Príroda

Voda z banskej šachty zafarbila rieku Slaná na južnom Slovensku načerveno a zabila v nej väčšinu života. Experti hovoria, že náprava môže trvať aj 25 rokov. Na riešenie ekologickej katastrofy slovenskými úradmi už tlačia aj viacerí predstavitelia maďarskej samosprávy a vlády. Rieka pokračuje zo Slovenska do Maďarska, kde sa vlieva do Tisy.

Rieka Slaná sfarbená dočervena pri obci Nižná Slaná. Foto - Norbert Hegedűs
Rieka Slaná sfarbená dočervena pri obci Nižná Slaná. Foto - Norbert Hegedűs

Minister životného prostredia Ján Budaj označil za nezmysel tvrdenie rezortu pôdohospodárstva, že enviropolícia nenašla žiadne nelegálne vnadiská v poľovnom revíri Poľana. „To je nezmysel a stanovisko enviropolície si vyjasňujeme aj s vedením polície.“ Poľovníci podľa Budaja robia na Poľane vnadiská vo veľkom, do lesa vozia stovky kilogramov potravy kvôli raticovej zveri. (hiking)

Mesto Bratislava je pripravené v boji proti premnoženiu komárov aj v tomto roku použiť drony. Oznámila to námestníčka primátora Kratochvílová. S monitorovaním liahnísk začalo mesto už v marci.

Problém predpovedí búrok je, že nikdy presne neviete predpovedať, na ktorom kopci sa budú vyvíjať, vraví Miroslav Šinger, špecialista na nebezpečné javy počasia. Podľa neho sa vďaka novému superpočítaču budú zlepšovať aj predpovede modelu Aladin.

Miroslav Šinger, meteorológ SHMÚ a špecialista na búrky. Foto N - Tomáš Grečko
Miroslav Šinger, meteorológ SHMÚ a špecialista na búrky. Foto N - Tomáš Grečko

Delfíny v Čiernom mori záhadne umierajú. Morská biologička vysvetľuje, že to mohli spôsobiť vojenské sonary. Sonar, ktorý námorníctvo využíva na odhaľovanie nepriateľských ponoriek, totiž vydáva zvuk na rovnakej frekvencii ako ten, ktorým komunikujú veľryby či delfíny.

Na breh gréckeho ostrova Rhodos vyplavilo more mŕtvu veľrybu, v žalúdku mala 15 kg plastov. Podľa odborníkov to zvieraťu bránilo v správnom trávení a následne spôsobilo smrť. (ekathimerini)

Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej zničili chránené rastliny v hodnote pol milióna eur v rezervácii Mackov bok v Nízkych Tatrách. Cez chránené územie vybudovali nepovolenú cestu, aby opravili elektrické vedenie, obísť to mohli inou cestou.

Slovenská lesnícka komora kritizuje envirorezort, že problémové medvede usmrcuje iba zásahový tím ochranárov a nie poľovníci. Odvolávajú sa na program starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku, ktorý pripúšťa aktívne zásahy do medvedej populácie poľovníkmi. Tento dokument však nie je záväzný.

V ramennej sústave Dunaja sa tento rok začnú simulované záplavy 13. mája. Trvať budú 30 dní. Nadväzovať na ne bude 11-dňová letná záplava, potvrdilo ministerstvo životného prostredia.

Skialpinistická sezóna v Tatranskom národnom parku sa skončila 15. apríla. Hoci podmienky na lyžovanie vo vyšších polohách sú ešte dobré, v národnom parku sa už vyhrabávajú svište, ktoré sa dokážu páriť len niekoľko hodín. Ich vyrušenie môže spôsobiť, že ostanú bez mláďat.

Vedci sú o niečo bližšie k zvráteniu starnutia, omladili kožné bunky 50-ročnej ženy tak, aby vyzerali ako 20-ročné. Nie je to cesta k nesmrteľnosti, ale v budúcnosti nám to možno zabezpečí o niečo zdravšiu starobu.

Život mohol vzniknúť už 300 miliónov rokov po sformovaní Zeme, uvádza nová štúdia. Vedci si myslia, že ak sa život na Zemi dokázal ujať tak rýchlo, „mimozemský život môže byť rozšírenejší, než sa pôvodne myslelo“.

Ministerstvo životného prostredia a štátni geológovia v roku 2021 monitorovali 21 lokalít zosuvov a svahových deformácií, z toho 14 bolo nových. Najhorší zosuv bol v obci Svätý Anton (okres Banská Štiavnica), kde bola vyhlásená mimoriadna situácia.

Liek na liečbu úzkosti účinkuje aj na kôrovce, ukázal výskum rakov – a že aj raky pociťujú úzkosť podobne ako človek. „Liek im pomohol prekonať úzkosť z elektrických šokov,“ hovorí výskumník Jonathan Birch.

Chobotnice cítia bolesť podobne ako človek a neexistuje rozumný dôvod, prečo by sme ich mali vkladať živé do vriacej vody, hovorí výskumník Jonathan Birch, ktorý presvedčil Britániu, že aj hlavonožce majú pocity.

Štátne lesné pozemky v národných parkoch budú oddnes riadiť správy národných parkov s vlastnou právnou subjektivitou. Doteraz lesy v národných parkoch obhospodarovali lesníci a nie ochrana prírody, v čom bolo Slovensko unikátom aj v porovnaní s okolitými krajinami.

Príslušníci povojnovej generácie „baby boomers“ (narodení 1946 až 1964) sú najväčšími znečisťovateľmi planéty, tvrdí nórska štúdia, ktorú cituje časopis Nature Climate Change. Ide o generáciu, ktorá tvorí najväčšiu uhlíkovú stopu zo všetkých generácií.

Vedci po prvýkrát našli zvyšky polystyrénu či PET fliaš v ľudských žilách. V krvi ich malo takmer 8 z 10 účastníkov štúdie. Mikroplasty môžu takto po tele cestovať a usádzať sa v jednotlivých orgánoch.

Naša planéta bola svedkom piatich hromadných vyhynutí. V prebiehajúcom šiestom americká novinárka Elizabeth Kolbert skúma, akú úlohu zohral človek pri drastickej klimatickej zmene, ktorá ohrozuje vyhubenie mnohých druhov rastlín a živočíchov vrátane ľudstva.

Poslanci odmietli petíciu Za lepšiu ochranu prírody, ktorú podpísalo vyše 103-tisíc ľudí. Do parlamentu ju predložilo Lesoochranárske zoskupenie VLK v októbri minulého roka, požadovalo zredukovať základné režimy ochrany v chránených územiach na dva.

Envirorezort pripravuje Akčný plán ochrany vôd na Žitnom ostrove. Chce zabezpečiť, aby využitie zdrojov pitnej vody pre obyvateľov malo prioritu pri krajinnom a územnom plánovaní pred hospodárskym a iným využitím územia.

OSN preveruje, či by mali Veľký koralový útes zaradiť medzi ohrozené prírodné pamiatky. Odborníci posúdia, či austrálska vláda robí dosť na ochranu útesov pred zmenami klímy a ďalšími nebezpečenstvami. Koralom škodí najmä stúpajúca teplota morskej vody, ktorá spôsobuje ich blednutie. (guardian)

Dnes o 16.33 hod. nastane na Slovensku jarná rovnodennosť. V tomto okamihu sa začne astronomická jar. Na severnej pologuli Zeme je tak 20. marec 2022 prvým jarným dňom, na južnej pologuli prvým jesenným.

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Slováci získavajú 80 % pitnej vody z podzemných vôd a 20 % z povrchových, tvrdí Zelená linka ministerstva životného prostredia. Najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe je Žitný ostrov, ktorý je chránenou vodohospodárskou oblasťou.

Nižná Slaná žiada štát, aby čo najrýchlejšie riešil znečistenie rieky Slaná, kým nenastane ekologická katastrofa. Rieka sa vo februári sfarbila dočervena, príčinou je vytekanie banských vôd z bane v areáli bývalého podniku Siderit.

Viacerí ochranári považujú súčasný systém ochrany prírody za zastaraný a neprehľadný. „V podstate by stačili dva stupne ochrany, bezzásah a aktívny manažment,“ hovorí ochranár Erik Baláž. Považuje za absurdné obmedzovať pohyb ľudí tam, kde sa poľuje a ťaží drevo.

Viacerí štátni aj neštátni ochranári volajú po zmiernení pravidiel, ktoré zakazujú vstup do prísne chránených rezervácií. Či je to vhodné a či by sa mal prehodnotiť súčasný systém ochrany prírody, odpovedá 12 odborníkov vrátane ministra Jána Budaja, riaditeľa TANAP-u Pavla Majka či europoslanca Michala Wiezika.

Niektoré z malých vodných elektrární sa zrejme budú musieť zbúrať pre škody, ktoré spôsobujú na životnom prostredí. Problém je, že štát roky vydával povolenia na stavbu elektrární bez súťaže, neposudzoval ich vplyv na životné prostredie a nevymáha dodržiavanie podmienok prevádzky.

Vo funkcii riaditeľa Mestských lesov v Bratislave vo februári končí Matej Dobšovič, pretože prijal ponuku viesť reformu národných parkov. Od marca má organizácii dočasne šéfovať súčasný zástupca riaditeľa Marek Páva.

Za zabitie žeriava kráľovského bude v Ugande hroziť doživotné väzenie alebo vysoká pokuta – v prepočte vyše 5 miliónov eur. Ešte v roku 1989 v Ugande žilo 35-tisíc týchto vtákov, teraz ich je asi 8000.

Faerské ostrovy začínajú prehodnocovať kontroverzný lov delfínov. Petícia s takmer 1,3 miliónmi podpisov vyzýva vládu, aby zakázala tento zvyk. Väčšia diskusia sa začala vlani v septembri po tom, ako nezvyčajne rozsiahly masaker vyše 1400 delfínov vyvolal pobúrenie. (phys)

Diviaky sú aj v okolí Bratislavy premnožené, v meste ich však vidíme najmä preto, že sa rozširujeme stále viac k lesu, vraví ochranár Jakub Mrva. „Z diviakov sa urobil obávaný predátor bratislavských lesov,“ vraví a dodáva, že v skutočnosti nie je nebezpečný.

Francúzsko chce spolu s USA chrániť antarktické oblasti pred zmenou klímy. Súčasťou spoločných plánov má byť aj rozšírenie ochrany Francúzskych južných a antarktických území. Ide o jeden zo záverov samitu One Ocean, ktorý v Breste usporiadalo francúzske predsedníctvo v Rade EÚ.

Diviaky nie sú nebezpečné, neútočia, skôr sú to plaché zvieratá, vraví bratislavský ochranár a poslanec Jakub Mrva. „Keď ma diviak nepočuje, zastal by som a hlasno by som prehovoril alebo zatlieskal, aby ma začul. V tom momente by mal diviak utiecť preč. Dôležité je ho neprenasledovať, psa zobrať na vôdzku.“

Diviaka, ktorý behal okolo novej budovy Slovenského národného divadla, uspali a usmrtili, vraví ochranár a bratislavský poslanec Jakub Mrva. „Bol viditeľne rozrušený, v panike a strese. Ani diviaky na električkovej trati neútočili, skôr hľadali cestu, ako utiecť preč,“ vraví v rozhovore.

Eurokomisia vedie štyri právne konania voči Slovensku v oblasti životného prostredia. Okrem iného máme aktualizovať mapy povodňového ohrozenia. Brusel nás taktiež vyzýva, aby sme chránili životné prostredie pred inváznymi nepôvodnými druhmi.

Keď na Antarktíde nefúka, je tam úplne hrobové ticho a hmla má rovnakú farbu ako povrch zeme. Jednoducho ste v bielej ničote, vraví cestovateľ Petr Horký. Cesta do polárnych oblastí by podľa neho mohla fungovať aj ako liečba depresie, pretože v extrémnych podmienkach bytostne pocítite, že chcete prežiť.

Vo chvíli, keď som dorazil na severný pól, priletela tam helikoptéra s talianskym zájazdom, spomína na svoju výpravu cestovateľ Petr Horký. „Vyliezli a začali si pripíjať šampusom, potom sa otriasli, že je im kosa, nasadli späť do helikoptéry a zase odleteli. A my sme tam stáli ako pakovia, čo sa dvanásť dní s nikým nerozprávali.“

Na južnom póle sme mali v noci 15 stupňov, tak sme spali v rozopnutom spacáku iba v trenírkach, vraví český cestovateľ a filmár Petr Horký. Opisuje, čo tam jedol na Silvestra, ako sa na Antarktíde chodí na záchod aj to, ako ho prekvapilo, keď na južnom póle stretol slečnu od hlavy po päty oblečenú v značke Louis Vuitton.

Petr Horký na južnom póle. Foto - archív P. H.
Petr Horký na južnom póle. Foto - archív P. H.

Island plánuje od roku 2024 ukončiť komerčný lov veľrýb. O hospodárskej výhodnosti tejto činnosti je podľa vlády k dispozícii len malé množstvo presvedčivých informácií. Za posledné tri roky Island zabil len jednu veľrybu – vráskavca malého v roku 2021.

Štátna ochrana prírody nevidí reálne povoliť v prírodnej rezervácii Pralesy Slovenska voľný pohyb ľudí, hoci občianske združenie Prales, ktoré projekt rezervácie pripravovalo, v tom problém nevidí. Štátni ochranári nie sú stotožnení ani s voľným pohybom ľudí v novej bratislavskej rezervácii Vydrica.

Nová prírodná rezervácia zachránila pred ťažbou dovtedy ohrozené pralesy, no zároveň do nich znemožnila prístup turistom. Do vyše dvadsiatich lokalít, kam nevedie značený chodník, sa už nedostanú.

Vedci žiadajú Európsku komisiu, aby pozastavila výstavbu plota na poľsko-bieloruskej hranici, kým sa posúdi vplyv projektu na územia zaradené do sústavy Natura 2000 a kým sa prehodnotí tak, aby sa minimalizoval vplyv na cenné druhy rastlín, živočíchov a prirodzené biotopy.

V bratislavských mestských lesoch vznikla oddnes prírodná rezervácia Vydrica. Povolené v nej budú formy mäkkého turizmu ako turistika, bicyklovanie či bežkovanie, budú tam vyhradené aj miesta na opekanie.

Ropná škvrna zasiahla prírodnú rezerváciu na východe Ekvádora a znečistila rieku Coca, ktorá je jedna z najväčších v ekvádorskej Amazónii a zásobuje vodou domorodých obyvateľov.

Už 1. februára vznikne v lesoch nad Bratislavou prírodná rezervácia Vydrica. Hoci takmer celá leží v najprísnejšom stupni ochrany, zostane v nej povolený voľný pohyb osôb aj mimo značených turistických a cyklistických chodníkov, zber lesných plodov aj kladenie ohňa na vyhradených miestach.

Pánova lúka. Foto – Soňa Mäkká
Pánova lúka. Foto – Soňa Mäkká

Ornitológ Ján Dobšovič vysvetľuje, prečo ľudia nedokážu prilákať vtáky k svojim kŕmidlám, keď sú príliš vysoko. „Sýkorka si vezme semiačko a sadne si s ním vedľa na strom. A to na 9. poschodí nevie urobiť.“

Ján Dobšovič. Foto – Soňa Mäkká
Ján Dobšovič. Foto – Soňa Mäkká

Únik ropy pri peruánskom pobreží po výbuchu sopky v súostroví Tonga bol dvakrát väčší, než sa predpokladalo. Podľa úradov ide o „ekologickú katastrofu“, ktorá má v postihnutej oblasti na svedomí úhyn rýb a morských vtákov.

V Anglicku už vtáky zistili, že človek pre ne nie je takým nepriateľom, a odvážia sa zobať mu z ruky. „Čo sa týka našich vrabcov či sýkoriek, povedal by som, že to je len otázka času, možno niekoľkých generácií vtákov a možno niekoľkých generácií ľudí, lebo stále sú prípady, že vtáky sú strieľané a plašené, a ony to vedia,“ hovorí ornitológ Ján Dobšovič.

Vedci objavili vyše 220 nových živočíšnych a rastlinných druhov v širšej oblasti Mekongu, ktorá zahŕňa Thajsko, Kambodžu, Mjanmarsko, Vietnam a Laos. Ide napríklad o desiatky plazov, žiab či rýb. (bbc)

Najčítanejšie teraz

Manuál proti trollom: Bývalý diplomat ukazuje, ako by reagoval na fámy typu „Putina provokovalo NATO“Priaznivci Putina a odporcovia USA na proteste Smeru z januára tohto roka. Foto N – Tomáš BenedikovičŠimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video)Foto N - Tomáš BenedikovičRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaFoto - Telegram/KotsnewsVývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš BenedikovičAk Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuJaroslav Chrapko. Foto – Dedoles/Miro NôtaBola by vražda Putina v súlade s vierou? Môže obeť vojny konať v duchu oko za oko, zub za zub? Vysvetľuje katolícky kňazFoto N - Tomáš BenedikovičDve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisícSestry Abbasové boli rezidentky Španielska pôvodom z Pakistanu, ktoré šesť mužských príbuzných zavraždilo zo cti. Foto: TwitterAko je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš BenedikovičMôžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Atentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archívVšetko máme, ale duša zostala doma. Čoraz viac Ukrajiniek odchádza zo Slovenska domovČeský týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaMasarykova univerzita v Brne. Foto - Tomáš Hrivňák/Denník NUkrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografiaOlesja Isajuk. Foto - archív O. I.

Nové na Dennikn.sk

PM:33Železnice rušia niektoré víkendové rýchliky. A hrozí, že onedlho navrhnú škrtnúť skoro tretinu vlakov PM:35Košický newsfilter: Ceny bytov na Terase sa približujú bratislavskému Ružinovu PM:014. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Lenin vo vlaku, Stalin na čele a Hitler pred Moskvou PM:45Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiu PM:31Ukrajinská historička: Ukrajinci sú národ vojsko. Predurčila nás na to už naša geografia PM:21Gyimesi chce s exkotlebovcom Tarabom zakázať dúhové vlajky na úradoch, neoznámil to ani v klube OĽaNO PM:19Vyhoďte Putina, nie Puškina AM:59Na Ukrajine ťažko definovať, čo je víťazstvo a čo porážka AM:23Rocková hudba ešte nie je mŕtva, ukazujú novinky Jacka Whitea aj The Black Keys AM:53Dve mladé sestry klamstvom nalákali zo Španielska do Pakistanu a tam ich zavraždili zo cti. Obetí môže byť ročne tisíc AM:44Šimečka, Kostolný: Matovič je hrozbou pre demokraciu (+ video) AM:21Jürgen Klopp: Nie som génius, skôr svetový rekordér v počte prehratých finále (rozhovor) AM:41Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, DAFilms a ďalších streamingových službáchVčera PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponouVčera PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)Včera PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašilaVčera PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Včera PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajinyVčera PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalVčera PM:49Dve roviny jedného príbehuVčera PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Včera PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijemVčera PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klamVčera PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina vraj zbraň vďaka tomu zničilaVčera PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaVčera PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Včera PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičiaVčera PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmuVčera PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaVčera PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisíc