Očkovanie proti koronavírusu

Otázky a odpovede o očkovaní upravenými vakcínami: Očkovať sa môžu všetci starší ako 12 rokov, bez registrácie sa to dá len v niektorých centrách. Ak ste prekonali covid v septembri, štvrtú dávku si dajte v decembri, novým boosterom sa môžete očkovať aj v prípade, že ste predtým nedostali Pfizer či Modernu.

Upravené vakcíny proti omikronu budú dostupné ako booster dávky pre vekovú kategóriu 12+, ministerstvo ešte upresní, kto a kedy bude môcť absolvovať druhú posilňujúcu dávku.

Ani po jedenástich dňoch ministerstvo zdravotníctva nespustilo očkovanie novými vakcínami upravenými na omikron. Tie dorazili už 8. septembra, ale registráciu na očkovanie ministerstvo stále nespustilo. Sľubuje ju tento týždeň.

Ak náhodou prehrám, urobím zbierku, hovorí bloger, ktorého Igor Bukovský žaluje o 50-tisíc eur. „Ja som v inej situácii než väčšina ľudí. Šírenie zdravotníckych neprávd ma priamo ohrozuje. Ustúpiť nie je pre mňa riešenie,“ hovorí Roman Hanajík, ktorý je na invalidnom dôchodku. Na súde chce dokázať, že jeho kritika známeho lekára bola opodstatnená.

Lekár Igor Bukovský tvrdí, že bloger Hanajík poškodil jeho reputáciu medzi verejnosťou aj biznisovými partnermi. Foto - TASR/archív R. H.

V Číne a Indii schválili vakcíny proti covidu, ktoré sa nepodávajú injekčne. Látka od indického výrobcu Bharat Biotech sa podáva vstrekom do nosa, ale účinnosť známa nie je, výrobca nezverejnil výsledky klinických testov. Čínska látka od CanSino Biologics sa aplikuje vdýchnutím ústami. (ap)

Vakcíny upravené na omikron prídu na Slovensko do konca týždňa, so začiatkom očkovania sa však počíta až v polovici septembra. Vysvetľujeme, ako nové vakcíny fungujú a kto sa bude môcť dať zaočkovať.

Prvé dodávky covidových vakcín adaptované na omikron by mali prísť tento týždeň. Nateraz majú byť určené pre osoby staršie ako 50 rokov, uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Očkovanie novou vakcínou bude podľa neho možné od polovice septembra.

Európska komisia formálne schválila použitie vakcín proti variantu omikron. Upravené vakcíny od Pfizeru a Moderny vo štvrtok povolila Európska agentúra pre lieky. (čtk)

Európska lieková agentúra odporučila použitie vakcín cielených na variant omikron od Pfizeru a Moderny, pôjde o posilňujúce dávky pre osoby od 12 rokov, ktoré v minulosti absolvovali aspoň základné očkovanie. (reuters)

Americká lieková agentúra schválila vakcíny Pfizeru a Moderny upravené na variant omikron. FDA ich schválila ako posilňovacie dávky určené všetkým, ktorí už majú dokončené základné očkovanie proti covidu a majú dva mesiace od predchádzajúcej dávky. (nbc)

Vakcíny proti variantu omikron dostanú štáty EÚ v priebehu niekoľkých dní po schválení regulačnými orgánmi. Uviedol to nemecký europoslanec a expert na zdravotníctvo Peter Liese s tým, že schválenie od Európskej agentúry pre lieky očakáva tento týždeň. (čtk, reuters)

Moderna žaluje Pfizer-BioNTech za porušenie patentu. Tvrdí, že na technológiu mRNA, ktorá bola kľúčová pri výrobe vakcín proti covidu aj od konzorcia Pfizer/BioNTech, si zaregistrovala patenty ešte v rokoch 2010 až 2016.

Prezidentka Zuzana Čaputová očakávala ústretovejší prístup pri riešení situácie seniorov, ktorí sa nedostali k odmene za očkovanie proti covidu-19. Uviedla to v reakcii na list od premiéra Eduarda Hegera, podľa ktorého sa mohli všetci občania dostať k vakcíne v krátkom čase a v blízkosti svojho bydliska.

Poradná skupina WHO odporučila seniorom druhú posilňujúcu dávku očkovania proti covidu-19. Neuviedla však presné vekové rozpätie. Každá krajina sa má sama rozhodnúť, pre akú vekovú skupinu posilňovaciu dávku odporučí.

Británia sa stala prvou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti covidu-19 zameranú aj na pôvodný variant vírusu, aj na omikron. Britský regulátor liečiv schválil tzv. bivalentnú vakcínu vyrobenú americkou farmaceutickou spoločnosťou Moderna. (reuters)

Aj keď na Slovensko dorazia vakcíny upravené na omikron, nebudú pre všetkých. Zatiaľ by ich mali dostať len ľudia nad 50 rokov, ministerstvo o uvoľnení pre mladšie skupiny neuvažuje.

Firma BioNTech v 2. štvrťroku znížila čistý zisk o 40 % na 1,67 miliardy eur. Podobne jej klesli aj tržby, ktoré dosiahli 3,2 miliardy. Výrobca vakcíny proti covidu-19 pripisuje zhoršenie výsledkov posunu objednávok očkovacích látok.

Štvrtou dávkou vakcíny proti covidu bolo doposiaľ zaočkovaných 5263 ľudí nad 50 rokov a 2679 imunokompromitovaných pacientov starších ako 18 rokov, informovalo NCZI. Ďalších 1463 záujemcov v kategórii nad 50 rokov a 843 imunokompromitovaných osôb nad 18 rokov už má priradený termín na očkovanie štvrtou dávkou.

Ak ste prekonali covid od februára tohto roku, môžete s očkovaním počkať na upravenú vakcínu na omikron. Alebo ak ste mali poslednú dávku očkovania za posledného pol roka a zároveň nemáte chronické ochorenie.

Mám sa dať zaočkovať teraz alebo počkať na vakcínu, ktorá bude upravená na omikron? Pri štvrtej dávke sa odborníci zhodujú, že v dnešnej epidemickej situácii je lepšie sa dať zaočkovať.

Antivaxeri sa jej vyhrážali smrťou, zúfalá rakúska lekárka nakoniec spáchala samovraždu. Podľa rakúskeho novinára bol prístup polície k lekárke neuveriteľne zlý. V mailoch jej istý Claas veľmi konkrétne písal, ako ju a zamestnancov jej ambulancie zavraždí.

Holandsko začne na jeseň očkovanie s upravenými vakcínami proti novým variantom koronavírusu. Všetci obyvatelia starší ako 12 rokov už o niekoľko týždňov dostanú pozvánku na posilňujúcu dávku. (dutchnews)

Rakúska lekárka, ktorá vyzývala verejnosť na očkovanie a potom musela čeliť vyhrážkam antivaxerov, spáchala samovraždu. Lisa-Maria Kellermayrová bola počas pandémie mesiace terčom osobných aj internetových útokov.

Pfizer v 2. kvartáli zvýšil čistý zisk o 78 % na 9,9 miliardy dolárov. Výsledok prekonal odhady analytikov najmä vďaka vysokému dopytu po vakcínach a ďalších produktoch na covid-19.

Čína presviedča obyvateľov o bezpečnosti svojich vakcín proti covidu, podľa oznámenia dostal ďalšiu dávku aj prezident Si Ťin-pching. Ide o vôbec prvú zmienku o očkovaní vodcov komunistického režimu. (afp)

Podľa WHO bude potrebné nasadiť nové očkovacie látky proti šíreniu koronavírusu. Tie doterajšie síce zachránili milióny životov, ale rozhodujúcim spôsobom neobmedzili šírenie vírusu.

Spolu 40 percent opýtaných by sa bolo ochotných dať zaočkovať štvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19, vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre TV Joj. Naopak, až 57 percent by sa štvrtou dávkou vakcíny zaočkovať nedalo.

Valneva pozastavila výrobu vakcíny proti covidu po tom, čo Európska komisia oznámila masívne zníženie zazmluvnených dávok od francúzskej firmy. Komisia schválila nákup len 1,25 milióna dávok, hoci vlani podpísala dohodu o dodávke 60 miliónov dávok v rokoch 2022 – 23. (reuters, tasr)

Srbský tenista Novak Djoković s najväčšou pravdepodobnosťou nebude hrať na US Open. Tenisová asociácia USA potvrdila, že bude rešpektovať rozhodnutie vlády, ktoré neočkovaným cudzincom nepovoľuje vstup do krajiny.

Proti covidu sa budeme očkovať pravdepodobne každý rok, hovorí hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková. „Odporúčanie WHO a ECDC je zahrnúť očkovanie proti covidu-19 do národného imunizačného programu krajín, a to už od budúcoročnej chrípkovej sezóny 2022/23.“

Štvrtá dávka sa odporúča minimálne štyri mesiace po predchádzajúcej, s uprednostnením tých, ktorí mali predchádzajúcu dávku pred viac ako 6 mesiacmi, hovorí epidemiologička Alexandra Bražinová. „Doposiaľ používané vakcíny sa stále ukazujú ako spoľahlivá ochrana pred závažným priebehom covidu-19, potrebou hospitalizácie a úmrtím.“

Štát spustí v najbližších dňoch očkovanie štvrtou dávkou pre ľudí nad 50 rokov. Posilňujúcu dávku dostanú aj deti nad 12 rokov s poruchami imunity.

Ministerstvo zdravotníctva zvažuje zavedenie dobrovoľného očkovania štvrtou dávkou vakcíny proti covidu medzi staršími občanmi. V súčasnosti sa na Slovensku štvrtou dávkou môžu očkovať pacienti s oslabenou imunitou bez ohľadu na ich vek.

Britská vláda oznámila rozšírenie očkovania štvrtou dávkou vakcíny proti covidu. Na jeseň ju chce ponúkať všetkým obyvateľom vo veku nad 50 rokov, čo znamená zníženie skôr stanoveného limitu o 15 rokov.

Ak chce koronavírus prežiť a ďalej sa replikovať, musí zareagovať na zmenené podmienky, napr. tie, že časť populácie ho už prekonala, ďalší boli zaočkovaní a prijali sa opatrenia. Vedci hovoria, že medzi koronavírusom a ľudstvom teraz prebiehajú „evolučné preteky v zbrojení“ – vírusu staviame hrádzu, zatiaľ čo on hľadá spôsoby, ako ju preliezť.

Predstava, že koronavírus časom nevyhnutne zmutuje do miernejších foriem, je mýtus. „To, či bude covid-19 miernejším ochorením, nie je rozhodnutie, ktoré spraví vírus,“ píše mikrobiológ a imunológ Andrew Pekosz. Chce tým povedať, že všetky scenáre ďalšej evolúcie vírusu sú otvorené. Podľa vedca sa však môžeme aktívne pričiniť o to, aby sa vírus stal miernejším, tým, že sa zaočkujeme.

EÚ odporučila podávať druhú posilňujúcu dávku očkovania proti covidu ľuďom nad 60 rokov a ďalším rizikovým skupinám. Doteraz platilo odporúčanie pre ľudí nad 80 rokov. (ecdc)

Rakúski poslanci schválili zrušenie povinného očkovania proti covidu-19. Minister zdravotníctva Johannes Rauch návrh vlády odôvodnil zmenou situácie od zavedenia tohto opatrenia.

Otázky o očkovacom bonuse majú seniori smerovať na finančnú správu. Obrátiť sa na ňu majú aj v prípade, ak im odmena neprišla. Upozorňuje ministerstvo zdravotníctva.

Záujemcovia o očkovanie vakcínou Spikevax od Moderny sa môžu registrovať už len do 10. júla 2022. Prvú dávku tejto vakcíny možno podľa ministerstva zdravotníctva podať najneskôr 29. júla.

Belgicko chce od septembra ponúkať 2. posilňovaciu dávku proticovidovej vakcíny pre obyvateľov nad 18 rokov.

Vakcína adaptovaná na omikron príde v septembri. Minister Lengvarský hovorí, že si potom dá štvrtú dávku. Budú v lete povinné respirátory? „Možné to je, ale musel by byť extrémny nárast prípadov a museli by sa začať plniť nemocnice, čo nepredpokladáme.“

Pozitivita testovania na covid je už na úrovni z druhej polovice januára 2022, keď nám rástla doteraz najvýraznejšia – omikronová vlna. Už takmer 30 % PCR testov vychádza pozitívne, pri antigénových testoch to je viac ako 5 %. Vidno už aj nárast prípadov.

Nobelova cena za medicínu by v tomto roku nemala minúť autorov vakcín proti covidu-19, píše imunológ Vladimír Leksa z SAV. Podľa najnovšej analýzy z Lancetu tieto vakcíny zachránili desiatky miliónov životov na celom svete. Počty obetí by sa bez nich počítali na desiatky miliónov tak, ako tomu bolo pred sto rokmi pri španielskej chrípke.

Európska agentúra pre lieky odporučila registráciu vakcíny Valneva proti covidu, je určená pre ľudí vo veku 18 až 50 rokov. Odporučila aj rozšírenie používania už registrovanej vakcíny Nuvaxovid pre dospievajúcich vo veku od 12 do 17 rokov. (reuters)

Rakúsko ruší povinné očkovanie proti covidu. Oznámil to minister zdravotníctva Johannes Rauch. (kurier, tasr)

Údaje o účinnosti Sputnika V publikované vlani v Lancete nie sú s vysokou pravdepodobnosťou pravé, tvrdí nová štúdia. Biológ a biochemik Enrico Bucci, ktorý dlhodobo upozorňuje na nezrovnalosti okolo ruskej vakcíny, povedal, že sa „hromadia dôkazy, že nejaký potenciálne dobrý výskum a vakcína boli otrávené túžbou využiť vedu ako zbraň na geopolitické ciele“.

Slovensko vyvinulo jedinečný spôsob vykazovania úmrtí spôsobených covidom a máme aj spoľahlivé dáta o úmrtiach po očkovaní. V knižnej edícii Denníka N vychádza kniha Poučenia z covidu. Experti opísali 100 kľúčových poučení z oblasti zdravotníctva, ekonomiky, základných práv, vzdelávania, zraniteľných skupín, kultúry, samosprávy, komunikácie a digitálnych služieb.

mockups-design.com

Platnosť covidpasov sa má predĺžiť o rok, dohodli sa na tom inštitúcie Európskej únie. Predĺženie platnosti covidpasov umožní ich držiteľom aj naďalej používať tento dokument na cestovanie po celej EÚ po uplynutí dátumu platnosti nariadenia, ktorým je 30. jún. Dohodu ešte musí schváliť Európsky parlament a Rada EÚ. (tasr)

Virológ Boris Klempa z SAV nepochybuje o jesennej vlne covidu. „Pokiaľ by sme jej silu odhadovali podľa situácie v Južnej Afrike, tak to zatiaľ vyzerá relatívne dobre.“ Ak by podľa neho prevažovali subvarianty omikronu, sedela by na ne nová generácia vakcín, ktoré by mali prísť od Pfizeru-BioNTechu aj na Slovensko.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister