Technológie

Na aktuálne prebiehajúcich majstrovstvách Európy v hádzanej mužov použili organizátori inteligentnú loptu. Ultimate iBall vyrába dánska firma Select. Dokáže zaznamenať rýchlosť a smer, detekciu hodu či pozíciu lopty v bráne. (techbox)

Do mobilov pozeráme až tretinu dňa a na appky sme minuli 170 miliárd dolárov. Mobil pritom využívame až o 30 % viac ako v roku 2019. Vyplýva to z prieskumu State of Mobile 2021 analytickej spoločnosti App Annie. (techbox)

Pribíjateľné solárne šindle sa montujú ako klasické, šetria však elektrinu. Má ísť o jediný produkt na integráciu solárnej technológie do existujúcich strešných systémov a materiálov na vytvorenie plnohodnotnej solárnej strechy. (techbox)

John Deere predstavil prvý autonómny traktor, pole poorie bez vodiča. Ovláda sa pomocou mobilnej aplikácie, cez ktorú je možné sledovať stav traktora, ale cez kamery aj jeho okolie. (techbox)

Siete 5G majú v USA problém, tamojší letecký regulátor v nich vidí riziko. Dôvodom je kolidovanie s rádiovými výškomermi, ktoré pracujú v pásme 4,2 – 4,4 GHz, v ktorých môže pracovať aj horná časť pásma 5G. (techbox)

Lenovo predstavilo svoj prvý notebook s dvomi displejmi. Druhý 8″ displej je vedľa klávesnice a slúžiť môže ako externý monitor, ale aj ako zápisník s využitím dotykového pera. (techbox)

Wi-Fi Alliance robí ďalšie zmätky, predstavuje nové Wi-Fi 6 Release 2. Po Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6 a jej zvláštnej odbočke Wi-Fi 6E prichádza opäť nový štandard. Priniesť má lepšiu podporu pre simultánnu komunikáciu. (techbox)

Asus predstavil prvý skladací tablet s 17,3″ displejom. Zenbook 17 Fold OLED pritom môže byť plnohodnotným notebookom vďaka Windows 11 Pro. Stačí pripojiť klávesnicu a myš. (techbox)

Techbox porovnal dva prémiové batériové vysávače od Dysonu a Samsungu. Cenovo podobné modely ponúkajú bohaté balenie, pomerne vysoký sací výkon a podobný dizajn, no líšia sa v ďalších zásadných vlastnostiach.

Apple iPhone dnes oslavuje 15. narodeniny. V januári 2007 úplne prvý iPhone predstavil ešte Steve Jobs. Smartfón s dotykovým displejom ovládaným prstami však bol sprvu na smiech. (techbox)

TP-Link ukázal wi-fi router, ktorý dokáže automaticky natáčať svoje antény pre poskytnutie čo najlepšieho wi-fi signálu. Okrem toho dokáže šíriť trojpásmovú wi-fi 6E sieť, a tým dosahovať prenosové rýchlosti do 11 Gb/s. (techbox)

Roborock predstavil prvý plne automatický robotický vysávač a mopovač v jednom. V základňovej stanici sú tri nádoby – jedna na nečistoty z vysávania, jedna na čistú a jedna na špinavú vodu. Robot sa orientuje radarom a kamerou. (techbox)

Samsung má diaľkové ovládanie, ktoré sa dokáže nabíjať z rádiových vĺn. Batérie vo vnútri je možné nabíjať aj pomocou solárneho panelu na zadnej strane. Cieľom má byť minimalizovanie používania jednorazových batérií. (techbox)

LG predstavilo až 97″ OLED televízor, najväčší model na svete. Zároveň však na tento rok pribudne do portfólia aj najmenší OLED televízor s uhlopriečkou iba 42 palcov. (techbox)

Huawei prekvapil smart hodinkami s hranatým displejom, výbavou a cenou ako Apple Watch. Okrem bežných funkcií ponúknu aj merač krvného tlaku či EKG. Watch D by mali dokázať aj identifikovať možné riziká aterosklerózy, arytmie a spánkového apnoe. (techbox)

Canon končí s vývojom a výrobou najvyspelejších zrkadloviek. Informáciu potvrdil riaditeľ spoločnosti. Dôvodom je nahradenie zrkadloviek menšími, ale výkonnejšími CSC fotoaparátmi. (techbox)

Polovodičová kríza potrvá až do roku 2023, myslia si viacerí predstavitelia globálnych firiem. Hoci problém sa týka prakticky každého, nedostatok čipov bol zvlášť bolestivý pre hráčov videohier. (techbox)

Graf štvrťročného obratu firmy Zoom ukazuje, ako sa počas koronakrízy rozbehla práca z domu, hovorí IT špecialista Miroslav Pikus. V používaní takýchto nástrojov sme podľa neho v roku 2030. To je dobre, pretože aj keď má práca na diaľku obmedzenia, digitalizácia pomáha vyrovnať sa s pandémiou a zvyšuje produktivitu práce.

Techbox vytvoril zoznam technologických sklamaní roka 2021. Okrem problémového Apple iPadu mini najnovšej generácie je na ňom aj nedostupný Google Pixel 6, večne meškajúca Tesla, ale aj chýbajúce Spotify HiFi.

Huawei predstavilo Smart Glasses. Okuliare však neponúkajú rozšírenú či virtuálnu realitu, ale vstavanú hlasovú asistentku Celia zabudovanú do operačného systému HarmonyOS. (techbox)

Rusko uskutočnilo tretí test novej ťažkej rakety Angara-A5. Tento nosič je schopný dopraviť do vesmíru viac ako 20 ton nákladu. Prvý test sa uskutočnil v decembri 2014 a hoci bol úspešný, plnému nasadeniu novej rakety do prevádzky zabránilo množstvo problémov. Druhý skúšobný štart bol vlani v decembri.

Huawei predstavilo svoj prvý sklápateľný smartfón s luxusným dizajnom. Lákať chce aj minimálnou medzerou v zloženom stave, ale aj výkonným hardvérom, hoci bez 5G. Operačným systémom má byť HarmonyOS bez Google služieb. (techbox)

Smart môže byť všetko, dokonca už aj včelie úle. Vďaka platforme BeeHero dokážu včelári monitorovať úle na diaľku a v prípade potreby ich presúvať z miesta na miesto pre lepšiu znášku. (techbox)

TCL má okuliare, ktoré premenia displej smartfónu na 140″ displej. Nie sú to pritom VR a ani AR okuliare. Fungujú však aj s notebookom či tabletom s USB-C portom. Škoda však veľmi vysokej ceny. (techbox)

Techbox vybral 6 bluetoothových reproduktorov na batériu do 150 eur. Vo výbere sa objavili aj modely od firiem Bang & Olufsen, Bose či Marshall. (techbox)

Slovenská aplikácia Ayanza slúži ako Google Docs na zdieľanie informácií v tíme a má aj newsfeed, ktorý je typický pre Facebook. Odlíšiť sa chce aj tým, že ľudí nabáda k tomu, aby si určovali a dosahovali zmysluplné ciele a vízie.

IBM a Samsung Electronics vyvinuli čip pre smartfóny s extrémne nízkou spotrebou. Vďaka tomu by mohli smartfóny novej generácie vydržať na jedno nabitie týždeň v aktívnom režime. (techbox)

Startup Ayanza Joža Kovača vytvoril aplikáciu, ktorá má obohatiť spoluprácu medzi kolegami a zvyšovať motiváciu tímu. Kovač už vybudoval a úspešne predal firmu Exponea, ktorá sa venovala automatizácii digitálneho marketingu.

Techbox porovnal 5 robotických vysávačov s mopom do 400 eur. Okrem rozsiahleho súboja je výsledkom i prehľadné video s ukážkami toho, ako si roboty poradili s nečistotami v testovacej miestnosti.

Európska komisia vytvorila Akt o digitálnych službách. Ide o súbor pravidiel a povinností internetových firiem, ako chrániť bezpečnosť občanov na internete. (techbox)

Amazon končí so službou Alexa, ktorú gigant kúpil ešte v roku 1999. Nejde pritom o hlasového asistenta s rovnakým menom, ale webovú službu na hodnotenie internetových stránok. (techbox)

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie pristúpilo do Národnej platformy pre rozvoj umelej inteligencie na Slovensku – AISlovakIA. Tá podporuje spoluprácu medzi výskumnými inštitúciami na Slovensku, vrátane Slovenskej akadémie vied, a súkromným sektorom.

Vedcom sa podarilo vytvoriť diamantové sklo. Nový materiál je vyrobený výlučne z drvených „fullerénových loptičiek“ z uhlíka a má extrémne vysokú tepelnú vodivosť. Zaujímavé uplatnenie by mohol nájsť v elektronike. (techbox)

United Airlines absolvovali Boeingom 737 prvý let s udržateľným leteckým palivom. Skladalo sa z tukov, kuchynských olejov a sadla bez prímesí bežného paliva. (techbox)

Satelitný internet Starlink mieri do Indie, narazil však na vládu. Tamojšie ministerstvo telekomunikácií tvrdí, že SpaceX nemá licenciu na poskytovanie satelitných internetových služieb v Indii. Podobná reakcia prišla pred časom aj z Ruska. (techbox)

Dvojica podvodníkov dokázala z YouTube získať 20 miliónov dolárov za tantiémy z mnohých skladieb. Mužov v USA obvinili zo sprisahania, peňažného podvodu, prania špinavých peňazí a krádeže identity. (techbox)

Internet nikdy nepoužilo 37 % svetovej populácie, čo je 2,9 miliardy ľudí. Tvrdí to najnovšia správa Medzinárodnej telekomunikačnej únie OSN. Aj napriek tomu internetové pripojenie vzrástlo o 10 %. (techbox)

Qualcomm predstavil nový Snapdragon pre top-end smartfóny. Okrem zvýšenia výkonu a zníženia spotreby prináša ale funkciu neustáleho monitorovania tváre. Dôvodom má byť bezpečnosť zariadenia. (techbox)

Techbox vybral 9 šikovných smartfónov do 150 eur aktuálne dostupných na našom trhu. Niektoré vedia prekvapiť nielen veľkými displejmi, ale pokojne aj 5000 mAh batériou či zvýšenou odolnosťou alebo trojitým fotoaparátom.

Dnes je Deň počítačovej bezpečnosti. Techbox vybral niekoľko tipov, ako si chrániť nielen zariadenia, ale aj samých seba v on-line svete. Základom sú hlavne kvalitné heslá.

V Nórsku úspešne otestovali prvú kontajnerovú loď na elektrický pohon z batérií. Obrovská loď má nahradiť množstvo kamiónov, ktoré jazdia s produktami medzi fabrikou Yara a vývozným prístavom. Ušetrí tisíc ton emisií uhlíka ročne. (techbox)

Robotický vysávač Roomba j7 sa dokáže vyhýbať prekážkam vrátane výkalov domácich miláčikov. Výrobca sa zároveň zaviazal vymeniť robot za nový kus v prípade, ak by predsa len prešiel cez exkrementy. Za novinku sa však pripláca nemalá suma. (techbox)

Americký startup Helion Energy chce spustiť fúzny reaktor už v roku 2024. Unikátny má byť tým, že ako prvý na svete bude schopný dosiahnuť energetický zisk, teda vyprodukuje viac energie, ako bude potrebné na chod reaktora. (techbox)

IBM predstavilo najnovší kvantový procesor Eagle, ktorý má prekonávať aj superpočítače. Eagle má takmer dvojnásobok qubitov oproti predchádzajúcemu modelu, meranie jeho výkonnosti je však problematické. (techbox)

Techbox vybral päť cenovo dostupných fotoaparátov do 500 eur. Vo výbere sú nielen malé modely s výmennými objektívmi, ale aj prepracované kompakty s výbornou výbavou.

V Nórsku úspešne testujú výkonné bezdrôtové nabíjanie pre elektromobily. Nabíjací výkon môže dosahovať 300 kW pri využití štyroch nabíjacích plôch. Bežný výkon jednej nabíjačky je 75 kW. (techbox)

V Číne predstavili plne elektrický ťahač s futuristickým vzhľadom i výbavou. O pár rokoch ho chce Geely, vlastník napríklad švédskeho Volva, vyrábať a dodávať aj do Európy. (techbox)

Panasonic bude vyrábať nové batériové články typu 4680. Tie bude vo svojich vozidlách využívať Tesla, pričom majú zaručiť o 30 % vyšší dojazd pri zachovaní rovnakej veľkosti batérie v elektromobile. Výroba batérií začne budúci rok. (techbox)

WhatsApp spúšťa podporu viacerých zariadení. Doteraz bolo možné komunikačnú aplikáciu využívať iba na smartfónoch s Androidom alebo iOS, teraz sa pridáva aj webové rozhranie. (techbox)

Najčítanejšie teraz

Newsfilter: Slovenská príprava na omikron – obmedziť očkovaných, oslobodiť neočkovanýchFoto N - Tomáš BenedikovičIšla si zabehať o štvrtej popoludní, zaškrtil ju neznámy muž. Podozrivým z vraždy mladej Írky je Slovák, píše The TimesRodina Ashling Murphyovej. Foto - TASR/APPočet prípadov skokovo narástol, vidieť to najmä na severe. Očakávajú toľko nakazených, že ich nebude možné testovaťOmikron vlna už rastie aj u nás, prečo uvoľňujeme opatrenia pre neočkovaných?Foto N - Vladimír ŠimíčekPolitici Smeru rokovali s USA až do volieb, hoci Fico dnes tvrdí niečo iné. Pôvodný návrh bol ešte viac proamerickýPolitici Smeru rokovania s USA neodmietli ani po tom, ako sa vzbúril Andrej Danko.Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to boloArnold Schwarzenegger a Roman Anton ako jeho bodygard počas plavby na Vltave. Foto - archív R. A.Aj jeho chce Macron naozaj naštvať. Djoković si bez očkovania na väčšine turnajov nezahráNovak Djoković počas letu z Austrálie do Srbska. Foto - TASR/APMartin Poliačik: Z politiky mi chýba Rada Európy, dnešná delegácia vedená Záborskou je strašná hanba (+ video)Martin Poliačik. Foto N - Vladimír ŠimíčekPredseda Smeru nie je bezdomovec ani po ňom nepátra polícia. Nemuseli ho predvádzať, kritizuje prokurátorNa snímke predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico opúšťa policajnú stanicu po predvedení na základe dožiadania orgánu činného v trestnom konaní (OČTK) v Bratislave 16. decembra 2021. Foto - TASR/Jaroslav NovákMatovič sa na facebooku chválil grafom, ktorý zjavne nepochopilSlovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ a také budú aj dôchodkyBývalý štátny tajomník Stachura: Poľné nemocnice ani povinné očkovanie by som nezaviedol. S triedením pacientov sme začali skoroZdroj - MZSRVlastizradcami sú novodobí Biľakovia, ktorí trpia súcitom s Ruskom ako agresoromBlaha a Kotleba na proteste. Foto - TASRVrchol omikronu už majú za sebou. Aký mal nový variant vplyv v krajinách ako Írsko či Grécko?Testovanie na newyorskom Times Square. Foto - TASR/APNewsfilter: Omikronu ideme naproti, uvidíme, ako dlho vydrží sebavedomie vlády

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:12Newsfilter: Omikronu ideme naproti, uvidíme, ako dlho vydrží sebavedomie vládyVčera PM:22Slovenský líder európskej výroby plastových obalov na vajcia bude ešte silnejší. Chce už aj fabriku na plastovú surovinuVčera PM:05Matovič sa na facebooku chválil grafom, ktorý zjavne nepochopilVčera PM:03Šéf policajných odposluchov tvrdí, že za jeho obžalobou je diskreditačná kampaň a to, že ho prokurátor Kysel nemá rádVčera PM:55Nie, nemusíte vyradiť ani pečivo. Vedecké vysvetlenie, prečo žiadna diéta nefungujeVčera PM:43Vynútené rošády u Vlčana – namiesto farmára má vodohospodára na boj so suchom a kritizovaný lesník už závodu nešéfujeVčera PM:02Shooty: Kuchynská diplomaciaVčera PM:27Politici Smeru rokovali s USA až do volieb, hoci Fico dnes tvrdí niečo iné. Pôvodný návrh bol ešte viac proamerickýVčera PM:26Šimečka po zvolení za podpredsedu EP: Bola to dráma, rokovalo sa do poslednej chvíleVčera PM:22Ako to číta Ivan Mikloš: Situácia je neľahká, ale klimatická panika nám určite nepomôžeVčera PM:04V novom zákone majú byť turistické značky verejným záujmom a horskí sprievodcovia prídu o monopol na sprevádzanieVčera PM:31Vrchol omikronu už majú za sebou. Aký mal nový variant vplyv v krajinách ako Írsko či Grécko?Včera PM:20Trenčín ako mesto kultúry preinvestuje do 100 miliónov eur. Za päť rokov to má byť lepšie miesto pre život, hovorí Lucia DubačováVčera PM:13Poriadok v hlaveVčera PM:53„Naši ľudia“ na ministerstve vnútraVčera PM:34Andrej Kiska: Na Zemanovi oceňujem empatiu, Babiš je pred voľbami v rovnakej situácii, ako bol FicoVčera PM:23Omikron vlna už rastie aj u nás, prečo uvoľňujeme opatrenia pre neočkovaných?Včera PM:06Nehaňte univerzity naše (viac, než treba)Včera PM:47Komplot v ChachalandeVčera PM:03Keď boli v Anglicku poloprázdne regály, bolo to pre nedostatok vodičov, a my k tomu smerujeme, hovorí prezident združenia dopravcovVčera AM:49Audit v Matici odhalil nedostatky a žiada, aby vrátila časť peňazí. Matičiari pochybenia odmietajúVčera AM:22Aj jeho chce Macron naozaj naštvať. Djoković si bez očkovania na väčšine turnajov nezahráVčera AM:08Bývalým nominantom Smeru vo vedení polície sa začínajú súdy. Prvý je na rade niekdajší šéf odposluchovVčera AM:31Počet prípadov skokovo narástol, vidieť to najmä na severe. Očakávajú toľko nakazených, že ich nebude možné testovaťVčera AM:17Bielorusom v Bratislave fandil aj Lukašenkov blízky šéf hádzanárskeho zväzu, ktorý sa vyhrážal podriadenýmVčera AM:18Problémy chcú prekryť hráčom, ktorý zbankrotoval. Edmonton v NHL znovu zlyhávaVčera AM:49Oplatia sa viac zmiešané fondy, do ktorých investujeme najviac, alebo radšej viac fondov? Odpovedajú piati odborníciVčera AM:36Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to boloVčera AM:44Ekonomický newsfilter: Dôchodková reforma by bez rodičovského bonusu bola lepšia, pripomína rozpočtová rada01.00 PM:35Slovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ a také budú aj dôchodky