História

Archeológovia v Pompejach objavili zachovalú korytnačku aj s vajcom, ktoré ešte nestihla naklásť. Talianske mesto pred takmer 2000 rokmi zničil výbuch sopky Vezuv, zviera však zrejme rovnako ako väčšina nájdených pozostatkov zahynulo ešte pred mohutnou erupciou.

V Holandsku našli takmer kompletne zachovalý 2000 rokov starý rímsky chrámový komplex. Archeológovia pri hraniciach s Nemeckom objavili zvyšky sôch bohov a bohýň, oltáre či maľované omietky. Podľa vedcov ide o mimoriadny objav nielen pre Holandsko, ale aj v medzinárodnom meradle.

Práca egyptologičky nie je ako z filmu o Indiana Jonesovi, napriek tomu býva dobrodružná, hovorí archeologička Katarína Arias. V rozhovore opisuje, v akých náročných podmienkach prebiehajú archeologické výskumy, ako pri nich pomáhajú moderné technológie a komu potom patria vzácne objavené predmety.

Katarína Arias. Foto - archív K. A.

Česko si pripomína 80 rokov od bitky v kostole na pražskej Resslovej ulici, kde gestapo vypátralo ukrytých parašutistov Jana Kubiša a Jozefa Gabčíka. Spomienkové akcie sa začali zoskokom troch výsadkárov v pražských Zítkových sadoch.

Pred 40 rokmi sa skončila vojna o Falklandy, ktorá výrazne ovplyvnila dejiny Argentíny aj Veľkej Británie. Argentína ju síce prehrala, ale pomohla jej vrátiť sa k demokracii. V Británii „zachránila krk“ premiérke Margaret Thatcherovej.

Bubonický mor, známy ako Čierna smrť, ktorý v stredoveku zahubil veľkú časť európskeho obyvateľstva, pochádzal z Kirgizska, a nie z Číny, ako sa predtým tvrdilo. Uvádza to nová štúdia, ktorú zverejnil časopis Nature.

Vznášanie historických nárokov na územie je hra, ktorá sa dá hrať donekonečna, píše Edward Lucas. „Vedieť, kto čo komu, kedy a prečo urobil, pomôže našim politikom a úradníkom pochopiť význam tendenčných, selektívnych interpretácií minulosti.“

Reštaurátor svojvoľne vynovil Mánesovo kalendárium na Staromestskom orloji v Prahe. Z mužských postáv urobil ženské a sedliačke pridal minisukňu. Kópia vznikla pred štyrmi rokmi, no až doteraz si to nikto nevšimol. Reštaurátor tvrdí, že išlo o jeho „autorský vklad“.

Diskusia o atentáte na Heydricha sa bude konať v utorok 14. júna v Novej Cvernovke v Bratislave. O jednom z najväčších úspechov československého odboja počas druhej svetovej vojny budú diskutovať historici Martin Posch a Jakub Drábik. Moderuje Dušan Mikušovič. Lístky sú už v predpredaji.

Maďari sa nepoučili zo svojich dejín, vraví v rozhovore historik Roman Holec, ktorého kniha o Trianone vychádza tento rok v maďarskom preklade. „Nepoučili sa z revolúcie v roku 1848, ktorú tak sakralizujú a kde sa ocitli sami proti všetkým. To isté sa opakovalo v rokoch 1918 a 1945. Mám pocit, že sa to opakuje znovu,“ myslí si.

Lesy na Záhorí ukrývajú archeologické nálezy, ktoré sú dôkazmi o intenzívnom prepojení nášho územia so starovekou Rímskou ríšou. Okrem nálezov šperkov, mincí, militárií či dokonca úlomku rímskeho diplomu tu objavili aj pozostatky obydlí, ktoré sú pod úrovňou terénu.

Za použitie detektora kovov bez povolenia hrozí pokuta aj väzenie, no archeológovia sa s nelegálnymi detektoristami stretávajú pravidelne. „Je absurdné, že vôbec vznikol pojem ‚amatérsky archeológ‘,“ hovorí pamiatkar Peter Grznár. „Mali by sme týchto ľudí volať pravým menom – sú to vykrádači.“

Dobrovoľníčka s detektorom počas výskumu na Záhorí. Foto - Marek Jančúch

O zabudnutom premiérovi, ktorý rozpútal slovensko-maďarskú štvanicu, píše historik József Demmel. „Ak meno Istvána Bittóa čitateľovi nič nehovorí, nie je to náhoda. Ide o jediného predsedu uhorskej vlády, o ktorom sa nepíše v knihách ani v žiadnej samostatnej štúdii.“

O Ofélii z grúňa píše Jaro Rihák. „Prísť neskoro je zlé a presadiť sa pri dvoch najväčších tyranoch, pri hraniciach dvoch veľmocí a dvoch ideológií je dvojnásobne zlé.“

Posledná časť podcastového seriálu Dejiny Ruska: Ako Putin ovládol médiá, skrotil oligarchov, napádal susedov a stvoril tak nový typ diktatúry, ktorá stojí na nerastných surovinách a apatickej odovzdanosti obyvateľstva.

Na stavenisku košickej R2 objavili archeológovia deväť hrobov, predbežne ich datujú do doby bronzovej. Domnievajú sa, že na území križovatky Košice – Krásna mohlo byť staroveké sídlisko.

S archeológmi sme boli na utajenom výskume na Záhorí. Stopy po Rimanoch chcú nájsť skôr než vykrádači. S detektormi im pomáhajú aj dobrovoľníci. „Je to úžasný príbeh, ktorý nám táto lokalita rozpráva,“ hovorí vedúci výskumu Andrej Žitňan.

Časti kovania, ktoré sa našli na Záhorí, z dôb, keď ho obývali germánske kmene. Foto - Marek Jančúch

Kóšer podcast: Najviac židov deportovaných zo Slovenska bolo zavraždených vo vyhladzovacom tábore Sobibor. Smutnou cestou po vyhladzovacích táboroch v Lublinskej oblasti nás sprevádzajú šéf Múzea holokaustu Martin Korčok a riaditeľ Múzea židovskej kultúry Michal Vanek.

Parašutista Jozef Gabčík bol chalan z dediny, nebál sa nikoho, ani Heydricha. Takto naňho v archívnom rozhovore spomínala vnučka Jozefovho brata. „Heydrich bol človek, ktorý nemal žiadne zábrany. Je otázka, čo by nasledovalo, keby ho nezastavili. Myslím, že by to v protektoráte vyzeralo oveľa horšie. Veď jeho zámerom bolo celý český národ ponemčiť alebo rovno zdecimovať.“

Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Foto - wikipedia.org

Prezidentka Zuzana Čaputová a český premiér Petr Fiala si pripomenuli 80. výročie útoku na zastupujúceho protektora Reinharda Heydricha z obdobia druhej svetovej vojny.

Čo sa dozvedel bežný Slovák o atentáte na Heydricha v roku 1942? Ľudácke noviny mu zamlčali, že jedným z útočníkov bol Slovák Jozef Gabčík, písali o „teroristoch českého pôvodu“. Denník Gardista sa zasa pohoršoval, že londýnsky rozhlas vyjadril radosť zo „zdochnutia krvavého psa“. Sám sa pritom v ten istý deň tešil z vyvezenia 50-tisíc Židov.

Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archív

Pri všetkých sympatiách, ktoré mám k pani prezidentke, pochybujem, či by priznala chybu, keby nezazneli polemické a kritické hlasy historikov, píše Fedor Gál. „Pochybné vyznamenávanie ‚hrdinov národa‘ je iba príslovečným zrnkom piesku, ktorý zrkadlí náš národný vesmír.“

V histórii je to tak, že nemusíte o aktivitách nejakej osoby vyslovene klamať, ale stačí, keď k A nedodáte aj B, hovorí historik Anton Hruboň z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na kauzu vyznamenania trojice antikomunistických bojovníkov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny angažovali proti SNP.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Putin sa správa ako Hitler, tvrdia ukrajinskí pamätníci. Tak vtedajšie Nemecko, ako aj dnešné Rusko – kedysi mocné ríše – vyšli z historických zlomových udalostí porazené a ponížené. Vybudovali si potom konšpiračný náhľad na svet, ktorý západné mocnosti pokusmi o ich skrotenie a izoláciu podporili, píše Anita Mejzrová.

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k Putinovi. Vedecký novinár Petr Koubský po epose o dejinách Ukrajiny spísal aj komplexný príbeh ruskej histórie, z ktorej podľa neho jasne vyplýva, že Rusko nebolo a nie je Západ. Dokonca ani „nedokonalý“ či „pokazený“ Západ.

Na Novom Zélande objavili vzácny výtlačok Biblie z roku 1631, ktorý v dôsledku preklepu v desatore nabáda ľudí, aby smilnili. Na svete existuje asi 20 kópií tejto knihy, v ktorej tlačiarom vypadol z textu anglický zápor „not“. (guardian)

O malej maďarskej knižke o najväčšom Slovákovi píše historik József Demmel. „Hoci bývalý spolužiak napísal román o študentských rokoch Milana Rastislava Štefánika, k tejto mimoriadnej a zvláštnej osobnosti sme sa nedostali ani o krok bližšie.“

Po stopách nacistickej operácie Reinhard: V Majdanku sa začína nová séria Kóšer podcastu o beštiálnom nacistickom pláne s cieľom vyvraždiť čo najviac Židov. Smutnou cestou po vyhladzovacích táboroch v Lublinskej oblasti nás sprevádzajú šéf Múzea holokaustu Martin Korčok a riaditeľ Múzea židovskej kultúry Michal Vanek.

Majdanek. Foto N - Mirek Tóda

Vypočujte si šesťdielny seriál o dejinách Ukrajiny od Petra Koubského, ktorý pomáha pochopiť, čo a prečo sa tam deje a ako si účastníci konfliktu vysvetľujú svoj svet a sami seba.

Ilustrácia – Deník N/Petr Polák

Únava z vojny dáva priestor ruskej propagande o údajnom nacizme a fašizme na Ukrajine, píše historička Hana Kubátová. „A na to by sme mali byť na Slovensku zvlášť citliví.“

Tragédia sa nezačala, až keď sa do dobytčích vagónov hnali obete „riešenia židovskej otázky“, píše historik Ivan Kamenec o 80. výročí začiatku deportácií zo Slovenska.

Putin prirovnáva sankcie k protižidovským pogromom a prenasledovanie Rusov k prenasledovaniu Židov. „Takéto prekrúcanie témy holokaustu je rovnako odporné ako jeho popieranie, ale v zásade to nie je nič nové,“ píše Jana Shemesh.

Najväčšia uhorská slávnosť prvý raz bez Uhorska. Ako vyzeral pätnásty marec 1919 v Československu, opisuje historik József Demmel. „Keď pochopíme motiváciu toho druhého, keď spoznáme jeho príbeh a minulosť nebudeme deliť len na „protimaďarských slovenských nacionalistov“ a na „maďarských požieračov Slovákov“, budeme mať oveľa väčšiu šancu zložiť z pliec bremeno dávnych konfliktov.“

Objavili fosíliu najstaršieho známeho predka chobotníc. Tvor žil o milióny rokov skôr, než sa doteraz predpokladalo, zrejme ešte pred dinosaurami. Pomenovali ho Syllipsimopodi bideni, podľa prezidenta USA Joea Bidena, čo vedci vnímajú ako poctu.

V Maďarsku šlo v roku 1956 o to isté, o čo ide na súčasnej Ukrajine: o voľbu medzi Východom a Západom. Expert na maďarskú revolúciu János M. Rainer pripomína, že aj vtedy boli Sovieti vo veľkej presile. Boje si vyžiadali tisíce mŕtvych a po porážke revolúcie popravili stovky ďalších.

Foto - Fortepan/Zsolt Házy

V Maďarsku išlo v roku 1956 o to isté, o čo ide na súčasnej Ukrajine: o voľbu medzi Východom a Západom. Expert na maďarskú revolúciu János M. Rainer pripomína, že aj vtedy boli Sovieti vo veľkej presile. Boje si vyžiadali tisíce mŕtvych a po porážke revolúcie popravili stovky ďalších.

Invázia sovietskych vojsk do Maďarska v roku 1956 sa v mnohom podobala na súčasný ruský útok na Ukrajinu. Maďarskí povstalci však rýchlo stratili politickú podporu a ich čiastočné úspechy proti Rusom nestačili na odvrátenie okupácie.

Na pamätníku na vrchu Vápnik pri Leviciach vymenili sovietsku vlajku za ukrajinskú. Podľa ľudí bolo dôvodov na výmenu niekoľko, okrem podpory Ukrajiny aj to, že maršal Malinovskij, ktorý údajne mal na vrchu rozhľadňu, bol Ukrajinec.

Foto - Attila Molnár

Múzeá vo Ľvove ukrývajú národné historické dedičstvo pred možným ruským ostreľovaním. Barokové exponáty, vzácne manuskripty a knihy dávajú do škatúľ a prenášajú do bezpečia. Pre niektoré náboženské relikvie vyrábajú kovové schránky.

Zamestnanci národného múzea vo Ľvove odnášajú obraz Zvestovania panny Márie do bezpečia pred prípadnými ruskými útokmi. Foto - TASR/AP

Šesť okamihov v dejinách, keď svet stál iba krok od jadrovej vojny. Jadrové zbrane použili v bojovej situácii len v Japonsku v roku 1945. Zmyslom ich vlastníctva je odstrašovanie všetkých mysliteľných protivníkov, nie úmysel skutočne ich použiť. To platí v prípade príčetného politického vedenia.

Zničená Hirošima. Foto - TASR/AP

Do Trenčína sa po štyroch storočiach vráti uhorská kráľovská koruna. Originál je v Budapešti, v Trenčíne vystavia repliku, ktorú vyrobili slovenskí klenotníci.

Osemdesiate výročie deportácie Židov pripomenie magazín Denníka N určený najmä pre stredné školy. Počet študentov, ktorí ho dostanú, môžete ovplyvniť vaším príspevkom. V spolupráci s historikmi a pamätníkmi v magazíne zrekonštruujeme prvý transport 25. marca 1942 z Popradu, ako Tiso rozhodoval o výnimkách a aká bola situácia Židov na Slovensku a v Maďarsku.

Denník N pripravuje magazín o 80. výročí deportácií Židov a vy môžete svojím príspevkom pomôcť tomu, aby sa dostal k čo najväčšiemu počtu stredoškolákov. V spolupráci s historikmi a pamätníkmi zrekonštruujeme, ako prebehol prvý transport 25. marca 1942 z Popradu, ako Tiso rozhodoval o výnimkách a aká bola situácia Židov na Slovensku a v Maďarsku.

V Jordánsku objavili na púšti svätyňu starú 9000 rokov. Miesto, ktoré môže byť jednou z najstarších ľudských stavieb, využívali na rituály lovci gaziel. (al jazeera)

Matka prvého skutočného Mexičana, teda človeka so zmiešanými indiánsko-európskymi koreňmi, dodnes polarizuje krajinu. Otrokyňa známa ako La Malinche tlmočila veliteľovi španielskych dobyvateľov Cortésovi, čím podľa mnohých prispela k pádu ich územia. Iní tvrdia, že tým zabránila rozsiahlejšiemu krviprelievaniu.

Čile začiatkom marca vráti na Veľkonočný ostrov sochu moai, ktorú z krajiny odviezlo v roku 1870. Socha bola súčasťou expozície národného múzea. O vrátanie požiadali členovia domorodých obyvateľov ostrova. (guardian)

Predplatiteľský systém ako jav bol v uhorskej knižnej a časopiseckej kultúre prítomný od konca 18. storočia, píše historik József Demmel. „Ak si napríklad otvoríme diela slovenskej krásnej literatúry z druhej tretiny 19. storočia, odhalíme akúsi skrytú kapitolu dejín slovenského národného hnutia.“

Pred 30 rokmi sa Česko-Slovensko prvý raz pripojilo k internetu. „Rektor ČVUT sa musel zaviazať, že zariadenie bude umiestnené len na adrese uvedenej v žiadosti. Panovali obavy, aby sme zariadenie nepredali do Iránu či iných krajín, kde by sa na internet pripojili preto, aby na ňom získali informácie na vývoj zbraní,“ vraví Jan Gruntorád.

Pred 30 rokmi Jan Gruntorád pripojil Česko-Slovensko k internetu. Dnes ho prezývajú otcom českého internetu, minulý rok ho zaradili do internetovej siene slávy. „Také rozšírenie internetu, že ho budeme mať doma, dokonca vo vrecku v počítači, som pred 30 rokmi skutočne neočakával,“ vraví.

Jan Gruntorád je priekopníkom internetu v Česko-Slovensku. Foto – CESNET

Čierna smrť nezabila polovicu Európy, niektoré oblasti dokonca prekvitali, uvádza nová štúdia. Písomné pramene vymenili vedci za peľ v pôde ako znak poľnohospodárskej aktivity a z toho určovali, či sa oblasti vyľudnili. Historička označuje takú metódu za „dôležitý prínos ku komplexnému skúmaniu klimatických a environmentálnych zmien v minulosti“.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:25Newsfilter: Pellegrini sa v jesenných voľbách skúša nezašpiniť FicomVčera 18:22Číňanky kedysi nevedeli čítať, a tak si vymysleli vlastné písmo. Odborníčka vysvetľuje, ako nás ovplyvňujú písmenáVčera 17:01Na Pohode bude jedinečný objekt Juraja Gábora. Sphéra bude skúškou odvahy aj vizuálnou oázou (+ foto)Včera 16:59Graf dňa: Na tržbách v obchodoch vidno, že spotrebu domácností už zasiahla infláciaVčera 16:56Vyrastala v prepychu a v ňom zháňala pedofilovi detské obete. Súd poslal Maxwellovú do väzenia na dvadsať rokovVčera 16:53Trumpa môže potopiť nečakaná svedkyňa. Opísala, čo urobil počas útoku na KapitolVčera 16:41Ako dokážu spolu žiť dve Ameriky?Včera 16:37Americké myslenie do anglického futbalu. Nový spolumajiteľ Chelsea Boehly sám vybavuje prestupyVčera 16:25Investičné životné poistky by mali zlacnieť, ministerstvo financií pritvrdí podmienkyVčera 16:19Nová prezidentka odborovej konfederácie: Mali by sme sa zbaviť nálepky, že sme Ficove odboryVčera 15:44Nechcela som písať knihu o emigrantoch, zaujímali ma ľudia, ktorí rozhodovali o ich osude, vraví spisovateľka Malgorzata SzejnertVčera 15:15Amerikanista Beneš: Interrupcie dnes zakazujú štáty, v ktorých bolo legálne otroctvoVčera 14:27Novým riaditeľom RTVS sa takmer určite stane Machaj, podporí ho SaS a odskočiť neplánuje ani Sme rodinaVčera 14:11Vývoj bojov (125. deň): Prečo Rusi na Kremenčuk útočili zastaranou strelou, ktorá mala ničiť lietadlové lodeVčera 13:56Minister Lengvarský: Matovič mi do očí nepovedal, že mám odísť, ale niektorí ľudia už dostali ponuku (+ video)Včera 12:56Diaľničiari sľubovali, že opravy na D2 už nebudú také utrpenie ako vlani. Zdržaniam sa však nevyhliVčera 12:48Ideológia či plyn? Prečo Rusi útočia tam, kde útočia, a čo to znamená pre ZápadVčera 12:17Hlas si na východe verí, nechcel, aby jeho kandidáta na košického župana podporil aj SmerVčera 12:09Ako to číta Ivan Mikloš: Čo s nami urobila vojna Ruska proti UkrajineVčera 11:15Serena Williamsová a Roger Federer sú ako obľúbený seriál, ktorý sa vracia po rokoch. Tešíte sa, hoci to už nie je úplne onoVčera 10:30Slovensko získava prelomovú biotechnologickú investíciu. Nemci tu rozbehnú výrobu, aká vo svete nemá obdobuVčera 10:14Danglár: OdpustenieVčera 09:51Marián Viskupič z SaS: Potrebujeme nového ministra financií (+ video)Včera 08:32Konzervatívna väčšina svoju prácu len začína. V USA aj na SlovenskuVčera 07:17300 slov z ME: Išli sme na dno síl, hovorí kapitán. Mladí Slováci dosiahli veľký úspechVčera 06:41Ekonomický newsfilter: Zdá sa, že plynu bude túto zimu dosť02.00 21:41Česi už poznajú termín prezidentských volieb. Babiša v nich môže čakať podobný scenár ako Fica02.00 20:49Anestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)02.00 19:36Newsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončí02.00 19:19Historička Radžana Dugarova: Vojna Ruska proti Ukrajine by mala priniesť koniec Ruskej federácie