Očkovanie proti koronavírusu

Z dôvodu exspirácie pôvodných vakcín bude od 1. júna dočasne pozastavené očkovanie Pfizerom – prvá a druhá dávka. Naďalej bude pokračovať podávanie posilňujúcich dávok adaptovanej vakcíny.

Vakcíny proti covidu zachránili v Európe a krajinách bývalého Sovietskeho zväzu od konca roka 2020 viac ako milión životov. Vyplýva to z odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie. Počas pandémie zomreli v Európe na covid viac než dva milióny ľudí.

Vakcíny proti rakovine a srdcovým chorobám budú podľa spoločnosti Moderna pripravené do roku 2030. Štúdie, ktoré testovali možné očkovanie, vyzerajú podľa farmaceutickej firmy veľmi sľubne.

Čína schválila svoju prvú vakcínu proti covidu založenú na technológii mRNA. Peking počas pandémie odmietal západné vakcíny, čo okrem iného odôvodňoval podporou vlastného výskumu. (reuters)

Čína schválila svoju prvú vakcínu proti covidu založenú na technológii mRNA. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako Peking uvoľnil prísne opatrenia, čo vyvolalo prudký nárast nových prípadov nákazy.

Uplynulo 25 rokov od vydania štúdie, ktorá sa radí medzi najhoršie podvody v dejinách medicíny. Štúdia z Lancetu vraj dokazovala, že existuje spojenie medzi MMR vakcínami a autizmom, no novinár Brian Deer dokázal, že išlo o podvod. „Časopis Lancet sa aktívne usiloval brániť môjmu vyšetrovaniu a uprednostnil vlastnú povesť pred bezpečnosťou detí,“ vraví aj dnes Deer. Správanie časopisu označil za „trestuhodné“.

Bulharsko likviduje veľké množstvo vakcín proti covidu, ktorým vypršala doba použiteľnosti. Ďalšie kupovať nechce, povedal úradujúci minister zdravotníctva Asen Medžidiev.

Pfizer vlani zvýšil tržby o viac ako pätinu na rekordných 100,3 miliardy dolárov. Väčšina pochádzala z predaja vakcíny proti covidu-19 a lieku Paxlovid. Pfizer čaká prudký pokles odbytu týchto produktov, pretože vlády ich prestávajú objednávať.

Ministerstvo zdravotníctva od 30. januára spúšťa očkovanie novými vakcínami proti covidu-19 od výrobcov Sanofi Pasteur, Moderna a Pfizer/BioNTech. Prihlásiť sa dá od 26. januára cez web korona.gov.sk alebo telefonicky cez callcentrum NCZI. (tasr)

Moderna vlani vygenerovala tržby z predaja vakcíny proti covidu-19 vo výške 18,4 miliardy dolárov, čo je v súlade s jej prognózou. V tomto roku očakáva pokles na približne päť miliárd dolárov. (reuters)

Filipíny museli zlikvidovať 44 miliónov exspirovaných vakcín proti koronavírusu. Podľa ministerstva zdravotníctva tak premárnili takmer 400 miliónov dolárov. (dpa, tasr)

Vakcínou adaptovanou na omikron sa doteraz zaočkovalo vyše 44-tisíc osôb. Vakcínu možno podať len ako posilňujúcu dávku minimálne tri mesiace od posledného očkovania alebo prekonania covidu-19. (nczi)

Európska lieková agentúra odporučila na schválenie vakcínu proti covidu vyvinutú v spolupráci francúzskej Sanofi a britskej Glaxosmithkline. Prípravok s názvom VidPrevtyn Beta bol pôvodne vyvinutý proti vírusovému variantu beta.

Vakcínou proti variantu omikron sa na Slovensku zaočkovalo vyše 30-tisíc ľudí, ďalších 3600 čaká. Vakcínu možno podať len ako posilňujúcu dávku.

Pfizer pripravil na testovanie kombinovanú vakcína proti covidu a chrípke. Do prvej fázy testovania vakcíny sa v USA zapojí 180 dobrovoľníkov.

Nová talianska vláda zrušila povinné covidové očkovanie pre lekárov a zdravotníkov. Oznámila to premiérka Giorgia Meloni. Od utorka sa tak do práce môže vrátiť približne 4000 zdravotníkov a lekárov, ktorých dočasne prepustili. (ansa)

Nežiaducim účinkom covidovej vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech môže byť silné menštruačné krvácanie, oznámila Európska lieková agentúra. Podľa nej ide o nezávažný a prechodný jav, ktorý nemá vplyv na ženskú plodnosť.

Vďaka pandémii covidu sa urýchlil výskum liečby rakoviny. Vakcína proti nej sa bude vo veľkom používať ešte pred rokom 2030, sľubujú zakladatelia medicínskej firmy BioNTech.

Vakcínou adaptovanou na omikron sa na Slovensku zaočkovalo vyše 21-tisíc ľudí, ďalších 4500 čaká. Vakcínu možno podať len ako posilňujúcu dávku a očkovanie možno podstúpiť najskôr tri mesiace od posledného očkovania či prekonania covidu.

EÚ schválila vakcínu Moderny upravenú na novšie varianty omikronu. Posilňujúca dávka je určená ľuďom vo veku nad 12 rokov, ktorí absolvovali prvotné očkovanie proti covidu. Upravenú vakcínu od Pfizeru schválili ešte v septembri. (reuters)

Európska agentúra pre lieky schválila vakcíny na covid od Pfizeru a Moderny určené pre deti od šiestich mesiacov. Vakcíny sa deťom budú vpichovať do ramena alebo stehna. Pôjde však o menšiu dávku, než sa podáva maloletým od piatich rokov. (tasr)

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby sa mohlo očkovať aj v lekárňach. Zatiaľ ide len o návrh novely zákona o liekoch. Očkovanie v lekárni je možnosť, nie je to pre ne povinné. „Výhodou je rýchla a pohodlná dostupnosť verejných lekární, čo predstavuje jednoduchší prístup k očkovaniu, najmä pre zdravých a zamestnaných obyvateľov,“ argumentuje rezort.

Ministerstvo zdravotníctva oddnes spúšťa očkovanie proti ďalším subvariantom omikron BA.4-5. Doteraz sa očkovalo vakcínami upravenými na subvariant omikron BA.1.

Vakcínou adaptovanou na omikron sa dalo zaočkovať vyše 14 700 osôb, informuje NCZI. Ďalších 4957 ľudí na očkovanie čaká. (tasr)

Nedá sa predpokladať, či sa proti covidu budeme každý rok očkovať ako pri chrípke, vraví epidemiologička Alexandra Bražinová. „Nemusí to byť také sezónne ako pri chrípke, kde vidíme jasnú sezónnosť od októbra do apríla. Covid-19 sa správa trochu inak a nevieme presne definovať, v ktorých časových obdobiach nás najviac zaťaží.“

V posledných dvoch rokoch bola cirkulácia chrípky v populácii veľmi nízka v dôsledku protipandemických opatrení. Údaje z južnej pologule, kde mali chrípkovú sezónu pred nami, však naznačujú vážnejší priebeh, napríklad Austrália zažila najhoršiu sezónu za päť rokov. Podľa epidemiologičky Zuzany Krištúfkovej je obvyklé, že chrípková sezóna u nás má podobný priebeh ako na južnej pologuli.

Očkovanie proti chrípke a covidu je možné absolvovať aj v jeden deň, viacerí odborníci však odporúčajú aspoň krátky odstup. „Na odlíšenie prípadných vedľajších účinkov sa odporúča dodržať 14-dňový odstup,“ hovorí epidemiologička Zuzana Krištúfková.

Do konca roka príde na Slovensko milión vakcín adaptovaných na omikron, informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Okrem toho má Slovensko zakontrahovaných ďalších 5 miliónov vakcín, ktoré budú postupne prichádzať od budúceho roka.

Švédsko prestane tínedžerom odporúčať očkovanie proti covidu, pretože choroba pre nich predstavuje „veľmi malé riziko“. Ľuďom nad 18 rokov odporúčajú očkovanie tromi dávkami a ľuďom nad 65 rokov štyrmi. (local)

NCZI aktuálne eviduje 8678 ľudí registrovaných na očkovanie vakcínami upravenými na omikron. Z nich má 5379 na očkovanie pridelený termín.

Straty a dlhy farmaceutickej spoločnosti Imuna Pharm Šarišské Michaľany sa ďalej zväčšujú, hoci vlani pre štát preskladnila ruskú vakcínu Sputnik. Firma verí v obrat vďaka novým produktom, ktoré budú menej náročné na spotrebu energií.

Na Slovensku sú už aj novšie vakcíny na omikron BA.4-5. Ministerstvo tvrdí, že rozdiel medzi nimi a tými na omikron BA.1 je zanedbateľný.

Radíme, ako zvládnuť registráciu na očkovanie omikronovými vakcínami: Dávajte si pozor na to, že Moderna sa už volá inak; stále platí, že sa nedá prihlásiť na konkrétny termín.

Minister zdravotníctva sa nechá zaočkovať aj druhou posilňujúcou dávkou zrejme budúci týždeň. „Dám sa zaočkovať, ešte nie som zaregistrovaný,“ povedal Vladimír Lengvarský v Rádiu Expres. Dúfa, že záujem bude čo najvyšší.

Otázky a odpovede o očkovaní upravenými vakcínami: Očkovať sa môžu všetci starší ako 12 rokov, bez registrácie sa to dá len v niektorých centrách. Ak ste prekonali covid v septembri, štvrtú dávku si dajte v decembri, novým boosterom sa môžete očkovať aj v prípade, že ste predtým nedostali Pfizer či Modernu.

Upravené vakcíny proti omikronu budú dostupné ako booster dávky pre vekovú kategóriu 12+, ministerstvo ešte upresní, kto a kedy bude môcť absolvovať druhú posilňujúcu dávku.

Ani po jedenástich dňoch ministerstvo zdravotníctva nespustilo očkovanie novými vakcínami upravenými na omikron. Tie dorazili už 8. septembra, ale registráciu na očkovanie ministerstvo stále nespustilo. Sľubuje ju tento týždeň.

Ak náhodou prehrám, urobím zbierku, hovorí bloger, ktorého Igor Bukovský žaluje o 50-tisíc eur. „Ja som v inej situácii než väčšina ľudí. Šírenie zdravotníckych neprávd ma priamo ohrozuje. Ustúpiť nie je pre mňa riešenie,“ hovorí Roman Hanajík, ktorý je na invalidnom dôchodku. Na súde chce dokázať, že jeho kritika známeho lekára bola opodstatnená.

Lekár Igor Bukovský tvrdí, že bloger Hanajík poškodil jeho reputáciu medzi verejnosťou aj biznisovými partnermi. Foto - TASR/archív R. H.

V Číne a Indii schválili vakcíny proti covidu, ktoré sa nepodávajú injekčne. Látka od indického výrobcu Bharat Biotech sa podáva vstrekom do nosa, ale účinnosť známa nie je, výrobca nezverejnil výsledky klinických testov. Čínska látka od CanSino Biologics sa aplikuje vdýchnutím ústami. (ap)

Vakcíny upravené na omikron prídu na Slovensko do konca týždňa, so začiatkom očkovania sa však počíta až v polovici septembra. Vysvetľujeme, ako nové vakcíny fungujú a kto sa bude môcť dať zaočkovať.

Prvé dodávky covidových vakcín adaptované na omikron by mali prísť tento týždeň. Nateraz majú byť určené pre osoby staršie ako 50 rokov, uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Očkovanie novou vakcínou bude podľa neho možné od polovice septembra.

Európska komisia formálne schválila použitie vakcín proti variantu omikron. Upravené vakcíny od Pfizeru a Moderny vo štvrtok povolila Európska agentúra pre lieky. (čtk)

Európska lieková agentúra odporučila použitie vakcín cielených na variant omikron od Pfizeru a Moderny, pôjde o posilňujúce dávky pre osoby od 12 rokov, ktoré v minulosti absolvovali aspoň základné očkovanie. (reuters)

Americká lieková agentúra schválila vakcíny Pfizeru a Moderny upravené na variant omikron. FDA ich schválila ako posilňovacie dávky určené všetkým, ktorí už majú dokončené základné očkovanie proti covidu a majú dva mesiace od predchádzajúcej dávky. (nbc)

Vakcíny proti variantu omikron dostanú štáty EÚ v priebehu niekoľkých dní po schválení regulačnými orgánmi. Uviedol to nemecký europoslanec a expert na zdravotníctvo Peter Liese s tým, že schválenie od Európskej agentúry pre lieky očakáva tento týždeň. (čtk, reuters)

Moderna žaluje Pfizer-BioNTech za porušenie patentu. Tvrdí, že na technológiu mRNA, ktorá bola kľúčová pri výrobe vakcín proti covidu aj od konzorcia Pfizer/BioNTech, si zaregistrovala patenty ešte v rokoch 2010 až 2016.

Prezidentka Zuzana Čaputová očakávala ústretovejší prístup pri riešení situácie seniorov, ktorí sa nedostali k odmene za očkovanie proti covidu-19. Uviedla to v reakcii na list od premiéra Eduarda Hegera, podľa ktorého sa mohli všetci občania dostať k vakcíne v krátkom čase a v blízkosti svojho bydliska.

Poradná skupina WHO odporučila seniorom druhú posilňujúcu dávku očkovania proti covidu-19. Neuviedla však presné vekové rozpätie. Každá krajina sa má sama rozhodnúť, pre akú vekovú skupinu posilňovaciu dávku odporučí.

Británia sa stala prvou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti covidu-19 zameranú aj na pôvodný variant vírusu, aj na omikron. Britský regulátor liečiv schválil tzv. bivalentnú vakcínu vyrobenú americkou farmaceutickou spoločnosťou Moderna. (reuters)

Aj keď na Slovensko dorazia vakcíny upravené na omikron, nebudú pre všetkých. Zatiaľ by ich mali dostať len ľudia nad 50 rokov, ministerstvo o uvoľnení pre mladšie skupiny neuvažuje.

Nové na Dennikn.sk

06:27Ekonomický newsfilter: Eurozóna skĺzla do ľahkej recesie, ale mohlo to byť oveľa horšieVčera 21:34Školský týždeň: Čitateľská gramotnosť štvrtákov a štvrtáčok je na úrovni priemeru EÚ, ale pätina detí nerozumie textuVčera 21:32Lidl predával balkónové solárne panely len krátko a stiahol ich. Iné reťazce to skúšajú ďalejVčera 21:03Týždeň v európskej ekonomike: Ceny energií klesli, koniec krízy to však neznamenáVčera 21:00Premiér Ódor: Hneď ako Fico prešiel za plot úradu vlády, videl som jeho premenu (+video)Včera 20:52Newsfilter: Sulík s Pellegrinim strašia kvótami a migračnou krízouVčera 18:35Začala sa ukrajinská ofenzíva s cieľom vyhnať Rusov. Čo od nej čakať?Včera 18:00Hľadá sa vinník za tisícové nedoplatky za bývanie v dome na bratislavských PalisádachVčera 17:22Herečka Černodrinská o hypochondrii: Už cestou k lekárovi viem, že je to nezmysel, základom je negúgliťVčera 16:52Kto nechce prijať migrantov, zaplatí. Štáty EÚ schválili prelomovú dohoduVčera 16:42Zelený newsfilter: Ukrajinci hovoria o najhoršej ekologickej katastrofe od ČernobyľaVčera 16:33Graf dňa: Pokles spotreby plynu sa zastavil. V máji sme minuli viac ako vlaniVčera 16:26Päť rokov bol skinhedom, dnes organizuje Pride v Bardejove: Nie je správne, že v jednom štáte niekto nemá rovnaké práva ako jaVčera 16:05Operácia Olivovník: ako počas balkánskej vojny skúšali odpáliť priehradu a ako im to nevyšloVčera 15:57Smrdí to ako pri útoku na dvojičky. New York zahalil oranžový dym, ktorý sa nedá dýchaťVčera 15:29Shooty: RuinaVčera 15:09Stohlová z PS: Na TikToku by sme mali vyvažovať, čo sa tam deje, a nenechať ho Smeru a Republike (+ video)Včera 15:02Vývoj bojov (469. deň): Na juhu vypukli ťažké boje, prvýkrát zrejme útočia aj LeopardyVčera 13:15Veľké odhalenie o Sorosovej nadácii! Včera 12:46Fico nikdy nebol taký autentický ako teraz. Preto je aj nebezpečnejšíVčera 12:22Ruské sily si vybrali na spory nebezpečný časVčera 12:19Do Ruska sa vracia politikaVčera 11:33Záborská by chcela s OĽaNO koalíciu, na parlament by potrebovali 7 percent. Matovič už raz z takéhoto rizika vycúvalVčera 11:16Zdroje podpory pre časy, ktoré príduVčera 11:04Café croissantVčera 10:51Dušana Dědečka, ktorý šoféroval opitý a zabil piatich ľudí, odsúdili na 15 rokov (+ video)Včera 10:43Prosím, zostavte vyrovnaný rozpočetVčera 10:24Smartfóny ovplyvňujú aj to, aké logá majú firmyVčera 07:25Messi prestupuje do Interu Miami. Zložia sa naňho Apple, Adidas aj celá ligaVčera 07:20West Ham v Prahe oslavoval trofej. Pred zápasom bola bitka v podniku, počas neho fanúšikovia zranili hráča Fiorentiny