Peter Žiga

Príbuzný politika Hlasu Petra Žigu Štefan Žiga na súde priznal, že si dávali luxusné dary s policajným exfunkcionárom Bernardom Slobodníkom, odmieta však tvrdenia, že by si úplatkami uňho kupoval beztrestnosť. Slobodník vypovedal, že úplatky dostával na toaletách barov. Dôležitou postavou prípadu je aj Norbert Bödör.

Člen predsedníctva Hlasu Peter Žiga a syn jeho bratranca Štefan Žiga. Foto – N

Pojednávanie s príbuzným exministra a poslanca Hlasu Petra Žigu Štefanom Žigom sa dnes nezačalo. Obžalovaný je z korupcie, podplácať mal bývalého šéfa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka, vďaka čomu si zabezpečoval „beztrestnosť“.

Exminister hospodárstva Smeru a dnes poslanec Hlasu Peter Žiga musel prísť v stredu na súd, aby vysvetľoval stretnutie v roku 2016, vďaka ktorému sa jeho príbuzný Štefan Žiga vyhol trestnému stíhaniu. Obaja Žigovci pred Špecializovaným trestným súdom svoju účasť na stretnutí popreli napriek tomu, že svedkovia svedčia proti nim.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka opäť použil paragraf 363, Štefanovi Žigovi zrušil časť obvinenia z podplácania. Príbuzného exministra hospodárstva Petru Žigu zadržali v septembri, vo väzbe bol do polovice decembra.

Podnikateľ Štefan Žiga, príbuzný poslanca Petra Žigu (Hlas), ide z väzby na slobodu. O prepustení Štefana Žigu, ktorý je obvinený z rozsiahlej korupcie, rozhodol dnes Najvyšší súd.

Pojednávanie s obžalovaným expolicajtom Mariánom Kučerkom bude pokračovať 16. februára. Na tento deň predvolá súd Bernarda Slobodníka, ale aj Norberta Bödöra a Ľudovíta Makóa. V nasledujúce dni by ako svedkovia mali vypovedať aj exminister hospodárstva Peter Žiga a jeho príbuzný Štefan Žiga.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nezistil dôvody na zrušenie obvinenia exministra Petra Žigu z korupcie. Žiga je v súčasnosti poslancom a pôsobí v strane Hlas. Podozrenia z podplácania odmieta.

Podnikateľ Štefan Žiga ostáva vo väzbe. Najvyšší súd dnes zamietol jeho sťažnosť proti uzneseniu o vzatí do väzby a rovnako aj sťažnosť prokurátora. Ostáva tak v kolúznej a preventívnej väzbe. Žiga je obvinený z toho, že si za úplatky „kupoval“ beztrestnosť. Od roku 2016 mal takto vyplatiť 175-tisíc eur.

Erik Tomáš (Hlas) nechcel komentovať zadržanie Štefana Žigu, príbuzného exministra Petra Žigu, ktorého v sobotu vzali do väzby. Povedal, že o tomto prípade nemá informácie. „Nezaznamenal som, že by Peter Žiga s týmto skutkom niečo mal,“ odpovedal na otázku, či má Peter Žiga jeho dôveru. (markíza)

NAKA zadržala Štefana Žigu a obvinila ho z korupcie. Štefan Žiga je príbuzný bývalého ministra hospodárstva a terajšieho poslanca za stranu Hlas Petra Žigu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na vzatie do väzby, o ktorom bude v sobotu od 14.30 rozhodovať súd.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nie je spokojný s tým, ako prokurátor zamietol sťažnosť poslanca Petra Žigu (Hlas) voči vznesenému obvineniu. Žiga je stále obvinený, ale Žilinka prikázal, aby prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry o jeho sťažnosti rozhodol znovu a toto rozhodnutie poriadne odôvodnil.

Erik Tomáš (Hlas) je za to, aby Peter Žiga, ktorý je obvinený z korupcie, zostal v predsedníctve strany aj po najbližšom sneme strany. (markíza)

Peter Pellegrini jasne neodpovedal, či bude Peter Žiga kandidovať za Hlas. Dlhodobo nemá verejné vystúpenia. „Závisí aj od neho, či bude kandidovať,“ povedal šéf strany v Markíze.

Aj exminister životného prostredia László Sólymos dnes vypovedal na polícii v prípade Petra Žigu. „Bol som vypovedať ako svedok. Odpovedal som na otázky vyšetrovateľa. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudem, keďže ide o živý prípad,“ uviedol.

Robert Fico kritizoval úniky informácií z NAKA a vyšetrovacích spisov po tom, čo vypovedal na policajnom prezídiu v prípade obvineného exministra hospodárstva Petra Žigu. „Nie je normálne, aby vo vestibule NAKA stálo stádo novinárov a presne vedeli, kto a kedy príde a v akej veci vypovedať na NAKA,“ uviedol.

Robert Fico dnes ráno prišiel na policajné prezídium. Predsedu Smeru predvolali na výsluch v prípade obvineného exministra hospodárstva Petra Žigu. (aktuality)

Richard Raši (Hlas) v súvislosti so zásahom NAKA vo firme Taper povedal, že Peter Žiga je v spoločnosti len spoločníkom a ako verejný funkcionár nefiguruje v jej manažmente. Dodal, že Žiga má jeho dôveru a platí prezumpcia neviny.

Polícia potvrdila, že NAKA dnes zasahuje na viacerých miestach v rámci akcie Drevo, viac informácií však neposkytla. Zásah od rána prebieha vo firme exministra Petra Žigu z Hlasu. (tasr)

NAKA zasahuje vo firme exministra Petra Žigu. Akcia má súvisieť s kauzou spoločnosti Taper a obchodom s drevom.

Peter Žiga. Foto - TASR

Predseda súdnej rady Ján Mazák sa verejne zastal sudkyne Najvyššieho súdu a členky rady Kataríny Pramukovej. Práve jej mal smerovať úplatok 100-tisíc eur od exministra hospodárstva Petra Žigu, o ktorom vypovedala Monika Jankovská. Bývalý minister za Smer, dnes v Hlase, je v prípade obvinený z podplácania.

Peter Žiga odmieta obvinenie z korupcie. „Nikdy sa taký skutok nestal, odmietam tieto tvrdenia,“ povedal pred výsluchom. „Verím, že sa obhájim tak, aby to bolo v poriadku, lebo nikdy sa nič také nestalo.“ Na otázku, prečo potom Monika Jankovská vypovedá, že chcel podplatiť sudkyňu, povedal, že nechápe. „Je to nezmysel.“

Peter Žiga prišiel do Bratislavy vypovedať na NAKA. Obvinený je z korupcie, Monika Jankovská vypovedala, že Žiga sa cez ňu pokúsil podplatiť sudkyňu Najvyššieho súdu Katarínu Pramukovú, ktorá rozhodovala dôležitý spor o to, kto má právo prevádzkovať vodnú elektráreň v Gabčíkove.

Foto - N/Tomáš Benedikovič

Ekonomický newsfilter: Pred Vianocami prituhuje aj okolo bývalých ministrov +

  • V spore Enel vs Slovensko chcel vraj minister Žiga uplácať
  • Slovenské automobilky sa zatiaľ držia, ale pandémia už znova trhy nivočí
  • Fenomén Dedoles násobí tržby, od marca zvýšil počet zamestnancov z 80 na 260

Petra Žigu obvinili z podplácania na základe výpovede Moniky Jankovskej. Vypovedala, že Žiga jej dal 100-tisíc eur na to, aby u sudkyne Najvyššieho súdu Kataríny Pramukovej vybavila, aby rozhodla spor o Gabčíkovo v prospech Slovenska. Pramuková úplatok podľa Jankovskej neprijala, ale spor v prospech Slovenska rozhodla.

Peter Žiga po Richardovi Rašim odkázal, že informácie, ktoré boli medializované, nie sú pravdivé. Kolegovi zo strany Hlas oznámil stanovisko po telefóne. K svojmu obvineniu sa chce vyjadrovať len vtedy, keď ho oslovia orgány činné v trestnom konaní.

Podpredseda Hlasu Richard Raši nevie, kde sa teraz nachádza obvinený Peter Žiga. „Nekomunikoval som s ním,“ povedal s tým, že exministrovi verí. „Určite sa s ním ľudsky spojím a zavolám mu.“ Predseda Hlasu Peter Pellegrini má koronavírus a v parlamente nie je.

Video: Peter Žiga v úzkych: Nikdy som Bödörovi peniaze nedal.

Bývalý minister hospodárstva a poslanec Hlasu Peter Žiga odmieta podozrenia, ktoré vyplynuli z akcie Judáš. „Všetky tvrdenia, ktoré tam boli uvedené, odmietam a považujem ich za účelovo vyfabulované. Ja som nikdy žiadne vyšetrovanie neovplyvňoval – ani vo svoj prospech, ani v prospech príbuzných,“ povedal.

Peter Žiga kritizuje firmu, ktorá dodá antigénové testy na celoplošné testovanie. Podľa Žigu môže ísť o „kšeftovanie“. V TV Markíza hovorí, že firma je z Trnavy a mala 20 záznamov neplatenia do Sociálnej poisťovne.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) vyzýva ľudí, aby mu napísali návrhy na zlepšenia podnikania. „Napíšte pokojne email na opatrenia@mhsr.sk a budeme sa im venovať.“

Nové na Dennikn.sk

19:08Je tu ticho a pokoj, evakuácia nie je potrebná. Ako veľká voda zaskočila aj ruskú propagandu 18:39Je odkázaná na invalidný vozík. Šla na vysokú školu, šoféruje, vzala si hypotéku na byt, pracuje a našla si zdravého partnera 18:03Dve proruské strany sa hádajú, Uhrík považuje hlasy pre SNS za prepadnuté 17:49Cesta k postaveniu Rázsoch vedie cez tunel a elektráreň 17:00Shooty: Vzdelávanie budúcnosti 15:03Vývoj bojov (468. deň): Zahrievacie ukrajinské útoky skáču z miesta na miesto, Rusi musia neustále reagovať 14:55Úradnícka vláda by mala upokojiť chaos aj vo verejných financiách, hovorí Štefan Kišš z PS (+ podcast) 14:50Z polí môže byť púšť, varujú Ukrajinci po zničení priehrady. Voda zaplavuje dediny a presúva míny 14:44Pozor na začiatky 14:19„Zelená domácnostiam“ bude aj pre firmy. K dotáciám na obnoviteľné zdroje sa dostanú na jeseň 13:58Danglár: Záchranné koleso 13:53Žrať z lopaty. Filipenkov majstrovský román Červené kríže o žene v gulagu a sovietskej generácii 13:53Je mi nanič, povedal na súde Slota. Za úplatky mu hrozí väzenie 11:38Zelenského úmyselne vynechali z hry. Nové dôkazy naznačujú, že ukrajinská armáda plánovala zničiť Nord Stream 11:29Izrael: Krajina, ktorej líder sa pre strach o seba vzdáva jej najväčšieho bohatstva  11:22Lesníci navrhujú, aby bolo desať percent slovenských lesov v bezzásahovom režime, ochranári súhlasia 11:14Red Bull je ako v inej lige, priznáva zlepšujúci sa Mercedes 11:05Rekordný protest v Poľsku dal opozícii vieru, že Kaczyńského vo voľbách porazí 10:55Matovič už stihol kampaň v päťdesiatich mestách. Volajú ho Cattani aj hochštapler, kotlebovcov utíšil poďakovaním 10:26Slovenské úrady sú super! 10:26Načo bude dobré digitálne euro? 07:29Lukašenka odsúdila ako málo Bielorusov, pred vojnou ho podporila. Sabalenková čelila aj ukrajinskému novinárovi 07:00Ráno s NHL: Florida ho nechránila a teraz ju s „bandou niktošov“ vo Vegas oberá o titul 06:32Ekonomický newsfilter: Utorkové štatistiky potvrdili, že slovenským domácnostiam dochádza dychVčera 20:22V Austrálii omilostili matku odsúdenú za vraždu svojich detí. Žene pomohla genetická analýzaVčera 20:21Utopené zvieratá aj vyliata ropa. Experti objasňujú, čo hrozí prírode po zničení Kachovskej priehradyVčera 19:28Seniori si tento rok prilepšia už druhý raz. Dôchodky sa im od júla zvýšia o 10,6 percentaVčera 19:14Newsfilter: Zahraničný agent kričí chyťte zahraničných agentovVčera 18:24SaS aj Progresívne Slovensko chcú podporovať škôlky, ale inak vidia platy učiteľov. Porovnali sme školské programyVčera 18:09Kučerka na súde podržal exkolegu Kaľavského. Na svoju opačnú výpoveď spred dvoch rokov si nespomenul