Technológie

Umelá inteligencia spoločnosti Google ožila – má vedomie, dokáže vyjadriť myšlienky a má pocity ako 7- až 8-ročné dieťa, myslí si Blake Lemoine, inžinier z Google. Odborníci na umelú inteligenciu to však rázne odmietajú a hovoria, že program síce tvorí vierohodné vety, no v skutočnosti nerozumie tomu, čo hovorí. Aký je Lemoinov príbeh a prečo ho Google poslal na platené voľno?

Microsoft v stredu ukončí podporu svojho zastaraného webového prehliadača Internet Explorer. Nebude k nemu vydávať aktualizácie a opravy a používateľov bude presmerovávať na novší prehliadač Edge.

Testujeme kolegov tak, že im pošleme podvodný mail a čakáme, či kliknú na pascu, hovorí Tibor Paulen, šéf kyberbezpečnosti Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti. „Najskôr na to klikalo 35 percent ľudí, ale zlepšilo sa to.“

Rusko sa pokúsilo vytvoriť si vo firmách, ktoré nemajú dostatočne zabezpečené systémy, pozície na útok do budúcna, vraví Tibor Paulen zodpovedný za kybernetickú bezpečnosť v Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti. Medzi tým, keď sa heker prvýkrát dostane do siete, a spustením útoku uplynie podľa neho v priemere 230 dní.

Tibor Paulen, šéf kyberbezpečnosti SSD. Foto N - Tomáš Grečko

Bulharsko a Rumunsko majú najvyšší podiel žien v IT sektore z celej Európskej únie, uviedol Eurostat. Vďaka kampaniam za emancipáciu žien ešte za komunizmu a neskôr vďaka daňovým zvýhodneniam predbehli aj škandinávske krajiny.

Až 80 % Slovákov by odporučilo svojej dcére pracovať v IT sektore, napríklad pre vyššie mzdy, zistila v prieskume agentúra AKO. Ženy však majú stále v IT sfére len 15-percentný podiel, vzhľadom na svoje rodinné povinnosti a rodové stereotypy.

Zo slovenskej burzy kryptomien Eterbase ukradli hekeri virtuálnu menu v hodnote 5,4 milióna dolárov, píše agentúra Reuters. Táto krádež bola podľa nej súčasťou rozsiahleho prania špinavých peňazí na Binance, najväčšej svetovej kryptoburze.

Nechceme vyrábať spotrebné produkty ako Apple, cielime na veľkých klientov a zákazky s vyššími maržami, vraví šéf IBM Fridrich Matejík. IBM sa už dávnejšie zbavila divízie osobných počítačov, zameriava sa na kvantové počítače a umelú inteligenciu.

IBM, ktorá u nás zamestnáva približne 6000 ľudí, prijme ďalších 550 ľudí, vraví riaditeľ IBM Slovensko Fridrich Matejík. Hovorí, že firma sa po koronakríze rýchlo spamätala a v prvom kvartáli 2022 softvér rástol o viac než 20 %.

Foto N - Vladimír Šimíček

Slovensko sa pri spracovaní bioodpadu môže inšpirovať v Rakúsku, kde výrobu kompostu riadi počítač. Využívajú wifi teplomery, dômyselný systém vháňania vzduchu a vody a prevádzky sú také efektívne, že na ich obsluhu stačí pár ľudí.

Z kompostu treba vybrať veľké kusy odpadu, treba ho pravidelne prehadzovať. Výsledkom je jemná úrodná hmota. Foto – Čierna labuť/Kristína Serafín

Vesmírna loď Starliner od spoločnosti Boeing sa vrátila na Zem. Na palube lode, ktorá by v budúcnosti mala slúžiť ako „taxík“ pre astronautov, bola iba figurína. Podľa predstaviteľov NASA bol let „mimoriadne úspešný“.

Americký kongres po 50 rokoch so všetkou vážnosťou rokoval o UFO. Podľa Pentagónu treba túto tému zbaviť stigmatizácie, pretože piloti sa hanbia hlásiť prípady, keď zaznamenajú neidentifikovateľný objekt alebo jav. Počet nahlásených prípadov počas roka stúpol zo 144 na 400.

Akciový trh signalizuje, že Elon Musk nedokončí kúpu Twittera, prinajmenšom nie za ohlásenú cenu 54,2 dolára za akciu, ukazuje graf dňa. Excentrický miliardár a šéf automobilky Tesla začal v posledných dňoch transakciu spochybňovať, tvrdí, že sociálna sieť zavádzala o počte robotických účtov.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok je rád, že sa americkí kongresmani obrátili na šéfa sociálnej siete Meta, pretože zo strany Facebooku nevidia „zodpovedajúce kroky“, hoci slovenská aj americká vláda na problém s dezinformáciami opakovane upozorňujú.

Poľnohospodárska technika je taká ťažká, že sa váhou približuje k najťažším dinosaurom. Ťažké stroje degradujú pôdu a jej obnova môže trvať desaťročia, vravia vedci. „Ľudia musia konať, aby znížili tlak na pôdu, inak hrozí, že budeme nasledovať dinosaury a vymrieme,“ komentujú vedci zistenia novej štúdie.

Americkí kongresmani žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Slovensku. Členovia výboru pre spravodajské služby uviedli, že nevidia od Facebooku „zodpovedajúce kroky“, hoci slovenská aj americká vláda na problém opakovane upozorňujú.

Z vedenia Twitteru odchádzajú dvaja významní manažéri po tom, čo sociálnu sieť kúpil miliardár Elon Musk. Generálneho riaditeľa Kayvona Beykpoura nahradí doterajší produktový manažér Jay Sullivan. Odchádza aj šéf obchodu Bruce Falck. (ny times)

Elon Musk chce do roku 2028 zvýšiť ročné tržby Twitteru päťnásobne, a to z vlaňajších piatich miliárd dolárov na 26,4 miliardy. Vyplýva to z plánu, ktorý podľa NY Times predložil investorom.

Americký výrobca čipov MaxLinear kúpi taiwanskú spoločnosť Silicon Motion Technology za takmer 4 miliardy dolárov. Vznikne tak jeden z najväčších dodávateľov čipov na svete. (reuters)

Ukrajinský IT sektor počas vojny funguje na 85 percent, na možnosť ruského útoku sa pripravoval od anexie Krymu. Najskôr informatici pracovali z bunkrov, potom sa väčšina presunula na západ, hovorí manažér GlobalLogic Andrij Javorskyj.

Materská spoločnosť reťazcov Lidl a Kaufland začne ponúkať cloudové služby. Nemecká skupina Schwarz tak v malom nasleduje príklad Amazonu, ktorý ponúka svoju IT infraštruktúru prostredníctvom dcérskej spoločnosti od roku 2006.

Z piatich najväčších technologických firiem sa čistý zisk v prvom štvrťroku medziročne zvýšil len spoločnostiam Apple a Microsoft, ukazuje Graf dňa. Éra zaručeného vysokého rastu ziskov Veľkej päťky, ktorú priniesla pandémia, sa skončila, a to je zlá správa pre investorov do amerických akcií.

Muskova kúpa Twittera vyvoláva obavy, jeho pohľad na slobodu slova môže v Európe naraziť. Vraví, že zo sociálnej siete chce spraviť „námestie“, na ktorom by mali zaznievať všetky názory, eurokomisár Breton mu už odkázal, že v Únii sa nehrá podľa jeho pravidiel.

Rusko vykonalo elektromagnetické útoky na terminály firmy SpaceX, ktoré na Ukrajine zabezpečujú internet cez sieť Starlink. Ruský útok sa však skončil fiaskom. Efektívnu a rýchlu reakciu SpaceX označil predstaviteľ Pentagónu „z technologického hľadiska za fantastickú“.

Ruský súd potrestal pokutou prevádzkovateľov Wikipédie, TikToku a Facebooku. Wikimedia podľa súdu nezabezpečila, aby sa na stránkach jej internetovej encyklopédie neobjavoval obsah, ktorý je v Rusku zakázaný, pre spoločnosť ide o prvú podobnú pokutu.

Elon Musk už nie je najväčším akcionárom spoločnosti Twitter. Správca aktív Vanguard Group zvýšil svoj podiel v sociálnej sieti a teraz vlastní 82,4 milióna akcií Twitteru, teda 10,3 percenta spoločnosti. Musk vlastní 9 percent. (wsj)

36-ročný muž trpí syndrómom uzamknutia a nedokáže ani pohnúť okom. Komunikácia s okolím nebola možná do chvíle, kým pacientovi neimplantovali elektródy do mozgu. „Milujem svojho skvelého syna,“ znela jedna z viet, ktoré vytvoril. Vďaka novej technike môže vyjadriť súhlas, nesúhlas a formulovať jednoduché vety. Je to prvý raz v dejinách, čo osoba, ktorá je úplne paralyzovaná, dokáže komunikovať s okolitým svetom.

Ministerstvo investícií chce naučiť 170-tisíc seniorov používať počítače a internet, úspešným absolventom rozdá tablety. Projekt za 70 miliónov sa financuje z plánu obnovy. Pilotná fáza sa začne na jar 2022, hlavná fáza na jeseň.

Apple predstavil novú verziu svojho smartfónu iPhone SE pre sieť 5G, predávať sa začne budúci týždeň. Jeho cena sa začína na 429 dolároch, čo je mierne zvýšenie oproti predchádzajúcemu modelu, ktorého cena je 399 dolárov. (reuters)

Kybernetický útok na satelitný internet postihol státisíce užívateľov v Európe aj takmer šesťtisíc veterných turbín. Spojenie vypadlo 24. februára niekoľko minút pred útokom Ruska na Ukrajinu a odvtedy nefunguje. Na Slovensku sa to týka asi 2-tisíc zákazníkov firmy Softel.

Pokrytie Európy signálom zo satelitu KA-SAT amerického operátora Viasat. Zdroj - Softel.sk

Aj bežní ľudia by teraz mali zvýšiť svoju kybernetickú bezpečnosť, odporúča etický hacker Pavol Lupták. Radí používať bezpečnejšie četovacie aplikácie, ako napríklad Signal, a nastaviť si dvojité overovanie pri prihlasovaní – takzvanú dvojfaktorovú autentifikáciu.

S medzinárodnou pomocou sa kybernetický arzenál Ukrajiny môže o dosť navýšiť, tvrdí v rozhovore etický hacker Pavol Lupták. Hackeri by sa podľa neho mali sústrediť na eliminovanie ruskej cenzúry a štátom kontrolované médiá. Dostať sa do armádnych IT systémov nevidí ako reálne.

Obracajú sa na nás, aby sme sa zapojili do vojny proti Rusku, hovorí v rozhovore etický hacker Pavol Lupták. „Preposielam to mojim kolegom a oni sa môžu individuálne rozhodnúť. Keďže naša firma robí etický hacking, nemôžeme druhú stranu hackovať bez súhlasu.“

Foto - archív P. Luptáka

Ak si porovnáte modely Samsung Galaxy S22 Ultra s predchodcom Galaxy S21 Ultra, zistíte, že novinka má vo všetkom navrch, no najväčším prekvapením je integrovaný stylus S Pen. (techbox)

Redakcia Techbox.sk dostala do rúk novinku v podobe smartfónu nižšej strednej triedy Redmi Note 11. Zaujme displejom, konštrukciou, výdržou a nízkou cenou. Nájdu sa však aj nevýhody.

Rover Perseverance a helikoptéra Ingenuity nie sú jedinými „obyvateľmi“ Marsu. O pozornosť sa hlási aj rover Curiosity, ktorý svoje 10. výročie od štartu misie oslávil zachytením obrovských mračien zložených z oxidu uhličitého. (techbox)

Ak často volávate prostredníctvom videa, skúšali ste využiť najväčšiu obrazovku, ktorú doma máte? Obľúbené platformy na videohovory už dnes spustíte aj na smart televízoroch a multimediálnych zariadeniach. (techbox)

Podcast Techbox Týždeň pripravuje redakcia Techbox.sk každú nedeľu. V najnovšej epizóde sa dozviete o luxusnom Range Roveri, unikátnych slúchadlách od Sony, cenovo prijateľnom elektrobajku či nových filmoch na streamoch.

Trackball je náhrada počítačovej myšky, prvé dni či dokonca týždne môžu byť náročné na zvyk. Redakcia Techbox.sk dlhodobo skúšala dva modely. Bonusy pre používateľa sú značné.

Obľúbenému elektromobilu Tesla Model 3 sa už do tretice nepodarilo obhájiť titul najlepšieho elektrického vozidla od spotrebiteľskej organizácie Consumer Reports. Titul získava elektromobil Ford Mustang Mach-E. (techbox)

Americká správa potravín a liečiv schválila používanie prvej aplikácie pre Android a iOS, ktorá je schopná ovládať inzulínovú pumpu. Nový gadget môže výrazne uľahčiť život diabetikom. (techbox)

Spoločnosť nubia predstavila pod značkou REDMAGIC dvojicu skvelých smartfónov. Rozhodne zaujmú herným a agresívnym dizajnom, ale aj najvýkonnejšími komponentmi. (techbox)

Techbox.sk vo svojom seriáli postupne predstavuje všetky smajlíky, aké sú momentálne schválené. Dnes si môžete pozrieť smajlíka zobrazujúceho spriaznené duše (Two Hearts): 💕.

Európska únia sa snaží presadzovať alternatívne pohony, ktoré budú mať minimálny dosah na životné prostredie. Horšie to môže byť, ak pritvrdí a zavedie prísnu reguláciu na vozidlá, ktoré nespĺňajú normu EURO V. (techbox)

Porovnali sme dva trendové skladacie smartfóny: Samsung Galaxy Z Flip3 5G a Huawei P50 Pocket. Hoci majú veľa spoločného, rozdiely sú značné. Nie však vo výkone či vo fotografiách. (techbox)

Napriek popularite elektrických bicyklov je problémom ich vyššia cena. Tento hendikep nebude hroziť pri novinke EUNORAU D6. Predobjednať sa dá už od 1050 eur. (techbox)

Pandémia priniesla masívne rozšírenie komunikácie cez internet, ale slovenská vláda túto príležitosť nevyužila a nedokázala presvedčiť občanov, aby s ňou viac komunikovali online. Využívanie eGovernmentu sa u nás podľa Eurostatu minulý rok prepadlo pod priemer EÚ, ukazuje Graf dňa.

Techbox porovnal nové smartfóny Samsung Galaxy S22 s minuloročnou sériou. Rozdiely nie sú dramatické, iné to je v prípade starších ročníkov.

Elon Musk povedal, že veľká vesmírna loď Starship zrejme prvýkrát vyletí na obežnú dráhu Zeme v tomto roku. Loď by podľa vízie šéfa spoločnosti SpaceX mala slúžiť na cesty na Mesiac či dokonca na Mars.

Samsung dnes predstavil okrem smartfónov série Galaxy S22 tri špičkové tablety. Galaxy Tab S8, Galaxy Tab S8+ a Galaxy Tab S8 Ultra sa na prvý pohľad líšia veľkosťou displejov, v mnohom sú však rovnaké. (techbox)

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnuVčera 13:58Kútikom oka alebo Páčia sa nám vaše básneVčera 13:44Danglár: Vždy pripraveníVčera 13:16Vývoj bojov (120. deň): Sjevjerodoneck padol, Ukrajinci teraz budú brániť „cestu života“Včera 13:09Statočným ženám, o ktorých sa nevieVčera 12:34Putin sa pripravuje na to, že sa vyhlási za dobyvateľaVčera 12:32Firemný newsfilter: Sulíkovci sa vracajú k dotovaniu elektroáut a OĽaNO chce zoštátniť pôdu na zrýchlenie výstavbyVčera 12:24Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieriVčera 12:10Týždeň v práve Rada Procházku: Rozmarné letoVčera 12:08Partnerské preferencie sú univerzálne naprieč rôznymi kultúramiVčera 12:02Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojnyVčera 12:01Kým na Slovensku zakazujeme dúhové vlajky, v Česku mieri do snemovne návrh na manželstvá pre všetkýchVčera 10:58Hiking basecamp: Cez víkend bude horúco, schladiť v horách sa môžete v tiesňave Vyvieranie, na vrchole Rysov alebo skúsiť dunajské brodyVčera 10:56Súd zrušil Výbohovi zatykače a hovorí, že už mu nič nebráni prísť na pojednávaniaVčera 09:01Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému