Knihy

Nová kniha o pesničkárovi Jaromírovi Nohavicovi sa prezentuje ambiciózne, výsledok tomu nezodpovedá, píše v recenzii Ján Simkanič. „Nieže by neboli niektoré zistenia zaujímavé, ale keď autor dospeje k téze, že sa Nohavica uchopiť a pochopiť nedá, potom sa nemožno čudovať, keď vám k tomu prečítanie jeho knihy nepomôže.“

Román Modrosleposť je intímnou meditáciou nad pánom tvorstva, ktorý si dnes nevie rady, píše v recenzii Patrik Garaj. „Postavy románu Kataríny Kucbelovej sa obracajú ku zvieratám, pretože, ako sa zdá, ľudské modely žitia sa vyčerpali. Je možné, že človek sa počas evolúcie a civilizácie až príliš vzdialil ostatným živočíchom, a zbavil sa tak spôsobov správania, ktoré by sa mu v dnešnej komplikovanej dobe hodili?“

Šiesti reportéri, medzi nimi Mirek Tóda, Tomáš Benedikovič a Vlado Šimíček z Denníka N, pripravujú fotoknihu o Ukrajine. Striedajú sa v nej zábery z frontovej línie s obrázkami dôsledkov vojny na život ľudí v zázemí a so sprievodnými textami.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Mnohé knihy pre mladých sa venujú téme LGBTI+. „Pre generácie, ktoré prichádzajú po nás, je oveľa prirodzenejšie baviť sa o týchto témach a v knihách je to normálna súčasť príbehu,“ vraví knižná influencerka Jana Šlinská.

Najpredávanejšie knihy z vydavateľstva Denníka N v posledných 7 dňoch:

Tip redakcie: Pozývame vás na diskusiu s britským historikom, esejistom a profesorom Timothym Gartonom Ashom, autorom knihy Domoviny, ktorá sa uskutoční v stredu 6. decembra 2023 od 19. hodiny v priestoroch klubu KC Dunaj. Lístky sú v predaji.

Knižná influencerka Jana Šlinská vybrala päť kníh pre tínedžerov. „Tínedžerské romány môžu podľa anotácie vyzerať ako ľahké knižky na jedno popoludnie, no neraz je za tým oveľa viac,“ vraví v rozhovore.

Slovenskú a nórsku literárnu produkciu radím k tzv. „menším literatúram“, tie zvyknú byť najlepšie a najsilnejšie, píše Jon Fosse, laureát Nobelovej ceny za literatúru. „Som veľmi vďačný za to, že z môjho diela sa toho čím ďalej, tým viac prekladá do slovenčiny, pretože tak sa aj ja istým spôsobom stávam čoraz väčšou súčasťou Slovenska.“

Keď otvoríte jeho knihu, hneď viete, že čítate Fosseho, hovorí nobelistova manželka a prekladateľka Anna Fosse. „Z jeho diel vyžaruje súcit s tým, čo človeka v živote robí zraniteľným a slabým.“ V rozhovore zároveň opisuje, aké je byť prekladateľkou a literárnou analytičkou diela známeho autora a zároveň byť spolu v rodinnom zväzku.

Literárna vedkyňa a prekladateľka Anna Fosse. Foto- archív Anny Fosse

Literárnu Bookerovu cenu tento rok získal írsky spisovateľ Paul Lynch za dystopický román Prophet Song (Prorokova pieseň). Dej sa odohráva v alternatívnom Írsku, ktoré upadá do tyranie a totality.

Paul Lynch. Foto - TASR/AP

Alexander Halvoník preložil z francúzštiny román Láskavé bohyne od Jonathana Littella. „Vojnových hrôz a vraždenia je plná kniha. Pri niektorých som mal pocit, že som nepochopil text, také boli neuveriteľné,“ povedal v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Najpredávanejšie knihy z vydavateľstva Denníka N v posledných 7 dňoch:

Tip redakcie: Pozývame Vás na diskusiu s britským historikom, esejistom a profesorom Timothym Gartonom Ashom, autorom knihy Domoviny, ktorá sa uskutoční 6. 12. v priestoroch klubu KC Dunaj. Lístky sú v predaji.

Dnes je medzinárodný deň spomienky na ukrajinský hladomor v rokoch 1932 – 1933. Stalin v tom čase vyviezol z Ukrajiny väčšinu obilia a spôsobil tak smrť najmenej troch miliónov ľudí. Od roku 2006 OSN tragédiu oficiálne označuje za genocídu. Udalosti sa venuje aj Anne Applebaum v novej knihe Denníka N Červený hladomor.

Vo vydavateľstve Denníka N práve vychádza kniha Červený hladomor, v ktorej americká novinárka a spisovateľka Anne Applebaum opisuje pozadie ukrajinského hladomoru v rokoch 1932 – 1933 a vysvetľuje, aké následky mala táto tragédia na ukrajinský ľud. Knihu preložil Samuel Marec.

Naživo: Diskusia N s expremiérom Ľudovítom Ódorom, ktorá sa koná pri príležitosti vydania českej verzie jeho knihy Rýchlokurz geniality. Ódor a moderátor Filip Titlbach sa rozprávajú o tom, čo čaká Slovensko pod Ficovou vládou alebo ako sa mení perspektíva strednej Európy.

Bratislavská polícia prichytila vodiča, ktorý počas jazdy čítal knihu. „Listoval a čítal otvorenú knihu, ktorú si oprel o volant vozidla,“ píše o prípade polícia, vodiča riešia v správnom konaní.

Kniha Ľudovíta Ódora Rýchlokurz geniality vychádza v českom aj v maďarskom preklade. Bývalý premiér pri tejto príležitosti bude diskutovať dnes v Prahe a v decembri v Budapešti, Dunajskej Strede a v Komárne.

Často narážam na názory, že Kurt Cobain bol narkoman, tak prečo by sme si ho mali ctiť, vraví v rozhovore autor knihy o hudobníkovi Charles R. Cross. „To pre mňa nič neznamená. Mnohí majú problémy s drogami a alkoholom, ale len málokto dokáže zobrať svoju bolesť a úzkosti a pretvoriť ich na nadčasové umenie. A práve túto schopnosť Kurt má.“

Foto - Doug Manelski

Novinár Charles R. Cross opisuje, ako prebiehal legendárny koncert Nirvany pre sériu Unplugged v MTV. „Mám strach,“ zveril sa Kurt Cobain. Spýtal sa, či bude publikum tlieskať, aj keď to nezahrá dobre. Prečítajte si ukážku zo životopisu legendárneho hudobníka s názvom Ťažší ako nebo.

Foto – © Tracy Marander

Knihy Červený hladomor Anne Applebaumovej a Domoviny Timothyho Gartona Asha nám pripomínajú, že napriek tejto vláde žijeme v šťastnej krajine, píše Martin M. Šimečka, ktorý obe knihy v posledných dňoch prečítal. „Mám návod na spoľahlivú obranu proti hnusu z novej vlády: čítajte dobré knihy, najmä historické. Pri ich čítaní si uvedomíte, akí ste smiešni a pyšní, ak sa sťažujete, že vám nejaký Fico kazí život.“

K dnešnému výročiu Nežnej revolúcie vám ako tip na čítanie dávame do pozornosti knižnú novinku Domoviny. Napísal ju Timothy Garton Ash, historik a odborník na súčasné dejiny strednej a východnej Európy so špecializáciou na revolúcie v roku 1989 či transformáciu krajín postsovietskeho bloku.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nezmeškajte poslednú šancu využiť predvianočnú akciu Denníka N s poštovným zadarmo pri objednávke minimálne dvoch kníh z Obchodu Denníka N. Akcia platí do dnešnej polnoci a vzťahuje sa na všetky objednávky poštou alebo kuriérom kamkoľvek na Slovensko.

Ak si neviete rady s vianočnými darčekmi pre blízkych, nahliadnite do e-shopu Denníka N, v ktorom nájdete širokú ponuku domácich i zahraničných titulov, ktoré sa nám páčia a radi ich odporúčame ďalším čitateľom a čitateľkám. Ak si knihy objednáte ešte dnes, doručíme vám ich zadarmo.

Aj dnes ešte platí predvianočná akcia na doručenie kníh z obchodu Denníka N. Prečítajte si, ako sa stať dobrým rodičom, ako si budovať hlboké vzťahy bez osamelosti alebo o tom, prečo je dôležitý pohyb.

V obchode Denníka N práve prebieha predvianočná akcia s poštovným zadarmo pri objednávke minimálne dvoch kníh poštou alebo kuriérom kamkoľvek na Slovensko. Vyberte si svoje vianočné čítanie. Akcia platí do štvrtka 16. 11. na všetky objednávky kamkoľvek na Slovensko.

V obchode Denníka N nájdete životopisy Kurta Cobaina a Dava Grohla, ale aj knihy o potravinách a zdravom stravovaní či tituly, ktoré sa venujú prebiehajúcemu konfliktu na Ukrajine. Odporúčame vám však aj publikácie o dejinách Európy a skvosty svetovej beletrie. Využite akciu v podobe poštovného zadarmo.

V utorok 21. novembra sa v bratislavskom Martinuse bude konať diskusia o intímnom zdraví s lekármi Jánom Švihrom a Borisom Bajerom. Diskusiu moderuje novinárka Veronika Folentová. Vstup je voľný.

Vo vydavateľstve Denníka N vychádza kniha Za volantom, v ktorej americký novinár Tom Vanderbilt vysvetľuje, ako funguje premávka, prečo šoférujeme tak, ako šoférujeme, a čo o nás prezrádza náš spôsob jazdy. Knihu preložil Marián Hamada.

Čitateľom a čitateľkám Denníka N dnes ponúkame predvianočný darček v podobe poštovného zadarmo pri objednávke minimálne dvoch kníh z obchodu Denníka N. Akcia platí do štvrtka 16. 11. a vzťahuje sa na všetky objednávky poštou alebo kuriérom kamkoľvek na Slovensko.

Speváčka Pink bude na svojich floridských koncertoch rozdávať knihy, ktoré tam sú zakázané v niektorých školských obvodoch. Konzervatívni politici v posledných rokoch odstránili zo školských knižníc viaceré knihy týkajúce sa sexuality, pohlavia či rasy.

Bývalý premiér Ľudovít Ódor bude 22. novembra diskutovať v pražskom Divadle Bez zábradlí. Rozprávať sa s ním bude pri príležitosti vydania českej verzie knihy Rýchlokurz geniality moderátor Studia N Filip Titlbach. Lístky sú v predaji.

Urbanistka Milota Sidorová vybrala päť kníh o tom, ako zlepšiť život v mestách. „Dobrý život je tam, kde sú aj ďalší ľudia,“ vraví v rozhovore.

Najpredávanejšie knihy z vydavateľstva Denníka N v posledných 7 dňoch:

Tip redakcie: Budúci týždeň sa môžete tešiť na päť nových kníh z našej produkcie. Postupne vyjdú tituly Za volantom od Toma Vanderbilta, Ťažší ako nebo – Životopis Kurta Cobaina od Charlesa R. Crossa, Červený hladomor – Stalinova vojna proti Ukrajine od Anne Applebaum, Umenie blízkosti od Jána Hrustiča a Moniky Kompaníkovej a SHOOTY – Matovič, pandémia, vojna od Martina Shootyho Šútovca.

Prečo sa na cestách správame tak, ako sa správame, a čo to o nás hovorí? Americký novinár a spisovateľ Tom Vanderbilt hľadá odpovede na otázky, prečo šoférujeme, ako šoférujeme a čo o nás prezrádza spôsob jazdy. Prečítajte si ukážku z jeho knihy Za volantom.

Vzniká fotoreportážna kniha o Ukrajine, ktorej spolautormi sú fotografi Vladimír Šimíček a Tomáš Benedikovič a reportér Mirek Tóda z Denníka N. Na jej vznik môžete prispieť na portáli Donio, celý zisk z predaja bude venovaný humanitárnej pomoci pre mesto Charkiv.

Prestížnu Goncourtovu cenu za literatúru získal tento rok Jean-Baptiste Andrea s knihou Veiller sur elle (Bdieť nad ňou). Román zasadený do prostredia medzivojnového Talianska si získal poroty aj ďalších literárnych cien udeľovaných vo Francúzsku. (france info)

Previnil som sa tým, že som varovné znamenia nedokázal odhaliť skôr. Aj ja som zodpovedný za ruskú vojnu na Ukrajine, píše Michail Zygar v knihe Vojna a trest. Novinka ruského spisovateľa a autora bestselleru Všetci mocní Kremľa vychádza v slovenčine, prečítajte si ukážky z nej.

Najpredávanejšie knihy z vydavateľstva Denníka N v posledných 7 dňoch:

Tip redakcie: V predpredaji si môžete kúpiť knihu rozhovorov Moniky Kompaníkovej so psychológom Jánom Hrustičom Umenie blízkosti. Dozviete sa, ako si budovať trvalé a hlboké partnerské vzťahy bez osamelosti.

Umenie blízkosti

Špeciálna pedagogička Zuzana Zimová vybrala päť kníh o výchove a o tom, ako na nás vplýva detstvo. Nie sú to len odborné knihy, ale aj beletria. „Ja ju odporúčam aj kolegom, ktorých vzdelávam, lebo si myslím, že dobrá beletria alebo dobrý film nám pomáhajú vcítiť sa do iných ľudí a lepšie im rozumieť,“ vraví.

Víťazka ceny Anasoft litera Soňa Uriková vo svojich textoch skúma, čo jej postavám bráni v životnej radosti. Autorka zbierky poviedok Dôvod na radosť vysvetľuje, prečo pre ňu jasná hranica medzi radosťou a smútkom neexistuje a ako vníma pre ňu osobné, ale v súčasnosti jasne politické témy vzťahu mesta a vidieka či tradičnej rodiny.

Laureátka Anasoft litery 2023 Soňa Uriková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nie je to samozrejmosť, že najbližšie vzťahy sú tie, v ktorých nám je dobre, hovorí Jana Karšaiová, ktorá bola so svojím debutom Zamatový rozvod nominovaná na prestížnu taliansku cenu Strega. Spisovateľka a herečka pochádza zo Slovenska, ale už roky žije v Taliansku, kde vedie divadelné dielne a píše.

Jana Karšaiová. Foto - Literárna bašta

Britney Spears vo svojej novej knihe The Woman in Me spomína na nevhodné otázky médií, potrat aj vykorisťovanie vlastným otcom. „Azda môže byť poučná pre ľudí, ktorí sa cítia veľmi osamelo, ublížene alebo nepochopene,” napísala Spears, ktorej sa v puberte spýtali na plastiku pŕs a neskôr ju vykresľovali ako neschopnú matku.

Kniha Objavte v sebe dobrého rodiča, ktorá vyšla vo vydavateľstve Denníka N, je už k dispozícii aj ako audiokniha. Psychologička Becky Kennedy v nej opisuje efektívny výchovný model, ktorý nenarúša blízkosť medzi rodičom a dieťaťom.

Poľsko-britská spisovateľka a pamätníčka holokaustu Janina Davidová zomrela vo veku 93 rokov. Vo viacerých knihách opísala svoje spomienky na druhú svetovú vojnu, tie sa potom stali predlohou nemeckého seriálu Kúsok neba.

