Peter Žiga

Poslanci začínajú voliť štyroch podpredsedov parlamentu. Kandiduje Ľuboš Blaha zo Smeru, Andrej Danko zo SNS, Peter Žiga z Hlasu a Michal Šimečka z PS. Voľba je tajná.

Hlas sa od Smeru môže dištancovať, koľko chce, no systém našich ľudí zahŕňal aj jeho tváre, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. Pripomína krivé svedectvo bývalého ministra Petra Žigu, ktorý sa síce drží v úzadí, je však na vysokom mieste kandidátky.

Odsúdenie expolicajta Mariána Kučerku môže dostať do problémov aj exministra hospodárstva Petra Žigu. Kandidát Hlasu na poslanca totiž v prípade vypovedal, no súdy mu ohľadom stretnutia v bratislavskom hoteli Aston neuverili. Otázka je, či sa teda nedopustil krivej výpovede pod prísahou.

Hotel Aston, kde má Peter Žiga svoje kancelárie. Foto N - Tomáš Benedikovič

Príbuzný politika Hlasu Petra Žigu Štefan Žiga na súde priznal, že si dávali luxusné dary s policajným exfunkcionárom Bernardom Slobodníkom, odmieta však tvrdenia, že by si úplatkami uňho kupoval beztrestnosť. Slobodník vypovedal, že úplatky dostával na toaletách barov. Dôležitou postavou prípadu je aj Norbert Bödör.

Člen predsedníctva Hlasu Peter Žiga a syn jeho bratranca Štefan Žiga. Foto – N

Pojednávanie s príbuzným exministra a poslanca Hlasu Petra Žigu Štefanom Žigom sa dnes nezačalo. Obžalovaný je z korupcie, podplácať mal bývalého šéfa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka, vďaka čomu si zabezpečoval „beztrestnosť“.

Exminister hospodárstva Smeru a dnes poslanec Hlasu Peter Žiga musel prísť v stredu na súd, aby vysvetľoval stretnutie v roku 2016, vďaka ktorému sa jeho príbuzný Štefan Žiga vyhol trestnému stíhaniu. Obaja Žigovci pred Špecializovaným trestným súdom svoju účasť na stretnutí popreli napriek tomu, že svedkovia svedčia proti nim.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka opäť použil paragraf 363, Štefanovi Žigovi zrušil časť obvinenia z podplácania. Príbuzného exministra hospodárstva Petru Žigu zadržali v septembri, vo väzbe bol do polovice decembra.

Podnikateľ Štefan Žiga, príbuzný poslanca Petra Žigu (Hlas), ide z väzby na slobodu. O prepustení Štefana Žigu, ktorý je obvinený z rozsiahlej korupcie, rozhodol dnes Najvyšší súd.

Pojednávanie s obžalovaným expolicajtom Mariánom Kučerkom bude pokračovať 16. februára. Na tento deň predvolá súd Bernarda Slobodníka, ale aj Norberta Bödöra a Ľudovíta Makóa. V nasledujúce dni by ako svedkovia mali vypovedať aj exminister hospodárstva Peter Žiga a jeho príbuzný Štefan Žiga.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nezistil dôvody na zrušenie obvinenia exministra Petra Žigu z korupcie. Žiga je v súčasnosti poslancom a pôsobí v strane Hlas. Podozrenia z podplácania odmieta.

Podnikateľ Štefan Žiga ostáva vo väzbe. Najvyšší súd dnes zamietol jeho sťažnosť proti uzneseniu o vzatí do väzby a rovnako aj sťažnosť prokurátora. Ostáva tak v kolúznej a preventívnej väzbe. Žiga je obvinený z toho, že si za úplatky „kupoval“ beztrestnosť. Od roku 2016 mal takto vyplatiť 175-tisíc eur.

Erik Tomáš (Hlas) nechcel komentovať zadržanie Štefana Žigu, príbuzného exministra Petra Žigu, ktorého v sobotu vzali do väzby. Povedal, že o tomto prípade nemá informácie. „Nezaznamenal som, že by Peter Žiga s týmto skutkom niečo mal,“ odpovedal na otázku, či má Peter Žiga jeho dôveru. (markíza)

NAKA zadržala Štefana Žigu a obvinila ho z korupcie. Štefan Žiga je príbuzný bývalého ministra hospodárstva a terajšieho poslanca za stranu Hlas Petra Žigu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na vzatie do väzby, o ktorom bude v sobotu od 14.30 rozhodovať súd.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nie je spokojný s tým, ako prokurátor zamietol sťažnosť poslanca Petra Žigu (Hlas) voči vznesenému obvineniu. Žiga je stále obvinený, ale Žilinka prikázal, aby prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry o jeho sťažnosti rozhodol znovu a toto rozhodnutie poriadne odôvodnil.

Erik Tomáš (Hlas) je za to, aby Peter Žiga, ktorý je obvinený z korupcie, zostal v predsedníctve strany aj po najbližšom sneme strany. (markíza)

Peter Pellegrini jasne neodpovedal, či bude Peter Žiga kandidovať za Hlas. Dlhodobo nemá verejné vystúpenia. „Závisí aj od neho, či bude kandidovať,“ povedal šéf strany v Markíze.

Aj exminister životného prostredia László Sólymos dnes vypovedal na polícii v prípade Petra Žigu. „Bol som vypovedať ako svedok. Odpovedal som na otázky vyšetrovateľa. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudem, keďže ide o živý prípad,“ uviedol.

Robert Fico kritizoval úniky informácií z NAKA a vyšetrovacích spisov po tom, čo vypovedal na policajnom prezídiu v prípade obvineného exministra hospodárstva Petra Žigu. „Nie je normálne, aby vo vestibule NAKA stálo stádo novinárov a presne vedeli, kto a kedy príde a v akej veci vypovedať na NAKA,“ uviedol.

Robert Fico dnes ráno prišiel na policajné prezídium. Predsedu Smeru predvolali na výsluch v prípade obvineného exministra hospodárstva Petra Žigu. (aktuality)

Richard Raši (Hlas) v súvislosti so zásahom NAKA vo firme Taper povedal, že Peter Žiga je v spoločnosti len spoločníkom a ako verejný funkcionár nefiguruje v jej manažmente. Dodal, že Žiga má jeho dôveru a platí prezumpcia neviny.

Polícia potvrdila, že NAKA dnes zasahuje na viacerých miestach v rámci akcie Drevo, viac informácií však neposkytla. Zásah od rána prebieha vo firme exministra Petra Žigu z Hlasu. (tasr)

NAKA zasahuje vo firme exministra Petra Žigu. Akcia má súvisieť s kauzou spoločnosti Taper a obchodom s drevom.

Peter Žiga. Foto - TASR

Predseda súdnej rady Ján Mazák sa verejne zastal sudkyne Najvyššieho súdu a členky rady Kataríny Pramukovej. Práve jej mal smerovať úplatok 100-tisíc eur od exministra hospodárstva Petra Žigu, o ktorom vypovedala Monika Jankovská. Bývalý minister za Smer, dnes v Hlase, je v prípade obvinený z podplácania.

Peter Žiga odmieta obvinenie z korupcie. „Nikdy sa taký skutok nestal, odmietam tieto tvrdenia,“ povedal pred výsluchom. „Verím, že sa obhájim tak, aby to bolo v poriadku, lebo nikdy sa nič také nestalo.“ Na otázku, prečo potom Monika Jankovská vypovedá, že chcel podplatiť sudkyňu, povedal, že nechápe. „Je to nezmysel.“

Peter Žiga prišiel do Bratislavy vypovedať na NAKA. Obvinený je z korupcie, Monika Jankovská vypovedala, že Žiga sa cez ňu pokúsil podplatiť sudkyňu Najvyššieho súdu Katarínu Pramukovú, ktorá rozhodovala dôležitý spor o to, kto má právo prevádzkovať vodnú elektráreň v Gabčíkove.

Foto - N/Tomáš Benedikovič

Ekonomický newsfilter: Pred Vianocami prituhuje aj okolo bývalých ministrov +

  • V spore Enel vs Slovensko chcel vraj minister Žiga uplácať
  • Slovenské automobilky sa zatiaľ držia, ale pandémia už znova trhy nivočí
  • Fenomén Dedoles násobí tržby, od marca zvýšil počet zamestnancov z 80 na 260

Petra Žigu obvinili z podplácania na základe výpovede Moniky Jankovskej. Vypovedala, že Žiga jej dal 100-tisíc eur na to, aby u sudkyne Najvyššieho súdu Kataríny Pramukovej vybavila, aby rozhodla spor o Gabčíkovo v prospech Slovenska. Pramuková úplatok podľa Jankovskej neprijala, ale spor v prospech Slovenska rozhodla.

Peter Žiga po Richardovi Rašim odkázal, že informácie, ktoré boli medializované, nie sú pravdivé. Kolegovi zo strany Hlas oznámil stanovisko po telefóne. K svojmu obvineniu sa chce vyjadrovať len vtedy, keď ho oslovia orgány činné v trestnom konaní.

Podpredseda Hlasu Richard Raši nevie, kde sa teraz nachádza obvinený Peter Žiga. „Nekomunikoval som s ním,“ povedal s tým, že exministrovi verí. „Určite sa s ním ľudsky spojím a zavolám mu.“ Predseda Hlasu Peter Pellegrini má koronavírus a v parlamente nie je.

Video: Peter Žiga v úzkych: Nikdy som Bödörovi peniaze nedal.

Bývalý minister hospodárstva a poslanec Hlasu Peter Žiga odmieta podozrenia, ktoré vyplynuli z akcie Judáš. „Všetky tvrdenia, ktoré tam boli uvedené, odmietam a považujem ich za účelovo vyfabulované. Ja som nikdy žiadne vyšetrovanie neovplyvňoval – ani vo svoj prospech, ani v prospech príbuzných,“ povedal.

Peter Žiga kritizuje firmu, ktorá dodá antigénové testy na celoplošné testovanie. Podľa Žigu môže ísť o „kšeftovanie“. V TV Markíza hovorí, že firma je z Trnavy a mala 20 záznamov neplatenia do Sociálnej poisťovne.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) vyzýva ľudí, aby mu napísali návrhy na zlepšenia podnikania. „Napíšte pokojne email na [email protected] a budeme sa im venovať.“

Nové na Dennikn.sk

17:50Uhríkovho generála spomenuli Poliaci v zozname ruských agentov, podľa novinára možno omylom 17:46Aké zmeny schválila Ficova vláda pre zamestnancov, živnostníkov či eseročky 16:48Shooty: Sklamanie 16:22Pád 123Kuriera ohrozuje pred Vianocami aj mnohé e-shopy. Na ich novej stránke je vyše 400 poškodených 16:20Cesta do hlbín izraelskej duše  16:13Vláda okreše príspevok pre RTVS o desiatky miliónov. Opozícia hovorí o vynútení poslušnosti 16:11Sedem dôvodov, prečo je Slovensko jedným volebným obvodom 16:11Pomalé vlaky v Bratislave nie sú hlavný problém, železničiarom chýba na opravy miliarda 16:04Je to nešťastný až nebezpečný zásah, prezidentka kritizuje koalíciu za plán rozpustiť špeciálnu prokuratúru 15:54Danglár: Život a peniaze 15:51Alarmujúce výsledky testovania PISA, Drucker hovorí o národnej tragédii. Študenti sa prepadli v matematike aj čitateľskej gramotnosti 15:49Bieloruský denník: Ceny v Bielorusku rastú, firmy z krajiny odchádzajú. No časť obyvateľstva je s ekonomikou spokojná 15:46Белорусский дневник: В Беларуси растут цены, из страны уходят компании, но часть жителей довольна экономикой 14:49Vývoj bojov (650. deň): Na hraniciach pre protesty stoja člny, ktoré súrne potrebujú Ukrajinci pri Dnipre 14:29Na slávne bitky popri nevere nezostal čas. Prečo filmový Napoleon sklamal 14:02Dezinfoscéna našla novú tému v pandemickej zmluve WHO, Fico hovorí o výmysle farmafiriem 13:38Ako volí Slovensko – od Nežnej revolúcie po súčasnosť. 2. Populizmus a nacionalizmus 12:45Škriniar v PSG: Odráža útoky šéfa Interu, na ihrisku je kľúčový, no experta prekvapili aj dve jeho slabiny 12:08Medzi technológiou a prírodou: Festival Next priniesol jedinečné zvukové experimenty 11:44Beh alebo chôdza? Ak ide o dlhovekosť, víťaz je jasný, ale pozor aj na pravidelnosť, hovoria experti 11:04O konci roka 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ani premiér Fico nedokáže byť naraz hulvát aj slušňák    10:38Bývalý šéf cestárov košickej župy vyšiel z väzby a nemá chuť rozprávať. Napriek tomu sme mu kládli otázky  10:35Nemecký rozpočet mešká a chýbajú mu miliardy. Vysvetľujeme vládnu krízu v Berlíne 10:09Off the Ice: Vo Vancouveri rastie nové Vegas 10:06Emília Vášáryová: Mala som šťastie na úlohy, ktoré ma učili žiť. A umierala som každú chvíľu, som pripravená 09:53Najkrajšie poľské vianočné trhy sú v Gdansku. Z východného Slovenska sa tam dostanete ľahko aj bez auta 09:42Konkurzné novinky: 10-ročné maximum z toho zrejme nebude 09:29Česká firma už dlho kraľuje slovenskému skladovaniu chladených a mrazených potravín. Teraz tu zamestná ďalších 170 ľudí 08:42V džungli zomierajú na starobu. Mjanmarskú juntu ohrozujú etnickí rebeli, ktorí s armádou bojujú 74 rokov