Divadlo

Taliansky operný spev sa dostal na zoznam nehmotného svetového dedičstva UNESCO. Za operu sa považuje taký spôsob spevu, ktorý zvyšuje nosnosť hlasu v akustických priestoroch a ktorý sa spája so špecifickou mimikou aj gestami. V Taliansku je aktuálne asi 60 operných domov.

Mala som šťastie na úlohy, ktoré ma učili žiť. A umierala som každú chvíľu, preto vravím, že som pripravená, hovorí Emília Vášáryová. V rozhovore vysvetľuje, prečo sa za herectvo spočiatku hanbila aj prečo chcela, aby film o nej premietli až keď zomrie. Do slovenských kín teraz mieri dokument Emília, ktorý mapuje šesť dekád tvorivého pôsobenia herečky.

Emília Vášáryová. Foto pre N – Pavel Bielik

V SND má dnes večer premiéru celovečerný dokument Emília od režiséra Martina Šulíka. Zachytáva šesť dekád tvorivého pôsobenia Emílie Vášáryovej v prostredí divadla, televízie a filmu. Do kín sa film dostane 7. decembra.

Slovenské národné divadlo vytvorilo inscenáciu pre stredoškolákov o duševnom zdraví. „Chceme im ukázať, že vyhľadať terapeuta, školskú psychologičku a podobne nie je hanba,“ hovorí dramaturg Mário Drgoňa. Predstavenie by malo putovať po školách, ktoré oň prejavia záujem.

Slovenská herečka s afganskými koreňmi Diana Khwaja vyrástla v malom meste na východe Slovenska. Hovorí, že napriek niekoľkým nepríjemným situáciám zažila prijatie v komunite. Jej afganský pôvod však bol často hlavnou témou pri konkurzoch do štátnych divadiel. Po Šimkovičovej slovách o zmiešavaní kultúr má obavy.

Slovenské národné divadlo má za sebou nevšednú premiéru. Inscenáciu Čaute uviedli ráno o deviatej v školskej triede. Príbeh o dvoch tínedžeroch, Šimonovi a Zoji, upozorňuje na krehkú identitu stredoškolákov a búra mýty o duševnom zdraví.

Nedávne výroky ministerky kultúry Šimkovičovej vyvolali v slovenskej herečke s afganským pôvodom strach. Diana Khwaja sa bojí o priateľov, ktorí pôsobia v kultúrnej oblasti na Slovensku a zároveň sú súčasťou rôznych menšín. „Zmiešavanie kultúr v mojom živote ma naučilo citlivosti a empatii voči ľuďom z akejkoľvek menšiny,“ hovorí.

Foto - Patrícia Hatiarová

V Liptovskom Mikuláši sa začína 30. ročník festivalu Pan. Ide o celoslovenskú súťažnú prehliadku pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou, súčasťou programu sú aj diskusie a workshopy.

Všetci máme kapacitu rozoznávať kvalitu, vraví úspešný choreograf Anton Lachky, ktorý už viac ako dvadsať rokov pôsobí v Belgicku. „Nemusíte mať radi operu, ale ak sólista výborne zaspieva a orchester špičkovo zahrá, upúta vás to,“ vraví v rozhovore s tým, že rovnako to platí aj pri tanci.

Z predstavenia Tí druhí. Foto - Romain Vennekens

Péter Hunčík píše o déjà vu, ktoré zažil pri sledovaní hry, ktorú pred 50 rokmi sám režíroval. Spomína, ako im prvý riaditeľ Domu pionierov hru povolil, lebo v nej videl úpadok vražedného kapitalizmu, a druhý zakázal, lebo sa cítil podvedený tým, že nedostal budovateľskú drámu.

Divadelnou inscenáciou roka je Kocúrkovo v SND, získalo štyri ceny Dosky. Za najlepších hercov vyhlásili Mareka Geišberga a Luciu Jaškovú, ktorí stvárnili hlavné postavy v inscenácii Hekuba Slovenského komorného divadla v Martine.

Ondrej Kovaľ, Roman Poláčik a Martin Šalacha v inscenácii <i>Kocúrkovo</i>. Foto - Braňo Konečný

Bratislavské divadlo Stoka dnes premiéruje svoju 50. inscenáciu Škovránok. Uvádza ju citátom holandského sociológa Geerta Hofsteda (1928 – 2020): „Slovensko dosahuje na škále vzdialenosť moci najvyššie skóre medzi všetkými krajinami na svete. Vysoké skóre znamená, že v krajine sa intenzívne prejavuje mocenská hierarchia.“

Slovenské národné divadlo odpremiérovalo novinku pre detské publikum – operu Muflón Ancijáš. „Plňte si sny a buďte odvážni,“ odkazujú autori Braňo Jobus a Slávo Solovic.

Vo veku 78 rokov zomrel prezident futbalového Evertonu Bill Kenwright, ktorý pôsobil v klube od roku 1989. Bol pri zrode kariéry Wayna Rooneyho. Okrem toho bol Kenwright filmovým a divadelným producentom. (bbc)

Najviac nominácií na divadelné ceny Dosky získali inscenácie Kocúrkovo a Hekuba. Vyhlásenie výsledkov 26. ročníka bude 13. novembra v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave, priamy prenos odvysiela RTVS.

Riaditeľ SND Matej Drlička hovorí, že jemu sa predstavenie Kocúrkovo, z ktorého niekedy aj odchádzajú diváci, páči, ale predstaviteľov SNS by radšej pozval na premiéru Labutieho jazera. „Je priestor, aby v dramaturgii národného divadla bola aj takáto náročná a zložitá inscenácia ako Kocúrkovo. Ak by sme ich mali desať, asi už aj ja budem protestovať, ale jednu určite zvládneme.“

Riaditeľ SND Matej Drlička hovorí, že je pripravený spolupracovať aj s Martinou Šimkovičovou ako s ministerkou kultúry. „Preferoval by som častú komunikáciu; je dobré, aby minister priebežne vnímal aj problémy, aj pozitíva inštitúcií. Osobitne sa teším na prvé stretnutie, kde ju vovediem do problematiky SND.“ Herci sa podľa neho určite teraz nechystajú štrajkovať, ale chcú si ďalej robiť svoju prácu.

Tanečník z Kórey, ktorého máme v súbore, je vynikajúci a máme šťastie, že tancuje u nás, hovorí riaditeľ SND Matej Drlička o predstave Andreja Danka, ako by mala vyzerať kultúra. „Žijeme v európskom priestore, kde je voľný pohyb, otvorený trh, a argumentovať národnosťou sa mi zdá zvláštne. Potreboval by som sa s pánom Dankom o tom rozprávať, aby som porozumel, čo konkrétne mu na tom prekáža.“

Na festivale Bratislava v pohybe sa predstaví súbor úspešného slovenského choreografa Antona Lachkého, ktorý sa usadil v Belgicku. Oceňované predstavenie The Others vyzýva na život v rovnováhe so svojím telom a s planétou.

Divadlo Non.Garde vytvorilo autorskú inscenáciu o prežívaní ľudí s poruchami autistického spektra. Asperger vs. Wittgenstein stavia na komike a ponúka aj dôležitý aspekt témy autizmu – hravosť a tvorivý potenciál, ktorý prináša vedomie odlišnosti.

V Košiciach vzniklo nové mestské divadlo. „Chceme, aby sa ľudia u nás zasmiali,“ hovorí jeho zakladateľ Rastislav Pistrák, ktorý roky pôsobil v Národnom divadle Košice. Nové divadlo bude sídliť v Historickej radnici, zamerať sa chce na hosťujúce predstavenia, ale aj vlastné inscenácie.

Česká herečka Jiřina Bohdalová na odporúčanie lekára ukončila divadelnú kariéru. 92-ročná herečka účinkovala v Divadle Na Jezerce, vystupovala tam posledných vyše 15 rokov. (prima)

V pondelok sa začína festival súčasného tanca Bratislava v pohybe. Otvorí ho flámsky súbor Ultima Vez s choreografiou legendárneho Wima Vandekeybusa, ktorý sa ocitne aj na javisku. „Baví ma hrať, nie je to vždy jednoduché, ale dáva to človeku dôvod zostať vo forme,“ vraví Vandekeybus.

Dnes sa začína 32. ročník festivalu Divadelná Nitra. Otvorí ho predstavenie Endokanabinoid bratislavského divadla Stoka, po ktorom nasleduje diskusia na tému Nezávislá kultúra v ohrození.

Prezidentka Čaputová nevidí na plagáte Divadla P. O. Hviezdoslava nič, čo by by malo niekoho urážať. „Rešpektujem ľudí, ktorým sa nepáči, plagát však na nikoho neútočí, len niektoré skupiny vyzdvihuje,“ hovorí v diskusii Denníka N v priestoroch mestského divadla.

Viac ako busta Hviezdoslava pobúrila hejterov ukrajinská vlajka, hovorí riaditeľka Divadla P. O. Hviezdoslava Valéria Schulczová, ktorá už pripravuje trestné oznámenia v reakcii na vyhrážky, ktoré zamestnanci divadla dostávajú. „Aj keď opomenuli ostatné aspekty vitráže, ukrajinská vlajka pre nich bola ako červené súkno a životný pocit z toho, že Ukrajinci sú tu, aby nás zničili.“

Chodia nám vyhrážky, že by nám chceli odrezať hlavy, hovorí riaditeľka Divadla P. O. Hviezdoslava Valéria Schulczová po zverejnení vizuálu, ktorý vyvolal kritiku zo strany matičiarov a dezinfoscény. „Ja som bola tá, ktorá povedala, že poďme pracovať s motívom busty Hviezdoslava: buď ju niekam dajme jedna k jednej, položme ju vedľa spadnutej kolobežky, alebo ju dajme niektorej z postáv do dlane, nech je to parafráza na Hamleta.“

Divadlo P. O. Hviezdoslava malo vďaka Matici slovenskej promo kampane takmer zadarmo, komentuje Newsfilter. „Na Slovensku existuje značná časť občanov, ktorých dokáže vzrušiť aj taká marginálna záležitosť ako vizuál jedného divadla. A to až do takej miery, že sú ochotní obetovať čas a pohodlie, vyjsť do ulíc a protestovať aj proti niečomu, čo vlastne ani neexistuje.“

Vo filme Sviňa som chcel zahrať autentické zlo, hovorí herec SND Jozef Vajda, ktorý hral postavu Lola Wagnera, ktorá pripomínala Mariana Kočnera. „Ľudia sú niekedy nepoučiteľní, ale niekedy im aj iní nahrávajú a tejto celej situácii nahrala posledná vláda, ktorá tu bola,“ hovorí o tom, prečo sú politici z tohto filmu znovu na vrchole rebríčkov popularity.

Naozaj sú voľby len o tom, kto dá na stôl párky a pivo? Tak aj dopadneme, hovorí v podcaste herec Slovenského národného divadla Jozef Vajda. Už tretie volebné obdobie volí SaS a teraz narozprával ako podcast aj ich volebný program.

Fotograf Ctibor Bachratý zomrel vo veku 68 rokov, informuje Slovenské národné divadlo. Bachratý od roku 1974 tancoval v Lúčnici, neskôr v nej pracoval ako tajomník a popritom fotografoval. Po roku 1989 sa fotografii venoval profesionálne, bol i dlhoročným fotografom SND.

Ctibor Bachratý na snímke z roku 2013 s fotografiami z Pohody. Foto - TASR

Keď ešte televízia nebola v kurze, takmer každá obec mala svoje divadlo, vraví divadelný dramaturg a kritik Jakub Molnár, ktorý sa venuje výskumu ochotníckeho divadla a festivalov. V rozhovore tiež vysvetľuje, kto boli prví herci a prvé herečky a prečo s nimi chceli spolupracovať aj profesionáli.

Ochotníci kritizovali slovenský štát aj komunistov, hovorí divadelný kritik Jakub Molnár. Najmä mladé súbory podľa neho reagujú oveľa ostrejšie na súčasné spoločenské problémy ako profesionáli. „Niekedy ma až mrazí, s akou odvážnosťou tieto myšlienky tlmočia,“ vraví v rozhovore.

Divadelný dramaturg a kritik Jakub Molnár. Foto N - Tomáš Pobuda

Vyše trojročná rekonštrukcia budovy jediného štátneho menšinového divadla v Bratislave Ifjú Szivek sa blíži ku koncu. Obnova stála zhruba 2,9 milióna eur. Divadlo chce podľa jeho umeleckého vedúceho Dušana Hégliho v budúcnosti fungovať ako spojka medzi kultúrou maďarskej menšiny a slovenskej majority v hlavnom meste. (napunk)

Foto N - Vladimír Šimíček

Na prijímacie skúšky na VŠMU k nám chodia už prakticky len študentky, hovorí spevák Peter Mikuláš, ktorý je sólistom Opery SND od roku 1978. „A kde sú tí junáci? To sa fakt všetci hrnú len do bánk a IT sektora?“

Peter Mikuláš ako kráľ Svätopluk. Foto - Marek Olbrzymek

Divadlo Andreja Bagara v Nitre čaká rozsiahla rekonštrukcia fasády za vyše 2,35 milióna eur. V havarijnom stave je už niekoľko rokov, postupne z nej začal odpadávať kamenný obklad. Presný termín začiatku prác zatiaľ stanovený nebol.

Vo veku 75 rokov zomrel herec, režisér a divadelný pedagóg Dušan Kaprálik. Pôsobil vo viacerých divadlách vrátane DAB v Nitre, členom Novej scény v Bratislave bol od roku 1973.

Dušan Kaprálik. Foto - TASR

Pre niekoho sa Hviezdoslavov Kubín začína a končí jednou básničkou, no iných nasmeroval k herectvu. „Bola to pre mňa revolúcia,“ spomína herec Milan Ondrík. Dodnes si pamätá jeden z textov, ktoré recitoval. „Pamätám si, ako mi pán učiteľ Broz povedal, aby som si určite neobliekol slušné oblečenie a aby som si dal ruky do vreciek. Dovtedy som nevidel nikoho tak recitovať.“

Herec a režisér Martin Huba má dnes 80 rokov. Jeho jubileum pripomíname cez archívny text z minulého leta o úspešnej hre Kontrabas, ktorú oživil po vyše desaťročnej prestávke.

Foto N - Vladimír Šimíček

DPOH uvádza dnes, v rámci sprievodného programu Dúhového Pridu 23, po zotmení o 21.00 na lodi Pink Whale inscenáciu FANTOMAS o hoaxoch a dezinformáciách. Vstup na predstavenie je voľný do naplnenia kapacity. (inzercia)

Chersonské divadlo odohrá dnes posledné zo siedmich predstavení na Slovensku. Hru Mačička ako spomienka na temnotu uvedie v kultúrnom centra Bašta v Bardejove o 20:00.

Sledovanie politiky je bolestné, ale myslím si, že by sme nemali rezignovať, hovorí herečka Jana Kovalčiková. Obdivuje hercov a herečky, ktorí/ktoré dokážu vystúpiť aj na tribúne, keď treba. „Možno sa niekomu páči spôsob, akým hovoria mnohí politici z parlamentu, mne sa zas páči, ako dokážu myšlienky sformulovať a predniesť mnohí moji kolegovia a moje kolegyne.“

Po Let’s Dance mi norkové kožuchy do divadla nechodia, tam ľudia hodnotia, čo ste odohrali, hovorí herečka Jana Kovalčiková. Takisto rozpráva o tom, ako sa vyrovnala s tým, že má o ňu záujem bulvár, a či si dáva väčší pozor na to, čo dáva na sociálne siete.

Jana Kovalčiková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Keď hrám, cítim sa ako slobodný človek, vraví Peter Radi. Má Downov syndróm, no už roky sa venuje herectvu. Objavil sa aj v seriáli Druhá šanca na Markíze. Jeho „domovskou scénou“ je však Divadlo Hopi hope, ktoré založil Peter Kalmár v Košiciach.

Herec Peter Radi. Foto N - Peter Lázár

Hercov a herečky z košického Divadla Hopi hope spočiatku odpisovali, že nedokážu hrať viac ako desať minút. Väčšina z nich má totiž Downov syndróm. Dnes majú za sebou dve desiatky predstavení, niektorí už účinkovali v seriáli aj vo videoklipe.

Historická budova SND by mohla návštevníkov privítať na začiatku sezóny 2031/2032. Vyplýva to z plánu rekonštrukcie, ktorý vzala vláda na vedomie.

Divadelné predstavenie Nikdy navždy pripomína aj útok na Zámockej ulici v Bratislave. Aktualizovanú verziu hry nemeckého dramatika Falka Richtera dnes uvedie Divadlo Petra Mankoveckého na festivale Dotyky a spojenia v Martine, v júli ju predstaví v Trenčíne na Pohode.

Tento týždeň sa v Slovenskom národnom divadle v Bratislave predstaví belgický tanečný súbor Peeping Tom. V stredu a vo štvrtok uvedie dielo Diptych, ktoré je súčasťou programu festivalu Bratislava v pohybe.

V Martine sa dnes začína divadelný festival Dotyky a spojenia. Predstavuje výber najlepších inscenácií a súborov z celého Slovenska, v programe sú aj koncerty a diskusie.

V Mestskom divadle Žilina bude dnes premiéra hry Zuzany Palenčíkovej s názvom Dušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom dome. Ide o filozofickú detektívku a zároveň trojportrét nášho národa na prelome storočí v réžii Rastislava Balleka.

Z novej inscenácie Mestského divadla Žilina. Foto - Robert Tappert

Nové na Dennikn.sk

20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси? 20:04Bieloruský denník: sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku? 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki Haleyová 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude drahá 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robí 17:01Shooty: Zdesenie 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya  14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a Nitre 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlave 11:40Danglár: Birmovaný komunista 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimli 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali