Divadlo

V Činohre SND je dnes predstavenie Ruské denníky venované jubileu Božidary Turzonovovej. Herečka, ktorá dnes oslavuje 80 rokov a je členkou súboru od roku 1963, si zahrá postavu Máše.

V Banskej Štiavnici sa dnes začína prvý blok repríz oceňovanej divadelnej inscenácie Kosmopol. Špeciálne predstavenie, ktoré sa odohráva naraz na jedenástich scénach v starom meštianskom dome, bude mať tento rok šestnásť repríz.

Bratislavskí poslanci schválili založenie Divadla Pavla Országha Hviezdoslava ako neziskovej organizácie mesta. Hlavné mesto tak získa vlastnú činohernú scénu, ktorá bude od júna fungovať ako samostatná organizácia.

Tento týždeň má premiéru film Anny Gruskovej o Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej, ktorá pred 80 rokmi radila ženám, ako sa stať demokratkami. „Veľa ľudí ešte aj dnes uvažuje v kategóriách ‚my a oni‘. Alžbeta Gwerková-Göllnerová už v 30. rokoch vedela, že všetko sme ‚my‘,“ hovorí Grusková.

Alžbetu Gwerkovú-Göllnerovú, ktorú nedávno vyznamenala prezidentka, postihlo v živote viacero tragédií, no jej myšlienky o demokracii sú inšpiratívne dodnes. Režisérka Anna Grusková päť rokov pátrala po stopách tejto literárnej vedkyne, hungaristky, historičky a demokratky, aby jej príbeh neostal zabudnutý.

Shooty: Reforma opery

Predseda parlamentu Boris Kollár prijal operných spevákov zo Slovenského národného divadla. Reagoval tak na prepúšťanie sólistov opery, ktorým riaditeľ SND Matej Drlička ponúka už len externú spoluprácu. Kollár povedal, že v SND by mali vystupovať slovenskí umelci a mali by hrať predovšetkým slovenský repertoár.

SND chystá špeciálne baletné predstavenie, v ktorom spojilo štvoricu choreografov so štvoricou módnych dizajnérov. Boli sme sa pozrieť, ako to vyzerá týždeň pred jeho uvedením.

Z kostýmovej skúšky k predstaveniu Fashion Ballet v Slovenskom národnom divadle. Foto N - Tomáš Benedikovič
Z kostýmovej skúšky k predstaveniu Fashion Ballet v Slovenskom národnom divadle. Foto N - Tomáš Benedikovič

Herečka Emília Vášáryová hovorí o tom, ako herci odchádzajú z divadla. „Vždy som videla akurát to, že sa odchádza s veľkým nevďakom. Až tak, že sa ľudia už nikdy viac v divadle neobjavili.“ Odchod podľa nej nie je jednoduchý. „Máme o sebe nejakú predstavu a nikto z nás nevidí, že už nám vynecháva text, že mladí kolegovia okolo nás zachraňujú, čo môžu, a stále si myslíme, že sme v kondícii. Potom, keď to niekto pomenuje, tak to nie je príjemné a nezostáva nič iné, len odísť.“

Herečka Emília Vášáryová hovorí o slovenských politikoch, na ktorých podľa nej vidno, ako klamú. „Voľakedy sa hovorilo, že vždy nás mali v rukách šialenci. Nemáme k tomu ďaleko… Prežívam teraz obdobie takého veľkého čudovania sa a stále si hovorím, že kde sú ženy, aby sa ohradili, aby aj týchto svojich mužov stiahli a opýtali sa ich, či sa nehanbia. Alebo aby im povedali, že preboha, nerob to pred našimi deťmi. Toto sú otázky, ktoré si dávam. Kamera nepustí.“

18. mája bude mať herečka Emília Vášáryová 80 rokov. „Moje narodeniny? Štiavnica, vtáčie mlieko a orgován,“ hovorí v rozhovore o tom, ako kedysi oslavovala a ako to už dnes nechce prežívať. „Sú jubileá, ktoré sú hodné toho, aby sa oslavovali, a potom sú také, o ktorých by bolo vhodnejšie pomlčať. Myslím si, že toto moje patrí k tomu druhému typu,“ hovorí s tým, že si nemyslela, že tu bude tak dlho.

Emília Vášáryová v apríli 2022 preberá cenu za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Foto – TASR
Emília Vášáryová v apríli 2022 preberá cenu za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Foto – TASR

Balet SND odpremiéroval Rukopisy majstrov. Novinka je záplatou na dieru v jeho modernom repertoári.

