavského mestského podniku OLO. Ďalšou možnosťou by boli niektoré cementárne.

V trnavskej automobilke Stellantis otestovali od 19. do 22. februára 2439 zamestnancov závodu a externých spoločností so sídlom v automobilke. Pozitívnych bolo 19 ľudí, miera pozitivity dosiahla 0,78 %.

V bratislavských častiach Petržalka, Ružinov či Nové Mesto klesá pozitivita testovania. Ružinov na budúci víkend už testovať nebude. „Jednak už v Ružinove a blízkom okolí funguje vyše 20 stálych MOM s kapacitou vyše 50-tisíc testov za týždeň, jednak si aj kolegovia po piatich víkendoch potrebujú odpočinúť, jednak idú prázdniny a navyše dopravný podnik už svoje autobusy potrebuje naspäť,“ uviedol starosta Martin Chren.

Štát si musí vyhodnotiť všetky MOM, kde vyrástli a ako fungujú, tvrdí Michal Kaliňák zo ZMOS. Podľa neho treba systém MOM vnímať ako doplnkovú verejnú službu.

Obce a mestá si musia uvedomiť, že celé testovanie nemôžu zabezpečovať len ozbrojené sily, povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a dodal, že snahou jeho rezortu je pomôcť aj nad rámec toho, čo obce požadujú.

Kritickú pandemickú situáciu na Slovensku si už všimli aj svetové médiá. „Krajina, ktorá otestovala celú populáciu na covid, má teraz najvyššiu úmrtnosť na svete,“ píše v titulku Yahoo News.

Za minuloročné plošné testovanie vyplatili 20 549 zdravotníkov, čaká ešte niekoľko sto ľudí. Ministerstvo obrany dodalo, že vzhľadom na veľké množstvo údajov získavaných v papierovej forme došlo k administratívnym nezrovnalostiam.

V Piešťanoch bola pri víkendovom skríningu pozitivita na úrovni 1,29 %. Na troch mestských a v sobotu aj na troch súkromných MOM otestovali spolu 3 800 ľudí. Pozitivita mierne poklesla, pred týždňom to bolo 1,43 %. (trnavské rádio)

V Hlohovci počas víkendového testovania pozitivita klesla na 0,96 %, minulý víkend dosiahla 1,31 %. Teraz otestovali 6 476 ľudí, 62 bolo pozitívnych. Mesto však ešte nezapočítalo údaje zo všetkých súkromných MOM. (trnavské rádio)

V Prešove počas víkendového testovania odhalili 53 pozitívnych z celkovo 9075 testovaných na odberných miestach zriadených mestom. Miera pozitivity predstavuje 0,58 %. (tasr)

V Trnave zaznamenali počas víkendového testovania mieru pozitivity 0,72 %, čo je pokles oproti minulému víkendu (1 %). Za celý víkend na mestských odberných miestach otestovali 21 516 ľudí, 154 bolo pozitívnych. (trnavské rádio)

V Trnave sa dnes dopoludnia zúčastnilo skríningového testovania 4 332 ľudí, 33 bolo pozitívnych, miera pozitivity je 0,76 %. Pred týždňom to bolo pri takmer rovnakom počte otestovaných vyše 1 %. (trnavské rádio)

Hlohovec aj Piešťany hlásia po dnešnom testovaní nižšiu pozitivitu ako minulý týždeň. Nemajú však ešte kompletné dáta zo všetkých súkromných odberných miest.

V rómskej osade v Sečovciach počas piatka a soboty odhalili 22 pozitívnych z 556 testov, miera pozitivity je tak na úrovni 3,95 %. V osade žije oficiálne 1800 obyvateľov, podľa odhadov ich však môže byť okolo 2400. (tasr)

V Trnave počas soboty otestovali 10 628 ľudí, pozitívnych bolo 76. Miera pozitivity klesla na 0,72 %, pred týždňom bola 0,99 %. (trnavské rádio)

V Trnave dnes do 12. hodiny otestovali 4 854 ľudí, miera pozitivity je 0,76 %. Je to menej ako pred týždňom. Minulú sobotu za rovnaký čas mesto otestovalo 6 036 ľudí, miera pozitivity dosiahla necelé percento. (trnavské rádio)

V Trnave sa už štvrtý týždeň testuje, tento víkend na 25 odberných miestach, všade bez čakania. Primátor Peter Bročka avizoval, že mesto sa chystá na veľkokapacitné očkovanie, pripravuje na to mestskú športovú halu. (trnavské rádio)

Trenčianska radnica nebude počas víkendu organizovať celoplošné testovanie antigénovými testami. „Krízový štáb mesta Trenčín odporučil pri testovaní využívať kapacity súkromných mobilných odberných miest (MOM), ktoré sú otvorené aj počas víkendových dní. Mesto nebude otvárať odberové miesta na testovanie,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Je vylúčené, že u Matoviča dôjde k sebareflexii, komentuje Newsfilter experiment premiéra s plošným testovaním. „Stavil na svoje manévre všetko, akékoľvek zaváhanie znamená priznanie viny za situáciu, v ktorej sa nachádzame.“

Matovič stavil všetko na nespoľahlivé testy a na to dôležité rezignoval, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Premiér celú svoju energiu (a peniaze) v boji proti covidu venoval experimentu s plošným testovaním a minister zdravotníctva ho slepo bráni. Úplne odignorovali odporúčania vedcov, ktoré formulovali v Prezidentskom paláci na konci októbra.“

Všetko o platnosti testov v rôznych okresoch v prehľadnej grafike. Máte chaos v tom, kam sa dostanete len s testom a aký starý môže byť? Pripravili sme infografiku kvôli ľahšej orientácii.

Potrebujeme celoplošný skríning ochrany osobných údajov, tvrdí odborníčka na GDPR Eva Balogová. V súvislosti s covid-19 podľa nej „nie je možné ani zistiť, kde sa naše údaje priebežne nachádzajú a prípadný výpis z nich nie je možný“.

Slovensko je takým malým dátovým peklom, hovorí matematik Richard Kollár v rozhovore. „Sme asi jediná krajina, ktorá nevie, koľko máme príjmov a prepustení hospitalizovaných, a je šialené, že o tom špekulujeme.“ Nevieme ani to, ako reálne dopadlo plošné testovanie.

Juhoafrického variantu sa bojím viac ako britského. Predpokladám, že už je na Slovensku, hovorí matematik Richard Kollár v rozhovore. „Keď juhoafrický variant príde vo veľkej sile, môžeme sa znovu všetci infikovať. Tí, čo mali vážny priebeh, možno nezomrú, lebo už budú mať určitú imunitnú ochranu. Ale bude to veľmi zlé. Britský variant túto vlastnosť nemal.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

13:24Juraj Slafkovský: Možno to vyznie sebecky, ale už neprikyvujem na všetko 13:10Žilinská Kia pokračuje v spanilej jazde. Čipová kríza a vojna akoby sa jej netýkali, čísla má stále výborné 12:42Ďalší obrat v nemeckej politike? Po uhlí Scholz pripúšťa obnovenie jadra, má to však viacero problémov 11:09Moje neexistujúce Československo 11:06Hvoreckého knižnica: Šok. Neal Stephenson nasadzuje ťažké zbrane do boja za klímu 10:54Koho si Fico vybral za svojho človeka v Banskej Bystrici: Polóny bol zadobre so všetkými vrátane Kotlebu 10:17Jedia veľa liekov, dusia sa, vdychujú škoricu. Prečo deti plnia rizikové výzvy na internete a ako ich chrániť? 10:15Ak chcú pacienti s covidom antivirotiká, musia stihnúť PCR test do pár dní. To môže byť problém 10:11Slovenské migy končia, minister obrany ich chce speňažiť. Cenu odhaduje na 300 miliónov 09:59Jeden z najväčších domácich potravinárov padol do vysokej straty. No je za tým aj rozbeh novej perspektívnejšej výroby 09:41Prečo sa festival, ktorý sľuboval tri dni lásky a mieru, zmenil na apokalypsu 09:40Bukovina je na Ukrajine, jej centrum sa bráni ruským nájazdom a nechce zmiznúť z kultúrnej mapy sveta 08:55Vyštudovaný zootechnik v Senci vybudoval popredného európskeho výrobcu luxusných bazénov. Teraz ho predal Nemcom 06:50Ekonomický newsfilter: Česi a Briti už majú scenáre, v ktorých stiahnu domácnostiam kúrenie Včera 19:20Newsfilter: Slovensko smeruje k menšinovej vláde, ale aspoň už tečie ropaVčera 18:1610 najkrajších túr na Krupinskej planineVčera 18:10Prečo na Taiwane záležíVčera 18:10Z hrušky dolu, Igor!Včera 17:52Minister Naď: Matovič neodstúpi, ideme do menšinovej vlády (+ video)Včera 17:50Ako sa Amnesty International mýli pri UkrajineVčera 17:35Kooperative hrozia žaloby klientov, ktorí prerobili na jej obchodoch s ArcouVčera 16:58Danglár: DotácieVčera 16:52Fico hovorí, že Pellegrinimu tlčie srdce za liberalizmom. Hlas zvažuje v Bratislave skryto podporiť Drobu zo SaSVčera 16:42Sila videnéhoVčera 16:22Naozaj nekonáme proti biede rómskych osád?Včera 16:22Jedni šli zo zúfalstva, iní chceli budovať komunizmus, hovorí autor knihy o komúne InterhelpoVčera 16:00Weissovi sám vyhral skupinu, mal ponuku od Bayernu. Ako sa hráč ako Čakvetadze ocitol v SlovaneVčera 15:18Republikáni hovoria o banánovej republike, šíria sa reči o občianskej vojne. Prečo FBI prehľadala Trumpovu viluVčera 14:43Kolaps na pumpách sa nekoná, Ukrajinci nám pustili ruskú ropuVčera 14:27Dáni si postavili gigantické termosky na ukladanie tepla, aby ho mali trikrát lacnejšie. Radia nám spraviť to isté