Denník N v utorok uvedie novú knihu redaktorky Veroniky Folentovej Ako byť zdravý?. Autorka bude v bratislavskom Martinuse na Obchodnej o 18:00 diskutovať s moderátorkou Veronikou Ostrihoňovou, knihu pokrstí Fero Joke.

Ženám vďačíme aj my muži za to, že sme sa stali ľuďmi, píše Martin M. Šimečka. „Nová kniha o vývoji ženského tela od dávnych vekov až podnes prináša veľa prekvapivých faktov o rozdieloch medzi ženami a mužmi a prichádza s hypotézou, prečo to boli práve ženy, ktoré stáli na prahu evolúcie vedúcej k vzniku homo sapiens.“

Kým v zaľúbenosti sme opití chémiou, lásku si musíme budovať sami a cielene, vysvetľuje psychológ Ján Hrustič rozdiel medzi láskou a zaľúbenosťou. V novej knihe Umenie blízkosti takisto radí, ako si budovať dlhodobé hlboké a zároveň slobodné vzťahy.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Najpredávanejšie knihy z vydavateľstva Denníka N v posledných 7 dňoch:

Tip redakcie: Budúci týždeň vychádza nová kniha Pohyb je liek od nášho kolegu Michala Červeného. So špičkovým trénerom Tomášom Mihalíkom vám vysvetlí, ako sa vďaka pohybu zbavil bolesti.

Cenu Anasoft litera 2023 získala Soňa Uriková za knihu Dôvod na radosť. V zbierke načrtáva obrazy vzťahov medzi rodičmi a deťmi či starými rodičmi a vnúčatami. Pre jej prózy je podľa poroty príznačný zmysel pre detail a originálna práca s metaforou.

Autorka Soňa Uriková. Foto - Jarma Uhlíková

Moderátor Martin „Pyco“ Rausch je najúspešnejší slovenský food influencer a vybral päť kníh o dobrom jedle, ktoré sa oplatí prečítať. „Uprednostňujem knihy, ktoré sú aj vizuálne určitým výletom. Vtiahnu vás a zabudnete, koľko je hodín,“ vraví v rozhovore.

Najpredávanejšie knihy z vydavateľstva Denníka N za posledných 7 dní:

Nové na Dennikn.sk

16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa) 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň? 15:13Danglár: Majster kat 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstva 10:35Je to pestrý a trochu drzý album, hovorí o svojej novinke skupina Le Payaco 10:35BezsLovE je baletné posolstvo o slobode a tolerancii. Vzniklo ako reakcia na vraždu na Zámockej 09:49V novom grafikone poupratovali IC vlaky, pribudne Dunajská strela od Leo Expressu 09:37To sa nedá naučiť, okomentovala expertka Nemcov gól. Je druhý najmladší v slovenskej histórii 08:35Svetový newsfilter: Američania dali Putinovi darček, Zelenského ľudia ich varujú pred dôsledkami 08:09Česko-slovenské slovo týždňa: vrstevník v. rovesník 08:06Zistili sme, že sme neplodní. Čo mám robiť, keď deti sú pre partnera jediným zmyslom života? 08:00Strelkyňa Štefečeková: Dieťa som uprednostnila pred olympiádou. Aj ako veriaca si myslím, že ženy by mali mať právo voľby 07:05Ráno s NHL: Všetci už boli dávno v šatni, no Slafkovský ešte trénoval. Aj preto bol v noci najlepším hráčom Montrealu 07:00Dúbravka dostal tri góly, no pôsobil isto. Britský expert a médiá si o jeho situácii protirečia 06:32Ekonomický newsfilter: Hypotéky zlacnejú skôr a prudšieVčera 22:28Hiking basecamp: Zimné Batizovské pleso, banské pamiatky nad Pezinkom a začiatok skialpovej sezóny na StuhleckuVčera 20:38Ficov rýchly plán môže ako prvému pomôcť Kováčikovi, po ňom aj Bödörovi