Veľa architektov a interiérových dizajnérov uprednostňuje v interiéroch neutrálne alebo biele steny, ktoré priestor vizuálne nezaťažujú a ľahšie sa kombinujú. „Biela farba je v bytovom dizajne dôležitá, aby si oko malo kde oddýchnuť, a zároveň najlepšie odráža svetlo,“ hovorí architektka Lucia Mészárová. Pri výbere farebnosti interiéru odporúčajú architekti zohľadniť nielen kvality konkrétneho priestoru, napríklad či je dostatočne presvetlený, ale aj o aký priestor ide.
Trend farebných stien bol u nás v minulosti oveľa rozšírenejší ako dnes, neznamená to však, že farebné steny sú prežitok, ktorého sa treba vyvarovať. Zmenil sa však spôsob ich spracovania. „Tým, že dnes máme k dispozícii viacero možností spracovania stien, tak klasické maľovanie stien, aké bolo bežné v 90. rokoch, keď výber nebol taký široký, nie je také časté,“ hovorí architektka Lucia Mészárová.
Zlý stav budov bývalých Baťových závodov v Partizánskom je vlastne odrazom dramatických dejín – areál vznikol v idealistickej atmosfére Masarykovho demokratického Československa, no potom to začalo byť „napínavejšie“. Po roku 1948 závody znárodnili komunisti, v 90. rokoch zažili obuvníci výrobný úpadok a areál sa rozdrobil.
V jednej z budov Baťových závodov v Partizánskom chcú vybudovať kultúrno-komunitný priestor. Občianske združenie Fabrika umenia, organizácia Spolka a architekti z ateliéru 2021 pracujú na tom, aby sa po rekonštrukcii dala budova využívať okrem kultúrnych akcií aj ako priestor na nové ateliéry, galérie, dielne, kancelárie, trhovisko či ubytovanie.
Fotografka Jana Šturdíková 10 rokov fotila detaily starého bratislavského domu, ktorý prežil arizácie, znárodnenie, reštitúcie aj developerov. Nedávno však prešiel rekonštrukciou a všetky pôvodné prvky z 30. rokov zmizli. „Milovala som to tam – a vedela som, že je len otázka času, kedy ten dom skrátka zmizne tak, ako som ho zažila,“ vraví.
Urbanistka Milota Sidorová vybrala päť kníh o tom, ako zlepšiť život v mestách. „Dobrý život je tam, kde sú aj ďalší ľudia,“ vraví v rozhovore.
Architekt Ondrej Marko pred desiatimi rokmi presvedčil vedenie Leopoldova, aby budúcu podobu mestského úradu hľadali architektonickou súťažou. Dnes má Leopoldov tri ocenenia CE ZA AR, priebežne sa rozvíjajúcu mestskú infraštruktúru a množstvo realizovaných, budovaných či pripravovaných projektov. „Mňa samého prekvapuje, koľko zadaní pre architektov môže ponúknuť mesto so štyrmi tisíckami obyvateľov,“ vraví Marko.
Jeden z najväčších bunkrov z obdobia nacizmu bolo takmer nemožné zničiť, domáci si potom k nemu našli cestu a teraz prechádza veľkou rekonštrukciou. Kryt proti náletom v Hamburgu ukazuje, ako by sa mohol zmeniť vzťah ľudí aj ku komunistickým budovám na Slovensku.
Dušan Manduľák stojí za nápadom bicykla Sharvan, ktorého veľkosť sa dá prispôsobiť deťom aj dospelým. Inšpirovali ho „rastúce korčule“, ktoré sa dokážu prispôsobiť rýchlo rastúcim detským nohám. „S bicyklami je to podobné. Kým dieťa vyrastie, máte doma 4-5 bicyklov a čo s nimi?“
V prešovskej fabrike kompletne vyvinuli a vyrobili prvý rastúci bicykel s viacerými inovatívnymi prvkami. Tento týždeň získal Sharvan Národnú cenu za dizajn. „Je to odvodené od slova šarvanec, ako hovoríme malému nezbednému chlapcovi s vetrom vo vlasoch u nás na východe,“ hovorí autor nápadu Dušan Manduľák.
Bratislava chce v spolupráci s developermi vo východnej časti Mlynských nív vybudovať modernú štvrť. Metropolitný inštitút pripravil návrh urbanistickej štúdie, ktorý môže verejnosť pripomienkovať do 31. októbra. Ešte dnes a zajtra máte možnosť v Zichyho paláci vidieť prezentáciu a rozprávať sa o nej s odborníkmi.
Medzinárodná porota vyhodnotila najlepší produktový dizajn, ktorý vznikol na Slovensku za posledné dva roky. Národnú cenu za dizajn získali rastúci, skladací bicykel, ktorý mení farby, šaty z bioplastu aj originálne šperky a nábytková stena pripomínajúca punčový rez.
Rodičia často zasahujú do toho, ako má vyzerať bývanie ich dieťaťa, vraví v rozhovore dizajnér Michal Staško. „Hovoria, ako to má byť – že musí mať dlažbu a obklad v kúpeľni až po strop, lebo tak to robili oni a tak je to najlepšie. Potom prídeme my a celú tú pyramídu im zrušíme. Bývajú tam veľké nepochopenia.“
Vyrušujú ma rôzne prevádzky z minulého storočia, hovorím im guláš, vraví oceňovaný dizajnér Michal Staško. „Sú to prevádzky, pri ktorých nevieme určiť, či to je slovenská izba alebo niečo pseudorustikálne. Keď k tomu ešte dostanete zlú gastronómiu, tak je dielo dokonané.“ V rozhovore približuje, ako má vyzerať dobre riešená gastroprevádzka aj kde pri zariaďovaní bývania nešetriť.
Z reklamy na depresiu sa stáva kultúrne centrum Gemera. Revúca má za sebou rok s titulom Mesto kultúry. Boli sme sa pozrieť, ako to dnes v meste vyzerá a či sa jej investíciu podarilo využiť. „Zrazu si mnohí uvedomili, že Revúca má čo ponúknuť,“ hodnotí uplynulý rok Revúčan Peter Číž.
Pozrite si laureátov ocenenia za najlepšiu architektúru CE ZA AR; konečne majú výraznejšie zastúpenie stavby a priestory pre verejnosť. Ocenili mestský úrad v Leopoldove, park v Bratislave či rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Nový pavilón urgentného príjmu v Nemocnici Bojnice. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia SNG v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj Kaviareň Norma v Piešťanoch. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj úprava okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Architekt Philippe Rahm tvrdí, že architektúra vždy slúžila na vytvorenie priestorov, ktoré zohľadňujú klimatické podmienky a umožňujú človeku život vo vnútri. S nástupom fosílnych energií a ústredného kúrenia sa však architekti už o túto úlohu nemuseli starať a vrhli sa na estetiku. Rahm si myslí, že v čase klimatickej krízy by sme sa mali vrátiť k pôvodnému nastaveniu.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostalo aj priestorové riešenie festivalu Grape na letisku v Trenčíne. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Priemerný byt stojí 14 ročných platov a Slovensko patrí v dostupnosti bývania medzi najhoršie krajiny v EÚ. Traja mladí ľudia nám porozprávali, aké ťažké je dostať sa k vlastnému bývaniu.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Mestský park v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Témou volieb by malo byť aj to, že mladí ľudia si nemôžu dovoliť vlastné bývanie. Prinášame plány strán, ako by to zlepšili, aj príbehy troch ľudí, ktorí s tým majú problém. Finančný poradca si kúpil byt len vďaka štedrej pomoci rodičov. Psychologička žije v podnájme a nevie, čo spraví, keď bude chcieť deti. A poradkyňa v oblasti rozvoja regiónov nedostala hypotéku a zostala žiť u rodičov.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostalo aj výtvarno-priestorové riešenie expozície Zázrak prírody. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Slovenské centrum dizajnu otvorí dnes o 17.00 h výstavu Národnej ceny za dizajn 2023. Výstava, ktorá sa koná v Pradiarni 1900 v Bratislave, predstaví výber toho najlepšieho z produktového dizajnu, čo vzniklo na slovenskej scéne v uplynulých dvoch rokoch vrátane finálových diel.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostali aj vstupné priestory banky TB Lobby v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj showroom obchodu Ioko v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Rok som fotil Bratislavu, videl som absurditu aj nádej, píše Tomáš Hrivňák, ktorý mal vďaka víťazstvu v súťaži Slovak Press Photo a grantu od magistrátu možnosť rok fotiť premeny hlavného mesta.
Častou chybou pri organizácii domácnosti sú priveľké ciele. Minimalistka Mirka Čechová odporúča začať pomaly a po menších krokoch, napríklad jednou poličkou alebo zásuvkou. „Viem, že je lákavé urobiť hneď veľkú reorganizáciu a veľké vytrieďovanie, no mohlo by sa stať, že všetko vypraceme, napríklad celú skriňu, dostaneme sa do polovice a pri tom množstve stratíme chuť, silu a motiváciu,“ vraví.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Byt 29A v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Warm Nest – onkologický denný stacionár v Knokke-Heiste. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Mestský úrad v Leopoldove. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj Kancelárska budova MTS B3 v Krivej. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj obnova bytového domu Nový svet v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj bytový komplex Kolísky v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj Rezidencia Valčíkova v Prahe. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Dom režiséra v Jakubove. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj Chata Tomky v rekreačnej oblasti Tomky, Borský Svätý Jur. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Dom Na rade v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj rodinný dom Bohúňova v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Pamiatkový úrad podá podnet na prokuratúru pre zbúranie historickej teplárne v areáli trenčianskej Meriny. Požiada ju o preskúmanie rozhodnutia stavebného úradu, ktorý nariadil odstránenie stavby. Mesto sa bráni, že budova, ktorá mala štatút národnej kultúrnej pamiatky, bola v havarijnom stave.
Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostal aj Dom na Hrnčiarskej v Modre. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.
Mesto Most sa odmieta prestať meniť, píše Rado Augustín. V meste na severe Čiech strávil jeden deň a v blogu opisuje modernistické centrum, ktoré od 70. rokov až dodnes tvoria len typické „komunistické“ budovy.
Pri zariaďovaní bytu treba myslieť na detaily, napríklad tmavý nábytok pomôže vytvoriť skôr večerný byt a cez deň tam bude menej svetla, radí psychológ architektúry Michal Matloň. „Pamätám si, ako príjemne som sa cítil, keď sa u mojej babičky do dverí so žltým sklom a s vystúpenými krúžkami ráno oprelo slnko a vytvorilo vzory na podlahe. Keby som si vyberal dvere do bytu, toto by mohla byť alternatíva.“
Rodinné domy kupolovitého tvaru sú odolnejšie proti extrémnemu počasiu, niektoré sú aj ohňovzdorné, ukazuje Zelený newsfilter. Kupoly by mohli postupne vytlačiť kvádrovité domy, pretože dokážu lepšie odolať následkom klimatickej krízy.
V bytovom komplexe pri meste Phoenix sa nepočíta s autami, nie sú tam cesty ani parkovacie miesta, ukazuje Zelený newsfilter. Štvrť je vďaka tomu príjemnejšia na život počas extrémnych horúčav a je ekologickejšia.
Betónové ploty nepovažuje krajinná a záhradná architektka Lenka Hlubinová Vargová za estetické riešenie, preto sa ich v záhradách vždy snaží prekryť. „To robievam pomocou kríkov, stromov a popínaviek umiestnených tesne pri plote alebo v priestore záhrady. Pomáham si aj trelážami, dreveným obkladom či oceľovými sieťami upevnenými na plote,“ hovorí odborníčka.
Najhoršou alternatívou betónových plotov sú tie, ktoré sa tvária, že nie sú betónové, teda majú štruktúru dreva, kameňa či tehál. „Takéto ploty sú iba napodobeniny pôsobiace extrémne umelo,“ vraví krajinná a záhradná architektka Lenka Hlubinová Vargová. Okamžitý efekt, ktorý v záhrade prináša betónový plot, sa dá podľa odborníčky dosiahnuť aj použitím vzrastlých rastlín. Tie sa častejšie používajú vo verejnom priestore a svoje miesto nachádzajú aj v súkromných záhradách.