Jaroslav Haščák

Jaroslav Haščák podal trestné oznámenie pre esemesky medzi ním a Richardom Sulíkom (SaS), na ktoré upozornil Igor Matovič (OĽaNO) týždeň pred voľbami. Trestné oznámenie sa podľa Haščákovho advokáta Martina Škublu týka podozrení zo zneužitia policajnej právomoci.

Igor Matovič tvrdí, že nemocnica Penty v Boroch patrí ľuďom, lebo ju vraj Penta postavila z nakradnutých peňazí. Na tlačovku pred nemocnicou prišiel aj s manželkou Pavlínou, s ktorou zhodne hovorili, že nemajú nič s kaštieľom v Turčianskej Štiavničke.

Jaroslav Haščák tvrdí, že sa mu v roku 2022 sprostredkovane ozval vtedajší minister financií Igor Matovič a žiadal ho o stretnutie. Bývalý spolumajiteľ Penty stretnutie odmietol, keďže podľa neho je predseda OĽaNO toxický.

Komunikácia, ktorú mal údajne Sulík s Haščákom, uzatvára problematickú kampaň SaS. Strana menila témy, vizuál aj názov. Po piatich mesiacoch kampane už nie sú Saska, na bilbordoch nie sú bosí, ale hlásajú ekonomický rast a boj za spaľovacie motory.

Igor Matovič tvrdí, že SIS sa nevie „nabúrať“ do aplikácie WhatsApp, takže nemohol mať Sulíkovu komunikáciu s Jaroslavom Haščákom od nej. Vravel, že jeho zdroj informácií mu dovolil skopírovať si jednu časť komunikácie zadarmo.

Ľudia zo SaS tvrdia, že komunikácia Richarda Sulíka s Jaroslavom Haščákom nie je autentická, predseda SaS už mlčí. „Nemám vedomosť o tom, že by tento prepis bol pravdivý,“ hovorí štvorka kandidátky SaS Mária Kolíková.

Jaroslav Haščák v stanovisku nepoprel súkromné správy s Richardom Sulíkom, no očakáva, že polícia začne trestné stíhanie pre korupciu, ktorej sa dopustila osoba, ktorá Igorovi Matovičovi ponúkla za milión eur komunikáciu v Sulíkovom mobile. Podľa šéfa Penty by mala polícia konať aj voči Matovičovi pre neoznámenie tohto trestného činu.

Igor Matovič sa víkend pred voľbami pokúsil pochovať Richarda Sulíka a jeho SaS, komentuje Newsfilter. „Matovič priznal, že nemá žiadny relevantný dôkaz, že to, čo zverejňuje, je naozaj komunikácia Sulíka s Haščákom. Preto ak by to Sulík vzápätí poprel, vyzeralo by to ako obyčajný podlý útok šesť dní pred voľbami a ďalší dôkaz, prečo by mal predseda OĽaNO v politike skončiť.“ Sulík však súkromné správy šéfovi Penty nepoprel.

Podľa Igora Matoviča niekto ponúka na predaj za milión eur kompletnú kópiu všetkých údajov na telefóne Richarda Sulíka, ktorú urobili 15. októbra 2020. Predseda OĽaNO tvrdí, že ju nekúpil, len do nej nahliadol a na základe časti komunikácie obvinil Sulíka, že v roku 2020 pomáhal Jaroslavovi Haščákovi z Penty.

Richard Sulík sa odmietol vyjadriť k pravosti správ medzi ním a Jaroslavom Haščákom, ktoré zverejnil Igor Matovič. Novinári nemali možnosť klásť otázky, predseda SaS zdôraznil, že k správam sa neplánuje vyjadriť „ani dnes, ani zajtra“.

Igor Matovič obvinil Richarda Sulíka, že pomáhal Jaroslavovi Haščákovi z Penty v súvislosti s dofinancovaním zdravotných poisťovní. Podľa neho to dokazujú súkromné správy Sulíka a Haščáka, ku ktorým mal prístup. Matovič má iba kópiu časti komunikácie, nemá však žiaden iný dôkaz, ktorý by potvrdzoval jej pravosť.

Jaroslav Haščák chystá po príkaze súdu na vymazanie útočných videí na Igora Matoviča a OĽaNO aj žalobu. Okrem toho chcú jeho právnici komunikovať so sociálnymi sieťami a skúsiť dosiahnuť napríklad aj zablokovanie účtov. To sa už stalo Ľubošovi Blahovi, ktorému účet zrušil Facebook.

Igor Matovič a OĽaNO zatiaľ nerešpektujú neodkladné opatrenie súdu, aby vymazali videá s útokmi na Jaroslava Haščáka. Na zozname je aj známe video z Cypru, na ktorom pred voľbami v roku 2020 verejnosti ukazovali, kde „skončilo 400 miliónov eur, ktoré vytunelovala Penta“.

Igor Matovič tvrdí, že zatiaľ rozhodnutie súdu o Jaroslavovi Haščákovi nedostal. Podľa nariadenia súdu sa má Matovič a hnutie OĽaNO zdržať zverejňovania a šírenia nepravdivých, urážlivých a hanlivých výrokov o Haščákovi. „Ak to rozhodnutie súdu bude v súlade s verejným záujmom, budem ho rešpektovať. Ak nebude, nebudem ho rešpektovať,“ dodal.

Igorovi Matovičovi súd prikázal, aby sa zdržal šírenia nepravdivých, urážlivých a hanlivých výrokov voči Jaroslavovi Haščákovi. Matovič musí zároveň zmazať príspevky, ktoré takého výroky obsahujú. O rozhodnutí Okresného súdu Trnava informovali Haščákovi advokáti.

Európsky súd pre ľudské práva prijal sťažnosti Jaroslava Haščáka v súvislosti so zásahom v sídle Penty z decembra 2020. Informoval o tom jeho advokát Martin Škubla. Slovensko sa má podľa neho k prípadu vyjadriť do 20. septembra.

Pamela Záleská sa po článku v Plus 7 dní stala terčom niektorých členiek súdnej rady a Maroša Žilinku. Podľa textu z týždenníka Penty neumožnila obžalovanému členovi mafiánskej skupiny prestávku na inzulín. Zápis z pojednávania ukazuje, že to bolo inak. Sudkyňa rozhodovala aj o Jaroslavovi Haščákovi či Dušanovi Kováčikovi.

Predseda parlamentu Boris Kollár sa stretol s Jaroslavom Haščákom ešte raz po tom, ako ho pri poslednom stretnutí v roku 2020 zastihol Denník N. Priznal, že sa rozprávali aj o článkoch v jeho médiách. „To bola len taká debata,“ povedal. (markíza)

Haščákom opovrhujeme, ale novej nemocnici Bory prajeme všetko dobré, vravia komentátori Konštantín Čikovský a Filip Obradovič v podcaste V redakcii. Vzhľadom na to, koľko peňazí si Penta vytiahla z Dôvery, si však myslia, že by mala postaviť ešte aspoň jednu nemocnicu.

Súdna rada odmietla podnety Jaroslava Haščáka proti sudkyni Pamele Záleskej, ktorá ho v roku 2020 poslala do väzby. Sudkyňa hovorila na zasadnutí súdnej rady, že nespravila chybu vedome a účelovo.

Podnety Jaroslava Haščáka na sudkyňu Pamelu Záleskú nie sú dôvodné, rozhodla o tom súdna rada. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v decembri 2020 vzala bývalého spolumajiteľa Penty do vyšetrovacej väzby.

OPRAVA: Dcéra generálneho prokurátora Kristína Žilinková nepodpísala kúpnu zmluvu na byt s Pentou 30. augusta 2021, teda deň predtým, ako Maroš Žilinka zbavil stíhania Jaroslava Haščáka podľa paragrafu 363, ako sme pôvodne zverejnili. Dňa 30. augusta 2021 ju povolil kataster zapísať ako vlastníčku bytu, kúpnu zmluvu podpísali o mesiac skôr. Vtedy – v júli 2021 – už mal Žilinka na stole Haščákovu žiadosť podľa paragrafu 363, ktorej napokon vyhovel. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Niekdajší spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák odmieta, že by kúpa bytu Žilinkovej dcéry súvisela s rozhodnutím generálneho prokurátora, ktorým ho zbavil trestného stíhania cez paragraf 363. Tvrdí, že kúpna zmluva nebola podpísaná 30. augusta 2021, ako je uvedené v katastri, ale o mesiac skôr. Žilinka 31. augusta 2021 zrušil stíhanie Haščákovi.

Penta odmieta, že kúpa bytu Žilinkovej dcéry súvisela súvisela s rozhodnutím generálneho prokurátora, ktorým zbavil trestného stíhania Jaroslava Haščáka cez paragraf 363. V stanovisku uviedla, že celá transakcia týkajúca sa bytu sa začala v roku 2019, a preto „nemohla mať absolútne žiadnu súvislosť s neskorším zvolením pána Žilinku do pozície generálneho prokurátora“.

Dcéra generálneho prokurátora kúpila dvojizbový byt od Penty deň predtým, ako Maroš Žilinka zbavil trestného stíhania Jaroslava Haščáka pomocou sporného paragrafu 363. Žilinka vidí za otázkami snahu o jeho účelovú diskreditáciu. Tvrdí, že za byt riadne zaplatili 153-tisíc eur.

Maroš Žilinka a štvrť Bory v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, kde si jeho dcéra kúpila byt od Penty. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ústavný súd rozhodol o sťažnosti v prípade policajného zásahu v sídle Penty z decembra 2020. Uviedol, že súhlasom prokurátora s prehliadkou v sídle boli porušené základné práva sťažovateľov na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života, ako aj ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.

Ústavný súd konštatoval porušenie práv bývalého spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. Senát Ladislava Duditša, Libora Duľu a Miroslava Duriša vyhovel Haščákovej sťažnosti, ktorá sa týkala nedoručenia jeho listov rodine a blízkym v čase, keď bol v kolúznej väzbe.

Ústavný súd podľa právneho zástupcu Jaroslava Haščáka vyhovel jeho sťažnosti na konanie polície. Tá podľa súdu porušila Haščákove práva, keď dostatočne rýchlo a efektívne nepreverila pôvod a autentickosť nahrávok z kauzy Gorila.

Šéfka tímu Gorila Martina Babacsová z NAKA nesúhlasí s tým, že sa štát ospravedlnil Jaroslavovi Haščákovi za jeho prvé stíhanie. „Musela som vzniesť obvinenie, taký názor mám aj dnes. Ja som k tomuto návrhu dávala negatívne stanovisko,“ povedala Babacsová pre Postoj.

Ak sa polícia zmohla len na toto, tak je to naozaj hanba, komentuje obvinenie Jaroslava Haščáka jeho advokát Martin Škubla. „Hoci s obvinením nesúhlasíme, vítame možnosť po 10 rokoch sa konečne oboznámiť s obsahom spisu v základnom trestnom konaní Gorila a voči vzneseným podozreniam sa brániť, čo doteraz nebolo možné.“

Ak orgány prípad Jaroslava Hačšáka znova „pokašľú“, je to na pád ministra vnútra a policajného prezidenta, vyhlásil Boris Kollár. „Aby to nedopadlo ako minule, keď sme sa s veľkou potupou a hanbou museli ospravedlniť pánovi Haščákovi,“ dodal.

Jirko Malchárek podľa výpočtov Jaroslava Haščáka zarobil na províziách vo funkcii ministra hospodárstva takmer 11 miliónov eur. Zachytil to spis Gorila. Provízie Haščák delil aj s bývalou šéfkou FNM Annou Bubeníkovou.

Eduard Heger verí, že „aktuálni majitelia“ paragrafu 363 nechajú prípad Jaroslava Hačšáka rozhodnúť súdom. Obvinenie podľa premiéra dokazuje, že orgány spravodlivosti sú absolútne slobodné.

Polícia potvrdila obvinenie Jaroslava Haščáka. „V súvislosti s medializovanými informáciami môžeme uviesť, že v stredu 23. novembra tohto roka vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila začala trestné stíhanie a zároveň obvinila sedem osôb,“ informovala.

Mária Kolíková povedala, že je rada, že sa pokračuje v trestnom stíhaní Jaroslava Haščáka. Tvrdí, že ako ministerka nemohla urobiť viac, keď generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok zrušil základ pre trestné stíhanie a následne to urobili aj súdy.

Jaroslav Haščák o obvinení nemá informácie. „Nič nám nebolo doručené, nemáme o tom informáciu,“ reagovala pre médiá jeho manželka Valéria, ktorá ho ako advokátka zastupovala aj pri prvom obvinení.

Pred dvoma mesiacmi sa ministerstvo spravodlivosti v mene štátu ospravedlnilo Jaroslavovi Haščákovi za trestné stíhanie spred dvoch rokov a teraz ho NAKA obvinila opäť. Nové obvinenie sa takisto týka kauzy Gorila, ide však o iný skutok. Čoho konkrétne sa obvinenie týka, zatiaľ jasné nie je.

NAKA obvinila Jaroslava Haščáka, Jirka Malchárka, Annu Bubeníkovú a ďalších ľudí zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Informuje o tom portál Startitup. Obvinenie sa týka aj kauzy Gorila.

Jaroslav Haščák. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ústavný súd odmietol dve sťažnosti Jaroslava Haščáka, ktoré podal proti postupu špeciálnej prokuratúry a NAKA, keď ho vyšetrovali pre kauzu Gorila. Sťažnosti sa týkali napríklad Haščákovho zadržania či domovej prehliadky.

Právnici Penty podali podnet na bezpečnostný výbor, chcú, aby preskúmal zákrok v sídle firmy z decembra 2020. Predseda výboru Juraj Krúpa zatiaľ nepovedal, či výbor zvolá.

Maroš Žilinka sa vyjadril k spornému paragrafu 363 a k ospravedlneniu Jaroslavovi Haščákovi za väzbu: „Nemyslíte si, že by sa mohli ospravedlniť mne? Ale to nenapadne nikoho. Ospravedlňujem sa, myslím, že predseda parlamentu to spomenul.“ Generálna prokuratúra pomohla Haščákovi pomocou paragrafu 363 a zbavila ho trestného stíhania v súvislosti s Gorilou.

Úrad špeciálnej prokuratúry vyhlásil, že v trestnej veci ‚nahrávok Gorila‘ sa naďalej vedie trestné stíhanie. Odmieta, že by prokurátor Ondrej Repa pochybil, keď navrhol vziať Jaroslava Haščáka do väzby.

Podobne ako Jaroslavovi Haščákovi sa ministerstvo spravodlivosti za posledné dva roky ospravedlnilo vo viac ako tridsiatich prípadoch. Od druhej polovice roka 2020 takisto vyplatilo odškodnenie v súvislosti s väzobným trestným stíhaním zhruba 248-tisíc eur.

Ondrej Dostál vysvetľuje ospravedlnenie Jaroslavovi Haščákovi aj tým, že rozhodnutia o jeho väzbe aj o stíhaní boli protizákonné. „Toto je situácia podobná, i keď nie identická, s obvinenými vyšetrovateľmi NAKA,“ povedal.

Ministerstvo spravodlivosti sa v mene štátu ospravedlnilo Jaroslavovi Haščákovi bez ohľadu na hroziaci súdny spor, v ktorom by expartner Penty žiadal miliónové odškodnenie. Podľa rezortu sú zákonné dôvody na to, že došlo k zásahu do  jeho práv. Štátny tajomník Ondrej Dostál (SaS) zdôraznil, že rezort sa neospravedlnil za celé trestné stíhanie Haščáka.

Skôr by som očakával, že sa Jaroslav Haščák ospravedlní štátu za to, čo sme počuli na nahrávkach Gorily, komentoval Michal Šipoš (OĽaNO) ospravedlnenie rezortu spravodlivosti za stíhanie a väzbu niekdajšieho spolumajiteľa Penty.

Naživo: Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Ondrej Dostál o ospravedlnení štátu podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi

Štát sa ospravedlnil Jaroslavovi Haščákovi za nezákonné stíhanie a väzbu, informoval o tom advokát spolumajiteľa Penty Peter Kubina. Ospravedlnenie podpísal štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Ondrej Dostál (za SaS). Haščák vo vyhlásení uviedol, že ospravedlnenie prijíma.

Úrad špeciálnej prokuratúry k prípadu Haščák: Po preštudovaní zverejneného rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Haščák proti Slovensku je zrejmé, že ESĽP nijakým spôsobom nespochybnil použiteľnosť zvukových nahrávok, ktoré boli zaistené v trestnej veci obžalovaného M. K. a spol.

Bývalý partner Penty Jaroslav Haščák čiastočne uspel so svojou sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva, ktorá sa týka odposluchov z Gorily. Súd v Štrasburgu mu priznal odškodnenie 9750 eur, pričom Haščák požadoval 66-tisíc eur.

Nové na Dennikn.sk

20:43Hrateľná skupina s reálnym postupom. Škriniar bude brániť svojho dobrého priateľa Lukakua 17:28High 5ive: Sme rôzni a spolu strážime vodu, hovorí nová fontána vo Viedni 17:25Čo urobí prezidentka, keď sa dozvie, že Rusi chcú zariadiť v jej krajine víťazstvo krajnej pravice (+ ďalšie tipy, čo pozerať) 16:26Bulharský premiér stojí jasne na strane Ukrajiny. Doma je však len bábkou, hovorí novinár (profil týždňa)  16:24Izrael chystá dlhú vojnu s Hamasom. Tajné služby chcú pozabíjať jeho lídrov v zahraničí 14:33Fico nechce zrušiť len Lipšica, ale aj spolupracujúcich obvinených. Prialo by to mafii 14:25Tréner: Ľudia sa mi po silovom tréningu menia pod rukami. Zrazu majú vízie, sex a už to nechcú len dobačovať 14:15Lístky zadarmo. Nemecký klub chce spustiť futbalovú revolúciu. Môže to fungovať aj u nás? 12:05Na dlhopisoch sa dá výnimočne zarobiť, nová príležitosť však nebude dlho trvať  10:20Naozaj neviem, ako vo vláde narátali až 3-miliardové šetrenie, hovorí Šuster z rozpočtovej rady (+ podcast) 09:53Riešia hádanky a možno aj snívajú. Chobotnice sú príliš bystré, aby sme ich jedli, vraví vedkyňa 09:52Marián Leško: Je choré, že sa vôbec Gašpar spomína ako šéf SIS 09:46Češka viedla plastickú chirurgiu v Gaze: Popáleniny tam rodičia natierajú čímkoľvek, aj zubnou pastou 09:36Moderátor ČT Rosí: Na rozhovor s Erikom Kaliňákom sme sa pripravovali niekoľko dní 08:37Ráno s NHL: Ten chlapec je ale sebavedomý. Nemec spravil pri debute dojem dvomi bodmi aj vyjadreniami 08:30Nepamätám si bolesť, pamätám si iba strach. Štyridsiatnik hovorí o šikane, ktorú zažil v detstveVčera 21:34Nový riaditeľ Nemocnice sv. Michala Kužela: Šutaj Eštok mi volal v deň, keď sa stal ministromVčera 19:34Nad Slovenskom sa bude opäť dať vidieť polárna žiara. Ako vzniká a kde sa dá sledovať?Včera 19:16Newsfilter: Ficova pomsta Lipšicovi už má konkrétnu podobuVčera 19:12Ficovi ľudia zneužili protitotalitnú pieseň, aby dehonestovali expertov na propagandu. Skupina Bez ladu a skladu sa ohradilaVčera 19:01Hraničný priechod do Užhorodu blokuje hŕstka kamionistov, ktorým prekáža ukrajinská konkurenciaVčera 18:44Bývalý administrátor Facebooku polície Púchovský: Tri minúty po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi sa nepáčiVčera 18:12Mnohí Maďari na Slovensku sa k svojej identite nepriznávajú, hovoria tvorcovia seriálu o zahraničných MaďarochVčera 16:45„Pláva“ v dunách a nepotrebuje piť vodu. Vedci objavili jedinečné zviera považované za vyhynutéVčera 16:224:3 a trhlina na dôveryhodnosti a dobrej povesti slovenskej justícieVčera 15:33Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 7. časť (audio)Včera 14:59Šimkovičová a hoaxy: už ste videli muchu, ktorá by prispela na kúpu mucholapky? (udalosti týždňa)Včera 14:35Danglár: Kultúrna revolúciaVčera 14:35Vývoj bojov (646. deň): Vrátilo sa nás 35 zo 100, ako to môže byť úspech? Ruskí zajatci opisujú boje v AvdijivkeVčera 14:10Svoje „nie“ nemusíte vysvetľovať. Psychologička radí, ako nebyť people-pleaserom