Cestovný ruch

Koronakríza vymazala miliardu príjazdov zahraničných turistov a vrátila svetový cestovný ruch na úrovne z konca 80. rokov. Počet príjazdov cudzincov vlani stúpol o 4 %, no naďalej bol o 72 % nižší ako pred pandémiou v roku 2019. (statista)

Cestovný ruch vo Viedni bol vlani na 28 % úrovne pred koronakrízou. Počet prenocovaní sa oproti roku 2020 zvýšil o 9 % na takmer päť miliónov. K dispozícii bolo aj menej lôžok.

Bez zahraničných turistov slovenský cestovný ruch neprežije, vraví riaditeľ agentúry Slovakia Travel Václav Mika. „Letná turistická sezóna 2021 podľa počtu domácich návštevníkov bola najlepšia v histórii. Ale na úkor zahraničných turistov. V absolútnych číslach sú straty najväčšie pri návštevníkoch z Česka, Poľska a Maďarska. Tam teraz mierime naše kampane a turistom vysvetľujeme, aké máme opatrenia.“

Wellnessy a akvaparky pootvárali, hygienici na príkladoch vysvetľujú, kto sa kam môže ísť kúpať. V plaveckých bazénoch môže byť napríklad voľnejší režim OP, v bazénoch s atrakciami zas prísnejší OP+, ak ich dokážu oddeliť.

Thajsko sa od februára otvorí turistom, ktorí sú zaočkovaní, bez nutnosti karantény. Krajina, ktorá je závislá od cestovného ruchu, to oznámila po zmiernení nárastu počtu nových prípadov koronavírusu. (afp)

Po uvoľnení opatrení v piatok v Zemplíne otvoria Thermalpark Šírava. Po novom môžu byť akvaparky otvorené v takzvanom režime OP+, aj keď nie sú súčasťou hotelových komplexov. (tasr)

Do Japonska vlani prišlo najmenej zahraničných turistov od roku 1964, keď sa začali sledovať tieto údaje. Medziročne ich počet klesol o 94 % na takmer 246-tisíc, oproti predcovidovému roku 2019 ich bolo o 99 % menej.

Medzinárodný turizmus vlani mierne vzrástol, no zostal hlboko pod úrovňami z obdobia pred začiatkom pandémie. Podľa väčšiny odborníkov sa plne nezotaví z pandémie skôr než v roku 2024.

Thajsko plánuje od apríla zaviesť daň pre zahraničných turistov. Poplatok v prepočte 8 eur by sa mal platiť súčasne s letenkou. Informoval o tom thajský úrad pre turistiku. Vybrané peniaze chce Thajsko použiť na rozvoj atrakcií, aj na pokrytie úrazového poistenia pre cudzincov, ktorí nie sú schopní sami hradiť náklady. (reuters)

Asociácia akvaparkov a kúpalísk žiada súhlas s otvorením prevádzok minimálne pre zaočkovaných a ľudí po prekonaní covidu. Navrhuje aj zníženie DPH z 20 na 10 %. V súčasnosti smú otvoriť len pre ubytovaných hostí z hotelov, ktorých sú súčasťou.

Rekreačné nehnuteľnosti počas pandémie niekde zdraželi aj o polovicu, upozorňuje manažér z Fingo Reality Viktor Obtulovič. V atraktívnych turistických lokalitách sa pohybujú na úrovni centra Bratislavy. „Otázne to bude s ich následnou likviditou, teda predajom, najmä pri nehnuteľnostiach situovaných v menej turisticky vyhľadávaných lokalitách,“ dodáva.

V Taliansku platia nové opatrenia. Zákazníci musia pri návšteve hotelov, reštaurácií alebo pri využívaní lyžiarskych vlekov a regionálnej a diaľkovej dopravy preukázať, že sú zaočkovaní alebo ochorenie covid-19 prekonali.

Útesy, ku ktorým som sa ako malá chodievala šnorchlovať a potápať, už neexistujú alebo stratili farbu, opisuje v rozhovore ministerka životného prostredia Maldív Aminath Shauna. Ostrovný štát je najnižšie položený na svete, v dôsledku zvýšenej hladiny morí môže zaniknúť a jeho obyvateľstvu hrozí nútené presídlenie.

Ministerka Aminath Shauna. Foto - Ministerstvo životného prostredia, klimatickej zmeny a technológií Maldív
Ministerka Aminath Shauna. Foto - Ministerstvo životného prostredia, klimatickej zmeny a technológií Maldív

Vlekári v Sasku zrejme budú môcť otvoriť, zatvorené mali takmer dve sezóny. Tamojší premiér Michael Kretschmer chce aj napriek nástupu variantu omikron uvoľniť súčasný prísny režim.

Kabínová lanovka na Ještěd bude mimo prevádzky zrejme minimálne tri roky. Len základná oprava nie je podľa výrobcov lanoviek, ktorých oslovili České dráhy, možná s ohľadom na technické normy. (čtk)

Na Kubu od stredy budú môcť vstúpiť len zaočkovaní, výnimku majú deti mladšie než 12 rokov a tí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu očkovať. Doteraz stačil na vstup negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. (čtk)

Lučenec a maďarské mesto Balážske Ďarmoty sa v memorande dožadujú železničného spojenia. Aktivitu iniciovalo maďarské turistické združenie v ipeľskom regióne. Na Slovensku vlaky obvykle financuje štát.

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry očakáva obsadenosť hotelov a penziónov počas Silvestra a Nového roka najviac na 30 až 40 %. „Pred pandémiou bolo takmer všetko na zimu beznádejné vypredané, teraz je neistota stále veľká,“ uviedla riaditeľka Lenka Syrovátková. (tasr)

Krajiny pre omikron sprísňujú podmienky vstupu, týka sa to aj občanov Slovenska. Na cestu do Rakúska a Česka musia mať negatívny PCR test aj plne zaočkované osoby, výnimka platí pre ľudí s treťou dávkou. Aj niektoré ďalšie krajiny vyžadujú negatívny test aj od zaočkovaných.

Maďarskému cestovnému ruchu sa tento rok darilo lepšie než vlani, prispel k tomu najmä väčší záujem o cestovanie po Maďarsku. Počet nocí strávených v komerčných ubytovacích zariadeniach sa zvýšil o 24 % na necelých 29 miliónov.

Oblastná organizácia cestovného ruchu na Liptove dnes spustila bezplatné skibusy do Jasnej a na Malinô Brdo. Premávali aj v minulosti a na ich prevádzku prispieva štát prostredníctvom ministerstva dopravy.

Lufthansa zruší pre šírenie nového koronavírusového variantu omikron a s ním spojené reštrikcie v zimnej sezóne 33-tisíc letov. V rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung to dnes povedal šéf podniku Carsten Spohr.

Takmer 20 metrov dlhý ľadopád otvoria v lokalite Skalka v Kremnických vrchoch od 25. decembra. Lezeckú stenu pripravila samospráva Kremnice s Horskou záchrannou službou.

Cestujúcich pred odletom z rizikových krajín na Slovensko pustia od 25. decembra do lietadla len s negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín. Uložilo to ministerstvo dopravy ako podmienku leteckým spoločnostiam.

Minister dopravy Andrej Doležal zatiaľ nevie, o koľko sa bude môcť zvýšiť pomoc pre gastro a cestovný ruch. V súčasnosti je hranica 10 percent kompenzácie fixných nákladov. Schéma by sa mohla podľa neho spustiť v marci.

Lyžiarsku sezónu na Slovensku spustilo 25 skiareálov, počas sviatkov bude v prevádzke najmenej 50 lyžiarskych stredísk vrátane najväčších. Vleky a lanovky môžu využívať len zaočkovaní a návštevníci po prekonaní covidu-19.

Parkovanie v Demänovskej Doline mimo oficiálne vyhradených parkovacích plôch budú pokutovať. Obecné zastupiteľstvo sa rozhodlo zamestnať štyroch regulátorov dopravy a inšpektorov verejného poriadku.

V októbri navštívilo ubytovacie zariadenia na Slovensku takmer 285-tisíc ľudí, medziročne sa ich počet zvýšil viac ako dvojnásobne. Dynamickejšie rástli počty cudzincov, prišlo ich štyrikrát viac ako v októbri 2020, keď už však bola druhá vlna pandémie.

Ak sa chystáte na budúci rok na lyžovačku do Talianska, musíte už mať povinné poistenie zodpovednosti za škody a zranenie spôsobené iným ľuďom. Inak zaplatíte pokutu 100 až 150 eur.

International Airlines Group, ktorá vlastní aerolínie British Airways a Iberia, sa dohodla na zrušení zmluvy o prevzatí konkurenta Air Europa od španielskej firmy Globalia. Za zrušenie transakcie jej zaplatí 75 miliónov eur.

Otvorenie gastroprevádzok aspoň v režime OP bude témou, keď sa situácia aspoň trochu stabilizuje, povedal minister dopravy Andrej Doležal. Avizoval, že v piatok má zasadnúť vláda a predpokladá, že sa budú opäť rozprávať o pandemických opatreniach.

Po Štrbskom Plese, kde sa už lyžuje, otvorí od soboty zjazdovky a lanovky aj Tatranská Lomnica. Lyžiarske stredisko bude v prevádzke v režime OP, doklady skontrolujú návštevníkom pri predaji skipasov aj pri vstupe do strediska.

Asociácia hotelov a reštaurácií požaduje od vlády informáciu, aké opatrenia plánuje po 9. januári. Žiada tiež zvýšenie pomoci podnikateľom a píše, že rozumie zúfalstvu prevádzok a ich snahe o otvorenie napriek pravidlám.

Nórsko zakáže počas sviatkov predaj alkoholu v baroch a reštauráciách. Hotely musia zatvoriť aj bazény a posilňovne. Obmedzenia sa dotknú aj škôl. (reuters)

Oživenie opatrenia 3B z Prvej pomoci podľa Aliancie slovenskej gastronómie nestačí, má päť podmienok prežitia. „Dávame vláde jasné požiadavky, ktoré musia byť akceptované do 16. decembra,“ povedal Viliam Pavlovský, prezident aliancie.

Do ostrej prevádzky uviedli dve elektrozubačky určené na dopravu medzi Popradom a tatranskými obcami. Zatiaľ budú jazdiť z Popradu na Štrbské Pleso, o niekoľko týždňov chcú spustiť prevádzku aj na ozubnicovej železnici zo Štrby.

Foto - TASR
Foto - TASR

Viaceré lyžiarske strediská spúšťajú po uvoľnení opatrení prevádzku. Najväčší prevádzkovateľ TMR začne v sobotu v Jasnej a na Štrbskom Plese, Park Snow Donovaly Borisa Kollára hlási otvorenie už dnes.

Asociácia hotelov a reštaurácií žiada popri uvoľnení v lyžiarskych strediskách a hoteloch aj otvorenie reštaurácií a akvaparkov. Vyzýva aj na zvýšenie príspevkov v schéme Prvej pomoci pre podnikateľov a kompenzácií v schéme pre cestovný ruch. (tasr)

Zväz cestovného ruchu vyzýva vládu, aby prehodnotila ohlásené pravidlá poskytovania služieb cestovného ruchu. Považuje ich za absurdné a nelogické, žiada ich nastaviť tak, aby boli porovnateľné s podmienkami v okolitých krajinách.

TUI Group skončila druhý rok za sebou v mínuse v dôsledku koronakrízy, za rok do septembra prehĺbila stratu o vyše pätinu na 2,5 miliardy eur. Nemecká cestovka očakáva, že rezervácie na leto 2022 sa vrátia na úroveň pred pandémiou.

Od soboty 11. decembra majú byť otvorené aj zjazdovky v režime OP, teda pre očkovaných a tých, čo covid prekonali. V prevádzke by mali byť vleky a otvorené lanovky, kabínkové by zostali uzavreté.

Ministerstvo dopravy bude môcť tvoriť schémy štátnej pomoci pre podnikateľov v cestovnom ruchu do 31. decembra 2022. Umožní to novela zákona o podpore cestovného ruchu, ktorú zrýchlene schválili poslanci. (tasr)

Štát dnes spustí štvrtú – jesennú výzvu pomoci pre oblasť cestovného ruchu; určená je pre menšie a stredné podniky. Bude mať rovnaké parametre ako predošlé tri výzvy, v rámci ktorých zatiaľ vyplatil 124 miliónov eur.

Očkovaní lyžiari smú ísť na svahy v Taliansku a Nemecku, vo Francúzsku im postačí test. Švajčiarsko v sobotu zrušilo povinnú karanténu, od návštevníkov zo zahraničia vyžaduje dva negatívne testy. Rakúsko by sa pre očkovaných mohlo otvoriť 13. decembra.

Turistický sektor v Chorvátsku na budúci rok pocíti výrazný nedostatok pracovných síl, predpovedá šéf združenia turistických podnikov Veljko Ostojić. Hotely a reštaurácie hľadajú pracovníkov aj v cudzine, súperia s bohatšími krajinami EÚ.

Výzvu na pomoc cestovnému ruchu za september, október a november zverejní rezort dopravy 6. decembra, oznámil minister dopravy Andrej Doležal. V januári zverejní aj výzvu na veľkú schému pomoci za spomínané mesiace.

Američanka udrela letušku päsťou do tváre a zlomila jej tri zuby po tom, čo ju vyzvala, aby sa pripútala a nasadila si rúško. Aerolínie v USA tento rok nahlásili takmer štyritisíc konfliktov, ktoré sa odohrali pre rúška. Minister spravodlivosti už vyzval sudcov, aby podobné prípady riešili prednostne.

Ministerstvo dopravy by mohlo tvoriť schémy štátnej pomoci pre podnikateľov v cestovnom ruchu do 31. decembra 2022. Návrh zákona, ktorý to má umožniť, schválila vláda, parlament by ho mal prerokovať zrýchlene.

Lyžiarske stredisko Jahodná chce začať s technickým zasnežovaním počas najbližšieho víkendu. Podľa vedúceho strediska Jána Petróciho to bude závisieť od počasia a protipandemických opatrení, nevie odhadnúť, v akom režime by mohli túto sezónu fungovať.

Nové na Dennikn.sk

AM:07Holandskí špecialisti na arómy sa na Slovensku pevnejšie ukotvujú ďalšou investíciou AM:01Osud Ukrajiny bude aj naším osudom AM:23Mikloško o sčítaní: Za úbytkom veriacich môžu byť pedofilné škandály, kauza Bezák aj neschopnosť ohradiť sa voči Kotlebovi AM:15Týždeň v zdraví: Ako rozlíšiť mýty a fakty o depresii a čo nové vieme o príčinách potravinovej alergie a intolerancie AM:12Vallo: S novou stranou nás zaujíma len Bratislava a voľby 2022, vysokú politiku nateraz vylučujem (+video) AM:20Robert Fico z neho robil martýra. Expolicajt Kučerka sa vyšetrovateľom priznal, pred súdom hovorí, že je nevinný AM:55Čo som videl na územiach, kde Rusko opakovane znásilňuje Ukrajinu AM:50Akčný plán na rozvoj rodinného biznisu máme. Ministerstvo financií by však radšej dane nemenilo AM:46Namiesto nigérijskej armády sa dostal do Trenčína. Moses Simon bol teraz hviezdou Afrického pohára národov AM:08Andrej Babiš: Do zloženia vlády zasahovali aj Havel a Čaputová. Zemana naštvalo, že som to nevzal AM:54Kolíkovej stále vyčítajú nesplnenú úlohu, ona odkazuje, že ju má dobre prichystanú AM:41Ekonomický newsfilter: Padajú akcie, ale to nie je ten najväčší problémVčera PM:37Mochovce získali prelomový súhlas od jadrového dozoru. Doriešiť treba ešte chybné rúryVčera PM:35Obavy z vojny sa zvyšujú. Západní diplomati opúšťajú Ukrajinu, zbrane jej chcú poslať aj ČesiVčera PM:19Newsfilter: Mikloš pripomenul Sulíkovi, že po Ukrajine môže byť na rade SlovenskoVčera PM:02Iný omikron máme aj na Slovensku. Čo vieme o BA.2, ktorý dominuje v DánskuVčera PM:26Trhy už tri týždne padajú. Je už čas nakupovať akcie? Odpovedá 6 skúsených investorovVčera PM:20Nitriansky Jaguar Land Rover sa zadrháva. Tržby má stále na úrovni menšej fabriky, nie automobilkyVčera PM:11Moderátor Kovačič: Bödöra a ani iných obvinených by som do auta nenakladalVčera PM:20Investori sa pýtajú, či už je to tu a akciová bublina naozaj praskáVčera PM:06Kandidátom na riaditeľa RTVS by mohol byť Tibor Búza, programový riaditeľ televízie z čias MikuVčera PM:34Pátranie po jednom z posledných žijúcich svedkov gulagu z Československa odhalilo zabudnutý zločin v Nízkych TatráchVčera PM:34Bödör hovorí, že sa pozná s Vlčanom a volá ho Samo. Minister to odmietaVčera PM:06Shooty: GratuláciaVčera PM:06Sexuologička Caisová: Dobrý sex môže byť pre každého niečo iné. Partneri by sa o tom mali vedieť rozprávaťVčera PM:02Viceprimátorka Bratislavy: S developermi sme sa dohodli, že nájomné byty postavia aj na úkor obchodov a kanceláriíVčera PM:19Petrovič o Webbovom teleskope: Na samotný veľký tresk sa nikdy nepozrieme, vesmír bol vtedy príliš hustýVčera PM:19Od utorka sa skráti izolácia po pozitívnom teste aj karanténa pre ľudí, ktorí sa stretli s chorýmVčera PM:58Variant omikron je najlepšia správa roka, hovorí ekonóm VÚBVčera PM:49Slovenské je…