Hudba

Pesnička dňa: Dream Chaser. V koncertných sálach Slovenského rozhlasu dnes pokračuje hudobný festival City Sounds. Zahrá aj mladý saxofonista Nikola Bankov žijúci v Dánsku.

Pesnička dňa: Náhodou. Sériu akcií k blížiacim sa nedožitým 70. narodeninám Mekyho Žbirku otvára animovaný videoklip k singlu z albumu Posledné veci. Nahrávka zároveň ako prvý album slovenského aj českého interpreta dnes vychádza vo formáte Dolby Atmos. (moja muzika)

Po speváčkach Karin Ann a Ele Tolstovej sa na bilborde Spotify na newyorskom Times Square ako tretia Slovenka objavila Katarína Knechtová. Je to súčasť celosvetovej kampane s cieľom zrovnoprávniť ženy v hudobnom priemysle. V Spotify zároveň zaradili pesničku Verím Kataríny Knechtovej do medzinárodných playlistov. (moja muzika)

Koncertná mapa Slovenska na tento týždeň: Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti, konajú sa aj festivaly City Sounds a Žilina ožije. (moja muzika)

O kráľovnej Alžbete II. britskí hudobníci spievali dlho a občas aj drsne. Najskôr bola pre nich „peknou sympatickou dievčinou“, potom „fašistkou“ či „darmožráčkou“, no nakoniec sa s ňou ostrovná popmusic rozlúčila ako s milovanou babičkou národa.

Pesnička dňa: Queen is dead. Peter Bálik píše o tom, ako dlho a ako rôzne britskí hudobníci spievali o kráľovnej Alžbete II.

Pesnička dňa: Purify Me. Mladá pianistka Kristína Smetanová sa okrem klasickej hudby venuje aj písaniu vlastných skladieb pod názvom Kriss Krimm. Takto znie jej nový singel. (moja muzika)

Pesnička dňa: Víťazi. Punková skupina RozpoR venovala ukrajinským bojovníkom proti ruskej okupácii novú pesničku. Hosťujú v nej Michal Kaščák, Lasky z Pary, Boris z Catastrofy a ukrajinský hráč na banduru Volodymyr Voyt, videoklip sa nakrúcal aj pred ruskou ambasádou v Bratislave.

Voľakedy sa v hudbe samplovalo, čoskoro bude možné používať hlas speváka či speváčky, ktorú si vyberiete. Hudobníčka Holly Herndon ukazuje, ako to funguje, a upozorňuje na problémy, ktoré to prináša.

Zmes slovenských, rómskych, židovských, ukrajinských melódií aj pôvodné skladby zaznejú dnes na festivale Konvergencie v Bratislave. „Bol som zvedavý, ako to môže dopadnúť,“ vraví nórsky muzikant Steinar Raknes o projekte Building Bridges, ktorý vytvoril spolu so slovenskými hudobníkmi a rapperom Čavalenky. Začiatok koncertu v Slovenskom rozhlase je o 19.30. (moja muzika)

Martin Adámek s hudbou začal na ZUŠ v Malackách, keď mal 19, prijali ho do špičkového európskeho súboru. Teraz prichádza na Slovensko s projektom Harlekýn, kde muzikant na pódiu nesedí, ale trištvrte hodiny je nonstop v pohybe po celej scéne a v kostýme.

Martin Adámek. Foto – © EIC

Skupina Rammstein v júni vystúpi v Trenčíne a nie v Bratislave. Slovenský promotér vysvetľuje, prečo sa rozhodli ísť na rovnaké letisko, kde už sú v lete festivaly Pohoda a Grape, a ako bude koncert nemeckej kapely vyzerať.

Pesnička dňa: Slnečnice. V trenčianskom Piano clube je dnes prvý koncert v rámci turné k 50. výročiu albumu Zelená pošta. Pesničky z neho zaznejú naživo v novej zostave.

Pesnička dňa: Recall. Denisa Gajarská a Ľuboš Šoltés hrávajúci pod názvom  Dennyiah majú nový videoklip vo forme krátkeho filmu, v ktorom si zahrali Táňa Pauhofová a Marek Geišberg.

Osem ľudí spomína na album Zelená pošta, ktorý vyšiel pred 50 rokmi a teraz zaznie na ôsmich koncertoch. Sú medzi nimi priami aktéri, pamätníci aj fanúšikovia. „Nehrali sme sa, že robíme umenie. Každý tam priniesol svoj talent v dobe, keď sa všetko utužovalo, až sme zistili, že máme okolo seba slučku. Tomu zakázali knihu, toho vyhodili,“ spomína Kamil Peteraj.

Pesnička dňa: Choď domov Ivan. Rapper Zverina urobil nový aktuálny singel o vojne na Ukrajine, názov odkazuje na jednu z najpopulárnejších skladieb po vstupe ruských vojsk do Československa v auguste 1968.

Skupina Polemic v sobotu neodohrá plánovaný koncert na hodoch v Častkovciach. „Dôvodom je naše presvedčenie, že nechceme zdieľať jedno pódium s kapelou, ktorá sa politicky angažuje a sympatizuje s radikálnou pravicou – Zóna A,” uviedla skupina.

Koncertná mapa Slovenska na tento týždeň: Začína sa turné k albumu Zelená pošta, chystá sa medzinárodný Hevhetia Fest. (moja muzika)

Skladba dňa: Lacrimosa. Dnes sa v Bratislave začína festival Konvergencie. Na úvod otváracieho koncertu vo Veľkom evanjelickom kostole o 19.00 h zaznie dielo ukrajinského skladateľa Valentyna Silvestrova.

Jana Kirschner má už od februára hotový nový album, ale stále nemala čas ho naspievať. Teraz sľubuje, že to bude do konca roka. „Je to veľmi dôležitá bodka za nejakým mojím príbehom,“ hovorí o albume, ktorý bude podľa nej veľmi intímny.

Vládne chaos a čelíme vyhynutiu, akceptujem realitu, ale som optimistka, tvrdí americká umelkyňa Laurie Anderson, ktorá príde prvýkrát na Slovensko. Treba vidieť veci presne také, aké sú, nie tak, ako by sme si želali, hovorí v rozhovore.

V Bratislave sa koná 5. ročník Spomienky na Deža Ursinyho. Akciu v parku na Fedákovej v Dúbravke o 14.00 h otvorí skupina Buty, zahrajú Oskar Rózsa a Partnership Unlimited, Kubo Ursiny a Teatro Fatal, zaznejú aj pesničky z muzikálu Neberte nám princeznú. Vstup je voľný.

Je našou povinnosťou zmeniť Rusko a veľa Rusov už chápe, že sa treba zbaviť Putina, vraví členka Pussy Riot Maša Aľochinová. „Po vypuknutí vojny som cítila šok a hanbu. Väzenia sa však nebojím, veď keby z Ruska odišli všetci aktivisti, kto by ho potom zmenil?“ povedala pri návšteve Bratislavy.

Pesnička dňa: Na konci hudby. Skupina Longital dnes vydáva nový album Dočista. Vrátila sa na ňom k elektronike, spieva aj gitarista Daniel Salontay a na nahrávke spolupracoval londýnsky producent Andrej Bako.

Na sociálnych sieťach sa objavili výzvy na bojkot skupiny Arcade Fire po obvineniach jej lídra zo sexuálneho zneužívania. „Ak túto kauzu prežije, buď sú Arcade Fire už príliš slávni, alebo sila hnutia #MeToo slabne,“ píše Peter Bálik.

Skladba dňa: Nessun Dorma. Pred 15 rokmi, 6. septembra 2007, zomrel taliansky tenorista Luciano Pavarotti.

To, že tá platňa vydržala 50 rokov a niečo stále znamená, si zaslúži oslavu, hovorí Pavol Hammel o pripravovanom špeciálnom turné k výročiu albumu Zelená pošta. „A keďže tento rok by Fedor Frešo a Marián Varga mali 75 rokov, rozhodli sme sa, že to skúsime.“ (moja muzika)

Pesnička dňa: My Hero. Cez víkend sa v Londýne konal spomienkový koncert na Taylora Hawkinsa zo skupiny Foo Fighters. Na pódiu sa striedali slávne mená a o jeden z najemotívnejších momentov sa postaral Hawkinsov 16-ročný syn Shane.

Punkrocková kapela RozpoR odohrala koncerty v rómskych osadách. Radikálne ľudské turné symbolicky zakončili v Moldave nad Bodvou. „Ste lepší ako Rytmus!“ hovorí jeden z poslucháčov basgitaristovi Bedlovi, keď hrajú v osade Jarovnice. Prečítajte si reportáž Andreja Bána, ktorý sprevádzal RozpoR na turné po osadách.

RozpoR v Podskale. Foto - Andrej Bán

Vinyly vrátili hudbe dôstojnosť, no keďže sa vyrábajú z PVC, čoraz viac sa hovorí o ich dosahu na životné prostredie. Holandská firma Green Vinyl Record prichádza so „zelenými platňami“, ktoré by mohli nahradiť klasické vinyly.

Americký súd zamietol žalobu muža, ktorý sa ako bábätko objavil na obálke albumu Nevermind kapely Nirvana. Sťažovateľ Spencer Elden tvrdil, že ho tvorcovia albumu sexuálne využili, žiadal odškodné 150-tisíc dolárov. (reuters)

Ukrajinský pianista, ktorý prvý mesiac po začiatku ruskej invázie hral na železničnej stanici v Ľvive každý deň, vydal prvý album. Sólové dielo Olexija Karpenka sa volá Vojnové emócie, dá sa vypočuť aj na YouTube. (čtk)

Americký folkrockový spevák Bob Dylan pridal k už vypredanému turné po Británii tri nové koncerty. Pôjde o mestá Manchester, Oxford a Bournemouth, kde ukončí svoje tohtoročné turné. (guardian)

Pesnička dňa: V lese se svítí. Česká skupina Vltava, ktorú vedie spevák, gitarista a herec Robert Nebřenský, v novom klipe skombinovala zábery z podšumavských lesov s animovanými kolážami. Je to singel z pripravovaného albumu Spass muss immer sein.

Dnes o 14:00 sa v Prahe koná zádušná omša za speváčku Hanu Zagorovú, pre verejnosť je uzavretá. Speváčkin manžel Štefan Margita presné miesto konania neuviedol. Verejná rozlúčka sa uskutoční v stredu od 11:00 do 17:00 v pražskom Divadle Kalich. (čtk)

Pesnička dňa: Hold Me Closer. Elton John a Britney Spears zverejnili spoločnú novinku. Pre americkú speváčku je to prvá nová pesnička po šiestich rokoch.

Jedna z najväčších káuz Smeru dostala novú podobu, z nahrávky Počiatka s Trnkom vzniklo deväť piesní. Nahrávka Minister skupiny Drť umeleckou formou pripomína šokujúci rozhovor exministra financií s bývalým generálnym prokurátorom.

Matúš Vallo ako začínajúci muzikant v lete 1999 v Amerike osobne zažil festival Woodstock. „Ten filmový dokument je úplne presný, ale vtedy sme si mysleli, že to len pár bláznov robí zle,“ hovorí.

Prezidentka Zuzana Čaputová si pripomenula speváčku Hanu Zagorovú, na Facebooku uviedla, že jej jedinečný hlas bude znieť aj naďalej, no jej neopakovateľný úsmev bude chýbať.

Taliansky operný spevák Luciano Pavarotti posmrtne získal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy v Los Angeles. Tenorista zomrel 71-ročný v roku 2007. Jeho kariéra zahŕňa sedem cien Grammy, 378 vystúpení v najprestížnejších divadlách sveta či dva zápisy do Guinnessovej knihy rekordov. (cbs)

Pesnička dňa: For My Neighbour. Jazzová flautistka, speváčka a skladateľka Mária Reháková, ktorá sa pohybuje medzi Londýnom a Bratislavou, zverejnila na Deň nezávislosti Ukrajiny novú skladbu, ktorú nahrala so svojím projektom Topoľana.

Koncertná mapa Slovenska na tento týždeň: v Bratislave je večer pre Ukrajinu, prídu švédski metalisti Sabaton, skupiny Boban Marković orkestar a Vidiek vyrážajú na turné. (moja muzika)

Pesnička dňa: Ой, у лузі червона калина. Dnešný Deň nezávislosti Ukrajiny si pripomíname novou verziou ukrajinskej ľudovej piesne. Nahrali ju speváčka Mila Medvedovska, ktorá žije na Slovensku, a klavirista Daniel Špiner.

Vo veku 82 rokov zomrel Jerry Allison, bývalý člen americkej rockandrollovej skupiny The Crickets, v ktorej spieval Buddy Holly. Allison bol spoluautorom hitov ako That’ll Be the Day (1957) alebo Peggy Sue (1959). (bbc)

Britský spevák Harry Styles sa ako prvý umelec objavil na titulnej strane všetkých zahraničných vydaní slávneho časopisu Rolling Stone. „Je našou prvou globálnou hviezdou a najžiadanejším mužom planéty,“ uviedli zástupcovia magazínu. (rolling stone)

Pesnička dňa: Tippa My Tongue. Red Hot Chili Peppers v októbri vydajú druhý tohtoročný album. Nazvali ho Return of the Dream Canteen a cez víkend odpremiérovali prvý singel.

Známy lekár Pavel Malovič, ktorý sa dlhodobo venoval zdraviu športovcov, paralelne pôsobil aj v hudbe, v 80. rokoch bol členom združenia folkových pesničkárov Slnovrat. V rozhovore hovorí o tom, ako súvisia svety medicíny a kultúry, či je rozdiel medzi športovcami a umelcami, ako on sám prepájal ambulantnú prax a koncertovanie a či je v staršom veku dôležitejšia starostlivosť o telo alebo o dušu.

Pri nahrávaní. Foto - Ivan Hoffman

Tohtoročný koncert Pocta slobode na bratislavskom Devíne patril štyrom speváčkam. Vystúpili Ukrajinka Mila Medvedovska, z Českej republiky prišli Aneta Langerová a Lenka Filipová, o finále sa postarala Jana Kirschner. (moja muzika)

Nový album Beyoncé dobre ukazuje, prečo dnes stará hudba vyhráva súboj s novou, píše Peter Bálik. Hudobníci síce už roky poukazujú na to, že ich streaming ožobračuje, no v skutočnosti to môže byť ešte horšie. Otázne je, či ich bude vôbec niekto počúvať.

V Bratislave sa dnes začína medzinárodný worldmusicový festival. Na otváracom koncerte v Klariskách zahrajú poľská skupina Wernyhora, ukrajinský hráč na banduru Volodymyr Voyt a multiinštrumentalista Michal Smetanka.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister