Jaroslav Haščák

Úrad špeciálnej prokuratúry k prípadu Haščák: Po preštudovaní zverejneného rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Haščák proti Slovensku je zrejmé, že ESĽP nijakým spôsobom nespochybnil použiteľnosť zvukových nahrávok, ktoré boli zaistené v trestnej veci obžalovaného M. K. a spol.

Bývalý partner Penty Jaroslav Haščák čiastočne uspel so svojou sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva, ktorá sa týka odposluchov z Gorily. Súd v Štrasburgu mu priznal odškodnenie 9750 eur, pričom Haščák požadoval 66-tisíc eur.

Haščák pripomína svojou žiadosťou o ospravedlnenie alebo miliónové odškodné Harabina, hovorí komentátor Marián Leško. Harabin robil prešľapy a médiá o nich informovali. „On nás za to žaloval, súdy rozhodovali v jeho prospech a on na tom zarábal. Toto bola podlá schéma, keď niekto zarábal na tom, že robil prešľapy, a ešte si z toho robil biznis. Je to niečo podobné,“ povedal Leško, podľa ktorého každý, kto si prečítal alebo vypočul Gorilu, vie, že nie je o čom diskutovať.

To, že Jaroslav Haščák žiada od štátu odškodné milióny alebo ospravedlnenie, je podľa Igora Matoviča obludné. „Som zvedavý, ako to dopadne. Úprimne ma mrzí postoj jeho právneho zástupcu, že ho zastupuje. Ja by som takého vagabunda nezastupoval,“ povedal Matovič v podcaste V redakcii o Petrovi Kubinovi z kancelárie Dentons.

Jaroslav Haščák žiada od štátu ospravedlnenie alebo milióny eur za nezákonnú väzbu a obvinenie. Jeho právny zástupca vyčíslil sumu od 13,5 do 16,8 milióna eur, závisieť bude od účtovej závierky Penty, pretože Haščák žiada o odškodnenie najmä v súvislosti s ušlým ziskom.

Špeciálny prokurátor Lipšic vyhlásil, že generálny prokurátor Žilinka mu ešte v lete povedal, „že v žiadnom prípade by sme nemali reagovať na politikov“. Lipšic povedal, že nevie, prečo teraz Žilinka na politikov reaguje a či zmenil názor. Žilinka komentuje politikov na svojom Facebooku po tom, ako ho kritizujú, teraz najmä za cestu do Ruska.

To, že advokát Peter Kubina začal zastupovať Jaroslava Haščáka v spore o náhradu škody za jeho väzbu, je pre komentátora Denníka N Romana Pataja ľudským sklamaním. „Zdôvodňuje to tým, že len napĺňa právo Haščáka na obhajobu. Keby som bol posledný advokát na svete a len tak sa dá to právo naplniť, tak by som Haščáka obhajoval aj ja,“ hovorí Pataj s tým, že toto nie je ten prípad. „Tento týždeň som zachytil, že Marek Para zastupuje mamu poškodenej z Miloslavova. Myslím, že preto, aby si zlepšil svoj imidž. Kubina urobil pravý opak,“ povedal Pataj. (v redakcii)

Ministerstvo spravodlivosti k žiadosti Haščáka o ospravedlnenie za väzbu aj obvinenie: „Vo  všeobecnosti platí, že v prípade posúdenia žiadosti ako dôvodnej je možné pristúpiť k poskytnutiu satisfakcie aj formou ospravedlnenia.“ Nie je však podľa neho závislá od skutočnosti, či osoba žiadateľa hrozí miliónovou žalobou, ale od posúdenia dôvodnosti žaloby.

Advokát Kubina hovorí, že akceptácia návrhu na ospravedlnenie pre Haščáka je „skutočne to minimum, čo by štát mal v takomto jednoznačnom prípade urobiť“. To, že obvinenie a väzba jeho klienta boli nezákonné, podľa neho potvrdzuje rozhodnutie Najvyššieho súdu o prepustení Haščáka z väzby, odmietnutie dovolania ministerky, ale aj rozhodnutie generálneho prokurátora o zrušení obvinenia.

Advokát Peter Kubina k zastupovaniu Jaroslava Haščáka: „Aj súper, ktorému publikum v aréne nefandí a netlieska, má právo na to, aby sa s ním hralo podľa pravidiel.“ Zastupovanie prevzal, lebo sa stotožnil s dôvodmi, pre ktoré sa rozhodol žiadať o náhradu škody od štátu. Kubina ako poškodených zastupuje aj rodičov Jána Kuciaka. V prípade jeho vraždy vypovedal Haščák ako svedok.

Ministerstvu spravodlivosti a generálnej prokuratúre hrozí žaloba o desiatky miliónov eur. Toľko by mala stáť náhrada škody za nezákonné obvinenie a väzbu Jaroslava Haščáka. Právny zástupca bývalého partnera Penty Peter Kubina však hovorí, že najskôr budú žiadať o ospravedlnenie. Žaloba o náhradu škody bude na rade až následne.

Advokát Peter Kubina z Dentons začal zastupovať spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. Kubina, ktorý zastupuje aj rodičov Jána Kuciaka, kde vo veci jeho vraždy Haščák vypovedal ako svedok, to oznámil v tlačovej správe spolu s informáciou, že Haščák si bude od štátu nárokovať náhradu škody za jeho nezákonnú väzbu.

Decembrové predvedenie Jaroslava Haščáka do Penty. Foto N – Vladimír Šimíček

Jaroslav Haščák sa na Ústavnom súde sťažoval na osobnú prehliadku, ktorú musel podstúpiť po svojom zadržaní 1. decembra. Tvrdil, že bola neúčelná, lebo už predtým, pri vstupe do budovy NAKA, prešiel kontrolou. Ústavný súd mu preto v uznesení o odmietnutí sťažnosti vysvetlil, aký je rozdiel medzi kontrolou pri vstupe do budovy a osobnou prehliadkou.

Jaroslav Haščák sa na Ústavnom súde sťažoval, že zo zápisnice o jeho osobnej prehliadke nie je zrejmé, či ho prehliadal muž alebo žena. Senát Libora Duľu mu odpísal, že túto okolnosť mohol vnímať bezprostredne pri samotnom úkone. „Preto poukazovanie na znenie zápisnice, z ktorej nie je možné určiť pohlavie tejto osoby, vyznieva účelovo,“ vysvetlil. Haščákovu sťažnosť súd aj preto odmietol.

Najvyšší súd kritizuje Máriu Kolíkovú a tvrdí, že jej postup v dovolaní k Jaroslavovi Haščákovi je neakceptovateľný. Ministerka spravodlivosti chcela dosiahnuť, aby Haščák opäť skončil vo väzbe. Súd skonštatoval, že aj keby generálna prokuratúra nezrušila obvinenie, nebolo by ministerkino dovolanie úspešné.

Najvyšší súd formálne odmietol dovolanie ministerky spravodlivosti v prípade väzby Jaroslava Haščáka. Musel tak urobiť po zrušení trestného stíhania generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

Lórant Kósa na nahrávke hovoril aj to, že Haščák vyplatil Kočnerovi za Gorilu milión a Oskarovi Bereczkovi 250-tisíc v hotovosti a „ešte 200 úver“. Opisoval aj to, ako odovzdal kúsok z Gorily Haščákovmu obhajcovi Martinovi Škublovi.

Maroš Žilinka odmieta, že generálna prokuratúra pod jeho vedením zmenila postoj k známemu paragrafu 363, vďaka ktorému bolo pred pár dňami zrušené trestné stíhanie Vladimíra Pčolinského a Jaroslava Haščáka.

Úrad špeciálnej prokuratúry vyslovil poľutovanie nad reakciou obhajcov Jaroslava Haščáka. Tí tvrdia, že prezentácia analýzy o prípade hraničí so zneužitím právomoci verejného činiteľa.

Podľa advokátov Jaroslava Haščáka prezentácia analýzy špeciálnej prokuratúry hraničí so zneužitím právomoci verejného činiteľa. Uviedli to v reakcii na materiál, ktorý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v utorok sprostredkoval médiám.

Igor Matovič hovorí, že generálna prokuratúra nemôže obhajovať zločincov tým, že úplatky by si nenechávali posielať na účet v banke. „To je, s prepáčením, debilina,“ povedal minister financií, ktorý tak reaguje na prípad Jaroslava Haščáka.

Prokurátor prečítal výsluch Haščákovho advokáta Martina Škublu. Ten vypovedal, že pre Gamatex mal s Kočnerom vyhrotený vzťah a podával naňho v roku 2000 aj trestné oznámenie. „O nahrávke Gorila sme sa nikdy nerozprávali a ani som nevedel, či ju má alebo nemá.”

Sudca ďalej číta výpoveď Jaroslava Haščáka. Povedal, že Trnka mu nikdy neponúkal záznamy z Gorily ani ho nikdy nevydieral, nepúšťal mu nahrávku. Haščák ďalej vypovedal, že sa viackrát stretol s Oskarom Bereczkom, aj kvôli úveru cez Privatbanku.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odmieta spojenie s Jaroslavom Haščákom, ktorý vo svojej obhajobe spomínal jeho odmenu. Lipšic vraví, že zo spoločnosti Mecom, ktorá patrila Pente, nemal nikdy žiaden priamy príjem. “Je mi ľúto, že zásahom generálneho prokurátora, ktorý zrušil uznesenie o vznesení obvinenia, nebude môcť o dôvodnosti trestného stíhania Jaroslava Haščáka rozhodnúť päťčlenný dovolací senát trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Jeho rozhodnutie sme očakávali vo veľmi krátkej dobe,“ napísal.

Komentátor Denníka N Roman Pataj hovorí, že v situácii, keď dve prokuratúry idú tvrdo proti sebe, sa ľudia budú rozhodovať podľa toho, komu veria a kto im je sympatickejší, a to je podľa neho veľmi zle. „Obzvlášť v takejto situácii by bolo lepšie, keby o veci rozhodol nezávislý súd, či je pán Pčolinský vinný alebo nie,“ povedal Pataj.

Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková hovorí, že sa jej iba raz stalo, že ju nepustili ako novinárku na tlačovú besedu – bolo to v deväťdesiatych rokoch na úrade vlády, keď bol premiérom Vladimír Mečiar. „Vymýšľali vtedy rôzne protokolárne prekážky, prečo by novinári z kritických médií nemali byť prítomní na tlačovke, vytkli mi oblečenie a nepustili ma.“

Podcast V redakcii je o posledných rozhodnutiach generálnej prokuratúry. Čo znamená zastavenie dôležitých vyšetrovaní na Slovensku? Monika Tódová sa rozprávala s riaditeľkou Nadácie Zastavme korupciu Zuzanou Petkovou a komentátorom Denníka N Romanom Patajom.

Generálny prokurátor pri odôvodňovaní, prečo zrušil stíhanie Haščáka, spochybňoval autentickosť Gorily a naznačoval, že bývalý šéf Penty nemohol dať za Gorilu úplatok, keď peniaze išli cez bankový účet a cez účtovníčku. „Len blázon by si nechal posielať úplatok na vlastný účet,“ hovoril Žilinka.

Jaroslav Haščák vlani po zadržaní. Foto N - Vladimír Šimíček

Maroš Žilinka povedal, že v kauze Jaroslava Haščák nie je vylúčené opätovné stíhanie. „V trestnej veci, v ktorej som rozhodoval ja, je súčasťou výroku aj to, že vyšetrovateľke sa prikazuje, aby vo veci znova konala,“ povedal generálny prokurátor s tým, že v kauze nezastavil stíhanie.

„Nie, nie je to kauza Gorila,“ vysvetľuje Maroš Žilinka, prečo zastavil stíhanie Jaroslava Haščáka, Ľubomíra Arpáša a jeho manželky. Ide o kauzu, kde bol Haščák obvinený, že od Arpáša nahrávku získal za úplatok. Žilinka povedal, že odôvodnenie je už na webe prokuratúry. Žilinka obvinenie zrušil predtým, ako by 5-členný senát Najvyššieho súdu rozhodoval o dovolaní ministerky spravodlivosti, či má ísť Haščák do väzby.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa vyjadrila k prepusteniu Vladimíra Pčolinského a zrušeniu stíhania Jaroslava Haščáka: „Keby to, čo urobil Žilinka, takto na drzovku spravil Čižnár a zrušil obvinenie voči nejakému Ficovmu poskokovi v SIS, spolu s Matovičom by sme stáli na tlačovke a vyzývali ľudí do ulíc. A všetky transparentné mimovládky by stavali pódium,“ napísala na Facebooku.

Jaroslav Haščák víta rozhodnutie generálneho prokurátora, ktorý zrušil jeho obvinenie. Cez svojho advokáta Martina Škublu sa k nemu zatiaľ vyjadril len stručne.

OĽaNO očakáva ešte dnes vysvetlenie od generálnej prokuratúry. Hnutie tvrdí, že je znepokojené hromadným rušením trestných stíhaní viacerých osôb obvinených z korupčnej činnosti. Dodáva, že zo strany generálnej prokuratúry ide o neobvyklý postup.

Igor Matovič vyzýva Maroša Žilinku, aby sa verejne postavil za svoje rozhodnutia. „Ľudia si zaslúžia počuť zdôvodnenie,“ píše šéf OĽaNO po zrušení obvinení Pčolinského a Haščáka.

Premiér Eduard Heger zopakoval, že v tejto chvíli nebude komentovať kroky generálnej prokuratúry v súvislosti s Pčolinským či Haščákom. „Očakávam však, že prokuratúra v rámci zákonných možností dostatočne vysvetlí svoje konanie,“ vyhlásil premiér v stanovisku.

Spolumajitel finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák zostáva naďalej mimo jej výkonného vedenia. Platí to aj po tom, čo generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil jeho stíhanie v kauze Gorila.

Generálna prokuratúra sa v rozhodnutí zastaviť stíhanie Jaroslava Haščáka odvoláva aj na právny názor senátu 4T Najvyššieho súdu, ktorý kedysi vyhovel Haščákovej sťažnosti voči vzatiu do väzby. Senát aj spochybnil dôvodnosť trestného stíhania. Rozhodnutie toho istého senátu, ktorý konštatoval, že stíhanie Pčolinského je dôvodné, však generálna prokuratúra ignoruje.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic povedal, že rozhodnutie generálneho prokurátora v kauze Haščák rešpektuje. „Avšak upozorňujem na skutočnosť, že na môj podnet podávala ministerka spravodlivosti v danej veci dovolanie, o ktorom mal rozhodovať dovolací 5-členný senát Najvyššieho súdu”.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil aj stíhanie spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka, a tiež Ľubomíra Arpáša a Dany Arpášovej v kauze Gorila. Vec bola pritom na Najvyššom súde – ministerka spravodlivosti podala mimoriadne dovolanie, aby išiel Haščák do väzby. Aj tu Žilinka využil mimoriadny paragraf 363.

Jaroslav Haščák. Foto N - Tomáš Benedikovič

Manželka Jaroslava Haščáka chce zbúrať historickú vilu na pražskom Strahove. Valéria Haščáková podľa českého Deníka N získala povolenie na zbúranie domu, ktorý s manželom kúpili v roku 2007. Teraz dom predáva, nový majiteľ tam chce podľa nej postaviť rodinný dom.

Policajné obvinenie nebráni Jaroslavovi Haščákovi prevádzať podiely v Pente do zvereneckého fondu ovládaného jeho rodinou. Skupina argumentuje, že nie je obvinený z trestného činu nelegálneho nadobudnutia majetku, takže majetok by podľa nej teraz nemohol prepadnúť.

Finančná skupina Penta Investments mení vlastnícku štruktúru. Jaroslav Haščák začal prevádzať svoj podiel v Penta Investments Group Limited, čo je základný vlastnícky fond, na rodinu. Vyplýva to z prvých zápisov v evidencii skutočných majiteľov, píšu Hospodářské noviny.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nevyhovel návrhu obvineného Jaroslava Haščáka na vylúčenie dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry z vykonávania úkonov trestného konania.

Jaroslavovi Haščákovi znova hrozí väzenie. Mária Kolíková dnes podpísala podanie dovolania na základe podnetu špeciálneho prokurátora vo veci obvineného Jaroslava Haščáka a spol. Špeciálny prokurátor zároveň avizoval doplnenie dôvodov o nové dôkazné skutočnosti, oznámilo ministerstvo spravodlivosti.

Vydavateľ denníka SME Alexej Fulmek hovorí, že za šesť rokov s Pentou vo vydavateľstve trochu bližšie spoznal Haščáka. „Je to zaujímavý človek. Dokonca mu v istom zmysle neprajem, čo sa mu stalo, ale musí niesť zodpovednosť za to, čo urobil. Aj som sa s ním o tom v tomto zmysle rozprával, lebo tie začiatky boli veľmi ostré,“ hovorí Fulmek o Haščákovi.

Haščákovi som hovoril, že Kočner a Gorila sú problém, vraví vydavateľ SME Alexej Fulmek. Po vražde Jána Kuciaka sa s Haščákom rozprával aj o Kočnerovi. „Myslím, že si uvedomoval, že Kočner je druhá liga, ktorú ťahá so sebou, ale nemal inú šancu. Niekto musel vybavovať nepríjemné veci, do ktorých sa namočil.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic chce, aby bol Jaroslav Haščák vo väzbe. Prokuratúra doručila ministerke spravodlivosti návrh, aby vo veci Haščákovej väzby podala dovolanie. Haščák je obvinený z korupcie v súvislosti s tým, že podľa polície uplatil bývalého šéfa kontrarozviedky SIS.

Obhajca Jaroslava Haščáka reaguje na rozhodnutie Najvyššieho súdu: „Uznesenie plne rešpektujeme, potvrdilo totiž oprávnenosť nášho prístupu.“ Týka sa to samotného vznesenia obvinenia, voči ktorému podali sťažnosť, ale aj toho, že Haščák bol stíhaný väzobne.

Najvyšší súd zverejnil uznesenie, prečo neuznal dôvody na väzobné stíhanie Jaroslava Haščáka. K pokynom na zahladenie kauzy Gorila, ktoré sa našli u Dušana Kováčika, sa senát Pavla Farkaša, Martiny Zeleňákovej a Aleny Šiškovej nevyjadril.

Špeciálny podcast: Politickí väzni. Monika Tódová sa rozpráva so šéfredaktorom Denníka N Matúšom Kostolným a s komentátorom Martinom M. Šimečkom o tom, ako sa stretli s Jozefom Brhelom a Jaroslavom Haščákom a kto sú skutoční politickí väzni.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:56Český týždeň: Ombudsman stratil zábrany a šikanuje zástupkyňu, odvolať ho je nemožnéVčera 16:59Žiadny Messi z osady. Päť bodov, ako Matovičov balíček nepomôže deťom z najchudobnejších rodínVčera 15:05Najskôr ho Rusi zatkli a potom mu dali neznámu injekciu. Hviezda KHL sa pritom už chystala do USAVčera 14:01Na hranici už stojí múr proti utečencom. V poľských lesoch a litovských táboroch sa však stále odohráva drámaVčera 13:41Molekulárny biológ vraví, že organizátori Tour sa zachovali nezodpovedne. Prečo môže štartovať pozitívny jazdec?Včera 11:16Jeho otec mučil a vraždil kritikov a mama zbierala luxusné topánky. Nový prezident Filipín sa opäť volá MarcosVčera 11:16Super správa, najväčšia investícia od VSŽ: Volvo v Košiciach víta rektor univerzity aj lídri ITVčera 10:55Košický newsfilter: Je to, ako keď vznikali železiarne, hovorí o Volve primátorVčera 10:04Белорусский дневник: Из Беларуси снова летят ракеты по Украине. А если бы белорусы победили Лукашенко в 2020-м, все было бы иначе?Včera 10:04Bieloruský denník: Opäť od nás letia rakety na Ukrajinu. Bolo by všetko inak, keby Bielorusi v roku 2020 zvrhli Lukašenka?Včera 08:25Párový terapeut Lucian Kantor: Ideálny partner neexistuje. Ak sa upnete na hľadanie „toho pravého“, je to obrovská pascaVčera 06:00300 slov z Tour: Výborný Saganov výkon a víťazstvo jazdca, ktorý bojoval v kóme o život00.00 16:18Som len syn farmára. Víťaz 1. etapy na Tour zažil ťažký pád na Paríž-Roubaix aj diskvalifikáciu v Belgicku00.00 11:24Štrnásť najkrajších túr vo Veľkej Fatre z Turca00.00 10:18Akú má dnes hudba cenu? Odpoveďou bude aukcia, kde chcú vydražiť Dylana za milión libier00.00 08:54Osem poučení z ukrajinskej vojny00.00 08:54Falošná švédska neutralita nemohla prežiť Putinovu vojnu na Ukrajine00.00 08:00Marián Leško: Ak SaS nič neurobí, bude v koalícii za handru00.00 07:09Antonín Panenka: 15 deka salámy, chlieb a uhorka, to bola večera vrcholového športovca00.00 06:00300 slov z Tour: Senzačná výhra domestika a výsmech novinky, ktorú predstavil aj Sagan00.00 21:46High 5ive: Knihy literárnych hviezd, ktoré sa budú dať čítať až o sto rokov00.00 21:21Blato namiesto potokov a hotely s plnými bazénmi. Sucho je aj tam, kde nebývalo00.00 20:51Kto si dal postaviť takýto dom, musel mať odvahu. Rodina Kollmannovcov ju v 30. rokoch v Nitre mala00.00 20:43Volvo je skvelá správa, len pozor na stimuly a pracovný trh (anketa o piatej automobilke)00.00 20:42Dvakrát po sebe Švédsko: Volvo prichádza v čase, keď vláda schválila švédske transportéry00.00 20:02Od predpovede po objav prešlo skoro 50 rokov. Je Higgsov bozón božská či prekliata častica a prečo pri jeho opise zlyháva jazyk?00.00 19:24Napoleonske jatky a Putinovo inferno: obrazy vojen od Goyových rytín po fotky z Buče00.00 19:23Holandskí dídžeji W&W: V hudbe nie je dôležitý text, ale pocit00.00 19:16Slovenskí hokejisti ostávajú v ruskej KHL. Vo Švédsku by mali problém, u nás to zväz nerieši00.00 19:09Premiér Heger: Na Matoviča a Sulíka som hrdý