Futbal

Futbalisti Herthy Berlín sa udržali v najvyššej nemeckej súťaži. V odvetnom zápase baráže o udržanie porazili Hamburg 2:0 a zmazali jednogólovú stratu z úvodného barážového stretnutia. Slovenský obranca Peter Pekarík odohral za Herthu celý zápas. (bundesliga)

Bol aj moment, keď chcel tréner vyhodiť Mareka Hamšíka z reprezentačného zrazu, no rýchlo sa to vysvetlilo a on sa neskôr stal legendou, píše Lukáš Vráblik v archívnom texte o hráčovi, ktorý dnes ukončil reprezentačnú kariéru.

Grafika N - Soňa Ševčíková

V nominácii na júnové stretnutia Ligy národov zo zdravotných dôvodov chýba brankár Martin Dúbravka. „Záver sezóny dochytal pod injekciami, nie je úplne doliečený,“ povedal tréner futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič.

Marek Hamšík ukončil reprezentačnú kariéru. „Som dojatý, že som mohol byť pri všetkých najväčších úspechoch slovenskej futbalovej reprezentácie,“ povedal Hamšík, ktorý sa zúčastnil v roku 2010 na MS a v rokoch 2016 a 2021 na ME.

Pep Guardiola po zisku titulu vtipkoval: „V budúcej sezóne už budeme mať k dispozícii päť striedaní, tak uvidíte, aký génius som.“ Manchester City otočil zápas proti Aston Ville a získal titul aj vďaka dvom gólom striedajúceho İlkaya Gündoğana, píše newsletter Euroligy.

Futbalisti FC Barcelona prehrali doma v poslednom kole La Ligy s Villarrealom 0:2. V tabuľke skončili na 2. mieste, za majstrovským Realom Madrid zaostali o 13 bodov. Tretiu priečku obsadilo Atlético Madrid, ktoré zvíťazilo na ihrisku Realu San Sebastian 2:1.

Futbalisti Mallorcy v zostave s Martinom Valjentom zdolali Osasunu 2:0 v poslednom kole La Ligy a udržali sa v najvyššej španielskej súťaži. Slovenský obranca odohral za Mallorcu celý zápas, brankár Dominik Greif nenastúpil pre zranenie chrbta. (laliga)

Slovenskí futbalisti v zahraničí: Matúš Bero asistoval pri víťazstve svojho klubu Vitesse Arnhem nad Utrechtom 3:0 v najvyššej holandskej súťaži. Martin Dúbravka inkasoval jeden gól v záverečnom kole Premier League, jeho Newcastle United porazil Burnley 2:1. (slovaci-info)

Najlepším hráčom sezóny vo Fortuna lige v sezóne 2021/2022 bol Vladimír Weiss mladší. Do zostavy sezóny sa dostali až štyria futbalisti Slovana Bratislava, okrem Weissa aj Guram Kašia, Ibrahim Rabiu a Džaba Kankava. Najlepším trénerom bol Vladimír Weiss starší.

Futbalisti AC Miláno získali majstrovský titul v Serii A. Rozhodli o tom v záverečnom kole po víťazstve 3:0 nad klubom Sassuolo. Dva góly dal Olivier Giroud, jeden pridal Franck Kessie. Zvíťazilo aj Inter Miláno nad Sampdoriou 3:0. Interu chýbali na titul dva body.

Futbalisti Manchestru City získali titul v Premier League. V poslednom zápase súťaže porazili Aston Villu 3:2. City ešte v 69. minúte prehrávalo o dva góly, no v rozmedzí od 76. do 81. minúty strelilo tri góly. Manchester City obhájil titul z minulého roku.

Zdroj - TASR/AP

Futbalisti SSC Neapol so Stanislavom Lobotkom zakončili sezónu v Serie A víťazstvom 3:0 na pôde Spezie. Už pred nedeľným stretnutím záverečného kola bolo isté, že v tabuľke skončia na 3. mieste a v budúcej sezóne sa predstavia v skupinovej fáze Ligy majstrov. (legaseriea)

Fanúšikovia futbalového klubu Hajduk Split zablokovali chorvátsku diaľnicu a došlo na nej k hromadnej bitke. Po sobotnom zápase chorvátskej najvyššej futbalovej súťaže Dinamo Záhreb – Hajduk Split (3:1) zablokovali cestu svojimi vozidlami a pri potýčke zranili tucet policajtov.

Slovenskí futbalisti v zahraničí: Milana Škriniara čaká zápas o titul v poslednom kole Serie A proti Samporii. Stanislav Lobotka nastúpi proti Spezii, Martin Dúbravka sa predstaví na štadióne Burnley. (slovaci-info)

Futbalisti RB Lipska vyhrali Nemecký pohár, vo finále porazili Freiburg 2:1 po penaltách. Freiburg viedol po góle Maximiliana Eggesteina v 19. minúte, Lipsku sa podarilo vyrovnať v 76. minúte. Gól dal Christopher Nkunku. V penaltách nakoniec zvíťazil Freiburg 4:2. (dfb)

Francúzsky futbalista Kylian Mbappe predĺžil kontrakt s Parížom St. Germain do roku 2025. Potvrdilo to vedenie klubu. 23-ročnému útočníkovi sa končila platnosť zmluvy 30. júna. Záujem o neho mal aj Real Madrid, no Mbappe napokon odmietol ponuku španielskeho majstra.

Futbalistky francúzskeho klubu Olympique Lyon vyhrali ženskú Ligu majstrov, vo finále zdolali Barcelonu 3:1. Hráčky Lyonu už po polhodine hry vyhrávali rozdielom troch gólov, no ešte do konca prvého polčasu Barcelona skórovala. (uefa)

Futbalisti Slovana Bratislava remizovali so Žilinou 2:2 v poslednom kole Fortuna ligy. Už istý víťaz súťaže prehrával 0:2 v 35. minúte, no ešte do polčasu znížil na rozdiel jedného gólu a v druhom polčase vyrovnal. Ružomberok porazil Sereď 3:1, Spartak vyhral nad Dunajskou Stredou 1:0.

Martin Škrtel bol anglickejší obranca než väčšina Angličanov, píše Lukáš Vráblik. 37-ročný futbalista sa dnes v drese Trnavy lúči s futbalom. „Veľmi rád komentujem jeho hru, pretože je to samá akcia,“ povedal pre N v roku 2017 slávny komentátor Martin Tyler.

Futbalisti Realu Madrid remizovali s Realom Betis 0:0 vo svojom poslednom zápase v La Lige. Aktuálneho španielskeho majstra čaká v sobotu 28. mája finále Ligy majstrov proti Liverpoolu. (laliga)

Slovenský futbalista Lukáš Haraslín ostáva v Sparte Praha. V jarnej časti sezóny naplnil podmienky hosťovania z talianskeho Sassuola, ktoré automaticky aktivovali opciu na prestup. (sparta)

Futbalisti Evertonu FC sa zachránili v Premier League, keď otočili zápas proti Crystal Palace z 0:2 na 3:2. Everton hrá v najvyššej anglickej súťaži nepretržite 68 rokov. Po zápase na štadióne vypukli oslavy a jeden z fanúšikov vynadal manažérovi Crystal Palace Patrickovi Vieirovi.

Futbalisti Chelsea remizovali doma s Leicesterom 1:1 a v Premier League skončili na 3. mieste. Everton sa zachránil v najvyššej súťaži po výhre nad Crystal Palaceom 3:2. Everton prehrával doma po polčase 0:2, no výsledok dokázal otočiť. (pl)

Súd v Anglicku odsúdil fanúšika Nottinghamu Forest na 24 týždňov väzenia za fyzické napadnutie futbalistu Billyho Sharpa zo Sheffieldu United. Incident sa udial po konci odvetného zápasu semifinále play-off druhej najvyššej súťaže Championship.

Organizácie na ochranu ľudských práv vyzvali FIFA, aby vyčlenila 440 miliónov dolárov ako odškodné pre pracovníkov v Katare. Podľa Amnesty International a ďalších skupín boli porušené ľudské práva pracovníkov pri prípravách tohtoročných majstrovstiev sveta.

Futbalisti Eintrachtu Frankfurt vyhrali prvýkrát v histórii Európsku ligu. V riadnom hracom čase a po predĺžení remizovali vo finále s Rangers 1:1, na pokutové kopy zvíťazili 5:4. Rozhodujúcu penaltu premenil Rafael Borré, ktorý v 69. minúte vyrovnával na 1:1.

Foto - TASR/AP

Futbalisti Eintrachtu Frankfurt remizujú po skončení riadneho hracieho času s Rangers 1:1, vo finále Európskej ligy nasleduje predĺženie. V 57. minúte strelil úvodný gól Joe Ariba, za Frankfurt o 12 minút neskôr vyrovnal Rafael Borré.

Futbalisti Eintrachtu Frankfurt remizujú po 1. polčase s Rangers 0:0 vo finále Európskej ligy. Za Frankfurt sa dostal do gólovej šance Ansgar Knauff, ale jeho pokus vyrazil Allan McGregor.

Začal sa finálový zápas futbalovej Európskej ligy. V Seville nastúpili proti sebe Eintracht Frankfurt a Rangers, priamy prenos vysiela Dvojka RTVS. (uefa)

Futbalisti 1. FC Slovácko vyhrali Český pohár. Vo finále na domácom štadióne v Uherskom Hradišti zdolali Spartu Praha 3:1. Trofej získali aj Slováci Michal Tomič a Patrik Šimko, ktorí nastúpili v druhom polčase, Sparte nepomohol ani gól Dávida Hancka.

Futbalový klub ŠKF Sereď v nasledujúcej sezóne nebude hrať vo Fortuna lige pre nesplnenie licenčných podmienok. V najvyššej slovenskej súťaži ho nahradí Dukla Banská Bystrica, vo Fortuna lige pokračujú aj Zlaté Moravce.

Americká futbalová federácia bude vyplácať ženské tímy rovnako ako mužské. „Nová dohoda ukončila viac ako 20 rokov diskriminácie futbalistiek,“ uviedol Mark Levinstein, poradca mužskej únie. Nová kolektívna zmluva pre mužov aj ženy bude platiť do roku 2028.

Bývalý majiteľ FC Chelsea Roman Abramovič a britská vláda sa dohodli na predaji futbalového klubu. Abramovič dal Chelsea na predaj 2. marca v reakcii na protiruské sankcie. Novým vlastníkom bude konzorcium amerického podnikateľa a investora Todda Boehlyho.

Liverpool vyhral predposledný zápas sezóny Premier League nad Southamptonom 2:1 a pred záverečným kolom stráca bod na vedúci Manchester City. Domáci Southampton od 13. minúty vyhrával po zásahu Redmonda, Liverpool však zápas otočil gólmi Minamina a Matipa. (pl)

Martin Škrtel po sobotňajšom zápase proti Dunajskej Strede ukončí profesionálnu kariéru. Štvornásobný Futbalista roka má zdravotné problémy, ktoré mu nedovoľujú pokračovať v Spartaku Trnava.

Fortunaligový klub ORION TIP Sereď nebude hrať v búducej sezóne najvyššiu futbalovú súťaž. Tím nepodal odvolanie proti rozhodnutiu SFZ o neudelení licencie na nasledujúcu sezónu. Únia ligových klubov teraz musí rozhodnúť, ako bude riešiť play-off o Európsku konferenčnú ligu a baráž o účasť vo Fortuna lige.

Futbalisti Newcastlu vyhrali nad Arsenalom 2:0. V predposlednom kole Premier League sa presadil Guimarães a White si strelil vlastný gól. Martin Dúbravka neinkasoval, mal dva úspešné zákroky. Arsenal je tak mimo postupu do Ligy majstrov. Na Tottenham stráca dva body. (pl)

Juraj Kucka by mal po sezóne skončiť v anglickom Watforde. Klub zostúpil z Premier League a podľa Adama Leventhala z The Athletic slovenský futbalista nevyužije opciu na predĺženie zmluvy. Nový angažmán by si mal hľadať mimo Anglicka.

City zaváhalo, no Guardiola aj tak chystá na nedeľu oslavy titulu. Šancu na titul v Serii A má stále aj Škriniarov Inter, Pekarík, naopak, v bundeslige mieri do baráže. Newsletter Euroligy si všíma aj Lionela Messiho, ktorý sa šľachetne zriekol hetriku.

Francúzsky futbalista Kylian Mbappé obhájil cenu pre najlepšieho hráča Ligue 1, útočník Paríža St. Germain ju získal tretíkrát za sebou. „V tejto sezóne som cítil viac uznania než kedykoľvek predtým,“ uviedol Mbappé.

Inter Miláno si udržalo šancu na zisk titulu po víťazstve nad Cagliari 3:1 v 37. kole Serie A. Slovenský reprezentant Milan Škriniar odohral celý zápas a v 11. minúte mu systém VAR neuznal gól. Inter pred posledným kolom stráca dva body na AC Miláno. (legaseriea)

Slovenskí futbalisti v zahraničí: Róbert Pich skóroval v najvyššej poľskej súťaži pri remíze svojho klubu Śląsk Vroclav s tímom Stal Mielec 1:1. V českej lige Dávid Hancko prispel jednou asistenciou k víťazstvu Sparty Praha nad Slaviou Praha 2:1. (slovaci-info)

Ružomberok zvíťazil nad Dunajskou Stredou 3:2 v 9. kole skupiny o titul vo Fortuna lige. Ružomberčania si tak pred posledným kolom poistili druhú priečku. Tri body na Ružomberok stráca tretia Trnava. Dunajská Streda už definitívne ukončí sezónu na štvrtej priečke. (fortunaliga)

Real Madrid remizoval s Cadizom 1:1 v 37. kole La Ligy. Za už istého víťaza španielskej súťaže skóroval Mariano Díaz, za Cadiz Ruben Sobrino. Remizovala aj Barcelona s Getafe 0:0. (laliga)

Futbalisti AC Milána porazili Atalantu 2:0 v predposlednom kole Serie A. Za milánsky klub postupne skórovali Rafael Leão a Theo Hernández. AC Miláno môže získať titul, ak Inter Miláno vo večernom zápase nezíska tri body proti Cagliari. (legaseriea)

Neapol zvíťazil v 37. kole Serie A nad Janovom 3:0. Slovenský reprezentant Stanislav Lobotka nastúpil do zápasu v 73. minúte a o osem minút neskôr skóroval. Neapolu naďalej patrí tretie miesto v Serii A, Janov zostal predposledný. (legaseriea)

Futbalisti Manchestru City remizovali s West Hamom 2:2 v 37. kole Premier League. Po prvom polčase prehrávali o dva góly, v druhom polčase vyrovnali a v 86. minúte mohli aj vyhrávať, ale Riyad Mahrez nepremenil penaltu. Manchester City naďalej vedie súťaž, a to o štyri body pred Liverpoolom, ktorý má zápas k dobru. (premierleague)

Erling Haaland bude v Manchestri City hviezdiť, myslí si Alan Shearer, kým Jamie Carragher si taký istý nie je. „Budú ho musieť zapracovať do tímu, čo znamená, že Guardiola príde o jedného kreatívneho hráča, ktorý mu pomáha k hre založenej na držaní lopty,“ vraví. Analyzujeme, ako Haaland zapadne do tímu Pepa Guardiolu.

Slovenskí futbalisti v zahraničí: V Serie A sa Milan Škriniar predstaví na ihrisku Cagliari, Stanislava Lobotku čaká zápas proti Janovu. Matúš Bero s Vitesse Arnhem nastúpi proti majstrovskému Ajaxu. (slovaci-info)

Slováci v zahraničných ligách: Peter Pekarík bol pri prehre Herthy Berlín s Borussiou Dortmund 1:2. Berlínčania tak klesli na 16. miesto bundesligy a budú musieť hrať baráž o zotrvanie v nej. Lech Poznaň s Ľubomírom Šatkom získala titul v Poľsku. (slovaci-info)

Nové na Dennikn.sk

AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres) AM:58Týždeň v zdraví: Ako môžeme predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a všetko, čo potrebujete vedieť o alergii AM:51Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a UkrajineVčera AM:48Gretka Pavlovová z Atmosféry: Som rada, že sú ľudia, ktorí majú náš festival v kalendári ako VianoceVčera AM:43Rok od únosu lietadla v Minsku: Bielorusom hrozia tresty aj za zdieľaný článok v mobileVčera AM:411. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska od Petra Koubského: Vikingovia, Mongoli a tretí Rím