Cenu Akadémie divadelných tvorcov za najlepšiu inscenáciu uplynulej sezóny získalo dielo D1 (pracovný názov). Inscenácia Slovenského komorného divadla v Martine poukazuje na nedokončenú diaľnicu, reflektuje veľkolepé vyhlásenia a minimalistické realizácie.

Tú hrôzu, čo sa deje na Ukrajine, prežívam veľmi silno, hovorí v rozhovore herečka Zuzana Kronerová. Cez víkend oslávila jubileum a dúfa, že filmovú cenu Slnko v sieti  nedostala ako darček.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

SND v spolupráci s nadáciou Úsmev ako dar pripravilo charitatívny projekt Divadlo pre všetky deti. Cieľom je podpora detí z detských centier a sociálne slabších rodín. Prvé predstavenie „Ako sa Lomidrevo stal kráľom“ uvedú v nedeľu 3. apríla.

Vo veku 90 rokov zomrel teatrológ a divadelný kritik Milan Polák. Posledná rozlúčka sa bude konať v stredu 23. marca o 12.00 h na Martinskom cintoríne v Bratislave.

Ruská primabalerína z moskovského Veľkého divadla (Bolšoj teatr) Olga Smirnovová emigrovala do Holandska a bude vystupovať v tamojšom národnom balete. Na začiatku marca odsúdila ruskú inváziu. Smirnovová má starého otca z Ukrajiny a označuje sa za štvrtinovú Ukrajinku. (bbc)

Mestské divadlo Žilina uvádza dnes o 19.00 h premiéru inscenácie Kaderníčky v réžii Eduarda Kudláča. Ide o drsnú komédiu z prostredia kaderníckeho salóna, ktorú napísala dánska dramatička Astrid Saalbach.

Z inscenácie Kaderníčky. Foto - Robert Tappert
Z inscenácie Kaderníčky. Foto - Robert Tappert

Sme krajinou nešťastných dievčat, ale už stačilo, vravia autorky inscenácie Krása nevídaná, na ktorej spolupracovali aj s terapeutkou. Uvádza ju Divadlo P. O. Hviezdoslava v Bratislave ako súčasť projektu Generácia Z.

Prvou premiérou SND po otvorení kultúry je predstavenie Kým prídu Stouni…, pri ktorom pandémiu úplne vytesníte. Hlavnú úlohu hrá hudba, na pódiu je aj živá kapela, ktorú vytvorili herci divadla.

Činohra SND dnes uvádza odloženú premiéru Kým prídu Stouni… Predstavenie, v ktorom herci vytvorili kapelu a hrajú pesničky, sa začína o 19.00.

V bratislavskom DPOH má dnes premiéru Generácia Z: Krása nevídaná. Autorskú inscenáciu, ktorá vznikla v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení, režírovala Zuzana Fialová, začiatok je o 19.00.

Víkendové premiéry predstavenia Kým prídu Stouni… v Činohre SND sa neuskutočnia. Pre zdravotnú indispozíciu jedného z hercov ich museli zrušiť, zakúpené vstupenky majú diváci možnosť vrátiť alebo zameniť.

Mestské divadlo Žilina oslavuje 30. výročie svojho založenia premiérou inscenácie adaptácie románu Anna Karenina od dramatika Armina Petrasa v réžii Mariána Amslera. V piatok sa uskutoční verejná generálka, po ktorej bude nasledovať zajtrajšia premiéra.

Zo skúšok inscenácie Anna Karenina. Foto - Robert Tappert
Zo skúšok inscenácie Anna Karenina. Foto - Robert Tappert

Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici dnes uvádza novú inscenáciu Punk pajama party. Uvádza ju ako „zrážku hudby a tanca s pohľadom na nepochopenú subkultúru“.

SND víta navýšenie diváckej kapacity v hľadisku, na ktorom sa dnes dohodla vláda: „Vnímame to ako prijateľný kompromis medzi rešpektovaním protipandemických opatrení a ekonomickou rentabilitou.“ Zajtra chce uviesť komornú inscenáciu v Modrom salóne, no zatiaľ čaká na vyhlášku hygienikov.

Vo veku nedožitých 81 rokov zomrel český herec Viktor Vrabec, informovalo Divadlo pod Palmovkou.

Členovia SND žiadajú, aby sa otvorili slovenské divadlá a kultúrne inštitúcie. „V čase otvorenia vlekov, fitnescentier, reštaurácií a ďalších prevádzok je opomenutie kultúrnych inštitúcií, ako sú divadlá či filharmónie, nezmyselným krokom,“ píšu v spoločnej reakcii. Pripomínajú, že divadlá sú otvorené v Česku, Rakúsku, Poľsku aj Maďarsku.

Divadlo Pôtoň pripravilo premiéru a online reprízy inscenácie Terra Apathy. Nový projekt čerpá z príbehu obce Horné Opatovce, ktorá po výstavbe hlinikárne v Žiari nad Hronom čelila ekologickej katastrofe a bola vymazaná z mapy.

V rámci novej umelecko-vzdelávacej platformy FolkLab vzniklo hudobno-tanečné predstavenie Od zeme. Vidieť sa dá dnes o 19.30 hod. v bratislavskej Novej Cvernovke.

Vedel som, že mám rád svoju prácu a svojich kolegov, ale nevedel som, ako veľmi, hovorí herec Martin Huba o tom, ako prežíval pandémiu v Slovenskom národnom divadle. Rozhovor s ním je súčasťou knihy Rok bez divákov, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve Denníka N.

Martin Huba. Foto – Peter Korček
Martin Huba. Foto – Peter Korček

Na Slovensku existuje jediné rómske profesionálne divadlo. Po rokoch fungovania v havarijných priestoroch sa Romathan s podporou košickej župy presťahovalo do novej budovy. Tento týždeň uviedli na novej scéne aj prvú premiéru, pravidelne však hrávajú aj v osadách pre deti. „Hrávať pre najchudobnejšie deti berieme ako povinnosť,“ vraví šéf divadla Karol Adam.

Foto - Peter Lazar
Foto - Peter Lazar

Prvé kolo Ceny Akadémie divadelných tvorcov za inscenáciu sezóny 2020/21 je ukončené. V rámci takzvaných „kovidových nominácií“ komisie vybrali desať predstavení.

Činohra Slovenského národného divadla dnes uvádza predpremiéru trpkej komédie Matka. V hlavnej úlohe hry Floriana Zellera účinkuje Zuzana Fialová.

Vo Zvolene sa začal festival Víkend atraktívneho divadla. V piatok je na programe projekcia filmu Ján Langoš – strážca pamäti, vystúpi aj Andrea Bučková so skupinou.

V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave je v sobotu o 19.00 hod. premiéra inscenácie Kopny! Buchny! Ric!, ktorá hravo a s nadhľadom približuje diela klasiky slovenskej divadelnej komédie.

Dnes o 19.00 h bude druhá bratislavská repríza inscenácie režisérky Anny Gruskovej o živote Alžbety Gwerkovej Göllnerovej, ktorá vznikla na základe štvorročného výskumu. V hlavných úlohách sa predstavia Lenka Libjaková a Šimon Ferstl.

Hlavnú cenu festivalu Nová dráma získala inscenácia D1 v réžii Lukáša Brutovského, ktorá vznikla na scéne Slovenského komorného divadla Martin. Festivalová porota udelila aj dve zvláštne ceny pre inscenácie Pieskovisko (Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov) a Swing Heil! (Divadlo Pôtoň a Horácke divadlo).

V Trenčíne sa dnes začína medzinárodný divadelný festival Sám na javisku. Otvorí ho vystúpenie českého fyzického básnika, hudobníka a performera Petra Vášu.

V Bratislave sa začína festival Nová dráma. Počas nasledujúcich dní predstaví 10 súťažných inscenácií prevažne domácich divadiel, ale i diskusie a Masterclass bieloruského dramatika Andreja Kurejčika, ktorý je patrónom festivalu.

V piatok sa začína jubilejný 30. ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Hlavnou témou sú „presahy“, program ponúka aj pouličné produkcie, koncerty a diskusie.

Vďaka dekadentom som nestihol zhrubnúť, vraví český herec a dramatik Jiří Suchý. V rozhovore opisuje, že všetky vonkajšie ťažkosti, problémy a krízy okolo Semafora sa naučil premieňať na vnútornú pohodu. Stále obdivuhodne vitálny umelec oslavuje 1. októbra deväťdesiat rokov.

Jiří Suchý na koncerte Pocta slobode v roku 2015 na hrade Devín v Bratislave. Foto - TASR
Jiří Suchý na koncerte Pocta slobode v roku 2015 na hrade Devín v Bratislave. Foto - TASR

Zakladateľ legendárneho divadla Semafor Jiří Suchý oslavuje 90 rokov. História divadla aj napriek množstvu hviezd, ktoré sa ocitli na jeho javisku, zostáva predovšetkým nevšedným príbehom tohto umelca, píše Alexander Balogh.

V Bratislave je možné vidieť posledné dielo hudobníka Davida Bowieho, muzikál Lazarus. Je to viac než len predstavenie prenesené z New Yorku.

Bratislavské divadlo Stoka dnes premiéruje predstavenie Alea Iacta. Uvádza ho v A4ke, začiatok je o 19.00.

Slovenské národné divadlo usporiadalo galakoncert k jubileu Petra Dvorského. Bohužiaľ, jeho hlas sme si v ten večer nevypočuli, hoci pôvodným zámerom bolo pripomenúť si spevákovu virtuozitu aspoň videoukážkami, píše blog Do Re Mix.

Pesnička dňa: This is not America. Bratislavské divadlo Aréna uvádza premiéru muzikálu Lazarus na hudbu Davida Bowieho. Predstavenie je dnes o 19.00 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, kde začala Aréna hrávať počas rekonštrukcie svojich priestorov.

Považujem za úplne prirodzené, ak študenti s maďarčinou ako materinským jazykom chcú študovať po maďarsky v Budapešti, hovorí herec a pedagóg Ottó Culka. Mnohí z nich podľa neho ani nevedia, ako funguje VŠMU a aké sú tam pre nich podmienky. „Viackrát som sa s tým stretol, ale aj s tým, že napokon boli veľmi príjemne prekvapení,“ vraví v rozhovore, ktorý vydávame aj v maďarčine.

Dvojjazyčné herectvo si vyžaduje obrovskú námahu, hovorí herec Ottó Culka, ktorý hrá v slovenčine aj v maďarčine. Zároveň vedecky skúma, ako na javisku paralelne používať tieto dva jazyky, medzi ktorými je priepastný rozdiel. „Napríklad slovenské hlásky sa tvoria úplne inak ako maďarské, naše rečové orgány často pracujú fyzicky inak,“ vysvetľuje v rozhovore, ktorý vydávame aj v maďarčine.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Pri ideálnom vývoji by historická budova Slovenského národného divadla mohla byť opäť prístupná v roku 2028. Odhaduje to generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsManuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš BenedikovičSvetový newsfilter: Ukrajina má za sebou zlý týždeň, Rusi sa poučili z chýbŠpeciálna jednotka v Sjevjerodonecku. Foto - TASR/APAk Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuJaroslav Chrapko. Foto – Dedoles/Miro NôtaMôžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Atentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archívKandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaBudovy RTVS v Mlynskej doline. Foto - TASRImpérium zosnulého veľkofarmára pokračuje. Žena s dcérou podniky nepredávajú, ale vynovia najväčšiu vaječnú farmu v krajineJozef Öszi. Foto - Klub poľnohospodárskych novinárovPoslanec Benčík: Matovičovým správaním som hlboko dotknutýFoto N - Tomáš BenedikovičPropaganda zjedla Rusom mozog, vraví dcéra zavraždeného opozičného lídra Žanna NemcovováDo Bratislavy prišla Žanna Nemcovová na pozvanie Martina Poliačika. Foto N - Vladimír ŠimíčekZoroslav Kollár nejde do väzenia, po priznaní úplatku v kauze Pčolinský a za nelegálne cigarety zaplatí 70-tisícFoto N - Tomáš BenedikovičAko je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážka AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black Keys AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisíc AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+video) AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor) AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchVčera PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponouVčera PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)Včera PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašilaVčera PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Včera PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajinyVčera PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalVčera PM:49Dve roviny jedného príbehuVčera PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Včera PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijemVčera PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klamVčera PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaVčera PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaVčera PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Včera PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičiaVčera PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmuVčera PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaVčera PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícVčera PM:46Ak Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuVčera PM:14Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuVčera PM:04Streľba zbraňou je v USA hlavnou príčinou úmrtia detí a mladých, predbehla dopravné nehodyVčera PM:53Dodávky stavebných materiálov sa už podpisujú iba na objemy. Cena je jasná až pri dodaní, upozorňuje developerVčera PM:44Danglár: Za rodinuVčera PM:38Atentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Včera PM:04Propaganda zjedla Rusom mozog, vraví dcéra zavraždeného opozičného lídra Žanna Nemcovová