Hudba

Čo čakať od skupiny Red Hot Chili Peppers v Bratislave? Skupina bude mať slovenskú premiéru 12. júna na novom festivale Lovestream. „Slovenská zastávka je jednou z prvých na aktuálnom turné. Kapela prichádza v najlepšej zostave,“ píše Oliver Rehák s tým, že aj stredná generácia má svoj Rolling Stones.

Pesnička dňa: People Everyday. Americká hiphopová skupina Arrested Development dnes vystúpi v bratislavskom MMC klube. Predstaví dva najnovšie albumy a zaznejú aj najväčšie hity.

V Trenčíne otvárajú prvú fabriku na výrobu vinylov na Slovensku. Hoci fabrika s priľahlým okolím podľa jej tímu ešte skôr pripomína „Stalingrad“, už sa v nej lisujú prvé platne.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Vo veku 89 rokov zomrela španielska operná speváčka Teresa Berganzová. Mezzosopranistka vystupovala na najvýznamnejších svetových scénach od 50. rokov, špecializovala sa na hudobné diela Rossiniho a Mozarta. (nytimes)

Skupina Ventil RG, v ktorej v 80. rokoch začínali spevák Robo Grigorov aj členovia Vidieku, opäť funguje. Dnes sa volá Ventil SK a v novej zostave pripravila špeciálny album. „Rozhodol som sa obnoviť kapelu a nanovo nahrať staré pesničky, ale tak, ako sme ich hrali vtedy,“ vysvetľuje gitarista Dušan Giertl. (moja muzika)

Pesnička dňa: Relatívny pokoj. Skupina Slobodná Európa dnes v bratislavskom MMC klube krstí album Výberofka, hosťom večera sú Bez ladu a skladu.

Pesnička dňa: Foxey Lady. Presne pred 55 rokmi, 12. mája 1967, vyšiel debutový album skupiny Jimi Hendrix Experience.

Portál Moja muzika začal vytvárať koncertnú mapu Slovenska. Každú stredu zverejní nový prehľad toho, aká hudba bude znieť naživo v kluboch, v mestách aj na festivaloch počas najbližšieho týždňa.

Peter Dvorský by si zaslúžil trochu lepší film, píše Oliver Rehák v recenzii dokumentárneho filmu o jednom z najslávnejších tenoristov. „Dokument narazil na klasický mantinel, keď sa dostanete do blízkosti hviezdy a máte k nej prílišný rešpekt alebo sa bojíte pýtať aj na nepríjemnejšie témy.“

Naživo: Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach. Hrajú Nina Kohoutová a islandská skupina múm, diskutujú Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak, vyšetrovateľ Martin Juhás, bývalý šéf tímu Kuciak Peter Juhás a moderátorka Zuzana Wienk.

V našich kinách má tento víkend premiéru Večný Jožo. Český filmový dokument je pokusom priblížiť vnútorný svet speváka skupiny Elán Jožo Ráža. Darí sa mu to len sčasti.

Pesničkár Edo Klena a Klenoty nahrali nový album Duša. Jedenásť nových piesní má však v mnohých ohľadoch ďaleko od toho, ako si u nás predstavujeme album folkového pesničkára. Skôr je to autorova cesta z doby, keď miloval rockový Katapult, po dnešok. Dnes album pokrstia v prešovskom klube Stromoradie.

Pesnička dňa: Menschen am Sonntag. Dnes je v Slovenskom rozhlase Pohoda deň. Jeden z koncertov odohrá islandská skupina múm, ktorá naživo ozvučí film z roku 1930.

V Opere SND dnes a v sobotu hosťuje dirigent Juraj Valčuha, ktorý dlhodobo pôsobí v Taliansku. Naštudoval Verdiho dielo Don Carlos.

Rockandrollová sieň slávy oznámila nové mená, ktoré do nej uvedú na novembrovej ceremónii. Figurujú medzi nimi Lionel Richie, Eminem, Carly Simonová, Duran Duran, Eurythmics, Judas Priest či Harry Belafonte. (bbc)

Pesnička dňa: Kúpil som si tričko s nápisom Ukrajina. „Som Molotovov koktejl zlosti, úzkosti a bezmocnosti,“ spieva v novej skladbe o svojich pocitoch z vojny pesničkár Števo Šanta.

Pesnička dňa. Almost 20. Americká skupina Imagine Dragons si vybrala na európske turné v júni mladú slovenskú speváčku Karin Ann. Zahrá si pred nimi v Rige a Prahe. Ešte predtým ju čaká koncert na festivale The Great Escape v Brightone.

Pesnička dňa: To okolo nás. Skupina Para zverejnila prvý singel z pripravovaného albumu. Spoluautorkou skladby je Jana Kirschner, videoklip nakrútil Braňo Špaček.

Skupina Tears for Fears vydala po osemnástich rokoch nový štúdiový album The Tipping Point. Kritici aj médiá jej ležia pri nohách. No viac než skutočne dobré nové skladby boduje to, že Roland Orzabal a Curt Smith si od 80. rokov so sebou nesú veľmi pozitívnu auru. A dodnes na nich počkalo lojálne publikum. Sledujeme veľký návrat s priemerným albumom. Ale nikomu to nemusí prekážať.

Najlepším slovenským jazzovým albumom roka 2021 sa stal Movin’ Spirit, ktorý nahral súbor Lukáš Oravec Quartet. Najviac hlasov verejnosti v 10. ročníku cien Esprit získal Branislav Dugovič za album Bang Bang Boogie Boogie.

Udeľovanie hudobných cien Esprit. Hrajú František Báleš Ensemble, Sisa Michalidesová, Ľubomír Gašpar Cimbal Project & Sisa Fehér, uvádza Robert Roth.

Vlani sa na Slovensku predalo viac vinylových platní než CD a oficiálne k nám tak dorazil aktuálny svetový trend hudobného trhu. „Predaj vinylových platní zaznamenal medziročný nárast o takmer 28 %. Aby bolo jasné, hlavnú úlohu na svetovom aj slovenskom hudobnom trhu dnes hrajú streamingové služby,“ píše Peter Bálik.

Slávny ruský dirigent Valerij Gergiev odmieta odsúdiť Putinovu vojnu a postupne tak stráca angažmány v prestížnych svetových orchestroch. Z peňazí na charitu si navyše kupoval luxusné nehnuteľnosti v Taliansku, New Yorku aj Rusku.

V USA má takýto spôsob vystupovania dlhú tradíciu, hovorí o svojej One Man Show česko-americký hudobník Rudy Linka. Gitarista, ktorého magazín Downbeat zaradil medzi 10 top hráčov na svete, dnes vystúpi v rámci Mikulášskeho jazzového festivalu. (moja muzika)

Pesnička dňa: Piece for Ilija. Skladateľ Rjúiči Sakamoto skomponoval skladbu pre kompiláciu For Ukraine (Vol. 2). Nahrali ju online s ukrajinským huslistom Ilijom Bondarenkom, známym vďaka videu, ktoré urobil na začiatku vojny z krytu v Kyjive.

Dnes sa v Bratislave začína trojdňový festival tRadovania, ktorý sprostredkúva hudobné a tanečné predstavenia vychádzajúce z tradičnej kultúry. Program bude vrcholiť v sobotu na Železnej studienke s tanečnou školou, remeselnými dielňami a aktivitami aj pre deti.

Pesnička dňa: Refugee. Na festivale Sharpe v Bratislave vystúpila aj ukrajinská speváčka Ekateryna Eriomenko alias daKooka, ktorá naživo odpremiérovala svoju novú skladbu venovanú všetkým utečencom z Ukrajiny.

Bratislavský Sharpe je prvým festivalom na Slovensku, ktorý sa tento rok konal bez epidemických obmedzení. Prišlo aj viacero zahraničných hostí a bolo zrejmé, že všetci muzikanti aj diváci už chcú návrat k normálnemu fungovaniu. To však na hudobnej scéne nejde zo dňa na deň.

Sharpe využíva všetky vnútorné aj vonkajšie priestory Novej Cvernovky. Foto - Tomáš Kuša
Sharpe využíva všetky vnútorné aj vonkajšie priestory Novej Cvernovky. Foto - Tomáš Kuša

Dnes sa začína medzinárodný festival Košická hudobná jar. Otvárací koncert odohrá francúzsky súbor Quatuor Arod, festival potrvá do 26. mája.

Festival Viva musica! zverejnil prvé mená účinkujúcich na 18. ročníku. Do Bratislavy v lete príde poľský kontratenorista Jakub Józef Orliński a predstaví nahrávku Facce d’amore, za ktorú získal International Opera Award v kategórii Album roka. (moja muzika)

Rusov nepredávame, nechceme teraz šíriť ich kultúru, hovorí majiteľka jediného obchodu s vinylovými platňami, ktorý funguje v ukrajinskom Ľvive. Rozhovor vznikol krátko po bombardovaní mesta.

Dnes je Record Store Day. Do medzinárodného sviatku fanúšikov vinylových platní sa opäť zapojí aj niekoľko obchodov v Bratislave.

Pesnička dňa: Lust For Life. Americký spevák Iggy Pop prezývaný „krstný otec punku“ oslavuje 75 rokov.

Pesnička dňa: Tam, kde slnko spí. Skupina Hex dnes v piešťanskom Žiwelli začína klubové turné, zahrá aj staršie skladby, ktoré bežne nehráva, a dve novinky.

Vo veku 104 rokov zomrel hudobný manažér Art Rupe, ktorý pomohol žánru R&B dostať sa do širšieho povedomia. Bol členom Rokenrolovej siene slávy, pomohol preraziť hudobníkom ako Sam Cooke, Little Richard a John Lee Hooker. (guardian)

Slovenská dvojica Lash & Grey má za sebou koncertný debut na prestížnej európskej adrese. Navštívili sme viedenský klub Porgy & Bess, ktorý býva zastávkou na turné slávnych amerických džezmenov, tentoraz bol ale na programe slovenský večer.

Lash & Grey, to sú speváčka Kristína Mihaľová a gitarista Jakub Šedivý. Foto N - Tomáš Benedikovič
Lash & Grey, to sú speváčka Kristína Mihaľová a gitarista Jakub Šedivý. Foto N - Tomáš Benedikovič

Pesnička dňa: Golden Air. Speváčka Elisabeth Fraser (ex-Cocteau Twins) a jej partner bubeník Damon Reece (Massive Attack, Echo & The Bunnymen) zverejnili singel zo svojho projektu Sun’s Signature. EP vyjde v júni ako súčasť tohtoročného Record Store Day.

Na Tyršovom nábreží sa po dvoch rokoch opäť uskutoční Bratislavský majáles. 13. ročník podujatia sa bude konať 6. a 7. mája, vstup bude naďalej voľný.

Pesnička dňa: Imagine. O jeden z najsilnejších momentov víkendovej benefičnej akcie Stand Up For Ukraine sa postaral Julian Lennon, keď prvýkrát verejne zaspieval známu otcovu skladbu. „Jeho texty odrážajú našu spoločnú túžbu po mieri na celom svete a táto pieseň odráža svetlo na konci tunela, v ktoré všetci dúfame,“ povedal.

Dave Grohl v knihe Rozprávač spomína, čomu sa venoval po tragickej smrti Kurta Cobaina a ako vznikla kapela Foo Fighters. „V kapitole o neidentifikovateľných lietajúcich telesách som našiel slovné spojenie, ktoré armáda používala ako prezývku, a povedal som si, že mi pripadá tak akurát tajomné. Neznelo totiž len ako označenie skupiny ľudí, ale rovno ako názov gangu: Foo Fighters.“

Aj keď Dava Grohla spočiatku preslávila spolupráca s Kurtom Cobainom, ľudsky si omnoho lepšie rozumel s členmi Foo Fighters, najmä s nedávno takisto zosnulým bubeníkom Taylorom Hawkinsom. Foto - Danny Clinch
Aj keď Dava Grohla spočiatku preslávila spolupráca s Kurtom Cobainom, ľudsky si omnoho lepšie rozumel s členmi Foo Fighters, najmä s nedávno takisto zosnulým bubeníkom Taylorom Hawkinsom. Foto - Danny Clinch

V knižnej edícii Denníka N práve vychádza autobiografia Dava Grohla s názvom Rozprávač. Spomína na svoje vystupovanie, na rozpad skupiny Nirvana a na založenie kapely Foo Fighters, kde pôsobí ako spevák, gitarista a hlavný skladateľ. Kniha vychádza v preklade Samuela Mareca.

Hudobník Laco Lučenič je práve na turné so skupinou Slobodná Európa a na otvárací koncert Pohody chystá špeciálny projekt venovaný Mekymu Žbirkovi. „Hudba ma ešte nikdy nesklamala,“ hovorí Lučenič, ktorý tento rok oslávi sedemdesiatku.

K prvým hudobníkom, ktorí začali koncertovať tento rok po zrušení obmedzení, patrí Peter Lipa. V rozhovore hovorí o mladej generácii muzikantov aj o Milanovi Lasicovi či o plánovanom nahrávaní v Amerike. (moja muzika)

Pesnička dňa: 12. Protivojnový song jedného z najznámejších ruských rapperov Morgenshterna, ktorý obsahuje aj hlas ukrajinského novinára nadávajúceho ruským vojakom, už má na YouTube takmer 13 miliónov pozretí.

Anglický spevák Ed Sheeran vyhral súdny spor o údajné plagiátorstvo. Hudobník Sami Chokri ho obvinil, že v hite Shape of You použil nápady z jeho dvoch piesní. Súd rozhodol, že podobnosti nepredstavujú plagiátorstvo. (sky news)

Hudba Kurta Cobaina, ktorý zomrel pred 28 rokmi 5. apríla 1994, stále rezonuje aj na Slovensku. Na debutovom albume ju spracoval mladý džezový gitarista Tomáš Lukáč. (moja muzika)

Dnes uplynulo 28 rokov od tragickej smrti Kurta Cobaina. Dave Grohl na jeho odchod spomína v knihe Rozprávač. „Na druhý deň som sa zobudil, prešiel do kuchyne a začal si robiť kávu. A vtedy mi to došlo. Už sa nevráti. Je preč. Ako môže niekto len tak… zmiznúť? Pripadalo mi to nereálne. A nespravodlivé.“

Pesnička dňa: Hydinové párky. Skupina Srnka, ktorá je speváckym comebackom Michaely Paštekovej, zverejnila videoklip k debutovému albumu. Skladba zaznie naživo počas dnešného koncertu v bratislavskej A4ke.

Smrť bubeníka Taylora Hawkinsa pripomenula staré časy v tom, akým spôsobom kedysi odchádzali rockové hviezdy. No dnešný hudobný svet je už inde, píše Peter Bálik.

Za najlepší slovenský album roka na cenách Radio_Head Awards vyhlásili nahrávku Venované pamiatke budúcich zosnulých od skupiny Chiki liki tu-a. Poslucháči Rádia_FM za skladbu roka vybrali After War od dvojice Lash & Grey, debut roka nahrali rapper Vec so Šimonom Švidraňom a objavom roka sa stala speváčka Tamara Kramar.

Najčítanejšie teraz

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviCieľom, ktorému sa v Rusku podriaďuje všetko, je mocenská a územná expanzia bez stanovených medzí. Ilustrácia – Deník N/Petr PolákFico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Julija Tymošenková. Foto - TASR/APFico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieBoris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš BenedikovičPri pohľade na moje slovenské nohy sa usmial. Keňanom okrem kostí pomáha aj to, že sa prispôsobili inak ako obyvatelia Ánd, hovorí odborníkJedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka Kováčová„Sadni si. On nežije.“ Katarína a Štěpán pri pôrode zistili, že žiadneho syna mať nebudúŠtěpán a Katarína. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N  Autor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabralaOliver Burkeman. Foto - Nina SubinShooty: Bratský národ Roberta FicaHadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftuZľava: Hadamczik, Rapáč a Mikúš. Foto - TASR, N - Vladimír Šimíček; koláž - NBieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuIlustračné foto – PixabayTereza Nvotová: Nechcem byť matkou. Nemyslím si, že som preto horší človekTereza Nvotová. Foto N - Tomáš BenedikovičEmília Vášáryová: Moje narodeniny? Štiavnica, vtáčie mlieko a orgovánEmília Vášáryová v apríli 2022 preberá cenu za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Foto – TASRAko veľmi pomohli americké dodávky Sovietom? Bez nich by vojnu ukončili až jadrové útoky v Nemecku, napísal ruský historikAmerický prezident Franklin Delano Roosevelt podpisuje v marci 1941 zákon o pôžičke a prenájme. Foto - WikimediaVladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVladimír Vůjtek trénoval Slovákov na štyroch majstrovstvách sveta (2012 - 2015) aj na olympiáde v Soči. Foto TASR - Michal SvítokTýždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš BenedikovičTerapeutka Malíková: Partnerské násilie prichádza veľmi nenápadne, po milimetroch, ako jemné posúvanie hranícDaša Malíková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

AM:32Ekonomický newsfilter: Slovenské elektrárne si môžu trochu vydýchnuť, zbavili sa úverovania od Rusov AM:06300 slov z MS: Ramsay so Slovákmi a Jalonen s Čechmi. Dva iné svetyVčera PM:45Z náhody sa zrodila nová hviezda NBA. Príbeh Ja Moranta ukazuje, že skauting hráčov nie je dokonalýVčera PM:52Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVčera PM:22Fico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Včera PM:17Shooty: Bratský národ Roberta FicaVčera PM:06Bieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuVčera PM:05Белорусский дневник: Почти три месяца после начала вторжения России в Украину: как изменилась жизнь в БеларусиVčera PM:58Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviVčera PM:38Kradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaVčera PM:31Fico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieVčera PM:45Nedeľná nekázeň: Prelomiť kruh odmietania, odporu a strachuVčera AM:48Vladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVčera AM:57Pre Zlatana nie je Pep chlapom, problémy mal aj Agüero. Ako môže Haaland zmeniť City (analýza)Včera AM:24Zo zabávača je kapitán. Vůjtek: Treba sa aj mračiť. Lintner: Buď zlý, keď je dobreVčera AM:16300 slov z MS: S Nemcami sme to neupracovali, ale môžeme sa tešiť na posilu z NHL01.00 PM:28Hadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftu01.00 PM:18Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Apple TV+, DAFilms a ďalších službách01.00 PM:40Už druhýkrát utiekli pred ruskou okupáciou: Teraz to bolo oveľa strašidelnejšie, ako keď sme opúšťali Donbas01.00 AM:28Nick Cave je životom ťažko skúšaný človek, ale nestráca zmysel pre humor01.00 AM:02Darmo máme cenový strop, napokon za to zaplatia ľudia, vraví bývalý guvernér Maďarskej národnej banky01.00 AM:24Autor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabrala01.00 AM:06Český týždeň: Šéfa národnej banky vyberal Zeman a poznať to01.00 AM:00Ramsay mohol byť so Slovenskom už vo Vancouvri 2010. Chceli ma Šatan s Chárom, no vedenie nie, hovorí01.00 AM:56High 5ive: 25 nápadov, ako oživiť spiaci československý pavilón v Benátkach01.00 AM:00Aj Haalandovi pomohol „Breddefotball“. Nová nórska generácia je radikálne iná ako predošlé01.00 AM:52300 slov z MS: Ramsay dokázal to, čo mu spočiatku vyčítali. Už máme luxus byť nespokojní01.00 AM:00Komentátori Čikovský a Gális: Pre koalíciu je ľahšie vymedzovať sa cez konflikt než tým, že by priniesli niečo originálne01.00 PM:33Fínska europoslankyňa: Putin zlyhal. Chceme ísť do NATO, a on s tým nič neurobí01.00 PM:57Tereza Nvotová: Nechcem byť matkou. Nemyslím si, že som preto horší človek