Ženám chýba čas. Môcť byť sama a venovať sa tvorbe, to je vzácnosť, myslí si výtvarníčka Katarína Blažová. V rozhovore hovorí o dilemách žien snažiacich sa skĺbiť tvorbu s rodinou a aj o tom, čo jej dáva energiu po smrti syna.
V bratislavskej galérii Umelka je výstava Žofie Dubovej, ktorú priťahujú najmä hory, ostrovy a oceány. Obrazy z posledných dvoch rokov sumarizujú prakticky všetko, čím si ako maliarka prešla a z čoho vznikol jej vlastný rukopis.
Ide o veľmi dôležitú kapitolu našich kultúrnych dejín, ktorá je dôkazom toho, že snahy o Slovensko ako modernú krajinu tu boli už pred sto rokmi, hovorí o Škole umeleckých remesiel v Bratislave Klára Prešnajderová. Historička dizajnu je hlavnou zostavovateľkou publikácie o tejto inštitúcii, ktorá počas prvej Československej republiky vytvorila základy modernej vizuálnej kultúry na Slovensku.
Slovenská národná galéria otvára dnes popoludní o 15.00 h novú sezónu v Schaubmarovom mlyne v Pezinku. Kurátori Miroslava Maurery a Dušan Buran predstavia výstavu známych ilustrácií fauny a flóry Jindřicha Krejču, nasledovať budú workshopy pre deti a koncerty.
Nedávno znovuobjavená kresba od Michelangela Buonarrotiho sa v aukcii v Paríži predala za 23 miliónov eur. Aukčná sieň Christie’s pôvodne odhadovala predajnú cenu vzácnej kresby na 30 miliónov eur. Aj tak však ide o rekordnú čiastku za kresbu talianskeho renesančného majstra. (afp)
V šamorínskej At Home gallery sa dnes o 18.30 h uskutoční výstava hudobnej sochy Lambdoma a koncert zoskupenia, ktoré vedie nemecká multiinštrumentalistka a speváčka Anna-Maria Hefele.
V Kyjive sa objavila nová socha Vladimira Putina, v ústach má pištoľ, ktorú sám drží. Autor Dmytro Ivo ju nazval „Zastreľ sa“ a na plakete vedľa sochy je nápis: „História má pre vojnových zločincov dva osudy: súd alebo… Putler, chápeš ten odkaz?“
Dnes o 17.00 bude v žilinskej Novej synagóge Oslava Sphéry – rozlúčka s drevenou inštaláciou Juraja Gábora, ktorá v synagóge stála viac než rok.
Meda Mládková vybudovala jednu z najlepších zbierok českého povojnového umenia, svojich obľúbených autorov však mala aj na Slovensku. V izbe, kde posledné roky žila a napokon i zomrela ako 102-ročná, jej visel aj obraz od Stana Filka.
To, čo sa Mede Mládkovej podarilo ako zberateľke a mecenáške umenia, nemá v našich dejinách obdobu. Dnes ráno zomrela ako 102-ročná. Prakticky celý svoj majetok zanechala mestu Praha a nadácii, ktorá má povinnosť jej umeleckú zbierku naďalej vystavovať verejnosti.
Po viac než roku začali tesári rozkladať objekt Sphéra v žilinskej Novej synagóge. Sprevádza ho posledná výstava Lucie Nimcovej a Davida Petráša, ktorí do nej priniesli zvuky a obrazy z Etiópie aj z Ukrajiny. Zdanlivo vzdialené kultúry a konflikty sa spájajú do silnej výpovede, ktorú rámcujú hlasy žien.
V Londýne vystavia obraz britskej kráľovnej Alžbety II. od Andyho Warhola. Bude súčasťou výstavy aukčnej spoločnosti Sotheby’s zameranej na portréty britských panovníčok od čias Tudorovcov až po súčasnú kráľovnú Alžbetu II.
Lucia Mlynčeková dlhodobo mapuje tvorbu svojho starého otca – architekta, urbanistu a sochára Jána H. Blichu, ktorý tvoril v 70. až 90. rokoch v Trenčíne a jeho okolí. Jeho tvorba by možno ostala v zabudnutí. „Je nezmysel odsudzovať budovy, ktoré neboli poplatné komunizmu,“ hovorí Mlynčeková.
Súťaž Maľba, ktorú organizuje Nadácia VÚB, vyhlasuje nový ročník. Umelci a umelkyne do 35 rokov sa môžu prihlásiť do 15. júna. Odborná porota vyberie dvadsať finalistov a trojicu ocenených na jeseň 2022.
V bratislavskej galérii Čin Čin bude o 18.00 komentovaná prehliadka k výstave Cecilizmus v podaní výtvarnej dvojice Miroir Noir. Počas prehliadky môžu diváci napísať svoj odkaz na jeden z portrétov „Djaďu Vova! alias Putina“.
Pred štyrmi rokmi sa hlavne v akademickom prostredí pretriasal prípad sexuálneho obťažovania na Vysokej škole výtvarných umení. Denník N sa pozrel, čo sa odvtedy zmenilo. Pedagóg a známy umelec, ktorého jeho bývalé študentky obvinili z obťažovania alebo šikanovania, naďalej pôsobí na rovnakom poste. K žiadnej formálnej sankcii zo strany vedenia školy nedošlo.
Legendárny český fotograf Josef Koudelka púšťa divákov hlbšie do svojho súkromia a celoživotnej práce. Vychádza kniha Deníky, ktorá ponúka výber z jeho autentických zápiskov aj dosiaľ nikdy nepublikované fotografie.
Výtvarníčka Jana Zatvarnická hľadá v starých veciach nové príbehy. Vo Východoslovenskej galérii v Košiciach má výstavu, okrem vlastných experimentálnych malieb v nej vystavila aj artefakty zapožičané z múzeí.
Premostenie Slovenskej národnej galérie na nábreží Dunaja čelilo od svojho vzniku rozporuplným reakciám. 20 rokov bolo zatvorené pre havarijný stav, tento rok sa po rekonštrukcii otvorí divákom.
Pozreli sme sa, ako pokročila rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie a čo všetko je už hotové. „Robíme všetko pre to, aby sme galériu tento rok otvorili divákom,“ hovorí riaditeľka Alexandra Kusá. Rozsiahla rekonštrukcia sa začala v roku 2016.
Cítili sme, že raz príde veľká vojna, a mali sme potrebu utopiť emócie v práci, vravia ukrajinskí ilustrátori. Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv vytvorili autorskú knihu s názvom Vojna, ktorá zmenila Rondo a ilustrovali Hemingwayov román Zbohom zbraniam. Práve tieto ilustrácie poskytli pre špeciálne vydanie Denníka N.
Iniciatíva Umením za mier spustila online aukciu súčasného umenia a dizajnu na podporu Ukrajine. Do aukcie prispelo svojimi dielami takmer sto autorov. Celá vyzbieraná suma sa odovzdá neziskovej organizácii Človek v ohrození.
V bratislavskej galérii White&Weiss sa dá vidieť výstava Jána Zelinku, sochára z východného Slovenska, ktorý razí presvedčenie, že vysvetľovať výtvarné umenie je zbytočné. „Buď vás to chytí alebo nie,“ hovorí Zelinka.
Sochár Ján Zelinka vo svojej tvorbe pracuje s mŕtvymi zvieratami nájdenými pri ceste alebo s kožami zabitých zvierat, ktoré zošíva a leje do nich sadru. „To, čo robím, nie je iba o zvieratách. Na pozadí toho všetkého je človek,“ hovorí Zelinka.
Fotiť v českých dedinách bola nuda, vždy nás viac lákalo chodiť na Slovensko, hovorí český teoretik a fotograf Tomáš Pospěch. Nedávno vydal knihu fotografií Pavla Vavroušku, ktorý sa roky vracal fotiť do Novej Sedlice, najvýchodnejšej obce republiky.
Bývalý ochrankár z centra Borisa Jeľcina v Jekaterinburgu je stíhaný za poškodenie obrazu Tri postavy od Anny Leporskej. Muž dvom z trojice vyobrazených postáv dokreslil guľôčkovým perom oči. Obhajoval sa, že že konal na podnet tínedžerov, ktorí ho na to počas návštevy v centre nahovorili. Presviedčali ho, že obraz namaľovali oni sami.
Vzácne Fullove obrazy už v jeho galérii nie sú v bezpečí. Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku ich odváža do bezpečia depozitára. Praská obvodový múr, strecha zateká, kanalizácia permanentne zlyháva, statika budovy je narušená. „Je to obraz skazy,“ vraví riaditeľka Zuzana Gažíková.
Nemecký umelec Gerhard Richter, ktorý patrí medzi najvýznamnejších i aukčne najdrahších žijúcich autorov, sa dnes dožíva 90 rokov. Preslávil sa realistickými maľbami, ktoré vznikali na základe fotografií. Upozorňoval nimi na to, že každé zobrazenie je ilúzia.
Slávny obraz Gustava Klimta Bozk môže byť váš. Teda kúsok z neho. Ako to? Okrem vysvetlenia v novom High 5ive čakajú: nevidiaci skejtbordista Justin Bishop, naturalistická dráma Láska 1: Pes, skutočný atlas mrakov a Beethovenove symfónie ako abstraktné obrazy.
Na bratislavskom Námestí SNP osadia pamätník Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pamätník bude mať podobu trhliny/otvorenej rany a na námestie ho umiestnia vo februári, keď uplynú štyri roky od vraždy.
Vzácny obraz Ježiša Krista od Sandra Botticelliho vydražili v New Yorku za vyše 45 miliónov dolárov. Dražba, realizovaná cez telefón, trvala len sedem minút.
Sochár Matej Gavula vytvoril z kusov rozobratého travertínového múrika z dunajského nábrežia dielo Promenáda. Z výšky pripomína telo lastúry uchované v sedimente času. Akurát že viac než dokumentom času je symbolom krátkozrakých rozhodnutí.
Zbierka diel na papieri do roku 1900, ktorú spravuje Galéria mesta Bratislavy, obsahuje 10-tisíc objektov, z toho iba 25 vytvorili ženy. Podobne je to aj inde vo svete. „Dejiny západného bieleho muža sú už za nami, ale voči ženám v umení máme stále veľký dlh,“ hovorí Patrícia Ballx, kurátorka výstavy Kde sú ženy?
Profesor Václav Macek píše o tvorbe Pavla Meluša, fotografa, vydavateľa a kultúrneho organizátora, ktorý zomrel vo veku 70 rokov. „Pred typickou neodbytnosťou fotoreportéra – vyhodia ho dverami, vráti sa oknom – uprednostnil pokojnú hĺbavosť, premýšľavý odstup.“
Vo Východoslovenskej galérii v Košiciach je výstava, ktorá spojila tvorbu umelkyne Moniky Pascoe Mikyškovej a šperkárky Janji Prokić. Ponúka pohľad pod povrch vecí, k organickým tvarom a štruktúram, ktoré provokujú zmysly.
Podcast Oči dokorán: Kurátorka Hana Buddeus hovorí o jednom z najvýznamnejších československých fotografov 20. storočia Josefovi Sudekovi a jeho portréte madony z roku 1400.
Pripomína našu krehkosť i silu. Umelkyňa Denisa Lehocká vystihuje dôležitosť vzťahov nielen v čase pandémie. Jej kresbami sme ilustrovali celé pondelkové vydanie novín.
Historička a umelkyňa Bahia Shehab na stenách v Káhire sprejom vyjadrovala odpor voči vojenskej diktatúre a násiliu. Akademička zažila vojnu aj revolúciu. V rozhovore vysvetľuje, aké úryvky z arabských básní sprejuje v mestách po celom svete.
Dnešné vydanie novín ilustrujú abstraktné papierové koláže maliarky roka 2021 Rity Koszorús. Až do finále súťaže sa dostala trikrát, no neverila, že by mohla vyhrať. 32-ročná umelkyňa hovorí, prečo si chcela zbaliť kufre a odísť do Berlína, ako sa jej podarilo nadobudnúť sebadôveru a že to nebol Picasso, ktorý ju priviedol k umeniu, ale učiteľ zo ZUŠ-ky.
Slovenská národná galéria v Bratislave je do 8. decembra dočasne zatvorená. V rámci cyklu Hudba dneška sa však v Esterházyho paláci koná večer nemeckého skladateľa Haukeho Hardera, ktorého začiatok je o 19.00.
Slovenská národná galéria zostavila na podnet ministra zahraničných vecí Ivana Korčeka knihu umenia o Slovensku, ktorá putuje na zahraničné veľvyslanectvá. Minister galériu pobádal k odvahe, výsledok je všetko, len nie to, čo si predstavíte pod pojmom reprezentatívna publikácia. Nuda nehrozí.
Ministerstvo zahraničných vecí vytvorilo v spolupráci so SNG publikáciu o umení, ktorá bude jedným z reprezentačných darov slovenskej diplomacie. „Výtvarné umenie mám rád, považujem ho za dôležité a som hlboko presvedčený, že Slovensko má na to, aby sa vo svete prezentovalo nielen ako automobilová veľmoc,“ hovorí minister Ivan Korčok.
Akvarel Vincenta Van Gogha, ktorý pri okupácii Francúzska počas druhej svetovej vojny ukradli nacisti, sa predal za 35,9 milióna dolárov. Ide o doteraz najvyššiu čiastku, ktorú kedy zberatelia za akvarel tohto holandského maliara zaplatili.
Fotograf a filmár Martin Kollar urobil knihu, ktorú nechcel. Volá sa After a je hľadaním spojenia života pred stratou blízkeho človeka a po nej. V auguste 2019 zomrela Kollarova partnerka, talentovaná režisérka Mária Rumanová.
Vo veku 85 rokov zomrel slovenský maliar a ilustrátor Jozef Cesnak. Ilustroval vyše 150 kníh pre deti a mládež, ale aj pre dospelých čitateľov, okrem iných Dunajské povesti od Márie Ďuríčkovej či Záhorácke povesti Štefana Moravčíka. (tasr)
Slovenská maliarka Patrícia Koyšová sa počas svojho pobytu v Paríži vzdala zabehaných postupov, kompresor vymenila za tuš a plátno za výkresy. Ako hovorí, francúzska metropola ju dojala viackrát – zabaleným Víťazným oblúkom, svetlom na Trocadére aj kultúrou na každom kroku. „Rok a pol som túžila ísť len tak do galérie. A teraz to bolo všetko na dosah.“