Mikaela Shiffrinová

Mikaela Shiffrinová mala vysoké štartové číslo, napriek tomu dokázala vyhrať len tretí zjazd svojej kariéry. „O ničom však ešte nie je rozhodnuté,“ povedala po tom, ako v Courcheveli zvýšila náskok na Petru Vlhovú na 156 bodov, pričom v hre je ešte 300 bodov.

Petru Vlhovú čaká posledný týždeň sezóny, čísla naznačujú, že veľký krištáľový glóbus neobháji, píše Športový newsfilter. Ak by však sťahovala manko na Mikaelu Shiffrinovú tempom ako posledný víkend, Vlhová by glóbus získala.

Podcast posledného olympijského súhrnu: Petra Vlhová získala historické zlato, Mikaela Shiffrinová skončila bez medaily. Hoci mali podľa prognóz získať dohromady sedem medailí, aj tak sú po olympiáde ešte väčšími hviezdami ako pred ňou.

Mikaela Shiffrinová v Pekingu vypadla v troch disciplínach, kde bola favoritkou. „Na tejto olympiáde som nedokončila asi 60 percent zo všetkých pretekov, ktoré som nedokončila v celej kariére,“ povedala po nezvládnutej alpskej kombinácii.

Mikaela Shiffrinová vypadla aj v slalomovej jazde alpskej kombinácie olympijskej súťaže. Američanka mala po zjazde výbornú východiskovú pozíciu, ale v slalome znova neprešla ani do prvého medzičasu. Zvíťazila Michelle Gisinová.

Mikaela Shiffrinová v alpskej kombinácii. Foto - TASR/AP

Šárka Strachová hovorí, že Mikaela Shiffrinová zlyhaniami v Pekingu získala veľkú skúsenosť. „Keď sa darí, všetko je skvelé, ale zároveň aj jednoduchšie. Čiže ju to teraz môže práve posilniť,“ tvrdí bývalá česká špecialistka na slalom.

Mikaela Shiffrinová označila odchod Petry Vlhovej z olympiády za múdry. „Urobila múdre rozhodnutie po tom, ako si na olympiáde splnila svoj cieľ, pretože ďalší cieľ je veľký glóbus a ja som pritom stále tu, stále ‚makám‘ na mojej olympiáde. Ona si zatiaľ oddýchne a potrénuje,“ povedala.

Mikaela Shiffrinová bude štartovať v piatkovom super-G. Američanka mala v pláne absolvovať všetkých päť individuálnych disciplín v Pekingu, ale americký tím po dvoch zbabraných štartoch dlho nechcel potvrdiť, či bude súťažiť.

Podcast súhrnu 5. dňa olympiády: Mikaela Shiffrinová najprv 25 minút mlčky sedela na kraji zjazdovky, potom pol hodiny otvorene komunikovala s novinármi. „Núti ma to spochybniť všetko, čo som za pätnásť rokov zistila o lyžovaní,“ povedala pre NBC. Hovorila aj o zosnulom otcovi, pričom priznala, že sa naňho hnevá.

Lindsey Vonnová v rozhovore porovnáva rivalitu Petry Vlhovej a Mikaely Shiffrinovej s tou, ktorú ona mala s Mariou Höflovou-Rieschovou. „Boli sme najlepšie kamarátky a vyzerá to tak, že Petra a Mikaela nimi nie sú.“

Tréner Mikaely Shiffrinovej postavil prvé kolo slalomu vyslovene proti Petre Vlhovej, myslia si Šárka Strachová aj Dominik Kárník, expert Eurosportu. Druhé kolo však už staval Vlhovej tréner Mauro Pini. „Pretekári ako Petra si v takýchto okamihoch určite nadiktujú, ako chcú, aby trať vyzerala,“ hovorí Kárník.

Shiffrinová povedala, že po ďalšom vypadnutí sa cíti dosť zle. „Od štartu som tlačila. Mala som v plnom úmysle lyžovať tak tvrdo, ako len dokážem. Trochu som sa pošmykla v jednom z oblúkov, no na takú chybu som si nedala priestor. Mala som v pláne ísť v tej najagresívnejšej línii, línii, ktorá je v lyžovaní najväčšou výzvou.“

Vlhová proti Shiffrinovej v slalome je najväčší trhák celej olympiády, hovorí anglický novinár Pete Sharland z Eurosportu. „Z malého mestečka Liptovský Mikuláš prišla neodsunuteľná prekážka, ktorá dokáže súperiť so Shiffrinovej nezastaviteľnou silou.“

Mikaela Shiffrinová povedala, že nikdy nezabudne na to, ako nedokončila dnešný olympijský obrovský slalom. „Nikdy som sa nepreniesla cez žiadne sklamanie vo veľkých pretekoch. Stále si pamätám, ako to bolelo pred štyrmi rokmi v Kronplatzi, keď som spadla pred olympiádou,“ povedala.

Už v pondelok môže Petra Vlhová získať svoju prvú olympijskú medailu; agentúra AP jej predpovedá tri, jej rivalke Mikaele Shiffrinovej štyri. Tá ich však chce získať päť, a preto sa snažila nájsť si také ubytovanie, aby minimalizovala dokonca aj počet svojich krokov.

Mikaela Shiffrinová chce na olympiáde v Pekingu získať rekordných päť medailí, prvú môže získať v pondelkovom obrovskom slalome. Už pred deviatimi mesiacmi zisťovala, či na izbe bude mať žalúzie alebo rolety, a aj vďaka jej aktivite presunuli pódium – aby ho nemala príliš ďaleko.

Mikaelu Shiffrinovú po včerajšom dojazde Petry Vlhovej premohli emócie, rozplakala sa. Vysvetľovala, že si výkonom „chcela zaslúžiť“ byť na svahu. Narážala tým na to, že až doteraz ženy v rámci Svetového pohára v Schladmingu nikdy neštartovali.

Zjazd žien v Lake Louise vyhrala Sofia Goggiová. Talianka bola na kanadskom svahu jasne najrýchlejšia, druhú Breezy Johnsonovú zdolala až o 1,47 sekundy. Mikaela Shiffrinová skončila na 26. mieste, preto získala do celkového poradia SP len päť bodov. Vedie ho o 25 bodov pred Petrou Vlhovou.

Lyžiarkam, ktoré tento týždeň štartujú na pretekoch SP v kanadskom Lake Louise, hrozí, že nebudú môcť nastúpiť na dvojicu super-G vo švajčiarskom St. Moritzi, pretože krajina pre obavy z novej mutácie koronavírusu zaviedla desaťdňovú karanténu pre ľudí prichádzajúcich z Kanady.

Mikaela Shiffrinová opisuje, čo cíti lyžiarka, ktorá obhajuje veľký glóbus, ako túto sezónu Petra Vlhová. „Tlak. Pred každými pretekmi sa pýtate: ‚Ako na tom som? Som dosť dobrá?‘“ Shiffrinová sa nerada porovnáva s tým, aká bola v minulosti. „Veľká časť zo mňa chýba a tak to už bude navždy.“

Čo sa deje v našich mozgoch, keď jazdí naša Petra a tá cudzia Shiffrinová? Michal Červený v eseji píše, že keď Mikaela Shiffrinová vyslala odkaz o nemorálnosti Slovákov, nasledovala emotívna reakcia. Keď Vlhovej tréner povedal, že „s Američanmi skončil“, veľa hnevu to neprinieslo.

Mikaela Shiffrinová nechce riešiť dilemu pred OH v Pekingu. „Nechcem si vyberať medzi ľudskými právami a mojou prácou športovkyne,“ reagovala lyžiarka na úvahy o bojkote hier pre politiku Pekingu proti Ujgurom. (cnn)

Mikaela Shiffrinová sa stala najúspešnejšou Američankou v histórii MS v zjazdovom lyžovaní. Pred šampionátom povedala, že má len jednu taktiku: „Keď lyžujete na veľkom šampionáte, idete po zlato.“ Petru Vlhovú v Cortine d’Ampezzo vyzve ešte dvakrát.

Petra Vlhová skončila štvrtá v slalome Svetového pohára vo Flachau. Zvíťazila Mikaela Shiffrinová, ktorá si udržala prvé miesto po prvom kole. Vlhová vedie Svetový pohár s náskokom 124 bodov pred Michelle Gisinovou.

Mikaela Shiffrinová vyhrala prvé preteky od tragickej smrti jej otca Jeffa. „Je to ako moje prvé víťazstvo,“ povedala. Jej otec ju nikdy netlačil do výsledkov. Keď mu novinár povedal, ako slušne je vychovaná, odvetil: „Je to príjemnejšie, než ju vidieť so zlatou medailou.“

Mikaela Shiffrinová vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Courcheveli. Druhá skončila Federica Brignoneová, tretia Tessa Worleyová. Petra Vlhová nedokončila prvé kolo, no zostáva na čele celkového poradia SP.

Foto - TASR/AP

Mikaela Shiffrinová nebude pretekať, ak by nemala patriť k najlepším, myslí si americký expert Steve Porino. „Nie je ten typ, ktorý bude pokračovať iba preto, aby platil hypotéku,“ hovorí komentátor NBC.

Febuárové a marcové súťaže zimných Svetových pohárov v Číne sa pre pandémiu neuskutočnia. Konať sa mali preteky v zjazdovom lyžovaní, skokoch na lyžiach, behu na lyžiach i severskej kombinácii. (apa)

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

16:54Ako berie duševná porucha kúsky identity: Pozerala som do každého zrkadla a bol z toho len plač 16:47Danglár: Športovci 15:43Týždeň v európskej ekonomike: Európa sa musí zbaviť telekomunikačnej závislosti od Číny 15:12Pavel Malovič: Každý deň sa musím niečo nové naučiť alebo vytvoriť. Inak neviem žiť 14:18Graf dňa: Slováci veria elektrine z jadra čoraz viac. Väčšina podporuje aj dokončenie Mochoviec 13:51Vývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľov 12:57Štúdia: Hladomoru by po totálnom jadrovom konflikte podľahli miliardy 12:49Ako porozumieť plaču bábätiek? Dá sa to naučiť jedine praxou, ukazuje štúdia 12:48Holandský výrobca dosiek na osadzovanie čipov si v Novej Dubnici postaví veľký závod za 25 miliónov 12:40Ťažký život nenahraditeľného Matoviča: Ešte aj platy sestier musí vypočítať sám 11:31Čo vedeli Američania pred vojnou: očakávali ruský útok, zo Zelenského mali obavy 11:14Strach, sliny a porno. Nevera a rozklad osobnosti v románe Ivany Dobrakovovej 10:07Matovič sa nemusí obetovať, aj keď by si to určite užíval 09:59Je najvyšší čas prestať vydávať Rusom turistické víza 09:57Ochrana prírody zvyšuje tržby hotelov, národným parkom by pomohli vstupné poplatky či daň za ubytovanie 09:37Zber bioodpadu odľahčil čierne nádoby. S výrobou hnojiva je však problém 09:33Košický primátor: Priznávam, že s akvaparkom som to neodhadol, teraz už termín otvorenia nesľúbim 09:16Klaustrofóbie alebo strachu z lietania sa zbavíte aj pomocou virtuálnej reality, ale psychológov budeme potrebovať aj naďalej 07:00Vinou Putina vedú kočovný život, Ukrajine pomáhajú futbalom. Šachtar Doneck osem rokov uteká pred vojnou 06:40Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátuVčera 20:55Kauzu Mýtnik odložili do skrine a my sme ju vytiahli, hovorí odchádzajúci šéf ÚVOVčera 20:02Newsfilter: Nehrajme s Matovičom hru o vete jeho balíčkaVčera 19:46Naozaj postrčenia nedokážu meniť ľudské správanie? Ako sa vyznať v spore o účinnosti vplyvnej vedeckej teórieVčera 18:50Za jeden deň šesť požiarov: plamene zničili v Bratislave aj úrodu hrozna, vinohradníci vyzývajú na pomocVčera 18:18Kľúčový liek, ktorý zachraňuje život pacientom s rakovinou kože, štát stále neuhrádza všetkýmVčera 18:11Za Škriniara zrejme nedostane Inter toľko, koľko by chcel. Prestup však stále nie je úplne vylúčenýVčera 17:58Koaličná kríza a požiadavky SaS maria šancu na zmenu dlhovej brzdyVčera 17:36Leo Express má za sebou španielske železnice. Môže to pomôcť zháňať vlaky na trať Komárno – BratislavaVčera 16:58Ako Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechVčera 16:40Nahnevaný muž píše, ale nie je to manifest