Lyžiarka Mikaela Shiffrinová sa po zranení kolena plánuje vrátiť k pretekom na podujatí SP vo švédskom Åre (9. – 10. marca). Shiffrinová okrem prebiehajúceho víkendu v talianskom Val di Fassa vynechá aj rýchlostné disciplíny v nórskom Kvitfjelli.

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová vynechá aj rýchlostné disciplíny v Crans Montane. Cez víkend Američanku predbehla v celkovom hodnotení SP Lara Gutová-Behramiová, ktorá vyhrala obrovský slalom v Soldeu a má o päť bodov viac.

Vo Svetovom pohári v lyžovaní je v tejto sezóne nezvyčajne veľa zranení, medzi nimi aj u Petry Vlhovej, Mikaely Shiffrinovej či Sofie Goggiovej. „Je toho na nás veľa, som presvedčená, že to v týchto zraneniach hrá úlohu,“ hovorí Shiffrinová.

Manažérka Mikaely Shiffrinovej Megan Harrodová chodí na preteky s niekoľkomesačnou dcérou a mlieko si odsávala aj medzi novinármi. „Je škoda, že v USA nie je materská témou, nemáme garantované ani tri mesiace,“ hovorí v rozhovore.

Mám rada interakcie Petry Vlhovej a Mikaely Shiffrinovej – nie sú priateľky, ale rešpektujú sa, hovorí v rozhovore Shiffrinovej manažérka Megan Harrodová. „Vlhovej zranenie je smutné aj preto, že lyžovanie potrebuje slovenských fanúšikov,“ vraví.

Mikaela Shiffrinová by po páde mohla znovu začať súťažiť koncom budúceho týždňa. Štartovať by mohla na podujatí Svetového pohára v Soldeu v Andorre, kde je 10. februára na programe obrovský slalom a o deň neskôr slalom.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová vynechá zvyšok víkendového programu v Cortine d’Ampezzo a nepôjde ani obrovský slalom v Kronplatzi. Líderka celkového poradia o tom informovala na sociálnych sieťach po tom, čo si pri páde v zjazde SP v Cortine d’Ampezzo poranila ľavé koleno.

Mikaela Shiffrinová podstúpila testy na klinike v Cortine, ktoré ukázali, že väzy v jej ľavej nohe sú nepoškodené, informuje Giulia Candiago, hovorkyňa FIS. Shiffrinová dnes spadla počas zjazdu a nevedela dostúpiť na ľavú nohu.

Mikaela Shiffrinová spadla v zjazde Svetového pohára v talianskom stredisku Cortina d’Ampezzo. Na pomoc jej prišli zdravotníci. Po skoku stratila rovnováhu a skončila v ochrannej bariére. Po páde sa postavila, ale mala problémy s ľavou nohou, ktorú nemohla zaťažiť. Do nemocnice ju previezol vrtuľník.

Mikaela Shiffrinová si v minulosti podobne ako Vlhová poranila koleno, nemohla súťažiť dva mesiace. „Pre mňa to bolo to najčistejšie zranenie, aké mohlo byť, ale tiež som potrebovala čas,“ hovorila po víťazstve v Jasnej.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová vyhrala slalom SP v Jasnej. Druhá skončila so stratou 14 stotín sekundy Zrinka Ljutičová z Chorvátska a pódium doplnila Švédka Anna Swennová-Larssonová (+0,81 s).

Petra Vlhová pôjde v sobotu v Jasnej v obrovskom slalome so štartovým číslom 4. Preteky otvorí Federica Brignoneová, Mikaela Shiffrinová pôjde siedma. Začiatok pretekov je o 9.30, vysiela ich Joj Šport.

Petra Vlhová bola v slalome vo Flachau, kde skončila druhá, kúsok od vypadnutia. „Zlomila som na trati tyč. Mám obrovské šťastie, že mi nevbehla pod lyže,“ povedala. Udržala sa tak v boji o malý krištáľový glóbus za slalom.

Petra Vlhová vylepšila techniku, tvrdí bývalý lyžiar a komentátor Dominik Kárník. „Lepšie vyhodnoducuje stav trate.“ Dodáva, že v slalome je spolu so Shiffrinovou pred konkurenciou, no v obrovskom slalome na najlepšie stráca.

Mikaela Shiffrinová vynechá najbližšie preteky Svetového pohára v rakúskom stredisku Altenmarkt-Zauchensee. Na podujatí, kde sa pôjde zjazd a super-G, neplánuje štartovať ani Petra Vlhová.

Petra Vlhová išla v druhom kole slalomu v Kranjskej Gore inak, ako je zvyknutá. Trať bola mimoriadne zničená. „Musíte mať plán, kde si môžete dovoliť zariskovať a kde to musíte iba kontrolovať,“ vravel tréner Mauro Pini.

Petra Vlhová mala v slalome v Lienzi stratu 3,24 sekundy na víťazku Shiffrinovú, je to najviac za posledných vyše sedem rokov. Tréner Mauro Pini hovorí, že sa necítila dobre. „Je to viac o jej tele ako o problémoch s technikou,“ povedal.

Petra Vlhová hovorí, že v 1. kole obrovského slalomu v Lienzi boli také zlé podmienky, že mala pocit, ako keby nemala svoje lyže. „Cítila som sa bezmocná,“ povedala. Po úvodnom kole mala stratu vyše dvoch sekúnd, napokon skončila siedma.

Petra Vlhová po víťazstve v slalome v Courcheveli vyzdvihla rivalitu s Mikaelou Shiffrinovou. „Posúvame sa navzájom,“ hovorila. Na pódiu s nimi stála súperka so stratou vyše dvoch sekúnd.

Petra Vlhová vyhrala slalom vo francúzskom Courcheveli. Je to jej druhé víťazstvo v aktuálnej sezóne, prvé v tomto stredisku a tridsiate v kariére. Druhú Mikaelu Shiffrinovú zdolala o 0,24 sekundy. Tretia bola Katharina Truppeová. Vlhová sa posunula na 3. miesto v boji o veľký krištáľový glóbus.

Petra Vlhová v Courcheveli. Foto - TASR/AP

Petra Vlhová je po 1. kole slalomu v Courcheveli druhá. Vedie Mikaela Shiffrinová s náskokom 0,17 sekundy. Vlhová bola v troch zo štyroch častí trate rýchlejšia, ale urobila jednu väčšiu chybu. Tretia je Katharina Liensbergerová až s odstupom 1,06 sekundy. 2. kolo sa začína o 20.45 h. (fis-ski)

Tréner Petry Vlhovej Mauro Pini hovorí, že možno nikdy nevidel u žiadnej ženy v slalome takú kvalitu ako na začiatku tejto sezóny u Vlhovej. „Či bude Petra prvá, alebo tretia, dôležité je aj to, akým spôsobom sa dostane na pódium,“ vraví.

Petra Vlhová hovorí, že sa jej vrátil dobrý pocit z lyžovania, ktorý na chvíľu v tejto sezóne stratila a je pre ňu dôležitý, aby dosahovala výsledky, aké chce. „V USA mi nevyhovovali podmienky. Keď mi niečo nesadne, musím znova nájsť dobrý pocit,“ vraví.

Druhý obrovský slalom Petry Vlhovej v kanadskom Tremblante ovplyvnilo husté sneženie a vietor. Vyhrala 1. kolo, no celkovo skončila 5. „Dnes nemali všetci rovnaké podmienky. Druhé kolo som šla v tme, bolo to nebezpečné,“ hovorila po pretekoch.

Petra Vlhová druhé miesto v obrovskom slalome v kanadskom Tremblante neočakávala, nemala dobrý pocit zo svojho lyžovania. Pred týždňom skončila v tejto disciplíne až desiata. „Pred 2. kolom som si hovorila, že takéto podmienky mám rada,“ povedala.

Do aktuálneho zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí sveta, ktorý vytvoril magazín Time, sa dostala aj americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová. „Po skončení kariéry tenistky Sereny Williamsovej je tu priestor pre ďalšiu veľkú ženskú svetovú superhviezdu,“ napísala o Shiffrinovej pre Time Lindsey Vonnová.

Svetoví lyžiari sa obávajú, že v dôsledku klimatickej krízy sa ich šport stane neudržateľným. „Nie sme dobrými vzormi v tejto téme, ale chceme využiť svoj hlas,“ vraví lyžiar Aleksander Aamodt Kilde. Mikaela Shiffrinová či Andreas Žampa spísali výzvu pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu, aby konala.

Petra Vlhová sa nechystá končiť kariéru, hoci na začiatku sezóny hľadala motiváciu. „Uvidíte ma aj v budúcej sezóne,“ vravela. V obrovskom slalome v Soldeu vypadla, skôr však u nej prevláda dobrý pocit zo sobotnej výhry v slalome.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová vyhrala obrovský slalom vo finále SP. Petra Vlhová v posledných pretekoch sezóny vypadla v 1. kole a v celkovom poradí SP obsadila 3. miesto. V hodnotení disciplíny skončila štvrtá.

Petra Vlhová v obrovskom slalome. Foto - TASR/AP

Petra Vlhová dosiahla v andorrskom Soldeu víťazstvo, ktoré môže byť dôležité pre jej ďalšiu kariéru. Na začiatku sezóny hľadala motiváciu, aby vôbec pokračovala. „Pomôže nám to v letnej príprave,“ vravel tréner Mauro Pini. Do najlepšej trojky sa dostala prvýkrát od januára.

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová mala pred pretekmi búšenie srdca či nevoľnosti. Stres, ktorý výrazne sťažuje život, môžu zažiť aj nešportovci. „Tlak si môžete predstaviť ako batoh, do ktorého viete dať veľa kilogramov,“ hovorí psychologička Bednáriková.

Mikaelu Shiffrinovú ľudia v USA takmer vôbec nepoznajú, hoci je zrejme najlepšia v histórii, vraví americký novinár Steve Porino. Lyžovanie dostáva iba minimum mediálneho priestoru. „V USA si ju veľa ľudí pamätá iba podľa zlyhania na olympiáde,“ hovorí.

V športovej redakcii: Petra Vlhová je v niečom ako britský tenista Andy Murray. „Okrem olympijského zlata a glóbusov je jej najväčším úspechom, že dokázala zdolávať najlepšiu v histórii, Mikaelu Shiffrinovú. Rovnako ako Andy Murray Federera, Djokovića a Nadala,“ hovoria v podcaste Jana Sedláková a Štefan Bugan, reportéri Denníka N.

Mikaelu Shiffrinovú od budúcej sezóny povedie trénerka Karin Harjová, ktorá od minulého roka pôsobila na poste hlavnej trénerky kanadských lyžiarok. Shiffrinová vo februári počas MS po viac ako šiestich rokoch ukončila spoluprácu s Mikeom Dayom.

Podcast Športového newsfiltra:

• Patrik Rybár predĺžil zmluvu v KHL, takého brankára nepotrebujeme;
  • preteky v Aare boli ako celá sezóna Shiffrinovej aj Vlhovej;
  • Slovan uhral remízu v Bazileji, no prehral so Žilinou;
  • vyhrážky prišli aj futbalovému komentátorovi;
  • Linekera suspendovali z BBC pre kritiku vlády.

Mikaela Shiffrinová dosiahla v slalome v Åre svoje 87. víťazstvo v kariére a prekonala Ingemara Stenmarka. 27-ročná americká lyžiarka vytvorila nový rekord vo svojej trinástej sezóne vo SP. Petra Vlhová vypadla v 2. kole.

Mikaela Shiffrinová. Foto - TASR/AP

Podcast V športovej redakcii: Športovec má byť trocha v strese. Priveľa premýšľania však aj škodí, vraví psychologička Michala Bednáriková. Rozprávala sa s ňou redaktorka Jana Sedláková. Hovorili aj o myšlienkach športovca, ktorý zlyhá, či o komentároch na sociálnych sieťach.

Podľa televíznej expertky ČT Sport Kláry Křížovej si Petra Vlhová z práve končiacej sa sezóny vezme ponaučenie. „Úlohu v jej posledných výkonoch mohli zohrať choroba aj video, ktoré sa dostalo na verejnosť,“ vraví.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová je podľa expertky ČT Sport Kláry Křížovej výnimočná tým, že myslí na život po kariére. „Vie, že lyžovanie nie je stredobod vesmíru,“ vraví. Najviac ju od Lindsey Vonnovej odlišuje, že pozná svoje hranice.

Petra Vlhová mala od víťazstva v slalome vo Flachau zdravotné problémy. Podľa trénera Maura Piniho práve pre tento výpadok nemala dosť energie, aby bojovala o medailu v slalome z majstrovstiev sveta. „Potrebovali sme nabrať silu do svalov,“ hovorí.

Petra Vlhová nie je zdravotne úplne v poriadku. Ani mentálne to nie je na sto percent, hovorí Mauro Pini. Podľa trénera jej v obrovskom slalome chýbalo dostatok síl. „Tu sa nedá skryť nič. Majstrovstvá sveta sú najvyšší level. Všetko musí zapasovať.”

Ak Petra Vlhová pôjde ako v Špindlerovom Mlýne, medailu nezíska, myslí si Timotej Zuzula. Tento týždeň bojuje o titul majsterky sveta a hrozí, že jej sezóna bude bez výraznejšieho úspechu.

Keď lyžiarka Mikaela Shiffrinová spomenula, že sa pre menštruáciu necíti dobre, otvorila tabuizovanú tému. Menštruácia však ovplyvňuje výkonnosť; niektoré športovkyne ju stratia, iné ju prvýkrát dostanú až po kariére. „Akoby sa im zastavil pubertálny vývoj,“ hovorí gynekológ Peter Stanko.

Mikaela Shiffrinová opäť vypadla na veľkých pretekoch, no expert tvrdí, že sa to nedá porovnať s olympiádou v Pekingu. „Teraz na MS to bola chyba z agresivity,“ povedal Steve Porino. Shiffrinová vrazila do tretej bránky pred cieľom.

Petra Vlhová zajazdila v Špindlerovom Mlyne výsledkovo najhorší slalom od olympiády v Pjongčangu 2018. „Pokazila som to, robila som veľké chyby. Necítila som sa dnes veľmi dobre. Hnevá ma to, chvíľu ma to bude bolieť,“ povedala po 13. mieste.

Petra Vlhová má momentálne problémy zajazdiť rovnako dobre obe kolá. „Musíme niečo zmeniť,“ hovoril asistent trénera Matej Gemza po druhom obrovskom slalome v Kronplatzi. V stredu mala Vlhová problém hlavne po štarte prvého kola. 

Mikaela Shiffrinová môže čoskoro prekonať aj absolútny rekord Ingemara Stenmarka, ktorý vyhral 86 pretekov Svetového pohára. Nie všetci však zrejme jej rekord budú akceptovať; toto napríklad povedal Ivica Kostelić: „Nemôžeme ich porovnávať, sú to rozdielne kategórie. Ženské lyžovanie je ženské, mužské je mužské. Náš mladý predjazdec bol rýchlejší než všetky dievčatá.“ 

Petre Vlhovej sa vzdialil malý glóbus za obrovský slalom, na čelo poradia v tejto disciplíne sa dostala Mikaela Shiffrinová. „Pogratulovala som jej k rekordu,“ povedala Vlhová a vrátila sa aj ku kauze s pokrikom, svoju oslavu označila za nešťastnú.

Mikeala Shiffrinová na ceste za rekordným počtom víťazstiev otvorene ukazovala na rozdiel medzi tým, keď je niekto úspešný a keď je v poriadku. „Ale vôbec nejde o to, či ste OK alebo nie ste OK. Je úplne v poriadku, ak nie ste v poriadku,“ vravela pre The Players Tribune. Dlhodobo otvorene rozpráva o svojich mentálnych problémoch. 

Mikaela Shiffrinová vyhrala 83. preteky v kariére, čím prekonala doterajší ženský rekord Lindsey Vonnovej. Podarilo sa jej to v obrovskom slalome v Kronplatzi. Druhá skončila Lara Gutová-Behramiová, tretia Federica Brignoneová. Petre Vlhovej patrila štvrtá pozícia. Viac víťazstiev vo Svetovom pohári má len Ingemar Stenmark – 86.

Shiffrinová po víťazstve v Kronplatzi. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúca 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlak 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie je 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie Slovenska 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubiluje 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiež 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrov 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiáde 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiť 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-off 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejšíVčera 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinuVčera 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochoreníVčera 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiáchVčera 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieťVčera 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadziebVčera 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?Včera 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi MakóoviVčera 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí HenrietaVčera 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virálVčera 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIBVčera 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)Včera 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o životVčera 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylnáVčera 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkámVčera 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľnýVčera 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnostiVčera 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciuVčera 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšieVčera 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejší