Očkovanie proti koronavírusu

Štvrtou dávkou vakcíny proti covidu sa doposiaľ zaočkovalo 723 osôb so zníženou imunitou. Povedala to hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií. V čakárni na očkovanie štvrtou dávkou teraz neevidujú žiadne osoby. (tasr)

Firma BioNTech v 1. kvartáli zvýšila čistý zisk o 228 % na 3,7 miliardy eur. Výsledok podporil dopyt po vakcínach proti covidu-19, ktoré vyrába v spolupráci s Pfizerom. Tržby BioNTechu sa strojnásobili na 6,4 miliardy eur.

Kvartálne výsledky firmy Moderna výrazne prekonali očakávania, tržby aj zisk zvýšila viac ako trojnásobne. Firma uviedla, že k rastu jej naďalej pomáhala žiadaná vakcína proti covidu-19. Akcie Moderny reagovali rastom o viac ako 7 %.

Pfizer v 1. štvrťroku zvýšil tržby medziročne o 77 % na 25,7 miliardy dolárov. Potiahla ich vakcína proti covidu-19, za ktorú utŕžil 13 miliárd. Čistý zisk vzrástol o 61 % na 7,9 miliardy dolárov.

Dánsko zlikviduje vyše milión vakcín proti covidu, ktoré sa nepodarilo darovať a ktorým sa blíži dátum spotreby. (ap)

Dánsko ako prvá krajina od polovice mája zastaví plošné očkovanie proti covidu. „Prišla jar, zaočkovanosť populácie je vysoká a epidémia ustúpila,“ uviedol zdravotný úrad. V Dánsku má za sebou 89 % ľudí starších ako 12 rokov dve dávky očkovania, 76 % dospelých dostalo aj posilňovaciu dávku. (fortune)

Cieľ WHO zaočkovať do júna 2022 70 percent sveta sa zrejme nesplní. Jeden z dôvodov je, že v čase, keď bol po očkovaní proti covidu najväčší dopyt, dostávali najchudobnejšie krajiny iba mizivé percento z vakcín, ktorými sa zásobili najmä bohaté krajiny. Rolu zohralo aj šírenie lží o vakcínach, vravia vedci.

Od leta by na Slovensko mali prísť nové vakcíny od Pfizera prispôsobené na variant omikron. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predpokladá, že vakcína bude určená pre všetkých, určí to však výrobca.

Farmafirma Johnson & Johnson má ťažkosti s predajom vakcíny proti covidu. Americká firma oznámila, že už nebude zverejňovať prognózu jej odbytu, pretože dopyt je neistý a na trhu sú vysoké dodávky iných očkovacích látok.

Británia ako prvá európska krajina schválila používanie vakcíny proti covidu od francúzskej spoločnosti Valneva. Jej očkovacia látka funguje na tradičnom princípe inaktivovaného vírusu používaného napríklad pri vakcínach proti chrípke. Bezpečnosť a účinnosť preparátu od Valnevy teraz posudzuje aj EMA, vyjadrí sa zrejme do konca apríla. (bbc)

Nemecko odmietlo zaviesť všeobecné povinné očkovanie proti koronavírusu od 60 rokov. Pre kancelára Olafa Scholza je tento výsledok neúspechom, návrh poslancov vládnych strán podporoval on aj minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (zeit)

Európska agentúra pre lieky schválila štvrtú dávku vakcíny proti covidu pre ľudí nad 80 rokov. Podľa odborníkov je tiež ešte príliš skoro na úvahy o tom, či túto dávku vakcíny nepodávať aj ďalším vekovým skupinám. (ema)

Štvrtá dávka vakcíny strojnásobuje ochranu pred vážnym priebehom covidu u pacientov starších ako 60 rokov oproti trom dávkam. Do štúdie zapojili počas vlny omikronu 1,2 milióna Izraelčanov. (haaretz)

O európsky digitálny covid pass sa môžu uchádzať aj ľudia, ktorí očkovanie podstúpili mimo územia Slovenska. Preukaz môžu získať všetci, ktorí spĺňajú podmienky na bezplatné očkovanie na Slovensku a sú očkovaní niektorou z u nás uznaných vakcín.

Joe Biden sa dal zaočkovať už druhou posilňovacou dávkou proti covidu a znova vyzval Kongres, aby poskytol viac peňazí na nákup vakcín a testovanie pre prípad ďalšej vlny nákazy. (cnn)

Všetky vakcíny, ktoré má Slovensko k dispozícii, exspirujú do konca roka a neskôr. Podľa ministra zdravotníctva sa dovtedy stihnú použiť. „Väčšina dohodnutých dávok ani nepríde, lebo sú darované v rámci systému Covax,“ dodal Lengvarský.

Na Slovensku aktuálne denne umiera na koronavírus 35 ľudí, každý druhý PCR test je pozitívny. „Nemocnice sú stále plné covidových pacientov,“ dodal analytik Martin Pavelka z ministerstva zdravotníctva. Tvrdí, že stále je potrebné zaočkovať sa aj treťou dávkou.

Po celom svete sa vyhodia stovky miliónov vakcín proti covidu z dôvodu prekročenia dátumu spotreby. Do konca marca vypršala v bohatších štátoch trvanlivosť približne 240 miliónom nevyužitých vakcín, vyplýva z údajov britskej analytickej spoločnosti Airfinity.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil štvrtú posilňovaciu dávku vakcíny Pfizer pre všetky osoby staršie ako 50 rokov. U ľudí nad 12 rokov ďalšiu posilňovaciu dávku schválil v prípade, že majú narušený imunitný systém.

Košický kraj tento týždeň ukončuje činnosť výjazdovej očkovacej služby aj očkovacieho autobusu. Obyvatelia, ktorí sa chcú dať zaočkovať proti covidu-19, môžu naďalej využiť služby Krajského očkovacieho centra v Košiciach.

Tretia dávka vakcíny proti covidu poskytuje ľuďom nad 65 rokov spoľahlivú ochranu pred hospitalizáciou aj takmer štyri mesiace po preočkovaní, vyplýva z novej štúdie. Ide o prvé údaje o dlhodobej účinnosti posilňujúcich dávok, ktoré zverejnila Británia.

Podľa výsledkov štúdie zameranej na prítomnosť protilátok voči koronavírusu u Trenčanov očkovanie výrazne fungovalo. Až 99 % z očkovaných účastníkov štúdie malo protilátky, pričom u neočkovaných to bolo necelých 42 %.

NCZI pridelilo prvé termíny na očkovanie treťou dávkou novou vakcínou od Novavaxu. Na túto vakcínu je registrovaných 2407 záujemcov.

Nový Zéland od 4. apríla zruší povinné očkovanie proti koronavírusu aj covid pasy. Krajina tento týždeň uvoľní aj ďalšie opatrenia, nebude obmedzený počet ľudí na otvorenom priestranstve, na koncertoch ani športových podujatiach. (guardian)

Eurokomisia prijala mechanizmus, ktorý umožňuje zrušenie podvodných či chybných covid pasov. Len čo zrušia konkrétny covid pas v jednom členskom štáte EÚ, bude sa zobrazovať ako neplatný aj v ostatných členských štátoch.

V Anglicku, Škótsku aj Walese podávajú vybraným skupinám už štvrtú dávku vakcíny proti koronavírusu. Nárok na ňu majú ľudia nad 75 rokov či osoby staršie ako 12 rokov, ak majú poruchy imunity. (afp)

WHO pozastavila pre inváziu posudzovanie ruskej vakcíny Sputnik V. „Mali sme ísť 7. marca na inšpekcie do Ruska, avšak boli odložené na neskôr,“ oznámila Mariangela Simaová z organizácie s tým, že majú problémy aj s letmi či platbami. (reuters)

Nový Zéland od 12. apríla otvorí hranice, ktoré boli viac ako dva roky uzavreté pre pandémiu covidu-19. Do 1. mája budú môcť vstúpiť Austrálčania, od tohto dátumu aj cestujúci z ďalších asi 60 krajín, medzi ktorými je aj Slovensko.

Očkovanie proti covidu je na Slovensku dostupné a bezplatné pre všetkých občanov Ukrajiny, ktorí sú na našom území. Rozdiel je iba v tom, aké identifikačné číslo zadajú pri registrácii, a v type dokladu, ktorým sa preukážu pred očkovaním.

NCZI eviduje v čakárni 2 063 záujemcov na očkovanie vakcínou Nuvaxovid, z toho o preočkovanie má záujem 1 229 osôb. Vakcínou sa očkuje na Slovensku od štvrtka, aktuálne ju podávajú v 46 centrách v rámci celého Slovenska.

Očkovanie proti covidu sa na Slovensku už takmer úplne zastavilo. Tretiu dávku vakcíny dostalo v sobotu 43 osôb (spolu 1 629 406), druhou dávkou očkovacej látky zaočkovali 146 ľudí (spolu 2 757 365), prvou dávkou sa zaočkovalo 5 osôb (spolu 2 818 369). (nczi)

Francúzsko ponúka ľuďom nad 80 rokov štvrtú dávku proti covidu. Krajina v pondelok prestane vyžadovať covid pas, rúška budú povinné už len vo verejnej doprave. (afp)

V listoch k 200-eurovým poukazom pre seniorov za očkovanie je chyba, píše sa v nich, že dostanú až 300 eur. Upozornila na to pošta, ktorá poukazy posiela. Za pochybenie sa ospravedlnila. (tasr, e)

NCZI eviduje 1 929 registrácií na očkovanie vakcínou Nuvaxovid, z toho 793 osôb má záujem o 1. dávku. Očkovanie touto látkou proti covidu sa začína oddnes.

O očkovanie vakcínou Novavax prejavilo záujem okolo 2000 ľudí. Povedal to v prestávke medzi rokovaním vlády minister zdravotníctva Lengvarský.

Vo Zvolene pre nízky záujem o očkovanie proti koronavírusu k 31. marcu končí činnosť veľkokapacitné očkovacie centrum. Očkovanie bude prebiehať v ambulanciách. (tasr)

Ministerstvo zdravotníctva spúšťa očkovanie vakcínou Nuvaxovid od spoločnosti Novavax. Vakcína je vhodná aj pre tých, ktorí mali medicínsku kontraindikáciu na doteraz schválené vakcíny.

Očkovanie vakcínou od spoločnosti Novavax sa spustí vo štvrtok 10. marca v banskobystrickej a trnavskej nemocnici. Postupne sa pripoja aj ostatné subjekty.

Prešovský kraj ruší nedeľné očkovanie v obchodných centrách, sobotňajšie skráti. Dôvodom je nízky záujem, ktorý klesá už niekoľko týždňov.

ŠÚKL od začiatku očkovania proti covidu eviduje 10 876 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z toho 1565 závažných. Podľa ústavu zároveň v kauzálnej súvislosti s očkovaním doteraz zomrelo sedem ľudí.

Na Slovensko dorazila nová vakcína od firmy Novavax, celkovo prišlo 93-tisíc kusov, informoval minister Vladimír Lengvarský. V priebehu budúceho týždňa by sa mohlo podľa neho začať očkovať. Situácia s koronavírusom je priaznivá, denne pribúda 13-tisíc pozitívnych prípadov. Rast hospitalizovaných sa zastavil na zhruba 2600. Klesá počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Vedci upozorňujú, aby sme sa pri covide nespoliehali na zázračnú moc vitamínu D. Metaanalýza štúdií o vitamíne D ukázala, že „neznižoval riziko úmrtia, ale znižoval riziko intubácie a dĺžku hospitalizácie“. Vedci a lekári stále odporúčajú najmä očkovanie.

Počas omikronovej vlny bolo doteraz v nemocniciach spolu okolo sedemtisíc ľudí, dvesto pacientov potrebovalo pľúcnu ventiláciu. Do nemocníc stále prúdi okolo 300 nových pacientov denne.

Francúzska firma Sanofi tvrdí, že tretia fáza klinických štúdií jej vakcíny proti koronavírusu priniesla pozitívne výsledky. Spolu s britskou spoločnosťou GSK chce požiadať regulačné úrady o schválenie látky v USA aj EÚ.

V počte nových prípadov omikronu sme za vrcholom, počet pacientov v nemocniciach aj úmrtí ešte rastie. Šéf analytikov na ministerstve zdravotníctva odhaduje, že za celú omikronovú vlnu sa nakazia dva milióny obyvateľov Slovenska.

Afrika požiadala ostatné krajiny, aby spomalili dodávky vakcín proti koronavírusu na kontinent, pretože ich nie je schopná spotrebovať. Problémom je logistická kapacita a to, že ľudia nedôverujú vakcínam. Pauza by mala trvať do tretieho alebo štvrtého štvrťroka. (politico)

Ani nová vakcína od spoločnosti Novavax, ktorá je na báze štandardnej proteínovej technológie, veľký záujem o očkovanie nepriniesla. Počas prvého týždňa sa na ňu zaregistrovalo 1620 ľudí.

Dovoz vakcín od Novavaxu, ktorý bol plánovaný na uplynulý pondelok, sa oneskorí. Podľa ministerstva zdravotníctva by mali vakcíny na Slovensko doraziť do konca týždňa, potom by sa malo s očkovaním začať do dvoch týždňov. (tasr)

Uganda zavedie povinné očkovanie proti koronavírusu. Odporcom očkovania hrozia vysoké pokuty. Kto ich nebude môcť zaplatiť, pôjde do väzenia, oznámila tamojšia vláda. (reuters)

Rakúsko oddnes uvoľňuje pravidlá na vstup do krajiny – môžu prísť zaočkovaní, vyliečení z koronavírusu aj ľudia s negatívnym testom. Posledné dva mesiace nemohli prísť do Rakúska nezaočkovaní ľudia. (tasr, dpa)

Nové na Dennikn.sk

AM:07Smrť palestínskej novinárky z al-Džazíry vyvoláva otázky aj po jej dramatickom pohrebe AM:07Zelený newsfilter: Čo by sa stalo, keby sa miliarda eur na rodinný balíček použila radšej na tepelné čerpadlá AM:36Ekonomický newsfilter: Koalícia ide spakruky zaťať miliardovú sekeru do rozpočtov AM:26Ramsay prišiel, zdvihol ruku a povedal: Moja chyba AM:21300 slov z MS: Slováci zlyhali aj v činnosti, v ktorej doteraz excelovaliVčera PM:58Višňovský: Nesúhlasím, že sa Tatarovi nedarí. Staňa: Bol náš najlepší hráč. Vůjtek: Z takých šancí mal dať aspoň dva gólyVčera PM:37Spievajte, majte cieľ či meditujte. Päť overených postupov pre zdravý život v šedináchVčera PM:02Newsfilter: Heger berie radšej Matovičov balíček ako Ficov návratVčera PM:53Nechal tatranské lesy v strate, vyplatil sebe aj námestníkovi vysoké odmeny a vyhral konkurz na šéfa Lesov SRVčera PM:47Česi získajú v Nemecku tanky Leopard. My rokujeme o väčšom súste, reaguje minister NaďVčera PM:45Prezidentku za vyznamenania ľudákom vyháňa z osláv SNP Fico, ktorý sa sám hotuje vládnuť s krajnou pravicouVčera PM:01Slovensko ako veža bláznovVčera PM:39Sasu Hovi: Chcel som hrať za Slovensko, ale pomyslel som na dedka. Bojoval vo vojne proti Rusom za našu nezávislosťVčera PM:04Shooty: Prehnaná láskavosťVčera PM:34Vláda Matovičovi schválila daň z ruskej ropy aj rodinnú pomoc za vyše miliardu, SaS za návrhy nehlasovalaVčera PM:31Sociologička Zora Bútorová: Verím tomu, že za ľubovoľného režimu je na každom človeku, akú cestu si zvolíVčera PM:20Ukrajinky na balockej železničke nosia tričká s nápisom „Nech to para tlačí“. Miestni nás prijali ako blízkych, vraviaVčera PM:56Ako sa z ruského turistu stane politický emigrantVčera PM:50Zaveďme tarifu na ruskú ropu a podporme zelené opatreniaVčera PM:29Mats Wilander: Djoković bude počúvať Ivaniševića, no v hlave sa mu vždy ozve aj Vajdov hlasVčera PM:43Pčolinskému sa skomplikovala situácia. Zoroslav Kollár uzavrel dohodu o vine a tresteVčera PM:37Graf dňa: Dokončí Elon Musk kúpu Twittera? Akciový trh si to nemyslíVčera PM:11Putin sa správa ako Hitler, tvrdia ukrajinskí pamätníci. V čom obdobie po Mníchovskej dohode pripomína ruskú agresiu?Včera PM:49Ruská klasická literatúra ako zbraň hromadného ničeniaVčera PM:09Prakticky celý svet je proti nám a bude len horšie. Ruský vojenský analytik šokoval otvorenou kritikou PutinaVčera PM:01Vývoj bojov (83. deň): Rusi pri Iziume riskujú, Arestovyč im pripomenul katastrofu z roku 1942Včera PM:00Ako to číta Ivan Mikloš: Zdá sa, že európski lídri sa nepoučili. Čo hovorí história o snahe meniť hranice silouVčera PM:05Müller, Šeban a Peteraj o albume Baal: V Opuse nám povedali, že takúto platňu nikdy nevydajúVčera PM:00Dnešné kombajny sú skoro 9-krát ťažšie ako pred 60 rokmi, pod ich váhou degraduje pôdaVčera AM:05Ak by mocní bieli muži mohli mať ihrisko, vyzeralo by takto